גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"לוויתן" תספק גז לתחנת הכוח בעזה ב-50 מ' ד' בשנה

הקבינט הביטחוני ומשרד האנרגיה אישרו - ותחנת הכוח ברצועת עזה תצרוך 0.25-0.4 BCM גז בשנה ■ הקוורטט הודיע כי הוא מוכן לממן את צינור הגז שתניח ישראל עד הגבול

תחנת הכוח בעזה. נמצאת בבעלות של משפחת חורי הפלסטינית  / צילום: רויטרס
תחנת הכוח בעזה. נמצאת בבעלות של משפחת חורי הפלסטינית / צילום: רויטרס

אחרי כמעט שבע שנים של ניסיונות מצד הרשות הפלסטינית לייבא גז טבעי לרצועת עזה, נדמה שהפעם זה קורה. ל"גלובס" נודע כי בשבועות האחרונים התקיימו מגעים חשאיים ואינטנסיביים בין ישראל לרשות, בהובלת הקוורטט המדיני, לאספקת גז טבעי מלוויתן לתחנת הכוח ברצועה. הקבינט הביטחוני נתן אישור עקרוני למהלך, ולפני מספר ימים העניק משרד האנרגיה לשותפות לוויתן אישור לקיים את המשא ומתן. הקוורטט הודיע כי הוא מוכן לממן את צינור הגז שתניח ישראל עד הגבול. שותפות לוויתן ונתג"ז ביקשו שלא להתייחס לדברים.

מדובר בתחנת כוח שפועלת משנת 2003 והיא בעלת הספק של 140 מגהוואט. היא נבנתה על ידי תאגיד אנרון האמריקאי, ונמצאת כיום בבעלות חברת CCC של משפחת חורי הפלסטינית. שותפים נוספים בתחנה הם פאדיקו וקרן ההשקעות של הרשות הפלסטינית (PIF). זו התחנה היחידה שנמצאת ברצועה, וכיום היא מופעלת באופן חלקי באמצעות סולר שרוכשת הרשות מבית הזיקוק של פז באשדוד.

מחסור בחשמל

ואולם, תחנת הכוח לבדה מספקת רק כמחצית מצרכי החשמל של הרצועה. החשמל שמספקת לרצועה חברת החשמל של ישראל, כ-120 מגהוואט, גם כן לא מספיקים. התוצאה היא שבמשך כ-16 שעות ביממה לא מקבלים תושבי עזה חשמל. אחרי המבצעים הצבאיים "צוק איתן" ו"עמוד ענן" החמיר המצב עוד יותר. בעמוד ענן, למשל, הפציץ טנק צה"לי את מכלי הדלק בתחומה של התחנה, מה שהוציא אותה מכלל שימוש.

עד 2010 שילם האיחוד האירופי עבור הדלקים שנרכשו מפז, אולם מאז נושאת הרשות במלוא הוצאות הדלקים. הרשות מצידה אינה מצליחה לגבות תשלומים עבור החשמל שהיא מספקת לתושבים, מה שהוביל לכך שחובותיה לחברת החשמל הולכים ותופחים. היום חייבת הרשות מעל 2 מיליארד שקל לחברת החשמל.

כבר ביוני 2009 נפגש במלון קולוני בירושלים גדעון תדמור, מי שהיה עד לפני חודשיים יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר, עם נציג של חברת CCC. בפגישה נבחן יצוא אפשרי של גז טבעי ממאגר תמר לתחנת הכוח. במשך שנים התקיים המו"מ, אך ממשלת ישראל לא הסכימה למהלך.

אחרי מבצע "צוק איתן", שהסתיים באוגוסט 2014, הציעה ממשלת טורקיה להציב ספינה מול חופי עזה שתספק לתושבים חשמל עוד מספר שעות ביום. ואולם, ישראל דחתה גם אז את הבקשה בטענה כי אין ברצועה תשתיות מספקות שיאפשרו את חיבור הספינה. גם קטאר הציעה פתרון למשבר החשמל ברצועה. בספטמבר האחרון הודיע כי היא מעוניינת לממן צינור גז טבעי מישראל לתחנת הכוח. זאת, בתיווכו של ראש הוועדה הקטארית לשיקום רצועת עזה, מוחמד עמאדי, שאף נפגש מספר פעמים עם ראש יחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי. במשך חודשים בוחן משרד מתאם הפעולות בשטחים אלטרנטיבות לפתרון משבר החשמל בעזה. במשרד טוענים יגישו בקרוב את המלצותיו הסופיות.

בינתיים מתברר כי הקוורטט הקוורטט לענייני המזרח התיכון, שמורכבת מנציגות אירופאית, אמריקאית, רוסית והאו"ם החליט לקדם את המהלך באופן אינטנסיבי. רק לפני חודש הודיע, כי בכוונתו לחבר דוח שיכלול המלצות שיובילו להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. ל"גלובס" נודע כי בשבועות האחרונים הגיעו נציגים הולנדיים מהקוורטט לסדרת פגישות עם שני הצדדים. בכיר בצד הפלסטיני המעורב בפרטים סיפר היום כי המגעים "הגיעו לישורת האחרונה" וכי התקיימו כבר מספר פגישות עם חברת נתג"ז הממשלתית, שאמונה על בניית צנרת הגז לאורכה ורוחבה של ישראל. עוד סיפר, כי הקוורטט הסכים לממן את צנרת הגז לרצועת עזה, וכי בשבועות הקרובים יחל המשא ומתן המסחרי בין נציגי CCC לשותפות לוויתן.

תחנת הכוח בעזה תצרוך 0.25-0.4 מיליארד מטר מעוקב (BCM) של גז טבעי, כך ששווי העסקה יעמוד על 50 מיליון דולר בשנה. לדברי הבכיר, יש גם כוונות להגדיל בעתיד את קיבולת התחנה, כך שצריכת הגז תגדל. עוד סיפר, כי הרשות הפלסטינית מתכננת הקמת ארבע תחנות כוח נוספות, מופעלות בגז טבעי, באזור יהודה ושומרון. הראשונה שבהן אמורה להיבנות באזור ג'נין. חברת PPGC, שבבעלותה פרויקט התחנה בג'נין, חתמה כבר בינואר 2014 על חוזה מחייב לרכישת גז מול שותפות לוויתן. במסגרת ההסכם, שהיקפו 1.2 מיליארד דולר, אמורה היתה החברה לרכוש כ-BCM 4.75 של גז טבעי לתקופה של עד 20 שנה.

עם זאת, במארס 2015, בעקבות הודעתו של הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, פרופ' דיויד גילה, כי הוא חוזר בו מהצו המוסכם אליו הגיע עם חברות הגז, ובעקבות הקיפאון ששרר מאז במשק האנרגיה בישראל, הודיעה PPGC כי היא מבטלת את ההסכם.

גז טבעי בעזה

בעזה יש מאגר אחד של גז טבעי, מאגר "עזה מארין". את המאגר, שנמצא במרחק של כ-35 קילומטר מהחוף, גילתה בשנת 2000 חברת בריטיש גז (היום חברת "של") שמחזיקה בו 60% ומפעילה אותו. שותפים נוספים במאגר הם חברת CCC (30%) שבשליטת משפחת חורי ו-PIF והרשות הפלסטינית (10%). על פי הערכה, המאגר מכיל 32 BCM של גז טבעי.

מאז גילוי המאגר, ניסתה בריטיש גז כמה פעמים לשווק את הגז לחברת החשמל, אך המגעים בנושא לא צלחו. ב-2013 חשף "גלובס" כי ישראל המשיכה לנהל מגעים חשאיים עם החברה, שנועדו לבחון אפשרויות לפיתוח המאגר לטובת האוכלוסייה הפלסטינית. מגעים אלו לא הבשילו לכדי עסקה, שוב בגלל התנגדותה של ישראל ושל חברת החשמל, שהעדיפה לרכוש גז ישראלי.

תושבי עזה קיוו שהישועה תגיע דווקא מכיוון ירדן. בינואר 2015 הודיע יו"ר ועדת האנרגיה הירדנית ג'מאל קמווה כי במקום לרכוש גז טבעי מישראל, כפי שסוכם במכתב הכוונות בין לוויתן לחברת החשמל הירדנית, תרכוש ירדן גז טבעי מ"עזה מארין".

סוגיות לא פתורות

הירדנים הודיעו כי בכוונתם לייבא מהמאגר 1.5-1.8 BCM גז בשנה. הצדדים טרם חתמו על עסקה מחייבת, והמאגר נשאר עדיין עמוק בתחתית הים.

למרות התקדמות המגעים בין הרשות לישראל, קיימות עדיין מספר סוגיות לא פתורות, אחת מהן היא שעדיין לא נקבע התוואי לצינור. תכנון תוואי כזה יכול לקחת לא מעט זמן, וכך גם אישר התמ"א שיכול לבדו לקחת שלוש שנים. בניית הצינור צפויה לקחת שלוש שנים נוספות.

לטענת בכיר במשרד האנרגיה, אם הכל ילך כמתוכנן - בתוך שנה וחצי ניתן יהיה כבר להשלים את ההליכים הסטטוטוריים של הצינור, וכך גם בנייתו יכולה להתקצר לשנתיים וחצי. ממילא, הוא מזכיר, הגז מלוויתן לא צפוי לזרום לפני סוף 2019.

סוגיה נוספת לא פתורה היא מקור הגז. הבכיר במשרד האנרגיה טוען כי עדיין קיימת אפשרות, גם אם פחות סבירה, שהגז לתחנת הכוח בעזה יגיע דווקא ממאגר "עזה מארין". במקרה כזה, יונח צינור גז מהמאגר לתחנת קיבולת במתחם קצא"א שבאשקלון, משם למערכת ההולכה של נתג"ז, ורק אז לתחנה.

עוד כתבות

הבורסה בסיאול / צילום: רויטרס

קוריאה הדרומית: הנמרה שעשויה להיות מסוכנת פחות

מלבד שנת ההקמה וההתמודדות עם סכנות גיאופוליטיות, קוריאה הדרומית דומה לישראל גם מבחינות כלכליות רבות ■ ניצנים של רגיעה במתיחות מול קוריאה הצפונית עשויים להפחית את הסיכון ולייצר הזדמנויות השקעה

רן ארז / צילום: שלומי יוסף

האם ביהמ"ש יאשר את הניצחון המפוקפק של רן ארז?

שאלות ותשובות בעקבות זכיית יו"ר ארגון המורים בבחירות שהתקיימו אתמול, זמן קצר לאחר שהתקנון שונה והרוב הדרוש לניצחון הוקטן

תמר זנדברג. "לאן נגיע, ל–60 קומות במגדל העמק?" / צילום: ענבל מרמרי

תמר זנדברג נבחרה לראשות מפלגת מרצ

חברת הכנסת תמר זנדברג נבחרה הערב לראשות מרצ בפריימריז הפתוחים הראשונים ■ זנדברג מחליפה בתפקידה את חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון

ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס    Joshua Roberts

יו"ר הפד ריזרב: יידרשו העלאות ריבית נוספות במהלך השנה

ג'רום פאוול הגיב להעלאת הריבית ב-0.25% ורמז כי המגמה תימשך ■ השאלה היא הקצב: גוברים הקולות שמנבאים ארבעה העלאות השנה

סטודנטים בספריה / צילום: שאטרסטוק

כך התנתקו מדעי המחשב באקדמיה מעולם ההייטק שבחוץ

סטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות, שמצפים למצוא עבודה בסוף התואר, מגלים שאין להם כישורים רלוונטיים למעסיקים ולתחומים שמעניינים אותם ■ ההייטק פשוט מתקדם מהר מדי, ומחייב את מוסדות הלימוד לחשוב מחדש על מבנה התארים ■ דעה

דונלד טראמפ / רויטרס

טראמפ מתנקם בגניבות הסיניות המתמשכות; ירה את יריית הפתיחה במלחמת סחר עם סין

נשיא ארה"ב הטיל מכסי יבוא על מוצרים מסין בשווי 50 מיליארד דולר ■ בייג'ינג כבר הודיעה שתנקוט צעדי עונשין ■ הערכות: תטיל מכסים על פולי סויה וסורגום, פלח משמעותי מהיצוא האמריקאי לסין, סנקציה שתפגע במצביעי טראמפ במערב התיכון

ג'ארד קושנר ודונלד טראמפ / רויטרס

"קושנר מונח בכיסי" התפאר יורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמן

על פי דיווח באתר INTERCEPT , מסר קושנר לנסיך שמותיהם של סעודים שאינם נאמנים לו ■ האתר מעלה אפשרות שקושנר למד על זהותם של אותם סעודים בתדרוך המודיעיני היומי, שמיועד לנשיא, ושלקושנר היתה גישה אליו לפני שניטל ממנו הסיווג הביטחוני שלו, בפברואר ■ קושנר מכחיש

מוצרי חלב של תנובה / צילום: שלומי יוסף

זליכה נגד תנובה: הכחישה קיום דו"ח על מחירי מוצרי חלב

פרופ' ירון זליכה שהגיש ייצוגית נגד תנובה בטענה לגביית מחיר מופרז על מוצרי חלב, מגיב לבקשת תנובה להותיר את הדוח שקיבלה מחברת הייעוץ מקינזי - חסוי ■ תנובה: "אמרנו אמת. דברי זליכה רצופים עובדות לא נכונות"

עמוס מתן / צילום: איל יצהר

נחיתה קשה: אירונאוטיקס חותמת שנה עם ירידה של 70% ברווח

מאז ההנפקה אשתקד והאקזיט שביצעו הקרנות השולטות ביצרנית המל"טים, נפלה מנייתה ב-42% עיקר הרווח השנתי, 5.7 מיליון ד', ברבעון הרביעי

בנייה  / צילום: תמר מצפי

הקבלנים בלחץ ובועת הסיסמאות על מחסור בדירות בארץ

שאלות ותשובות על שוק הדיור: מה אומרים הקבלנים לתקשורת, מה הם כותבים בדוחות הכספיים ומה זה אומר לנו, הציבור

דוד גרנות / צילום: עופר חן

דעה: ירידת השווי של yes - גרנות, תפגין את המנהיגות הנדרשת

דוד גרנות היה בבזק שנרקמה עסקת בזק-יס, אלא שבמקום להפיק לקחים הוא מתבצר כעת בכסאו ■ דעה

רענן זילברמן, המנכ"ל הנכנס של אבן קיסר / צילום: יחצ

אחרי שנה בתפקיד: מנכ"ל אבן קיסר - רענן זילברמן מתפטר

זילברמן נכנס לתפקיד מנכ"ל החברה לייצור משטחי עבודה למטבחים בסוף פברואר 2017 ■ סמנכ"ל הכספים של החברה יעיר אורבך ישמש כמחליף זמני

בנימין נתניהו / צילום: פלאש 90

רה"מ: כשמוצאים משהו אצל אחר מתעלמים "לא ביבי, לא נוגעים"

(עדכונים): ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום להרים כוסית לחג הפסח בפני אלפי פעילי ליכוד וחברי מרכז ■ בנאומו תקף את גורמי אכיפת החוק וטען כי "הם מחפשים מחפשים ולא מוצאים אבל כאשר מוצאים משהו מובהק אצל מישהו אחר לא נוגעים בזה. כי יש כלל פשוט: לא ביבי, לא נוגעים"

אסדת קידוח / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אנרג'יאן תשקיע 1.6 מיליארד דולר בפיתוח מאגרי כריש ותנין

עד היום חתמה אנרג'יאן על חוזים לאספקת גז בכמות כוללת של 4.2 BCM בשנה לתקופה של 16 שנים

ניר ברקת / צילום: איל יצהר

סוף למשבר: מענק הבירה לירושלים יעמוד על 700 מיליון ש'

בנוסף האוצר התחייב יתקצב את העירייה ב-87 מיליון שקלים נוספים למימון פרויקטים לפיתוח העיר כגון שדרוג מרכזים מסחריים לרווחת התושבים

לוגו ערוץ 10

ועד עיתונאי ערוץ עשר להנהלה: שבו איתנו למו"מ בהקדם

על רקע הכוונה לבצע מהלכי התייעלות בערוץ, בחרו העיתונאים שמונה חברי ועד חדשים ■ במייל שנשלח היום מטעמם נכתב: "אנחנו קוראים להנהלת הערוץ לשבת עם הוועד והארגון בהקדם האפשרי כדי לקבל נתונים על תכנית ההתייעלות ולקיים עמנו היוועצות"

ענת לוין / צילום: יוסי כהן

מנכ"לית שילב פורשת על רקע מכירת החברה לרונן אלעד

לאחר 15 שנים בתפקיד, פורשת ענת לוין מתפקידה בשילב ■ אלעד משלים בימים אלה את הבעלות תמורת 75 מיליון שקל, בסיוע מימון שיקבל מקרן ההשקעות ארבל של אמיר הסל וגבי לב

מימין לשמאל- אמיר לייטרסדורף, אור הילטש, עירי עמירב וגיא ציפורי / צילום: סער ברודסקי

Skyline AI מגייסת 3 מיליון דולר מקרן סקויה קפיטל

החברה פיתחה טכנולוגיות בתחום השקעות נדל"ן המבוססות על בינה מלאכותית, המנתחות באופן רציף יותר מ-130 מקורות מידע ■ מדובר בהשקעת סיד

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה אדומה בת"א; מדד ת"א 90 ירד ב-1.5%

המסחר בארה"ב נפתח בירידות משמעותיות ■ מניות הגז עלו עם פתיחת המסחר בניגוד לרוב השוק - אך גם הן ירדו לקראת הנעילה

איתן בן אליהו / צילום: תמר מצפי

אירונאוטיקס צללה - אבל שכר הבכירים בה נסק

עלות העסקתם של חמשת המנהלים הבכירים של יצרנית המל"טים, שמנייתה ירדה ב-40% מאז ההנפקה, הסתכמה בשנה שעברה ב-24 מיליון שקל