גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוח העוני: ישראל המדינה הענייה ביותר בין מדינות ה-OECD

משפחה עם 3 ילדים ויותר תישאר מתחת לקו העוני גם אם שני ההורים בה מועסקים במשרה מלאה בשכר מינימום ■ ב-2016 היו כ-463,300 משפחות בעוני ■ גידול של 10.2% במספר הילדים העניים - בשל הוספת הבדואים לסטטיסטיקה

עוני / צילום: אבשלום ששוני
עוני / צילום: אבשלום ששוני

חישוב מחדש של העוני באוכלוסייה הבדואית בישראל הביא לגידול של 10.2% במספר הילדים העניים במדינה - כך עולה מנתוני הביטוח הלאומי שהוצגו היום (ד') במסגרת דוח העוני. הדוח מעיד על שיפור ממשי בהיקף תופעת העוני בישראל במרבית הפרמטרים, על רקע העלאת שכר המינימום, קצבאות הילדים וצעדים נוספים של שר האוצר והממשלה בנושא. יחד עם זאת, הדוח מציין כי ישראל נמצאת עדיין במקום הראשון בשיעור העוני בין מדינות ה-OECD, וכי משפחה ישראלית עם 3 ילדים ומעלה תישאר מתחת לקו העוני גם אם שני ההורים בה מועסקים במשרה מלאה בשכר מינימום.

"אני שמח שהמגמה היא של ירידת מספר העניים", אמר שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, חיים כץ, "אבל יחד עם זה יש לנו עוד 1.8 מיליון עניים שצריך להוציא. שתי המגמות הבולטות הן ירידת מספר העניים הקשישים והערבים".

כץ הוסיף כי "המשרד יעשה כמיטב יכולתו להעלות את קצבאות הבטחת הכנסה ב-705 מיליון שקלים לשנה, להצמיד את קצבת הבטחת הכנסה לשכר הממוצע במשק ולדאוג שלא יהיו בישראל אזרחים ותיקים מתחת לקו העוני. מדינת ישראל בקצבאות שלה מורידה את ישראל למקום האחרון במצב העוני ב- OECD".

על-פי הדוח, ב-2016 חיו בישראל כ-463,300 משפחות בעוני.  מדובר במיליון ו-809 אלף נפש, מתוכם 842,300 ילדים. מספר הילדים העניים גדל בכמעט 80 אלף אך בביטוח הלאומי מייחסים זאת לנתונים חדשים שנאספו מהאוכלוסייה הבדואית, זאת לאחר שלראשונה מזה חמש שנים הצליחה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לדגום את האוכלוסייה הבדואית בדרום הארץ. ללא האוכלוסייה הבדואית גדל מספר הילדים העניים בישראל ב-1% בלבד: ל-773 אלף. מעיון בנתוני הדוח עולה על פניו כי הילדים הבדואים לא נספרו ב-2015 כלל במניין הילדים העניים בישראל: לפי הנתונים שפורסמו היום מספר הילדים העניים בישראל ב-2015 עמד על 764,200 עם האוכלוסייה הבדואית ו-763,00 ללא הבדואים.

במרבית הפרמטרים למדידת העוני נרשם ב-2016 שיפור בהשוואה ל-2015 ובהמשך למגמת צמצום  פערים בהכנסות בחברה הישראלית בשנים האחרונות. בביטוח הלאומי מייחסים זאת לעלייה ברמת החיים של 3.8% במונחים ריאליים שנרשמה ב-2016. בעקבות העלייה בשכר המינימום והשכר החציוני במשק עלה גם קו העוני (המחושב לפי 50% מהשכר החציוני), והוא עומד כיום על הכנסה של 3,260 שקל לחודש ליחיד, 5,216 שקל לחודש לזוג, ו-9,779 שקל למשפחה בעלת חמש נפשות.

תחולת העוני הכללית בחברה הישראלית ירדה ב-2016 ל-18.6% לעומת 19.1% ב-2015. ואולם, גם לאחר הירידה, ישראל ממוקמת במקום הראשון בין מדינות ה-OECD בתחולת העוני, לפני טורקיה, ארה"ב ומקסיקו. המדד לעומק העוני רשם ב-2016 ירידה של 4% והמדד לחומרת העוני ירד ב-3%.

כמו כן נרשמה ירידה של 1.8% במדד ג'יני לאי-שוויון בהכנסה הפנויה והמדד לאי-שוויון בהכנסה הכללית ירד ב-1.3%. בביטוח הלאומי מציינים כי מאז תחילת המילניום נרשמה ירידה מצטברת של 10% במדד ג'יני המודד אי-שוויון לפי פערים בהכנסה הכלכלית.

בביטוח הלאומי מייחסים את השיפורים בממדי האי-שוויון ובתחולת העוני לצעדי שר האוצר משה כחלון והממשלה  שנועדו להגדיל את ההכנסה הפנויה של משפחות מעוטות הכנסה: העלאת שכר המינימום בשיעור של 6.8% ב-2016, העלאת קצבאות הילדים וקצבאות הקשישים. תרומה נוספת הגיעה משוק התעסוקה שבו המשיכה האבטלה לרדת למרות האזהרות שהושמעו כאילו העלאת שכר המינימום תביא לגידול באבטלה שיפגע בעניים.

יחד עם זאת מציינים בביטוח הלאומי כי "על אף השיפורים הניכרים בממדי העוני והאי-שוויון ב-2016 מצבה היחסי של ישראל בהשוואה בינלאומית מוסיף להיות קשה במדרג מדינות ה-OECD. ישראל ממשיכה להיות מוצבת בראש סולם העוני, זאת מאחר ומיקומה היחסי תלוי גם בהתפתחויות במדינות האחרות. ואכן מדוח העוני עולה כי אם חד הורית על ילד אחד בלבד תחיה בעוני גם אם תעבוד במשרה מלאה בשכר מינימום ותקבל קצבאות מהביטוח הלאומי. בנוסף בני זוג בעלי 3 ילדים ויותר לא יצליחו להיחלץ מקו העוני, גם אם שניהם עובדים במשרה מלאה ובשכר מינימום.

ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת, מסר בתגובה לנתוני דוח המוסד לביטוח לאומי: "האם איבדנו את הבושה שהיינו צריכים לחוש נוכח שיעורי העוני הגבוהים עקב ירידה מינורית בחצי אחוז?! העובדה שישראל עדיין עומדת בראש סולם העוני ואי-השוויון מבין מדינות ה-OECD ושהיקף הבעיה מפושט בחברה הישראלית ומשפיע על חלקים נרחבים באוכלוסייה, לא מצדיקים את האופטימיות המשתקפת בדברי שר הרווחה, חיים כץ. העלייה בשיעור הנפשות העניות והילדים העניים, לצד העלייה הדרמטית בשיעור המשפחות העניות החד הוריות, כמו גם העובדה ששכר המינימום עדיין לא מצליח לחלץ מעוני משפחות עובדות, שגם שיעורן עלה באופן משמעותי, ממחישים שהצעדים החלקיים שנעשו על-ידי הממשלה בתחומי התעסוקה, הקצבאות והשלמת ההכנסה, גם אם הם בכיוון הנכון, עדיין אינם מחלחלים לאוכלוסיות העניות ביותר.

"שינוי מגמה יוכל להתרחש רק אם ממשלת ישראל תאמץ ותיישם את מלוא המלצות הוועדה למלחמה בעוני, תקצה את המשאבים המתאימים, תקבע יעד לצמצום העוני ותמנה גורם מתכלל לטיפול בנושא. בשבוע הבא יפורסם מדד העוני הרב-ממדי, אשר בודק את מידת המחסור ביחס לצרכים החיוניים הדרושים לקיום בסיסי בכבוד בממדי הדיור, הבריאות, ההשכלה, אי-ביטחון התזונתי והעמידה ביוקר המחיה. המדד הרב ממדי יצביע על שיעורי עוני בהיקף נרחב הרבה יותר מאלה המוצגים על-ידי המוסד לביטוח לאומי, וימחיש מעל לכל ספק, שלא ניתן להסתפק בפרמטר ההכנסה בלבד על-מנת לקבוע האם אדם חי בעוני ובמחסור בחברה הישראלית".

ניסים ציוני, מייסד ארגון "פתחון לב", על הדוח: "העובדה שבכל שנה עם פרסום דוח העוני דנים בכמה משפחות נוספו למעגל העוני או יצאו ממנו, היא צינית במיוחד או אטומה במיוחד, כי זה לא הסיפור החשוב. סיפור העוני האמיתי מחבר בשטח מספר עובדות כואבות :37% מהישראלים משתכרים פחות מ-5,000 שקל בחודש. (לפי דוח מרכז אדוה לשנת 2016). לפי דוח העוני של שנת 2016 , משפחה בת 4 נפשות נחשבת עניה אם היא משתכרת פחות מ-8,345 שקל בחודש. הוצאה ריאלית מינימלית למשפחה שכזו עומדת על 12,256 של (לפי הערכות ארגון פתחון-לב על סמך 19 שנות נסיון מעשי בשטח).

"הכל חוזר לאותה נקודה, אף אחד לא מתעסק בלהוציא משפחות מהעוני ולשבור את מעגל העוני הבין דורי. מתעסקים בסטטיסטיקות ולא בטיפול אמיתי בבעיה ובמניעתה. כי עוני זה לא רק מספרים, עוני זה בני אדם, עיניים עצובות של אמא דואגת, בטן ריקה של ילדים רעבים ועליבות של קשישים. פשוט אוזלת יד מתמשכת של כל ממשלות ישראל זה האיום הממשי על המדינה".

עוד כתבות

הדרך שהפכה לחניון / צילום: יחצ

מה שנראה כמו חניה, מסומן כחניה ומשמש כחניה - הוא חניה

ביהמ"ש קבע כי עיריית אשקלון והוועדה המקומית יפצו את אפרידר בגין הפקעת 3 חטיבות קרקע בעיר, המשמשות בפועל כחניות ציבוריות ■ אלי אלעזרא, בעל השליטה באפרידר, שהיה בעברו מנכ"ל החברה הכלכלית אשקלון: "אני מכיר את הטריקים של העירייה. היה פה ניסיון לקחת מאפרידר, לפני ההפרטה"

שאל אלוביץ פרשת בזק / צילום: שלומי יוסף

חלבו את הפרה: ההתעללות המתמשכת שעברה בזק מידי בעליה

לא מעט דוגמאות ממחישות כיצד יורוקום, החברה השולטת בבזק, ניצלה אותה במשך שנים, עשקה אותה ופגעה בה ■ בזק היא חברה נהדרת - שנוהלה ונותבה לדרכים אפלות ■ פרשנות

יובל כהן / צילום: יח"צ

חבל הצלה למפעל סינרג'י: יוגבל יבוא כבלים מטורקיה

לפי החלטת משרד הכלכלה, ההיטל על יבוא של כבלים במתח נמוך יעמוד על 14.5% לתקופה של חצי שנה, עד לסיום החקירה בעניין

שופטי העליון / צילום:אתר בתי המשפט

ידם על העליונה: 4 פיינליסטים בקרב צמוד על 2 כיסאות בעליון

לקראת כינוס הוועדה לבחירת שופטים, גוברות ההערכות כי ישנם 4 מועמדים מובילים המתמודדים על שתי המשרות שמתפנות בביהמ"ש העליון ■ האם ברגע האחרון יגיח מועמד מפתיע אחר שיקטוף את התפקיד היוקרתי?

קמפיין יס / צילום מסך

דאבל שני ל-yes: גם השבוע - הפרסומת הכי זכורה ואהובה

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת ל-9 מיליון בכיכובה של שני כהן, שבעבר שלטה ממושכות בטבלת הפרסומות הזכורות והאהובות, מגיעה רק למקום השלישי

צילום מסך - נטפליקס בעברית

סלקום ממשיכה במבצע החדש למרות פניית נטפליקס

(עדכון) - כפי שפורסם הבוקר לראשונה ב"גלובס", סלקום יצאה במבצע סבסוד של 30 שקל לחודש ללקוחות שמעוניינים לצפות בנטפליקס ■ נטפליקס הודיעה בתגובה כי רק פרטנר רשאית כרגע לשווק את נטפליקס בישראל ■ סלקום: המבצע נמשך; החברה פועלת עפ"י החוק

בית המשפט העליון / צילום: אריאל ירוזולימסקי

הפתעה בדרך? דיון הוועדה לבחירת שופטים נמשך כבר 8 שעות

חברי הוועדה, בהם נשיאת בית המשפט העליון חיות, השרים כחלון ושקד ויו"ר לשכת עורכי הדין אפי נווה, מכונסים שעות ארוכות בנסיון להגיע להסכמה על זהות השופטים החדשים בבית המשפט העליון

חיסכון / צילום: שאטרסטוק

שוק הגמל: ילין לפידות מציג רצף של חודשי ניוד שליליים

בדיקת "גלובס" ממפה את שוק מנהלי החיסכון הפנסיוני החדש הגדולים ביותר, ומעלה כי בעוד שב-2006 הם החזיקו יחדיו ב-26% משוקי ההשתלמות, הגמל והפנסיה החדשה - הרי שכיום כבר מדובר בנתח מצרפי של כ-84% מהשוק ■ מי מנהל כספי הציבור הגדול ביותר בשוק של יותר מטריליון שקל?

אריה דרעי / צילום:תמר מצפי

שר הפנים אריה דרעי נחקר בפעם השמינית במשרדי להב 433

בין הפרשיות שדרעי נחקר בהן - החשד כי הועברו כספים ממשרדו לעמותות בהן בני משפחתו עובדים בשכר, תוך שדרעי עצמו מצוי בניגוד עניינים לכאורה

צבא מצרים / צילום: רויטרס

צבא מצרים פועל בסיני ומשפיע על קליטת הסלולר בכל הארץ

לקוחות חברות הסלולר בישראל נתקלים בשיעור גבוה של ניתוקים יחסית לשגרה ■ משרד התקשורת עירב את משרדי הממשלה הרלוונטיים כדי להפסיק את ההפרעות

טיסות מבוטלות בנתב"ג / צילום: Siegfried Modola, רויטרס

אחרי השיבושים: מגדל הפיקוח בנתב"ג חזר לעבודה סדירה

(עדכון) - הנוסעים בנמל התעופה בן-גוריון חוו בשעות האחרונות עיכובים בטיסות, לאחר שיו"ר ועד עובדי נתב"ג הנחה על ריווח במועדי ההמראות ■ בהמשך חזרו עובדי מגדל הפיקוח בנתב"ג לעבודה סדירה, אך לוח הטיסות עדיין מסומן בעיכובים רבים שמגיעים גם ל-3 שעות

יצחק אנג'ל / צילום: איל יצהר

אורמת דוחה פרסום הדוחות על רקע בדיקת סוגיות מס בארה"ב

החברה הייתה אמורה לפרסם היום דוחות לרבעון הרביעי ושנת 2017 כולה, ודחתה בשבוע ל-1 במארס ■ המניה מאבדת 2%

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בת"א; מניית שיכון ובינוי ירדה ב-3%

מניות קבוצת אלוביץ' עמדו במוקד השבוע ■ שותפויות הגז חתמו על הסכם למכירת גז טבעי ממאגרי "תמר" ו"לוויתן" למצרים, ומניותיהן ריכזו עניין ■ הבוקר דיווחה דלק קידוחים כי חתמה, יחד עם השותפות ב"לוויתן" וב"תמר", על הסכם למכירת גז טבעי לכיל

אסדת קידוח / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

כיל חתמה על הסכמים לאספקת הגז עם שותפויות "תמר" ו"לוויתן"

חברת כיל מגבה את עצמה למקרה שאנרג'יאן לא תתחיל לספק גז בזמן שהוכרז

יאיר גולדפינגר, בעל השליטה במדיפאואר / צילום: חברת מדיפאואר

וויטסמוק מהמרת על מטבעות דיגיטליים כדי להתאושש

אחרי שגייסה בחודש שעבר כ-2 מיליון שקל מיאיר גולדפינגר וממשקיעים נוספים, הודיעה חברת השיווק באינטרנט על בחינת כניסה לפעילות בתחום של קידום בורסות, ארנקים ומטבעות דיגיטליים

פסל השור מחוץ לבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות שערים בוול סטריט; דוחות HP - לאחר הנעילה

נעילה מעורבת באירופה  ■ מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ירד ב-1.6 מיליון חביות ■ דוחות ברקליס: שיפור משנה לשנה, פספסה את תחזית האנליסטים ■ מלאנוקס העלתה את התחזית לרבעון הראשון

סניף רשת שופרסל דיל, בית שמש   / צלם: אוריה תדמור

מועדון האשראי של שופרסל כבר שווה כ-800 מיליון שקל

הרשת תשלם 286 מיליון שקל לפז ולאומי קארד עבור מניותיהן ■ שווי המועדון גבוה ב-70% מהערכת השווי הקודמת, וזאת בעיקר בעקבות השיפור בתנאים עם השותפה החדשה כאל ■ הערכת השווי בוצעה ע"י הכלכלן אורי כהן

ביטוח סיעודי / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דנאל עשויה להיפגע מהותית משינויים צפויים בתחום הסיעוד

מכה למניה הלוהטת: הגיבה היום בירידות שערים חדות שהתקרבו במהלך המסחר ל-10% ועמדו בשעות הצהריים על כ-5% ■ השינויים עלולים לפי דנאל, להיות בעלי "השפעה מהותית לרעה על הכנסות החברה במגזר כוח העזר בתחום הסיעוד" - תחום הפעילות הגדול ביותר שלה

עופר קוטלר מנכ"ל שיכון ובינוי / צילום: סיון פרג'

השוחד בקניה: הוארך מעצר מנכ"ל שיכון ובינוי לשעבר קוטלר

(עדכון) - הבוקר עוכבו לחקירה 4 מנהלים בכירים לשעבר בחברת שיכון ובינוי - בהם המנכ"ל לשעבר עופר קוטלר ■ לפי החשד, השוחד הועבר לפקידי ציבור זרים בתמורה לקידום פרויקטים בקניה ■ הארבעה נחקרו במשך שעות ארוכות ■ קוטלר: "דוחה בתוקף את החשד"

שאול אלוביץ'/ צילום: שלומי יוסף

תיק 4000: מעצר חפץ, שאול, איריס ואור אלוביץ' הוארך עד יום ב'

(עדכון) - מעצרו של ניר חפץ הוארך עד יום ראשון בתיק 1270 על החשדות בגין ניסיון לשוחד של השופטת גרסטל; ועד יום שני בתיק 4000 ■ מעצרו של שלמה פילבר, שחתם שלשום על הסכם עד מדינה, הוארך ב-15 ימים נוספים