גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבחן אמסלם: כך ייעשה לאיש שהעז להתעסק עם החברים בכחול

אני אולי לא מסכים עם ח"כ דודי אמסלם - אבל אני אעדיף את הנבחר על פני הממונה ואת האזרח על פני לובש המדים בכל שעה משעות היום ובכל יום מימות השנה

מבחן אמסלם / איור: תמיר שפר
מבחן אמסלם / איור: תמיר שפר

א. שני אירועים די מטורפים התרחשו השבוע בישראל: חמישה מפכ"לים, אחד נוכחי ועוד ארבעה לשעברים - רפי פלד, יהודה וילק, דודי כהן ומשה קראדי - התכנסו להם בתל-אביב כדי לטכס עצה, מה עושים עם חבר הכנסת דוד אמסלם מהליכוד, שהציע כמה הצעות חוק שלדעתם יכולות להפחית מכוחה, מעמדה וכושר ההרתעה של המשטרה, והכי נורא: קיצוץ בשכרו של המפכ"ל.

בין הרעיונות שעלו בפגישה, זירוז החקירות נגד הבוס של אמסלם. רעיון אחד היה מקסים במיוחד - פנייה ליועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, שיאשר חקירה פלילית נגד הח"כ בעבירת סחיטה באיומים, כי ככה ייעשה לאיש שהעז להתעסק עם החברים בכחול. יומיים אחר-כך התכנסה שורת קצינים בכירים לשעבר מהצבא, המשטרה, המוסד והשב"כ - היו שם ארבעת המפכ"לים, ארבעה רמטכ"לים לשעבר, שלושה ראשי מוסד לשעבר, ועשרות רבות של קצינים - ופרסמה קריאת תמיכה פומבית במפכ"ל ובמשטרה.

אז מה היה לנו? תלוי איך מסתכלים ובעיקר מאיפה. כשאני מסתכל, אני רואה חבורה של אנשים שלא נבחרו לתפקידם, שתפקדו במערכות לא אזרחיות, היררכיות עד לזרא ושקופות כמו הכעבה במכה, מערכות שנועדו לבצע את מדיניות הדרג הנבחר - וכולם ביחד מתייצבים נגד הכנסת והממשלה, כלומר נגד הדמוקרטיה. כלומר, נגדנו.

אז נכון, אם זה מתאים להשקפת עולמכם ולטעמכם האישי בפוליטיקאים, אתם יכולים לחשוב שמדובר באקט אמיץ של הגנה על הדמוקרטיה, ואם זה לא מתאים להשקפתכם תחשבו הפוך. אבל אם מנטרלים את ההעדפות האישיות ובוחנים את מה שאירע בעיניים קרות, נשארים עם חונטה. חונטה ביטחונית ששומרת על עצמה ועל כוחה. זו המדינה העמוקה בהתגלמותה (כתבתי על זה באפריל השנה).

ולכן אני בעד חבר הכנסת דוד אמסלם ומאבקו במשטרה. אני לא מסכים איתו, אני לא ליכודניק ולא בן של ליכודניק - אבל אני אעדיף את הנבחר על פני הממונה ואת האזרח על פני לובש המדים בכל שעה משעות היום ובכל יום מימות השנה.

ב. אכן, הצעות החוק וההצהרות של אמסלם בעייתיות עד מאוד בחלקן ובאות מכיוון פרסונלי, להגן על ראש הממשלה על חשבון המשטרה. זה ברור. יש שם דברים פסולים, כמו "החוק הצרפתי" (איסור על חקירת ראש ממשלה מכהן, למעט במקרים יוצאי דופן), דברים מטורללים כמו איסור על הקלטות, דברים חצי הגיוניים כמו "חוק ההמלצות" (למעשה, כבר היום המשטרה לא באמת ממליצה), הצהרות לוחמניות גרידא (שהשוטרים יאכלו כריכים ולא חמגשיות); וגם דברים שנשמעים לי הגיוניים, כמו בחינה מחודשת של בעלי השכר הגבוה בסקטור הציבורי, כולל המפכ"ל, כך שאלה לא ישתכרו יותר מראש הממשלה. זו הצעה בת שנתיים, אבל כשהרוחות התלהטו, התייחס אמסלם ישירות למפכ"ל והצהיר כי שכרו צריך לרדת בחצי.

חוקים פרסונליים זה דבר גרוע, כך גם חוקים טיפשיים. צריך להילחם בהם. מפריע לי גם שאמסלם וחבריו דואגים יותר לממשק של המשטרה עם הפוליטיקאים ופחות לממשק של המשטרה עם האזרחים (אף על-פי שגם בחזית הזו אמסלם עושה עבודה טובה). הכול נכון. אבל כשאני מדמיין מפכ"לים, קצינים ואנשי מודיעין יושבים יחד בחדר ומתכננים תוכניות, אני מתחיל להתגרד. זה מפחיד. זה מזכיר לי סרטי קונספירציות, וזה מפחיד אותי הרבה יותר מח"כ צייתן-יתר-על-המידה אחד.

אני לא מגן על מושחתים, כמובן, גם לא על נתניהו. אם הוא מושחת, שיילך לכלא. אבל גם חונטה שכזו היא בעיה: כשכולם חושבים אותו דבר, זה זמן טוב להתחיל לדאוג. נכון, יכול להיות שהם כולם צודקים, אבל גם יכול להיות שהם פשוט שומרים זה על מוקד כוחו של זה.

אז כן, מניעיו של אמסלם אולי אישיים, אבל אולי מתוך שלא לשמה יבוא לשמה - הגבלת כוחה של המשטרה מול כולנו. ונכון, גם התזמון לא מקרי - אבל אין דבר כזה תזמון מקרי, כל דבר קורה בזמן שלו.

אמסלם אף הודה שיש לו מניע אישי: בראיון אמר שיש לו טראומה מהחקירות שעבר (נחקר בחשד לזיוף טופסי התפקדות ליכוד) - ואתם יודעים מה? אני לגמרי מבין אותו. כמעט כל מי שפגש במשטרה נושא עמו טראומה.

ג. אני בעד כל מי שנלחם כדי להצר את כוחה של המשטרה למינימום ההכרחי, גם אם מניעיו אינם המניעים שלי. בעשור האחרון, סמכויותיה רק הורחבו והורחבו. לא שהיא גוף מרושע, המשטרה, ממש לא. זה פשוט כוח שצריך לרסן. הרי מותר להם לעצור אותך בלי סיבה, לחפש עליך בלי חשד, לפתוח בחקירה. מותר להם לפרסם הודעות חסרות אחריות, להרוס חיים של חפים מפשע, מותר להם כמעט הכול. האם אפשר להפריד בין הרחבת הסמכויות לאלימות המשטרתית? לא נראה לי.

וזה עוד לפני שדיברנו על התרבות הארגונית הרקובה במשטרה ועל הסרטים שעולים שוב ושוב לרשתות החברתיות ומתעדים אלימות משטרתית הולכת וגוברת. העיקר שאני שומע את כל אותם בכירים ודוברים חוזרים ואומרים ש"בתקופה האחרונה משטרת ישראל חווה התקפות חוזרות ונשנות". ממש. דברו עם אזרחים שמפגינים על התקפות חוזרות ונשנות. למה אני צריך להגן על המשטרה מפני ח"כ אמסלם? בסופו של דבר, סביר יותר שצריך להגן על ח"כ אמסלם מידי המשטרה. זה הגיע עד כדי כך שהשוטרת אושרה אסף, מ"הוועד של השוטרים, הגמלאים והסוהרים" הגישה תלונה במשטרה נגד אמסלם על סחיטה באיומים (מומלץ להריץ את השם בגוגל, לקריאה נוספת). האירוניה הכניסה את עצמה לצינוק. כשנשאלה בראיון למה הגישה תלונה, אמרה: "החלטתי שיש גבול לחופש הביטוי". אתם הבנתם את זה? אז בין המשטרה והליכוד - אני מעדיף את הליכוד.

ד. מצד שני, הפרדת רשויות זה אל"ף-בי"ת והתערבות היתר הבלתי פוסקת של הרשות המחוקקת (כלומר ח"כים מהליכוד) ברשות המבצעת זה דבר גרוע לאללה; כביש חד-סטרי ללא מוצא שמוביל רק ליעד אחד - דיקטטורה. משטרה עצמאית וחזקה (אבל לא חזקה ועצמאית מדי) זה דבר קריטי לדמוקרטיה. האיזון הזה הוא מה שמשאיר את המדינה בחיים, האיזון הזה הופר והנזק הבלתי נמנע יופיע בעתיד.

אז אני לגמרי בעד אמסלם כשהמשטרה וכל מיני לשעברים מתייצבים נגדו, אבל אני לגמרי נגדו כשהוא מנסה לפגוע בה רק כדי לשמור על שלטון מפלגתו. מה שנקרא, מאחוריי תהום ומולי אריה טורף. נראה שקצת אכלנו אותה.

ה. השבוע למדתי דבר שממש סובב לי את הראש: מתברר שאנחנו נמצאים בתקופה גיאולוגית חדשה ששמה "אנתרופוקן" - עידן האדם. את המונח טבע זוכה פרס נובל לכימיה פול קרוצן בשנת 2002. טענתו, בקצרה, היא שהשפעת האדם על כדור הארץ ועל הטבע גדולה כל-כך עד שניתן להשוות אותנו לכוח טבע, ממש כמו עידן קרח או אסטרואיד שבא מהחלל.

אין טבע - אנחנו הטבע. אנחנו משנים אותו, מעצבים אותו, הורסים ובונים אותו. ממלחמות ועד קידוחי נפט. ביבשה, באוויר ובים פיזרנו שלל חלקיקים, מקוטלי חרקים עד דאודורנטים, מפלסטיק עד לפצצת אטום. מאז שקראתי את זה, עוד מהדהדות באוזניי מילותיו של מקסימוס (ראסל קרואו, "גלדיאטור", 2000. בימאי: רידלי סקוט) - "מה שאנחנו עושים בחיינו יהדהד לנצח".

המעשים שלנו מהדהדים לנצח, הטובים והרעים, הפרטיים והציבוריים - וכן, גם המעשים של חבר הכנסת אמסלם. השאלה היחידה מה יהדהד רחוק יותר ומה יחלחל עמוק יותר - פגיעתה של משטרה חזקה מדי או צרתה של משטרה חלשה מדי. ימים יגידו מה יכאב יותר: הפגיעה בדמוקרטיה מהצד של המשטרה או הפגיעה בדמוקרטיה מהצד של הפוליטיקאים.

וכשאני אומר דמוקרטיה, אני מתכוון אלינו. כי לא בשמיים היא אלא ביומיום.

עוד כתבות

קריפטו / איור: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הפיקוח על מטבעות דיגיטליים הוגבר, והגיוסים בהנפקות נפגעו

יותר מ-180 הנפקות מטבעות במארס צפויות לגייס 795 מיליון דולר, ירידה לעומת סך הגיוס בפברואר

חיים צוף / צילום: רוני שיצר

נפטא שוקלת למחוק את ישראמקו אינק מהנאסד"ק

חברת ישראמקו אינק מחזיקה נכסי נפט וגז טבעי בארה"ב, ונסחרת בשווי של כ-280 מיליון דולר ■ המחיקה הצפויה - באמצעות מיזוג או הצעת רכש

בנייה  / צילום: תמר מצפי

הקבלנים בלחץ ובועת הסיסמאות על מחסור בדירות בארץ

שאלות ותשובות על שוק הדיור: מה אומרים הקבלנים לתקשורת, מה הם כותבים בדוחות הכספיים ומה זה אומר לנו, הציבור

אסדת קידוח / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אנרג'יאן תשקיע 1.6 מיליארד דולר בפיתוח מאגרי כריש ותנין

עד היום חתמה אנרג'יאן על חוזים לאספקת גז בכמות כוללת של 4.2 BCM בשנה לתקופה של 16 שנים

שפיר הנדסה / צילום: אסף מרדכי

נחמה למשקיעים: שפיר הציגה עלייה של 50% ברווחים ב-2017

בצל פרשת השוחד, הציגה החברה נתונים פיננסיים איתנים לשנת 2017 ■ הרווח הנקי זינק פי 10 ל-39 מיליון שקל ■ סמנכ"ל הכספים: "אנחנו עסוקים במגה-פרויקטים"

ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס    Joshua Roberts

יו"ר הפד ריזרב: יידרשו העלאות ריבית נוספות במהלך השנה

ג'רום פאוול הגיב להעלאת הריבית ב-0.25% ורמז כי המגמה תימשך ■ השאלה היא הקצב: גוברים הקולות שמנבאים ארבעה העלאות השנה

רענן זילברמן, המנכ"ל הנכנס של אבן קיסר / צילום: יחצ

אחרי שנה בתפקיד: מנכ"ל אבן קיסר - רענן זילברמן מתפטר

זילברמן נכנס לתפקיד מנכ"ל החברה לייצור משטחי עבודה למטבחים בסוף פברואר 2017 ■ סמנכ"ל הכספים של החברה יעיר אורבך ישמש כמחליף זמני

ריבית / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ריבית הליבור הדולרית עולה – לשם שינוי בלי פאניקה

שלא כמו ב-2008 ובמשבר היווני ב-2012, הפעם העלייה בעלויות ההלוואה נובעת מכך שהאוצר האמריקאי מנפיק יותר אג"ח - ולא מחששות בנוגע לבריאותם של הבנקים

בכירי טנסנט / צילום: בובי ייפ, רויטרס

שווי השוק של ענקית הטכנולוגיה הסינית צנח ב-26 מיליארד ד'

חברת טנסנט הודיעה כי בכוונתה להשקיע יותר בטכנולוגיה דבר אשר יגרום לשחיקת הרווח בטווח הקצר ■ שווי השוק של החברה הגיע לאחרונה לשיא של 550 מיליארד דולר

כחלון וכץ / צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"

מחיר למשתכן: כישלון מכרז בצפת והצלחה באור יהודה

המכרז בצפת כלל היצע של 432 דירות, 215 מתוכן מוזלות, בחמישה מגרשים ■ באור יהודה נסגר בהצלחה מכרז ל-152 דירות, 122 מהן מוזלות, לצד מתחם גדול של מסחר ותעסוקה ■ במכרז זכו החברות גשם למשתכן ואשל הירדן ייזום ובניין

רופא / צילום: שאטרסטוק

אליום קיבלה אישור מה-FDA לשיווק מוצר הדגל של החברה

המוצר של אליום מתמקד במניעת תסחיפים בעת פתיחת חסימות עורקים ■ מניית החברה מזנקת בכ-11% והיא נסחרת כיום לפי שווי של 88 מיליון שקל 

עמוס מתן / צילום: איל יצהר

נחיתה קשה: אירונאוטיקס חותמת שנה עם ירידה של 70% ברווח

מאז ההנפקה אשתקד והאקזיט שביצעו הקרנות השולטות ביצרנית המל"טים, נפלה מנייתה ב-42% עיקר הרווח השנתי, 5.7 מיליון ד', ברבעון הרביעי

שביתה בנמל חיפה/ צילום: "עושים עניין"

בית הדין הורה לעובדי נמל חיפה להפסיק את העיצומים

עובדי נמל חיפה הצטרפו למחאה של חבריהם באשדוד על רקע ההתנגדות לרפורמת הנמלים ■ בהתאחדות התעשיינים פנו לראש הממשלה וביקשו את התערבותו המיידית בנושא ההשבתות

בנימין נתניהו / צילום: פלאש 90

רה"מ: כשמוצאים משהו אצל אחר מתעלמים "לא ביבי, לא נוגעים"

(עדכונים): ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום להרים כוסית לחג הפסח בפני אלפי פעילי ליכוד וחברי מרכז ■ בנאומו תקף את גורמי אכיפת החוק וטען כי "הם מחפשים מחפשים ולא מוצאים אבל כאשר מוצאים משהו מובהק אצל מישהו אחר לא נוגעים בזה. כי יש כלל פשוט: לא ביבי, לא נוגעים"

רן ארז / צילום: שלומי יוסף

האם ביהמ"ש יאשר את הניצחון המפוקפק של רן ארז?

שאלות ותשובות בעקבות זכיית יו"ר ארגון המורים בבחירות שהתקיימו אתמול, זמן קצר לאחר שהתקנון שונה והרוב הדרוש לניצחון הוקטן

הנסיך מוחמד בן סלמאן מציג לטראמפ את רשימת הרכש / צילום: רויטרס, Jonathan Ernst

הרכש הביטחוני הסעודי מארה"ב: הנסיך מהמר על טראמפ

בדיוק 15 שנה לאחר שארה"ב פלשה לעיראק, ופתחה תיבת פנדורה ענקית, נסיך המילניום של ערב הסעודית קופץ לבית הלבן עם רשימת רכש צבאי של 12.5 מיליארד דולר ■ אם הרפורמות שלו יעלו יפה, אולי הוא יתקן מה שעוללו בוש וצ'ייני לארצם ולמזרח התיכון ב-2003

נשק / צילום: סאטרסטוק

למנוע את הירי ההמוני הבא? יוטיוב חוסמת הדגמות של כלי נשק

אתר העלאת הסרטונים הודיע על מדיניות חדשה על פיה לא יפורסמו סרטוני הדרכה או קישורים למכירת כלי נשק ■ "יוטיוב מתפקדת בתור כיכר העיר הוירטואלית, לכן צנזורה יכולה להראות כפגיעה בחופש הביטוי"

מימין לשמאל- אמיר לייטרסדורף, אור הילטש, עירי עמירב וגיא ציפורי / צילום: סער ברודסקי

Skyline AI מגייסת 3 מיליון דולר מקרן סקויה קפיטל

החברה פיתחה טכנולוגיות בתחום השקעות נדל"ן המבוססות על בינה מלאכותית, המנתחות באופן רציף יותר מ-130 מקורות מידע ■ מדובר בהשקעת סיד

גג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר (צילום: מייק בלייק, רויטרס)

מנכ"ל טוויטר: "בתוך 10 שנים ביטקוין יהיה המטבע העולמי"

בראיון לעיתון "טיימס" הבריטי אמר ג'ק דורסי כי אף שהביטקוין כיום יקר ואטי כאמצעי תשלום, המצב ישתנה ככל שהאימוץ שלו יתרחב

הבורסה בסיאול / צילום: רויטרס

קוריאה הדרומית: הנמרה שעשויה להיות מסוכנת פחות

מלבד שנת ההקמה וההתמודדות עם סכנות גיאופוליטיות, קוריאה הדרומית דומה לישראל גם מבחינות כלכליות רבות ■ ניצנים של רגיעה במתיחות מול קוריאה הצפונית עשויים להפחית את הסיכון ולייצר הזדמנויות השקעה