גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השקעה בטוחה? 10 דברים שכדאי לדעת על גיוסי ICO

יותר ויותר חברות מבצעות גיוסי ICO - כלומר, מציעות לציבור לרכוש מטבעות קריפטוגרפיים שלהן כדי לממן את פעילותן ■ באילו מקרים כדאי להשקיע ולרכוש מטבעות ב-ICO, ומתי ממש לא?

ביטקוין / צילום: רויטרס
ביטקוין / צילום: רויטרס

1. מה זה ICO?

ICO, ראשי תיבות של Initial Coin Offering, הוא תהליך שבו חברה מוכרת מטבעות (Tokens) קריפטוגרפים המבוססים על טכנולוגיית הבלוקצ'יין. המטבעות יכולים להיות Native Tokens, המהווים חלק אינהרנטי מתשתית הבלוקצ'יין שעל בסיסו הם נוצרו וחסרי שימוש ספציפי מעבר ליכולת עבירות, דוגמת הביטקוין המוכר, או Utility Tokens, אשר להם שימוש מסוים בפלטפורמה או שירותים של הגוף המנפיק.

2. מדוע בזמן האחרון אנחנו שומעים על יותר ויותר חברות שמשתמשות ב-ICO?

מדובר בטכנולוגיה חדשה בשלבי התפתחות, שתפסה תאוצה יוצאת דופן בשנה האחרונה. במקור, ICO היווה כלי לגיוס מקורות מימון עבור סטארט-אפים שמוצריהם התבססו על בלוקצ'יין, בין היתר מכיוון שלא הייתה להם גישה למקורות מימון מסורתיים יותר. ככל שטכנולוגיית הבלוקצ'יין מתפתחת ונהיית יותר נפוצה, וככל שחברות מצליחות לגייס סכומי כסף משמעותיים באמצעות ICO, כך הפרקטיקה מקבלת יותר חשיפה תקשורתית ויותר חברות מבקשות לבצע ICO. ה-ICO נתפס ככלי יחסית נוח למימון פעילות חברה, ללא מתן זכויות ניהול וזכויות כלכליות עודפות למשקיעים.

3. מה המשקיע צריך לבחון לפני שהוא שוקל לרכוש מטבעות ב-ICO?

מקובל שחברות שמבצעות ICO מפרסמות White Paper - מסמך שמסביר על החברה, על המוצר שלה ועל המטבע שאותו היא מוכרת. זהו מקור משמעותי לאינפורמציה שתעזור למשקיע לקבל החלטה מושכלת. מכיוון שלרוב ה-ICO מבוצע לפני שהמוצר של החברה מפותח במלואו, מומלץ לבחון את הצוות שעומד מאחורי ה-ICO ולראות שהוא אכן מסוגל לפתח את המוצר או הטכנולוגיה ולבצע את התוכניות שעל בסיסן ה-ICO נעשה.

4. מה ההבדל בין IPO ל-ICO?

מעבר לכך שהמונח ICO נלקח בהשאלה מהשם IPO, מדובר בשני תהליכים שונים בתכלית. IPO הוא תהליך שבמסגרתו חברה מציעה לציבור לרכוש ממניותיה והופכת מחברה פרטית לציבורית. IPO מנוהל לפי כללי רגולציה מאוד מפורטים והמניות מוצעות בבורסה מוכרת.

לרוב מדובר בחברה עם היסטוריית פעילות רחבה, וה-IPO מהווה סוג של אקזיט שבו היזמים והמשקיעים המוקדמים יכולים להנזיל את ההשקעות שלהם.

לעומתו, ICO הוא תהליך שבמסגרתו חברה מציעה לציבור לרכוש מטבעות קריפטוגרפיים שלה. כיום, אין רגולציה שמכתיבה את אופן ניהול ה-ICO, והחברה היא זו שמחליטה על אופן ביצועו. בניגוד לניירות ערך המוצעים ב-IPO, מטבעות לא מייצגים זכות בעלות בחברה או זכות השתתפות ברווחיה, אלא זכות שימוש במוצר או בפלטפורמה שאותם החברה מפתחת. ICO מבוצע לרוב על ידי חברות בתחילת דרכן ומהווה כלי למימון פיתוח המוצר, ולא אקזיט.

5. מהי טכנולוגיית הבלוקצ'יין ומדוע היא מקושרת ל-ICO?

בלוקצ'יין היא טכנולוגיה המאפשרת יצירת מרשם או מסד נתונים מבוזר (Decentralized Ledger), שלא מאוחסן או מנוהל על ידי גוף או ארגון מרכזי, אלא מוחזק, מנוהל ומאובטח באופן מפוזר על ידי המשתמשים בו. הטכנולוגיה מאפשרת, בין היתר, לבצע עסקאות peer-to-peer ללא מתווך (דוגמת בנקים) ברמת אמון גבוהה.

אחד הכלים הבסיסיים ביותר שבו אנשים משתמשים לצורך ביצוע עסקאות הוא מטבעות, שמהווים אמצעי חליפין, ולכן טכנולוגיה זו מתאימה באופן טבעי ליצירת מטבעות אשר ניתן לבצע באמצעותם עסקאות על הבלוקצ'יין. הדוגמה הבולטת לאמצעי תשלום כאמור היא מטבע הביטקוין.

6. איזו רגולציה כדאי שהממשלה תחיל על ICO?

כרגע אין חוקים ספציפיים שמתייחסים ל-ICOs, אך רשויות במדינות שונות מחילות על ICOs חוקים קיימים רלוונטיים, אשר העיקריים ביניהם הם דיני ניירות ערך ודיני איסור הלבנת הון. ההסדרים הקיימים לא תמיד מתמודדים בצורה נכונה עם ICOs, ולכן יש חשיבות מכרעת לעיצוב המטבע המוצע והליך המכירה באופן שיתמודד עם רגולציה קיימת. שוק ה-ICOs עדיין בחיתוליו, ולהערכתנו בשנתיים-שלוש הקרובות, במידה והתופעה תימשך, מדינות יתאימו את החוקים הקיימים לתהליך ה-ICO או יאמצו חוקים ייעודיים להסדרת התחום.

7. יש דוגמה לסיפורי הצלחה של ICO?

FileCoin גייסה לפחות 250 מיליון דולר, Bancor Protocol הישראלית גייסה 153 מיליון דולר, ו-Kik גייסה כ-100 מיליון דולר. חלק ניכר מה-ICOs בוצעו כאשר השווי של הביטקוין והאיתריום היה נמוך משמעותית מהשווי כיום. מאחר שרוב התמורה המתקבלת ממכירת טוקנים משולמת במטבעות אלו, השווי של הכסף שגויס ב-ICO המשיך לעלות וחברות אלו מחזיקות היום סכומים גבוהים אף יותר.

8. ודוגמה לסיפורי כישלון?

Tezos גייסה 232 מיליון דולר ב-ICO ונקלעה לסכסוכי הנהלה. סכסוכים אלה עלולים לפגוע בפיתוח המוצר ולהציב את כספם של המשקיעים בסכנה. זו דוגמה לכך שעיון בצוות שמאחורי ה-ICO ובמבנה המנפיק חשוב ביותר טרם קבלת החלטת השקעה. בחודשים האחרונים, בעקבות כניסה של מיזמים רבים לתחום, נוצר מצב של צפיפות בעולם ה-ICOs. לאור זאת, על אף שערכו של הביטקוין עולה, מה שבעבר היווה סממן לשוק המטבעות הקריפטוגרפים כולו, ערכם של מטבעות רבים נמצא מתחת לערך ההנפקה שלהם.

9. האם בעתיד יהיו יותר חברות שמשתמשות ב-ICO?

ככל שהשוק יעבור תהליך של התבגרות וברגע שתהיה רגולציה שתסדיר את הענף, כך תצטמצם העמימות בתהליך ולהערכתנו יותר יזמים ישתמשו ב-ICO. ככל שטכנולוגיית הבלוקצ'יין תאומץ באופן יותר רחב, ייתכן שגם מניות תונפקנה בעזרת טכנולוגיה זו וייווצר טשטוש בין גיוס "מסורתי" ל-ICO.

10. האם מומלץ לחברה לעשות ICO?

על חברה ששוקלת לעשות ICO לבחון האם כלי זה שמתאים לה. יזמים צריכים להבין שה-ICO הוא נקודת הזינוק ולא קו הסיום. לא מדובר באקזיט, אלא בגיוס הון לפיתוח המיזם.

ככל שהקשר של החברה לטכנולוגיית הבלוקצ'יין קטן, ICO פחות יתאים לה ככלי לגיוס הון. למרות הרושם שנוצר בציבור, ICO אינו דרך קלה לגיוס הון, ומדובר בתהליך שדורש רצינות, מאמצים והשקעת משאבים רבים. לכן האפיק מומלץ רק לחברות שבאמת מאמינות שהנפקת מטבע לשימוש במוצר שלה מהווה הכיוון העסקי הנכון מבחינתן במבט צופה עתיד.

ICO גייסו

הכותבים הם מומחי בתחום הבלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים, מטעם משרד עורכי הדין GKH (גרוס)

עוד כתבות

מריו דראגי / צילום: רויטרס

דראגי עם אמזון: "ענקיות המסחר המקוון לא מדכאות אינפלציה"

בנאום שנשא היום, התייחס נגיד הבנק המרכזי לתיאוריה לפיה אמזון ודומותיה חוסמות את האינפלציה מלעלות ■ דראגי: "שינויים מבניים הנגרמים מגלובליזציה ודיגיטליזציה מקשים על בנקים מרכזיים לעודד אינפלציה מקומית"

יעקב ליצמן / צילום: אוריה תדמור

משבר הרכבת: לא-יהודים יבצעו את העבודות ברכבת בשבת

(עדכון): שר הבריאות מעביר היום מסר חד לראש הממשלה בו הבהיר כי אם במהלך השבת ייערכו עבודות תשתית ברכבת הוא יתפטר מהממשלה ביום ראשון ■ "המשך הפיכת יום השבת ליום השיפוצים הלאומי של רכבת ישראל מהווה פגיעה חמורה במסורת ישראל"

 פנסיה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכוח בידיים שלכם: פנסיה וחינוך פיננסי אינם ביטויים גסים

אנשים משכילים ואקדמאים בורים מבחינה פיננסית, וזה עולה להם לעתים במאות אלפי שקלים עד הפנסיה. זה השלב שהאסימון יורד ■ פרשנות

עדינה בר שלום / צילום: איל יצהר

עדינה בר-שלום קיבלה הצעה להצטרף ל"יש עתיד"

בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף, נפגשה עם יאיר לפיד מספר פעמים ואינה שוללת חבירה למפלגתו

תצוגת אופנה של סטלה מקרטני / צילום: רויטרס - Charles Platiau

המהפכה של סטלה מקרטני: המיזם שמחקה משי של עכבישים

המעצבת סטלה מקרטני נמנעה משימוש בעור ובפרווה הרבה לפני שהמילה "קיימות" נכנסה לאופנה ■ עכשיו היא מחקה את עמידותו של המשי החזק בטבע, מהסוג שטווים עכבישים

עופר בן נון ויוני היילברון / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל ארגוס בראיון ל"גלובס" על אקזיט הסייבר הענק

בראיון בלעדי ל"גלובס" מספרים המנכ"ל וסמנכ"ל הפיתוח העסקי מה נדרש כדי להפוך לגוף שענקי תעשיית הרכב נלחמים על רכישתו, ועל החשיבות של חוצפה ישראלית להצלחה

אהוד ברק / צילום: תמר מצפי

אופס: אהוד ברק רץ להשוויץ בסקר חדש ורק דבר אחד שכח

״מישהו שלח לי את הסקר. אין לי מושג מי יזם אותו״ העמיד ברק פנים תמימות רק שנה אחרי ששלטי חוצות ׳רוץ ברק רוץ׳ מילאו את ישראל ■ ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק אוחז בידו בסקר כי הוא "האיש המתאים", האמנם? 

שוקי העולם הייטק / צלם:  thinkstock

המגדלור של טאואר; זינקה ב-50% מתחילת השנה

מניית טאוור זינקה בכ-270% ב-5 השנים האחרונות ■ תחום המוליכים למחצה נמצא בצמיחה גבוהה, וטאואר מהווה כרטיס כניסה זול משמעותי מהמתחרות

תמרה רז / צילום: יחצ

"גם באוניברסיטה וגם בבית החולים, כולם ישמחו להתעשר"

ד"ר תמר רז מנהלת את הדסית, החברה שתפקידה למסחר את ההמצאות של בית החולים הדסה ■ בראיון ל"גלובס" היא מדברת על טשטוש הגבולות בין האקדמיה לתעשייה: "מי שלא ישתתף במשחק של הפטנטים, לא יראה את הפיתוח שלו יוצא לעולם"

פיטר ת'יל / צילום: רויטרס

החממה הטכנולוגית Y Combinator: פיטר ת'יל כבר לא אצלנו

מאיץ הסטארט-אפים פרסם בבלוג שלו הודעה לקונית על עזיבתו של משקיע ההון סיכון ששימש כיועץ לחממה

מתקן לקליטת מים מותפלים- שורק/ צילום: אלבטרוס

עקב המחסור הצפוי: המדינה רוכשת מים מותפלים

עפ"י התחזיות של רשות המים, גם החורף הנוכחי צפוי להיות שחון, וזאת בהמשך לרצף נדיר של 4 שנות בצורת ■ בעקבות כך הרחיבה המדינה את כמות המים המותפלים שתרכוש ממתקני ההתפלה בכ-75 מלמ"ק עד סוף  2018

הבורסה בת"א, בורסת ת"א / צילום: תמר מצפי

נעילה חיובית בת"א; טבע עלתה ב-4.77%, אופקו ב-4.05%

קצב הצמיחה ברבעון השלישי - 4.1% בחישוב שנתי ■ בזק ריכזה עניין לאחר ששאול אלוביץ' ביקש שלא לחזור כרגע לתפקיד היו"ר ■ שותפויות הגז ריכזו עניין בעקבות דברי שר הנפט המצרי

וול סטריט / צילום: רויטרס

תיק המניות של 2018: יותר גלובלי, פחות אמריקאי

אחרי שנים של ביצועי חסר במדדי המניות הגלובליים, יש היום לפחות חמישה גורמים שתומכים בביצועי יתר של שוקי המניות מחוץ לארה"ב בשנים הקרובות ■ זה הזמן לגוון את תיק המניות ולהתחיל להשקיע גם במדינות נוספות

ד"ר רון וקסלר משנה למנכל בנק הפועלים ומנהל חטיבת האסטרטגיה / צילום: איל יצהר

עלייה של 1% בלבד בשימוש בכרטיסי ישראכרט ברבעון השלישי

רווחי ישראכרט עלו ב-3% ברבעון ל-90 מיליון שקל ■ תיק ההלוואות של החברה צמח ב-12% מתחילת השנה

שיחת רה"מ נתניהו עם השגרירה והמאבטח / צילום: משרד ראש הממשלה

נתניהו צדק: המונופול של ערוץ 2 נשבר | פרשנות

זכייניות ערוץ 2, שגם לפני הפיצול לא נהנו מהמונופול שלהן מבחינה כספית, יורדות כעת ברייטינג ומפסידות גם בגלל מהלכים לא משתלמים

כרטיס אשראי קניות / צלם: פוטוס טו גו

כרטיס אשראי חדש לתושבים בישראל ללא חשבון בנק

מדובר בכרטיס בינ"ל שמנפיקות מאסטר קארד או ויזה, המתבסס על הטענת הכרטיס במנגנון pre-paid ועל שימושים בהתאם, ללא מתן אשראי ■ מאחורי היוזמה עומדת חברת הירשברג אחזקות ■ בישראל יש כ-900 אלף תושבים שאין באפשרותם להנפיק כרטיס אשראי בנקאי

קריירה הייטק סלולר / צילום: thinkstock

לא רק הטרדות מיניות: נשים בעבודה מתעמרות יותר בנשים

אחד מכל ארבעה עובדים בישראל סובלים מהתעמרות בעבודה, 60% מהמתעמרים הם גברים לעומת 40% נשים ■ אם לוקחים בחשבון שהיחס בין גברים לנשים בעמדות ניהול הוא 1:7, הרי שנשים מנהלות מתעמרות הרבה יותר ממנהלים ■ סוגר שורות

עידן עופר / צילום: איל יצהר

הצעצוע של עידן עופר: מה יעשה עם 15% מאתלטיקו מדריד?

ישלם עפ"י הערכות כ-50 מיליון אירו ודילול החזקות של יתר הבעלים ■ עופר נכנס למועדון בצמיחה - אתלטיקו מתנקה מחובות שכבר נאמדו ביותר מחצי מיליארד אירו ■ מתי הכול החל?

ערן ואנונו / צילום: שלומי יוסף

"יכולנו להמשיך לחלוב, אבל הבנו שהולך להיות צונאמי דיגיטלי"

אחרי 6 רבעונים של ירידה בהכנסות על רקע פיתוח מערכת חדשה שתחליף את הישנה שלה, לייבפרסון חזרה להראות סימנים של צמיחה ■ המנכ"ל בישראל, ערן ואנונו, מספר על ההחלטות והמחירים

המשאית החשמלית מתוצרת טסלה. צילום: רויטרס

טסלה השיקה משאית חשמלית ורכב ספורט שובר-שיאים

מייסד יצרנית הרכבים החשמליים, אלון מאסק, חשף שני דגמים שאמורים לעצב את עתידה הקרוב של החברה