גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הצעת החוק שתפיל את המיזוג בין אגוד למזרחי-טפחות

בכנסת מחריפים את המאבק נגד העסקה, ובוחנים הצעת חוק לפיה מיזוג בין בנקים יהיה כפוף לאישור שר האוצר ושר הכלכלה ■ כחלון וכהן כבר הביעו בעבר את התנגדותם לעסקה

משה כחלון (צילום: תמר מצפי)
משה כחלון (צילום: תמר מצפי)

מחריף המאבק בכנסת למניעת המיזוג של בנק אגוד לתוך מזרחי-טפחות. ל"גלובס" נודע כי בכנסת נעשים בהובלת ח"כ רועי פולקמן מסיעת "כולנו", לגבש הצעת חוק ולפיה מיזוג בין בנקים בעלי נתח שוק מצרפי של מעל ל-10% יהיה כרוך באישור של שר האוצר ושר הכלכלה.

נציין, כי הצעת חוק כזו נחשבת לדרמטית ולא בטוח שהיא תעבור בכנסת. לכן, בשלב זה מתבצעים בעיקר גישושים לא רשמיים לבחינת היתכנותה, ולאחר מכן יוחלט האם לקדם את התוכנית.

הצעת החוק מתייחסת כמובן למיזוג בין מזרחי-טפחות ובנק אגוד - עסקה שנחתמה בשבוע שעבר ושעדיין טעונה את אישור בנק ישראל ורשות ההגבלים. המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, כבר הודיעה כי היא תומכת במיזוג, ואילו ברשות ההגבלים מתכוונים לקבל החלטה בחודשים הקרובים. עם זאת, גורמים משפטיים מעריכים כי קיים סיכוי סביר שהרשות תאשר את העסקה.

לעומת זאת, במערכת הפוליטית מתנגדים בחריפות למיזוג שיוציא שחקן משוק הבנקאות. כך, שר הכלכלה, אלי כהן, הביע התנגדות למיזוג, ובשבוע שעבר גם שר האוצר, משה כחלון, הצטרף למתנגדים. אלא שבמצב הנוכחי, לכנסת ולשרים אין סמכות למנוע את המיזוג, ועל רקע זה נבחנת כאמור היוזמה לפיה אישור המיזוג בין הבנקים יגיע גם לשולחנם של כחלון וכהן, שכאמור מתנגדים למהלך.

במובן מסוים הצעת החוק המדוברת מזכירה את חוק ההמלצות. מדובר בהצעת חוק שנולדה כתוצאה ממקרה ספציפי (במקרה של חוק ההמלצות כתוצאה מחקירות ראש הממשלה, ובמקרה הנוכחי מעסקת אגוד ומזרחי-טפחות). כמו כן, בשני המקרים הצעת החוק מחלישה רגולטורים קיימים, ובמקרה הנוכחי אף מחזקת גורמים פוליטיים בהחלטות עסקיות. למעשה, הצעת חוק כזו מהווה אמצעי לחץ על הרגולטורים הרלוונטיים, ובעיקר על רשות ההגבלים שטרם החליטה כאמור אם לאשר את המיזוג. ניתן להניח שברשות לא יאהבו חוק כזה שלמעשה מחליש את כוחם והשפעתם. מנגד, אם יספקו אינדיקציות לכך שלא יאשרו את המיזוג - הדבר עשוי להביא להורדת הצעת החוק.

נזכיר, כי הממונה על הרשות, מיכל הלפרין, כלל אינה יכולה לעסוק במיזוג בשל הסכם ניגוד העניינים עליו היא חתומה, והטיפול נמצא תחת אורי שוורץ, היועץ המשפטי של הרשות, שנאלץ לטפל בתפוח האדמה הלוהט הזה.

עליית מדרגה בהתנגדות

כאמור, היוזמה הנבחנת בימים אלה היא עליית מדרגה בהתנגדות שהביעו חברי הכנסת מהמיזוג הצפוי. ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, שלח היום מכתב לבר והלפרין בבקשה לקבל את התייחסותן למיזוג של בנק אגוד אל מזרחי-טפחות. "משמעות אישור התהליכים הללו היא פגיעה קשה בתחרותיות וקבירת 'חוק שטרום' עוד בטרם יציאתו לדרך. אבקש לקבל את התייחסותך לאמור לעיל, בטרם אחליט לזמן דיון בנושא בוועדת הכלכלה", כתב כבל. "בנק אגוד הינו בנק קטן ונחשב לשחקן מחולל תחרות בשוק הבנקאות הריכוזי ש-95% ממנו מוחזקים ע"י חמישה שחקנים. 'בליעתו' של אגוד ע"י בנק מזרחי תהווה פגיעה משמעותית בתחרותית ובמידה רבה תחסל כל סיכוי כניסה של שחקנים חדשים לענף. בחודש ספטמבר השנה הגיש אגף התקציבים באוצר חוות דעת מפורטת ממנה עולה באופן ברור כי מיזוג בנק איגוד עם בנק מזרחי תוביל לפגיעה משמעותית ברמת התחרות בשוק הבנקאות".

לא רק ועדת הכלכלה בראשות כבל מתכוונת לעסוק במיזוג. השבוע הייתה אמורה להתקיים ישיבה של ועדת הכספים בנושא אך היא נדחתה. לפי הערכות, הדחייה נבעה מכך שרשות ההגבלים עדיין לא גיבשה עמדה לגבי אישור העסקה.

ההתנגדות החריפה בכנסת למיזוג נובעת משתי סיבות: הראשונה היא נושא התחרות במערכת הבנקאית. בכנסת עוסקים בכך רבות, ובכנסת הנוכחית אף נחקק חוק שטרום שמאלץ את הבנקים הגדולים למכור, בין היתר, את חברות כרטיסי האשראי. הידיעה שמצד אחד נעשים מאמצים להכניס שחקנים חדשים לשוק הבנקאות, ומנגד מתקיים מהלך שיפחית שחקן מהמערכת הבנקאית - גורם להתנגדות החריפה לעסקה. סיבה נוספת היא העובדים. במסגרת המיזוג אמורים להיקלט במזרחי-טפחות רק 700 מתוך 1,200 עובדי אגוד, מה שמביא גם כן להתנגדות לעסקה בקרב חלק מחברי הכנסת.

במקביל למתיחות בין הבנקים לכנסת, ישנה גם מתיחות בין האוצר לבנק ישראל שתורמת למגמה השלילית במערכת הפוליטית נגד העסקה. בין כחלון לנגידה ד"ר קרנית פלוג ולבר יש יחסים מורכבים ולא מעט חילוקי דעות, שבאו היטב לידי ביטוי במהלך ועדת שטרום. כחלון נחוש להשיג הישגים לשיפור התחרות במערכת הבנקאית, אלא שיישום חוק שטרום - מהלך הדגל של כחלון בתחום הבנקאות - מסתבר כמורכב וארוך יותר ממה שנראה היה, מה שבאוצר לא ממש אוהבים.באוצר זיהו שבר תומכת בהתלהבות במיזוג אגוד למזרחי, מה שככל הנראה תרם להחלטתם להתנגד לו, במיוחד לאור העובדה שמבחינתם בנק ישראל לא עושה מספיק בכדי להקל על כניסת שחקנים חדשים.

נזכיר, כי בשבוע שעבר חתם מזרחי-טפחות, שבשליטת משפחות עופר וורטהיים, על עסקה לרכישת בנק אגוד תמורת 1.4 מיליארד שקל מידי בעלי השליטה של בנק אגוד שלמה אליהו, משפחות לנדאו, מנור וד"ר יעל אלמוג זכאי. מדובר בעסקת מניות ללא מזומן, וישנן שתי משוכות מרכזיות לקיומה. המשוכה הראשונה היא אישור רשות ההגבלים, ואם היוזמה להצעת החוק תבשיל אז גם אישור השרים. משוכה נוספת היא הגעה להבנות עם העובדים לגבי תנאי הפרישה לעובדים שלא ייקלטו במזרחי-טפחות. ככל הידוע, נכון לעכשיו ועד העובדים בבנק מסרב לדון עם הבעלים ויוצא במאבק למניעת העסקה. המאבק כלל עד כה שביתה בת כמה ימים וכן מספר הפגנות.

עוד כתבות

שיעור היסטוריה / איור: אורן ג'מצ'י

שיעור מולדת: מה אתם יודעים על המנהיגים שעיצבו את המדינה?

מבן גוריון ועד נתניהו, מחיים ויצמן ועד רובי ריבלין ● בחנו את עצמכם - מה אתם יודעים על האנשים שעיצבו את דמותה של ישראל ב-70 שנותיה הראשונות?

מט"ח / צילום: Shutterstock

הירידות במטבעות מרמזות שהזעזוע בשוק המניות מתפשט

עלייה במתחים הגיאופוליטיים ומלחמת הסחר המתפתחת סין לארה"ב משפיעות על שוקי המט"ח שהיו יציבים עד כה

המנכ"ל היוצא, Margo Georgiadis / צילום: סטיב מרקוס, רויטרס

ינון קרייז הישראלי מונה למנכ"ל חברת הצעצועים מאטל

קרייז יחליף בתפקיד את מרגו גאורגידיס, שהודיעה על התפטרותה מיצרנית בובת הברבי, החל מהשבוע הבא

נמל אשדוד / צילום: איל יצהר

גאווה לאומית: היצוא הישראלי צמח פי 3590 מאז קום המדינה

שר הכלכלה אלי כהן: "אחרי שעברנו השנה את היעד של 100 מיליארד דולר, קבענו ליצוא הישראלי יעד חדש, של 120 מיליארד דולר בשנת 2022"

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס, Leah Millis

טראמפ אישר רשמית את המגעים בין ה-CIA וצפון קוריאה

מגעים חדשים: נשיא ארה"ב התבטא לפני זמן קצר בנושא פגישת ראש ה-CIA עם שליט צפון קוריאה

מירי רגב / צילום: אמיל סלמן, הארץ

ועדת הבחירות: חגיגות יום העצמאות הן לא של משרד התרבות

השופט חנן מלצר: "מכאן ולהבא אין לבצע עוד תשדירים בהשתתפות נבחרי ציבור, אלא במקרים חריגים שבחריגים"

דן אריאלי / צילום: Gettyimages ישראל

"מנהיגים מעדיפים סטטוס קוו - מעשים חושפים אותם לביקורת"

בשנים האחרונות, פרופ' דן אריאלי חורג לעתים מעיסוקו מכלכלה התנהגותית לשאלות פוליטיות רחבות יותר ● בראיון ל"גלובס" הוא מדבר על הסיבות לקיפאון המדיני של העשור האחרון ועל מה שהמנהיגים והאזרחים יכולים לעשות כדי להפשירו ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד

יואב זליקוביץ / צילום: עידן מעוז

"אפשר להגיע לעצמאות כלכלית, צריך להתנהג כמו באפט"

יואב זליקוביץ: "כל אחד שישקיע 5,000 דולר בשנה במשך 30 שנה בתעודות סל פסיביות, וימשיך להשקיע גם אם תהיה תנודתיות גבוהה בבורסה, ייצא מהשקעה זו עם קרוב למיליון דולר"

אורלי לוי / צילום: שי יחזקאל

עלייתה ועלייתה של אורלי לוי-אבקסיס: מה הציבור חושב עליה ומה הוא יודע באמת

לא מתחברת, לא מסתחבקת, חשדנית, מדלגת בין תמיכה בקואליציה לתמיכה באופוזיציה ● ח"כ אורלי לוי-אבקסיס הקימה מפלגה חדשה וזוממת להתגלות כהפתעת הבחירות הבאות, אבל בעיני רבים היא חידה ● מה היא מבטיחה, בעצם, לבוחרים? האם היא תעמיד עוד מפלגת מרכז? והאם תצליח לשמר את המומנטום ולא להישחק עד דק עד ליום הבוחר? ● ניתוח "ליידי גלובס"

המסכים האדומים בוול סטריט / רויטרס - Lucas Jackson

נעילה אדומה בניו יורק; פיליפ מוריס צנחה ב-15% בשל הדוחות

ירידה חדה באספקת נפט וירידה במלאים מושכים את הנפט לעליות חדות ● נתוני מאקרו: נתון תביעות דמי האבטלה החדשות קרוב לתחזית

המלון של קיבוץ מעלה החמישה. בדרך כלל לא ענף מרכזי / צילום: אריאל ירוזולימסקי

תיירות קיבוצית: הפוטנציאל קיים, אבל לא ממומש

מבין 55 אלף חדרי המלון בישראל, רק כ-5% נמצאים בקיבוצים. מול הטענה שהם מפספסים הזדמנות לרווחים, שניתן להפיק במידה רבה על בסיס תשתית קיימת, קיים הקושי להתמודד הן עם דרישות הרגולציה והן עם התנגדות החברים לזרים שיסתובב להם בקיבוץ ● הקיבוצים והכלכלה הישראלית, פרויקט מיוחד

ג'ף בזוס   / צילום: רויטרס

אמזון מקלה על הרכישות הבינלאומיות, גם מישראל

השירות החדש יאפשר ללקוחות לשלם במטבע המקור שלהם והן יאפשר להם לעיין בקטלוג ולצפות רק במוצרים שניתנים למשלוח למדינה שלהם ● ישראל כלולה בשירות

רון ארד / צילום: אריק סולטן

מעצב-העל רון ארד: המנהיגות החדשה זה גועל נפש

הוא עובד על עשרות פרויקטים בו-זמנית, אבל מתעקש שהוא עצלן ● בורח מחוקים וכללים, אבל לא תתפסו אותו יוצא מהבית בלי כובע ● מכור לחדשות מישראל, אבל לא מסכים לייצג את המדינה ● בראיון ל"ליידי גלובס" מדבר רון ארד, ממעצבי-העל הגדולים בעולם, על יוז'י יאמאמוטו, פיליפ סטארק והקשר המפתיע עם ג'ונתן ספרן פויר

איילת שקד / צילום: מארק ניימן, לע"מ

מתווה חנינות ה-70: שקד חתמה על ההמלצות הראשונות לנשיא

השרה איילת שקד: "אין יום מתאים מהיום, לקראת סיום יום הזכרון וכניסת יום העצמאות, מלהעביר מסר של עידוד השיקום וחיזוק למי שנלחם במלחמות ישראל ובמשך שנים סובל מהלם והסתבך בפלילים בשל צריכת סמים"

הנסיגה הישראלית מלבנון / צילום: רויטרס

איפה הם המנהיגים ההם? בעבר התקבלו פה החלטות אמיצות - צריך רק לרצות

גם אם רוב הזמן אנו חיים בתחושה שאי אפשר להזיז כלום במדינה הזאת, לפעמים דברים קורים ● הנה כמה מאותם רגעים נדירים ב-30 השנים האחרונות שבהם הפוליטיקאים, המדינה והציבור הצליחו לשנות את המציאות הישראלית ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד

ארנה ברי / צילום: איל יצהר

"כדי להתחיל את האקוסיסטם היה צריך כמה נועזים, פסיכים"

קטר ההייטק לא היה יוצא מן התחנה ללא סביבת הון ומשקיעים נועזים שמוכנים היו לקחת את הסיכון: מארנה ברי וקרנות ההון סיכון ועד ליוסי ורדי והאנג'לים הפרטיים ● "זה סוג של 'הפרעה גנטית' של אנשים שיש להם תשוקה להקים דברים חדשים" ● בוני הארץ, פרויקט מיוחד

דוד גרנות - מ"מ יו"ר בזק / צילום: עופר חן

בעקבות הביקורת: בזק תפעל להקטנת מספר הדירקטורים

הדירקטוריון דחה את הביקורת של אנטרופי על כך שסדר היום לאסיפה הכללית כולל מידע מטעה, וכי היו"ר הזמני פעל משיקולים אישיים, אך בשל הרצון להגיע לפשרה ולהימנע מעימותים הבהיר שהוא רוצה להקטין את מספר החברים בדירקטוריון

2048 במספרים

ישראל במספרים: איך היא נראתה ואיך היא תראה בעוד 30 שנה?

כמה תושבים ומשקי בית יהיו פה בעתיד, איך תתחלק הדמוגרפיה, מה תהיה תוחלת החיים, כמה משרות יתווספו למשק והאם נחזיק ברכב או שנסע ברכבת?  ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד

גדעון תדמור / צילום: נאוויטס

הרעה בתוצאות המונפקות הטריות בשנת 2017

מבדיקת 17 החברות שהנפיקו את מניותיהן בשוק ההון המקומי אשתקד, עולים נתונים מאכזבים למדי, כשלמעלה ממחצית ההנפקות הסבו למשקיעים הפסדים כואבים תוך חודשים ספורים

אלה אלקלעי / איור: גיל ג'יבלי

להשקיע בחברות שנותנות מענה לצורכי החברה הישראלית

בשביל לדעת איך הולכים, צריך לדעת לאן רוצים להגיע ● דעה ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד