גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כ-30% מעורכי הדין במשרדים הגדולים בישראל הם שותפים

(עדכון) - דירוג משרדי עוה"ד של "גלובס DUN'S 100": הרצוג-פוקס-נאמן, המדורג ראשון, הוסיף לשורותיו 36 עורכי דין ■ דורון כהן, מנכ"ל דן אנד ברדסטריט ישראל: עלייה מתונה של 6% במספר עוה"ד המועסקים אשתקד

פורום עורכי הדין - דנס 100 / צילום: איל יצהר
פורום עורכי הדין - דנס 100 / צילום: איל יצהר

דירוג גודל משרדי עורכי הדין של "גלובס DUN'S 100", שפורסם השבוע (ד'), מעיד על האטה בקצב הגידול של 20 משרדי עורכי הדין הגדולים בישראל.

בעוד העלייה במהלך שנת 2013 עמדה על 198 עורכי דין מועסקים חדשים ב-20 המשרדים הגדולים, 9% עלייה לעומת השנה הקודמת, עמד נתון זה במהלך 2014 על סך של 135 עורכי דין חדשים בלבד, המצביעים על עלייה מתונה יותר של 6% - כך מסר יו"ר דן אנד ברדסטריט ישראל, דורון כהן.

עוד עולה מהנתונים כי חלק מן המשרדים הבולטים בישראל לא גדלו השנה, וכמה מהם אף התכווצו. יחד עם זאת, מספר משרדים צמחו משמעותית. הרצוג-פוקס-נאמן, המדורג ראשון, הוסיף לשורותיו 36 עורכי דין; הנבחרת של גולדפרב-זליגמן, המדורג שלישי, התכווצה ב-12 איש בשנים האחרונות.

את ראש הדירוג מבחינת הגודל תופס הרצוג-פוקס-נאמן, שכאמור צירף לשורותיו לא פחות מ-36 עורכי דין חדשים במהלך 2014 וכבש את המקום הראשון מידי מיתר-ליקוורניק-גבע-לשם-טל ושות'.

בהרצוג מועסקים נכון להיום 265 עורכי דין. גם במיתר אין סיבה אמיתית לדאגה, למרות הירידה למקום השני. מיתר מעסיק 250 עורכי דין, לאחר שצירף לשורותיו 19 עורכי דין חדשים במהלך 2014. במשרד המדורג במקום השלישי, גולדפרב-זליגמן, מועסקים 210 עורכי דין.

מיזוג גולדפרב-זליגמן, שהוכרז ב-2011 ונחשב למיזוג הגדול בהיסטוריה של הענף בישראל, הוליד בשעתו משרד בן כ-200 עורכי דין, שהיה באותה עת הגדול בישראל. אלא שהנתונים מציבים סימן שאלה - האם המיזוג ההוא אכן עלה יפה כמצופה? בשני המשרדים היו מחלקות בעלות תחומי חפיפה, ונוצר עודף בעורכי דין בחלק מן המחלקות. בנוסף, לפי דיווחים, התואמים את נתוני "גלובס DUN'S 100", מספר מועט של מתמחים מגולפרב המשיכו לעבוד במשרד לאחר הסמכתם כעורכי דין בשנים האחרונות.

גורם נוסף שפגע במשרד הוא הצמצום בפעילות קבוצת אי.די.בי וחילופי הגברי בהנהגת הקבוצה. בתקופת "שלטונו" של נוחי דנקנר, נחשבה אי.די.בי ללקוח חשוב ובולט של גולדפרב. כיום עסקיה של אי.די.בי הצטמצמו בהיקפם, וחלק מענייניה המשפטיים מתנהלים במשרדים אחרים.

המשרד הרביעי בגודלו בישראל הוא פישר-בכר-חן-וול-אוריון, בו מועסקים 168 עורכי דין. פישר שמר על גודלו במהלך 2014 ואף צירף לשורותיו 3 עורכי דין חדשים.

ביגאל ארנון, המדורג חמישי, נרשם גידול מתון במספר חברי הלשכה המועסקים בשורותיו. המשרד צירף לשורותיו 7 עורכי דין חדשים, והוא מעסיק 146 עורכי דין לפי שעה.

בגורניצקי, לעומת זאת, אפשר לדווח על שנה יפה, לפחות בכל הקשור לאורכה של רשימת השמות בדף הפירמה של המשרד. גורניצקי קלט בשנה האחרונה 12 עורכי דין חדשים, והוא מדורג שביעי עם 142 עורכי דין בשורותיו. גורניצקי זינק מקום אחד בדירוג - מהמקום השמיני למקום השביעי.

מ.פירון צירף לשורותיו 3 עורכי דין ומדורג במקום השמיני, ירידה של מקום אחד, עם 139 עורכי דין מועסקים. במקום התשיעי מדורג משרד שבלת, שמצבתו עומדת על 138 עוטי גלימות, לאחר גידול של 11 מצטרפים חדשים. ש.הורוביץ סוגר את העשירייה הראשונה, לאחר ששמר על מקומו בדירוג עם 139 עורכי דין.

בעשירייה השנייה בולט שחקן חדש - ה"ממוזג" הטרי, תדמור - יובל לוי ושות', שדורג במקום ה-15. עם זאת, גם במקרה זה נלמד כי במיזוג, לעתים השלם קטן במעט מסך חלקיו. בשנה שעברה, טרם המיזוג, מנו שני המשרדים 87 עורכי דין יחדיו, והמשרד המשותף מונה כיום 84 בלבד.

שני משרדים נוספים שגדלו בצורה בולטת במהלך 2014 הם עמר-רייטר-ז'אן-שוכטוביץ (AYR) וזיסמן-אהרוני-גאייר (ZAG), החולקים את המקום ה-19 עד 20, עם 68 עורכי דין בכל אחד מן המשרדים. ל-ZAG הצטרפו לא פחות מ-13 עורכי דין חדשים ב-2014, ול-AYR מספר מרשים של 12 עורכי דין חדשים במהלך השנה.

הקרב על התואר: "מעמד הביניים" של השותפים

אין ספק כי שותפות באחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל היא משאת-נפשם של צעירים רבים. ואולם, נתוני "גלובס DUN'S 100" מעידים כי מעמד השותפות אינו מיוחד כפי שהיה בעבר. מתוך 2,577 עורכי הדין ב-20 המשרדים הגדולים, 780 מתהדרים בתואר "שותף" במשרד בו הם עובדים. מדובר ביותר מ-30% מעורכי הדין במשרדים הגדולים.

במשרד הגדול בישראל - הרצוג-פוקס-נאמן, לדוגמה, יש לא פחות מ-98 שותפים המהווים יותר מ-37% מעורכי הדין במשרד. במשרד פרל-כהן-צדק-לצר-ברץ, המדורג במקום ה-12 מבחינת גודלו, 42 מתוך 97 - 43% מעורכי הדין הם שותפים.

מרביתם של השותפים במשרדים הגדולים הם "שותפי שכר", תואר שמעיד על מעמד נכבד אולי, אך לא על שותפות במובנה המשפטי של המילה. שותפי שכר, כשמם כן הם - שכירים - אשר ניתנה להם הזכות לצרף את המילה "שותף" לחתימתם, כשברוב המקרים ה"שותפות" מתבטאת גם בתוספת בסך אלפי שקלים בכל חודש למשכורת.

"שותפי הון", לעומת זאת, הם בעלי אחזקות בישות המשפטית של המשרד, וכאלה יש מעטים יחסית. מספר שותפי ההון במשרדים אינו מתפרסם בדירוגי משרדי עורכי הדין השונים, ולעתים גם אינו חשוף ציבורית בשל הסכמי נאמנות שונים שלא מאפשרים לראות את שיעור ההחזקות של כל שותף במרשם התאגידים.

בשנים האחרונות החל להיווצר "מעמד ביניים" שבין עורך דין לבין "שותף שכר" - מעמד ה-Senior Associate, "עורך דין בכיר" אם תרצו. "הקאסטה" החדשה הושקה בשנים האחרונות במספר משרדים בולטים, ולפי עדויות, לא זכתה להצלחה רבה בקרב עורכי הדין.

רבים מעורכי הדין שרואים את עצמם מועמדים לשותפות, רואים בתואר החדש פחות ולעתים אף מעליב. ניתן להבין אותם. האם שמעתם פעם על אימא פולניה שחלמה שילדיה יהיו Senior Associates?

תחומי ההתמחות החדשים של הרצוג-פוקס-נאמן: לא רק יצרן של פוליטיקאים

"אמרתי את זה בעבר, ואני אומר את זה גם היום - מספר עורכי הדין במשרד אינו הפקטור היחידי לגודלו של משרד עורכי דין. הפקטורים המרכזיים הוא ההכנסות של המשרד, שאינן מפורסמות, ואיכות הלקוחות והיקפי העסקאות" - כך אומר היום מאיר לינזן, שותף מנהל וראש מחלקת המסים בהרצוג-פוקס-נאמן - המשרד הגדול בישראל לפי מספר עורכי הדין בדירוג "גלובס DUN'S 100".

לינזן מתגאה בכך שמשרדו כבש את המקום הראשון מבלי שעבר מיזוג משמעותי מעולם. לדבריו, "רוב הצמיחה במשרד היא אורגנית, כשמדי פעם אנחנו מצרפים עורכי דין מבחוץ".

ליזנן מוסיף כי "הגידול הוא בכל מחלקות המשרד, בתחומי החברות, הליטיגציה, המסים והמימון".

עם זאת, לדברי לינזן חלק מהגידול מוסבר גם בחבירה של מספר קבוצות למשרד בשנה האחרונה. קבוצה אחת כזו היא קבוצה של 5 עורכי דין חיפאים, העוסקים בתחום הנדל"ן, בראשות ד"ר אריאל פלביאן; קבוצה אחרת שהצטרפה למשרד ועוסקת בתחום הצווארון הלבן כוללת 4 עורכי דין בראשות עו"ד נתי שמחוני, שהיה בעבר שותפו של עו"ד גיורא אדרת.

בנוסף, בשנה האחרונה ערכה הרצוג "מיזוג קטן" עם משרד בר-צבי את בן-דב, שהתמחה בתחום מחירי ההעברה (תת-תמחות במיסוי בינלאומי). הקבוצה של עורכי הדין יניב בן-דב ואייל בר-צבי כוללת גם מספר כלכלנים שאינם נמנים במסגרת הדירוג המתפרסם היום; פרט לזה, עו"ד נטלי ג'ייקובס, המתמחה בתחום הנגזרים הפיננסיים, שהייתה בעבר שותפה במשרד "גרוס", חצתה את הקווים והצטרפה לאחרונה להרצוג-פוקס-נאמן.

לינזן מוסיף כי בשלהי 2013 הוקמה במשרדו מחלקה המתמחה בתמיכה בחברות, שעיסוקן בתחום המוניטיזציה (Monetization) של מוצרי אינטרנט. המדובר בחברות טכנולוגיה המספקות מנגנונים להפקת רווח מתנועת גולשים ברשת, דוגמת בבילון, IronSource ואחרות. ישראל נחשבת למעצמה בתחום זה. בשנים האחרונות גילו הסטרט-אפים הישראליים בתחום אתגרים לא פשוטים מבחינה רגולטוריות ומבחינת עמידה בכללים שמכתיבות ענקיות האינטרנט, בהן גוגל ויאהו.

פרט להצלחתו המסחרית, משרד הרצוג-פוקס-נאמן ידוע כיצרן פורה של פוליטיקאים. משורותיו של המשרד יצאו במשך השנים נשיא המדינה לשעבר, חיים הרצוג ז"ל; בנו, יצחק (בוז'י) הרצוג, ראש "המחנה הציוני" ומועמדו לראשות הממשלה; וכן מי שהיה שר המשפטים ושר האוצר, עו"ד יעקב נאמן.

אינפו עורכי דין

משתתפי הפאנל

עוד כתבות

רמי לוי בדיון על מגה / צילום: תמר מצפי

נדחתה עתירת רמי לוי לסלילת כביש גישה לקניון במבשרת ציון

התוכנית המקורית במקום הייתה ביטול כביש הגישה הקיים, שמפריד בין הקניון לרחוב הראשי של מבשרת ציון, וסלילת כביש חדש במיקום חלופי, מה שאמור היה לשפר משמעותית את הנגישות לקניון ולהגדיל את כמות המבקרים בו

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

ממינויים פוליטיים עד איסור חקירות: ממשלת נתניהו מנהלת מתקפה נגד שומרי הסף של המדינה

לא רק מבקר המדינה: הממשלה מקדמת באחרונה מהלכי חקיקה החותרים תחת רשויות האכיפה ונורמות המנהל התקין ■ בדיקת "גלובס": אילו הצעות עומדות על הפרק - ומה הסטטוס הנוכחי שלהן

נתיבי ישראל. מפרשות השחיתות החמורות  / צילום: תמר מצפי

פרשת נתיבי ישראל: "סיפרתי בחקירה דברים לא נכונים"

א.ק, בעלי חברה הנדסה, מואשם, בכפוף לשימוע, במתן שוחד לעובדי ציבור בכירים בנת"י ■ בשבוע שעבר פרסם "גלובס" את תמלילי חקירתו ■ כעת הוא טוען: "מסרתי גרסאות לא נכונות"

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

דעה: הפחתת מס רווחי הון בבורסה - לא על צלע אחת לבדה

רק רפורמה שתקיף את כל המשולש של רווחי הון-דיבידנדים-מס שולי, תביא לקידום לשגשוג אמיתי

מפעל טבע / צילום:רויטרס Ronen Zvulun

ללא סיבה נראית לעין: מניית טבע זינקה ב-8%

בסך-הכול עלתה מניית טבע ב-23% מאז השפל אליו הגיעה לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי

כרטיס אשראי חכם- באירופה זה הסטנדרט, מתי אצלנו / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

חברות כרטיסי האשראי הרוויחו 555 מיליון שקל מתחילת השנה

לאומי קארד, בעלת התיק השמרני ביותר הגדילה אותו במיליארד שקל מתחילת השנה ■ ההפרשות להפסדי אשראי זינקו ב-70% ל-230 מיליון ש'

ציון קינן דני דנקנר   / צילום : תמר מצפי

נדחתה בקשה לתביעה נגזרת נגד בנה"פ על האשראי ל"מעריב"

הבקשה, אותה הגיש יונתן הרפז נגד הדירקטורים בבנק ונושאי משרה לשעבר, נדחתה על ידי ביהמ"ש המחוזי בת"א ■ הרפז  טען כי החלטות ועדת האשראי של בנק הפועלים להעמיד אשראי ל"מעריב" היו רשלניות

תלמידי תיכון / צילום: איל יצהר

האוצר: מערכת החינוך דוחפת ללימודים "נמוכים" - בגלל המחיר

סקירת הכלכלן הראשי באוצר: ההבדלים בסכומים שמקבל משרד החינוך פר-תלמיד, גורר לעידוד תלמידים דווקא למסלולים שמרוויחים בהם פחות

 אביגדור ליברמן / צילום: אמיל סלמן

אחרי שהתקפל: ליברמן שוב בוחן את העברת גל"צ למשהב"ט

הוצאת גלי צה"ל מידי הצבא והפיכתה ליחידת סמך במשרד הביטחון מבוססת על המלצות ועדת אודי אדם שפורסמו בראשית 2017 ■ בעבר, לאחר שהתברר שיישום המהלך הוא מורכב מבחינה משפטית, ויתר השר ליברמן על הכוונה ■ היום נמסר מטעמו כי כעת "מתקיימת בחינה מחודשת של מעמד גלי צה"ל"

טנק/ צילום :דובר צהל

תקרית בגבול מצרים: חייל צה"ל נפצע קל מירי תועה מסיני

מדובר צה"ל נמסר כי החייל נפצע ככל הנראה מירי תועה מהלחימה הפנימית בחצי האי ■ הוא פונה לבית החולים סורוקה שבבאר שבע

קידוח תמר / צלם: יחצ

הנפקת תמר פטרוליום סידרה לדלק קד' רווחים של 617 מ' ד'

הכנסות דלק קידוחים ברבעון השלישי הסתכמו ב-92 מיליון דולר ■ תמר פטרוליום תחלק עד סוף השנה הבאה יותר מ-160 מיליון שקל דיבידנדים

הכוכב הבא לאירווויזיון / צילום: אוהד רומנו

שבועיים וחצי מפיצול ערוץ 2: הקרב בין רשת וקשת הופך צמוד

רשת התאוששה השבוע, ונתוני הפריים-טיים שלה דומים בממוצע לאלה של קשת - אך קשת עדיין מובילה בזכות היתרון בחדשות המשותפות

המשרדים של רדיט  / צילום: רויטרס Robert Galbraith

מנכ"ל רדיט: "לאנשים מתחיל להימאס מלכעוס"

אתר המדיה החברתית רדיט, שהשלים גיוס של 200 מיליון דולר, מנסה למשוך את תשומת הלב של המפרסמים ■ המנכ"ל סטיב האפמן מדבר על הקמת "צוות אנטי-רוע" ומתייחס להבדל בין רדיט לפייסבוק

הנסיך בן טלאל. “זה לא הגיוני” / צילום: Edgar Su, רויטרס

מי כאן האדון: הלקח שהמיליארדרים הסעודים לא ישכחו לעולם

עם 20 מיליארד דולר אפשר להשיג כמעט הכל – חוץ ממה שאי אפשר לקנות בכסף

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

תל אביב: טבע ושותפויות הגז ימשיכו לרכז עניין

באסיה נרשמות ירידות שערים ■ החוזים על המדדים האמריקאים יורדים ■ הנפט חוזר לעלות

איתן כבל / צילום: יונתן בלום

קצין מלהב 433 ייעץ לוועדת החקירה לאשראי לטייקונים

הקצין יסייע לוועדת החקירה, בראשותו של ח"כ איתן כבל, בעיקר במיון החומרים שיתקבלו ובאיתור המידע המהותי שמתחבא בהם ■ דיוני הוועדה צפויים להתחיל בחודש הבא

בורסה אסיה / קרדיט: שאטרסטוק

ירידות באסיה; טושיבה תנסה לגייס 5.3 מיליארד ד'

באסיה נמשכות הספקולציות סביב יכולתו של טראמפ להעביר את הפחתות המסים ■ ירידות בחוזים על המדדים האמריקאים

טדי שגיא/ צילום: יחצ

מצנח הזהב בבראק אן.וי: המנכ"לים יתוגמלו ב-20 מיליון שקל

בידי גל טננבאום ואופיר רחמים 5.2% ממניות בראק אן.וי בשווי של 160 מיליון שקל ■ החברה דיווחה על שיפור בשיעורי התפוסה של נכסיה בגרמניה

חדר כושר של הולמס פלייס. הכנסה שנתית מוערכת של 290 מ' ש' / צילום: יח"צ

אירונאוטיקס אכזבה, בעלי הולמס פלייס ישלמו את המחיר?

הצעת המכר של החברה צפויה להצטמצם משמעותית ■ הדרישה לצמצום הצעת המכר והפחתת השווי המבוקש בהנפקת רשת חדרי הכושר מגיעה מצד גופים המשתתפים ב"רוד שואו" שעורכת החברה

נורוויגין קרוז ליין / צילום: יחצ

85 אלף ישראלים הפליגו השנה לקרוז; "ישראל מהווה שוק חשוב"

ניק ווילקינסון, סגן נשיא חברת הקרוזים NCL: "ישראל ניצבת במקום השישי בעולם במספר המפליגים ביחס לכמות התושבים"