גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משרד הכלכלה לתעש: שלמו חובות עשרות המיליונים לספקים

תעש נדרשת לשלם לספקים בתנאים של שוטף פלוס 45, ומוזהרת כי תידרש לקיצור נוסף של ימי התשלום ■ תעש: "החברה עושה את כל שנדרש ממנה"

אבי פלדר / צילום: תמר מצפי
אבי פלדר / צילום: תמר מצפי

מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, רן קויתי, דורש ממנכ"ל תעש מערכות, אבי פלדר, להקדים את תשלומי החברה לעשרות הספקים שלה וזאת בעקבות הפרסום ב"גלובס" השבוע, לפיו תעש מעכבת תשלומים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים לעשרות חברות קטנות ובינוניות.

בפנייה של קויתי לפלדר נכתב, בין השאר, כי "לאחרונה נשמעות תלונות של ספקים קטנים ובינוניים על מוסר תשלומים לקוי שתעש מערכות נוהגת בו. תלונות כאלה אינן דבר חדש, ואף עמדו לנגד עינינו כאשר יזמנו את חוק מוסר התשלומים לספקים והחלנו אותו על כלל המשק".

תעש מערכות היא חברה ביטחונית שבבעלות המדינה, ובמכתבו של קויתי לפלדר צוין כי בהתקשרות שבין חברה ממשלתית לבין ספק - יש לשלם לספק את התמורה בתנאים של שוטף פלוס 45. לדבריו, "ניתן לקבוע בחוזה מועד מאוחר יותר לתשלום - אך רק בתנאי שיש לכך צידוק שנובע מאופי העסקה ושהמועד החדש אינו בלתי הוגן באופן חריג".

מוקדם יותר השבוע, "גלובס" הביא את טענותיהם של תעשיינים רבים, בעיקר בתחום חלקי המתכת והעיבוד השבבי, ולפי חלקם, החברה מחייבת אותם לחתום על הסדרי תשלומים ארוכים מאוד, של שוטף פלוס 180 - וגם לאחר מכן, עוד תקופה ארוכה התשלומים ממנה מבוששים להגיע. לפי חלק מהתעשיינים, החברה חייבת להם סכומים שנעים בין מאות אלפי שקלים למיליוני שקלים. התאחדות המלאכה והתעשייה שבראשות יוסי אלקובי טענה מוקדם יותר השבוע, כי על פי נתוניה החברה מפגרת בתשלומים לכ-60 מפעלים ברחבי הארץ.

יצוין כי לפי הדוחות של תעש, בשנת 2016 היא מכרה ציוד ומערכות בהיקף של כ-2.1 מיליארד שקל - עלייה של 12% ביחס לשנת 2015.

בתעש אמרו במענה לטענות על הפיגורים בתשלומים, כי היא משלמת לספקיה בהתאם להסדרים מסחריים שנקבעים בינם מעת לעת.

אלא שבמכתב ששיגר קויתי מהסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים למנכ"ל החברה פלדר, נאמר כי "יש לשלם את התמורה לספקים עד למועד שנקבע בחוק או בחוזה ההתקשרות, גם במקרים שבהם החליטו הצדדים לקבוע מועד אחר לתשלום. אם לא ייעשה כן, רשאי הספק לדרוש תוספת של הפרשי הצמדה, ריבית וריבית פיגורים".

קויתי כתב עוד לפלדר, כי "דרישות החוק (שוטף פלוס 45 - י"א) חלות על חוזים שנכרתו החל מסוף יוני 2017, מועד כניסתו לתוקף, וייתכן שתלונות הספקים נוגעות להתקשרויות מוקדמות יותר שעליהן החוק לא חל". עם זאת, קויתי מעיר כי "גם במקרים אלו, ראוי היה שהחברה תקפיד על ימי אשראי סבירים ועל תשלום התמורה במועדים שנקבעו. לצד הציפייה שתיערכו לקראת תחולת החוק על ההתקשרויות החדשות - אני מבקש שתבחנו מחדש את מדיניות התשלומים לעסקים קטנים וצמצמו את ימי האשראי בהתקשרויות עם עסקים אלה. אחרת, נצטרך להכליל אתכם תחת ההסדר הממשלתי שקובע ימי אשראי של שוטף פלוס 30, מבלי היכולת להתנות על כך במסגרת החוזה".

פרקטיקה פוגענית

במשרד הכלכלה מזהירים כי פרקטיקה של דחיית תשלומים פוגעת בעשיית העסקים, ומקשה במיוחד על עסקים קטנים ובינוניים שאין להם יכולת פיננסית להמתין פרקי זמן ארוכים עד לקבלת התשלומים המגיעים להם. "הם נאלצים לשאת בנטל ממוני כבד, ולחפש אחר מקורות מימון חלופיים עד לקבלת התמורה", מזהיר קויתי.

הוא הוסיף כי "לצד יכולת נמוכה לספוג ימי אשראי ארוכים, מגזר העסקים הקטנים מקבל תנאי אשראי נחותים ביחס לעסקים גדולים. לפי דוחות הבנקים ל-2014, העסקים הקטנים נדרשו לשלם ריבית של 6.09% על הלוואות שקיבלו לעומת ריבית של 3.04% שנגבתה מעסקים גדולים. כך יוצא שבמקום שגופים ציבוריים או עסקים גדולים ייקחו על עצמם את עלויות המימון בתנאים נוחים יחסית, הם מגלגלים את האשראי לאלו שמקבלים אשראי יקר".

מתעש מערכות נמסר בתגובה: "לצערנו, יש גורמים שמפיצים מידע שאינו מדויק אודות הסדרים מסחריים שמנהיגה החברה, וכך הם מטעים את הציבור וגורמים אחרים. יש גם ספקים רבים של החברה שמתפרנסים ממנה שנים ארוכות ומנסים להפעיל עליה לחץ תקשורתי להקדמת תשלומים. צבר ההזמנות של החברה, שעומד על כ-8 מיליארד שקל לצה"ל ולצבאות מתקדמים בעולם, מעיד יותר מכל על המוניטין והאמינות מול לקוחותיה וספקיה. החברה משלמת לספקים בהתאם לתנאי התשלום שנקבעים בעת ההתקשרות ובהתאם להסדרים מסחריים שנקבעים מעת לעת בין החברה לספקים כמקובל בהתנהלות עסקית.

"החברה עושה את כל אשר נדרש מול ספקיה בעניין זה. ספקי תעש עובדים איתה שנים רבות, מתנהלים מולה באופן ישיר ומקצועי לאורך השנים וזאת לשביעות רצונם המלאה של כל הצדדים".

יצוין כי תעש נמצאת זה תקופה ארוכה בהליכי הפרטה שמובילה רשות החברות הממשלתיות. אלביט מערכות היא החברה היחידה שהגיעה אל הישורת האחרונה בהליכים למכירתה בידי המדינה. הליכים אלה עדיין נמשכים.

עוד כתבות

שאל אלוביץ פרשת בזק / צילום: שלומי יוסף

רוצים לדעת עוד על פרשת 4000? חזרו לדוח מבקר המדינה

עוד לפני שתתפזר העננה של תיק 4000, אפשר לחזור לדוח מבקר המדינה מקיץ 2017 שמספר כמעט את כל הסיפור

יואב קיש ורוני אלשיך הבוקר / טל שניידר

אלשיך: "בוודאי שראש הממשלה ייתן עדות בתיק 3000"

מפכ"ל המשטרה הגיע הבוקר לדיון בוועדת הפנים ונתקל במתקפות של חברי הכנסת בנוגע לראיון שנתן לתוכנית "עובדה" ■ ח"כ מיקי זהר קרא להקים ועדת חקירה בנושא האופן שבו המשטרה מנהלת חקירות נגד אישי ציבור ■ ח"כ דוד אמסלם בדיון: "יש לחקור את לפיד באזהרה"

מטבחי דקור / צילום: מאיר מאירי

רב-בריח רוצה לרכוש את רשת המטבחים הקורסת דקור

גם חברת הנדל"ן אקורן, שבשליטת משפחת ווינר, מתעניינת ברשת - לצד כשבעה גורמים נוספים ■ המכרז מאפשר לרוכשים לקנות את פעילות החברה או את מניותיה בהסדר נושים ■ בחמישי הקרוב יסתיים שלב הגשת ההצעות לרכישת דקור

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

נעילה שלילית בבורסה בת"א; מניות הגז בלטו בירידות

אתמול השתחרר הלחץ השלילי על מניות שותפויות הגז עם החתימה על הסכם ליצוא גז למצרים ■ מניות קבוצת אלוביץ' חזרו מהפסקת מסחר (בזק ובי קומיוניקיישנס) וירדו על רקע ההתפתחויות בחקירת פרשת בזק ■ מניית שיכון ובינוי ריכזה עניין עקב החשדות למתן שוחד באפריקה

רצפת המסחר של הבורסה בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

נעילה אדומה בניו יורק; וולמארט ירדה ירדה ב-10.17%

הכנסות וולמארט עמדו על כ-136 מיליארד דולר ברבעון; הרווחים אכזבו את המשקיעים ■ הום דיפו רשמה גידול אדיר במכירות; הכתה את התחזיות בגזרות הרווח וההכנסות ■ ג'ארד קושנר מסתבך בחקירה הרוסית בארה"ב?

ביטקוין / צילום: Benoit Tessier, רויטרס

ללא שימוש גובר במסחר, אין לביטקוין ערך אמיתי

על-מנת לנסות להעריך באופן ריאלי את שוויו של הביטקוין, יש לבחון את פוטנציאל השימוש האמיתי בו, כמטבע אמיתי במסחר ■ לפחות בטווח הקצר והבינוני, נראה כי מתפתחת בועה גדולה בביטקוין ■ דעה

ניר חפץ/ צילום: שלומי יוסף

חשד: חפץ ניסה לשחד שופטת; הנשיאה חיות צפויה להעיד

(עדכונים שוטפים) - נדחתה בקשת המשטרה להאריך את מעצר חפץ בשבוע נוסף ■ חפץ: "לא היה ולא נברא"; נתניהו: "תיכף יאשימו אותנו גם ברצח ארלוזורוב" ■ הערכות: המדינה מנסה לגייס את חפץ ופילבר כעדי מדינה ■ לפי החשד, אלי קמיר הוא היועץ שהציע בשם חפץ את ההצעה לגרסטל והוא נשלח למעצר ■ גרסטל דיווחה לשופטת חיות על ההצעה; נשיאת ביהמ"ש העליון תזומן להעיד בפרשה

קידוח תמר / צילום: יחצ

הנפקת האג"ח של תמר פטרוליום יוצאת לדרך, רוח גבית ממצרים

מידרוג העניקה דירוג A1 לאג"ח שתנפיק תמר פטרוליום, לצורך רכישת זכויות נוספות במאגר תמר, בהיקף של עד 2.2 מיליארד שקל

רחוב הקניות בצירך / צילום: צילום: רויטרס, Arnd Wiegmann

בשקט בשקט: חובות משקי-הבית בעולם חוזרים לעלות

עשור אחרי המשבר הכלכלי, בכמה מדינות יחס חובות משקי-הבית לתמ"ג גבוה מ-65% - הרף שקבעה קרן המטבע הבינלאומית כאיתות הרתעה ■ עם זאת, הרגולטורים יותר דרוכים ומוכנים מכפי שהיו במשבר הקודם ■ ומה קורה בישראל?

מסחר בחוזי הפרשים / צילום: שאטרסטוק

בקרוב: מסחר בחוזי הפרשים על מניות מדד ת"א 35

עד כה אושר מסחר בחוזים רק על מדדים של בורסות מובילות בעולם ■ יו"ר איגוד הזירות: "הן צפויות להעלות את המחזורים בבורסה בעשרות אחוזים"

טלי שם טוב / צילום: שי אוקנין

חברת QualiTest הודיעה היום על גיוס של 100 עובדים

החברה, שעוסקת בבדיקות תוכנה ואבטחת איכות, הודיעה על גיוס של 100 עובדים ■ בשנה האחרונה, רכשה QualiTest את קבוצת Experior, החברה היחידה המוסמכת לבדיקות SAP בבריטניה

אהוד בן ש"ך / צילום: איל יצהר

כספי ובן ש"ך מקדמים הנפקת חב' האנרגיה גלובל פאוור בת"א

גלובל, הצפויה לגייס במסגרת ההנפקה כמה עשרות מיליוני שקלים, מחזיקה בשליטה ב-IPM יחד עם שותפים, ובקרוב ל-30 תחנות כוח קטנות

משה כחלון / צילום: מארק ניימן, לע"מ

האוצר ישקיע 33 מיליארד דולר במאבק בעוני ב-2019-2015

משרד הבריאות ומשרד הבינוי והשיכון מבצעים את מרבית המלצות של הוועדה למלחמה בעוני – כך עולה ממחקר שנערך בכנסת; משרד החינוך לא העביר דיווחים למחקר

תמ"א 38. היועצים אמונים על הפרטים הקטנים/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"התיקון האחרון של תמ"א 38 הוביל לכך שתיקון 4 ירד מהפרק"

הדברים נאמרו היום על-ידי עו"ד מיכה גדרון ביום עיון שעסק בתכנון ובנייה והתחדשות עירונית ■ עינת גנון, סמנכ"לית הרשות להתחדשות עירונית: "היום התחדשות עירונית היא סביב 15% מהתחלות הבניה בישראל"

מעליות / צילום: רויטרס

השכר החציוני בארה"ב: 40,000 דולר; טכנאי מעליות מרוויח פי 2

הביקוש למקצוע הזה בארה"ב צפוי לגדול ב-12% בשנים 2016-2026

סניף ניו-פארם ניו פארם / צילום: סיון פרג'

שופרסל: תקציב הפרסום של ניו-פארם עובר ממקאן לגיתם

כפי שנחשף ב"גלובס", בחודשים שחלפו מאז רכישת הרשת התלבטו בשופרסל כיצד להתנהל עם המותג ניו-פארם - האם להשאיר את המותג הוותיק או למחוק אותו ולהפעיל את הרשת בשם חדש המייצר קשר למותג שופרסל ■ בגיתם עובדים כבר מספר שבועות על אופציות לשמות

מוניות / צילום: ערן לם

אפליקציית רקסי רוצה לשנות את חוקי המשחק בתחום המוניות

האפליקציה החברתית תשמש כמנוע חיפוש, תחבר בין הנהג והנוסע באופן ישיר, לא תתווך ולא תגבה עמלות מהנהגים ■ הבעיה: אפשרות לסינון לא ראוי של נהגים ושל נוסעים וחוסר פיקוח על הנהגים

חיים אביטן / צילום: תמר מצפי

חיים אביטן: "בוחנים אפשרות לניוד זכויות בין ערים"

מדובר בהליך של ניוד זכויות בין ערים שונות כדי להוביל לכלכליות פרויקטים בפריפריה, נושא שעלה כבר בעבר אך מעולם לא יושם ■ עוד אמר ראש הרשות להתחדשות עירונית: "לא יעלה על הדעת שתוכניות התחדשות עירונית ייקחו 10 או 15 שנה"

שרי אריסון / צלם: עינת לברון

בכירים בשיכון ובינוי חשודים במתן שוחד לעובד ציבור באפריקה

4 נושאי משרה בחברה עוכבו הבוקר לחקירה באזהרה בחשד למתן שוחד לעובד ציבור זר בקניה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר במרמה ועבירות הלבנת הון ■ עפ"י החשד, תשלומי השוחד נועדו לאפשר ביצוע מיזמי בנייה באפריקה בהיקף של מאות מיליוני דולרים

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס, Leah Millis

טראמפ: לאסור שימוש בנשקים שעברו מודיפיקציה

הנשיא הורה היום למשרד המשפטים האמריקאי לאסור על שימוש בכלי נשק שעברו מודיפיקציה כמו כלי הנשק בו נעשה שימוש בטבח בפלורידה בשבוע שעבר