גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הטווח הארוך מאוד

עוד מבט על התפתחות המגמה בשוק המניות האמריקאי

אחרי רבעון קטסטרופלי: התאוששות בשוק ההנפקות הראשוניות בוול סטריט ברבעון השני / צילום: רויטרס
אחרי רבעון קטסטרופלי: התאוששות בשוק ההנפקות הראשוניות בוול סטריט ברבעון השני / צילום: רויטרס

תקופת הדוחות הפיננסיים בעיצומה, ואנו מופצצים בדיווח זה או אחר על תוצאות יותר או פחות טובות מן הצפוי על ידי האנליסטים. דבר, היכול להזיז הרים וגבעות ברמת המניה הבודדת כפי שראינו במקרה של מי שהייתה חביבת העם: טבע.

אבל, כחלק מן הרצף הרגיל של היום-יום הפיננסי, חשבתי שיהיה נכון לעלות דרגה של הסתכלות, ולהביט שוב על מדד המניות האמריקאי העיקרי, והפעם בטווח הארוך מאוד כאשר נקודת ההתחלה תהיה תחתית 2009. זו של ה-666 המפורסמת כל כך.

הנה הגרף השבועי של הנכס המנייתי הזה:

משה-שלום-סנופי-07-10

קשה להתווכח עם היופי הטכני של השלבים השונים. אגב, זוהי גרסה מעודכנת של גרף דומה אשר הצגתי כאן בעבר כאשר יש עכשיו קצת יותר "בשר" ברגל האחרונה.

חמשת הגלים הגדולים נפרשים לפנינו במלוא הדרם:הראשון, עד אמצע 2010, אלים אך הססני בו זמנית. הוא קבע את העובדה שלפנינו סיום ההידרדרות והשחיקה שבאה בסקטור המנייתי עקב המשבר הפיננסי הגדול מאז שנות השלושים. באותם ימים, לא חלמו על 2,600, וגם לא על 1,800. אז, פשוט רצו לנוח מן האדום, ומן הפחד של קריסת המערכת הפיננסית כולה, וזה הגיע על יד מעשי ברננקי, ושינוי חישוב הנכסים שבספרים: מ-"שווי שוק" ל-"שווי מודל".

שנות 2011-12 היו הבמה לתיקון הטכני הראשון, ולכן, זה אשר היה צריך לקבוע גבולות. והוא אכן עשה זאת כאשר סביבות 1,070 היוותה את התמיכה האולטימטיבית. יש לזכור שבשלב זה חשבו כולם שמושג ההרחבה הכמותית, וזמן הריבית האפסית, היו אמצעים של הטווח הקצר ולא מדיניות שהפכה לגורם הקבע של שנים כה רבות אח"כ.

גל 3 היה גם הוא אופייני: מרגע שהיה ברור שהמפולת נגמרה, ושהתיקון הטכני לא הפך למגמה יורדת מתחדשת, כל המוכרים והמהססים חזרו למלא את כרסם בסחורה שאותה הם זרקו בבהלה קודם לכן. כל זה כאשר מאחורי העניין חזרה ברכת הבנק המרכזי כמובן, וכאשר הצמיחה המקווה הייתה עוד לפנים, ולא עובדה קיימת. וכך, הגל השלישי קיים את הבטחתו: להיות הארוך, בינתיים, מבין כל המהלכים המגמתיים.

התיקון הטכני הבא, דהיינו זה של סיום 2015 ותחילת 2016 היה כבר הרבה פחות מעניין כי, כרגיל, הוא היווה פשוט הזדמנות גדולה, ועמוקה יותר מן הרגיל, לקנות תחתית. שוב, כאשר ה-PUT של הפד עומד איתן, אבל כבר עם סימני יציבות ואפילו הצלחה בנושאים חשובים כמו נדל"ן, תעסוקה ואף צמיחה. הבשורות היו מספיק טובות בכלכלה האמיתית כדי שהמשקיעים יחששו מביצוע מהיר של עלייה בריבית כאשר סיום ההרחבות היו כבר מאחורינו.

אנו עכשיו בעיצומו של הגל ה-5. זה אשר החל בתחילת 2016, וקיבל זינוק לא מבוטל מהגיעו של טראמפ כנשיא. על בסיס מה שכבר ניראה, ניתן לקטלג את העלייה האחרונה הזו כחלקה והשאננה ביותר. כמעט ללא תיקונים, ובזווית אידיאלית של 45 מעלות. דבר לא אופייני בעליל עבור גלים מסיימים. באילו מתקיימים, בדרך כלל, סימני היסטריה ועלייה הרבה יותר רגשית וחדה. אגב, אנו כבר מתקרבים ל-78.6% פיבונאצ'י של ה-100% אשר נחזה מן התיקון של 2016. אותו 100% עומד על 2,853, וכל מי שנמצא בשוק הזה בהחלט אינו רואה במספר הזה משהו חריג להשגה.

שימו לב גם שאנו מגיעים באינדיקציית המומנטום (חלון תחתון) לקרבת הקו העליון של ערכי האינידקטור. קו שבו המחיר תמיד החל לתקן. האם זה יהיה עכשיו, או סביב 2,900? העונתיות החיובית, והרפורמות במיסוי וברגולציה מטעם הנשיא יעזרו לכם לנחש דעתי.

משה שלום - מנתח שווקים פיננסים. אני מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

עוד כתבות

חרדים בירושלים / צילום: אוריה תדמור

חרדים חסמו את תנועת הרכבת בי-ם; 20 נעצרו ברחבי הארץ

מאות חברי הפלג הירושלמי יצאו להפגין במוקדים המרכזיים בירושלים ובבני ברק וחסמו חלק מצירי הרכבת הקלה ■ הרב אורבך הסביר למפגינים על "החובה למחות על כבוד תורה שמושפלת בידי חוק הגיוס"

משפט אלאור אזריה / צילום: אבשלום ששוני

הנשיא ראובן ריבלין דחה את בקשת החנינה של אלאור אזריה

בתשובת הנשיא לבקשת החנינה כתב ריבלין כי בתי הדין ששפטו את אזריה הביאו בחשבון את הנסיבות שהועלו על-ידי אזריה, וציינו כי גזר הדין הוקל ממילא, לאור הנסיבות שהוצגו

ח"כ חיים כץ / צילום: איל יצהר

הפרקליטות בוחנת איחוד תיקי חיים כץ; יזומן לשימוע

ל"גלובס" נודע כי המצב החריג של השר כץ הוליד בצמרת הפרקליטות את הרצון לאחד תיקים ■ כץ יזומן לשימוע לפני העמדה לדין בתקופה הקרובה ■ לשכת השר: "מאסנו בהדלפות מגמתיות"

אקזיט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הראל: היקף האקזיטים ברבעון השלישי - כמו בבועת הדוט.קום

הכלכלן הראשי של הראל: "מרבית החברות שנרכשו ע"י זרים המשיכו לפעול במשק ולתרום לתעסוקה ולתוצר. מרגע שחברות כאלה מועתקות מהמשק – תרומתן העתידית למשק נגרעת ממנו"

ישראל פריד / צילום: איל יצהר

גם תחנת גלי ישראל מפסיקה את ההתקשרות עם שפ"א

התחנה שייכת לקבוצת רדיו ישראל, שבבעלותה גם תחנת רדיו ת"א שפרש משפ"א לפני שנתיים ■ מנכ"ל גלי ישראל: את הסיפור של רדיו גלי ישראל אנחנו יודעים לספר הכי טוב

יגאל עמיר  / צלם: אריאל ירוזלימסקי

אשתו של יגאל עמיר: יש לנו ראיות שלא הוא גרם למות רבין

לריסה עמיר-טרימבובלר פרסמה הבוקר כי ברשותם של עורכי הדין מצוות ההגנה אשר הוקם למטרת משפט חוזר, ראיות לכך שעמיר לא היה זה שגרם למותו של יצחק רבין ז"ל ■ צוות ההגנה מתכוון למסור את הראיות החדשות לתקשורת הבינלאומית, אך לא לזו בישראל

יוסי וסרמן הסתדרות המורים / צילום:רוני שיצר

4 חודשי מאסר ו-60 א' ש' קנס ליוסף וסרמן מהסתדרות המורים

וסרמן הורשע לאחרונה עפ"י הודאתו במסגרת הסדר טיעון ב-3 עבירות מרמה והפרת אמונים, פגיעה בפרטיות, שיבוש מהלכי משפט והטרדת עד ■ ניצל לרעה את כוחו כמזכ"ל הסתדרות המורים ואת שליטתו בה כדי לקבל שוחד וטובות הנאה

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

פרשת הצוללות: פשיטה משטרתית על משרדי קצא"א

חוקרי משטרה פשטו היום על משרדי חברת קו צינור אילת-אשקלון ■ מזכיר החברה הוא דוד שרן, המורחק ממנה בימים אלה עקב החקירה המתנהלת בתיק

משה כחלון / צילום:דוברות הכנסת - יצחק הררי

קבינט הדיור ידון בהעברת 24 אלף דירות חדשות לטיפול הותמ"ל

המתחמים נמצאים בכפר סבא, אשדוד, כפר יונה ורחובות ■ תידון גם בקשת עיריית אור יהודה להפחית את מספר יחידות הדיור להשכרה בעיר

ליאור חורב. צילום: איל יצהר

ליאור חורב יפסיק לשמש כיועץ אסטרטגי למשטרה ולמפכ"ל

לאחרונה טען רה"מ נתניהו כי "מאז שהיועץ הפוליטי ליאור חורג מונה ליועץ חיצוני של המשטרה בעלות מיליונים על חשבון משלם המסים וללא מכרז, ההדלפות הלא חוקיות הפכו לצונמי"

חיים מסילתי / צילום: דנה קופל

אחת מכל 10 בקשות למשכנתא נפסלת בעקבות דוח השמאי

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, חיים מסילתי: "הבנק שומר מצוין על הכסף שלו, למקרה שייאלץ לממש את הנכס. גם רוכשי הדירות שמבקשים לקחת משכנתא צריכים לנהוג כך"

נתי אברהמי / צילום: תמר מצפי

טלדור זכתה במכרז של משרד התחבורה בהיקף 90 מיליון שקל

המכרז, להקמה ותפעול של מערך המבחנים המעשיים הנדרשים לשם קבלת רישיון נהיגה באיזור המרכז והדרום, הוא לתקופה של 3 שנים

מיקו צרפתי חברת חשמל / צלם: איל יצהר

ועד המהנדסים של חברת החשמל: "מוכרים את העובדים"

חברי ועד המהנדסים: "לא נהיה מוכנים לעבור בכל תנאי, מבלי שידונו איתנו על תנאי המעבר, תוך שמירה על מלוא זכויותינו, תנאי הפרישה והביטחון התעסקותי שלנו"

דלק / צילום: thinkstock

ר' ההגבלים בוחנת להמליץ על הסרת הפיקוח על הבנזין

בדיקות שבוצעו מצאו כי 84% מענף התדלוק מוחזק בידי 4 חברות ■ על רקע זה הורחב השימוע בנושא הריכוזיות בדלק, כך שיעסוק לא רק בבנזין אלא גם במחירי הסולר

חברת סטארט-אפ / צילום: שאטרסטוק

אתם קובעים: מי יהיה הסטארט-אפ המבטיח לשנת 2017?

כולם חדשניים, כולם מבטיחים, ולכולם יש פוטנציאל לכבוש את העולם - או לפחות לעשות אקזיט מרשים ■ אבל רק אחד מהם יהיה הסטארט-אפ המבטיח של גולשי "גלובס"

אביחי מנדלבליט / צילום: אבי אוחיון - לע"מ

היועמ"ש נגד הפשרה בתביעה הנגזרת נגד הדירקטורים בדסק"ש

לאחרונה נודע כי נוחי דנקנר והדירקטורים בדסק"ש מוכנים לשלם 100 מיליון שקל לסגירת התביעה הנגזרת שהוגשה נגדם בגין רכישת "מעריב" ■ מנדלבליט: "מתן יכולת לחברה להתערב בניהול התביעה הנגזרת, ובמיוחד בשלב הפשרה, עלולה ליצור 'אפקט מצנן' לבעלי מניות"

פרסום בנתב"ג. נתפס כפחות יוקרתי לעומת שאר העולם / צילום:  Shutterstock

השבוע צפוי להיסגר המכרז לזיכיון הפרסום בשדות התעופה

מינימם דמי זיכיון יהיו 13 מיליון שקל בשנה או 60% מההכנסות, ללא תלות במספר הנוסעים ■ בינתיים הביעו התעניינות JC דקו, נור ומקסימדיה

בנימין נתניהו / צילום: יחצ

ראש הממשלה נתניהו נחקר בפעם השישית

(עדכון) - נתניהו נחקר היום באזהרה בפעם השישית במעונו בירושלים בשני התיקים שבהם הוא חשוד בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירה על חוק המתנות – תיק 1000 ותיק 2000

מפעל טבע / צילום:רויטרס Ronen Zvulun

ללא סיבה נראית לעין: מניית טבע זינקה ב-8%

בסך-הכול עלתה מניית טבע ב-23% מאז השפל אליו הגיעה לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי

דוד שמרון / צילום: איל יצהר

המשטרה הציעה לעו"ד שמרון להפוך לעד מדינה

במשטרה ובפרקליטות סבורים ששבכוחו של עורך הדין המקורב לראש הממשלה נתניהו להפליל בכירים בתיק 3000 ■ שמרון סירב להצעה ■ גורמי אכיפה: אין ראיות למעורבותו של נתניהו