גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביטקוין או ביטקוין 2X? השאלה שמטרידה את שוק המטבעות הדיגיטליים

המתווה הטכנולוגי של המטבע הדיגיטלי המוביל בעולם עומד החודש בפני מבחן קשה, שלא בטוח שתוצאותיו יניבו רווח ■ קוד חדש, Segwit2x, שמטרתו להגדיל את יחידת הנתונים הבסיסית של הבלוקצ'יין ■ התרחישים האפשריים

ביטקוין / צילום: צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ביטקוין / צילום: צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

נובמבר הוא חודש מורט עצבים לשוק הביטקוין. עדיין לא ברור אם Segwit2x - גרסת התוכנה החדשה של הביטקוין, שפעילותה צפויה להתחיל ביום חמישי הבא, ה-16.11 - תשאיר בסופו של דבר את השוק עם מטבע דיגיטלי אחד או שניים. גורלו של שוק בשווי של יותר מ-120 מיליארד דולר מונח כעת על הכף, ולגמרי לא בטוח שמשקיעי הביטקוין ירוויחו מהזעזועים בשוק.

מחיר הביטקוין כבר עלה ביותר מ-600% מתחילת השנה וחצה את הרף של 7,000 דולר (הבוקר הוא נסחר סביב מחיר של 7,300 דולר). ההכרה במטבע הדיגיטלי מצד המיינסטרים של שוק ההון האמריקאי גוברת והולכת, אחרי שקבוצת CME, מפעילת הבורסות הגדולה בעולם, הודיעה בשבוע שעבר כי תשיק השנה חוזים עתידיים על הביטקוין. אפילו תעשיית המוזיקה מגלה עניין בביטקוין, אחרי שבאחרונה הודיעה הזמרת האיסלנדית המפורסמת ביורק כי ניתן להזמין באתר שלה את האלבום החדש שלה, "Utopia", שיושק בעוד כשבועיים, ולשלם תמורתו במטבעות דיגיטליים.

ואולם, חילוקי דעות לגבי פלטפורמת הקוד הפתוח, שעליה מבוסס הבלוקצ'יין (מסד הנתונים המבוזר) של הביטקוין, גורמים ללא מעט דאגות בשוק. אחרי שנים של ויכוחים על הכיוון שבו הפלטפורמה צריכה להתקדם, הצעה של קוד חדש (או בשפת אנשי התוכנה, "מזלג"), שנקראת Segwit2x (קיצור של Segregated Witness 2), מעמידה את המתווה הטכנולוגי של הביטקוין בפני המבחן הקשה ביותר שעמד בפניו, מאז שהונפק לראשונה בינואר 2009.

בעוד ההצעה זוכה לתמיכה ניכרת מצד כורי ביטקוין ועסקים הפעילים בשוק זה, עדיין לא ברור אם התוכנה החדשה תשנה את החוקים של פלטפורמת הביטקוין הקיימת או אם ייווצר מטבע דיגיטלי חדש, שפעילים בקהילת הביטקוין מכנים אותו bitcoin2x. חוסר הבהירות נובע מכך שמעולם לא נעשה שינוי כה גדול בפלטפורמת הביטקוין - ודאי לא כזה הנתקל בביקורת כה חריפה.

האם חוקי הביטקוין ישתנו?

Segwit2x הוא לא רק הצעה של שינוי בתוכנת הביטקוין, אלא גם הסכם רשמי שנחתם בין כמה קבוצות בתוך קהילת הביטקוין, המעוניינות בשינוי זה. בדומה ל"מזלגות" קודמים ברשת הביטקוין (האחרון שבהם היה עם היווצרות המטבע הדיגיטלי "ביטקוין גולד" ב-23 באוקטובר, ולפניו היה "ביטקוין קאש" ב-1 באוגוסט), Segwit2x מציע שינוי בפרוטוקול התוכנה (הקוד של Segwit2x נקרא BTC1). הפתרון הזה מנסה להגדיל את גודל ה"בלוק" - יחידת הנתונים הבסיסית של הבלוקצ'יין. סוג כזה של שינוי בתוכנה נקרא "מזלג קשיח" - והמשמעות היא שכל מחשב ברשת הביטקוין שלא תותקן עליו תוכנת Segwit2x, לא יהיה חלק מהרשת.

ואולם, המקרה של Segwit2x שונה מזה של "מזלגות" קודמים. בעוד שמפתחי ביטקוין קאש, למשל, יצרו בלוקצ'יין חדש עם חוקים חדשים, המטרה של Segwit2x היא להשאיר את כל משתמשי הביטקוין הקיימים על אותו בלוקצ'יין. לכן, לפתרון הזה יכולות להיות תוצאות אחרות לגמרי.

אפשרות אחת היא שחוקי הביטקוין ישתנו, כאשר כלל (או רוב) כורי הביטקוין יעדכנו את התוכנה שלהם. במקרה כזה, הבלוקצ'יין של הביטקוין ימשיך לפעול, אבל יהיו לו בלוקים גדולים יותר בנפחם (נפח של 2 מגבייט, במקום 1 מגבייט כיום) - כלומר, החוקים של Segwit2x יהפכו לחוקי הביטקוין. אפשרות שנייה היא שייווצרו שני ביטקוינים, זה לצד זה. במקרה כזה, רק חלק מהכורים יעדכנו את התוכנה שלהם, וכך ייווצרו שני בלוקצ'יינים, כל אחד מהם עם חוקים משלו ועם מטבע משלו. ואפשרות שלישית: חוקי הביטקוין לא ישתנו כלל. זה יקרה אם לא יימצא שיעור משמעותי של כורים שיעברו לתוכנה החדשה, וכך רשת הביטקוין תמשיך לפעול על פי החוקים הקיימים.

בעיות טכנולוגיות מורכבות מאוד

כפרוטוקול של קוד פתוח, ביטקוין נשען על קבוצה של מפתחי תוכנה, הפועלים בהתנדבות או במימון של סטארט-אפים, שמתקנים באגים בתוכנה, מציעים עדכונים ומסייעים בתפעול התוכנה. במאי האחרון, נציגי קהילת המפתחים הזאת הביעו התנגדות נחרצת להצעה של Segwit2x - ומאז נראה כי הם אינם מעורבים בפיתוח של גרסת התוכנה החדשה.

לעומתם, כורי הביטקוין - כיום ברובם חברות גדולות, המפעילות מחשבים מיוחדים המיועדים לפיצוח האלגוריתמים, הנדרש כדי לאשר טרנזקציות (העברות מטבע) של ביטקוין - הם קבוצה שקשה יותר להבין את עמדתה בנוגע להצעה החדשה. נראה כי תמיכתם של רוב הכורים בהצעת ה-Segwit2x כשזו הועלתה בראשונה, דועכת והולכת. חשוב לציין שהכורים ממלאים תפקיד מרכזי בהחלטה על שינוי תוכנת הביטקוין ובהשפעות שיהיו לה על שוק זה החודש.

נראה כי הקבוצה שמעניקה את מרבית התמיכה לשינוי בביטקוין כוללת סטארט-אפים שמשתמשים בפרוטוקול הביטקוין כדי לספק שירותים שונים. סטארט-אפים מכירים מקרוב את טכנולוגיית הביטקוין, מכיוון שהם משלמים עמלות על הטרנזקציות ברשת ומפתחים תוכנות על גבי הפרוטוקול שלה. הסטארט-אפים האלה עדיין אופטימיים באשר לשינויים ש-Segwit2x מציע, ומאמינים שאלה יפתרו את בעיית יכולת הגידול (הסולמיות - scalability) של רשת הביטקוין, ובכך ייתנו מענה לגידול בכמות הטרנזקציות שמתבצעות בה.

ה"מזלג" של Segwit2x, שצפוי להתרחש בעוד כשבוע, עורר ויכוחים לוהטים, וגם לא מעט בלבול, בקרב חברי קהילת הביטקוין. בעוד שכל הצדדים מעוניינים, בסופו של דבר, בכך שיותר ויותר אנשים ישתמשו בביטקוין, אחת הנקודות השנויות במחלוקת נוגעת לטווח הזמן הנדרש כדי לפתור את בעיות היסוד העומדות בפני המטבע הדיגיטלי. מדובר בבעיות טכנולוגיות מורכבות, שגם מומחים בתחום מתקשים להתמודד עמן.

יזם הבלוקצ'יין אנדריאס אנטונופולוס, אחד המרצים המובילים כיום בעולם בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים, אמר באחרונה: "כתבתי ספר שעונה על השאלה 'מה זה ביטקוין'. אורכו 300 עמודים, ותוקפו פג ברגע שבו הוא הודפס. צריך לתקן ולעדכן אותו מדי שלושה חודשים, רק כדי לעמוד בקצב השינויים". אין ספק, אם כן, שהבעיות של הביטקוין לא יסתיימו החודש, יהיו אשר יהיו התוצאות של ה"מזלג" הקרוב.

הביטקוין-שוק המטבעות הדיגיטליים

עוד כתבות

דולרים שוחד אזיקים פשע משטרה / צלם: thinkstock

33 חודשי מאסר וקנס ליובל פלג שהורשע בשוחד ובתרמית בני"ע

פלג הורשע בכך שפעל במשותף עם חברו גיא ממן לביצוע מאות עסקאות תרמיתיות בין חשבונות מגדל ביטוח, עליהם היה אחראי ממן במסגרת תפקידו, לבין חשבונותיו הפרטיים של פלג ● ישלם גם קנס בסך 1.5 מיליון שקל ● ממן עצמו נדון ב-2015 ל-44 חודשי מאסר וקנס בסך 500 אלף שקל

יחיאל (חיליק) טפירו / צילום: שלמה שוהם

"קרן אור" של יחיאל טפירו ואמיר בירמן הורשעה בעבירות ני"ע

חברת ט.ב. מתקדמים בכספים בע"מ, הידועה כחברת "קרן אור", הורשעה היום בגניבה, מרמה ועבירות של הצעת ניירות ערך ללא תשקיף, זאת עפ"י הודאתה במסגרת הסדר טיעון ● ביהמ"ש הטיל על החברה קנס בסך 70 אלף שקל

יאיר כץ / צילום: יוסי זליגר

טענות ותלונות על "מחטף" בבחירות הסוערות לוועד תע"א

יאיר כץ, שחשוד בפלילים, הוא המועמד המוביל לתפקיד של יו"ר התעשייה האווירית - תפקיד שאותו מילא אביו בעבר ● המתמודד מוטי פרץ: אם היו נערכות בחירות לכלל חברי הוועד, שאר המתמודדים היו נלחמים למען עצמם אך במצב הנוכחי הם מתגייסים לטובת משפחת כץ ● יאיר כץ: ""עובדי התע"א זקוקים וראויים לוועד מקצועי ומחויב"

אורלי לוי-אבקסיס / צילום: תמר מצפי

ֿח״כ אורלי לוי אבקסיס: במפלגה שלי יהיו פריימריז

ח"כ לוי אבקסיס, שהופיעה הבוקר בוועידת אצבע הגליל, אמרה כי "אני יכולה להגיד בשלב הזה שהפריימריז לא יהיו רק פריימריז שיבטאו עמדות וקהל של בוחרים שלנו, אלא ננסה להביא לשינוי ברמה הלאומית, כי לעיתים בוחרים קבוצה ולא מרוצים מן הסדר שלה"

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

הירידות בניו יורק לא עוצרות; הדאו צונח ב-550 נק'

בגזרת הדוחות: קוקה-קולה ואלפאבית היכו את התחזיות ● המסחר נפתח במגמה חיובית אך עבר לירידות משמעותיות - הדאו ונאסד"ק יורדים בכ-1.6% ● אמזון עקפה את גוגל מבחינת שווי שוק והיא כרגע החברה השנייה בגודלה בעולם

דר  פהד חכים דר אבי לודמירסקי זאב זהבי ומשה מזרחי / צילום: בהאע טורעני

"אם משטח גרון נעשה ע"י מקל עץ, סימן שיש עוד מה לעשות"

ד"ר פהד חכים, מנהל בית החולים האנגלי בנצרת, ושלושה משקיעים בתחום המכשור הרפואי - משה מזרחי, זאב זהבי וד"ר אבי לודומירסקי, התכנסו במסגרת כנס של חממת NGT3 כדי לדבר על השקעות הביומד עם הפוטנציאל הכי גדול בישראל

ניסו  שחם / צילום: מתוך אתר משטרת ישראל

ניסו שחם התחיל כ"דמוי משה קצב" וסיים כ"דמוי חיים רמון"

עם זאת, את עובדי הציבור הבכירים שלנו לא צריך לבקר באמות-מידה פליליות בלבד: זה שבית המשפט קבע היום כי חלק ממעשיו של ניצב ניסו שחם אינם פליליים, לא אומר שהם לא מגעילים ופסולים ● פרשנות

נהג מדבר בסלולארי / צילום: shutterstock

העליון: אסור לגעת בטלפון הנייד בעת נהיגה - גם מבלי לדבר בו

הקביעה עלתה במסגרת ערעור של נהג, שטען כי לא עשה שימוש בסלולרי בעת נסיעה ● השופט דוד מינץ: "אין ספק בכך שהן האחיזה והן השימוש בטלפון בעת נהיגה פוגעים באופן ממשי ביכולתו של הנהג לנהוג באופן בטוח"

חסרות תשתיות? הפתרון: בואו נקים עוד ועדה

אגף התקציבים נגד החשב הכללי? באוצר הבהירו הערב בעקבות הפרסום ב"גלובס" כי צוות התשתיות החדש שהוקם באגף התקציבים לא יתחרה בצוות העוסק בנושא בראשות החשב הכללי אלא יעבוד בכפיפות לו ● ויש גם צוות שלישי, שאותו מוביל מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר

פטריק דרהי / צילום: רויטרס

קנס של 125 מיליון אירו לאלטיס במסגרת רכישת פורטוגל טלקום

נציבות האיחוד האירופי הטילה את הקנס על אלטיס, חברת-האם של הוט שבשליטת פטריק דרהי, לאחר שלא המתינה לאישור על השלמת העסקה לרכישת פורטוגל טלקום ב-2015 ● אלטיס דיווחה כי בכוונתה לערער על ההחלטה

איתמר בן מאיר / צילום: יונתן בלום

סבב מינויי סמנכ"לים חדשים בנתיבי איילון במסגרת ארגון מחדש

ענבר ניצני, טליה כהן וולף ואוהד דורפמן מונו לסמנכ"לים בחברת התחבורה ● המהלך מבוצע ע"י מנכ"ל החברה איתמר בן מאיר

מנכ"ל קופאס בישראל כרמינה מנדולה / צילום: יחצ

מנכ"ל קופאס: "יש תחרות מספקת בשוק הביטוח בישראל"

מנכ"ל חברת ביטוח האשראי הקטנה והצעירה קופאס, שכבר מחזיקה בכ-11% מהשוק שבו היא פועלת בארץ, אופטימי לגבי ישראל, ומספר: "בתחילה הופתעתי לראות עד כמה השוק פה ללא שחקנים בינלאומיים, בביטוח ובבנקים"

הדמיה מתוך אתר הפרויקט

סיפור "הדגל הגדול במדינה": מימון בעייתי ואישור שטרם ניתן

פרויקט מימון המונים חדש מבקש לגייס כ-2 מיליון שקלים להקמת "התורן והדגל הגדולים ביותר בתולדות מדינת ישראל" ● רוב הכסף מיועד בכלל להוצאות נלוות כגון אתר האינטרנט ועמלות סליקה, מה שמעלה מספר תהיות ● צחי שובל, היזם: "אין ולו סעיף אחד שמחירו גבוה יותר ממחיר השוק"

אורי שוורץ, רשות הגבלים / צילום: שלומי יוסף

רשות ההגבלים מערימה קשיים על מיזוג מזרחי ואגוד

הרשות הציגה באחרונה לצדדים בעסקה נתונים לפיהם 6,000 לקוחות עברו בשנה האחרונה לבנק אגוד, מה שמראה שהבנק תורם לתחרות ● אם המיזוג לא יאושר, הצדדים צפויים לערער לבית הדין

איתן אורנשטיין / צילום: דוברות בתי המשפט

אורנשטיין לילדי פישמן: "תגיעו להסדר, אל תיקחו סיכון"

השופט שלח את ילדיו ואת רעייתו של אליעזר פישמן להגיע לפשרה עם הנאמן, עו"ד יוסי בנקל, ומינה את נשיא העליון בדימוס, אשר גרוניס, למגשר בין הצדדים ● אורנשטיין: "אלה הכספים שלכם, הבתים שלכם והגורל שלכם, ואני כשופט אומר לכם שיש פה סיכון"

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

בחנו את עצמכם: עד כמה אתם מכירים את שוק ההון בישראל?

מקרנית פלוג עד "מדד הפחד", מאופקו עד קיבוץ סאסא - 15 שאלות הנוגעות לשוק ההון המקומי ● הצלחתם? שתפו את התוצאה ברשתות החברתיות! ● לא הצלחתם? במדור שוק ההון של גלובס תמצאו את התשובות לכל השאלות - ועוד הרבה מעבר

גונן אוסישקין / צילום:סיוון פרג'

איפה ואיפה: ילדים לא ביולוגים של עובדי אל-על לא יהיו זכאים יותר להטבות טיסה

עד כה ילדיהם של עובדי אל-על היו זכאים לטיסות חינם עד גיל 50, אלא שעתה הגבילה החברה את ההטבה מגיל 21 ומעלה לילדים ביולוגיים בלבד ● אל-על: החברה מקפידה על קיום דיאלוג ענייני ורצוף בכל סוגיה שעולה, תוך הקפדה ושמירה על נהלי החברה

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

כאב ראש החדש של המשקיעים: פחות נזילות

למשקיעים קשה יותר כיום לנהל מסחר בכמה שוקי הון, וההתפתחות הזאת מחלישה את יכולתם לגייס כסף או להתגונן מפני ירידות חדות במניות

מארק צוקרברג / רויטרס

פוסט שכתבתם הוסר מפייסבוק? עכשיו אולי תבינו למה

הרשת החברתית פרסמה את כללי המדיניות הפנימיים שבהם משתמשים לדבריה בודקי התוכן שלה כדי לקבוע איזה תוכן להסיר ● הכללים מסבירים מה נחשב למקובל ומה לא בפלטפורמה, בניסיון לשפוך אור על המדיניות של פייסבוק בנוגע לתכנים שהיא בוחרת להסיר, שנחשבת בעיני רבים לשרירותית

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

הטעויות של שאול אלוביץ', האיש שלא ידע לחתוך

העסקים הפרטיים, הטעויות בנדל"ן, חלל, yes ואינטרנט זהב - מינוי מפרק ליורקום הוא הזדמנות לסקור שוב את כל הטעויות שעשה אלוביץ' מאז רכישת גרעין השליטה בבזק ב-2009