גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סותמים למני מזוז את הפה

מה באמת קרה השבוע בבית המשפט העליון ■ יודע ח"ן

מני מזוז / צלם: איל יצהר
מני מזוז / צלם: איל יצהר

1. השבוע פורסם כי "אסון גדול" התרחש לא מזמן באולמו של שופט בית המשפט העליון, מני מזוז. השופט הבכיר - לשעבר היועץ המשפטי לממשלה, האדם שהיה מופקד על קביעת המדיניות המשפטית של ישראל, אחראי להעמדה לדין (אם צריך) של נבחרי ציבור, ולהכרעות משפטיות הרות-גורל - הרהיב עוז לומר לעו"ד טלי גוטליב, שהתפרצה לדבריו והפריעה לדיון להתנהל, לסתום את הפה.

מזוז, יש לדייק, לא הסתפק באמירה לעורכת הדין שתסתום את הפה, אלא הקדים לה את הביטוי "גבירתי, תסתום את הפה". מעניין, אם מישהו מאיתנו אמר פעם לפלוני "אדוני, תסתום את הפה". הפנייה בתואר "אדון" או "גברתי" אל האדם שברצונך להשתיקו היא מאוד מנומסת ובשפה כה גבוהה, שהיא כמעט מבטלת את העלבון הטמון באמירה החדה "תסתום את הפה".

עם זאת, כמנהג הימים האלה, עו"ד גוטליב הפגועה עד עמקי נשמתה מיהרה לעשות שיימינג (ביוש) לשופט הסורר, שהעז, שומו שמיים, להשתיק אותה. היא העלתה לרשת צילום של ציטוט הדברים מפרוטוקול הדיון, וכתבה: "שופט בית המשפט העליון, מר מני מזוז, תתבייש! ואם אדוני השופט לא יתבייש, אני אעשה זאת עבורך".

מזוז הצטנף בפינה מבויש ונאלץ להוציא הודעת התנצלות, שבה כתב כי הוא "מצר על ההתבטאות החריגה והמיותרת". מזוז הסביר כי "הדברים אכן נאמרו", אך "לאחר התפרצויות חוזרות ונשנות של עורכת הדין לדברי השופט ולדברי באת-כוח המדינה, תוך התנהלות בחוצפה ובחוסר כבוד כלפי בית המשפט. עורכת הדין אף התבקשה מספר פעמים לדבר רק בתורה ולפי רשות בית המשפט".

והנה, לאחר שהשופט העליון התקפל והתנצל, עדיין לא בא לציון גואל. גוטליב הלוחמנית לא הסתפקה בליטרת הבשר שקיבלה. נראה כי היא רצתה עוד קצת דם לקינוח, התייצבה באולפני הטלוויזיה כדי לדחות בשאט-נפש את ההתנצלות של מזוז. לדבריה, "התגובה של מזוז, אני אומרת את זה בחיל ורעדה, היא חוסר יושר. יש לי בוז גדול לאנשים שחושבים שהם מורמים מעם. שופטים אמורים לנהוג בכבוד למתדיינים ועורכי דין", נזפה גוטליב במזוז מעל המרקע. כנראה, היא שכחה שזה הדדי - ושגם עורכי דין, ראוי ורצוי שינהגו בכבוד בשופטים".

בסופו של דבר, עדיין נותרנו עם השאלה - מה יקרה כאשר בפעם הבאה עורך דין באולמו של השופט מזוז יתפרץ לדברים, יפריע לדיון ויתנהג כלפיו בחוצפה? לא לנו להשאיר את השופט מזוז, שכנראה יקרא את דברינו, במבוי סתום וללא נשק מילולי בצידתו.

אז כבוד השופט מזוז, בפעם הבאה שעורכת דין או עורך דין חצוף מתפרץ בחוסר נימוס באולמך ומפריע לדיון, אתה יכול לומר לו: "אדוני, נא דמם, החריש, החשה, מלא פיך מים, אנא בלום פיך, אל תוציא הגה, אלם דום, השקט". העיקר שיסתום כבר את הפה ויאפשר לדיון להתנהל.

נשים בצמרת המשפט? הפרחים לשיטת הסניוריטי

2. אחרי טקס השבעת השופטים החדשים השבוע בבית המשפט העליון, יוסף אלרון ויעל וילנר, צייצה שרת המשפטים, איילת שקד, בטוויטר: "שמנו לב שבארה"ב הגדולה עוד לא הייתה נשיאה מעולם, ואצלנו בישראל יש כבר 3!".

הגאווה של שקד בהובלה הנשית של מערכת המשפט היא מוצדקת. אבל מה ששקד שכחה כנראה, זה שאחת הסיבות המרכזיות, אם לא המרכזית מכולן, לכך ששופטות נשים מונו לנשיאות בית המשפט העליון, היא שיטת הסניוריטי. שיטה שלה שקד מתנגדת, ושלאחרונה היא עצמה יזמה דיון בכנסת בשאלת נחיצותה.

למרבה הצער, ניסיון העבר, והשוואה של הייצוג הנשי בבית המשפט העליון לייצוג הנשי במוסדות השלטון האחרים בארץ ובמשרות בכירות בכלל, מלמדים כי לולא השיטה שמחייבת את מינוי השופט הוותיק ביותר לנשיא (הסניוריטי), לא היו ממונות 3 נשים לנשיאות בעשור האחרון. 

אם הייצוג הנשי בראשות בית המשפט העליון אכן כל-כך חשוב לשקד, אולי כדאי לה לשקול שוב את הרעיון שלה לבטל את שיטת הסניוריטי.

פסק הדין שעשוי לסייע לפעיל האקטיביסטי ברק כהן

3. לפני כחצי שנה סערה הרשת מסרטון המתקפה המילולית החריפה של עו"ד ברק כהן על שרת התרבות מירי רגב. כהן, פעיל חברתי פרובוקטיבי ומייסד תנועת המחאה "באים לבנקאים", נתקל ברגב שצעדה ברחוב דיזנגוף בתל-אביב עם בעלה ובתה, וצילם את עצמו תוך כדי שהוא מטיח בה טענות ומגדף אותה; והעלה לרשת את הסרטון שצילם.

רגב התלוננה במשטרה נגד כהן, והפרקליטות החליטה לפתוח בחקירה פלילית נגד כהן, בחשד לביצוע עבירה של העלבת עובד ציבור.

בזמן שהחקירה נגד כהן נמשכת, פרסם היום (ה') בית המשפט העליון, בהרכב מורחב של 9 שופטים, פסק דין חשוב שדן בגבולות העבירה של העלבת עובד ציבור. השופטים זיכו את הרב אליצור סגל מהרשעה בעבירה של העלבת עובד הציבור. סגל כינה את הרב הצבאי לשעבר, ישראל וייס, "רב מטעם המלכות" ואף תקף אותו מילולית.

במסגרת פסק הדין צמצם העליון עד מאוד את גבולות העבירה. השופטים קבעו, בין היתר, כי מקום שהביטוי המעליב הוא ביטוי פוליטי, העבירה לא תחול ברובם המכריע של המקרים אם לא בכולם, וכי הפתח שיש להותיר בהקשר זה לתחולתה של עבירת ההעלבה הוא צר ביותר ושמור למקרים "נדירים שבנדירים".

עכשיו הפרקליטות תצטרך לקבוע אם ההעלבות שהטיח כהן ברגב היו על רקע פוליטי, ואזי כמעט בטוח שהוא לא יועמד לדין - או שדבריו היו במנותק מביקורת פוליטית, ואזי כהן ימצא עצמו שוב על ספסל הנאשמים.

העבירה של העלבת עובד ציבור הפכה ל"אות מתה" במדינות מערביות. ואכן, בית המשפט העליון הזכיר בפסק דינו היום כי באירופה יש מגמה לבטלן. המדינה האחרונה שנקטה חלקית בדרך זו היא גרמניה, שביטלה השנה את האיסור על העלבת מנהיג זר. זאת, בעקבות הפרסום הסאטירי שהיה שם נגד נשיא טורקיה ארדואן ודרישתו להעמיד לדין את האחראים לפרסום המעליב.

עוד כתבות

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

פתיחה שלילית באירופה; Centrica תפרסם דוחות

המסחר בארה"ב לא יתקיים היום ומחר לרגל חג ההודיה ■ מהלכים רגולטוריים של ממשל סין מפילים את הבורסה

יונייטד שרונה/ צילום: תמר מצפי

נדחתה העתירה שהגישו חברי יונייטד שרונה נגד רמ"י

בית המשפט דחה על הסף עתירת 24 חברי קבוצה שביקשו לבטל את זכייתם במכרז לרכישת קרקע רשות השידור בטענה שרומו על ידי המארגנים ■ העותרים: נערער על ההחלטה לבית המשפט העליון

יאיר לפיד / צילום: אייל יצהר

לפיד מציע לבגין את המקום של "יש עתיד" בוועדה

 לפיד הציע לבגין את המושב של סיעתו בתוך ועדת הפנים של הכנסת ■ ״הסיבה שבגין הודח אינה אפילו הצבעה בוועדה או במליאה, אלא רק הבעת העמדה של בגין בוועדה אשר חשפה את ערוות הליכוד בכך שהחוק מיועד להגן רק על נתניהו"

עכו / צילום: איל יצהר

הותמ"ל אישרה שתי תוכנית בעכו ובאבו גוש לבניית 8,900 יח"ד

התוכנית בעכו כוללת הקמת רובע מגורים חדש ובו 8,300 יחידות דיור ■ 600 יחידות דיור הוקצו באבו גוש - 60 מתוכן עבור דירות קטנות ■ מתכננת הוועדה: "שתי תוכניות חשובות המייצרות כל אחת מהן שכונות איכותיות המתחשבות במאפיינים הייחודים של הישובים"

בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ / צילום: אבי אוחיון, לע"מ

דיווח: טראמפ חשף לרוסיה פעולת סיירת מטכ"ל והמוסד בסוריה

המגזין "ואניטי פייר": הפעילות בסוריה סיפקה מידע על כוונתו של "ארגון המדינה האסלאמית" (דאעש) להשתמש במחשבים ניידים בתור פצצות

יעקב ליצמן / צלם: איל יצהר

משבר הרכבת: ליצמן דורש לעצור את העבודות בשבת הקרובה

בעקבות דרישת האדמו"ר מגור, נציגו בממשלה הבהיר בפגישה עם נתניהו ושר הרווחה כץ כי יש להפסיק את העבודות בשבת הקרובה לאלתר - או שהוא יתפטר ■ משמעות האולטימטום היא שליצמן לא יוכל לקבל את החלופות שהוצעו לו 

חכ יעקב מרגי  / צילום: טל שניידר

"אנחנו בש"ס מדברים רק לציבור החרדי. חייבים להחליף דיסקט"

ח"כ יעקב מרגי מודה בראיון ל"גלובס" שמצב המפלגה שלו רע: "הסתגרנו בתוכנו, ולכן אנחנו גם יורדים בסקרים" ■ על האפשרות שיחליף בעתיד את אריה דרעי: "אנשים חושבים בתוכם על היום שאחרי"

ספינה של צים / צילום: יח"צ

צים ממשיכה להשתפר: רווח נקי של 23 מיליון ד' ברבעון השלישי

רשמה עלייה של 10.6% במספר המכולות ששינעה ברבעון, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לרמה של 688 אלף יחידות, לצד עלייה של 19% במחיר ההובלה הממוצע של מכולה לרמה של 1,058 דולר

הטרדה מינית או חיזור? / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

קמפיין MeToo#; ומה אם את לא מפורסמת מהוליווד או מת"א?

מנתוני הדוח על עבירות מין ב-2016 עולה שהחוק חולל שינוי מהותי בציבור, אבל לא במשטרה ובפרקליטות

אייפון X./ צילום: רויטרס, Lucas Jackson

העלות של האייפוןX היא רק קצה הקרחון

מכשיר הדגל החדש של אפל נכנס רשמית לשוק הישראלי ■ אמש בחצות הלילה הסתערו אלפי לקוחות נלהבים לאחר המתנה של שעות בתורים ארוכים לרכוש מכשיר בעלות של 5,000 שקל, אבל שכחו שזה מתחיל רק כאן

מרים נאור, איילת שקד ואסתר חיות  צילום: משרד המשפטים

השרה שקד: יש דילים בתהליך בחירת השופטים; ככה היה תמיד

שרת המשפטים נאמה בכנס באוניברסיטת חיפה והתייחסה לתחקיר של תוכנית "עובדה": "אנחנו לא בוחרים לפי מגדר או מוצא אבל כן רוצים לדחוף לגיוון בין השופטים ולשונות בין השופטים"

זונה, זנות / צלם: רויטרס

המשטרה: בית בושת הופעל במתחם צימרים תוך העלמת מסים

המשטרה במבצע משותף עם רשות המסים וזרועות האכיפה השונים פשטו אתמול על מתחם צימרים   בישוב נווה עובד (סמוך לעיר טבריה) בעקבות חשד לניצול צעירות, שינוי יעוד מבנה והקמת מבנים באופן לא חוקי

אבריאל בר יוסף / צילום: מוטי קמחי-ynet

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את תא"ל אבריאל בר יוסף

המשנה לראש המל"ל לשעבר נחקר בחשד לביצוע עבירות בתחום טוהר המידות בזמן כהונתו בתפקיד הבכיר ■ בר יוסף הוא אחד החשודים בפרשת הצוללות (תיק 3000)

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בת"א; מניית טבע עלתה ב-4.6%

מגמה מעורבת בבורסות אירופה; היום לא יתקיים מסחר בוול סטריט לרגל חג ההודיה ■ טבע לקראת גל פיטורים נרחב ■ הפועלים יפריש עוד 80 מיליון דולר בגין החקירה בארה"ב

הכור בדימונה / צילום: רויטרס

הסערה המשפטית בכור בדימונה: עתירה לבג"ץ נגד משרד רה"מ

מי מוסמך, אם בכלל, לקבוע אילו עורכי דין ייצגו עובדים שלו, שחלו במחלה ממארת? והאם מידע רפואי תמים על עובד הכור יכול לסכן את הכור אם יועבר לעורכי דין שמחוץ לרשימה שנקבעה מראש? ■ הוועדה לאנרגיה אטומית: "התשובה תינתן לבג"ץ ע"י הגורמים הרלוונטיים"

שרגא ברוש/ צילום: התאחדות התעשייינים

מחלוקת בין המעסיקים על חלוקת מיליארדים לקשישים

ההיקף הכספי של התכנית מוערך בכ-1.5-2 מיליארד שקל שיועברו לקשישים ■ המעסיקים מבקרים את המהלך שמקדם יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, שרגא ברוש: "נאנקים מעלויות כבדות"

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

"תוך 5 שנים כ-85% מסך החשמל במשק יופק מגז טבעי"

בתדרוך עיתונאים שנערך היום אמר שטייניץ כי "עד היום לא הצטיינו ביישום התכנית הממשלתית של חיבור המפעלים לגז טבעי. המפעלים חוברו בקצב של מפעל אחד בשנה. אנו נגביר את הקצב ונחבר 50-100 מפעלים בשנה"

דיוטי פרי ג'יימס ריצ'רדסון נתב"ג / צילום:  תמר מצפי

אף חברה לא נגשה למכרז זיכיון הפרסום של רש"ת

במכרז נכללו תנאים בעייתיים שמגבילים את אפשרויות הפרסום בחודשי השיא: רש"ת תפרסם בקרוב מכרז חדש

טבע / צילום: רויטרס

"הפיטורים בטבע - גם כדי לתת 'נדוניה' למשקיעים לקראת הנפקה"

אנליסט IBI סטיבן טפר מגיב לדיווחים על מהלך פיטורים נרחב של טבע: "קשה להעריך את השפעת הפיטורים על הרווחיות והאם מדובר בסגירה של פעילויות שלמות" ■ ומה בעניין עזיבת מייקל היידן?

אראל מרגלית  / צילום:  Mike Pont

מעבר לקו: בכירי מלאנוקס ביקרו בעיר הפלסטינית רוואבי

וגם: קוקטייל אצל מנכ"ל אבן קיסר, ירושלים על ההדסון, אירוע חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל-אביב ועוד