גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"היו לי ספקות אם אני בכלל מסוגל לשחק על במה"

אפילו שהוא הופיע בתפקידי מפתח בכמה סדרות פופולריות, מעיין בלום לא באמת פרץ את מחסום הסלבריטאות. והאמת, לא נראה שזה מפריע לו ■ ראיון

מעייין בלום / צילום: כפיר זיו
מעייין בלום / צילום: כפיר זיו

במשך תקופה ארוכה, מעיין בלום הרגיש שהוא לא מצליח להתניע. בהתחלה ייחס את החולשה ואת העייפות התמידיות שלו לבדיקות הערנות שעורך לו הילד בן השנתיים בשעות לילה מאוחרות, אבל כשלא חלפו, הופנה לבדיקות דם, והתוצאות שלהן הפכו את חייו. "מצאו לי הרבה כולסטרול, שומנים וסוכרים", הוא אומר במבט עייף ובשיער סתור, ונראה כאילו סיים לפני רגע משמרת לילה בקו הייצור של מפעל תעשייתי. "הרופאים אמרו לי, שאם לא אעשה משהו ומהר, אצטרך לבלוע כדורים. השאלה הייתה איפה אני מוצא עזרה, כי עם רופאים אני לא מסתדר. שמעתי על תזונאית איירוודית ואחרי פגישה איתה הבנתי שאני הולך לשנות את אורחות חיי".

כי מה היה קודם?

"זה לא חדש שלאוכל יש משמעות רגשית עמוקה וחלק חשוב במהות האנושית. אצלי האוכל קשור לחדוות חיים, זוגיות, פיצוי, שעמום, לכל-כך הרבה דברים. יש בו תחושה של חופש, עצמאות, שאני יכול לאכול מה שאני רוצה, ולוותר על זה - זה לוותר על מי שאני".

וספורט עשית?

"און אנד אוף, יותר מדי אוף. כשאתה עובד הרבה, אתה חי על מה שיש בסביבה. המטפלת אמרה לי שחבל שאני עושה את זה לעצמי. הייתי מכור לסוכר ויש כל-כך הרבה דברים שמתפרקים לסוכר שאסור לי היום לאכול. אסור לי שום סוג של חיטה, מוצרי חלב, סויה, בשר".

אתה שחקן קומי וכותב של סאטירות. איך אפשר לשמור על חוש הומור בתנאי רעב כאלה?

"ואחד הדברים שאני הכי גאה בו הוא חוש ההומור שלי. כשמישהו אמר לי שאיבדתי אותו מאז שהתחלתי את הדיאטה, השפלתי מבט וזה כל-כך כאב. לא נראה לי שזה נכון, אבל עלו דברים אחרים ממני על פני השטח, מעבר לבעיות הרפואיות שצצו דווקא כשהתחלתי לשמור על תזונה בריאה, כמו גאוט, שזו דלקת פרקים שכנראה הייתה איפשהו ברקע ופרצה החוצה. אני יותר מהורהר, חושב לא מעט על סטייקים ובחודש האחרון מרגיש יותר תנודתי. מצאתי את עצמי רב עם מישהו בעניינים מקצועיים, אולי פעם ראשונה מזה עשר שנים ואני קולט שהדם עולה לי לראש ואנחנו הולכים מכות עוד מעט, עם פעימות במוח".

בלי אוכל, גם העצבים מתוחים.

"יש לי תיאוריה. ירדתי איזה ארבעה קילו בחודשיים האחרונים. כשיש לך שומן בגוף הוא מגן עליך, יוצר מחיצה בינך לבין העולם, וכשהוא נעלם, אתה יותר פגיע וחשוף ואתה מגיב אחרת".

גם בקריירה?

"נראה לי שכן. הנכונות שלי לעשות פרויקטים שאולי לא הייתי הולך עליהם בעבר, השתנתה. כמו המחזה 'חשש לאירוע' שהתחיל לרוץ בתיאטרון תמונע, שכתב נועם גיל וביים יגאל זקס. סאטירה קצת פיוטית, לא מהסוג שעשיתי קודם. הוא מספר על אמא שרוצחת את בעלה וכדי לכסות על הפשע, היא והבן לוקחים את הגופה לכפר ערבי, כדי שיהפוך את הרצח לאירוע ביטחוני ומנסים לשכנע את המדינה שמדובר במניעים לאומניים. האמת הופכת לנוזלית והם מתחילים להאמין לשקר של עצמם".

אין לך בעיה עם המסר הפוליטי של המחזה?

"אני אדם פוליטי. גם אין לי מה לחשוש, כי אני לא במקום מרכזי בציבור כדי שאנשים ייכנסו בי ואני בקושי בפייסבוק. המחזה הוא לא מה שהיית מצפה ממחזה פוליטי, כי הוא לא מדבר על ימין ושמאל, אלא על מה קורה כשאתה משנה את המציאות כדי שתתאים לתזה שלך. באמריקה רואים את זה בפייק ניוז, ובארץ יש עיתון עם נרטיב מסוים ואחר עם נרטיב הפוך, ושניהם מדברים על אותה המציאות".

איך זה שעוד לא פרצת את מחסום הסלבריטאות? הופעת ב"המשרד", "אבודים באפריקה", "מתים לרגע", "היהודים באים". כתבת לליאור שליין, יכולת להופיע ב"ארץ נהדרת".

"אלה שאלות שאני שואל את עצמי. אני לא כמו ליאור שליין. אין לי את הדרייב שיש לו, הוא בולדוזר, וכן, היו גישושים ל'ארץ נהדרת'. באופן מהותי יש בי משהו שמסתכל מבחוץ פנימה ואני כנראה לא מרגיש בנוח ולא רוצה באמת להיות במרכז. אני מסתכל על ההוויה הישראלית. לפעמים אני מרגיש חלק ממנה והרבה פעמים אני מרגיש לידה".

ועדיין, אתה שחקן, כך שכנראה שאתה כן זקוק לתשומת הלב.

"זה נכון. התחלתי לשחק בגיל 11 ב'תופסים ראש' בערוץ 1, ובתקופה האחרונה הפסקתי לכתוב ואני רק משחק. ניסיתי לכתוב את הדבר שלי, ועשיתי סדרת רשת, אבל אז התחיל להיות לי יותר ביקוש כשחקן והרגשתי יותר נוח לשחק מלכתוב. היום אני יכול להגיד שהמקצוע שלי הוא משחק".

מה יותר מתגמל?

"משחק. אין ספק בכלל. אני אוהב כותבים, מזדהה עם כותבים ואחשוב שבעים פעם לפני שאשנה משהו בטקסט שמישהו אחר כתב, כי אני יודע כמה אנרגיה מושקעת בכל מילה, וזמן ההשקעה שלהם אדיר".

אלא אם כן אתה כותב ב"ארץ נהדרת".

"כותבים בתוכניות כמו 'ארץ נהדרת' עובדים מסביב לשעון וזה מה שהופך אותן לכל-כך טובות. זאת עבודה הרבה יותר קשה מזו של שחקן".

ומה עם כתיבה מתוך אהבה וצורך?

"כשיש לי יום-יומיים פנויים, אני מיד מתחיל לכתוב ולבעבע לכל מיני כיוונים. להגיד שבהכרח מתגבש מזה משהו? בעיקר אם זה מיועד לטלוויזיה או לקולנוע, לוקח הרבה מאוד זמן עד שזה - אם זה בכלל - קורה".

היום לא מעט שחקנים כותבים את הסדרות ואת התפקידים של עצמם.

"אוף. זה נורא קשה. יש לי בעיה עם הפקה וכתיבה. אני לא מסודר ולא מאורגן וכל זה עם עייפות של ילד בן שנתיים, זה בלתי אפשרי. מה גם שכרגע אין לי משהו דחוף להגיד. יש כזאת צפיפות. כל אחד יכול להגיד הכול, וכשכולם אומרים, אתה קצת טובע. אני מאוד נהנה כרגע בתיאטרון, כי זה משהו שלא עשיתי הרבה".

הופעת ב"איש הכריות" בתיאטרון חיפה.

"והיו לי אז ספקות אם אני בכלל מסוגל לשחק על במה, כי פחדתי שאיבדתי את היכולות האלה בכל-כך הרבה שנים של משחק מול מצלמה. הקשר עם אנשים חיים, קהל גדול, זו חוויה אחרת לגמרי לעומת משחק בסדרה, שהכול זז מהר".

מה הייתה נקודת המפנה המקצועית שלך?

"'אבודים באפריקה'. לפניה הרגשתי מאוד רע בצילומים, מאוד ביקורתי כלפי עצמי, חסר ביטחון, בתחושה שאני עושה את הדבר הלא נכון ושאני לא צריך להיות שחקן. זה גרם לי סבל. אבל ב'אבודים באפריקה' צילמנו רחוק מכאן, מבודדים ומוקפים באפריקאים, והייתה לי מערכת יחסים מאוד טובה עם יובל שפרמן, הבמאי. למדתי שם איך לבטוח בבמאי ובתהליך הזה וליהנות".

גם בעונה השלישית של "היהודים באים" רואים שאתה נהנה ומקבל יותר תפקידים.

"היוצרים מכירים כבר אותי ואני אותם, ואין מה לעשות, יש לי טייפ קאסט של המפגר האינפנטיל".

ובמציאות אתה מאוד לא כזה.

"כנראה שהניגוד הזה בולט. יש בי שילוב של מופנמות ומוחצנות ורק כשאני מתחיל לדבר, מבינים שיש אולי גם עומק".

ואיך יוצאים מזה?

"השאלה אם אני רוצה לצאת מהטייפ קאסט הזה".

אתה לא רוצה?

"אין לי בעיה איתו. אני ורסטילי. בסרט החדש של אבי נשר, למשל, אני עושה דמות רחוקה ממנו".

עוד כתבות

על מי ועל מה / צילום: רדי רובינשטיין

תיאטרון // המשפחה המוסלמית המודרנית עולה על הבמה

"על מי ועל מה" בתיאטרון חיפה בהשתתפות איציק כהן, מיכאל מושונוב ואלמה דישי ■ מחזה מורכב ומתוחכם במסווה של דרמה קומית משעשעת - והתוצאה מצוינת ■ ביקורת

חצי מיליון דולר ורכב השטח הטוב בעולם שלכם / צילום: איתן בייגל

חצי מיליון דולר - ורכב השטח הטוב בעולם שלכם

חברת Howe and Howe פיתחה את רכב השטח האולטימטיבי למכורים לאדרנלין ■ מדובר ב-Ripsaw EV3-F1, שמגיע עם מנוע המייצר 1,500 כ"ס ■ הפרטים בווידאו

רון פאינרו - מנכ"ל לאומי קארד, צילום: איל יצהר

לאומי קארד משיקה כרטיס המקנה הנחה ברשתות המזון

אחרי שאיבדה את המועדון המשותף עם שופרסל משיקה החברה כרטיס שיעניק 2.5% החזר על הקניות בעשר רשתות מזון

רונית הראל בן זאב / צילום: אוסנת רום

"שוק האג"ח בישראל ריכוזי בעיקר בגלל מגזר הנדל"ן"

"שוק האג"ח הישראלי ריכוזי מאוד", אומרת רונית הראל בן-זאב, מנכ"לית S&P מעלות ■ "יש כאן התמחות בנדל"ן, וזאת עוד סיבה שהחברות האמריקאיות מגיעות"

קמפיין בנק לאומי  / צילום מסך

אפקט הזדהות? בנק לאומי בראש דירוג הפרסומות הזכורות

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לבנק הפועלים, שאף היא עלתה השבוע, מדשדשת - אך היא גם היחידה ללא פרזנטור אנושי ■ 9 מיליון בכיכובה של שני כהן ממשיכה להיות הפרסומת האהובה ביותר

בנימין נתניהו, ועידת ישראל לעסקים / צלם: איל יצהר

ישראל נאלצה להחליף שגריר כדי לסגור הבנות עם הירדנים

ההתנצלות היא על הפרשה שהתרחשה בחודש יולי 2017 בה מאבטח ישראלי בשגרירות ירה למוות בשני ירדנים לאחר שאחד מהם דקר אותו במברג ■ השגרירות בירדן תחזור לפעילות במיידי עם שגריר חדש

שומרי הסף של שומרי הסף / צילום: אריאל ירוזולימסקי

שומרי הסף של שומרי הסף: הלוחמים החדשים עם הגלימה

החיכוך המתמיד בין התקשורת לנבחרי ציבור ובעיקר רה"מ, ותחושת חוסר האונים הכללית בציבור מהשחיתות שפשתה בישראל, הביאו להתעצמותו של סקטור חדש-ישן של לוחמים שנשקם הוא ספרי משפט וגלימה ■ אנשי השנה של "גלובס"

תערוכת CES 2018 / צילום: שאטרסטוק

הדור החדש של הבית החכם: תנור לעצלנים וארון מגהץ

תערוכת CES חשפה כמו תמיד את המילה האחרונה בתחום החדשנות ■ בין המוצרים המתקדמים - מכונות אספרסו חכמות וכורסה שיודעת בדיוק מה אתם צריכים

שי באבד / צילום: תמר מצפי

הצמד לי ואצמיד לך - הקומבינה של העלאות השכר

השיטה והקומבינה - על העלאות השכר ■ הבוז והכבוד -על "הוועדה נגד הטרדות" החדשה של הוליווד ■ האיזון הקדוש - בין חגיגות השמאל (על פרשת הקלטת של יאיר נתניהו) לחגיגות הימין (על אמירתו של אבו-מאזן "יחרב ביתכ"), המרכז מתנפח

עו"ד רו"ח משה אשר / צילום: איל יצהר

הישג למשפטני רשות המסים: יזכו למענק של 12 אלף שקל

מאבקם של 200 המשפטנים ברשות המסים החל בנובמבר האחרון, לאחר שגילו כי למרות שותפותם למאבק עובדי הרשות על שיפור שכרם, הם היחידים שלא נכללים בהסכם השכר החדש שהושג - זאת בשל היותם חתומים על חוזים אישיים ולא על ההסכם הקיבוצי

בורסות אירופה ברמה הגבוהה ביותר מזה עשר שנים

מאזן סחר טוב מהצפוי באיחוד ■ מחיר הנפט יורד לאחר הערכות שארה"ב תייצר יותר משצפו מלכתחילה ■ מורגן סטנלי הוריד את הדירג לאייר-פראנס

IBM / צילום: תמר מצפי

דוחות IBM: אחרי שנים של ירידה בהכנסות, מכירות עלו

ב-22 הרבעונים הקודמים החברה הציגה קיטון בהכנסות (על בסיס השוואה של רבעון לרבעון המקביל לו בשנה הקודמת)

טראוויס קלאניק, ממייסדי אובר והמנכ"ל לשעבר / צילום: שו זאנג, רויטרס

עכשיו זה רשמי: סופטבנק הוא בעל המניות הגדול ביותר באובר

המנכ"ל והמייסד לשעבר, טראוויס קלאניק, הרוויח באופן אישי מהעסקה כ-1.4 מיליארד דולר ■ ע"פ הדיווחים העסקה בוצעה לפי שווי של 48 מיליארד דולר לחברת אובר

וואטסאפ / צילום: שאטרסטוק

תחילתו של מודל כספי לוואטסאפ? תציע חשבונות עסקיים

החשבון העסקי החדש יאפשר לעסקים לייצר תגובות אוטומטיות, לקבל סטטיסטיקה על ההתכתבויות שלהן ולייצר "פרופיל עסקי" עם שעות הפעילות ומידע נוסף ■ ייתכן והחידוש האחרון באפליקציה ישמש כ"אבן פינה" ליצירת הכנסות משמעותיות מוואטסאפ

ישראל ברמן  / צילום: יונתן בלום

"מי שמוכר לך עוף בשקל מסדר אותך במקום אחר". ראיון לא שגרתי עם יו"ר שופרסל

האילוץ למכור סניפים של ניו-פארם: "זה מוגזם וקיצוני לדרוש מאיתנו להקים את המתחרה שלנו" ■ ההאשמות של מנכ"ל לאומי קארד: "הוא שולח מכתב קודם כל לאחד העיתונים, ורק אז זה מגיע אליי" ■ יו"ר שופרסל, ישראל ברמן, יורה לכל הכיוונים בראיון בלעדי

אמנון לורך / צילום: איל יצהר

מעבר תאגיד השידור לירושלים מתעכב: "עושים צחוק מהחוק"

עו"ד אמנון לורך ממשרד יגאל ארנון דרש מהיועמ"ש להעמיד לדין את מנהלי תאגיד השידור "כאן", אלדד קובלנץ וגיל עומר ■ התאגיד: "המעבר נדחה ליולי"

פול זינגר, מנכ"ל קרן אליוט / צילום: מייק בלייק, רויטרס

קרן אליוט מחריפה המאבק נגד בזק ומגייסת בני ברית

הקרן מנסה לאחד כוחות עם בעלי מניות נוספים בבזק כדי להביא להחלפת דירקטורים ■ נציגי הקרן מקיימים מגעים עם גופים מוסדיים זרים המחזיקים במניות בזק לקראת האסיפה הכללית

שבאקניקים / צילום: אהוד רומנו באדיבות הוט

טלוויזיה // כך חומקת "שבאבניקים" ממוקשים תרבותיים

מדוע הסדרה החדשה של הוט היא יצירת פאר, ואיך זה קשור ל"קארטה קיד" ולדיוויד פוסטר וואלאס ■ ביקורת

וול סטריט / שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט נסגר בירידות; הדאו ירד בכ-100 נק'

מורגן סטנלי, בנק אוף ניו-יורק מלון, אמריקן אקספרס, M&T Bank ו-IBM ידווחו היום ■ כ-300 בתי חולים אמריקאים מתכננים להקים חברת שלא למטרות רווח שתייצר תרופות גנריות; מניות הגנריקה, בניהין טבע ומיילן, מגיבות בירידות

שי באב"ד / צילום: תמר מצפי

גם היועמ"שים במשרדי הממשלה ייהנו מהעלאת שכר

במסגרת היוזמה של שי באב"ד להעלאת שכר המנכ"לים ל-42,556 שקל בחודש, נכללים העובדים ששכרם מוצמד ■ עלות היוזמה: כ-7.6 מיליון שקל