גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"היו לי ספקות אם אני בכלל מסוגל לשחק על במה"

אפילו שהוא הופיע בתפקידי מפתח בכמה סדרות פופולריות, מעיין בלום לא באמת פרץ את מחסום הסלבריטאות. והאמת, לא נראה שזה מפריע לו ■ ראיון

מעייין בלום / צילום: כפיר זיו
מעייין בלום / צילום: כפיר זיו

במשך תקופה ארוכה, מעיין בלום הרגיש שהוא לא מצליח להתניע. בהתחלה ייחס את החולשה ואת העייפות התמידיות שלו לבדיקות הערנות שעורך לו הילד בן השנתיים בשעות לילה מאוחרות, אבל כשלא חלפו, הופנה לבדיקות דם, והתוצאות שלהן הפכו את חייו. "מצאו לי הרבה כולסטרול, שומנים וסוכרים", הוא אומר במבט עייף ובשיער סתור, ונראה כאילו סיים לפני רגע משמרת לילה בקו הייצור של מפעל תעשייתי. "הרופאים אמרו לי, שאם לא אעשה משהו ומהר, אצטרך לבלוע כדורים. השאלה הייתה איפה אני מוצא עזרה, כי עם רופאים אני לא מסתדר. שמעתי על תזונאית איירוודית ואחרי פגישה איתה הבנתי שאני הולך לשנות את אורחות חיי".

כי מה היה קודם?

"זה לא חדש שלאוכל יש משמעות רגשית עמוקה וחלק חשוב במהות האנושית. אצלי האוכל קשור לחדוות חיים, זוגיות, פיצוי, שעמום, לכל-כך הרבה דברים. יש בו תחושה של חופש, עצמאות, שאני יכול לאכול מה שאני רוצה, ולוותר על זה - זה לוותר על מי שאני".

וספורט עשית?

"און אנד אוף, יותר מדי אוף. כשאתה עובד הרבה, אתה חי על מה שיש בסביבה. המטפלת אמרה לי שחבל שאני עושה את זה לעצמי. הייתי מכור לסוכר ויש כל-כך הרבה דברים שמתפרקים לסוכר שאסור לי היום לאכול. אסור לי שום סוג של חיטה, מוצרי חלב, סויה, בשר".

אתה שחקן קומי וכותב של סאטירות. איך אפשר לשמור על חוש הומור בתנאי רעב כאלה?

"ואחד הדברים שאני הכי גאה בו הוא חוש ההומור שלי. כשמישהו אמר לי שאיבדתי אותו מאז שהתחלתי את הדיאטה, השפלתי מבט וזה כל-כך כאב. לא נראה לי שזה נכון, אבל עלו דברים אחרים ממני על פני השטח, מעבר לבעיות הרפואיות שצצו דווקא כשהתחלתי לשמור על תזונה בריאה, כמו גאוט, שזו דלקת פרקים שכנראה הייתה איפשהו ברקע ופרצה החוצה. אני יותר מהורהר, חושב לא מעט על סטייקים ובחודש האחרון מרגיש יותר תנודתי. מצאתי את עצמי רב עם מישהו בעניינים מקצועיים, אולי פעם ראשונה מזה עשר שנים ואני קולט שהדם עולה לי לראש ואנחנו הולכים מכות עוד מעט, עם פעימות במוח".

בלי אוכל, גם העצבים מתוחים.

"יש לי תיאוריה. ירדתי איזה ארבעה קילו בחודשיים האחרונים. כשיש לך שומן בגוף הוא מגן עליך, יוצר מחיצה בינך לבין העולם, וכשהוא נעלם, אתה יותר פגיע וחשוף ואתה מגיב אחרת".

גם בקריירה?

"נראה לי שכן. הנכונות שלי לעשות פרויקטים שאולי לא הייתי הולך עליהם בעבר, השתנתה. כמו המחזה 'חשש לאירוע' שהתחיל לרוץ בתיאטרון תמונע, שכתב נועם גיל וביים יגאל זקס. סאטירה קצת פיוטית, לא מהסוג שעשיתי קודם. הוא מספר על אמא שרוצחת את בעלה וכדי לכסות על הפשע, היא והבן לוקחים את הגופה לכפר ערבי, כדי שיהפוך את הרצח לאירוע ביטחוני ומנסים לשכנע את המדינה שמדובר במניעים לאומניים. האמת הופכת לנוזלית והם מתחילים להאמין לשקר של עצמם".

אין לך בעיה עם המסר הפוליטי של המחזה?

"אני אדם פוליטי. גם אין לי מה לחשוש, כי אני לא במקום מרכזי בציבור כדי שאנשים ייכנסו בי ואני בקושי בפייסבוק. המחזה הוא לא מה שהיית מצפה ממחזה פוליטי, כי הוא לא מדבר על ימין ושמאל, אלא על מה קורה כשאתה משנה את המציאות כדי שתתאים לתזה שלך. באמריקה רואים את זה בפייק ניוז, ובארץ יש עיתון עם נרטיב מסוים ואחר עם נרטיב הפוך, ושניהם מדברים על אותה המציאות".

איך זה שעוד לא פרצת את מחסום הסלבריטאות? הופעת ב"המשרד", "אבודים באפריקה", "מתים לרגע", "היהודים באים". כתבת לליאור שליין, יכולת להופיע ב"ארץ נהדרת".

"אלה שאלות שאני שואל את עצמי. אני לא כמו ליאור שליין. אין לי את הדרייב שיש לו, הוא בולדוזר, וכן, היו גישושים ל'ארץ נהדרת'. באופן מהותי יש בי משהו שמסתכל מבחוץ פנימה ואני כנראה לא מרגיש בנוח ולא רוצה באמת להיות במרכז. אני מסתכל על ההוויה הישראלית. לפעמים אני מרגיש חלק ממנה והרבה פעמים אני מרגיש לידה".

ועדיין, אתה שחקן, כך שכנראה שאתה כן זקוק לתשומת הלב.

"זה נכון. התחלתי לשחק בגיל 11 ב'תופסים ראש' בערוץ 1, ובתקופה האחרונה הפסקתי לכתוב ואני רק משחק. ניסיתי לכתוב את הדבר שלי, ועשיתי סדרת רשת, אבל אז התחיל להיות לי יותר ביקוש כשחקן והרגשתי יותר נוח לשחק מלכתוב. היום אני יכול להגיד שהמקצוע שלי הוא משחק".

מה יותר מתגמל?

"משחק. אין ספק בכלל. אני אוהב כותבים, מזדהה עם כותבים ואחשוב שבעים פעם לפני שאשנה משהו בטקסט שמישהו אחר כתב, כי אני יודע כמה אנרגיה מושקעת בכל מילה, וזמן ההשקעה שלהם אדיר".

אלא אם כן אתה כותב ב"ארץ נהדרת".

"כותבים בתוכניות כמו 'ארץ נהדרת' עובדים מסביב לשעון וזה מה שהופך אותן לכל-כך טובות. זאת עבודה הרבה יותר קשה מזו של שחקן".

ומה עם כתיבה מתוך אהבה וצורך?

"כשיש לי יום-יומיים פנויים, אני מיד מתחיל לכתוב ולבעבע לכל מיני כיוונים. להגיד שבהכרח מתגבש מזה משהו? בעיקר אם זה מיועד לטלוויזיה או לקולנוע, לוקח הרבה מאוד זמן עד שזה - אם זה בכלל - קורה".

היום לא מעט שחקנים כותבים את הסדרות ואת התפקידים של עצמם.

"אוף. זה נורא קשה. יש לי בעיה עם הפקה וכתיבה. אני לא מסודר ולא מאורגן וכל זה עם עייפות של ילד בן שנתיים, זה בלתי אפשרי. מה גם שכרגע אין לי משהו דחוף להגיד. יש כזאת צפיפות. כל אחד יכול להגיד הכול, וכשכולם אומרים, אתה קצת טובע. אני מאוד נהנה כרגע בתיאטרון, כי זה משהו שלא עשיתי הרבה".

הופעת ב"איש הכריות" בתיאטרון חיפה.

"והיו לי אז ספקות אם אני בכלל מסוגל לשחק על במה, כי פחדתי שאיבדתי את היכולות האלה בכל-כך הרבה שנים של משחק מול מצלמה. הקשר עם אנשים חיים, קהל גדול, זו חוויה אחרת לגמרי לעומת משחק בסדרה, שהכול זז מהר".

מה הייתה נקודת המפנה המקצועית שלך?

"'אבודים באפריקה'. לפניה הרגשתי מאוד רע בצילומים, מאוד ביקורתי כלפי עצמי, חסר ביטחון, בתחושה שאני עושה את הדבר הלא נכון ושאני לא צריך להיות שחקן. זה גרם לי סבל. אבל ב'אבודים באפריקה' צילמנו רחוק מכאן, מבודדים ומוקפים באפריקאים, והייתה לי מערכת יחסים מאוד טובה עם יובל שפרמן, הבמאי. למדתי שם איך לבטוח בבמאי ובתהליך הזה וליהנות".

גם בעונה השלישית של "היהודים באים" רואים שאתה נהנה ומקבל יותר תפקידים.

"היוצרים מכירים כבר אותי ואני אותם, ואין מה לעשות, יש לי טייפ קאסט של המפגר האינפנטיל".

ובמציאות אתה מאוד לא כזה.

"כנראה שהניגוד הזה בולט. יש בי שילוב של מופנמות ומוחצנות ורק כשאני מתחיל לדבר, מבינים שיש אולי גם עומק".

ואיך יוצאים מזה?

"השאלה אם אני רוצה לצאת מהטייפ קאסט הזה".

אתה לא רוצה?

"אין לי בעיה איתו. אני ורסטילי. בסרט החדש של אבי נשר, למשל, אני עושה דמות רחוקה ממנו".

עוד כתבות

תמרה רז / צילום: יחצ

"גם באוניברסיטה וגם בבית החולים, כולם ישמחו להתעשר"

ד"ר תמר רז מנהלת את הדסית, החברה שתפקידה למסחר את ההמצאות של בית החולים הדסה ■ בראיון ל"גלובס" היא מדברת על טשטוש הגבולות בין האקדמיה לתעשייה: "מי שלא ישתתף במשחק של הפטנטים, לא יראה את הפיתוח שלו יוצא לעולם"

יעקב ליצמן / צילום: אוריה תדמור

משבר הרכבת: לא-יהודים יבצעו את העבודות ברכבת בשבת

(עדכון) - שר הבריאות מעביר היום מסר חד לרה"מ, לפיו אם במהלך השבת ייערכו עבודות תשתית ברכבת, הוא יתפטר מהממשלה ביום ראשון ■ "המשך הפיכת יום השבת ליום השיפוצים הלאומי של רכבת ישראל מהווה פגיעה חמורה במסורת ישראל"

יגאל עמיר  / צלם: אריאל ירוזלימסקי

אשתו של יגאל עמיר: יש לנו ראיות שלא הוא גרם למות רבין

לריסה עמיר-טרימבובלר פרסמה הבוקר כי ברשותם של עורכי הדין מצוות ההגנה אשר הוקם למטרת משפט חוזר, ראיות לכך שעמיר לא היה זה שגרם למותו של יצחק רבין ז"ל ■ צוות ההגנה מתכוון למסור את הראיות החדשות לתקשורת הבינלאומית, אך לא לזו בישראל

זוהר לוי / איור: גיל ג'יבלי

הסיבוב של זוהר לוי: "רווח של 200 מיליון מוחק את הדמעות"

אחרי שרכש את חייל אחזקות הקורסת, אסף נכסים בשוק הגרמני והפך אותה לאימפריית הנדל"ן המניב סאמיט, זוהר לוי מחפש הזדמנויות בישראל ■ פרופיל G

אבנר מימון / צילום: יעל צור. באדיבות ועידת אנרגיה ועסקים

מנכ"ל קבוצת בזן אבנר מימון הודיע על התפטרות מתפקידו

מימון מונה למנכ"ל בזן בספטמבר 2015 במקומו של אריק יערי

שרון לבנטר / צילום: איל יצהר

"הבנו שאם לא נחזור עכשיו לישראל, לא נחזור לעולם. חזרנו"

הפורטפוליו של שרון לבנטר, מנכ"ל BG BOND, העוסקת בטכנולוגיה לבנייה חכמה

פטרה דממנית באחד היערות בארץ /  צילום:י ניב סגל

"בישראל יש פטריות שלא יביישו את אירופה"

בנגב מחפשים פטרייה דמוית כמהין בת 4,000 שנה, וביערות ברחבי הארץ מתאספות קבוצות לקטיף, זיהוי ותיעוד של פטריות ■ מה יש בפטריות שכל-כך מרתק אותנו?

ביטקוין / צילום: רויטרס

ערך הביטקוין בשיא: מרחק נגיעה משווי של 8,000 דולר למטבע

המטבע הדיגיטלי מסכם שבוע תנודתי במיוחד - בנקודת השפל הגיע לשווי של כ-5,500 דולר לביטקוין; כעת המטבע בשווי שיא

הבורסה בת"א, בורסת ת"א / צילום: תמר מצפי

יציבות בבורסה בתל אביב; טבע מזנקת בכ-9.5%

בורסות וול סטריט ננעלו בסוף השבוע בירידות ■ שר האנרגיה המצרי הודיע בשבוע שעבר כי מצרים תפסיק לייבא גז נוזלי במהלך 2018 ■  אבנר מימון הודיע על התפטרותו מתפקידו כמנכ"ל קבוצת בזן, והמניה רושמת ירידות

יואב לוי/ צלם: כפיר זיו

"להיות איתי טיראן זה להיות רונאלדו. טוב לי איפה שאני"

הילדות בבני-ברק והאובססיה למכבי ת"א, החבר הטוב איתי טיראן והצביעות של הציבור הדתי-לאומי, שבו גדל: "הם מתפלגים מבחירה" ■ יואב לוי עולה בהצגה חדשה בקאמרי, "אגדת דשא" ■ ראיון G

סל התרופות / צילום: shutterstock

מה אפשר היה לעשות בהון העתק שסחטו הח"כים מהליכוד

המסע הציני והמניפולטיבי של חברות התרופות שעושה שימוש בחולים ובכל מי שיכול לעזור, כדי שהתרופה למחלה א' תזכה למימון על פני תרופה למחלה ב' עומד לצאת שוב לדרך ■ מי לחיים ומי למוות ■ על מערכת השיקולים הטרגית של פוליטיקאים בישראל

ג'נרל אלקטריק / צילום: רויטרס

קורסת ומתרסקת: לאן הולכת ג'נרל אלקטריק?

החברה הוותיקה הוקמה במאה ה-19 אחרי מיזוג עם חברת החשמל של תומס אדיסון ■ המניה מאבדת כיוון, והחברה שוקלת למכור כעת אפילו את פעילות הנורות ההיסטורית כדי לשרוד

 פנסיה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכוח בידיים שלכם: פנסיה וחינוך פיננסי אינם ביטויים גסים

אנשים משכילים ואקדמאים בורים מבחינה פיננסית, וזה עולה להם לעתים במאות אלפי שקלים עד הפנסיה. זה השלב שהאסימון יורד ■ פרשנות

סוחרים בוול סטריט/ צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; מניית טבע זינקה בחדות

מניית טסלה ריכזה עניין על רקע חשיפת משאית חשמלית מתוצרת החברה ■ מספר אישורי הבנייה בארה"ב בחודש נובמבר גבוה מהצפוי - 1.3 מיליון ■ מניית פוט לוקר טסה בעקבות פרסום הדוחות

אנגלה מרקל / צילום:  רויטרס, Axel Schmidt

על רקע עודפי גבייה ממסים, גם בגרמניה שואלים: מה לעשות?

כמו בישראל, גם בגרמניה נאלצו לעדכן כלפי מעלה את תחזיות גביית המסים, בדיוק כאשר קואליציה חדשה מנסה לגבש תקציב לגרמניה ■ מומחים מזהירים: "עודפי הגבייה יילכו לטובת ריצוי השותפות הקואליציוניות"

בלאק פריידיי / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בלאק פריידיי: למה השנה זה יותר כדאי מאשר בשנים קודמות?

מלבד שבירת שיא נוספת הצפויה השנה בשופינג המקוון, צפויות הקמעונאיות להציע הנחות והטבות גדולות מאי-פעם

בנימין נתניהו / צילום: יחצ

נתניהו בישיבת הממשלה: לא מתייחס לשמועות על תוכנית שלום

רה"מ: "היחס שלי לנושא ייקבע בהתאם לאינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל. האמריקאים יודעים זאת"

בנימין נתניהו / צילום: יחצ

ראש הממשלה נתניהו ייחקר היום בפעם השישית

נתניהו ייחקר היום באזהרה בפעם השישית במעונו בירושלים בשני התיקים שבהם הוא חשוד בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירה על חוק המתנות – תיק 1000 ותיק 2000

חדוה בר / צילום: תמר מצפי

הצצה לתוכנית החינוך הפיננסי השנויה במחלוקת

"גלובס" מספק הצצה מבפנים לפרויקט החינוך הפיננסי השנוי במחלוקת של בנק ישראל ומשרד החינוך, שבמסגרתו הופכים בנקאים בפועל למורים לרגע ■ איך מסבירים לבני נוער שהבנק גובה עמלות כדי להרוויח, ואיך מתמודדים בבנק ישראל עם הביקורת

תוספי תזונה / צילום: כפיר זיו

מכורים: מה אתם לא יודעים על הסכנות בתוספי התזונה

מחזור שיא של מיליארד שקל ב-2017 וגידול מתמיד במכירות: תוספי התזונה הפכו לרכיב בסיסי בסל הקניות המשפחתי ■ והסכנות? לאלה המשתמשים מודעים פחות ■ דוח מיוחד