גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נקסטאר מרחובות תקים חממה ומרכז חדשנות בתחום הקנאביס

החברה, שכבר פיתחה פורמולציות לתרופות רבות, החלה לאחרונה לקחת גם אחוזים בחברות

קנאביס / צילום: שאטרסטוק
קנאביס / צילום: שאטרסטוק

חברת נקסטאר, אחת החברות המובילות בישראל בתחום של פיתוח פורמולציות לתרופות, מתרחבת לתחום פורמולציות הקנאביס. נקסטאר תשקיע בהקמת מרכז פיתוח ובחממה למוצרי קנאביס רפואי. החממה, שתיקרא נקסטייג', צפויה לקבל שש חברות בשנה, ולהשקיע בכל חברה 100-400 אלף דולר בתחילת הדרך, עם אופציה לגייס הון נוסף בהמשך. החממה תקבל מנקסטאר שירותים מגוונים כולל שירותי רוקח, מעבדת בדיקות אנליטיות, פיתוח עסקי וניהול ניסוים קליניים.

בנוסף לחברות שיוקמו בחממה, שיכולות להיות בתחום פורמולציות הקנאביס או המכשור הרפואי המתאים לצריכתו, נקסטאר תיתן שירותי פיתוח בתחום הקנאביס גם לחברות חיצוניות וגם לחברות מחו"ל, ותפתח מוצרי קנאביס עצמאיים. היא תשקיע במיזם כולו 5 מיליון דולר, ותגייס גם הון מגורמים חיצוניים. שיתוף פעולה ראשון כבר נחתם עם קרן אוסטרלית לתחום הקנאביס בשם Budding Tech.

נקסטאר הוקמה ומנוהלת על ידי ד"ר אורנה דריזין והיא פיתחה עד היום 70 פורמולציות של תרופות, עבור רוב חברות הפארמה הבולטות בישראל. הרעיון להיכנס לתחום הקנאביס נולד במפגש בין נקסטאר לבין ד"ר ירון פן, יזם בתחום הקנאביס בוגר מכון ויצמן, שחיפש חברת שירות, במטרה לקצר תהליכים בהגעה לשוק הקנאביס עם יוזמה עצמאית. במפגש הבינו הצדדים כי התהליך יכול להתאים לסטארט-אפים נוספים בתחום וכך נולדה החממה, ופן הצטרף לנקסטאר כמדען ראשי.

לאחרונה הותר לייצא קנאביס מישראל, והמוצרים המפותחים בחממת נקסטאר יוכלו בעיקרון להישלח לכל מדינה בעולם שאליה ניתן לייבא את החומר. היום ישנה רק חברה אחת בעולם שמשרתת את השוק הבינלאומי, חברה הולנדית, עם מרכז גדול בקנדה.

הרפורמה בשוק הקנאביס, שאמורה להיכנס לתוקף בקרוב, מחלקת היום את התחום לשני סוגי שחקנים. סוג אחד הוא המגדלים, וסוג שני הם היצרנים – אשר ממצים את החומר ואורזים אותו. במקביל החומר נשלח לבדיקות מעבדה. אברהם דרזין (בנה של דריזין), אשר ינהל את מרכז הפיתוח: "שבנו עם יק"ר (יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות) והבנו יחד איתם שהם דילגו על קטגוריה – הפיתוח. המוצר עובר מהצמח לחולה אבל לא באמת עובר פיתוח כתרופה. מגיעות אלי יק"ר חברות שרוצות לפתח – יש חדשנות, יש רצון ואמביציה, אבל אלה סטארט-אפים שאין להם ידע כיצד לגשת לשוק רפואי".

לדברי אברהם דרזין "משרד הבריאות לא רוצה שכל מי שמכריז על עצמו כסטארט-אפ למחקר בתחום, יקבל רישיון לקנאביס רפואי. נוח להם שבין הסטארט-אפ לשוק נמצא עוד גורם, כמונו, כדי שהחדשנות לא תלך לאיבוד אבל שבכל זאת יהיה פיקוח. כל סטארט-אפ כזה עדיין יצטרך לקבל רישיון מחקר קנאביס עצמאי, אבל יהיה לו בית לבצע בו את המחקר. אנחנו מעריכים שכך יהיה ליק"ר קל יותר לתת את הרישיון".

פן: "כמי שעסק בחומרים מוגבלים כחוקר באקדמיה ובסטארט-אפים, אני יכול לומר שזה תיק. די מלחיץ לדעת שיש לך סם במעבדה, שאתה חתום עליו".

אורנה דרזין: "אנחנו יודעים לעבוד עם חומרים שהם מסוכנים או מוגבלים. עבדנו עם תרופות המבוססות על אופיאטים ועם ריטלין שכפוף לפקודת החומרים המסוכנים ואנחנו יודעים גם להתמודד עם חומרים רעילים, כמו כימותרפיה".

אורנה דריזין מדגישה כי כל המוצרים שיצאו מהחממה ומנקסטאר עצמה יהיו באיכות רפואית. "אנחנו לא אורזים עכשיו פרחים לתעשיית הפנאי", היא אומרת. "אנחנו באים מעולם האיכות והתרופות. אנחנו מעוניינים לייצר מוצר הדיר מבוקר". סוגיית ההדירות היא אחת הסוגיות החשובות היום בתחום הקנאביס. דריזין: "קנאביס הוא מיצוי בוטני, כלומר מיצוי של צמח. כדי להבין את המורכבות תחשבו שכל אחד מאיתנו עושה מיצוי בוטני כשהוא מכין תה, אבל אחד שופך מים רותחים, אחד פושרים, אחד מערבב ואחד לא. ואז יש הבדלים בתה".

כך גם בקנאביס. ידוע כי שתי מנות של קנאביס, אפילו מאותו הצמח, אינן זהות. הדבר מקשה על הרופאים לרשום את התרופה, מאחר שהם לא בטוחים ביכולת שלהם לתת מינון מדוייק. דריזין אומרת כי: "אנחנו רוצים לערוך להגיע לפחות לרשימה של המולקולות הכי חשובות עם טווח מינונים רצוי שלהן (מונוגרף). לכל תרופה יש מונוגרף. בתרופה כימית קלאסית יש בו חומר אחד, ובתרופות בוטניות יש יותר. בקנאביס יכולים להיות עד אלף חומרים".

נקסטאר הייתה שותפה חיונית לפיתוח רבות מן הפורמולציות של התרופות שפותחו בישראל. היא הייתה שותפה פעילה מאוד בפיתוח הפורמולציה של נוירודרם, שנרכשה ב-1.1 מיליארד דולר, בעיקר בזכות הפורמולציה הייחודית שלה לתרופה מוכרת לטיפול בפרקינסון.

דריזין: "פורמולציה זו אמנות. כשמתכננים פורמולציה צריך להיות מאוד יצירתיים ולקחת המון פרמטרים בחשבון: מה האפקט שרוצים להשיג, באיזה מינון לאיזה איבר. יש חומרים שאסור להכניס וחומרים שמותר להכניס. למשל עכשיו הגיע אלינו רופא ואמר 'את התרופה הזו למבוגרים, אני רוצה עכשיו לתת לפגים'. יש חומרים מייצבים או אנטי-בקטריאליים שאסור לתת לפגים. הגוף שלהם מפרק את החומרים אחרת. אז מה שמים במקום כדי לשמור על אותה הפעילות ולא לפגוע בה? ובאיזה מינון?". 

נקסטאר עבדה עד כה בעיקר במודל של ספקית שירות. "אבל כיום אנחנו לעיתים מבקשים גם אחזקה קטנה בחברות בהן אנחנו מאמינים במיוחד, כחלק מן ההסכם", אומרת אורנה דריזין . אלקוברה הייתה אחת מהן. "בחרתי בהם בגלל הניהול. ראיתי שהם יכולים להכניס מוצר לשוק, לגייס כספים. התחום של ה-ADHD, הוא תחום קשה". דריזין לא חושפת אם הרוויחה על המניות שקיבלה באלקוברה, אך יש אפשרות שכן, משום שהמניה הניבה תשואה יפה בנאסד"ק טרם קרסה לאחר שהמוצר נכשל בניסויים קליניים.

דריזין מגלה כי בחנה בעבר את האפשרות להנפיק את נקסטאר בבורסה בתל אביב. "יש לנו סיפור לספר ויש לנו גם יציבות עסקית, אבל החלטנו שנעשה זאת, אם בכלל, רק אחרי שיהיה לנו פורטפוליו יותר משמעותי. תלוי מאוד מי יכנס כמשקיע בתחום הקנאביס. יש משקיעים שפחות אוהבים להיות חלק מחברה ציבורית. כרגע אנחנו חברה משפחתית, שלי ושל אחי, ואנחנו מרוצים מהמצב הזה".

נקסטאר
תחום פעילות: פיתוח פורמולציות של תרופות
שנת הקמה: 2007 (כספין אוף של מעבדות אמינולאב)
מנכ"ל: ד"ר אורנה דריזין
גיוסי הון: מימון עצמי
עובדים: 40, ברחובות
עוד משהו: החברה הוקמה על בסיס המעבדה של פארמוס, מחלוצות תחום הקנאבינואידים בישראל

עוד כתבות

ראמי חמדאללה / צילום: רויטרס

ישראל תוסיף עוד 20 אלף אישורי עבודה לפלשתינים

בפגישה בין שר האוצר כחלון לבין ראש הממשלה הפלשתיני ראמי חמדאללה, סוכם על הגדלת ישראל מספר אישורי העבודה שיקבלו הפלשתינים ל-100 אלף

סניף ניו-פארם ניו פארם / צילום: סיון פרג'

שופרסל: תקציב הפרסום של ניו-פארם עובר ממקאן לגיתם

כפי שנחשף ב"גלובס", בחודשים שחלפו מאז רכישת הרשת התלבטו בשופרסל כיצד להתנהל עם המותג ניו-פארם - האם להשאיר את המותג הוותיק או למחוק אותו ולהפעיל את הרשת בשם חדש המייצר קשר למותג שופרסל ■ בגיתם עובדים כבר מספר שבועות על אופציות לשמות

רחוב הקניות בצירך / צילום: צילום: רויטרס, Arnd Wiegmann

בשקט בשקט: חובות משקי-הבית בעולם חוזרים לעלות

עשור אחרי המשבר הכלכלי, בכמה מדינות יחס חובות משקי-הבית לתמ"ג גבוה מ-65% - הרף שקבעה קרן המטבע הבינלאומית כאיתות הרתעה ■ עם זאת, הרגולטורים יותר דרוכים ומוכנים מכפי שהיו במשבר הקודם ■ ומה קורה בישראל?

רצפת המסחר של הבורסה בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

נעילה אדומה בניו יורק; וולמארט ירדה ירדה ב-10.17%

הכנסות וולמארט עמדו על כ-136 מיליארד דולר ברבעון; הרווחים אכזבו את המשקיעים ■ הום דיפו רשמה גידול אדיר במכירות; הכתה את התחזיות בגזרות הרווח וההכנסות ■ ג'ארד קושנר מסתבך בחקירה הרוסית בארה"ב?

חברת הכנסת תמר זנדברג / צילום: שאטרסטוק

ו. הכלכלה אישרה: איסור עמלת רכישה מקוונת לכרטיסי קולנוע

הוועדה אישרה את הצעת החוק של תמר זנדברג לקריאה למרות התנגדות של רשתות הקולנוע ■ ההצעה אושרה לקריאה ראשונה אך היו"ר כבל סיכם את הישיבה ואמר כי הוא מקווה שבין הקריאה הראשונה לקריאה שנייה ושלישית תימצא פשרה המוסכמת על רשתות הקולנוע

אורי אריאל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

חוקרי מכון וולקני: אורי אריאל נוקם בנו - ו"מייבש" תקציבים

"אורי אריאל פועל לסגור את המכון באמצעות ייבוש תקציבי המחקר שלו" ■ משרד החקלאות: מאחר ובשנים הקודמות הקיצוץ הרוחבי לא חל על מכון וולקני והמשרד ספג זאת, התבצע איזון בשנת 2019

נועם בנד /צילוםפרטי

אלגומייזר תירשם למסחר בארה"ב באמצעות איגרת מעקב

אלגומייזר תיסחר רק מעבר לדלפק, ולא תוכל לגייס הון בארה"ב באמצעות ה-ADR הללו

מוניות / צילום: ערן לם

אפליקציית רקסי רוצה לשנות את חוקי המשחק בתחום המוניות

האפליקציה החברתית תשמש כמנוע חיפוש, תחבר בין הנהג והנוסע באופן ישיר, לא תתווך ולא תגבה עמלות מהנהגים ■ הבעיה: אפשרות לסינון לא ראוי של נהגים ושל נוסעים וחוסר פיקוח על הנהגים

שאל אלוביץ פרשת בזק / צילום: שלומי יוסף

רוצים לדעת עוד על פרשת 4000? חזרו לדוח מבקר המדינה

עוד לפני שתתפזר העננה של תיק 4000, אפשר לחזור לדוח מבקר המדינה מקיץ 2017 שמספר כמעט את כל הסיפור

רחוב הגלבוע, גבעתיים / צילום: איל יצהר

בכמה נמכרה דירת 3 חד' בגבעתיים שעמדה למכירה יותר משנה?

דירת 3 חדרים בשטח 85 מ"ר ברחוב הגלבוע בגבעתיים עמדה על המדף במשך שנה וחודשיים ■ בעלי הדירה ביקשו למכור אותה בעבור 2.39 מיליון שקל, ובסופו של דבר היא נמכרה ב-2.2 מיליון שקל

ביטקוין / צילום: Benoit Tessier, רויטרס

ללא שימוש גובר במסחר, אין לביטקוין ערך אמיתי

על-מנת לנסות להעריך באופן ריאלי את שוויו של הביטקוין, יש לבחון את פוטנציאל השימוש האמיתי בו, כמטבע אמיתי במסחר ■ לפחות בטווח הקצר והבינוני, נראה כי מתפתחת בועה גדולה בביטקוין ■ דעה

מצפה רמון / צילום: אייל פישר

מחיר למשתכן: הזוכים במגרשים לבניית 94 דירות מוזלות

הדירות במכרזים שנסגרו נמצאות בחדרה, מצפה רמון ומעלה אדומים ■ במקביל המכרזים כוללים גם 36 דירות למכירה בשוק החופשי סך הכל

טלי שם טוב / צילום: שי אוקנין

חברת QualiTest הודיעה היום על גיוס של 100 עובדים

החברה, שעוסקת בבדיקות תוכנה ואבטחת איכות, הודיעה על גיוס של 100 עובדים ■ בשנה האחרונה, רכשה QualiTest את קבוצת Experior, החברה היחידה המוסמכת לבדיקות SAP בבריטניה

מרק / צילום: יחצ

קרן חדשה של Merck תשקיע 20 מיליון אירו בחברות פרה-סיד

חברת התרופות הגרמנית הודיעה על הקמת קרן יחד עם קרנות הון הסיכון ארקין ביו-וונצ'רס, פונטיפקס וחברת WuXi Apptec ■ הקרן תשקיע בחברות ביוטק צעירות עד כ-1-1.5 מיליון אירו ותגייס עד ארבע חברות חדשות מדי שנה במשך חמש שנים

אמנון שעשוע/ צילום: : באדיבות אורקם

כך הגיעה אורקם של מייסדי מובילאיי לשווי של מיליארד ד'

החברה שייסדו זיו אבירם ופרופ' אמנון שעשוע, המפתחת טכנולוגיה לראייה ממוחשבת, סיימה גיוס של כ-30 מיליון דולר ותדחה את ההנפקה בשנתיים ■ מצפה לעבור לרווחיות ב-2019

ערים חכמות/ א.ס.א.פ קרייטיב / Shutterstock

כל מה שרציתם לדעת על הדור החמישי בסלולר

הטכנולוגיה החדשה, שתשפיע בין השאר על ערים חכמות ושירותי בריאות, מתחילה לצבור תאוצה

קידוח תמר / צילום: יחצ

הנפקת האג"ח של תמר פטרוליום יוצאת לדרך, רוח גבית ממצרים

מידרוג העניקה דירוג A1 לאג"ח שתנפיק תמר פטרוליום, לצורך רכישת זכויות נוספות במאגר תמר, בהיקף של עד 2.2 מיליארד שקל

יואב קיש ורוני אלשיך הבוקר / טל שניידר

אלשיך: "בוודאי שראש הממשלה ייתן עדות בתיק 3000"

מפכ"ל המשטרה הגיע הבוקר לדיון בוועדת הפנים ונתקל במתקפות של חברי הכנסת בנוגע לראיון שנתן לתוכנית "עובדה" ■ ח"כ מיקי זהר קרא להקים ועדת חקירה בנושא האופן שבו המשטרה מנהלת חקירות נגד אישי ציבור ■ ח"כ דוד אמסלם בדיון: "יש לחקור את לפיד באזהרה"

מעליות / צילום: רויטרס

השכר החציוני בארה"ב: 40,000 דולר; טכנאי מעליות מרוויח פי 2

הביקוש למקצוע הזה בארה"ב צפוי לגדול ב-12% בשנים 2016-2026

מרכז מסחרי כוכב הצפון

גזית גלוב רכשה מרכז מסחרי בכוכב הצפון בת"א ב-105 מיליון ש'

את המגרש מכרה עיריית תל-אביב בסוף 2012 לחברות טרמוסינטקס ובנייני אריה פרשקובסקי ב-23.5 מיליון שקל, וכעת הן מוכרות אותו ב-105 מיליון שקל