גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"חצי השנה הראשונה שלי הייתה כולה טעויות"

כמעט בלי להתכוון, חדוה קלינהנדלר הקימה סטארט-אפ למנטורינג וירטואלי לעובדים ■ "חשבתי שרק אני זקוקה למנטורינג, בגלל הרקע שלי כחרדית, אבל במהלך השנים הבנתי שזו התשובה להרבה נשים" ■ ליידי גלובס

חדוה קלינהנדלר / צילום: איל יצהר
חדוה קלינהנדלר / צילום: איל יצהר

קשה למצוא שעה פנויה בלו"ז הצפוף של חדוה קלינהנדלר, 31, אבל היא תעשה הכול כדי לדאוג ששעה כזו תימצא, גם במחיר של קיום שיחה בחצות, כשהיא במונית בדרך הביתה, בסופו של יום עבודה. הפגישה איתה בבית הקפה היא חלק מסדרת פגישות בשיטת הכיסא החם, כי אם היא כבר באזור מסוים, בטוח שיש לה עוד כמה קצוות לסגור. "האמת? אף פעם לא החלטתי להקים סטארט-אפ", היא אומרת. "עד היום זה נשמע לי הזוי. למה שיהיה לי סטארט-אפ? אבל מנטורינג היה מאוד משמעותי בחיים שלי".

קלינהנדלר מגיעה מהעולם החרדי, ומגיל צעיר היה לה ברור שתהיה עצמאית, קודם כל כי אין לה תואר אקדמי, ובלי זה, היא גילתה, קשה למצוא עבודה. "בטוח יש מי שמדבר מאחורי הגב, אבל זה לא מעניין אותי", היא אומרת על היותה מיזמיות ההייטק החלוצות במגזר החרדי.

אותו צורך במנטורינג, וההבנה שהעתיד שלה נמצא ביזמות, הם שבסופו של דבר הובילו אותה להקים את הסטארט-אפ אימרג' (Emerj), שמציע כלי ארגוני מבוסס אלגוריתם של בינה מלאכותית, שמאפשר לעובדים לשאול שאלות בצורה אנונימית, בזמן אמת, ולקבל תשובות ותמיכה מכל גורם בארגון. הכלי, שאותו היא רואה כדמוקרטיזציה של המנטורינג, מאפשר גם לערוך ניתוחים אנליטיים במקום להסתמך על סקרים, והשנה היא החלה לעבוד אסתי לאודר העולמית.

חדוה קלינהנדלר היא אחת מ-20 היזמיות המובילות של 'ליידי גלובס' לשנת 2017. לפרויקט המלא>

הבנתי רק אחרי שנתיים

הכול התחיל מסקר בן 30 שאלות, שבו בדקה קלינהנדלר את השטח. "עבדתי עליו שלושה שבועות, והפצתי אותו בקבוצות פייסבוק של נשים. שלחתי לקולגות וביקשתי שישתפו. תוך שבוע ענו עליו 500 נשים מ-56 מדינות בעולם. אפילו מערב הסעודית".

ואז כבר הבנת שיש לך ביד סטארט-אפ?

"פחדתי שיסתבר שכן, ופחדתי שיסתבר שלא. כולי הייתי בזה. כל מה שעבר לי בראש היה 'שיט, אני חייבת לעשות עם זה משהו'. זרם בי המון אדרנלין שלא ידעתי איך לתעל. עשיתי המון שטויות. למשל, בהתחלה פיתחנו במובייל, ויצרתי קשר עם אנשים שלא בדיוק ידעתי מה לבקש מהם. שרפתי המון אנרגיה על דברים ללא תוצאות".

היית צריכה מנטורינג.

"בדיוק. גם לא ידעתי איך לפנות לאנשים הרלוונטיים. יש דברים שאמרו לי בתחילת הדרך, והבנתי אותם רק אחרי שנתיים. מה שמאוד עזר לי היה להכיר סטארט-אפיסטיות אחרות".

קלינהנדלר התחילה באקסלרטור של קמא-טק (מאיץ לסטארט-אפים חרדיים), ואת הכסף גייסה בעיקר מקרנות קטנות (מיקרו VC) ומאנג'לים. בשלב הראשון אימרג' יועד לנשים בלבד, אבל אז עלתה אצל קלינהנדלר המחשבה שזו טעות. "הבנו שלמרות שאנחנו רוצות לקדם נשים, אולי אנחנו יוצרות להן גטו, מה גם שנושא המנטורינג תופס תאוצה בארגונים".

מה היה הכי קשה לעשות בתחילת הדרך?

"בשלב ההתחלתי, כשאין מימון, מאוד קשה למצוא אנשי פיתוח - הם אלה שהשכר שלהם שווה יותר, כי הם עושים את העבודה. היה מפתח שעזר לי בהתנדבות בתחילת הדרך, ובסופו של דבר עזב. בשלב מסוים מישהי התגייסה לעזור לי טכנולוגית, והיום היא שותפה במיזם".

רק את מחליטה

מה גילית על יזמות?

"שפשוט צריך להתחיל, ולעשות מלא טעויות. חצי השנה הראשונה שלי, חוץ מהסקר, הייתה כולה טעויות. את מתחילה ממקום שמוביל למקום שממנו את יותר חכמה. דבר שני, צריך לדאוג לאורך כל הדרך שהסטארט-אפ לא יהיה הדבר היחיד בחיים שלך. אני מרגישה בת מזל שהגעתי ליזמות כשיש לי כבר דברים גבוהים יותר בסולם העדיפויות שלי, כמו משפחה. זה מאוד שומר עלייך.

"דבר שלישי, חובה להקשיב לאחרים כל הזמן, וללמוד גם מפגישות עם הדושים הכי גדולים. לא חייבים לקבל מה שאומרים לך, אבל כן להקשיב. צריך לפתח אינטואיציה - לזכור שאת תחליטי בסוף, למרות שזה נוח לתת למישהו אחר להחליט. אבל מי אמר שיזמות זה נוח? בדיוק ההפך".

היה שלב שהרגשת שהכול מועד לכישלון?

"אני כל הזמן נכשלת. היה, למשל, לקוח שרציתי להגיע אליו. ישבתי עם המנכ"ל, ובסוף הכול נפל על משהו טכני לא עביר. זה לימד אותנו שהשוק שלנו הוא 45 מעלות משם. מאיפה הייתי יכולה לדעת? זו הייתה חברה ישראלית גדולה עם תרבות ארגונית שאני עוד חולמת לעבוד איתה, אבל הסתבר לי שזה לא השוק. גיליתי שהייתי עיוורת לחברות שהן כן השוק שלנו - חברות בצמיחה גבוהה".

מה הכלים הכי אפקטיביים שלך לניהול?

"לא הוכשרתי להיות מנכ"לית, אבל הבנתי שיש לי המון חוזקות. אף אחד לא מצפה ממני להמציא את האלגוריתם הבא שלנו, אבל אפשר להביא יצירתיות כדי לפתור בעיות טכנולוגיות. בנוסף, חשוב לא להיצמד להגדרת התפקיד. לפעמים שיחה של עשר דקות עם מישהי שחושבת שונה ממני תאפשר לי לראות דברים אחרת".

"אפשר ללמוד גם מפגישות עם הדושים הכי גדולים". חדוה קלינהנדלר / צילום: איל יצהר

לברוא את התפקיד הבא שלך

"תמיד הייתי עצמאית. בתחילת הקריירה שלי למדתי תרגום ועריכה בבית ברל. התחלתי כמתרגמת כתוביות לטלוויזיה, ואז עבדתי כלקטורית בכמה הוצאות ספרים. בשלב מסוים החלטתי לפתוח בלוג עיצוב, שבהמשך התפתח, ויחד עם שותפה העסקנו כותבות פרילנסריות, והעברנו סדנאות על שיווק בסושיאל מדיה.

"ב-2015 דיברתי עם ידיד שלי, איש פרסום והייטק, על מצבן של נשים בשוק העבודה ועל ההצעה של שריל סנדברג (סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, ש"ד) שנשים ידברו עם המנכ"ל שלהן, למשל בנוגע לחופשת לידה. אמרתי לו שמנטורינג זה הדבר שעזר לי בחיים, אבל אני יודעת שלא לכולן יש גישה לזה, ולא כולן יכולות לפנות כך למנכ"ל. בעבר חשבתי שרק אני זקוקה למנטורינג, בגלל הרקע השונה שלי כחרדית, אבל במהלך השנים הבנתי שזו התשובה להרבה נשים. הוא אמר לי שזה סטארט-אפ".

עוד כתבות

אוטובוס אגד / צילום: אריאל ירוזולימסקי

אגד לביה"ד: מנע את השבתת הקווים מחר למשך שעתיים

(עדכון) - מוקדם יותר הודיעה ההסתדרות כי עקב האלימות כלפי הנהגים, קווי אגד יושבתו מחר למשך שעתיים: "לא יעלה על הדעת שנהגי התחבורה הציבורית יהפכו לשק חבטות של נוסעים אלימים" ■ הנהלת אגד לביה"ד: "לא ניתן יד לפגיעה גורפת בנוסעים"

דולר / צילום: שאטרסטוק

כנס חירום בעקבות משבר הדולר: "התעשייה בסכנה ממשית"

הפסדים של 400 מיליון שקל למלונאים ומעל 80% מהחברות התעשייתיות מדווחות על ירידה ברווח הנקי כך עולה מסקר של התאחדות התעשיינים ■ לטענת המלונאים במהלך השנה נרשמו הפסדים בהיקף של כ-400 מיליון שקל ועל שחיקה ברווחיות בשיעור של כ-5% בממוצע

חנות סלולר, אפל / שאטרסטוק

קריסת iShare: לקוחות בוזזים חנויות; מונו כונסי נכסים לרשת

בנק ישראל הגיש בקשה למינוי כונסי נכסים לרשת iShare, ששיווקה מוצרי אפל והפסיקה את פעילותה בשבוע שעבר ■ לרשת יש חוב של כ-2.5 מיליון שקל לבנק הפועלים

קייקו ברמן / צילום:   רועי פלדה

"ההיררכיה ביפן הרבה יותר מחמירה. בוס הוא בוס"

ראש צוות ניהול לקוחות של חברת אפספלייר העוסקת בערכות לניטור ומדידת קמפיינים של פרסום במובייל, הגיעה לישראל לפני שלוש שנים ■ "תמיד עניין אותי להיות גשר בין יפן לבין מדינות אחרות"

טל גרנות-גולדשטיין / צילום: איל יצהר

מנכ"ל הוט: הפיראטיות פוגעת קשות בטלוויזיה

טל גרנות-גולדשטיין העריכה כי הנזק עשוי להגיע ל-450 מיליון שקל בשנה שהם גניבה של יצירה ישראלית ■ קראה לרגולטור לחייב את השחקנים החדשים בשוק בהפקות מקור

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

ירידות בסיום המסחר בבורסה; פריגו ושופרסל סגרו בעליות

ממשל ארה"ב הושבת לאחר שהצעת חוק התקציב עד 16 בפברואר לא עברה את משוכת הסנאט, לאחר שעברה את בית הנבחרים ■ בזק: בעקבות סכסוך העבודה שאושר לעובדים, כל המתעניינים בחברה החלו במגעים עם הוועד ■ מניות הפארמה רשמו עליות

סופרמרקט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

רשתות המזון לבג"ץ: האכיפה על סימון מחירים לא מידתית

רשתות השיווק משיבות אש: עותרות נגד שר הכלכלה והרשות להגנת הצרכן ■ טוענות כי יש לבטל את נהלי האכיפה שקיימים כיום בנוגע לאי-סימון מחיר על גבי מוצרים

זוכי התחרות בשנה שעברה/ צילום: יוני רייף

תחרות חדשה לסטארט-אפים בתחום הלוחמה בטרור

את התחרות מארגנים: משרד ההגנה האמריקאי, מפא"ת ופורום MIT ליזמות ■ יזמים וקבוצות מחקר שיזכו בתחרות יקבלו 100 אלף דולר

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

השבתת הממשל בארה"ב: "לדבר עם טראמפ - כמו לדבר עם ג'לי"

הרפובליקאים והדמוקרטים מתחפרים בעמדותיהם, בתקווה שהציבור בארה"ב יטיל את האחריות להשבתה על הצד האחר ■ טראמפ: "דמוקרטים שמתנגדים לנו יישאו בחלק מהאחריות לכל רצח שיבצעו מהגרים בלתי חוקיים"

אריה דרעי אביגדור ליברמן / צילומים: איל יצהר

נתניהו: אשוחח בנפרד עם ליברמן ודרעי כדי להרגיע אותם

בשבת בבוקר ערך השר ליברמן קניות במרכז ביג באשדוד ואמר כי חוק המרכולים יוצר פילוג ומתח ■ בתגובה, השר דרעי צוטט כאומר לאנשים בסביבתו: "אני עם ליברמן גמרתי; הוא דרס את השבת ברגל גסה"

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אנגלה מרקל בדרכה לכהונה רביעית כקנצלרית גרמניה

הסוציאל-דמוקרטים בגרמניה הצביעו בעד קואליציה עם מרקל ■ לאחר ספירה ידנית התגלה כי 362 מהנוכחים הצביעו בעד חבירה לקואליציה, 279 הצביעו נגד

אב טיפוס של המלט הסולארי/ צילום: יחצ

המיזם של יוצאי התעשייה האווירית שגייס 3 מיליון דולר

הסטארט-אפ הביטחוני APG מנתניה נכנס לשוק המל"טים הרווי, ומבטיח לחשוף בקרוב מאוד "כלי טיס שלא ניתן לחקות" ■ אחד הפיתוחים: מל"ט שנטען באמצעות פאנלים סולאריים המותקנים על הכנפיים

בנייה בהוד השרון / צילום: תמר מצפי

בית המשפט מעכב את אישור תוכנית המתאר של הוד השרון

בעקבות מעל ל-1,800 התנגדויות של התושבים, יצא צו ביניים על פיו תוכנית המתאר לחלוקת העיר איננה תקפה ■ תכנית המתאר כללה תוספת פוטנציאלית של כ-27 אלף יחידות דיור במקומות שונים בעיר

apple / צילום: שאטרסטוק

איטליה מנהלת חקירה נגד אפל וסמסונג בחשד להאטת מכשירים

החקירה מתנהלת תחת חשד שהחברות האטו במכוון מכשירים מתוצרתן

רמי לוי וקופיקס/ צילומים: יחצ ואיל יצהר

הקסם של רמי לוי: איך מרוויחים מקופיקס 200 מיליון ש' ביומיים

למה רכישת קופיקס היא עסקה בחצי מחיר, ואיך זה קשור לאופציה של רמי לוי להשתלט על רשת בתי הקפה והמרכולים? ■ ניתוח מיוחד

זאב בילסקי / צילום: איל יצהר

כחלון רוצה את זאב בילסקי ליו"ר מטה הדיור הלאומי

שר האוצר הודיע רשמית על תמיכה בראש העיר רעננה לתפקיד ■ היו"ר הנוכחי, אביגדור יצחקי, יעזוב את המשרה בחודש מרץ

עודד מאור / צילום: דוברות בתי המשפט

ביה"מ פטר הורים ל-8 ילדים בהליך פשיטת-רגל מכל חובותיהם

פסק-הדין ניתן בעניינם של שני חייבים שהסתבכותם הכלכלית נוצרה, לטענתם, כתוצאה מההוצאות לגידול הילדים ■ במסגרת פסק-הדין פטר בית המשפט את זוג ההורים מכל חובותיהם

סמי מצלאוי/  צילום: יונתן בלום

מצלאוי ממחזרת חובות: תנסה להנפיק אג"ח עם ביטחונות

הביטחונות כגד איגרות החוב של חברת הנדל"ן שיונפקו - על חשבונות העודפים של פרויקט עלית ברמת גן ופרויקט כלנית בקרית אונו

סטלה הנדלר / צילום: אביב חופי

בזק דורשת ממשרד התקשורת לתקן דיווח לוועדת הכלכלה

הדיווח נגע להיקף פריסת הסיבים של פרטנר וסלקום, שהוכפל מאז הותר לקבלנים חיצוניים לבצע עבודות השחלת סיבים ברשת בזק

מיכאל ססלר ודפנה זלקינד ססלר  / צילום : יחצ

מניות אלקו חולקו בין בניו של זלקינד; מה עם בתו?

דפנה ססלר זלקינד נעדרה מההודעה על חלוקת מניות הקבוצה; ככל הנראה תקבל נכסים פרטיים