גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סיכום על ביטול הפטור ממס של קק"ל; החברה: נעתור לבג"ץ

(עדכון) - שר האוצר כחלון: "משום מה בקק"ל החליטו לחלק את הכסף בעצמם, הם החליטו שהם מייצגים את העם היהודי, ולא ממשלת ישראל מייצגת את העם היהודי"

קרן קיימת לישראל לוגו / צילום: יחצ
קרן קיימת לישראל לוגו / צילום: יחצ

ועדת הכספים צפויה לאשר תיקון לחוק מעמד המוסדות הלאומיים שהעניק לקרן קיימת לישראל (קק"ל) פטור ממסים מאז שנות ה-50.

שר האוצר משה כחלון אמר היום (ד') בראיון לרינו צרור בגלי צה"ל כי "לא יכול שיש שם 4 מיליארד שקל, וזו קופה קטנה של כל מיני גופים, 35 חברי דירקטוריון שמחליטים איך לחלק, מי לחלק ואני לא רוצה לדבר על דוחות מבקר. אנחנו כמדינה... הגיע הזמן שהמונופולים האלה יתפרקו".

התיקון לחוק אינו כולל את הרחבת סמכות מבקר המדינה לקק"ל וברגע האחרון הוצעה מנוסח החוק החלת חוק חובת מכרזים על קק"ל. הצעת החוק אמורה לעלות להצבעה בוועדת הכספים במהלך היום ותועבר משם לאישור מליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית היום או בתחילת שבוע הבא.  

הבוקר הושגה הסכמה בין חברי הכנסת על נוסח הצעת תיקון החוק שיאפשר לקק"ל לקבל בכל-זאת פטור מתשלום מסים עד 2023 אם תשלם בתמורה למדינה 65% מהכנסותיה בשנים 2018-2019. מדובר למעשה בהקדמת תשלומי המסים (מס שבח ומס חברות) שקק"ל אמורה לשלם בתקופה עד 2023. באוצר אומרים כי אין להם מושג מה היקף ההכנסות הצפויות למדינה מהטלת מיסוי על קק"ל משום שקק"ל לא דיווחה עד היום למדינה על נכסיה ורווחיה. מקור ההכנסות העיקרי של קק"ל הוא קרקעותיה המנוהלות על-ידי רשות מקרקעי ישראל.  

כחלון תקף בדבריו את התנהלות חברי דירקטוריון קק"ל שהקליטו את מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ואת ראש הסגל במשרד ראש הממשלה יואב הורביץ ללא ידיעתם בעת שאלה נפגשו עימם בחודש שעבר. לדבריו "אין פה עונש מה שהם עשו זה מעשה שלא ייעשה אני חושב שזה מעשה לא ערכי ולא מוסרי אבל אין פה שכר ועונש אנחנו נמצאים איתם במו"מ הרבה מאד זמן. אנחנו צריכים את הכסף הזה ואנחנו נקבל אותו בחוק. בעבר קיבלנו אבל בתקופה האחרונה משום מה הם החליטו לחלק את הכסף בעצמם, הם החליטו שהם מייצגים את העם היהודי, ולא ממשלת ישראל מייצגת את העם היהודי".

כחלון הסביר את רעיון הקדמת התשלומים ל-2018-2019 כי "זה לא כסף של קק"ל בכל הכבוד. למה שקק"ל לא ישלמו מס? כמה שקק"ל ישלמו יותר האזרחים ישלמו פחות. הקרקעות של קק"ל הערך שלהן עולה כל הזמן למה ערך של קרקע עולה כי מדינת ישראל סוללת כבישים שומרת עליהם, משביחה את הקרקע קק"ל לא משלמת לנו את השבחת הקרקע ולא משלמת מסים. על הרקע הזה באנו ואמרנו להם 'רבותיי, אנחנו צריכים את הכסף הזה לפרויקטים לאומיים, בתי חולים, כבישים גשרים, מתקני טיהור שפכים. אז תחליטו אתם לא רוצים להעביר – אנחנו ניקח במסגרת החוק.  

למרות שחמקו מעיקר הפגיעה המתוכננת, הודיעו נציגי קק"ל שנכחו בדיון בוועדת הכספים של הכנסת כי הקרן תעתור לבג"ץ נגד החוק ובמקביל תוגש תביעה אזרחית לבית המשפט נגד המדינה בדרישה להשבת הכספים שהועברו למדינה מכוח הסכם מ-2015 – כשני מיליארד שקלים לטענת קק"ל.

עוד כתבות

רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ / צילום: איל יצהר

פאנל התפוצצות המדד: "יש העוסקים בלהסתיר נתונים"

כך אמר נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, בועידת הנדל"ן של "גלובס" ● דורון סייג מהלמ"ס: "אנחנו בהחלט בעד פרסום מדדי מחירי דיור נוספים כי זה נותן תמונה יותר מלאה"

גליה מאור / צילום: תמר מצפי

גליה מאור, דן זיסקינד וגבריאל זולצברגר עוזבים את טבע

כך עולה מזימון לאסיפה השנתית של בעלי המניות, שפרסמה הערב חברת התרופות

משרד החקלאות ופיתוח הכפר

בכיר במשרד החקלאות פוטר בשל שימוש במידע לא כדין

מיכאל לנקרי, ראש ענף מודיעין ביחידת הפיקוח של משרד החקלאות, פוטר בשבוע שעבר במסגרת הסדר טיעון ● לנקרי הואשם ששלף מידע שלא כדין על קציני משטרה, על ידוענים ועל החוקר שחקר את פעולותיו ● במסגרת ההסדר לנקרי גם ננזף והורחק ממשרד החקלאות למשך 3 שנים

ג'פרי גנדלאך  צילום: רויטרס

רק מירידות ינואר: מדוע מתקשה שוק המניות לחזור ולהתאושש

גורמים רבים אחראים למימוש החד ולתנודתיות שמאפיינת את המדדים המובילים בניו יורק מאז תחילת השנה ● העלאות הריבית של הפד מביאות לעלייה בתשואות האג"ח, חששות ממיתון כלכלי קרוב - שיפגע בתוצאות החברות - תורמים לצמצום המרווח בין האג"ח הארוכות לקצרות, וההבנה שהדוחות הטובים של הרבעון הראשון הם תוצאה נקודתית של רפורמת המס של טראמפ משאירה את המשקיעים על הגדר

אורי בן פורת, סמנכ"ל חדשנות וקיימות - שיכון ובינוי / צילום: איל יצהר

כיצד הטכנולוגיות יקדמו את ענף הנדל"ן?

מחברת דאטה לנדל"ן ועד חברה שמיועדת לצמצם את תאונות העבודה ● בפאנל בוועידת הנדל"ן של "גלובס" השתתפו כמה מהאנשים המרכזיים שמטמיעים היום טכנולוגיות חדשות להצעדת ענף הבנייה לדור הבא

פקקים / צילום: איל יצהר

איך לעקוף את הפקקים (ואת משרד התחבורה)

משרד האוצר מקדם רפורמה של ביטוחי רכב בהתאם להיקף הנסועה בפועל ● השיטה תוזיל את הביטוח של רוב הנהגים ותפחית את הגודש בכבישים, אבל תייקר את הביטוח של נהגי הרכב הצמוד - מקבוצות הלובי החזקות בישראל - מה שמעלה ספק לגבי סיכויי יישומה בישראל

ג'וליאן אסוס / צילום: איל יצהר

עובר לשותפת המיעוט: ג'וליאן אסוס מצטרף למגדל שוקי הון

מנכ"ל חבר הבורסה של אי.בי.אי מצטרף למגדל שוקי הון כמנכ"ל מגדל בנקאות השקעות

איצטדיון מונדיאל 2018 ברוסיה / צילום: שאטרסטוק

"מתנגדים להתחדשות עירונית - בתמורה לרווח פוליטי"

כך אמרה ח"כ רחל עזריה, יו"ר ועדת הרפורמות, בפאנל "תמ"א 38: פתרון להגדלת היצע הדירות או בכיה לדורות?" בוועידת הנדל"ן של "גלובס" ● מהנדס עיריית ת"א עודד גבולי: "טוב מאוד שלא בונים בדרום, לא צריך לבנות בפרפריה; אם אתה בונה בפריפריה אתה לעולם לא תצליח להתגבר על סוגיית התשתיות והתעסוקה"

ליאת שוחט, יאיר מעיין, הרב חנוך זייברט ואבירמה גולן / צילום: יוסף שלומי

אבירמה גולן: "איחוד רשויות מקומיות זה אשליה"

"אם חריש היתה חרדית, אז כל אזורי התעשיה מסביב היה שייך לעיריות אחרות", טען הרב זייברט, ראש עיריית בני ברק ● הדברים נאמרו בפאנל שעסק בשאלה אם צריך ערים קטנות, כחלק מוועידת הנדל"ן של גלובס

רון חולדאי / צילום: איל יצהר

רון חולדאי: "המדינה הופכת את ת"א לעיר לעשירים"

ראש עיריית תל אביב אמר בוועידת הנדל"ן של "גלובס": "יש בתל אביב מחסור בשוטרות ומורים ועובדים סוציאליים כי הם לא גרים בעיר ולא רוצים לבלות שעה בכביש. הדיור הציבורי נועד גם לשמר בעיר אוכלוסיות חיוניות"

חבילות של eBay / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

רשות המסים דורשת מ-eBay ישראל מס בסך כ-156 מיליון שקל

החברה הודיעה כי בכוונתה לערער על שומת המס שהוצאה לה בגין שנת 2010 בסך כ-131 מיליון שקל, והשומות לשנים 2012 עד 2015 עדיין פתוחות ● מבקשת לחלק לבעלי מניותיה דיבידנד בגובה 230 מיליון דולר

יאיר כץ / צילום: יוסי זליגר

סוער בתע"א: יו"ר ועדת הבחירות התפטר במפתיע

יוסי מנדלוביץ', יו"ר ועדת הבחירות, התפטר במפתיע שבוע בלבד לפני הבחירות לתפקיד יו"ר הוועד ● ברקע: האשמות הדדיות בסביבת המועמדים מוטי פרץ ויאיר כץ על איומים כלפי עובדים בחברה ● מנדלוביץ בשיחה עם "גלובס": "לא איימו עלי. התפטרתי בגלל עומס בעבודה"

כרטיסי אשראי / צילום: שאטרסטוק

שוק כרטיסי האשראי יעבור לסליקה יומית בעוד 3 שנים

רשות ההגבלים החליטה כי החל מיולי 2021 בתי העסק יקבל את הכספים מחברות כרטיסי האשראי יום לאחר ביצוע העסקה

ח"כ אורלי לוי אבקסיס / צילום: שלומי יוסף

לוי-אבקסיס: "הטיפול בדיור הציבורי - לצאת ידי חובה"

כך אמרה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס בוועידת הנדל"ן של "גלובס" ● "יצרנו עוולה חברתית נוראית במחיר למשתכן; במקום שהיה מענקי מקום עד 100 ו-140 אלף שקל, הם הופסקו כליל כדי להכשיר את המחיר למשתכן."

הראל ויזל / צילום: שלומי יוסף

ויזל: "30% מהתשלום לקניונים יוצא על סידורי אבטחה"

כך אמר הבעלים והמנכ"ל של רשת פוקס בפאנל "איך שורדים בתוך הצפה של שטחי מסחר" בוועידת הנדל"ן של "גלובס" ● איתן בר זאב: "אי אפשר להגיד שבישראל יש עודפי שטחי מסחר"

ישראל כ"ץ / צילום: שלומי יוסף

ישראל כץ: "כשנכנסתי לתפקיד קיבלתי מצב מפגר"

שר התחבורה בוועידת הנדל"ן של "גלובס": "אני מוביל את המהפכה הכלכלית-חברתית הגדולה מזה עשרות שנים במדינת ישראל, באמצעות חיבור הפריפריות וירושלים למרכז ברשת תשתיות כבישים ורכבות"

ערן יעקב / צילום: שלומי יוסף

ערן יעקב: "המטרה - להגדיל את השכירות לטווח ארוך"

מנהל רשות המסים הנכנס בהופעתו הפומבית הראשונה בתפקיד בוועידת הנדל"ן של "גלובס": "יש להסיר חסמים בכל מה שקשור להגדלת ההיצע ולטפל בכל הקשור להון השחור בעולם הנדל"ן"

מיכל הלפרין / צילום: איל יצהר

מיזוג יוניון ו-TMF: רשות ההגבלים מבקשת עוד ארכה

ל"גלובס" נודע כי שתי חברות המדיה לא נוטות להסכים לבקשה ● אמנם בפני הממונה פתוחה האפשרות לפנות לבית הדין להגבלים לשם כך, אך עפ"י הערכות מועד סופי להכרעה יושג בהידברות

ניר בר-לב, מנכ"ל ומייסד Allegro.Ai / תמונה: Allegro.Ai

גיוס של 7 מיליון דולר לחברת הראייה הממוחשבת Allegro.AI

Allegro.AI היא חברה ישראלית שפיתחה פלטפורמה מבוססת למידה עמוקה לייעול הפיתוח של יישומי ראייה ממוחשבת ● יחד עם גיוס הסיד של החברה, גיוס זה מביא את כלל גיוסיה ל-11 מיליון דולר

נוחי דנקנר איתי שטרום / צילום: איל יצהר (ללא קרדיט צלם)

התביעה בבעיה: המטוטלת עברה מעט לטובת דנקנר ושטרום

עם זאת, לא היינו ממליצים להם לצאת בחגיגות עדיין: היסודיות של השופטים והשאלות "הקשות" יכולות להעיד רק על כך שהם רוצים תמונה מלאה, אך זו לא בהכרח תצא מחמיאה לנאשמים ● פרשנות