גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקשיים ביוחננוף: התרחבות מואצת או התנגחות עם ספקים?

רשת יוחננוף לא עומדת בתשלומים לספקים ולדבריהם ביקשה להגדיל את מסגרת האשראי מולם ■ במקביל לקחה הלוואה המוערכת במיליוני שקלים מחברת נאוי ■ התרחבות ומינוף אגרסיביים או ניסיון לשפר את תנאי הסחר? ■ איתן יוחננוף: "לא עושים דבר לא לגיטימי"

איתן יוחננוף /צילום: תמר מצפי
איתן יוחננוף /צילום: תמר מצפי

רשת הקמעונאות יוחננוף הודיעה השבוע כי תפסיק רכישה של חלק מהמוצרים מידי תנובה. מה שמציף את השאלה, בדומה לסכסוכים קודמים - האחרון שבהם בין קבוצת נטו לרשתות שבקבוצת ביתן - האם מדובר בסכסוך עסקי שנובע מניסיון של רשת יוחננוף לשפר את התנאים שלה מול ספקית המזון - או בקושי בתזרים של רשת מתפתחת.

לסכסוך הזה יש שני צדדים - האחד, תנובה, חברת המזון שנמצאת בתקופה מאתגרת. רבות כבר נכתב על ירידתה מתחת לנתח של 50% בשוק החלב, המנכ"ל אייל מליס יצא לתקשורת באמירה שנתחי השוק אינם חזות הכול, והכריז כי הרשת תצמצם מבצעים ותדאג לשפר את הרווחיות שלה. יש לה אינטרס ברור לשמור על מצבה ועל התנאים שלה מול כל רשתות הקמעונאות, בוודאי מול הקטנות יותר.

מהצד השני, יוחננוף שעברה בחודשים האחרונים התרחבות משמעותית. הרשת רכשה 9 סניפים ממגה ב-60 מיליון שקל, וחלקם עדיין לא נפתח. שליש מסניפי הרשת נמצאים היום בבעלות משפחת יוחננוף, והכוונה היא להמשיך להעביר סניפים לבעלותה, ככל שהמחיר יאפשר. ב-2016 הוערכו מכירות המזון שלה ב-1.5 מיליארד שקל. לדברי מנכ"ל הרשת, היא צפויה להגיע ב-2018 ל-29-27 סניפים.

כעת, כשהיא מתרחבת וכוחה בשוק גדל, זו הזדמנות עבורה לשפר את התנאים מול הספקיות. מנגד, בימים האחרונים הציפו ספקים דרישה של הרשת להגדיל את מסגרת האשראי שלה.

איתן יוחננוף, מנכ"ל הרשת, מאשר כי היא לקחה הלוואה מחברת האשראי החוץ בנקאי וניכיון הצ'קים נאוי. בשיחה עם "גלובס" אמר יוחננוף, "העניין הוא לא גודל ההלוואה, אלה ספקולציות שכל אחד יכול לעשות. לא נעשה פה משהו לא לגיטימי. נושא הסכומים והנתונים הם חסויים כי ככה אנחנו רוצים שזה יהיה. נאוי יודע לייצר הלוואות בריביות שמשתלמות לנו, ולכן הוא מקובל עלינו כמו כל גוף אחר".

- אתם במגמה לדרוש מסגרת אשראי ארוכה יותר מספקים?

"לא במיוחד, העניין הוא לא האשראי, אלא תנאי הסחר. אנחנו יודעים לממן את עצמנו. העניין הוא הרצון שלנו להגדיל את יכולת ההנחות. כל מה שאתה חוסך בעלויות מצטרף ליכולת שלך להיות תחרותי ואגרסיבי יותר בתמחור כלפי הצרכן. בסוף מה שמעניין אותנו זה להגיע ליותר ויותר צרכנים, בכל תנאי הצריכה שלהם".

- אין לכם בעיה של תזרים?

"לא, הכול בסדר. גם השוק מרגיש ככה. כל ההתנהלות הזו נבעה מסכסוך שלנו עם אחד הגופים המסחריים, תנובה. ברור שכל אחד באינטרסים שלו, ברור שהספק רוצה למכור לי יותר יקר ואני רוצה שהוא ימכור לי יותר זול. הוויכוח הזה תמיד נמצא על השולחן. האופן שבו זה יצא החוצה, משקף ויכוח על תנאי האשראי, אך בפועל הוויכוח המסחרי הוא גם על תנאי האשראי, אבל לא רק".

- ספקים טוענים שביקשו מהם הרחבה של מסגרת האשראי.

"כל מי שרוצה לפדות את החוב שלו ביוחננוף עד השקל האחרון, מוזמן לעשות את זה בזה הרגע במזומן, בתמורה להנחה סבירה ומכובדת לשני הצדדים. אנחנו רק מנסים להשיג מחיר שבו נוכל למכור לצרכן במחיר הכי זול".

כיפופי ידיים

כפי שדיווחנו לאחרונה, המחלוקת בין תנובה ליוחננוף הביאה את האחרונה להפסיק לרכוש חלק מהסחורה של תנובה. בסביבת תנובה טוענים כי בשנה האחרונה ביקשו ביוחננוף להרחיב את מסגרת האשראי מול תנובה - משוטף פלוס 30 לשוטף פלוס 45. בתנובה אישרו זאת לשלושה חודשים בלבד. כשהתקופה הסתיימה, ביקשה יוחננוף מתנובה להמשיך בהסדר המקל ואף להאריך את המועד לתשלום, אך בתנובה התנגדו. בסביבת תנובה אמרו היום כי "לא הייתה מחלוקת עם יוחננוף על שום סוגיה, זולת ימי האשראי".

תנובה אינה היחידה. ספקים בשוק המזון אמרו כי "שמענו שיוחננוף מעוניינים בהארכת תקופות התשלום. להבנתנו מדובר בבקשות שנובעות מקשיים תזרימיים שמאפיינים את הרשת".

מהיכן יכולים להגיע קשיים אלה? רשת יוחננוף ביצעה בשנים האחרונות שורת מהלכי התרחבות וזאת בשוק תחרותי במיוחד. היא רכשה כמה מסניפי רשת מגה ובמקביל הובילה בניית סניפים חדשים ומפוארים בחולון, וברמת השרון. עד היום הסניפים לא נפתחו, והסניף ברמת השרון צפוי לפתוח את שעריו בשבועיים הקרובים. כמו כן, לפני כמה חודשים דווח כי הרשת בוחנת גיוס הון באמצעות הנפקה ראשונית בבורסה. בכל אופן, מהלך זה לא נעשה עד כה.

גורמים בשוק הביעו בימים האחרונים את חששם ביחס לאיתנות התזרימית של יוחננוף, שלה יש נכסים בעלי ערך שנמצאים בבעלותה, בין השאר לאור ניסיון העבר - בשנים האחרונות קרסו בקול אדיר שתיים מהרשתות הגדולות ביותר: מגה וקלאב מרקט.

שוק רשתות השיווק הקמעונאיות נחשב לשוק תחרותי במיוחד, כשבשנים האחרונות חלו בו תהפוכות רבות, עם היעלמותן של רשתות ונסיקתן של הרשתות הפרטיות, בהן רמי לוי שיווק השקמה, ויקטורי ויינות ביתן. שוק זה חווה שינויים גם בכפוף להתפתחויות טכנולוגיות בטעמי הלקוחות, בעיקר ביחס לרכישות באינטרנט, מה שמקדם את התחרות ולוחץ עוד על המחירים.

כיפופי ידיים בין ספקים לקמעונאים הם לא דבר יוצא דופן; בשוק המזון בשנים האחרונות התרחשו סכסוכים עסקיים בין ספקיות גדולות לרשתות השיווק, בהם בין אסם ואושר עד; שופרסל ויוניליוור; ולאחרונה גם נטו וקבוצת יינות ביתן. אולם סכסוך עם ספקית מזון גדולה כל-כך הוא אקט יוצא דופן בשוק המזון.

האם חל שינוי במעמד יוחננוף מול הבנקים? במערכת הבנקאות לא נשמעו היום מוטרדים מכך שהרשת לקחה הלוואה מהאחים נאוי, וההערכות הן שמדובר בהלוואה שנלקחה לפני למעלה משנה. "האחים נאוי היא לא מה שהייתה פעם. החברה מגייסת היום אג"ח כמקור למתן הלוואות ויודעת להתחרות בריבית שהיא מציעה מול הבנקים", אמר בנקאי בכיר. בבנקים מציינים שמצבה של הרשת "בסדר גמור", ושהמהלך שעשתה להעלאת ימי ספקים נועד בעיקר בכדי לשפר רווחיות.

ואולם, הדיווחים האחרונים הדליקו נורה אדומה בקרב כל הגורמים בשוק ההון אשר ביקשו להיפגש עם הנהלת הרשת ולקבל פירוט על מצבה, והם "עוקבים בזהירות ויד על הדופק".

לשאלה אם מדובר בקשיים בתזרים או בסכסוך עסקי אמר היום גורם שעוקב מקרוב אחר מצבה: "נכון לעכשיו אנחנו לא רואים בעיה בתזרים. למיטב ידיעתנו מדובר בהלוואה, אך לא בהלוואה בריביות מוגזמות שמרמזות על בעיה". עוד הוסיף הגורם כי מהיכרותו עם האחים נאוי, החיתום בה "לא נעשה כלאחר יד". עוד הוא ציין כי בידי יוחננוף יש "הרבה מאוד נכסים אישיים, ואם הייתה בעיה יש לו יכולת להנזיל נכנסים ולהזרים כסף לחברה".

הגורם הוסיף כי "לספקים לפעמים יש צורך לכופף ידיים ולגונן על הסכמים מסחריים. יוחננוף קנתה סניפים של מגה והתרחבה, יש היגיון בכך שרשת צומחת רוצה לשפר את התנאים המסחריים שלה, זו סיבת ההתרחבות - להגדיל את יכולת המיקוח". לדבריו, "מה שקובע זה הריבית. אם הוא יכול לקבל הלוואה בריבית נמוכה יותר מחברה חוץ בנקאית ועלויות הגיוס שלה נמוכות יותר, לשם הוא ילך".

אילנית שרף, מנהלת המחקר בפסגות העלתה היום סימני שאלה לגבי הצעד של יוחננוף. לדבריה, "מימון פיננסי של חברות קמעונאות מתבצע בדרך-כלל על-ידי הספקים באמצעות הרחבת ימי הספקים ומתן הנחות. רשתות לרוב שומרות על רמות מינוף נמוכות מאוד בהשוואה למגזרים אחרים, בין היתר נוכח אופי הפעילות ושולי הרווחיות הנמוכים. בכל מקרה החברות בתחום הקמעונאות הציבוריות שבוחרות למנף את עצמן לצורכי השקעה עושות זאת באמצעות הבנקים או הנפקת אגרות חוב.

"כיום האג"ח של שופרסל וויקטורי מגלמות תשואות נוחות מאוד לגיוס כספים בשוק. זה האחרון בשילוב רמות המינוף הנמוכות, אם בכלל, מאפשרות לחברות לגייס חוב הן מהבנקים והן משוק ההון בתנאים מאוד נוחים, ולכן אין אנו רואים כיום סיטואציה שבה הן פונות לגופים אחרים לקבלת מימון זולת הבנקים והשוק".

מתנובה נמסר בתגובה: "תנובה ומכבדת ומעריכה את רשת יוחננוף ומשפחת יוחננוף. מעבר לכך, תנובה אינה מנהלת את יחסיה עם הלקוחות באמצעות התקשורת".

יוחננוף

הקמה: 1992

מנכ"ל: איתן יוחננוף

סניפים: 21

עובדים: 3,000

הכנסות ב-2016: 1.5 מיליארד שקל

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

דעה: הפחתת מס רווחי הון בבורסה - לא על צלע אחת לבדה

רק רפורמה שתקיף את כל המשולש של רווחי הון-דיבידנדים-מס שולי, תביא לקידום לשגשוג אמיתי

משפט אלאור אזריה / צילום: אבשלום ששוני

הנשיא ראובן ריבלין דחה את בקשת החנינה של אלאור אזריה

בתשובת הנשיא לבקשת החנינה כתב ריבלין כי בתי הדין ששפטו את אזריה הביאו בחשבון את הנסיבות שהועלו על-ידי אזריה, וציינו כי גזר הדין הוקל ממילא, לאור הנסיבות שהוצגו

סיבים אופטיים / צילום: רפי קוץ

סלקום ופרטנר במו"מ לשימוש משותף בסיבים אופטיים

אם ייחתם ההסכם תיחסך עלות פריסה של שתי תשתיות סיבים אופטיים

ציון קינן דני דנקנר   / צילום : תמר מצפי

נדחתה בקשה לתביעה נגזרת נגד בנה"פ על האשראי ל"מעריב"

הבקשה, אותה הגיש יונתן הרפז נגד הדירקטורים בבנק ונושאי משרה לשעבר, נדחתה על ידי ביהמ"ש המחוזי בת"א ■ הרפז  טען כי החלטות ועדת האשראי של בנק הפועלים להעמיד אשראי ל"מעריב" היו רשלניות

אנגלה מרקל / צילום:  רויטרס, Axel Schmidt

משבר במגעים הקואליציוניים בגרמניה; חשש שמרקל תפרוש

הכלכלה הגדולה באירופה בטלטלה בשל החשש כי המשבר הקואליציוני בגרמניה יביא לפרישת הקנצלרית אנגלה מרקל

בנק ישראל / צילום: אריאל ירוזולימסקי

בנק ישראל תומך בהארכת הזכאות לדמי אבטלה לנשים פורשות

הבנק תומך בהצעת יו"ר ועדת הכספים משה גפני להאריך לשנתיים את תקופת הזכאות של נשים בנות 55 ומעלה לדמי אבטלה במסגרת מהלך של העלאת גיל הפרישה מ-62 ל-64 - בניגוד לעמדת האוצר

גילה גמליאל / צלם: איל יצהר

גמליאל: 10 מיליון שקל להתמודדות עם ההטרדות המיניות

השרה לשוויון חברתי ציינה כי תוקם ועדת שרים שתכונס ותוך 3 חודשים תעביר המלצות לבחינה ושינוי של חוק ההטרדות המיניות תוך התייחסות לדירוגי העבירות השונות ולנושא ההתיישנות

יוסי אבו מנכל דלק קידוחים  / צלם: איל יצהר

הנפקת תמר פטרוליום סידרה לדלק קד' רווחים של 617 מ' ד'

הכנסות דלק קידוחים ברבעון השלישי הסתכמו ב-92 מיליון דולר ■ תמר פטרוליום תחלק עד סוף השנה הבאה יותר מ-160 מיליון שקל דיבידנדים

חרדים בירושלים / צילום: אוריה תדמור

חרדים חסמו את תנועת הרכבת בי-ם; 20 נעצרו ברחבי הארץ

מאות חברי הפלג הירושלמי יצאו להפגין במוקדים המרכזיים בירושלים ובבני ברק וחסמו חלק מצירי הרכבת הקלה ■ הרב אורבך הסביר למפגינים על "החובה למחות על כבוד תורה שמושפלת בידי חוק הגיוס"

איתמר דויטשר / צילום: יחצ

דוחות אלקטרה: הרווח הנקי ירד ל-44 מיליון שקל

צבר העבודות של חברת הפרויקטים בסוף ספטמבר עמד על 10.4 מיליארד שקל, וההון העצמי הסתכם בכ-915 מיליון שקל

משה כחלון / צילום: איל יצהר

פרשנות: שר האוצר כחלון משחק פוקר בלי קלפים

שר האוצר בצרה: אי-אפשר להוציא מכרזי קרקע לבנייה מעל הראש של ראשי הערים, ועם כל הכבוד ל"ארגז הכלים" הנדל"ני של כחלון - לוחות הזמנים נמצאים עדיין בשליטתם ■ פרשנות

צביקה בארינבוים/ צילום: יחצ ניצן חרמוני

מניית בגיר צונחת 47% בלונדון אחרי פרסום אזהרת הרווח

חברת האופנה הישראלית עדכנה כי ישנה האטה בקצב ההזמנות המתקבלות אצלה וכי חלק מההזמנות שאותן החברה ציפתה לקבל במחצית זו נדחו למחצית הראשונה של 2018

שוק רוטשילד. בקשיים למרות המיקום המרכזי / צילום: שלומי יוסף

הקשיים והצרות של שוק אלנבי-רוטשילד

ל"גלובס" הגיעו טענות על כך שהשותפים מסוכסכים ולא מסכימים להזרים כסף נוסף לשוק

אהוד דנוך / צילום: תמר מצפי

מנכ"ל סולל בונה: "למה הקבלנים צריכים לממן את המדינה?"

אהוד דנוך מבוהל מהלהט להביא לפה חברות זרות, מתריע מפני מוסר התשלומים של הממשלה ומשוכנע שבאתרי הבנייה יש כבר שינוי בתחום הבטיחות (אבל שאפשר גם לעשות יותר)

 אביגדור ליברמן / צילום: אמיל סלמן

אחרי שהתקפל: ליברמן שוב בוחן את העברת גל"צ למשהב"ט

הוצאת גלי צה"ל מידי הצבא והפיכתה ליחידת סמך במשרד הביטחון מבוססת על המלצות ועדת אודי אדם שפורסמו בראשית 2017 ■ בעבר, לאחר שהתברר שיישום המהלך הוא מורכב מבחינה משפטית, ויתר השר ליברמן על הכוונה ■ היום נמסר מטעמו כי כעת "מתקיימת בחינה מחודשת של מעמד גלי צה"ל"

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

פרשת הצוללות: פשיטה משטרתית על משרדי קצא"א

חוקרי משטרה פשטו היום על משרדי חברת קו צינור אילת-אשקלון ■ מזכיר החברה הוא דוד שרן, המורחק ממנה בימים אלה עקב החקירה המתנהלת בתיק

טדי שגיא/ צילום: יחצ

מצנח הזהב בבראק אן.וי: המנכ"לים יתוגמלו ב-20 מיליון שקל

בידי גל טננבאום ואופיר רחמים 5.2% ממניות בראק אן.וי בשווי של 160 מיליון שקל ■ החברה דיווחה על שיפור בשיעורי התפוסה של נכסיה בגרמניה

יעקב ליצמן / צילום: אוריה תדמור

עימות בין ליצמן לנציג האיחוד האירופי על רקע סימון המזון

שר הבריאות התעמת עם נציג התעשיינים מטעם האיחוד על רקע הרפורמה המתוכננת בסימון המזון

סניף של סטפנל. סובלת מחוסר רווחיות ומנטל חובות כרוני / צילום:  Shutterstock

כך מעכבות כמה מאות חברות התאוששות של יבשת שלמה

בעוד אירופה מחדשת את צמיחתה, חברות מקרטעות בעלות חובות כרוניים נשמרות בחיים בזכות הזרמות כספים מבנקים - וחוסמות את עסקי יריבותיהן הבריאות

דוד שמרון / צילום: איל יצהר

המשטרה הציעה לעו"ד שמרון להפוך לעד מדינה

במשטרה ובפרקליטות סבורים ששבכוחו של עורך הדין המקורב לראש הממשלה נתניהו להפליל בכירים בתיק 3000 ■ שמרון סירב להצעה ■ גורמי אכיפה: אין ראיות למעורבותו של נתניהו