גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הצעת החוק שתפיל את המיזוג בין אגוד למזרחי-טפחות

בכנסת מחריפים את המאבק נגד העסקה, ובוחנים הצעת חוק לפיה מיזוג בין בנקים יהיה כפוף לאישור שר האוצר ושר הכלכלה ■ כחלון וכהן כבר הביעו בעבר את התנגדותם לעסקה

משה כחלון (צילום: תמר מצפי)
משה כחלון (צילום: תמר מצפי)

מחריף המאבק בכנסת למניעת המיזוג של בנק אגוד לתוך מזרחי-טפחות. ל"גלובס" נודע כי בכנסת נעשים בהובלת ח"כ רועי פולקמן מסיעת "כולנו", לגבש הצעת חוק ולפיה מיזוג בין בנקים בעלי נתח שוק מצרפי של מעל ל-10% יהיה כרוך באישור של שר האוצר ושר הכלכלה.

נציין, כי הצעת חוק כזו נחשבת לדרמטית ולא בטוח שהיא תעבור בכנסת. לכן, בשלב זה מתבצעים בעיקר גישושים לא רשמיים לבחינת היתכנותה, ולאחר מכן יוחלט האם לקדם את התוכנית.

הצעת החוק מתייחסת כמובן למיזוג בין מזרחי-טפחות ובנק אגוד - עסקה שנחתמה בשבוע שעבר ושעדיין טעונה את אישור בנק ישראל ורשות ההגבלים. המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, כבר הודיעה כי היא תומכת במיזוג, ואילו ברשות ההגבלים מתכוונים לקבל החלטה בחודשים הקרובים. עם זאת, גורמים משפטיים מעריכים כי קיים סיכוי סביר שהרשות תאשר את העסקה.

לעומת זאת, במערכת הפוליטית מתנגדים בחריפות למיזוג שיוציא שחקן משוק הבנקאות. כך, שר הכלכלה, אלי כהן, הביע התנגדות למיזוג, ובשבוע שעבר גם שר האוצר, משה כחלון, הצטרף למתנגדים. אלא שבמצב הנוכחי, לכנסת ולשרים אין סמכות למנוע את המיזוג, ועל רקע זה נבחנת כאמור היוזמה לפיה אישור המיזוג בין הבנקים יגיע גם לשולחנם של כחלון וכהן, שכאמור מתנגדים למהלך.

במובן מסוים הצעת החוק המדוברת מזכירה את חוק ההמלצות. מדובר בהצעת חוק שנולדה כתוצאה ממקרה ספציפי (במקרה של חוק ההמלצות כתוצאה מחקירות ראש הממשלה, ובמקרה הנוכחי מעסקת אגוד ומזרחי-טפחות). כמו כן, בשני המקרים הצעת החוק מחלישה רגולטורים קיימים, ובמקרה הנוכחי אף מחזקת גורמים פוליטיים בהחלטות עסקיות. למעשה, הצעת חוק כזו מהווה אמצעי לחץ על הרגולטורים הרלוונטיים, ובעיקר על רשות ההגבלים שטרם החליטה כאמור אם לאשר את המיזוג. ניתן להניח שברשות לא יאהבו חוק כזה שלמעשה מחליש את כוחם והשפעתם. מנגד, אם יספקו אינדיקציות לכך שלא יאשרו את המיזוג - הדבר עשוי להביא להורדת הצעת החוק.

נזכיר, כי הממונה על הרשות, מיכל הלפרין, כלל אינה יכולה לעסוק במיזוג בשל הסכם ניגוד העניינים עליו היא חתומה, והטיפול נמצא תחת אורי שוורץ, היועץ המשפטי של הרשות, שנאלץ לטפל בתפוח האדמה הלוהט הזה.

עליית מדרגה בהתנגדות

כאמור, היוזמה הנבחנת בימים אלה היא עליית מדרגה בהתנגדות שהביעו חברי הכנסת מהמיזוג הצפוי. ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, שלח היום מכתב לבר והלפרין בבקשה לקבל את התייחסותן למיזוג של בנק אגוד אל מזרחי-טפחות. "משמעות אישור התהליכים הללו היא פגיעה קשה בתחרותיות וקבירת 'חוק שטרום' עוד בטרם יציאתו לדרך. אבקש לקבל את התייחסותך לאמור לעיל, בטרם אחליט לזמן דיון בנושא בוועדת הכלכלה", כתב כבל. "בנק אגוד הינו בנק קטן ונחשב לשחקן מחולל תחרות בשוק הבנקאות הריכוזי ש-95% ממנו מוחזקים ע"י חמישה שחקנים. 'בליעתו' של אגוד ע"י בנק מזרחי תהווה פגיעה משמעותית בתחרותית ובמידה רבה תחסל כל סיכוי כניסה של שחקנים חדשים לענף. בחודש ספטמבר השנה הגיש אגף התקציבים באוצר חוות דעת מפורטת ממנה עולה באופן ברור כי מיזוג בנק איגוד עם בנק מזרחי תוביל לפגיעה משמעותית ברמת התחרות בשוק הבנקאות".

לא רק ועדת הכלכלה בראשות כבל מתכוונת לעסוק במיזוג. השבוע הייתה אמורה להתקיים ישיבה של ועדת הכספים בנושא אך היא נדחתה. לפי הערכות, הדחייה נבעה מכך שרשות ההגבלים עדיין לא גיבשה עמדה לגבי אישור העסקה.

ההתנגדות החריפה בכנסת למיזוג נובעת משתי סיבות: הראשונה היא נושא התחרות במערכת הבנקאית. בכנסת עוסקים בכך רבות, ובכנסת הנוכחית אף נחקק חוק שטרום שמאלץ את הבנקים הגדולים למכור, בין היתר, את חברות כרטיסי האשראי. הידיעה שמצד אחד נעשים מאמצים להכניס שחקנים חדשים לשוק הבנקאות, ומנגד מתקיים מהלך שיפחית שחקן מהמערכת הבנקאית - גורם להתנגדות החריפה לעסקה. סיבה נוספת היא העובדים. במסגרת המיזוג אמורים להיקלט במזרחי-טפחות רק 700 מתוך 1,200 עובדי אגוד, מה שמביא גם כן להתנגדות לעסקה בקרב חלק מחברי הכנסת.

במקביל למתיחות בין הבנקים לכנסת, ישנה גם מתיחות בין האוצר לבנק ישראל שתורמת למגמה השלילית במערכת הפוליטית נגד העסקה. בין כחלון לנגידה ד"ר קרנית פלוג ולבר יש יחסים מורכבים ולא מעט חילוקי דעות, שבאו היטב לידי ביטוי במהלך ועדת שטרום. כחלון נחוש להשיג הישגים לשיפור התחרות במערכת הבנקאית, אלא שיישום חוק שטרום - מהלך הדגל של כחלון בתחום הבנקאות - מסתבר כמורכב וארוך יותר ממה שנראה היה, מה שבאוצר לא ממש אוהבים.באוצר זיהו שבר תומכת בהתלהבות במיזוג אגוד למזרחי, מה שככל הנראה תרם להחלטתם להתנגד לו, במיוחד לאור העובדה שמבחינתם בנק ישראל לא עושה מספיק בכדי להקל על כניסת שחקנים חדשים.

נזכיר, כי בשבוע שעבר חתם מזרחי-טפחות, שבשליטת משפחות עופר וורטהיים, על עסקה לרכישת בנק אגוד תמורת 1.4 מיליארד שקל מידי בעלי השליטה של בנק אגוד שלמה אליהו, משפחות לנדאו, מנור וד"ר יעל אלמוג זכאי. מדובר בעסקת מניות ללא מזומן, וישנן שתי משוכות מרכזיות לקיומה. המשוכה הראשונה היא אישור רשות ההגבלים, ואם היוזמה להצעת החוק תבשיל אז גם אישור השרים. משוכה נוספת היא הגעה להבנות עם העובדים לגבי תנאי הפרישה לעובדים שלא ייקלטו במזרחי-טפחות. ככל הידוע, נכון לעכשיו ועד העובדים בבנק מסרב לדון עם הבעלים ויוצא במאבק למניעת העסקה. המאבק כלל עד כה שביתה בת כמה ימים וכן מספר הפגנות.

עוד כתבות

מארק מקלקלין / צילום:  אלון רון

מנכ"ל פאלו אלטו: "הקרב בסייבר הופך מהיר יותר ויותר"

מארק מקלקלין, מנכ"ל חברת הסייבר, בשיחה נדירה על הבדלי הגישות ביחס למתחרים, ועל הרכישות בישראל ■ "החלטנו שאנחנו חייבים להיות בכל מקום שבו המידע נמצא, לא רק על הרשת הארגונית"

עודד מאור / צילום: דוברות בתי המשפט

בית המשפט פטר הורים לשמונה ילדים בהליך פשיטת-רגל מכל חובותיהם לנושים

פסק-הדין ניתן בעניינם של שני חייבים שהסתבכותם הכלכלית נוצרה, לטענתם, כתוצאה מההוצאות לגידול הילדים ■ במסגרת פסק-הדין פטר בית המשפט את זוג ההורים מכל חובותיהם

רמת השרון / צילום: איל יצהר

אין התנפלות: דירות ריקות בפרויקטים להשכרה לטווח ארוך

3 הפרויקטים הראשונים מתמודדים עם מלאי גדול של דירות פנויות ■ ברמה"ש בפרויקט שכולל גם דופלקסים להשכרה ב–9,000 ש' לחודש, יש 86 דירות פנויות ■ הדירות שאינן מושכרות כולן במחירי שוק חופשי בעוד המוזלות מאוכלסות כולן

apple / צילום: שאטרסטוק

איטליה מנהלת חקירה נגד אפל וסמסונג בחשד להאטת מכשירים

החקירה מתנהלת תחת חשד שהחברות האטו במכוון מכשירים מתוצרתן

קרנית פלוג / צילום: פלאש 90

הערכות: כ-80% מהשחקנים הזרים בשקל מדווחים לבנק ישראל

בנק ישראל מתערב במסחר כאשר בבנק מזהים ששער החליפין מושפע בפועל כתוצאה ממעורבות חריגה של גופים הסוחרים למטרות רווח פיננסי קצר-טווח

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אנגלה מרקל בדרכה לכהונה רביעית כקנצלרית גרמניה

הסוציאל-דמוקרטים בגרמניה הצביעו בעד קואליציה עם מרקל ■ לאחר ספירה ידנית התגלה כי 362 מהנוכחים הצביעו בעד חבירה לקואליציה, 279 הצביעו נגד

סטלה הנדלר / צילום: אביב חופי

בזק דורשת ממשרד התקשורת לתקן דיווח לוועדת הכלכלה

הדיווח נגע להיקף פריסת הסיבים של פרטנר וסלקום, שהוכפל מאז הותר לקבלנים חיצוניים לבצע עבודות השחלת סיבים ברשת בזק

רפורמה במוניות ספיישל / צילום: אייל פישר

הרפורמה במוניות השירות יוצאת לדרך עם כרטיס הרב קו

כרטיסי הרב קו ייכנסו למוניות שירות שיזכו במכרזים של משרד התחבורה והמוניות הישנות יעלמו בתוך כשנתיים ■ תיקוף הרב קו יתאפשר רק בימי חול

בנייה בהוד השרון / צילום: תמר מצפי

בית המשפט מעכב את אישור תוכנית המתאר של הוד השרון

בעקבות מעל ל-1,800 התנגדויות של התושבים, יצא צו ביניים על פיו תוכנית המתאר לחלוקת העיר איננה תקפה ■ תכנית המתאר כללה תוספת פוטנציאלית של כ-27 אלף יחידות דיור במקומות שונים בעיר

אריה דרעי אביגדור ליברמן / צילומים: איל יצהר

נתניהו: אשוחח בנפרד עם ליברמן ודרעי כדי להרגיע אותם

בשבת בבוקר ערך השר ליברמן קניות במרכז ביג באשדוד ואמר כי חוק המרכולים יוצר פילוג ומתח ■ בתגובה, השר דרעי צוטט כאומר לאנשים בסביבתו: "אני עם ליברמן גמרתי; הוא דרס את השבת ברגל גסה"

אצטדיון כדור-רגל / צילום: שאטרסטוק

השורה התחתונה: אליפות כדורגל מביאה רווחים - והרבה

דוח של KMPG שבדק 11 קבוצות אירופיות שזכו בתואר, מצא כי כולן סיימו את העונה ברווח נקי, כולל ממדינות כמו רומניה, הולנד וסקוטלנד ■ האם מדובר בבשורה לבעלי ההון שמשקיעים בכדורגל הישראלי?

ניסים סלמן / צילום: לשכת הפרסום הממשלתית

ניסים סלמן ימונה למנכ"ל החברה לפיתוח ברחובות

החברה לפיתוח רחובות (ה.ל.ר) אחראית לפיתוח התשתיות בעיר ■ ראש עיריית רחובות, רחמים מלול: "ניסים הרשים אותנו ביכולותיו ובניסיונו העשיר, שהינו רלוונטי ביותר למשרת מנכ"ל ה.ל.ר, ואנו סמוכים ובטוחים שהוא יידע לנווט אותה לביצועים מצוינים"

 חלום של כל גבר: מכונה שמקפלת בגדים ומכניסה למגירה / צילום: יחצ

חלום של כל גבר: מכונה שמקפלת בגדים ומכניסה למגירה

מכונה שמקפלת בגדים בשם foldimate ו-wi-charge, טכנולוגיה הקשורה לתחום הטעינה האלחוטית - שני סטארט-אפים ישראלים שזכו לפרסי הצטיינות בתערוכת CES שנערכה בלאס וגאס ■ הפרטים בווידאו

משה כחלון ואלי כהן / צילומים: איל יצהר

אושרה הקמת ועדה לעסקים קטנים; דורשים מהלכים מידיים

נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה: "הוועדה הוקמה כמס שפתיים כדי להשקיט רעשים, אך לא נועדה לסייע לבעלי העסקים שמחזיקים את המשק הישראלי ומתמודדים עם קשיים רבים"

אוטובוס אגד / צילום: אריאל ירוזולימסקי

אגד לביה"ד: מנע את השבתת הקווים מחר למשך שעתיים

(עדכון) - מוקדם יותר הודיעה ההסתדרות כי עקב האלימות כלפי הנהגים, קווי אגד יושבתו מחר למשך שעתיים: "לא יעלה על הדעת שנהגי התחבורה הציבורית יהפכו לשק חבטות של נוסעים אלימים" ■ הנהלת אגד לביה"ד: "לא ניתן יד לפגיעה גורפת בנוסעים"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

נתניהו: איננו פועלים נגד פליטים אלא נגד מהגרים בלתי חוקיים

רה"מ: "בניגוד לנטען, ההסדרים שקבענו עם המדינה השלישית מבטיחים ליוצאים מכאן שמירה על ביטחונם האישי" ■ גינה את התנהלות חברי הסיעה המשותפת בעניין ביקורו של מייק פנס הערב: "אני רואה זאת כחרפה שחברי כנסת מתכוונים להחרים את הביקור החשוב הזה בכנסת ואפילו מבקשים להפריע לו"

עו"ד רו"ח משה אשר / צילום: איל יצהר

רשות המסים ממשיכה במסלול "הלבנת" שוק היהלומים

מנהל רשות המסים והמפקחת על הבנקים שיגרו מכתב הבהרה לבנקים בנושא פתיחת חשבונות ומתן אשראי ליהלומנים, שיאפשר לבנקים להסתמך על הגשת בקשה לגילוי מרצון כצעד מפחית סיכון ציות לחוקי המס ■ הרקע: קושי של היהלומנים לקבל אשראי מהבנקים על רקע חששות מהלבנות הון

ראש הממשלה, בנימין נתניהו / צילום: שאטרסטוק

מאז 2003: כ-10% ירידה בשיעור המס של 8 העשירונים העליונים

מסקירת הכלכלן הראשי עולה כי נטל המסים הכבד ביותר מוטל דווקא על העשירון הנמוך ביותר ■ אמנם עשירון זה משלם פחות מסים ישירים (מס הכנסה, מס בריאות וביטוח לאומי), אך כיוון שהוא מוציא כספים לצריכה מעבר להכנסתו השוטפת, הוא חשוף יותר למסים עקיפים

גבי זליגסון / צילום: איל יצהר

אנליסטים אופטימיים בעקבות אירועים חיוביים בקורנית דיגיטל

חברת קורנית דיגיטל הודיעה בשבוע שעבר על השקת טכנולוגיית הדפסה מתקדמת ■ בתי ההשקעה נידהאם ו-Stifel מעלים את מחיר היעד ל-26% ול-20% מעל מחיר השוק, בהתאמה

מייק פנס / צילום: קרלוס באריה, רויטרס

סגן נשיא ארה"ב מגיע הערב לביקור רשמי בישראל

לאחר שהיה בירדן ובמצרים, ייפגש מייק פנס בישראל עם ראש הממשלה ונשיא המדינה ■ על רקע המתיחות בין ארה"ב והפלסטינים, לא תתקיים פגישה בין פנס ואבו מאזן