גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"חצי השנה הראשונה שלי הייתה כולה טעויות"

כמעט בלי להתכוון, חדוה קלינהנדלר הקימה סטארט-אפ למנטורינג וירטואלי לעובדים ■ "חשבתי שרק אני זקוקה למנטורינג, בגלל הרקע שלי כחרדית, אבל במהלך השנים הבנתי שזו התשובה להרבה נשים" ■ ליידי גלובס

חדוה קלינהנדלר / צילום: איל יצהר
חדוה קלינהנדלר / צילום: איל יצהר

קשה למצוא שעה פנויה בלו"ז הצפוף של חדוה קלינהנדלר, 31, אבל היא תעשה הכול כדי לדאוג ששעה כזו תימצא, גם במחיר של קיום שיחה בחצות, כשהיא במונית בדרך הביתה, בסופו של יום עבודה. הפגישה איתה בבית הקפה היא חלק מסדרת פגישות בשיטת הכיסא החם, כי אם היא כבר באזור מסוים, בטוח שיש לה עוד כמה קצוות לסגור. "האמת? אף פעם לא החלטתי להקים סטארט-אפ", היא אומרת. "עד היום זה נשמע לי הזוי. למה שיהיה לי סטארט-אפ? אבל מנטורינג היה מאוד משמעותי בחיים שלי".

קלינהנדלר מגיעה מהעולם החרדי, ומגיל צעיר היה לה ברור שתהיה עצמאית, קודם כל כי אין לה תואר אקדמי, ובלי זה, היא גילתה, קשה למצוא עבודה. "בטוח יש מי שמדבר מאחורי הגב, אבל זה לא מעניין אותי", היא אומרת על היותה מיזמיות ההייטק החלוצות במגזר החרדי.

אותו צורך במנטורינג, וההבנה שהעתיד שלה נמצא ביזמות, הם שבסופו של דבר הובילו אותה להקים את הסטארט-אפ אימרג' (Emerj), שמציע כלי ארגוני מבוסס אלגוריתם של בינה מלאכותית, שמאפשר לעובדים לשאול שאלות בצורה אנונימית, בזמן אמת, ולקבל תשובות ותמיכה מכל גורם בארגון. הכלי, שאותו היא רואה כדמוקרטיזציה של המנטורינג, מאפשר גם לערוך ניתוחים אנליטיים במקום להסתמך על סקרים, והשנה היא החלה לעבוד אסתי לאודר העולמית.

חדוה קלינהנדלר היא אחת מ-20 היזמיות המובילות של 'ליידי גלובס' לשנת 2017. לפרויקט המלא>

הבנתי רק אחרי שנתיים

הכול התחיל מסקר בן 30 שאלות, שבו בדקה קלינהנדלר את השטח. "עבדתי עליו שלושה שבועות, והפצתי אותו בקבוצות פייסבוק של נשים. שלחתי לקולגות וביקשתי שישתפו. תוך שבוע ענו עליו 500 נשים מ-56 מדינות בעולם. אפילו מערב הסעודית".

ואז כבר הבנת שיש לך ביד סטארט-אפ?

"פחדתי שיסתבר שכן, ופחדתי שיסתבר שלא. כולי הייתי בזה. כל מה שעבר לי בראש היה 'שיט, אני חייבת לעשות עם זה משהו'. זרם בי המון אדרנלין שלא ידעתי איך לתעל. עשיתי המון שטויות. למשל, בהתחלה פיתחנו במובייל, ויצרתי קשר עם אנשים שלא בדיוק ידעתי מה לבקש מהם. שרפתי המון אנרגיה על דברים ללא תוצאות".

היית צריכה מנטורינג.

"בדיוק. גם לא ידעתי איך לפנות לאנשים הרלוונטיים. יש דברים שאמרו לי בתחילת הדרך, והבנתי אותם רק אחרי שנתיים. מה שמאוד עזר לי היה להכיר סטארט-אפיסטיות אחרות".

קלינהנדלר התחילה באקסלרטור של קמא-טק (מאיץ לסטארט-אפים חרדיים), ואת הכסף גייסה בעיקר מקרנות קטנות (מיקרו VC) ומאנג'לים. בשלב הראשון אימרג' יועד לנשים בלבד, אבל אז עלתה אצל קלינהנדלר המחשבה שזו טעות. "הבנו שלמרות שאנחנו רוצות לקדם נשים, אולי אנחנו יוצרות להן גטו, מה גם שנושא המנטורינג תופס תאוצה בארגונים".

מה היה הכי קשה לעשות בתחילת הדרך?

"בשלב ההתחלתי, כשאין מימון, מאוד קשה למצוא אנשי פיתוח - הם אלה שהשכר שלהם שווה יותר, כי הם עושים את העבודה. היה מפתח שעזר לי בהתנדבות בתחילת הדרך, ובסופו של דבר עזב. בשלב מסוים מישהי התגייסה לעזור לי טכנולוגית, והיום היא שותפה במיזם".

רק את מחליטה

מה גילית על יזמות?

"שפשוט צריך להתחיל, ולעשות מלא טעויות. חצי השנה הראשונה שלי, חוץ מהסקר, הייתה כולה טעויות. את מתחילה ממקום שמוביל למקום שממנו את יותר חכמה. דבר שני, צריך לדאוג לאורך כל הדרך שהסטארט-אפ לא יהיה הדבר היחיד בחיים שלך. אני מרגישה בת מזל שהגעתי ליזמות כשיש לי כבר דברים גבוהים יותר בסולם העדיפויות שלי, כמו משפחה. זה מאוד שומר עלייך.

"דבר שלישי, חובה להקשיב לאחרים כל הזמן, וללמוד גם מפגישות עם הדושים הכי גדולים. לא חייבים לקבל מה שאומרים לך, אבל כן להקשיב. צריך לפתח אינטואיציה - לזכור שאת תחליטי בסוף, למרות שזה נוח לתת למישהו אחר להחליט. אבל מי אמר שיזמות זה נוח? בדיוק ההפך".

היה שלב שהרגשת שהכול מועד לכישלון?

"אני כל הזמן נכשלת. היה, למשל, לקוח שרציתי להגיע אליו. ישבתי עם המנכ"ל, ובסוף הכול נפל על משהו טכני לא עביר. זה לימד אותנו שהשוק שלנו הוא 45 מעלות משם. מאיפה הייתי יכולה לדעת? זו הייתה חברה ישראלית גדולה עם תרבות ארגונית שאני עוד חולמת לעבוד איתה, אבל הסתבר לי שזה לא השוק. גיליתי שהייתי עיוורת לחברות שהן כן השוק שלנו - חברות בצמיחה גבוהה".

מה הכלים הכי אפקטיביים שלך לניהול?

"לא הוכשרתי להיות מנכ"לית, אבל הבנתי שיש לי המון חוזקות. אף אחד לא מצפה ממני להמציא את האלגוריתם הבא שלנו, אבל אפשר להביא יצירתיות כדי לפתור בעיות טכנולוגיות. בנוסף, חשוב לא להיצמד להגדרת התפקיד. לפעמים שיחה של עשר דקות עם מישהי שחושבת שונה ממני תאפשר לי לראות דברים אחרת".

"אפשר ללמוד גם מפגישות עם הדושים הכי גדולים". חדוה קלינהנדלר / צילום: איל יצהר

לברוא את התפקיד הבא שלך

"תמיד הייתי עצמאית. בתחילת הקריירה שלי למדתי תרגום ועריכה בבית ברל. התחלתי כמתרגמת כתוביות לטלוויזיה, ואז עבדתי כלקטורית בכמה הוצאות ספרים. בשלב מסוים החלטתי לפתוח בלוג עיצוב, שבהמשך התפתח, ויחד עם שותפה העסקנו כותבות פרילנסריות, והעברנו סדנאות על שיווק בסושיאל מדיה.

"ב-2015 דיברתי עם ידיד שלי, איש פרסום והייטק, על מצבן של נשים בשוק העבודה ועל ההצעה של שריל סנדברג (סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, ש"ד) שנשים ידברו עם המנכ"ל שלהן, למשל בנוגע לחופשת לידה. אמרתי לו שמנטורינג זה הדבר שעזר לי בחיים, אבל אני יודעת שלא לכולן יש גישה לזה, ולא כולן יכולות לפנות כך למנכ"ל. בעבר חשבתי שרק אני זקוקה למנטורינג, בגלל הרקע השונה שלי כחרדית, אבל במהלך השנים הבנתי שזו התשובה להרבה נשים. הוא אמר לי שזה סטארט-אפ".

עוד כתבות

דני מריאן, גדיר ניקולא, הדס תגרי, אשר גרין ואלונה בר און / צילום: שלומי יוסף

פאנל פועלי הבניין: "אף יזם לא ישב בכלא בגלל תאונה"

אהוד דנוך, מנכ"ל שיכון ובינוי סולל בונה, בוועידת הנדל"ן של "גלובס": "כדי להקטין באופן חד את מספר התאונות בעבודה יש לשנות את התרבות הארגונית של ניהול השמירה על הבטיחות בחברות"

פעיל בוול סטריט /צילום: רויטרס

וול סטריט נסגר במגמה מעורבת; AT&T נפלה לאחר פרסום דוחות

התפרסמו דוחות צ'ק פויינט, טוויטר, בואינג, ויזה, פייפאל, איביי, פייסבוק ו-AT&T ● אמש ננעל המסחר בירידות משמעותיות

כרטיסי אשראי / צילום: שאטרסטוק

שוק כרטיסי האשראי יעבור לסליקה יומית בעוד 3 שנים

רשות ההגבלים החליטה כי החל מיולי 2021 בתי העסק יקבל את הכספים מחברות כרטיסי האשראי יום לאחר ביצוע העסקה

ניר ברקת / צילום: איל יצהר

ניר ברקת: "הסכמי הגג הם הסכמים פוליטיים"

ראש עיריית ירושלים סיפר בוועידת הנדל"ן של "גלובס": "אמרתי למשרד האוצר שאני רוצה להשוות את סל השירותים שמקבל ילד תושב ירושלים לילד במרכז. אין איתם שיח כזה, וזה לא מקדם אותנו"

יעקב קוינט / צילום: שלמי יוסף

קוינט: "מחיר למשתכן מקפיאה ביקושים ויוצרת ודאות"

כך אמר היום בוועידת הנדל"ן של "גלובס" מנהל רשות החברות יעקב קוינט בהופעה הפומבית הראשונה שלו בתפקיד ● "בסופו של דבר יצרנו יותר הנחה בפריפריה"

משרד החקלאות ופיתוח הכפר

בכיר במשרד החקלאות פוטר בשל שימוש במידע לא כדין

מיכאל לנקרי, ראש ענף מודיעין ביחידת הפיקוח של משרד החקלאות, פוטר בשבוע שעבר במסגרת הסדר טיעון ● לנקרי הואשם ששלף מידע שלא כדין על קציני משטרה, על ידוענים ועל החוקר שחקר את פעולותיו ● במסגרת ההסדר לנקרי גם ננזף והורחק ממשרד החקלאות למשך 3 שנים

פאנל ישראל 2048: "המדינה צריכה לעודד גם שכירות"

כך אמר מנהל אגף בכיר במשרד הבינוי והאחראי על יישום תוכנית מחיר למשתכן בוועידת הנדל"ן של "גלובס" ● מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר: "רמת חיים גבוהה זה רכב פרטי" ● חן הרצוג: "העדר התכנון לטווח ארוך יצור את המשבר העתידי"

מיכל הלפרין / צילום: איל יצהר

מיזוג יוניון ו-TMF: רשות ההגבלים מבקשת עוד ארכה

ל"גלובס" נודע כי שתי חברות המדיה לא נוטות להסכים לבקשה ● אמנם בפני הממונה פתוחה האפשרות לפנות לבית הדין להגבלים לשם כך, אך עפ"י הערכות מועד סופי להכרעה יושג בהידברות

אורי בן פורת, סמנכ"ל חדשנות וקיימות - שיכון ובינוי / צילום: איל יצהר

כיצד הטכנולוגיות יקדמו את ענף הנדל"ן?

מחברת דאטה לנדל"ן ועד חברה שמיועדת לצמצם את תאונות העבודה ● בפאנל בוועידת הנדל"ן של "גלובס" השתתפו כמה מהאנשים המרכזיים שמטמיעים היום טכנולוגיות חדשות להצעדת ענף הבנייה לדור הבא

איצטדיון מונדיאל 2018 ברוסיה / צילום: שאטרסטוק

"מתנגדים להתחדשות עירונית - בתמורה לרווח פוליטי"

כך אמרה ח"כ רחל עזריה, יו"ר ועדת הרפורמות, בפאנל "תמ"א 38: פתרון להגדלת היצע הדירות או בכיה לדורות?" בוועידת הנדל"ן של "גלובס" ● מהנדס עיריית ת"א עודד גבולי: "טוב מאוד שלא בונים בדרום, לא צריך לבנות בפרפריה; אם אתה בונה בפריפריה אתה לעולם לא תצליח להתגבר על סוגיית התשתיות והתעסוקה"

בריאות אמזון . / צילום: בלומברג

המעבדה הסודית של אמזון, ה-A.I. של מיקרוסופט: חברות הטכנולוגיה רוצות להשתלט על ענף הבריאות

החברות המובילות בתחום הטק מתחילות לשלוח זרועות אל לתחום הרפואה והביומד ● גם בישראל מתכוונים להשתמש במאגרי המידע הבריאותיים כדי לפתח רפואה מותאמת אישית

ניר בר-לב, מנכ"ל ומייסד Allegro.Ai / תמונה: Allegro.Ai

גיוס של 7 מיליון דולר לחברת הראייה הממוחשבת Allegro.AI

Allegro.AI היא חברה ישראלית שפיתחה פלטפורמה מבוססת למידה עמוקה לייעול הפיתוח של יישומי ראייה ממוחשבת ● יחד עם גיוס הסיד של החברה, גיוס זה מביא את כלל גיוסיה ל-11 מיליון דולר

פייסבוק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

למרות משבר האבטחה: פייסבוק הכתה את התחזיות

הרווח המתואם למניה ברבעון הראשון עמד על 1.69 דולר לעומת ציפיות ל-1.35 מצד האנליסטים ● ההכנסות: 11.97 מיליארד דולר לעומת ציפיות ל-11.4 ● מספר המשתמשים הפעילים והיומיים - בהתאם לציפיות

פקקים / צילום: איל יצהר

איך לעקוף את הפקקים (ואת משרד התחבורה)

משרד האוצר מקדם רפורמה של ביטוחי רכב בהתאם להיקף הנסועה בפועל ● השיטה תוזיל את הביטוח של רוב הנהגים ותפחית את הגודש בכבישים, אבל תייקר את הביטוח של נהגי הרכב הצמוד - מקבוצות הלובי החזקות בישראל - מה שמעלה ספק לגבי סיכויי יישומה בישראל

נציבות שירות בתי הסוהר  / צילום: יוסי כהן

נחשף בטוויטר: אתר השב''ס הושבת בעקבות פרצות אבטחה

משתמש בטוויטר פרסם את דבר גילוי הפרצות שעלולות היו לחשוף פרטים אישיים של מועמדים לגיוס לשירות בתי הסוהר

הראל ויזל / צילום: שלומי יוסף

ויזל: "30% מהתשלום לקניונים יוצא על סידורי אבטחה"

כך אמר הבעלים והמנכ"ל של רשת פוקס בפאנל "איך שורדים בתוך הצפה של שטחי מסחר" בוועידת הנדל"ן של "גלובס" ● איתן בר זאב: "אי אפשר להגיד שבישראל יש עודפי שטחי מסחר"

ג'פרי גנדלאך  צילום: רויטרס

רק מירידות ינואר: מדוע מתקשה שוק המניות לחזור ולהתאושש

גורמים רבים אחראים למימוש החד ולתנודתיות שמאפיינת את המדדים המובילים בניו יורק מאז תחילת השנה ● העלאות הריבית של הפד מביאות לעלייה בתשואות האג"ח, חששות ממיתון כלכלי קרוב - שיפגע בתוצאות החברות - תורמים לצמצום המרווח בין האג"ח הארוכות לקצרות, וההבנה שהדוחות הטובים של הרבעון הראשון הם תוצאה נקודתית של רפורמת המס של טראמפ משאירה את המשקיעים על הגדר

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

גלי הדף בשוק הסלולר: גולן טלקום מחריפה את התחרות

הודיעה היום על מבצע ללא הגבלת ג'יגות לתקופה של שנתיים תמורת 29 שקל בחודש ● יו"ר ומנכ"ל גולן טלקום, גיל שרון: "אין חבילה כזאת בעולם"

ח"כ אורלי לוי אבקסיס / צילום: שלומי יוסף

לוי-אבקסיס: "הטיפול בדיור הציבורי - לצאת ידי חובה"

כך אמרה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס בוועידת הנדל"ן של "גלובס" ● "יצרנו עוולה חברתית נוראית במחיר למשתכן; במקום שהיה מענקי מקום עד 100 ו-140 אלף שקל, הם הופסקו כליל כדי להכשיר את המחיר למשתכן."

משה כחלון בשדרות / צילום: אמיר כהן, רויטרס

כחלון מודה בפייסבוק: "אין לי רוב להעביר את מס דירה שלישית"

שר האוצר ענה לשאלות הגולשים בפייסבוק ● כחלון מתח ביקורת על החלטת בג"צ לפסול את החוק: "בית המשפט העליון קיבל החלטה מוטעית"