גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה קונים? אלה מדדי המניות החשופות ישירות לעונת הקניות

החודשיים האחרונים של השנה הפכו בשנים האחרונות לתקופה של חגיגת קניות ברחבי העולם - עם הצטרפות "יום הרווקים" הסיני לקדחת השופינג בארה"ב ■ מעבר להזדמנות למצוא דילים באינטרנט, כדאי להכיר את מדדי המניות החשופות ישירות לעונת הקניות

כרטיס אשראי / צלם: thinkstock
כרטיס אשראי / צלם: thinkstock

כמדי שנה, גם ב-2017 הביאו איתן הרוחות הקרירות של נובמבר את העונה המעניינת של השנה. לא מדובר באחת מעונות השנה ה"רגילות", אלא כמובן בעונת הקניות המסורתית.

אם בעבר טירוף הקניות של סוף השנה האזרחית היה נחלתם הבלעדית של הצרכנים בארה"ב - אשר היו צובאים על החנויות מיד לאחר ארוחת חג ההודיה בסוף נובמבר, וממשיכים במסע הקניות עד לערב חג המולד - בימינו מדובר בתופעה עולמית של ממש.

ההשפעה של אמזון

גם באירופה ובמזרח הרחוק (ואף אצלנו בישראל) נוהגות חנויות רבות להציע מבצעים מיוחדים בחודשיים האחרונים של השנה, במטרה למשוך אליהן כמה שיותר קונים, בתקופה שהפכה להיות חגיגת קניות גלובלית.

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה חדשה בהקשר זה. ב-11 בנובמבר יחול "יום הרווקים" הסיני, שסומן על-ידי הקמעונאיות הגדולות - המסורתיות והמקוונות - כיום השופינג המועדף על הסינים. ביום זה נוהגות חנויות רבות באינטרנט, גם כאלה שלא צמחו מתוך סין, להציע שלל מבצעים מיוחדים, ובכל שנה נשברים שיאי המכירות באתרי הקניות של עליבאבא.

מעבר לצריכה ההולכת וגוברת מכיוון הסינים, בעשור האחרון הולך וגדל משקל הרכישות בערוצים הדיגיטליים, על חשבון הרכישות הפיזיות בחנויות המסורתיות, כמו מייסי'ס או בסט ביי. הצרכנים הפנימו שבאינטרנט נוח יותר למצוא את הדילים הטובים ביותר, במיוחד כשבחוץ הטמפרטורות יורדות ומחשיך מוקדם.

מי מכם שמעוניין למצוא את המציאה השווה ביותר, מוזמן להתחיל ולהשוות בין האתרים השונים. בינתיים, נתמקד במדדי מניות בעלי חשיפה גבוהה לחברות הנהנות מעונת הקניות הממשמשת ובאה.

קניות באינטרנט מול כל היתר

נתחיל עם מדד גלובלי הכולל 40 מניות של חברות שעיקר הכנסותיהן (למעלה מ-70%) נובעות ממכירות באינטרנט - EQM Online Retail. המדד מחולק לשתי קבוצות - חברות אמריקאיות וחברות מחוץ לארה"ב, והמשקל המצרפי של המניות הזרות מוגבל ל-25%. בכל קבוצה משקל המניות מחולק באופן שווה, ומאוזן מחדש פעמיים בשנה.

מדד זה נעקב על-ידי קרן הסל Amplify Online Retail (סימול: IBUY), אשר הושקה באפריל 2016 ומנהלת כיום קצת יותר מ-100 מיליון דולר. IBUY מתבדלת ממוצרים אחרים על אפיק זה בכך שהיא אינה מעניקה משקל רב למניית אמזון, ענקית הקמעונות המקוונת, שפתחה פער אדיר ממתחרותיה בתחום זה. משקל החסר שמקבלת אמזון לא פגע בביצועי ה-ETF, שהוסיפה לערכה 37% מתחילת השנה, ביחס לצמיחה של 15% במדד S&P 500.

מעבר לאמזון, תוכלו למצוא במדד EQM Online Retail חברות סליקה מקוונת, כמו פייפאל, משווקות שירותי תיירות, כמו אקספדיה ופרייסליין, וכמובן את הקמעונאיות הסיניות הגדולות, ובראשן עליבאבא.

ניצבת בבטחה בראש שרשרת אמזון

עבור משקיעים שמעוניינים להתמקד דווקא במניות אמריקאיות, חשוב שתכירו את ההבדלים בין קרן הסל הפופולרית ביותר על ענף הקמעונות בארה"ב (XRT) לבין פתרון שעשוי לתת תוצאה טובה יותר למשקיעים (RTH).

מדד S&P Retail Select Industry מורכב מ-86 מניות של חברות שעיקר עיסוקן הוא קמעונות, בין אם אונליין ובין אם בחנויות מסורתיות. המניות במדד מקבלות משקל אחיד, וכאן טמון עקב האכילס שלו.

בעוד שבמדדי מניות רבים משקל אחיד מהווה יתרון למשקיעים, בענף הקמעונות של השנים האחרונות מדובר בחיסרון בולט, לאור העובדה שרוב השחקנים בענף מאבדים גובה, ולעומתם חברה אחת (אמזון) הולכת ומגדילה את אחיזתה.

מסיבה זו, דווקא קרן הסל VanEck Vectors Retail (סימול: RTH), אשר מבוססת על שווי השוק של המניות, רלוונטית יותר. במדד MVIS US Listed Retail 25 נכללות 25 חברות הקמעונות האמריקאיות הגדולות ביותר מבחינת שווי שוק. כאן אמזון מקבלת משקל מייצג יותר לגודלה העצום - 20% - בעוד שהמניה הבאה בתור, הום דיפו, מקבלת משקל של כ-5% בלבד.

הביצועים העודפים של מניית אמזון אחראים לרוב ההבדל בפער בין הביצועים של שתי קרנות הסל על תחום הריטייל בארה"ב במהלך שלוש השנים האחרונות. לא רק שנתח השוק של אמזון גדל בשנים אלה, היא עשתה זאת על חשבון קמעונאיות מקומיות רבות, שלא השכילו לפתח את תחום הקמעונות באינטרנט ונעלמו מהמפה.

כאשר בוחנים את המגמות השולטות בענף הקמעונות בארה"ב, מגלים כי היתרון לגודל עושה את ההבדל. הרשתות הגדולות מצליחות לתפוס נתחי שוק על חשבון הקטנות, בעיקר באמצעות מכירות באינטרנט, המהוות חלק גדל והולך מסך המכירות. אם מגמה זו תימשך, סביר להניח ש-RTH תמשיך לבלוט, בעוד ש-XRT תמשיך לדשדש.

חשיפה ממוקדת לצרכן הסיני

המדד הבא שביצועיו מושפעים מהצרכנות המקוונת הוא EMQQ Emerging Markets Internet & Ecommerce. כפי שניתן להבין משמו, התמקדותו היא בחברות הנמנות עם שווקים מתעוררים, שסין היא המרכזית שבהם.

קרן הסל האמריקאית EMQQ עוקבת אחר מדד זה, וכוללת מניות כמו עליבאבא, טנסנט, ביידו, JD.Com ו-39 חברות נוספות משלל מדינות מתפתחות. הביצועים של מוצר זה השנה הם פנטסטיים, עם זינוק של יותר מ-60%, ואותן חברות טכנולוגיה ומסחר מקוון הנכללות במדד הן שדוחפות השנה כלפי מעלה את מדדי השווקים המתעוררים.

מי מכם שירצו חשיפה ממוקדת יותר לחברות האינטרנט הסיניות, ימצאו במדד CSI Overseas China Internet פתרון מתאים. מדד זה כולל מניות של חברות סיניות הנסחרות מחוץ לסין (בעיקר בארה"ב ובהונג-קונג) שעוסקות בתוכנה ובשירותי אינטרנט.

קרן הסל העוקבת אחר המדד היא KraneShares CSI China Internet (סימול: KWEB), שמנהלת כיום למעלה ממיליארד דולר, וגם ביצועיה השנה מרשימים מאוד - עלייה של 64% מתחילת 2017.

נסיים את סקירת המדדים בעלי החשיפה הישירה לעונת הקניות המתקרבת עם מדד המתמקד בתחום מוצרי היוקרה. מוצרים אלה זוכים למקום של כבוד בעיקר במהלך הקניות הנעשות לפני חג המולד וסוף השנה האזרחית.

S&P Global Luxury מורכב מ-80 המניות עם שווי השוק הגבוה ביותר מבין החברות המתמחות בייצור או בשיווק של מוצרי ושירותי יוקרה. השמות הבולטים במדד זה הם של יצרניות משקאות חריפים כמו דיאג'יו ופרנו ריקרד, חברות רכב כדוגמת טסלה, BMW ודיימלר (יצרנית מרצדס) ויצרניות מותגי אופנה כמו לואי ויטון ו-Richemont.

נכון להיום, המדד נעקב על-ידי קרן סל קטנה הנסחרת באירופה - Amundi S&P Global Luxury (סימול: GLUX FP). מבחינת ביצועים, לאחר שלוש שנים של דשדוש, החלו ביצועי המדד להשתפר פלאים השנה, עם עלייה של 25%, וזאת בעיקר בזכות פריחתן של מניות כמו לואי ויטון וטסלה, שזינקו השנה ביותר מ-50%.

■ הכותב הוא מייסד ומנכ"ל אינדקס מחקר ופיתוח מדדים בע"מ, המתמחה במחקר ופיתוח, חישוב ועריכת מדדי ניירות ערך למגוון צורכי השקעה. לכותב יש אינטרס אישי באמור לעיל וכן, יובהר כי חלק מהמוצרים המצוינים לעיל מנוהלים על-ידי לקוחות החברה. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואין באמור משום עצה ו/או המלצה לרכישה או למכירת ני"ע או מוצר פיננסי כלשהו. 

קרנות סל עם חשיפה ישירה לעונת הקניות

עוד כתבות

יאיר לפיד. "יש להם 700 מיליון שקל להסכמים קואליציוניים" / צילום: תמר מצפי

גוגל ופייסבוק תורמות לדמוקרטיה יותר מהתקשורת המאתרגת

מהניגוח של גוגל ופייסבוק ועד הנחות הסלב ליאיר לפיד ולאנשי "יש עתיד": האינטרסים הסמויים של התקשורת ■ פרשנות

קאר שולץ / צילום: יח"צ

תחרות לטבע: בתי חולים אמריקאים יקימו חברת גנריקה חדשה

כ-300 בתי חולים הודיעו על הקמת החברה החדשה שתהיה לא למטרות רווח ■ בעקבות הדיווחים מניית טבע יורדת בכ-3.6% כשאל ירידה זו מצטרפות יתר חברות הגנריקה

עו"ד רו"ח משה אשר / צילום: איל יצהר

הישג למשפטני רשות המסים: יזכו למענק של 12 אלף שקל

מאבקם של 200 המשפטנים ברשות המסים החל בנובמבר האחרון, לאחר שגילו כי למרות שותפותם למאבק עובדי הרשות על שיפור שכרם, הם היחידים שלא נכללים בהסכם השכר החדש שהושג - זאת בשל היותם חתומים על חוזים אישיים ולא על ההסכם הקיבוצי

אמיר גיא / צילומים: איל יצהר

ענף הפרסום יוצא למאבק על כ"א איכותי בקמפיין חדש

איגוד חברות הפרסום נלחם בתדמית הנשחקת של הענף ובתחרות על כוח-האדם מצד חברות הטכנולוגיה והדיגיטל

רונית הראל בן זאב / צילום: אוסנת רום

"שוק האג"ח בישראל ריכוזי בעיקר בגלל מגזר הנדל"ן"

"שוק האג"ח הישראלי ריכוזי מאוד", אומרת רונית הראל בן-זאב, מנכ"לית S&P מעלות ■ "יש כאן התמחות בנדל"ן, וזאת עוד סיבה שהחברות האמריקאיות מגיעות"

כחלון נטו משפחה / צילום: שלומי יוסף

כחלון הבטיח ירידות מחירים, אבל לא הבטיח לקיים | אנשי השנה

עם כל הכבוד לרפורמה הענקית שכחלון הוביל בשוק הסלולר, ככל שעוברים הימים הוא מגלה שבשוק הדיור העסק הרבה יותר מורכב ■ אנשי השנה של "גלובס"

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

בזק: הרוכשים הפוטנציאלים מכירים בצורך לעבור דרך הועד

בעקבות סכסוך העבודה שאושר לעובדים, כל המתעניינים בבזק החלו במגעים עם הועד ■ בית ההשקעות הלמן אלדובי מוזכר כמי שמייצג קבוצת משקיעים

אופל אינסיניה   / צילום: יחצ

מסלול מכשולים: לאופל אינסיניה החדשה ממתינה תחרות קשה

האינסיניה החדשה שייכת עדיין לעידן ה"אמריקני" של אופל הגרמנית: יש לה שלדה של GM, ממדים חיצוניים ייצוגיים, תא נוסעים מרווח מאוד, מנוע יעיל והנדסה אירופית מוקפדת ■ אבל בשוק ממתינות לה מתחרות אימתניות, שחלקן נהנות מיתרונות במיסוי ובאבזור

מייק פנס / צילום: רויטרס

דעה | הפלסטינים יכולים לחפש את הכסף מתחת לפנס

רק ישראל והיהודים מעניינים את הממשל, הפלסטינים שקופים. פנס לא מתיימר לשוחח עם הצד האחר ■ שר החינוך מיהר להתנער מהרב אליהו שקרא לרמטכ"ל להתפטר. אז למה הציבור לא רואה את הצד הממלכתי הזה של בנט? התשובה: ח"כ סמוטריץ'

דאגונג הסינית / צילום: רויטרס

כשארצות הברית פחות טובה להשקעה מישראל

חברת הדירוג הסינית דאגונג, שמעניקה לישראל דירוג של A מינוס, הורידה את דירוג האשראי של ארה"ב ל-BBB פלוס ■ לפחות מבחינת הסינים - ישראל בטוחה מארה"ב ■ מיהן חברות הדירוג, האם הן מונעות משיקולים פוליטיים ומה זה אומר על דירוגי אשראי בכלל

תערוכת CES 2018 / צילום: שאטרסטוק

הדור החדש של הבית החכם: תנור לעצלנים וארון מגהץ

תערוכת CES חשפה כמו תמיד את המילה האחרונה בתחום החדשנות ■ בין המוצרים המתקדמים - מכונות אספרסו חכמות וכורסה שיודעת בדיוק מה אתם צריכים

דורון משה / צילום: איל יצהר

הרומן עם אלוביץ': מה עובר על שותף של בעל השליטה בבזק

לדורון משה ול-DM אין שום קשר לפרשת בזק או לחשדות נגד - פרט לעובדה שהיא שייכת ליורוקום ■ כשיורוקום מבקשת למכור את DM כדי להקטין חובות, הוא נעמד על הרגליים האחוריות ■ ראיון בלעדי

בנימין נתניהו, ועידת ישראל לעסקים / צלם: איל יצהר

ישראל נאלצה להחליף שגריר כדי לסגור הבנות עם הירדנים

ההתנצלות היא על הפרשה שהתרחשה בחודש יולי 2017 בה מאבטח ישראלי בשגרירות ירה למוות בשני ירדנים לאחר שאחד מהם דקר אותו במברג ■ השגרירות בירדן תחזור לפעילות במיידי עם שגריר חדש

ערפיח באזור תעשיה בצפון סין / צילום: רויטרס,  China Stringer Network

העיר המזוהמת בעולם עומדת להפסיד את התואר

ממשלת סין הפחיתה את זיהום האוויר לרמה הנמוכה מזה חמש שנים בזכות מסע אכיפה אגרסיבי ■ "זו תוצאה של חמש שנות פעולה אינטנסיבית ומאסיבית"

אמנון לורך / צילום: איל יצהר

מעבר תאגיד השידור לירושלים מתעכב: "עושים צחוק מהחוק"

עו"ד אמנון לורך ממשרד יגאל ארנון דרש מהיועמ"ש להעמיד לדין את מנהלי תאגיד השידור "כאן", אלדד קובלנץ וגיל עומר ■ התאגיד: "המעבר נדחה ליולי"

שומרי הסף של שומרי הסף / צילום: אריאל ירוזולימסקי

שומרי הסף של שומרי הסף: הלוחמים החדשים עם הגלימה

החיכוך המתמיד בין התקשורת לנבחרי ציבור ובעיקר רה"מ, ותחושת חוסר האונים הכללית בציבור מהשחיתות שפשתה בישראל, הביאו להתעצמותו של סקטור חדש-ישן של לוחמים שנשקם הוא ספרי משפט וגלימה ■ אנשי השנה של "גלובס"

חיים צוף / צילום: רוני שיצר

שותפות יחק הגישו הצעת רכש לאקויטל ב-400 מיליון שקל

חיים צוף ומשפחת לבנת, בעלי השליטה ביחק, מעוניינים להגדיל את שיעור החזקתם באקויטל, לקראת מיזוגה עם יואל ■ אקויטל שולטת בחברת הנדל"ן איירפורט סיטי ובשותפות חיפושי הגז והנפט ישראמקו

רון פאינרו - מנכ"ל לאומי קארד, צילום: איל יצהר

לאומי קארד משיקה כרטיס המקנה הנחה ברשתות המזון

אחרי שאיבדה את המועדון המשותף עם שופרסל משיקה החברה כרטיס שיעניק 2.5% החזר על הקניות בעשר רשתות מזון

חיים הורביץ / צילום ארכיון: עינת לברון

ההסדר עם טבע ראוי - אך צריך לבוא חשבון עם מנהלי החברה

אמנם קנס בסך 75 מיליון שקל אינו כואב מדי עבור חברה כטבע, בגין מתן שוחד לעובדי ציבור ברוסיה, באוקראינה ובמקסיקו, כדי לקדם אינטרסים שלה במדינות הללו - אבל הלכה למעשה, טבע שילמה גם סכום-עתק של חצי מיליארד דולר במסגרת הסדר בחו"ל ■ פרשנות

חסן נסראללה/ צילום: רויטרס

נסראללה: ישראל אחראית לניסיון החיסול של פעיל חמאס בלבנון

מזכ"ל חיזבאללה נשא דברים לציון שלוש שנים לחיסולו של ג'יהאד מורנייה, בנו של בכיר הארגון בהר דב ■ לדבריו, על ישראל לקחת בחשבון את אזהרות לבנון לגבי פעולותיה בגבול