גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השקעה בטוחה? 10 דברים שכדאי לדעת על גיוסי ICO

יותר ויותר חברות מבצעות גיוסי ICO - כלומר, מציעות לציבור לרכוש מטבעות קריפטוגרפיים שלהן כדי לממן את פעילותן ■ באילו מקרים כדאי להשקיע ולרכוש מטבעות ב-ICO, ומתי ממש לא?

ביטקוין / צילום: רויטרס
ביטקוין / צילום: רויטרס

1. מה זה ICO?

ICO, ראשי תיבות של Initial Coin Offering, הוא תהליך שבו חברה מוכרת מטבעות (Tokens) קריפטוגרפים המבוססים על טכנולוגיית הבלוקצ'יין. המטבעות יכולים להיות Native Tokens, המהווים חלק אינהרנטי מתשתית הבלוקצ'יין שעל בסיסו הם נוצרו וחסרי שימוש ספציפי מעבר ליכולת עבירות, דוגמת הביטקוין המוכר, או Utility Tokens, אשר להם שימוש מסוים בפלטפורמה או שירותים של הגוף המנפיק.

2. מדוע בזמן האחרון אנחנו שומעים על יותר ויותר חברות שמשתמשות ב-ICO?

מדובר בטכנולוגיה חדשה בשלבי התפתחות, שתפסה תאוצה יוצאת דופן בשנה האחרונה. במקור, ICO היווה כלי לגיוס מקורות מימון עבור סטארט-אפים שמוצריהם התבססו על בלוקצ'יין, בין היתר מכיוון שלא הייתה להם גישה למקורות מימון מסורתיים יותר. ככל שטכנולוגיית הבלוקצ'יין מתפתחת ונהיית יותר נפוצה, וככל שחברות מצליחות לגייס סכומי כסף משמעותיים באמצעות ICO, כך הפרקטיקה מקבלת יותר חשיפה תקשורתית ויותר חברות מבקשות לבצע ICO. ה-ICO נתפס ככלי יחסית נוח למימון פעילות חברה, ללא מתן זכויות ניהול וזכויות כלכליות עודפות למשקיעים.

3. מה המשקיע צריך לבחון לפני שהוא שוקל לרכוש מטבעות ב-ICO?

מקובל שחברות שמבצעות ICO מפרסמות White Paper - מסמך שמסביר על החברה, על המוצר שלה ועל המטבע שאותו היא מוכרת. זהו מקור משמעותי לאינפורמציה שתעזור למשקיע לקבל החלטה מושכלת. מכיוון שלרוב ה-ICO מבוצע לפני שהמוצר של החברה מפותח במלואו, מומלץ לבחון את הצוות שעומד מאחורי ה-ICO ולראות שהוא אכן מסוגל לפתח את המוצר או הטכנולוגיה ולבצע את התוכניות שעל בסיסן ה-ICO נעשה.

4. מה ההבדל בין IPO ל-ICO?

מעבר לכך שהמונח ICO נלקח בהשאלה מהשם IPO, מדובר בשני תהליכים שונים בתכלית. IPO הוא תהליך שבמסגרתו חברה מציעה לציבור לרכוש ממניותיה והופכת מחברה פרטית לציבורית. IPO מנוהל לפי כללי רגולציה מאוד מפורטים והמניות מוצעות בבורסה מוכרת.

לרוב מדובר בחברה עם היסטוריית פעילות רחבה, וה-IPO מהווה סוג של אקזיט שבו היזמים והמשקיעים המוקדמים יכולים להנזיל את ההשקעות שלהם.

לעומתו, ICO הוא תהליך שבמסגרתו חברה מציעה לציבור לרכוש מטבעות קריפטוגרפיים שלה. כיום, אין רגולציה שמכתיבה את אופן ניהול ה-ICO, והחברה היא זו שמחליטה על אופן ביצועו. בניגוד לניירות ערך המוצעים ב-IPO, מטבעות לא מייצגים זכות בעלות בחברה או זכות השתתפות ברווחיה, אלא זכות שימוש במוצר או בפלטפורמה שאותם החברה מפתחת. ICO מבוצע לרוב על ידי חברות בתחילת דרכן ומהווה כלי למימון פיתוח המוצר, ולא אקזיט.

5. מהי טכנולוגיית הבלוקצ'יין ומדוע היא מקושרת ל-ICO?

בלוקצ'יין היא טכנולוגיה המאפשרת יצירת מרשם או מסד נתונים מבוזר (Decentralized Ledger), שלא מאוחסן או מנוהל על ידי גוף או ארגון מרכזי, אלא מוחזק, מנוהל ומאובטח באופן מפוזר על ידי המשתמשים בו. הטכנולוגיה מאפשרת, בין היתר, לבצע עסקאות peer-to-peer ללא מתווך (דוגמת בנקים) ברמת אמון גבוהה.

אחד הכלים הבסיסיים ביותר שבו אנשים משתמשים לצורך ביצוע עסקאות הוא מטבעות, שמהווים אמצעי חליפין, ולכן טכנולוגיה זו מתאימה באופן טבעי ליצירת מטבעות אשר ניתן לבצע באמצעותם עסקאות על הבלוקצ'יין. הדוגמה הבולטת לאמצעי תשלום כאמור היא מטבע הביטקוין.

6. איזו רגולציה כדאי שהממשלה תחיל על ICO?

כרגע אין חוקים ספציפיים שמתייחסים ל-ICOs, אך רשויות במדינות שונות מחילות על ICOs חוקים קיימים רלוונטיים, אשר העיקריים ביניהם הם דיני ניירות ערך ודיני איסור הלבנת הון. ההסדרים הקיימים לא תמיד מתמודדים בצורה נכונה עם ICOs, ולכן יש חשיבות מכרעת לעיצוב המטבע המוצע והליך המכירה באופן שיתמודד עם רגולציה קיימת. שוק ה-ICOs עדיין בחיתוליו, ולהערכתנו בשנתיים-שלוש הקרובות, במידה והתופעה תימשך, מדינות יתאימו את החוקים הקיימים לתהליך ה-ICO או יאמצו חוקים ייעודיים להסדרת התחום.

7. יש דוגמה לסיפורי הצלחה של ICO?

FileCoin גייסה לפחות 250 מיליון דולר, Bancor Protocol הישראלית גייסה 153 מיליון דולר, ו-Kik גייסה כ-100 מיליון דולר. חלק ניכר מה-ICOs בוצעו כאשר השווי של הביטקוין והאיתריום היה נמוך משמעותית מהשווי כיום. מאחר שרוב התמורה המתקבלת ממכירת טוקנים משולמת במטבעות אלו, השווי של הכסף שגויס ב-ICO המשיך לעלות וחברות אלו מחזיקות היום סכומים גבוהים אף יותר.

8. ודוגמה לסיפורי כישלון?

Tezos גייסה 232 מיליון דולר ב-ICO ונקלעה לסכסוכי הנהלה. סכסוכים אלה עלולים לפגוע בפיתוח המוצר ולהציב את כספם של המשקיעים בסכנה. זו דוגמה לכך שעיון בצוות שמאחורי ה-ICO ובמבנה המנפיק חשוב ביותר טרם קבלת החלטת השקעה. בחודשים האחרונים, בעקבות כניסה של מיזמים רבים לתחום, נוצר מצב של צפיפות בעולם ה-ICOs. לאור זאת, על אף שערכו של הביטקוין עולה, מה שבעבר היווה סממן לשוק המטבעות הקריפטוגרפים כולו, ערכם של מטבעות רבים נמצא מתחת לערך ההנפקה שלהם.

9. האם בעתיד יהיו יותר חברות שמשתמשות ב-ICO?

ככל שהשוק יעבור תהליך של התבגרות וברגע שתהיה רגולציה שתסדיר את הענף, כך תצטמצם העמימות בתהליך ולהערכתנו יותר יזמים ישתמשו ב-ICO. ככל שטכנולוגיית הבלוקצ'יין תאומץ באופן יותר רחב, ייתכן שגם מניות תונפקנה בעזרת טכנולוגיה זו וייווצר טשטוש בין גיוס "מסורתי" ל-ICO.

10. האם מומלץ לחברה לעשות ICO?

על חברה ששוקלת לעשות ICO לבחון האם כלי זה שמתאים לה. יזמים צריכים להבין שה-ICO הוא נקודת הזינוק ולא קו הסיום. לא מדובר באקזיט, אלא בגיוס הון לפיתוח המיזם.

ככל שהקשר של החברה לטכנולוגיית הבלוקצ'יין קטן, ICO פחות יתאים לה ככלי לגיוס הון. למרות הרושם שנוצר בציבור, ICO אינו דרך קלה לגיוס הון, ומדובר בתהליך שדורש רצינות, מאמצים והשקעת משאבים רבים. לכן האפיק מומלץ רק לחברות שבאמת מאמינות שהנפקת מטבע לשימוש במוצר שלה מהווה הכיוון העסקי הנכון מבחינתן במבט צופה עתיד.

ICO גייסו

הכותבים הם מומחי בתחום הבלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים, מטעם משרד עורכי הדין GKH (גרוס)

עוד כתבות

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס,  Kevin Lamarque

מערכת הבחירות הנצחית של דונלד טראמפ

לפני בחירתו הוא הבטיח להיות "נשיאותי עד שיעמום" - אך נראה כי בסוף השנה הראשונה של כהונתו נשיא ארה"ב חושש בעיקר מפני עניין אחד: שיעמום ■ אנשי השנה של "גלובס"

אריק פינטו / צילום: איל יצהר

אלה האתגרים המרכזיים של ההנהלה החדשה בבנק הפועלים

מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו הודיע אמש על סבב מינויים דרמטי, שכולל חילופים של כמחצית מחברי ההנהלה ■ מההתמודדות עם החקירה בארה"ב ועד לניעור חטיבת החדשנות - מה מחכה לחברי ההנהלה החדשים? ■ ניתוח "גלובס"

יו"רית מועצת הכבלים והלוויין יפעת בן חי שגב / צלם: תמר מצפי

יו"ר מועצת הכבלים והלוויין: "להתיר מיזוגים בשוק הטלוויזיה"

בהתייחסות שהעבירה ד"ר יפעת בן-חי-שגב לחוק ההסדרים, שאמור לכלול רפורמות בתקשורת, מופיעה ביקורת על חלק מההמלצות - וגם על מה שנותר מחוץ לחוק: "מתווה רגולטורי שאינו מתייחס לפרטנר, סלקום ונטפליקס הוא מתווה חסר במקרה הטוב וחובבני במקרה הרע"

אוריאל לין / צילום: איל יצהר

איגוד לשכות המסחר נגד אמזון: יש לבטל את הפטור ממע"מ

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, פנה לרשות המסים בשורת דרישות על רקע כניסתה של ענקית הקמעונאות הבינלאומית לפעילות בארץ ■ "עלינו להבטיח שאם אמזון אכן תיכנס לישראל, היא תצטרך לשלם את מלוא המסים המוטלים על המגזר הקמעונאי"

התותח של אלביט  / צילום:י חצ אלביט מערכות

יוזמת חקיקה: אסדרה והגבלה של רכש במשרד הביטחון

הערכות: יותר מ-70% מההתקשרויות נעשות בלי מכרז ובלי הליך תחרותי - כפי שקרה ברכישת התותח החדש של אלביט ■ ח"כ עפר שלח, יוזם החקיקה: המצב מחייב אסדרה רגולטורית מיוחדת

מרכז מיון דואר ישראל / צילום: יחצ

רשות החברות תקדם תוכנית להפרטת דואר ישראל

בישיבה שנערכה אצל שר האוצר כחלון בהשתתפות שר התקשורת קרא, ביקשה הנהלת הדואר לקדם הפרטה על רקע התחרות הגוברת והשחיקה הצפויה בהכנסותיה ■ כחלון הורה לרשות החברות לגבש מתווה

מלון מרינה הרצליה /צילום: view point

חג'ג' תשיק מלון בהרצליה: "המטרה לא להיות עוד מלון בבוקינג"

קבוצת חג'ג' והאחים כהן הגישו תוכנית להקמת מלון יוקרתי במרינה בהרצליה הכולל 180 סוויטות, עם מעגן מיוחד ליאכטות שיוקם בפתח המלון

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: תמר מצפי

יום המסחר הסתיים בעליות קלות; בזק זינקה בכ-5.2%

טבע הודתה במעורבותה בפרשת השוחד לעובדי ציבור ברוסיה, באוקראינה ובמקסיקו ותשלם 75 מיליון שקל ■ פוטאש תמכור את מלוא הנתח שלה בכיל למשקיעים מוסדיים, תמורת כ-700 מיליון דולר

נתוני נדל"ן / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

הדיל שנרקם בין המדינה לרשויות המקומיות יעלה לנו ביוקר

הסכמי הגג בין המדינה לבין רשויות מקומיות בישראל ממשיכים להיחתם בקצב מהיר ■ זה נשמע נהדר אבל כשבוחנים את זה לעומק מתגלה בעיה שעלולה לעלות לנו מיליארדי שקלים ■ הפרטים בוידאו

רשות מלונות דן יוצאת מגבולות ישראל: פותחת מלון בהודו / צילום: Rakesh Panchal

רשות מלונות דן יוצאת מגבולות ישראל: פותחת מלון בהודו

מלון העסקים THE DEN ממוקם באזור העסקים של העיר בנגלור וכולל 226 חדרים

נשיא הבנק המרכזי של יפן/ צילום: רוייטרס

שאלה של 50 מיליארד דולר: מתי להפסיק לקנות מניות?

הבנק המרכזי של יפן רוכש מדי שנה מניות ב-50 מיליארד דולר ומתמודד עם השאלה הגדולה: מתי לעצור?

פרופסור אמנון שעשוע  / צילום: מיכל רז חיימוביץ

ניתוח "גלובס": הטכנולוגיה מבשילה, אך תנמיכו ציפיות

הדד-ליין למסחור המכונית האוטונומית מתקרב, אבל המכשולים רק נערמים ■ המצגת של פרופ' אמנון שעשוע, יו"ר מובילאיי, בתערוכת CES סיפקה תמונת מצב מפוכחת לגבי השוק

דוד גרנות / צילום: עופר חן

קרן אקטיביסטית רכשה 4.8% מבזק: דורשת התפטרות דירקטורים

במכתבה ליו"ר בזק, דוד גרנות, מתארת קרן אליוט האמריקאית את הבעיות בחברה - לרבות המבנה הפירמידלי והממשל התאגידי ■ בעבר, הובילה אליוט מאבק דומה באימפרבה

בועז סטמבלר / צילום: איל יצהר

מכרז הדיגיטל של לפמ: 3 משרדים עלו לשלב הסופי

זהות המשרדים שנבחרו לעלות רחוקה מלהפתיע: Go Interactive ,iProspect ואושן מקבוצת TMF ■ תקציב הדיגיטל של לשכת הפרסום הממשלתית הוא מהגדולים בארץ, והיקפו כ-70 מיליון שקל

יואב קיש  / צילום: פלאש 90

החוק להצלת ערוץ 20 הפך לחוק לאסדרת הטלוויזיה המסחרית

ח"כ יואב קיש ל"גלובס": "בכוונתי להעניק הקלות משמעותיות לערוצים המסחריים הגדולים"

ניהול השקעות. ראוי להפחית סיכונים / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השקעות אימפקט: רוחות של שינוי רגולטורי בהשקעות

ב-2016 פירסמו 82% מהחברות הנסחרות בנאסד"ק דוח אחריות חברתית ותאגידית בנוסף לדוחות הכספיים ■ תקנות "אמץ או גלה" דואגות לכך שהמשקיעים המוסדיים ילמדו איך להיעזר במידע הנוסף שגלוי כיום בפניהם

בניין רשות המיסים בירושלים /  צילום: איל ישראל

בכירים במכון לב נעצרו בחשד לעבירות מס במאות אלפי שקלים

יו"ר חבר הנאמנים, קולב סנפורד, והרקטור במוסד האקדמי, מנחם שטיינר, נעצרו ושוחררו בערבות ■ היו"ר חשוד כי שילם לרקטור בעבור ויתור על שנת כהונה בתפקיד והצהיר על מתן שירותי ייעוץ

Cash & Carry  /צילום: סיון פרג'

מנכ"ל שופרסל: "התקופה שהספקים הכתיבו מחירים הסתיימה"

הרשת השיקה היום את מערך Cash and Carry, חנויות שימכרו בסיטונאות לעסקים כמו מכולות ובתי קפה, במחירים נמוכים בשל כוח הקנייה שלה ■ המנכ"ל איציק אברכהן: "שופרסל תתרום לכך שעסקים קטנים יהיו יציבים יותר ויוכלו לגלגל את ההוזלה לצרכן"

חברת ביומד / צילום: רויטרס

הסיוט של תעשיית הביומד הישראלית בנאסד"ק

ציוץ אחד של כתב ביוטק אמריקאי אישר את הגרועות בתחושות הבטן לגבי האופן שבו נתפסת התעשייה המקומית בארה"ב ■ מה גרם לתדמית הרעה - והאם היא בכלל מוצדקת?

וול סטריט / שאטרסטוק

עליות בוול סטריט; אפל תסתבך עם מחוקקים רפובליקנים?

עליות שערים בבורסות אירופה; מדד הדאקס בולט לחיוב ■ מחוקקים רפובליקנים דרשו ממנכ"ל אפל מידע נוסף על האטת מכשירי האייפון