גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ורק קולו של חולדאי לא נשמע

ורק קולו של חולדאי לא נשמע. איור: גיל ג'יבלי
ורק קולו של חולדאי לא נשמע. איור: גיל ג'יבלי

1. אם ישאלו אתכם, בסוף השבוע הזה, מי האשם הטבעי, האולטימטיבי והמובן מאליו באסון החניון ברמת החייל בתל אביב, התשובה תהיה ללא ספק: דניה סיבוס, החברה הקבלנית שבנתה את החניון שקרס ותבע קורבנות בנפש. האומנם? האומנם האחריות היא של דניה סיבוס, ורק של דניה סיבוס? אנחנו ממש לא חושבים כך. נלך אחורה למקרה ה"מפורסם" של גינדי והמרפסות בחדרה. בכל פרויקט בנייה יש יזם - זה שמזמין ומתכנן את העבודה, ויש קבלן ביצוע - כשמו כן הוא, הגוף המבצע את העבודה. כשאתם קונים דירה, למשל, אתם קונים אותה מהחברה היזמית.

בהרבה מקרים אתם בכלל לא מכירים את החברה שבונה בפועל את הבניין, את קבלנית הביצוע. היזם יכול להיות חברת נדל"ן שרכשה את הקרקע ומשווקת עליה דירות או משרדים, וגם המדינה או רשות מקומית שמפרסמות מכרזים לביצוע עבודות שונות. במקרה של המרפסות בחדרה, חברת גינדי הייתה היזם ומזמינת העבודה וחברת אורתם סהר הייתה קבלנית הביצוע. מי חטפה את האש, או את מרבית האש בנפילת המרפסות בחדרה? גינדי. היא הייתה במוקד התקשורתי. אורתם סהר הוזכרה פה ושם, אבל היא לא "זוהתה" עם נפילת המרפסות. גינדי הייתה ל"מותג" של נפילת המרפסות בחדרה. מי הייתה במוקד התקשורתי השבוע באסון החניון? דניה סיבוס, הקבלן המבצע. מי היה היזם בהקמת החניון ברמת החייל? תחזיקו טוב: עיריית תל אביב, שתקשורתית פשוט "נעלמה" (זה לדיון אחר, אבל פתאום נראה שרון חולדאי, ראש העירייה, הוא האתרוג החדש של התקשורת). זו הסיבה שקולה של העירייה כמעט שלא נשמע, שקולו של חולדאי עצמו לא נשמע, כאילו בלעה אותם האדמה.

2. נסיבות קריסת החניון ברמת החייל עוד לא הובררו עד תומן, פרט לעובדה הברורה שכשל כלשהו גרם לקריסה ולתוצאה הטרגית. עובדה נוספת וברורה היא שאף שחברת הביצוע דניה סיבוס כבר הועלתה על מוקד ההאשמות התקשורתי, היה צורך בפיקוח צמוד וקפדני גם על ידי היזם שמשלם לדניה סיבוס על העבודה - עיריית תל אביב. אם כן, לכאורה עיריית תל אביב, מזמינת העבודה, הייתה אמורה לעמוד במוקד המתקפה הציבורית, אך הדבר לא קרה עד עכשיו. מדוע?

כי הבעיה היא, כרגיל, בסבך החוקים. כיום, אבסורדי ככל שיישמע, אין הגדרה בחוק למפקח, ואין חובה בחוק להעסיק מפקח על הבנייה. לאחר קריסת המרפסת בחדרה, הפיצו הרבה חברות נדל"ן יזמיות מודאגות הודעות "מרגיעות" לציבור על כך שהן מעסיקות מפקחים מטעמן, שבודקים את עבודת הקבלן המבצע. אלא שכל עוד החוק לא מגדיר במפורש מיהו מפקח, מה צריכה להיות הכשרתו ובאיזה אופן הוא אמור לבצע את תפקידו, אין לפיקוח הוולונטרי של היזמים על הקבלנים משמעות יתרה באמת. מומחים שחקרו את תחום ליקויי הבנייה, כמו פרופ' יחיאל רוזנפלד, ראש המכון הלאומי לחקר הבנייה בטכניון, מצאו כי אותם מפקחים מטעם היזמים מגיעים בתדירות נמוכה לאתרי הבנייה, ספונים במשרד ובעיקר בודקים התאמה של חשבוניות לאספקת הציוד.

גרוע מכך, אם הם רואים משהו לא תקין, ברוב המקרים הם יסיטו מבט כדי לא להיות שותפים לליקוי. למה? כי אין עליהם אחריות בחוק והחוק לא מגדיר אחרת. כלומר, בפועל, להעסקה הוולונטרית של המפקחים אין הרבה משמעות כל עוד היא אינה מוגדרת בחוק, והיא בהרבה מקרים משמשת כיסוי מלאכותי ותו לא. החוק, אגב, דווקא כן מגדיר חובה להעסיק בעלי תפקידים אחרים מטעם היזם, כמו אדריכל שהוא בדרך כלל עורך הבקשה להיתר בנייה, קונסטרוקטור שהוא מתכנן השלד, ואחראי לביקורת שאמור לבדוק את המבנה בארבע נקודות ספציפיות. אך אף אחד מאלה אינו מוגדר מפקח שאמור לבקר פיזית באתר בתדירות תכופה ולראות שהעבודות השוטפות מתבצעות באופן תקין.

באיגוד המהנדסים מנסים כבר תקופה ממושכת לשנות את הגדרת אחראי הביקורת באופן כזה שישמש גורם מפקח אמיתי, שתהיה לו גם אחריות בחוק - מה שלא חל על אותם מפקחים המועסקים באופן וולונטרי על ידי היזמים. הם אינם כפופים לשום חוק.

עו"ד אלי וילצ'יק, המתמחה בתכנון ובנייה, נבר עבורנו במכרז שפרסמה עיריית תל אביב (באמצעות חברת אחוזת החוף) להקמת החניון ברמת החייל, ושבו זכתה חברת דניה סיבוס. וילצ'יק מצא מצד אחד סעיפים רבים השומרים על זכותן של עיריית תל אביב ואחוזת החוף לבקר ולפקח על הבנייה, ואף למנות מבקר איכות מטעמן, אך מנגד ישנם הרבה יותר סעיפים שנועדו לפטור את העירייה ואת אחוזת החוף מכל אחריות לכל דבר שעלול לקרות בפרויקט עקב הבנייה. הסעיפים הסותרים הללו כלל לא היו נכתבים לו החוק היה מגדיר במפורש את החובה בהעסקת מפקח שתפקידו מוגדר (מאמרו של וילצ'יק בעניין זה מצורף כאן).

אז איזו רגולציה בכל זאת מפעילה המדינה? אם חשבתם שיש משהו שמתקרב לזה, אתם עומדים להתבדות. כבר 15 שנה שהמדינה לא מיישמת את מסקנות דוח ועדת זיילר, שהתכנסה לאחר אסון ורסאי ואחת ממסקנותיה הייתה שיש צורך בפיקוח אמיתי על הבנייה.

בשנתיים האחרונות (ובאיחור של 15 שנה), החל מינהל התכנון, כחלק מיישום דוח זיילר, בהקמת מכוני בקרה שאמורים להיות סוג של פיקוח מטעם המדינה על פרויקטים בבנייה, אך גם מפקחים אלה (שגם הפעם ימומנו על ידי היזם מזמין העבודה), יהיו מחויבים להגיע לאתר הבנייה בסך הכול 6 פעמים בשנה, ועדיין לא יתקיים בישראל פיקוח יומיומי על הנעשה באתרי הבנייה.

תרבות החפיף? עולם שלישי? חפלאפ? תבחרו אתם בהגדרה הנכונה. 3 הרוגים ו-3 נעדרים ועוד עשרות הרוגים מדי שנה בתאונות בנייה "מגדירים" זאת בצורה הכי טרגית.

eli@globes.co.il

עוד כתבות

ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן–חמו / צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ואייל רביד יעידו בתיקו של ראש עיריית כפ"ס

בעלי רשת ויקטורי והבעלים של הרשתות יינות ביתן ומגה יעידו מטעם התביעה במשפטו של יהודה בן-חמו ■ ראש עיריית כפ"ס מואשם כי במהלך שנות כהונתו יצר מנגנון הונאה, שבמסגרתו קיבל תווי קנייה כתרומות שיועדו לנזקקים, בין היתר מיינות ביתן, אך עשה בהם שימוש אישי

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בת"א; מניות הגז זינקו בחדות

ההסכם הדרמטי של שותפויות הגז עם מצרים גרם לקפיצה המניות קבוצת דלק, רציו וישראמקו ■ בזק ריכזה עניין לאחר מעצרי הבכירים

רביב דרוקר, עיתונאי "המקור" / צילום: תמר מצפי

סוריאנו תובע את דרוקר: "לא נתבקשתי לעקוב אחר שוטרים"

התביעה על סך 500 אלף שקל מתייחסת לדברים שאמר דרוקר בראיון לגל"צ, שבמהלכו דווקא הבהיר כי הוא לא מאמין שנתניהו שלח את וולטר סוריאנו לבצע את המעשים שמייחסים לו במשטרה ■ סוריאנו: "דבריו של דרוקר הסבו לי נזקים כבדים"

בנין בזק רחוב יהודה הלוי פינת לינקולן המיועד למשטרה צילום: אמיר מאירי

ביהמ"ש: לא ניתן להקים תחנת משטרה במבנה בזק ברח' לינקולן

השופטת צילה צפת מתחה ביקורת על המדינה, שבכובע אחד אוחזת אינטרס בהשכרת המבנה לתחנת משטרה - ובכובע אחר, של וועדת הערר, היא הגוף שמאשר או לא מאשר את השימוש במבנה: "עמדת המדינה מעוררת קושי של ניגוד עניינים"

לטביה / צילום: שאטרסטוק

סערה בלטביה: נגיד הבנק המרכזי נעצר בחשד לשחיתות

אימארס רימסביץ', המכהן בוועדת הריבית של ה-ECB מתוקף תפקידו כנגיד הבנק של לטביה, נעצר בסוף השבוע בידי הרשות למלחמה בשחיתות ■ ברקע, ה-ECB אסר על אחד הבנקים הגדולים במדינה לבצע תשלומים

זוהר לוי / צילום: יח"צ

רווח של 100 מיליון שקל: הבוננזה של משקיעי כלכלית ירושלים

כסף על הרצפה: סאמיט, פורר והפניקס ירוויחו יותר מ-100 מיליון שקל מהאופציות על חברת הנדל"ן ■ סאמיט של זוהר לוי מימשה כשליש מכלל האופציות שהונפקו למניות כלכלית ירושלים, במחיר הנמוך ב-40% משוויה הנוכחי של המניה

פאינה קירשנבאום /צילום: שלומי יוסף

השופט בפרשת ישראל ביתנו: אולי הדובים בהרי הרוקי יהודים

"אבל קהילה יהודית אין שם", הוסיף השופט והטיח בעד, מנכ"ל עמותת "עזרא העולמית" החשודה במימון טיסות לפאינה קירשנבאום בתמורה לתקציבים לעמותה ■ דקות קודם לכן העיד כי הטיסות שמימנה העמותה היו ליעדים שבהם יש קהילות יהודיות ■ המנכ"ל: כסגנית שר סמכתי עליה בעיניים עצומות

עו"ד ז'ק חן/ צילום: שלומי יוסף

עו"ד ז'ק חן עוזב את צוות ההגנה של רה"מ "עד שדברים יתבהרו"

עו"ד חן: "עם פתיחת החקירה בתיק 4000, ולמרות שאין כל מניעה חוקית או חשש לניגוד עניינים בין הייעוץ בתיקי 1000 ו-2000 לבין חקירה זו, החלטתי, על דעת רה"מ, כי על-מנת למנוע לזות-שפתיים, לא אמשיך לייעץ לנתניהו באף עניין - לפחות עד שהדברים יתבהרו"

יצחק כהן/ צילום: פלאש 90

יצחק כהן מש"ס מתפטר מהכנסת במסגרת "החוק הנורווגי"

כהן, שיישאר סגן שר, מתפטר כדי שדני סיידה ייכנס במקומו כבר כנסת ■ עד היום מימשו את "החוק הנורווגי" 5 שרים וסגני שרים

בנק לאומי / איל יצהר

לקוחות לאומי: "נדהמנו לגלות על מכירת חברת הנאמנות"

עורכי הדין של הלקוחות: "יום אחד הם מוצאים את סודותיהם השמורים ביותר מועברים לידיים פרטיות"

מתיאוס ריגאס / צלם:יח"צ

מנכ"ל אנרג'יאן: "אנחנו יעילים, מחיר של 4 דולר מספיק לנו"

החברה תנסה לגייס 500 מיליון דולר בבורסה בלונדון לצורך פיתוחם של מאגרי תנין וכריש

שאול אלוביץ'/ צילום: שלומי יוסף

הותר לפרסום: מיועצו לשעבר של ראש הממשלה נתניהו, דרך משפחת אלוביץ' ועד מי שכיהן כמנכ"ל משרד התקשורת - אלו עצורי פרשת 4000

שאול אלוביץ', ניר חפץ, שלמה (מומו) פילבר, סטלה הנדלר, עמיקם שורר, איריס אלוביץ', אור אלוביץ' ■ אלו האנשים שעצרה המשטרה במסגרת חקירת "תיק בזק", ששמותיהם נאסרו לפרסום - עד עתה

רן גוראון, מנכ"ל פלאפון / צילום: יונתן בלום

פלאפון השיקה רשת ייעודית לתחום העיר החכמה

השיקה גם פתרון חדש לרכב שמבוסס על קיט שמתקין הנהג ואשר מאפשר ליושבים ברכב לקבל WIFI וכן לקבל מידע על מצב הרכב

איילת נחמיאס ורבין / צילום: איל יצהר

"ועדה דמיקולו": ח"כים מהאופוזיציה פרשו מוועדת ר' התחבורה

איילת נחמיאס ורבין (מחנ"צ), רויטל סויד (מחנ"צ), דב חנין (המשותפת) ואחמד טיבי (המשותפת) פרשו מהוועדה המשותפת לטיפול בנושא הקמת רשויות תחבורה מטרופוליטניות: "מדובר בנושא רציני האמור להיות נידון בוועדת הכלכלה"

עבודות הרכבת הקלה / צילום: רויטרס

הזוכה במכרז מערכות הקו האדום: קבוצה סינית בשיתוף DB

השותפות הסינית של CRTG ו-EEB תהיה אחראית להקמת מערכות החשמל והתקשורת ולהתקנת המסילות של הרכבת הקלה, כאשר DB הגרמנית תנהל את האינטגרציה של כלל המערכות בפרויקט ■ היקף המכרז מוערך בכ-2.5 מיליארד שקל

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף

מהעיתונות לייעוץ וחזרה: הדרך של ניר חפץ לחדר החקירות

חיבור למוקדי כוח בתחומי התקשורת השלטון וההון וזגזוג של שנים בין האינטרסים של משפחת נתניהו לאינטרסים עסקיים ■ ניר חפץ, יועץ התקשורת של משפחת נתניהו: מהיום, בגדר חשוד בשוחד

אליאב בן שמעון / צילום: תמר מצפי

התאחדות בוני הארץ: "שר האוצר מטעה את הציבור"

התאחדות בוני הארץ במתקפה חזיתית נגד שר האוצר בעקבות דבריו אתמול בוועדת הכספים ■ כחלון אמר אתמול כי עפ"י נתוני האוצר, קיים מלאי של 50 אלף דירות לא מכורות על המדף ■ הקבלנים טוענים אחרת

שאול אלוביץ', צילום: שלומי יוסף

אלוביץ' מגיב לתיק 4000: "מכחיש בכל תוקף את החשדות נגדי"

מטעמו של בעל השליטה בבזק נמסר היום: "אנו מציעים להתאזר בסבלנות ולא למהר להסיק מסקנות. אנו סמוכים ובטוחים שכאשר הדברים יתבהרו, ניתן יהיה להיווכח שאלוביץ' לא עבר כל עבירה"

מאגר לוויתן/ צילום:אלבטרוס

דלק ונובל ייצאו גז טבעי למצרים בהיקף של 15 מליארד דולר

שותפויות הגז ייצאו לחברת דולפינוס המצרית כמות כוללת של 64 מיליארד מ"ק גז על פני 10 שנים ■ ההסכם משלים לקוח עוגן שיאפשר את פיתוח מאגר "לוויתן" ■ חישוב של ממוצע משוקלל מגלם מחיר של יותר מ-6 דולר ליחידת חום

לייטקוין ביטקוין / צילום: שאטרסטוק

איגוד הביטקוין: "חוזר רשות המסים - ראשית הדרך בכיוון הנכון"

רשות המסים פרסמה חוזר מקצועי המסדיר את אופן המיסוי של פעילות במטבעות דיגיטליים