גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"המכרז ליבוא בשר תפור ליבואנים גדולים ולא יוריד את המחיר"

לדברי יבואני בשר קטנים ובינוניים, במכרז למכסות פטורות ממכס ל-2018 "רק היבואנים הגדולים יוכלו לעמוד בההתחייבויות" ■ משרד הכלכלה: "שריינו כמות לקטנים ובינוניים"

בשר טרי - שופרסל / צילום: יחצ
בשר טרי - שופרסל / צילום: יחצ

יבואני בשר קטנים ובינוניים טוענים כי המכרז שפרסם משרד הכלכלה למכסה של בשר מיובא תפור ליבואניות בשר גדולות בלבד כמו רמי לוי, שופרסל ונטו, וכי אינו מאפשר תחרות אמיתית ועל כן בפועל לא צפוי להוזיל את המחיר לצרכן.

לאחרונה הודיע משרד הכלכלה והתעשייה יחלק מכסות פטורות ממכס ליבוא בשר מצונן בהיקף של 13,500 טון ב-2018. בהליך הנוכחי היבואן מחויב למכור לפחות 27% מהבשר הטרי ולתת הצעת מחיר גג לבשר הטחון ולפי הצעת המחיר הזו ידורגו ההצעות למכרז.

הכמות המינימלית עבור יבואן קטן שרוצה להתחרות במכרז היא 10% מהיקף המכסה, כלומר כ-1,350 טון, כמות שהיבואנים הבינוניים טוענים כי היא גדולה מדי עבורם, כל שכן כאשר מושת עליה קנס על חריגה של מתחת ל-80% מהמכסה שבה זכו.

גורם בשוק יבוא הבשר אומר היום בשיחה עם גלובס: "המרכז תפור לגדולים, לשופרסל ולרמי לוי. זה לא בשבילנו, רק הם יוכלו לעמוד בההתחייבויות שיש במכרז. לנו אין סיכוי".

גורם בתעשיית יבואני הבשר טוען כי "משרד הכלכלה לא רוצה 20 זוכים. הוא מעדיף לחלק רק ליבואנים הגדולים, ושומר לעצמו את הזכות לתת לזוכה קטן אחד בלבד 5%-10%. אבל זה יוריד את המחירים במקום אחד, וייקר את המחירים במקום אחר. צריך לעודד שחקנים ולא להוציא שחקנים מהמשחק. משרד הכלכלה מוציא את כל הקטנים, אז איך אפשר לייצר תחרות מול שופרסל? בשכונה שבה יש סניף של רשת גדולה ויש חנות קטנה, הסופר הגדול ירמוס את החנות. הקטנים לא יכולים למכור בשר טרי ב-41 שקל, זה מוציא אותם מהמשחק".

יאיר שירן, מי שאחראי לנושא המכסות של משרד הכלכלה והוביל את המהלכים הללו במשרד, אומר בתגובה: "הטענה לא נכונה משום שגם השנה וגם בשנה הבאה שריינו כמות לקטנים ולבינוניים.

הכמויות הללו מאפשרות לשחקן אחד לקבל מכסה בהיקף של 10%-25% מההקצאה שעומדת לחלוקה, ושמרנו גם לפני שנה (2017), וגם השנה הקצאה אחת ליבואן קטן של 5%-10%, שאנחנו מתכוונים לחלק. בשנה שעברה זכה בה יבואן אחד, וגם השנה יש אפשרות לאחרים להתמודד על ההקצאה הקטנה אבל המחיר צריך להיות תחרותי, גם בכמות קטנה יותר".

גם היבואנים הגדולים מתקשים להתמודד עם המכרז, בשל העובדה שהתנאים דורשים התקשרות עם אחת מרשתות הקמעונאות. אחד היבואנים הגדולים אומר "נגיד שאתה יבואן גדול, אתה זקוק לקמעונאי שיבטיח לך למכור כמעט 30% מהסחורה במחיר קבוע מראש לצרכן. משרד הכלכלה מייצר בכך איחוד של עסקים. אני נעשה תלוי בקמעונאי. זה ההיפך מתחרות".

לדבריו "הכמויות כבר מוציאות שחקנים בינוניים וקטנים מהמכרז, והקשר שקושרים את היבואן עם הקמעונאי משמעותו שהמכרז הוא רק לקמעונאים. אתה בתור יבואן לא יכול לקחת אחריות על עסק של מישהו אחר ועל המכירות שלו. מי שנשאר במשחק זה או רשתות השיווק הגדולות, ונטו".

על טענה זו אומר יאיר שירן ממשרד הכלכלה: "המכסות האלה נועדו להפחית את המחירים לצרכן, ויש פה עניין של יתרון לגודל. כדי שרמי לוי, שופרסל נטו ואחרים יורידו מחירים לצרכן, צריך לתת להם כמויות גדולות. אנחנו נבחר ארבעה-שמונה זוכים.

"חשוב להבין כי עלות הכניסה למהלך של יבוא בשר היא גבוהה מאוד. כדי לשמור אותו מצונן, להכניס אותו מצונן, לאחסן ולשווק, דרושה השקעה רבה. אף אחד לא יכנס לתחום כזה אם אין יתרון לגודל, זה לא הגיוני להיכנס לכזה דבר עבור כמויות קטנות".

במשרד הכלכלה מתגאים בהוזלה שהגיע ממכרז הגבינות הקשות, שנאמדת על ידם ב-20% במחיר לצרכן. המטרה במהלך היתה לייצר הורדה בהיקפים דומים גם בתחום הבשר, אולם יבואני הבשר חושבים אחרת: "אי אפשר להשוות בשר טרי לגבינה צהובה, אלה שני עולמות שונים לחלוטין; בבשר יש חלקים שונים במחירים שונים, כשרויות שונות, לכל אחד מהם יש עלות שונה. זה לא כמו 100 גרם גבינה".

במסגרת הבהרות שהועברו בימים האחרונים ליבואנים שהתעניינו במרכז, הובהר כי המכרז מיועד רק למכירה ברשתות קמעונאיות, ואינו כולל את התעשייה ואת השוק המוסדי. היבואנים הבינוניים טוענים כי בכך מגבילים את התחרות לתחום אחד בלבד - הבשר הטרי שנמכר ברשתות הקמעונאות.

קושי נוסף שמדגישים היבואנים הבינוניים הוא הדרישה של משרד הכלכלה להעביר רשימה של החנויות והמחירים שבהם הבשר נמכר. יבואן בשר: "לרשת קמעונאות גדולה קל וברור לדווח היכן המזון נמכר, אך עבורנו כמעט בלתי אפשרי לדווח כשאנחנו מוכרים לחנויות קטנים ודוכנים. זה תנאי שאין ביכולתנו לעמוד בו".

לפי משרד הכלכלה, עד לפני שנתיים וחצי 85% מהבשר הטרי הכשר ששווק בישראל הגיע מ"אדום מאדום" (תנובה) ומדבאח, ואילו היום 50%-70% מהבשר ברשתות מקורו ביבוא. בעקבות פתיחת המכסות כלל השוק גדל; נתח השוק של תנובה ודבאח נפגע, אך משום שצריכת הבשר הטרי כולה גדלה, הפגיעה בהן מבחינה כספית אינה גדולה כפי שהיא באה לידי ביטוי באחוזים.

שירן: "בעבר היו מקרים של יבואנים שקיבלו הקצאות ולא הצליחו לייבא כי לא היו להם חוזים מול קמעונאים או הסכמות בחו"ל, וזה ירד לטמיון". הוא מבקש להדגיש את החומרה שבדבר: "זוהי מכסה שהמדינה שילמה עליה פיצוי לחקלאים ולא נוצלה. השנה נהיה בניצול של 90% מהמכסה. החשיבות היא שהמכסה תנוצל. בגבינות המנגנון הזה כפה על היבואנים להעביר חלק גדול מההטבה לצרכן. אנחנו מקווים שזה יקרה גם כאן".

עוד כתבות

ד"ר רון וקסלר משנה למנכל בנק הפועלים ומנהל חטיבת האסטרטגיה / צילום: איל יצהר

עלייה של 1% בלבד בשימוש בכרטיסי ישראכרט ברבעון השלישי

רווחי ישראכרט עלו ב-3% ברבעון ל-90 מיליון שקל ■ תיק ההלוואות של החברה צמח ב-12% מתחילת השנה

בנימין נתניהו (מימין) ומשה כחלון בימים טובים יותר. שיחה אישית קשה בין השניים / צילום: פלאש 90

הלמ"ס: צמיחה של 4.1% במשק הישראלי ברבעון השלישי

מאחורי הנתון עומד זינוק מרשים בפעילות בכל האינדיקטורים המרכזיים, למעט היצוא: ההשקעה בנכסים קבועים זינקה ב-8.1% לעומת הרבעון הקודם, ההוצאה לצריכה פרטית עלתה ב-7.8%, והתמ"ג העסקי צמח ב-4.2%

סוחרים בוול סטריט/ צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט על רקע חשש להצלחת חקיקת המס הרפובליקנית; טבע זינקה בחדות

מניית טסלה ריכזה עניין על רקע חשיפת משאית חשמלית מתוצרת החברה ■ מספר אישורי הבנייה בארה"ב בחודש נובמבר גבוה מהצפוי - 1.3 מיליון ■ מניית פוט לוקר טסה בעקבות פרסום הדוחות

שיחת רה"מ נתניהו עם השגרירה והמאבטח / צילום: משרד ראש הממשלה

נתניהו צדק: המונופול של ערוץ 2 נשבר | פרשנות

זכייניות ערוץ 2, שגם לפני הפיצול לא נהנו מהמונופול שלהן מבחינה כספית, יורדות כעת ברייטינג ומפסידות גם בגלל מהלכים לא משתלמים

 פנסיה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכוח בידיים שלכם: פנסיה וחינוך פיננסי אינם ביטויים גסים

אנשים משכילים ואקדמאים בורים מבחינה פיננסית, וזה עולה להם לעתים במאות אלפי שקלים עד הפנסיה. זה השלב שהאסימון יורד ■ פרשנות

ג'ורג' פפנדראו / תמונה באדיבות המצולם

"פריימריז פתוחים נותנים קול לצעירים ולאוכלוסיות לא מקושרות"

במרצ יחליטו בחודש הבא אם לפתוח את השורות ולאפשר גם למי שאינם חברי המפלגה להשתתף בפריימריז פתוחים ■ ג'ורג' (יורגוס) פפנדראו, לשעבר ראש ממשלת יוון וכיום נשיא האינטרנציונל הסוציאליסטי, מספר בראיון מיוחד על היתרונות בפריימריז פתוחים ומשוכנע שהם סייעו להחזרת השמאל לשלטון ביוון ■ הפּלוג+

קמפיין הודיס / צילום: מסך

הפרובוקציה עובדת: הודיס שוב הפרסומת הזכורה ביותר

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת האהובה ביותר בשבוע החולף היא ל-9 מיליון, והקמפיין המושקע ביותר הוא לבנק הבינלאומי

אירופה וול סטריט / צילום: רויטרס

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות; הדאו עלה ב-185 נק'

מה יעלה בגורלה של רפורמת המס של ממשל טראמפ ■ בסט ביי דיווחה ■ וול מארט וסיסקו היכו את התחזיות המוקדמות ■ טסלה תחשוף היום משאית חצי חשמלית

יעקב ליצמן / צילום: איל יצהר

דוח: רק 16.5% מפריטי המזון יסומנו באדום בשלב ראשון

מהדוח ממשלתי שנערך לבחינת ההשפעה של תקנות סימון המזון המזיק עולה כי רק 2% מהצריכה היומית בגרמים מקורם במזון שיצטרך לשאת מדבקה אדומה ■ כעת הלחץ של היבואנים והיצרנים להחרגת מוצרים שלהם מהרפורמה יעבור מפקידי הממשלה לפוליטיקאים בוועדת הבריאות

פרוייקט גליל ים / אתר החברה

מחיר למשתכן בהרצליה: עיכוב בחירת הדירות ומתן היתר בניה

מדובר בעתירה שהגישו כמה עשרות זוכים בפרויקט בטענה כי התכנון של החברה לוקה בחסר ■ מחברת אפריקה ישראל מגורים נמסר כי: " קומץ של דיירים, המונעים מאינטרסים זרים, הגישו עתירה כנגד מימוש הפרויקט, מדובר בעתירה חסרת שחר ומקוממת"

סל התרופות / צילום: shutterstock

מה אפשר היה לעשות בהון העתק שסחטו הח"כים מהליכוד

המסע הציני והמניפולטיבי של חברות התרופות שעושה שימוש בחולים ובכל מי שיכול לעזור, כדי שהתרופה למחלה א' תזכה למימון על פני תרופה למחלה ב' עומד לצאת שוב לדרך ■ מי לחיים ומי למוות ■ על מערכת השיקולים הטרגית של פוליטיקאים בישראל

מריו דראגי / צילום: רויטרס

דראגי עם אמזון: "ענקיות המסחר המקוון לא מדכאות אינפלציה"

בנאום שנשא היום, התייחס נגיד הבנק המרכזי לתיאוריה לפיה אמזון ודומותיה חוסמות את האינפלציה מלעלות ■ דראגי: "שינויים מבניים הנגרמים מגלובליזציה ודיגיטליזציה מקשים על בנקים מרכזיים לעודד אינפלציה מקומית"

בנימין נתניהו בעצרת האום/ צילום: רוייטרס

פרשנות: מתי בחירות? כשהערבים לא ינהרו

הזירה הפוליטית מלאה בספקולציות על מועד הבחירות הבאות - אחרי חגיגות ה-70? במקביל לבחירות בשלטון המקומי? במועד שנקבע להן במקור? התשובה נמצאת אצל אדם אחד בלבד

יעקב ליצמן / צילום: אוריה תדמור

משבר הרכבת: לא-יהודים יבצעו את העבודות ברכבת בשבת

(עדכון): שר הבריאות מעביר היום מסר חד לראש הממשלה בו הבהיר כי אם במהלך השבת ייערכו עבודות תשתית ברכבת הוא יתפטר מהממשלה ביום ראשון ■ "המשך הפיכת יום השבת ליום השיפוצים הלאומי של רכבת ישראל מהווה פגיעה חמורה במסורת ישראל"

 כוויית איירווייז / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בימ"ש בגרמניה: מותר לכוויית איירווייז לסרב להטיס ישראלים

אזרח ישראלי שקנה כרטיס טיסה מפרנקפורט לבנגקוק תבע בעזרת ארגון The Lawfare Project את חברת התעופה כוויית איירווייז, שביטלה את הכרטיס בשל דרכונו הישראלי - אך תביעתו נדחתה ע"י ביהמ"ש הגרמני

נתי סיידוף / צילום: יח"צ

תום עידן לב לבייב באפריקה ישראל; המניה נופלת בחדות

שוויה של הצעת סיידוף מוערך ב-2.18 מיליארד שקל, תספורת של כמעט 30% על חוב האג"ח ■ הסכם ההשקעה שלו באפריקה ישראל מתבסס על קבלת בעלות מלאה עליה תמורת הזרמת הון ליצובה ■ מניות אפריקה יהפכו לחסרות ערך אם ההסדר יאושר במתכונתו הנוכחית

תמרה רז / צילום: יחצ

"גם באוניברסיטה וגם בבית החולים, כולם ישמחו להתעשר"

ד"ר תמר רז מנהלת את הדסית, החברה שתפקידה למסחר את ההמצאות של בית החולים הדסה ■ בראיון ל"גלובס" היא מדברת על טשטוש הגבולות בין האקדמיה לתעשייה: "מי שלא ישתתף במשחק של הפטנטים, לא יראה את הפיתוח שלו יוצא לעולם"

מחמוד עבאס, אבו מאזן,   בנימין נתניהו  / צלם: רויטרס

התנגשות בקונגרס: לקצץ בסיוע לפלסטינים - ובסיוע לישראל

ועדת החוץ של בית-הנבחרים אישרה הצעת חוק מרוככת לקיצוץ בסיוע לפלסטינים אם הרשות לא תפסיק לשלם מענקים למשפחות אסירים בבתי-כלא בישראל ■ "ניו יורק טיימס": הפלסטינים הודיעו שימשיכו לשלם למשפחות

עדינה בר שלום / צילום: איל יצהר

עדינה בר-שלום קיבלה הצעה להצטרף ל"יש עתיד"

בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף, נפגשה עם יאיר לפיד מספר פעמים ואינה שוללת חבירה למפלגתו

ביטקוין / צילום: רויטרס

ערך הביטקוין בשיא: מרחק נגיעה משווי של 8,000 דולר למטבע

המטבע הדיגיטלי מסכם שבוע תנודתי במיוחד - בנקודת השפל הגיע לשווי של כ-5,500 דולר לביטקוין; כעת המטבע בשווי שיא