גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עתיד הלמידה נמצא בנוירו-חינוך

בעולם משתנה, המיקוד צריך להיות בללמוד איך ללמוד, ולשם כך אנשי חינוך מתחילים לגייס את מדעי המוח

משדרגים סדרתיים / איור: עובדיה בנישו
משדרגים סדרתיים / איור: עובדיה בנישו

כמעט בכל שיחה על עולם העבודה העתידי אנחנו מגיעים גם לשאלה על חינוך ילדים לחיים ולעבודה בעולם שאנחנו אפילו לא יכולים לדמיין. אבל אולי דווקא בחוסר היכולת לתת תשובות ודאיות טמונה ההזדמנות, כי אם איננו יכולים להגדיר בוודאות אינטליגנציה בעולם העתידי, הרי שצריך להעביר את המיקוד ליכולת הלמידה. השיח על חינוך צריך להתמקד ב"איך" ולא ב"מה".

אחת התופעות המעניינות בהקשר הזה היא החיבור בין חינוך לפסיכולוגיה ומדעי המוח, בניסיון ליצור את מדע הלמידה. יש לזה אפילו שם חדש: neuroeducation (נוירו-חינוך), כלומר, שילוב מתודולוגיות מדעיות בהכנת תוכניות לימודים ואסטרטגיות הוראה.

בספרה Teaching Students to Drive Their Brains, טוענת דונה וילסון, פסיכולוגית המתמחה בתחום, שיש לנו היכולת "לנהוג" במוח שלנו וללמד את עצמנו אסטרטגיות למידה, וכך להשיג ביצועים טובים יותר. אחד התפקידים החשובים ביותר של המורה, אם כך, הוא להוביל ולתמרץ את התלמידים להגביר את הפוטנציאל שלהם.

המוח מוכן מינקות ללמוד ולהתאים את עצמו לאתגרים חדשים, ואימון אינטנסיבי משיג תוצאות. אחד המחקרים הידועים בתחום הזה הראה כיצד מוחם של נהגי מוניות ותיקים בלונדון התפתח בהתאם לצורכי העבודה שלהם. מרכז הזיכרון שלהם היה גדול מהממוצע בגלל התרגול האינטנסיבי בנהיגה. הדבר לא הקנה לנהגים זיכרון טוב יותר באופן כללי, אלא רק זיכרון ייחודי לעיסוק שלהם.

כניסתן של תוכנות הניווט ניטרלה למעשה את היתרון של הנהגים הוותיקים, והידע שהם צברו על מפת לונדון הפך לכל הפחות ללא רלוונטי. לכן אין לנו ברירה אלא לנצל את גמישות המוח כדי ללמוד מה שצריך עכשיו בעולם שזז. רק כדי לסבר את האוזן, הקורס הפופולרי ביותר באתר הלימודים המקוונים Coursera הוא "ללמוד איך ללמוד". נרשמו אליו עד היום 1.8 מיליון סטודנטים מכ-200 מדינות, רובם בגילים 25-44, אנשים שמבינים שהקריירה שלהם תהיה רצופה שינויים ומחפשים דרכים חדשות לטפס בעקומת הלמידה.

ד"ר ברברה אוקלי, מרצה להנדסה באוניברסיטת אוקלנד ברוצ'סטר, טוענת שכל אחד יכול ללמד את עצמו ללמוד באמצעות חיווט מחדש של המוח. היא ריכזה את המלצותיה בספר Mindshift: Break Through Obstacles to Learning and Discover Your Hidden Potential. כן, יש לו גם קורס מתוקשב תואם. אלה ארבעת הדגשים העיקריים שלה:

להתרכז/להתפזר: למוח יש שני סוגי מצבים בהקשר של ריכוז. באחד אנחנו ממוקדים בחומר ובשני אנחנו מפוזרים, כלומר המוח במצב מנוחה. דווקא במצב המפוזר, המוח מעבד את המידע שנצבר ויוצר חיבורים בין חלקי מידע. בשלב הזה עשויות להתגבש תובנות בלתי צפויות. לכן מומלץ לנוח אחרי עבודה ממוקדת. אוקלי מפשטת את הרעיון הזה בסרטון TED פופולרי.

לעשות הפסקות: כדי לאפשר את שני המצבים - ריכוז ופיזור - מומלץ להגביל את זמן הריכוז ל-25 דקות רצופות ואז לקחת הפסקה, אפילו קצרה. הפסקה פירושה להקשיב למוזיקה, לצאת להליכה, או כל דבר שמכניס אתכם למצב רגיעה וגורם לכם להפסיק לחשוב על הדבר שהתרכזתם בו. בזמן שאתם לא חושבים עליו, המוח שלכם מארגון את הידע החדש ו"שם על המדף לשימוש בעתיד". אוקלי ממליצה ממש לשים טיימר ל-25 דקות. הטיימר מכניס אותנו במהירות רבה יותר למיקוד, כי אנחנו יודעים שהזמן קצוב.

להתאמן: Chunking הוא תהליך של יצירת דפוסים עצביים במוח שניתן להפעיל מחדש על פי הצורך. לדוגמה, העלאת נוסחה שכבר למדנו או נגינת אקורד מוזיקלי. מחקרים מראים שכדי לפתח מומחיות, אנחנו זקוקים למעין ספרייה מנטלית של דפוסים מוגדרים כאלה. וכדי לייצר ספרייה כזו צריך להתאמן. נהיגה היא דוגמה טובה לכך. בהתחלה, אנחנו חושבים על כל תנועה, על כל פרט, אבל עם הניסיון, לאחר שהוטבעו דפוסים במוח, אנחנו יכולים לנהוג כמעט על אוטומט ולחשוב על דברים אחרים. הדפוסים האלה בנויים זה על זה, וכך ידע צומח והופך למומחיות. כמו שלומדים שפה או תווים, יש יסודות שאנחנו יכולים לשלוף במהירות גם אם אנחנו מתמודדים עם משפט מורכב או יצירה חדשה.

דע את עצמך: אנשים לומדים בדרכים שונות. חלק קולט מהר, חלק צריך לתת למידע לשקוע, אבל אולי גם מצליח לקלוט יותר פרטים בדרך. ההבנה של איך אנחנו לומדים היא הצעד הראשון בדרך להבנת האופן שבו כדאי לגשת לחומר חדש.

הנקודה האחרונה הזאת מופיעה שוב ושוב בעולמות הלמידה החדשים, במסגרת המושג Metacognition המתייחס לצורך לחשוב על החשיבה (thinking about thinking). חישבו שיש לכם מוח מעל המוח, שתפקידו להתבונן מבחוץ על מה שקורה לכם במוח בזמן שאתם לומדים. המוח החיצוני הזה מציב יעדים ללמידה, מתכנן אותה, בודק היכן אתם עומדים ביחס לתוכנית, מה עובד ומה לא, ומה צריך לשנות כדי שתלמדו יותר טוב. הדבר החשוב הוא שהמוח החיצוני הזה הוא שלכם, לא של מורה או בעל סמכות שמנחה או מפקח עליכם בתהליך. זה בעצם הסיפור של החינוך החדש, הצורך לפתח אצל התלמידים את המוח הנוסף הזה, כדי שייקחו אחריות על הלמידה היום ובעתיד ולא יזדקקו למישהו חיצוני כדי להתפתח. זו המתנה הגדולה ביותר שכל מורה יכול להקנות לתלמידיו. בכל גיל.

* הכותבת היא דירקטור משאבי אנוש באינטל העולמית ובעלת הבלוג "עולם העבודה העתידי", www.niritcohen.com

עוד כתבות

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בת"א; מניות הגז זינקו בחדות

ההסכם הדרמטי של שותפויות הגז עם מצרים גרם לקפיצה המניות קבוצת דלק, רציו וישראמקו ■ בזק ריכזה עניין לאחר מעצרי הבכירים

אלי כהן / צילום: איל יצהר

הקלה ליבואנים: אושר סופית מנגנון חדש לאימוץ תקינה בינ"ל

הצעת החוק לפיה יאומצו תקינות בינלאומיות למוצרים שייובאו לישראל עברה היום בקריאה שנייה ושלישית ■ שר הכלכלה אלי כהן: "אימוץ התקנים הבינלאומיים יפחית דרמטית את הרגולציה, יגדיל את מגוון המוצרים ויסייע ביעילות המגזר התעשייתי והפחתת יוקר המחיה"

מתיאוס ריגאס / צלם:יח"צ

מנכ"ל אנרג'יאן: "אנחנו יעילים, מחיר של 4 דולר מספיק לנו"

החברה תנסה לגייס 500 מיליון דולר בבורסה בלונדון לצורך פיתוחם של מאגרי תנין וכריש

רביב דרוקר, עיתונאי "המקור" / צילום: תמר מצפי

סוריאנו תובע את דרוקר: "לא נתבקשתי לעקוב אחר שוטרים"

התביעה על סך 500 אלף שקל מתייחסת לדברים שאמר דרוקר בראיון לגל"צ, שבמהלכו דווקא הבהיר כי הוא לא מאמין שנתניהו שלח את וולטר סוריאנו לבצע את המעשים שמייחסים לו במשטרה ■ סוריאנו: "דבריו של דרוקר הסבו לי נזקים כבדים"

רונאל פישר / צילום: אוריה תדמור

3.5 שנים אחרי: בוטל אישום נגד עו"ד רונאל פישר

פישר עומד לדין בגין שלל פרשיות של סחר אסור במידע משטרתי סודי עבור לקוחותיו לשעבר ■ השופט משה סובל קיבל את בקשתו לבטל את האישום בשיבוש מהלכי משפט מחמת "הגנה מן הצדק", ובנימוק כי העמדתו לדין בגין אישום זה מפלה אותו לרעה ביחס לקצין ערן מלכה

גיל לייזר / צלם יח"צ

מיזם car2go מתרחב לנתניה; "אנחנו בעיצומה של מהפכה"

הפרויקט יושק בחודש אוקטובר הקרוב, עם 70 רכבים חשמליים ו-21 עמדות טעינה שיפרסו ברחבי העיר ■ כמו כן, העירייה התחייבה להקצות 210 מקומות חניה ייעודים בעיר לטובת המיזם

בית המשפט העליון / צילום: אריאל ירוזולימסקי

כך ניתן למנוע ניגודי עניינים של עורכי דין בבחירת שופטים

על הפרקליטים ששותפים לבחירה לא להופיע בבתי המשפט בזמן הבחירות ■ דעה

יצחק כהן/ צילום: פלאש 90

יצחק כהן מש"ס מתפטר מהכנסת במסגרת "החוק הנורווגי"

כהן, שיישאר סגן שר, מתפטר כדי שדני סיידה ייכנס במקומו כבר כנסת ■ עד היום מימשו את "החוק הנורווגי" 5 שרים וסגני שרים

בנין בזק רחוב יהודה הלוי פינת לינקולן המיועד למשטרה צילום: אמיר מאירי

ביהמ"ש: לא ניתן להקים תחנת משטרה במבנה בזק ברח' לינקולן

השופטת צילה צפת מתחה ביקורת על המדינה, שבכובע אחד אוחזת אינטרס בהשכרת המבנה לתחנת משטרה - ובכובע אחר, של וועדת הערר, היא הגוף שמאשר או לא מאשר את השימוש במבנה: "עמדת המדינה מעוררת קושי של ניגוד עניינים"

עבודות הרכבת הקלה / צילום: רויטרס

הזוכה במכרז מערכות הקו האדום: קבוצה סינית בשיתוף DB

השותפות הסינית של CRTG ו-EEB תהיה אחראית להקמת מערכות החשמל והתקשורת ולהתקנת המסילות של הרכבת הקלה, כאשר DB הגרמנית תנהל את האינטגרציה של כלל המערכות בפרויקט ■ היקף המכרז מוערך בכ-2.5 מיליארד שקל

ישראל כץ / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אילו קיצורי דרך מוכן לעשות כ"ץ למימוש הרכבת לי-ם במארס?

למרות הכרזות שר התחבורה כי הקו יחל לפעול בקרוב, בדיקת "גלובס" מגלה כי העבודות רחוקות מלהסתיים, והמבצעים מתעלמים מכללי בטיחות ■ מבקר המדינה הזהיר כי החיפזון עלול לסכן חיי אדם

בית להשכרה / צילום: רויטרס

נדל"ן בארה"ב: אפשר למצוא מציאות בפרברים המושמצים

היצע הדירות במרכזי הערים בארה"ב מוביל את הגופים המוסדיים לתור אחר מתחמי מגורים בפרברי הערים אשר זקוקים לשיפוץ ■ מתחמים אלה מניבים תשואה של כ-8%, בהשוואה ל-5% במרכזי הערים

ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן–חמו / צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ואייל רביד יעידו בתיקו של ראש עיריית כפ"ס

בעלי רשת ויקטורי והבעלים של הרשתות יינות ביתן ומגה יעידו מטעם התביעה במשפטו של יהודה בן-חמו ■ ראש עיריית כפ"ס מואשם כי במהלך שנות כהונתו יצר מנגנון הונאה, שבמסגרתו קיבל תווי קנייה כתרומות שיועדו לנזקקים, בין היתר מיינות ביתן, אך עשה בהם שימוש אישי

נתי סיידוף  / צילום: אבי שאולי

נושי יורוקום צפויים לאשר את מכירת החברה לסיידוף

אסיפת נושי יורוקום החלה בשעות הצהריים, ובמהלכה אמורה להתקיים הצבעה בנוגע להסדר שמציע נתי סיידוף ■ הצעתו המלאה והסופית של סיידוף תוגש לביהמ"ש בהליך שייקח כשבועיים, לפי הערכות ■ הבנקים צפויים למחוק כ-400 מיליון שקל

הראל לוקר  / צילום: איל יצהר

תיק 4000: יו"ר תע"א, הראל לוקר, מסר עדות ברשות ני"ע

לוקר כיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה במשך כ-4 שנים ■ שימש כאיש הביצוע של רה"מ נתניהו מול שרי ומשרדי הממשלה

שאול אלוביץ ושלמה פילבר /צילומים: תמר מצפי

מה הקשר בין יועצי התקשורת של בזק ליועץ לשעבר של נתניהו

מעצרם של בכירים בבזק ומקורבים לרה"מ הוארך אמש, כשצו איסור פרסום הוטל על הסתעפות הפרשה ■ אולם במישור הציבורי מרחפות כבר עכשיו מספר שאלות פתוחות

רועי כהן/ צילום: יחצ

הארגונים העסקיים: "המדינה סוחטת אנשי עסקים"

דיון סוער בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בעקבות תוכנית של האוצר לקדם במסגרת חוק ההסדרים מהלך שיחייב את המעסיקים לרכוש פוליסות ביטוח לעובדיהם למקרה של תאונות עבודה או מחלות מקצוע

זוהר לוי / צילום: יח"צ

רווח של 100 מיליון שקל: הבוננזה של משקיעי כלכלית ירושלים

כסף על הרצפה: סאמיט, פורר והפניקס ירוויחו יותר מ-100 מיליון שקל מהאופציות על חברת הנדל"ן ■ סאמיט של זוהר לוי מימשה כשליש מכלל האופציות שהונפקו למניות כלכלית ירושלים, במחיר הנמוך ב-40% משוויה הנוכחי של המניה

עדי סופר תאני / צילום: איל יצהר

זיר"ה לפייסבוק: הורידו פרסומות מתוכן פיראטי והעבירו תגמולים

הארגון, המייצג את תאגידי התוכן קשת, רשת, ערוץ 10, הוט, yes ויונייטד קינג, פנה למנכ"לית פייסבוק ישראל, לאחר שהעלתה פרסומות של עשרות מפרסמים ישראלים באתרים ששידרו תוכני מקור בעברית באופן פיראטי, כפי שנחשף ב"גלובס"

מיצובישי Eclipse  Cross-2018 / צילום: יחצ

החל שיווק רכב הפנאי החדש: מיצובישי אקליפס קרוס

מגיע עם מנוע 1.5 ליטר טורבו, מערכות בטיחות מקיפות ותג מחיר שמתחיל בכ-150 אלף