גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קסמים של בנקים איטלקיים; הכלכלה באמת חזרה לתפקד?

בתוך שנה בלבד הצליחה מערכת הבנקאות באיטליה להקטין את שיעור ההלוואות הלא מתפקדות מרמה של יותר מ-16% ל-10.2% בלבד ■ הקצב המטאורי הזה מעלה תהיות: האם מדובר במשחקים חשבונאיים שרק דוחים את הקץ?

הבנקאות באיטליה / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
הבנקאות באיטליה / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

המקרא מספר על יעקב, שעובד שבע שנים בשביל רחל, ולאחר התקופה הקשה הוא מגלה שרימו אותו. מה עושה יעקב? עובד עוד שבע שנים קשות. למרות המחשבה שיש פתרונות קסם, אין תחליף לעבודה קשה. החיים לא תמיד הוגנים ולא תמיד אירועים מתרחשים באשמתנו - אבל הפתרון היה ונותר עוד עבודה קשה. מסתמן שבמערכת הבנקאות האיטלקית לא הפנימו את המסר שעולה מסיפור רחל ולאה, ומחפשים קיצורי דרך.

ענף הבנקאות באיטליה הוא אחד הבעייתיים ביבשת, ושני רק לזה של יוון מבחינת שיעור האשראי הבעייתי. בניסיון לחזק את יציבות המערכת הפיננסית, מאז 2015 פועלים הבנקים באיטליה במגוון דרכים כדי להקטין את שיעור ההלוואות הלא מתפקדות (NPL - Non-Performing Loans).

הלוואה לא מתפקדת היא כל הלוואה שלוח הסילוקין שלה לא נפרע כסדרו למעלה מ-90 ימים. כך לדוגמה, אם נטלתי הלוואה לתקופה של חמש שנים לצורך רכישת רכב, ואחרי שנתיים אני מתחיל לפגר בתשלומים הסדירים, אז לאחר 90 יום שבהם ההלוואה לא משולמת כסדרה, היא תוגדר כהלוואה לא מתפקדת.

מבחינת ההצגה הנאותה של הנתון בדוחות הבנקים, בגין הלוואות שאינן מתפקדות יש לבצע הפרשות בהתאם למידת יכולת הגבייה של החוב. אם בהלוואה המקורית לרכישת הרכב הבנק ציפה לקבל 10,000 אירו, הרי שכעת ייתכן שהוא יקבל רק 7,000 אירו, ואז עליו להפריש 3,000 אירו כנגד חובות שלא בהכרח ישולמו.

שיפור מהותי או קוסמטי?

בשנה החולפת הצליחה מערכת הבנקאות באיטליה להקטין את שיעור ההלוואות הלא מתפקדות מרמה של מעל ל-16% ל-10.2% בלבד, כלומר הפחתת ההתחייבויות הבעייתיות ממאזני הבנקים האיטלקיים בהיקף של כ-80 מיליארד אירו. מדובר בשיפור משמעותי בפרק זמן קצר, מה שמעלה תהיות. אם ההלוואות חזרו להיות משולמות כסדרן, בגלל שהכלכלה חזרה לתפקד והחברות צומחות - אשרינו ואשרי האיטלקים.

אבל אם מדובר במשחקים חשבונאיים, זוהי רק דחיית הקץ.

היקף המאזן של כלל הבנקים באיטליה עומד על קרוב ל-3.9 טריליון אירו, לעומת כ-4.25 טריליון אירו בנובמבר 2012. בחינה ארוכת-טווח מצביעה על עלייה בהיקף מאזני הבנקים באיטליה מאז 1996, אז עמד הנתון על 1.39 טריליון אירו בלבד, כלומר - שילש את עצמו בין השנים 1996 ל-2012, וכעת ישנו ניסיון לרסן את מפלצת האשראי.

נכון לסוף הרבעון השלישי של שנת 2017, שלושת הבנקים הגדולים באיטליה הם Unicredit, עם מאזן בהיקף של כ-829 מיליארד אירו, Intesa Sanpaolo, עם מאזן בהיקף של כ-785 מיליארד אירו, והבנק באחזקה ממשלתית Cassa Depositi, עם מאזן בהיקף של כ-415 מיליארד אירו. מדובר על שלושה בנקים שמהווים כ-60% משוק הבנקאות באיטליה. בזמן שבנקים מסחריים ציבוריים פעלו להקטנת המאזן, היקף המאזן של Cassa Depositi עלה מרמה של כ-340 מיליארד אירו בשנת 2013, לכ-415 מיליארד אירו. בזמן שבנקים בהחזקה ציבורית מוכרים נכסים, הבנק הממשלתי, שממומן על-ידי משלמי המסים, רוכש נכסים.

אחת הבעיות שמקשות על ניתוח המצב באיטליה לאשורו, היא סוגיית סיווג ההלוואות. מכיוון שההגדרה להלוואה לא מתפקדת היא אי-עמידה בתנאי ההלוואה במשך למעלה מ-90 יום, יכול הבנק לבצע שינוי בתנאי ההלוואה, כך שתתאים יותר למצב הלווה, ואז ההלוואה הופכת מהלוואה לא מתפקדת להלוואה מתפקדת.

התחום של הלוואות לסטודנטים באיטליה הוא הבולט ביותר בכל הנוגע לסוגיית הלוואות מחדש. סטודנטים רבים נוטלים הלוואות מהבנקים כדי לממן את לימודיהם. פעמים רבות הסטודנטים אינם מצליחים להשיב את ההלוואה שנטלו.

הבנקים מצדם ממחזרים את ההלוואה שהסטודנט לא יכול לעמוד בה להלוואת בלון, עם ריבית וקרן מופחתים, שישולמו בעתיד. כך לדוגמה, הופכים הלוואה של 10,000 אירו, שבה ההחזר החודשי (כולל ריבית) אמור לעמוד על כ-200 אירו ל-60 חודשים (סך החזר של 12 אלף אירו כולל ריבית) להלוואה של 10,000 אירו, שבה ההחזר יעמוד על 50 אירו למשך 60 חודשים, ותשלום חד-פעמי של כ-9,000 אירו ישולם בסוף התקופה. בחמש השנים הקרובות ההלוואה תתפקד, משום שהסטודנט מסוגל להחזיר 50 אירו בחודש, אבל מדובר על דחיית הקץ, בתקווה שימצא פתרון עד למועד הפירעון.

מגרמניה תבוא הישועה?

המחוקק פיטר סימון הגרמני, המכהן כחבר בפרלמנט האירופי, הציע לאחרונה כי בנקים שימכרו נכסים בעייתיים בפחות מהשווי המאזני, לא יצטרכו בשל כך לעדכן את המודלים שלהם לשערוך אותם נכסים. כך לדוגמה, אם בנק נתן הלוואות לסטודנטים בהיקף של מיליארד אירו, וכעת הם שווים רק חצי מיליארד אירו, הבנק יכיר בהפסד של חצי מיליארד אירו - אך מנגד לא יצטרך לשערך את שאר ההלוואות שלו, שכנראה גם שוות פחות בשוק האמיתי, אך משוערכות במחיר גבוה בגלל שימוש במודלים "מקלים".

מחקר של הבנק המרכזי של איטליה הגיע למסקנה שאם הבנקים האיטלקיים יעדכנו את המודלים שלהם, לשערוך הלוואות ונכסים אחרים בהתאם לשווי השוק האמיתי של הנכסים, עלול הדבר לפגוע עד כדי 2% ביחסי ההון של הבנקים. מדובר על פגיעה משמעותית בחוסן הפיננסי של הבנקים האיטלקיים.

המצב של מערכת הבנקאות האיטלקית עדיין לא ברור, וצריך לראות שההתאוששות היא מהותית ולא קוסמטית. אחת הבעיות בניסיון לייפות את הנתונים היא שיש לנתוני האמת נטייה לצוץ במלוא עוזם כאשר חלה הרעה במצב הכלכלי.

וורן באפט הגדיר זאת באמירה: "כשיש גאות כולם שוחים בים, רק כשמגיע השפל, רואים מי שחה בלי גד ים". לפני שמחליטים להיכנס להשקעה מהותית בבנקים באיטליה, כדאי לראות שהבנקאים באיטליה אכן מוכנים לעבודה קשה וסיזיפית, ושהם מצליחים לעבור גם תקופה כלכלית בעייתית כשבגד הים עדיין עליהם.

*** הכותב הוא מנכ"ל OXTP INVESTMENTS. הכותב ו/או חברות קשורות עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או מכשירים לרבות אלו שהוזכרו בכתבה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

שיעור ההלוואות הלא מתפקדות במערכת

עוד כתבות

Zapata Ezfly כלי תעופה / צילום: יח"צ

צפו: כלי תעופה חדשני שנאסר לשימוש בצרפת

הFlyBoard של המהנדס-יזם הצרפת פרנקי זאפאטה שוב יצא לטיסת מבחן בארה"ב והוכיח שכנראה מדובר בכלי תעופה חדשני - אבל גם כזה שמעורר לא מעט שאלות ■ הפרטים בווידאו

פרסום ברשת / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

פיצול ערוץ 2 ומשק החלב: כך יצא שוק הפרסום מהקיפאון

היקף הפרסום גדל ב-2017 לראשונה זה שנים ■ אילו מלחמות שיווק עומדות מאחורי הגידול, מי המפרסמים שהפתיעו והגדילו את ההשקעה - ומי אכזבו?

הפרוייקט בשכונת טרייבקה /  צילום: מצגת החברה

HAP תנסה לגייס 20 מיליון דולר לפרויקט במנהטן

שלושת בעלי השליטה בחברה, המתמחה בהשקעות וביזמות נדל"ן בארה"ב, יקבלו 4.5 מיליון דולר נוספים בגין דמי ניהול בתקופת הפרויקט

ביקור פנס בארץ / צילום: דוברות הכנסת, יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון

הסתיימה פגישתם של סגן נשיא ארה"ב ובנימין נתניהו

בשעה 14:00 יחל האירוע במליאת הכנסת בו ינאמו נשיא המדינה, ראש הממשלה, ויו"ר האופוזיציה ■ בניין הכנסת יהיה סגור החל מהשעה 11:00

משה כחלון / צילום: איל יצהר

אפריקה ישראל נתבעת ע"י דיירים בפרויקט שכירות בהרצליה

32 שוכרים טוענים כי הדירות בשכונת גליל ים נמסרו להם באיחור ועם ליקויים ■ אפריקה ישראל: הטענות מועלות רק ע"י קומץ דיירים

משחקי הכס / מקאל פוליי באדיבות yes

מחיר הגמישות: לא שומרים נאמנות לשירות הסטרימינג

הדור שנטש את שירותי הטלוויזיה המסורתיים נרשם לשירות לפי הסדרות - ומתנתק עם סיום העונה

יורם יוסיפוף / צילום: איל יצהר

צו פירוק לחברה שייסד יוסיפוף: "פעילות המגדילה את חובותיה"

המנהלים המיוחדים לעיזבונו של עו"ד יורם יוסיפוף מונו, לבקשתם, למפרקים של חברת מאסי, שאותה ייסד עורך הדין המנוח, ושאת מניותיו בה העביר ב-2013 לחברה אחרת בבעלות דניאל אזוגי

אמזון גו / צילום: שאטרסטוק

העתיד כבר כאן: אמזון פתחה חנות נוחות נטולת קופאיות

אחד האתגרים שעמם הייתה הטכנולוגיה צריכה להתמודד היה לזהות את ההבדל בין מוצרים שדומים זה לזה - למשל מכלי יוגורט בטעם וניל ומכלי יוגורט רגיל

ניהול השקעות. ראוי להפחית סיכונים / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

צבי סטפק: הקרנות הגמישות והיכולת שלהן להכות את המדד

לאחר כמה שנים סוערות, 2017 התאפיינה ברמת תנודתיות נמוכה בשווקים הפיננסיים ■ כיצד הושפעה מכך יכולתן של הקרנות הגמישות להכות את המדד?

דואר ישראל / צילום: איל יצהר

מי הרס את השירות בדואר - ומה יעלה בגורל הנדל"ן?

גיזה מבצעת כרגע הערכת שווי עדכנית לדואר ישראל, שעד כה הוערכה בשווי של 1.5-2 מיליארד שקל ■ התועלות האפשריות בהפרטה מוצלחת אינן זניחות

הדר תחתון/ צילום: גיא ורדי

ועדות הקבלה מגיעות לחיפה: טרנספר של אוכלוסיות מוחלשות?

בהדר תחתון בחיפה עוסקת העירייה ביבוא סלקטיבי של צעירים ■ עוד על הפרק: הנגשה באמצעות דרגנועים ומסעדות ■ חשיפה של אסטרטגיית השיקום למקום הכי ירוד בעיר

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

על רקע משבר הממשל, S&P 500 והנאסד"ק בשיא חדש

בזמן שממשלת ארה"ב נכנסת ליום השלישי של ההשבתה הכללית, בוול סטריט נפתח לשבוע מסחר חדש ללא פרסום נתונים מניעי-שוק ■ העיניים נשואות לקראת יום שישי וההערכת הרבעון הרביעי של התמ"ג

נהלת פננטפארק בפתיחת המסחר בבורסה /  צילום: עומר מסינגר

פננטפארק: רק 3 עסקאות בוצעו ב-40 ימי מסחר

בפננטפארק מקווים שביקור הנהלת החברה בישראל בשבוע שעבר ישנה את המצב

בורסה אסיה / קרדיט: שאטרסטוק

מגמה מעורבת באירופה; עליות בבורסות אסיה

המשקיעים באסיה נושאים עיניים למשבר הפוליטי בארה"ב ■ מניית טושיבה מרכזת עניין קראת הנפקה של חטיבת הזיכרונות של החברה

איל דשא / צילום: תמר מצפי

"מתחת לאפם של הרגולטורים מתפתחת חשבונאות מקבילה"

איל דשא, בעבר מנהל הכספים בטבע: "חייבים להסדיר הנושא, כי זו פצצת זמן מתקתקת"■  ברשות ני"ע "בוחנים אסדרה רחבה יותר של הנושא"

בתי הזיקוק בחיפה. משתלם כלכלית לשמור על הסביבה / צילום: תמר מצפי

בעלי המניות בבז"ן אישרו רכישת גז טבעי ממאגרי כריש ותנין

קבוצת בזן חתמה בתחילת דצמבר על הסכם לרכישת כ-17 BCM גז טבעי למשך 15 שנה, עם אופציה להארכה למשך 18 שנה ■ ההיקף הכספי של העסקה עשוי להסתכם בכ-2.5 מיליארד דולר

משה כחלון / צילום: איל יצהר

"נטו הוזלות" יוצאת לדרך: כחלון חתם על צווים לביטול מכסים

ביטול המכסים ייכנס לתוקף כבר בימים הקרובים ויכלול מוצרי הלבשה וטקסטיל, מוצרי תאורה, מוצרי חשמל ביתיים, תמרוקים וקוסמטיקה, צעצועים ואביזרי ספורט ■ שר האוצר: "אנו מחזירים את עודפי הגבייה לאזרחים"

איתן אורנשטיין / צילום: דוברות בתי המשפט

השופט איתן אורנשטיין מואשם כי נהג בעודו מדבר בנייד

אורנשטיין, נשיא ביהמ"ש המחוזי בת"א, הוזמן לדיון בבימ"ש השלום לתעבורה - שבמקורו אמור היה להתקיים במחוז בו הוא שופט, ת"א ■ דוברות מערכת בתי המשפט: "כתב האישום - משבחר השופט שלא להודות אלא להישפט; התיק יועבר למחוז שיפוטי אחר"

STING TV / ציילום: יחצ

בזק בינלאומי במו"מ לשיווק STING TV של yes

למרות היתרון שהדבר מייצר, בחברת הלוויין לא מצדדים בכך ■ בראש קבוצת בזק מתנגדים למהלך, אולם בבזק בינלאומי מקווים שהדבר יתאפשר

רמי שביט / צילום: יחצ

התוכניות של המשביר: להכניס שותף ולמחוק את חב' ההחזקות

עפ"י הדיווח של החברה, מעתה היא תחזיק רק 3 פעילויות ליבה: מניות המשביר לצרכן בתי כלבו; מועדון 365 פיננסים, לצד השותף נחום ביתן; וחברת 365 טכנולוגיות