גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה קונים? אלה מדדי המניות החשופות ישירות לעונת הקניות

החודשיים האחרונים של השנה הפכו בשנים האחרונות לתקופה של חגיגת קניות ברחבי העולם - עם הצטרפות "יום הרווקים" הסיני לקדחת השופינג בארה"ב ■ מעבר להזדמנות למצוא דילים באינטרנט, כדאי להכיר את מדדי המניות החשופות ישירות לעונת הקניות

כרטיס אשראי / צלם: thinkstock
כרטיס אשראי / צלם: thinkstock

כמדי שנה, גם ב-2017 הביאו איתן הרוחות הקרירות של נובמבר את העונה המעניינת של השנה. לא מדובר באחת מעונות השנה ה"רגילות", אלא כמובן בעונת הקניות המסורתית.

אם בעבר טירוף הקניות של סוף השנה האזרחית היה נחלתם הבלעדית של הצרכנים בארה"ב - אשר היו צובאים על החנויות מיד לאחר ארוחת חג ההודיה בסוף נובמבר, וממשיכים במסע הקניות עד לערב חג המולד - בימינו מדובר בתופעה עולמית של ממש.

ההשפעה של אמזון

גם באירופה ובמזרח הרחוק (ואף אצלנו בישראל) נוהגות חנויות רבות להציע מבצעים מיוחדים בחודשיים האחרונים של השנה, במטרה למשוך אליהן כמה שיותר קונים, בתקופה שהפכה להיות חגיגת קניות גלובלית.

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה חדשה בהקשר זה. ב-11 בנובמבר יחול "יום הרווקים" הסיני, שסומן על-ידי הקמעונאיות הגדולות - המסורתיות והמקוונות - כיום השופינג המועדף על הסינים. ביום זה נוהגות חנויות רבות באינטרנט, גם כאלה שלא צמחו מתוך סין, להציע שלל מבצעים מיוחדים, ובכל שנה נשברים שיאי המכירות באתרי הקניות של עליבאבא.

מעבר לצריכה ההולכת וגוברת מכיוון הסינים, בעשור האחרון הולך וגדל משקל הרכישות בערוצים הדיגיטליים, על חשבון הרכישות הפיזיות בחנויות המסורתיות, כמו מייסי'ס או בסט ביי. הצרכנים הפנימו שבאינטרנט נוח יותר למצוא את הדילים הטובים ביותר, במיוחד כשבחוץ הטמפרטורות יורדות ומחשיך מוקדם.

מי מכם שמעוניין למצוא את המציאה השווה ביותר, מוזמן להתחיל ולהשוות בין האתרים השונים. בינתיים, נתמקד במדדי מניות בעלי חשיפה גבוהה לחברות הנהנות מעונת הקניות הממשמשת ובאה.

קניות באינטרנט מול כל היתר

נתחיל עם מדד גלובלי הכולל 40 מניות של חברות שעיקר הכנסותיהן (למעלה מ-70%) נובעות ממכירות באינטרנט - EQM Online Retail. המדד מחולק לשתי קבוצות - חברות אמריקאיות וחברות מחוץ לארה"ב, והמשקל המצרפי של המניות הזרות מוגבל ל-25%. בכל קבוצה משקל המניות מחולק באופן שווה, ומאוזן מחדש פעמיים בשנה.

מדד זה נעקב על-ידי קרן הסל Amplify Online Retail (סימול: IBUY), אשר הושקה באפריל 2016 ומנהלת כיום קצת יותר מ-100 מיליון דולר. IBUY מתבדלת ממוצרים אחרים על אפיק זה בכך שהיא אינה מעניקה משקל רב למניית אמזון, ענקית הקמעונות המקוונת, שפתחה פער אדיר ממתחרותיה בתחום זה. משקל החסר שמקבלת אמזון לא פגע בביצועי ה-ETF, שהוסיפה לערכה 37% מתחילת השנה, ביחס לצמיחה של 15% במדד S&P 500.

מעבר לאמזון, תוכלו למצוא במדד EQM Online Retail חברות סליקה מקוונת, כמו פייפאל, משווקות שירותי תיירות, כמו אקספדיה ופרייסליין, וכמובן את הקמעונאיות הסיניות הגדולות, ובראשן עליבאבא.

ניצבת בבטחה בראש שרשרת אמזון

עבור משקיעים שמעוניינים להתמקד דווקא במניות אמריקאיות, חשוב שתכירו את ההבדלים בין קרן הסל הפופולרית ביותר על ענף הקמעונות בארה"ב (XRT) לבין פתרון שעשוי לתת תוצאה טובה יותר למשקיעים (RTH).

מדד S&P Retail Select Industry מורכב מ-86 מניות של חברות שעיקר עיסוקן הוא קמעונות, בין אם אונליין ובין אם בחנויות מסורתיות. המניות במדד מקבלות משקל אחיד, וכאן טמון עקב האכילס שלו.

בעוד שבמדדי מניות רבים משקל אחיד מהווה יתרון למשקיעים, בענף הקמעונות של השנים האחרונות מדובר בחיסרון בולט, לאור העובדה שרוב השחקנים בענף מאבדים גובה, ולעומתם חברה אחת (אמזון) הולכת ומגדילה את אחיזתה.

מסיבה זו, דווקא קרן הסל VanEck Vectors Retail (סימול: RTH), אשר מבוססת על שווי השוק של המניות, רלוונטית יותר. במדד MVIS US Listed Retail 25 נכללות 25 חברות הקמעונות האמריקאיות הגדולות ביותר מבחינת שווי שוק. כאן אמזון מקבלת משקל מייצג יותר לגודלה העצום - 20% - בעוד שהמניה הבאה בתור, הום דיפו, מקבלת משקל של כ-5% בלבד.

הביצועים העודפים של מניית אמזון אחראים לרוב ההבדל בפער בין הביצועים של שתי קרנות הסל על תחום הריטייל בארה"ב במהלך שלוש השנים האחרונות. לא רק שנתח השוק של אמזון גדל בשנים אלה, היא עשתה זאת על חשבון קמעונאיות מקומיות רבות, שלא השכילו לפתח את תחום הקמעונות באינטרנט ונעלמו מהמפה.

כאשר בוחנים את המגמות השולטות בענף הקמעונות בארה"ב, מגלים כי היתרון לגודל עושה את ההבדל. הרשתות הגדולות מצליחות לתפוס נתחי שוק על חשבון הקטנות, בעיקר באמצעות מכירות באינטרנט, המהוות חלק גדל והולך מסך המכירות. אם מגמה זו תימשך, סביר להניח ש-RTH תמשיך לבלוט, בעוד ש-XRT תמשיך לדשדש.

חשיפה ממוקדת לצרכן הסיני

המדד הבא שביצועיו מושפעים מהצרכנות המקוונת הוא EMQQ Emerging Markets Internet & Ecommerce. כפי שניתן להבין משמו, התמקדותו היא בחברות הנמנות עם שווקים מתעוררים, שסין היא המרכזית שבהם.

קרן הסל האמריקאית EMQQ עוקבת אחר מדד זה, וכוללת מניות כמו עליבאבא, טנסנט, ביידו, JD.Com ו-39 חברות נוספות משלל מדינות מתפתחות. הביצועים של מוצר זה השנה הם פנטסטיים, עם זינוק של יותר מ-60%, ואותן חברות טכנולוגיה ומסחר מקוון הנכללות במדד הן שדוחפות השנה כלפי מעלה את מדדי השווקים המתעוררים.

מי מכם שירצו חשיפה ממוקדת יותר לחברות האינטרנט הסיניות, ימצאו במדד CSI Overseas China Internet פתרון מתאים. מדד זה כולל מניות של חברות סיניות הנסחרות מחוץ לסין (בעיקר בארה"ב ובהונג-קונג) שעוסקות בתוכנה ובשירותי אינטרנט.

קרן הסל העוקבת אחר המדד היא KraneShares CSI China Internet (סימול: KWEB), שמנהלת כיום למעלה ממיליארד דולר, וגם ביצועיה השנה מרשימים מאוד - עלייה של 64% מתחילת 2017.

נסיים את סקירת המדדים בעלי החשיפה הישירה לעונת הקניות המתקרבת עם מדד המתמקד בתחום מוצרי היוקרה. מוצרים אלה זוכים למקום של כבוד בעיקר במהלך הקניות הנעשות לפני חג המולד וסוף השנה האזרחית.

S&P Global Luxury מורכב מ-80 המניות עם שווי השוק הגבוה ביותר מבין החברות המתמחות בייצור או בשיווק של מוצרי ושירותי יוקרה. השמות הבולטים במדד זה הם של יצרניות משקאות חריפים כמו דיאג'יו ופרנו ריקרד, חברות רכב כדוגמת טסלה, BMW ודיימלר (יצרנית מרצדס) ויצרניות מותגי אופנה כמו לואי ויטון ו-Richemont.

נכון להיום, המדד נעקב על-ידי קרן סל קטנה הנסחרת באירופה - Amundi S&P Global Luxury (סימול: GLUX FP). מבחינת ביצועים, לאחר שלוש שנים של דשדוש, החלו ביצועי המדד להשתפר פלאים השנה, עם עלייה של 25%, וזאת בעיקר בזכות פריחתן של מניות כמו לואי ויטון וטסלה, שזינקו השנה ביותר מ-50%.

■ הכותב הוא מייסד ומנכ"ל אינדקס מחקר ופיתוח מדדים בע"מ, המתמחה במחקר ופיתוח, חישוב ועריכת מדדי ניירות ערך למגוון צורכי השקעה. לכותב יש אינטרס אישי באמור לעיל וכן, יובהר כי חלק מהמוצרים המצוינים לעיל מנוהלים על-ידי לקוחות החברה. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואין באמור משום עצה ו/או המלצה לרכישה או למכירת ני"ע או מוצר פיננסי כלשהו. 

קרנות סל עם חשיפה ישירה לעונת הקניות

עוד כתבות

מפעל אבן קיסר בשדות ים / צילום:  עינת לברון

אבן הנגף של קיבוץ שדות ים: צרות אמיתיות או צרות של עשירים?

צניחת מניית אבן קיסר ביותר מ-50% בתוך שנה, עזיבת המנכ"ל, תחרות גוברת והולכת מצד הסינים ושרשרת של תביעות משפטיות מטרידות את חברי הקיבוץ ומפלגות ביניהם, ולא בפעם הראשונה ● הקיבוצים והכלכלה הישראלית, פרויקט מיוחד

סלולר / צילום: שאטרסטוק

012 מובייל מגיבה לאקספון: 100 ג'יגה ואפל מיוזיק ב-29 שקל

חברת הסלולר מבית פרטנר השיקה חבילת הכל כלול, שתקפה לשנתיים, בעקבות כניסתה של אקספון לענף

אורלי לוי / צילום: שי יחזקאל

עלייתה ועלייתה של אורלי לוי-אבקסיס: מה הציבור באמת יודע?

לא מתחברת, לא מסתחבקת, חשדנית, מדלגת בין תמיכה בקואליציה לתמיכה באופוזיציה ● ח"כ אורלי לוי-אבקסיס הקימה מפלגה חדשה וזוממת להתגלות כהפתעת הבחירות הבאות, אבל בעיני רבים היא חידה ● מה היא מבטיחה, בעצם, לבוחרים? האם היא תעמיד עוד מפלגת מרכז? והאם תצליח לשמר את המומנטום ולא להישחק עד דק עד ליום הבוחר? ● ניתוח "ליידי גלובס"

המסכים האדומים בוול סטריט / רויטרס - Lucas Jackson

נעילה אדומה בניו יורק; פיליפ מוריס צנחה ב-15% בשל הדוחות

ירידה חדה באספקת נפט וירידה במלאים מושכים את הנפט לעליות חדות ● נתוני מאקרו: נתון תביעות דמי האבטלה החדשות קרוב לתחזית

האחים נוימן / צילום: ענבל מרמרי

לקראת הדיון בפירוק: סיידוף והאחים נוימן הגישו הצעה לאינטרנט זהב

בבנקים לא מתלהבים מההצעות, המתבססות על שווי השוק הנמוך של אינטרנט זהב, ונוטים להעדיף הליכה במסלול של פירוק לקבוצת יורוקום ● הדיון בבקשת הפירוק ייערך ביום ראשון

 

 

חביות נפט / צילום: סוכנות צילום אנטרה / רויטרס

רוסיה שוקלת לסגת מההסכם עם אופ"ק לקיצוץ תפוקת הנפט

ההסכם, שנועד לתמוך במחירי הנפט, אמור להסתיים בסוף 2018, אולם לדברי שר האנרגיה הרוסי, "אנו שומרים על האופציות פתוחות"

אלה אלקלעי / איור: גיל ג'יבלי

להשקיע בחברות שנותנות מענה לצורכי החברה הישראלית

בשביל לדעת איך הולכים, צריך לדעת לאן רוצים להגיע ● דעה ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד

“ארץ פראית מאוד” / צילום: באדיבות נטפליקס

הסדרה על אושו מגדירה מחדש את המילים "מעבר לכל דמיון"

סדרת הדוקו "ארץ פראית מאוד" בנטפליקס על אושו ומאמיניו, מתארת את המציאות המשוגעת כמו ביצירה ספרותית ● ביקורת

הסבת מטוסים לתצורת מטוסי מטען בהאנגרים של חטיבת בדק בתע"א / צילום: תע"א

תע"א תוסיף 3 סטראט-אפים חדשים למעבדת החדשנות

בשבוע הבא יפתח ההליך התחרותי, שבסופו יצטרפו שלושה הסטארט-אפים הזוכים לשלוש החברות שכבר פועלות בחסות המעבדה של תע"א ●התעשייה האווירית מנסה לייעל את פעילותה בתחום הובלת המטענים האוויריים ומחפשת טכנולוגיות ביג דאטה חדשות 

רון ארד / צילום: אריק סולטן

מעצב-העל רון ארד: המנהיגות החדשה זה גועל נפש

הוא עובד על עשרות פרויקטים בו-זמנית, אבל מתעקש שהוא עצלן ● בורח מחוקים וכללים, אבל לא תתפסו אותו יוצא מהבית בלי כובע ● מכור לחדשות מישראל, אבל לא מסכים לייצג את המדינה ● בראיון ל"ליידי גלובס" מדבר רון ארד, ממעצבי-העל הגדולים בעולם, על יוז'י יאמאמוטו, פיליפ סטארק והקשר המפתיע עם ג'ונתן ספרן פויר

חלל, החלל החיצון, אסטרונאוט / שאטרסטוק

נאס"א תשלח לחלל אפוד נגד קרינה מתוצרת ישראלית

החברה הישראלית סטמראד פיתחה את האפוד בשת"פ עם לוקהיד מרטין ● נציגי נאס"א וסוכנות החלל הישראלית חתמו על הסכם לניסוי אפודים כאלה ברכבי חלל אמריקאים לקראת שיגור חלליות מאוישות למאדים

בית קברות / צילום: shutterstock

מצוקת שטח בתי הקברות מחייבת פתרונות יצירתיים

בתי הקברות הפסטורליים הולכים ונכחדים בשל מצוקת הקרקעות ● 1.8 מיליון איש ייקברו בישראל עד 2048, אך הממשלה לא מתכננת לטווח הארוך ● חוששים היכן תיקברו? כנראה שבצדק ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד 

ליאו ליידרמן / איור: גיל ג'יבלי

הגורמים שמניעים תכנון לטווח ארוך

הגיע הזמן להקדיש זמן ניכר לדיון ציבורי: איך יוצרים הסכמה רחבה, כולל בקרב הציבור ומקבלי ההחלטות, בצורך בתכנון ובהצבת יעדים לטווח הארוך ● דעה ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד

מימי צמח / צילום: איל יצהר

"אם לא נהיה יותר קריאטיביים, לא נהיה סטארט-אפ ניישן"

ענף היזמות הישראלי הלך ונעשה עם השנים יותר רדוד, רודף-בצע ופחות מונחה אידיאלים, קובעת מימי צמח, עורכת הדין החזקה בהייטק ● מי שמתמודדת עם כרישי הענף, מסבירה בראיון ל"ליידי גלובס": "היום בסטארט-אפים מצמוץ אחד ואתה מחוץ למשחק, כבר לא רלוונטי"

עבודה עברית / צילום: רויטרס

קיבוץ מודל שנת 2018: בין שיתוף להפרטה

הקיבוץ, מודל החיים הכי ישראלי שיש, השפיע רבות על הכלכלה והחברה במדינה ● בשלושת העשורים האחרונים חוותה התנועה הקיבוצית משבר כלכלי רחב שהוביל לשינויים באופיה וקיבוצים רבים עברו תהליכים פנימיים של הפרטה ● הקיבוצים והכלכלה הישראלית, פרויקט מיוחד

אפליקציית prospera

החדשנות תמשיך להוביל: 7 הענפים המבטיחים הבאים שההייטק הישראלי יכול לכבוש

רפואה מבוססת מידע, ראייה ממוחשבת בנדל"ן ובחקלאות, טעינה אלחוטית לסמארטפון ולמכונית ● לכבוד יום העצמאות ה-70, כתבי "גלובס טק" בוחרים את התחומים שבהם תעשיית הטכנולוגיה הישראלית תיקח את העולם צעד קדימה

עמרי זרחוביץ' / איור: גיל ג'יבלי

לא "חמוצים", חושבים על העתיד

תכנון ארוך טווח לא חייב להיות בהכרח ל-30 שנה. העיקר שיהיה ניסיון להיערך לאתגרים עתידיים ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד

מישל סטרבצ'ינסקי / איור: גיל ג'יבלי

הדרך לעתיד עוברת דרך צמיחה ירוקה ומכלילה

העולם הפך לתחרותי, ובכל שנה "נולדים" מוקדים חדשים שמאיימים על מיצוי היתרון היחסי בהון אנושי של המשק הישראלי ● כך נעמוד באתגרים בהצלחה ● דעה ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד

ארנה ברי / צילום: איל יצהר

"כדי להתחיל את האקוסיסטם היה צריך כמה נועזים, פסיכים"

קטר ההייטק לא היה יוצא מן התחנה ללא סביבת הון ומשקיעים נועזים שמוכנים היו לקחת את הסיכון: מארנה ברי וקרנות ההון סיכון ועד ליוסי ורדי והאנג'לים הפרטיים ● "זה סוג של 'הפרעה גנטית' של אנשים שיש להם תשוקה להקים דברים חדשים" ● בוני הארץ, פרויקט מיוחד

יוסי היימן / איור: גיל ג'יבלי

להפוך את הגיל השלישי מנטל לנכס

ישראל מזדקנת וזה אכן מאתגר. אך בכל אתגר יש גם הזדמנות, אם רק נדע לנצל אותה ● דעה ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד