גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי גונב את אבני הזיכרון ליהודים שנרצחו בברלין?

לגונתר דמינג, יוזם פרויקט "אבני הנגף", אין ספק שהימין הקיצוני בגרמניה עומד מאחורי המעשה ■ החקירה הועברה לשירות הביטחון הפדרלי

 האמן גונתר דמינג    / צילום: רויטרס
האמן גונתר דמינג / צילום: רויטרס

אתמול, 9 בנובמבר, מציינת גרמניה את יום השנה לליל הפוגרום בבתי כנסת ובעסקים יהודיים שהתרחש ב-1938 ושהנאצים כינו "ליל הבדולח", ובברלין מדווחים כלי התקשורת על תופעה חריגה המתרחשת בעיר בימים האחרונים - עקירתן של אבני זיכרון ליהודים ולקורבנות אחרים של הנאצים.

בתחילה היה מדובר בשתי אבנים בלבד במיקום אחד, לאחר מכן נוספו עוד חמש שנלקחו בלילה שבין שני לשלישי, ועד אתמול כבר נעלמו 16 "שטולפרשטיינה" (אבני נגף) - אבני זיכרון במדרכות העיר שעליהן חרותים שמות קורבנות הנאצים ונסיבות מותם. האזור בו נעקרו האבנים מהמדרכות הוא בשכונת "בריץ" בדרום מזרח העיר, הידועה כחממה של פעילי ימין קיצוני וניאו-נאצים בברלין. במקומות מסוימים בעיר, דיווחה המשטרה, היה נראה כי ניסו לעקור את האבנים אך הן נשארו במקומן, רופפות. לפי דיווח בעיתון המקומי TAZ, למעשה נעלמו כבר יותר מ-20 אבנים.

פרויקט ה"שטולפרשטיינה" החל כמעשה אמנות של אדם אחד, גונתר דמינג, ב-1996, אך התרחב בשנים האחרונות לצוות של תשעה אנשים שפועל בכל רחבי אירופה, אך בעיקר בגרמניה. הרעיון של דמינג, שהחל בהצבת 20 אבנים בשכונת קרויצברג במערב ברלין באופן לא חוקי, היה להטמיע בתוך המדרכות אבנים שיזכירו לתושבים את מעשי הרצח והגירוש של הנאצים. האבנים מצופות בלוחיות פליז שעליהן חקוקים שמות הקורבנות ופרטים עליהם, ומוצבות לרוב בכתובת שבה גרו הקורבנות.

60 אלף אבנים כאלה כבר הוטמעו בתוך מדרכות בערים וביישובים ברחבי גרמניה, כ-7,000 מהן בברלין. הן מוקדשות לקורבנות היהודים של הנאצים, אבל גם למתנגדי משטר, נכים, הומוסקסואלים וקורבנות אחרים. משפחות הקורבנות - ביניהם יהודים וישראלים רבים - וגם בתי ספר מקומיים בערים שונות בגרמניה יוזמים לרוב את טקס הטמעת האבנים במדרכה. עלות הצבת אבן אחת - 120 יורו.

"אף פעם לא קרה שכל כך הרבה אבנים נעלמו בבת-אחת", אמר דמינג ל"גלובס. "אין לי ספק שמדובר בפעילות ימין קיצוני לקראת ה-9 בנובמבר". לדבריו, עובי שכבת הפליז עליה חקוקים השמות הוא רק מילימטר, והיא מורכבת על אבן מבטון. "מבחינת חומרים, הערך של האבנים הוא בערך 10 סנט", הוא מציין. דמינג מספר כי היה גל גניבות דומה בעיר גרייפסואלד שבמזרח גרמניה לפני ארבע שנים, גם כן בימים שלפני ה-9 בנובמבר. "אחרי הגל ההוא, שלווה גם באתר אינטרנט שקרא להפוך את העיר ל'אזור חופשי משטולפרשטיינה', קיבלנו הזמנה לעשרות אבנים חדשות. אני חושב שזה שיקרה גם עכשיו בברלין. בכל מקרה, יש לנו את כל הפרטים, ונייצר בהקדם אבנים חדשות במקום אלו שנגנבו בברלין". לדברי דמינג, ב-20 שנות פעילות נעלמו בסך הכל 600 אבנים.

המשטרה בברלין החלה לחקור את העניין, אולם החקירה הועברה בימים האחרונים לידי שירות הביטחון הפדרלי, בשל הרקע האנטישמי והניאו-נאצי של האירועים. נראה כי ניאו-נאצים בגרמניה מכוונים את פעילותם ליום השנה ב-9 בנובמבר (שהוא במקרה גם יום הנפילה של חומת ברלין), שבו לפני 79 שנה שרפו פעילים נאצים בתי כנסת, בתי עסק, חנויות כלבו ומקומות כינוס של יהודים, ותקפו יהודים ברחובות. הנאצים כינו זאת "ליל הבדולח", בכינוי שהפך אסור במערב גרמניה שאחרי מלחמת העולם השנייה. הכינוי הרשמי לאירוע הוא "ליל הפוגרום". לפני כשנה פירסמו ניאו-נאצים לפני ה-9 בנובמבר רשימה של כ-70 עסקים יהודיים בברלין תחת הכותרת "יהודים בתוכנו!".

עוד כתבות

חיים כץ / צילום: שלומי יוסף

חיים כץ: "מפקח בניין שמגיע לחצי שעה זו בדיחה"

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים אמר בפתח דיון בנושא "מחיר הדמים - מי שומר על פועלי הבניין?" בוועידת הנדל"ן של "גלובס": "מפקחים לא רוצים לקבל שכר של 5,000 שקל – ובצדק; פקחי בנייה נתנו מחודש ינואר קנסות בהיקף של 44 מיליון שקל"

מימין: דוד קנפו, אברהם קוזניצקי, דפני ליף, תמיר דגן, אורי יוניסי ויגאל דמרי / צילום: שלומי יוסף

בונים על שיח אפקטיבי: כל מה שהיה בוועידת הנדל"ן

מתחם איירפורט סיטי / צילום: איל יצהר

"איירפורט סיטי 2": נצבא מקימה פארק עסקים חדש

עלות הפרויקט, שנקרא "נצבא סיטי", בהיקף בנוי מתוכנן של כ-330 אלף מ"ר, צפויה להגיע לכ-1.8 מיליארד שקל ● במסגרת פרויקט "נצבא סיטי" הסמוך לראש העין מתוכננת בנייה של 330 אלף מ"ר למסחר ומשרדים ● מנכ"ל נצבא: "מיקום ונגישות יוצאי דופן"

ליאת שוחט, יאיר מעיין, הרב חנוך זייברט ואבירמה גולן / צילום: יוסף שלומי

אבירמה גולן: "איחוד רשויות מקומיות זה אשליה"

"אם חריש היתה חרדית, אז כל אזורי התעשיה מסביב היה שייך לעיריות אחרות", טען הרב זייברט, ראש עיריית בני ברק ● הדברים נאמרו בפאנל שעסק בשאלה אם צריך ערים קטנות, כחלק מוועידת הנדל"ן של גלובס

נציבות שירות בתי הסוהר  / צילום: יוסי כהן

נחשף בטוויטר: אתר השב''ס הושבת בעקבות פרצות אבטחה

משתמש בטוויטר פרסם את דבר גילוי הפרצות שעלולות היו לחשוף פרטים אישיים של מועמדים לגיוס לשירות בתי הסוהר

רון חולדאי / צילום: איל יצהר

רון חולדאי: "המדינה הופכת את ת"א לעיר לעשירים"

ראש עיריית תל אביב אמר בוועידת הנדל"ן של "גלובס": "יש בתל אביב מחסור בשוטרות ומורים ועובדים סוציאליים כי הם לא גרים בעיר ולא רוצים לבלות שעה בכביש. הדיור הציבורי נועד גם לשמר בעיר אוכלוסיות חיוניות"

כרטיסי אשראי / צילום: שאטרסטוק

שוק כרטיסי האשראי יעבור לסליקה יומית בעוד 3 שנים

רשות ההגבלים החליטה כי החל מיולי 2021 בתי העסק יקבל את הכספים מחברות כרטיסי האשראי יום לאחר ביצוע העסקה

משה כחלון בשדרות / צילום: אמיר כהן, רויטרס

כחלון מודה בפייסבוק: "אין לי רוב להעביר את מס דירה שלישית"

שר האוצר ענה לשאלות הגולשים בפייסבוק ● כחלון מתח ביקורת על החלטת בג"צ לפסול את החוק: "בית המשפט העליון קיבל החלטה מוטעית"

גליה מאור / צילום: תמר מצפי

גליה מאור, דן זיסקינד וגבריאל זולצברגר עוזבים את טבע

כך עולה מזימון לאסיפה השנתית של בעלי המניות, שפרסמה הערב חברת התרופות

חיים כצמן - גזית גלוב / איל יצהר

שכר של עד 5.8 מיליון שקל בשנה לכצמן בקבוצת גזית גלוב

אספת בעלי המניות של חברת הנדל"ן תתכנס בחודש הבא לאשר את תנאי ההעסקה של כצמן ● בגזית גלוב ציינו כי חבילת התגמול של כצמן "נמוכה בכ-30% מעלות חבילת התגמול של קודמו בתפקיד"

חבילות של eBay / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

רשות המסים דורשת מ-eBay ישראל מס בסך כ-156 מיליון שקל

החברה הודיעה כי בכוונתה לערער על שומת המס שהוצאה לה בגין שנת 2010 בסך כ-131 מיליון שקל, והשומות לשנים 2012 עד 2015 עדיין פתוחות ● מבקשת לחלק לבעלי מניותיה דיבידנד בגובה 230 מיליון דולר

ישראל כ"ץ / צילום: שלומי יוסף

ישראל כץ: "כשנכנסתי לתפקיד קיבלתי מצב מפגר"

שר התחבורה בוועידת הנדל"ן של "גלובס": "אני מוביל את המהפכה הכלכלית-חברתית הגדולה מזה עשרות שנים במדינת ישראל, באמצעות חיבור הפריפריות וירושלים למרכז ברשת תשתיות כבישים ורכבות"

הראל ויזל / צילום: שלומי יוסף

ויזל: "30% מהתשלום לקניונים יוצא על סידורי אבטחה"

כך אמר הבעלים והמנכ"ל של רשת פוקס בפאנל "איך שורדים בתוך הצפה של שטחי מסחר" בוועידת הנדל"ן של "גלובס" ● איתן בר זאב: "אי אפשר להגיד שבישראל יש עודפי שטחי מסחר"

ג'וליאן אסוס / צילום: איל יצהר

עובר לשותפת המיעוט: ג'וליאן אסוס מצטרף למגדל שוקי הון

מנכ"ל חבר הבורסה של אי.בי.אי מצטרף למגדל שוקי הון כמנכ"ל מגדל בנקאות השקעות

אורנה הוזמן בכור / צילום: שלומי יוסף

המנוף ששבר את גב הנמל: עימות בהנהלת נמל אשדוד

ויכוח פרץ בין יו"ר ומנכ"ל חברת נמל אשדוד, לאחר שהאחרון לא ידע לספק תשובות בנוגע לתוכנית ההצטיידות ● בעקבות דברי המנכ"ל  בלומנטל הודיעה היו"ר הוזמן-בכור כי הישיבה הסתיימה ויצאה מהחדר

מנכ"ל ומייסד טוויטר ג'ק דורסי / צילום: לוקס ג'קסון, רויטרס

טוויטר מכה את התחזיות; פרסמה מדיניות פרטיות חדשה

עברה את הערכות האנליסטים לגבי הכנסות ומספר המשתמשים הפעילים לחודש, בזכות האימוץ של מודעות הווידאו שהחברה מציעה באסיה ובשווקים נוספים מחוץ לארה"ב ● הרווח לרבעון הראשון של 2018 עמד על 61 מיליון דולר, לעומת הפסד של 61.6 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד

איביי/ צילום: שאטרסטוק

מסכמות רבעון: פייפאל עקפה את התחזיות; איביי לא מפתיעה

פייפאל דיווחה הערב על עלייה של 24% בהכנסותיה ורווח מותאם של 57 סנט למניה, לעומת הערכות ל-54 סנט למניה ● איביי סיימה את הרבעון עם רווח נקי של 407 מיליון דולר או 40 סנט למניה

הצפות בראשון לציון / צילום: נדב שכטר

מזג-אוויר סוער ברחבי הארץ; ייתכנו עיכובים בהפצת "גלובס"

(עדכון) - שדה דב, שנסגר מוקדם יותר לפעילות אווירית בשל מזג-האוויר, נפתח שוב ● נזקי הגשמים לחקלאים בשבוע האחרון עמדו עד כה כ-14 מיליון שקל

רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ / צילום: איל יצהר

פאנל התפוצצות המדד: "יש העוסקים בלהסתיר נתונים"

כך אמר נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, בועידת הנדל"ן של "גלובס" ● דורון סייג מהלמ"ס: "אנחנו בהחלט בעד פרסום מדדי מחירי דיור נוספים כי זה נותן תמונה יותר מלאה"

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

גלי הדף בשוק הסלולר: גולן טלקום מחריפה את התחרות

הודיעה היום על מבצע ללא הגבלת ג'יגות לתקופה של שנתיים תמורת 29 שקל בחודש ● יו"ר ומנכ"ל גולן טלקום, גיל שרון: "אין חבילה כזאת בעולם"