גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"האיש הזה הוא מכונה": ירושלים של זהב ושל נתניהו | פרשנות

למרות שהוא חשוד בשחיתות, ראש הממשלה לא מפסיק לעבוד ■ ושאף אחד לא ייקח לו את הקרדיט על ירושלים ■ הפלוג+

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישתו עם נשיא ארה``ב דונלד טראמפ בניו יורק / צילום: אבי אוחיון לעמ
ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישתו עם נשיא ארה``ב דונלד טראמפ בניו יורק / צילום: אבי אוחיון לעמ

ביום שני בבוקר הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לתדרוך בוועדת חוץ וביטחון. הנוכחים, חברי הכנסת מכל סיעות הבית, שמעו ממנו מיני-הרצאה בנוגע ליחסי החוץ של ישראל. נתניהו הרחיב על מערכות היחסים עם המעצמות, עם מדינות מתפתחות, סיפר על המאבקים הדיגיטליים שמנהל משרד החוץ תחתיו ואף החמיא למנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם. הדיון לא אמור היה להיות על ירושלים משום שאי-שם בתחילת השבוע עדיין לא ידעו שהנשיא טראמפ יעלה את העיר על ראש שמחתנו בנאום מכונן.

אבל ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) הסתקרנה. טראמפ אמור היה לחתום על ה-waiver המפורסם (אותו מסמך שעליו חותמים נשיאים מדי 6 חודשים לדחיית העברת השגרירות האמריקאית), ודיבורי ירושלים התחילו למלא את האוויר. "מה רמת ההיערכות של הכוחות אם הנשיא יחליט שלא לחתום על כתב הוויתור?", היא שאלה.

נתניהו הסביר שהוא אינו מוטרד מהתגובות בעולם הערבי ושישראל נערכת לכל תרחיש, ואף שידר לנוכחים מסר לפיו אף אחד לא צריך להיות מוטרד. רגיעה, תקווה, הרפיה, הכול תחת שליטה. למה צריך לדאוג בכלל?

יממה וקצת אחרי בשורת טראמפ, וההשלכות בשטח עדיין לא ברורות. בינואר 2017, עם היבחרו של טראמפ לנשיא ולאור ההצהרות החזקות מאוד כבר אז, התכוננו רשויות הביטחון הישראליות לתרחישי מהומות. הצמרת המודיעינית והביטחונית של ישראל הבינה שהשגרירות האמריקאית עומדת לעבור לירושלים, אפילו ביומו הראשון של טראמפ בבית הלבן.

בידי המודיעין הישראלי היה מידע וודאי על התארגנויות פלסטיניות אלימות. נערכו הכנות, תרגילים, תרחישים, הכול היה מוכן. בסוף טראמפ נמנע מלהוביל את ההחלטה ודבר לא קרה, אבל יש להניח שאותו תיק תרגיל מלפני שנה נשלף עכשיו והכוחות כבר מתכוננים למה שעתיד להתרחש.

"שום דבר לא משפיע עליו"

למרות האופטימיות הקוסמית של נתניהו באותה ישיבת ועדת חוץ וביטחון, ניסיון העבר מלמד שירושלים היא הנושא הנפיץ ביותר באזורנו. בשטחים הוכרזו ימי זעם, למרות שיש גם דיווחים לפיהם אבו מאזן בן ה-83 ביקש שההפגנות לא יהיו אלימות. מוקדם עדיין לדעת מה ילד יום, אך התבוננות על ראש הממשלה שלבטח ידע, אך טרם גילה, את תוכניות טראמפ - מלמדת דבר מה. הוא היה רגוע, בשליטה, יש האומרים על סף השאננות. אנשים שנכחו באותה ישיבה ציינו בפנינו שנסיבות המפגש ותפקודו של נתניהו הדהימו אותם.

למרות שהוא חשוד בפרשיות שחיתות; שרעייתו שרה עומדת בפני שימוע בחודש הבא; וכך גם מקורביו - דוד ביטן, דני דנון, שלמה פילבר, שאול אלוביץ', אבריאל בר-יוסף, ארי הרו, דוד שרן, ארנון מילצ'ן, ג'יימס פאקר, יצחק מולכו ודוד שמרון. ונתניהו? שום דבר לא ניכר על פניו.

ראש הממשלה הופיע בפני חברי ועדת חוץ וביטחון ממוקד בדיפלומטיה דיגיטלית ויחסי ישראל-אפריקה, למשל. "האיש הזה הוא מכונה", אמר לנו אחד מהח"כים, "כלפי חוץ הוא נראה כאילו שום דבר לא משפיע עליו".

העלה הילוך

שבוע קודם לכן, אוים נתניהו בקריסה פוליטית. ההתפטרות של שר הבריאות, יעקב ליצמן, והתחושה שאם יהדות התורה וש"ס מקפלות את עצמן - הליכוד צפוי לחטוף מכה קשה.

פעילים של המפלגה התקשרו ודיברו ואמרו 'כן, אנחנו מסורתיים, אבל נטישת הליכוד את הציבור החילוני עשויה לחולל משבר ענק. התנהגות כזו של הליכוד ונתניהו תעלה את יאיר לפיד לשלטון'. זהירות, הם התריעו. משחק ברכבת הוא כמשחק באש.

מיד אחרי פרישת ליצמן התפוצצה לכולם בפנים הפרשה הפלילית של ביטן בליכוד, ופעם נוספת תוך כמה ימים הרגישו את האדמה רועדת. ביטן, שפעם אפשר היה לומר עליו "אש תמיד תוקד על המזבח, לא תכבה" - האיש שלא מפסיד שעת שידור, לא מדלג על סינק, לא מתעלם מאולפן - נדם.

עצירת רצף הראיונות של יו"ר הקואליציה הורגשה בכל תחנת רדיו. ואקום ענק נוצר. חבר הכנסת דוד אמסלם, שותפו של ביטן לשולחן העגול של "ארץ נהדרת" וגם חברו בחיים האמיתיים, עשה גם הוא פאוזה. ממתראיין תדיר, גם קולו נדם. הצעת החוק לאסור על המשטרה לפרסם את המלצותיה הועברה לליבון בוועדת הפנים, אבל ח"כ אמסלם שם ברקס על התהליך.

נתניהו, הן במשבר סביב ליצמן וגם עם התנתקות ביטן ממנו, ידע שהוא חייב להחזיק את הדבק הקואליציוני הזה לפחות עוד קצת עד לנאום טראמפ. לפני שבוע ושבועיים, סביב האיומים של ליצמן, הוא היה מוכן למה שעומד לבוא בפתח, ירושלים של זהב.

זו אחת הסיבות שראש הממשלה גם עשה שמיניות באוויר כדי שהקואליציה לא תנזול לו מבין האצבעות. ואז, כשהתפרסם ברבים כי טרמאפ עושה סבבי טלפונים, מסביר לאבו מאזן את החלטתו, מתקשר למלך עבדאללה ולנשיא א-סיסי, העלה נתניהו את ההילוך משני לשלישי.

ההוראה הבאה לשרי ממשלתו להפסיק להתראיין נועדה לשמירת ביטחון האזור. החשש היה מפני פליטות פה לא ראויות. לשרים נאמר שהבית הלבן ביקש מנתניהו לשמור על השקט, אבל ההוראה נועדה גם כדי שהבמה תהיה כול כולה של ראש הממשלה. הוא האיש ששכנע את הנשיא, שהביא את ההישג - ובעונה פוליטית כה בוערת.

חשוב לנתניהו לנעוץ את הקרדיט באופן המדויק והנכון. הישג ירושלים הוא ההישג של נתניהו - ושל נתניהו בלבד. ושאף אחד אחר לא יעז להתראיין על זה יותר מדי.

עוד כתבות

חיים מסילתי / צילום: אילל יצהר

האם יו"ר לשכת השמאים מסילתי העביר למשרדו עבודות פרטיות?

השמאי רן וירניק טוען במכתב ללשכה כי חלק מהפניות שמגיעות ליו"ר לצורך מינוי שמאי מומחה, לא עוברות לשמאים החברים בארגון

נשים חרדיות מועסקות בהיי־טק/ צילום: תמר מצפי

בג"ץ למל"ג: למה יש הפרדה בין נשים לגברים בלימודי חרדים?

בג"ץ דן בימים אלה בשתי עתירות: חוקרים באוניברסיטה טוענים כנגד ההפרדה המגדרית בתוכניות אקדמיות המיועדות לחרדים, ובפורום קהלת סבורים כי יש לאפשר הרחבת ההפרדה ■ בג"ץ הוציא צו על-תנאי לתוכנית חומש של המל"ג לשילוב חרדים באקדמיה

קריירה/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הזכות להפסקה: ההחלטה שתשליך על כל המעסיקים בארץ

ביה"ד לעבודה אישר לנהל תובענה ייצוגית נגד ביפר, שהפסיקה לשלם לעובדיה עבור הפסקות ריענון קצרות

עוד אייבי נאמן/ צילום: יוסי כהן

"כחלון נותן לצעירים דירה - וחונק אותם לכל החיים"

עו"ד אייבי נאמן, מוותיקי ענף הנדל"ן, משוכנע ששר האוצר טועה - ובגדול: "בפסטיבל מחיר למשתכן, כולם שכחו שבעלות על דירה היא דבר יקר" ■ "אל תהפוך מי שלא בנוי להיות בעל דירה, לבעל דירה"

מיכל הלפרין / צלם: איל יצהר

רשות ההגבלים העסקיים ורשות שוק ההון נגד ביטוחי הבריאות

מיכל הלפרין ודורית סלינגר החלו בבדיקה של ביטוחי הבריאות והסיעוד הפרטיים, שנשלטים על-ידי הראל, כלל ביטוח והפניקס ■ "מדובר בתחום רווחי שהמחירים בו לא יורדים ושהריכוזיות בו רבה, ולא ברור למה חברות רבות לא פועלות בו אם מדובר בתרנגולת שמטילה ביצי זהב"

אזורים זכתה במכרז לבניית 284 דירות להשכרה באור יהודה / צילום: קרדיט הדמיה: 3DESIGN

הכלכלן הראשי: המשקיעים קנו 1,500 דירות בנובמבר 2017

מהסקירה של אגף הכלכלן הראשי באוצר לרבעון השלישי של 2017 עלה כי סך רכישות המשקיעים הוסיף לרדת ברבעון השלישי של 2017 והגיע לרמה הנמוכה ביותר מאז 2003

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

עליות בסיום בוול סטריט; ג'נרל אלקטריק איבדה 7% ביומיים

הפדרל רזרב פרסם את ספר הבז' וכותב כי יש סימנים ראשונים לאינפלציה ■ בנק אוף אמריקה וגולדמן סאקס פרסמו דוחות רבעוניים

סטארט-אפ / צילום: שאטרסטוק

חברת HopOn הישראלית, השלימה סבב גיוס של 3.5 מיליון דולר

האפליקציה שפיתחה החברה קונה כרטיס נסיעה בתחבורה ציבורית בצורה אוטומטית, בלי להוציא את הטלפון מהכיס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

“יחס טראמפ לעיתונות – כמו של סטלין; משמש השראה לאסד"

שני סנטורים רפובליקאים מותחים ביקורת קשה ביותר על הבוז שרוחש טראמפ לתקשורת ול"פייק ניוז" ■ "העיתונות אינה אויב העם כפי שטוען טראמפ" ■ מאוחר יותר יעניק הנשיא פרס "פייק ניוז" לכלי התקשורת הפחות חביבים עליו

רצפת המסחר של הבורסה בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בין הדובים לשוורים: תרחיש חדש ומסוכן צובר תאוצה בשוק

לדיון המקובל בין שוורים לדובים על הצפוי בשווקים מצטרף אלמנט נוסף ומאיים: האפשרות של "מלט-אפ" ■ מה זה, איך זה קורה, ומדוע זה כה מפחיד?

אריק שור / צילום: תמר מצפי

הרפת של אריק שור מפסיקה למכור תנובה

אריק שור, שניהל בעבר את יצרנית המזון, הוא יו"ר החברה המנהלת את רפת אפיקים: "הגיעו אלינו נציגים של תנובה ולא נתנו שום הצעה לשיפור. ההפרש היה גדול מדי" ■ בסביבת תנובה אמרו כי כמות החלב שקולטת תנובה תצמח ב-2018

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

גיוס האג"ח של ישראל בלונדון יעלה ביוקר למשלם המסים

ביום רביעי שעבר השלים רוני חזקיהו, החשב הכללי באוצר, הנפקת אג"ח ב-2 מיליארד דולר ■ ישראל תשלם על האג"ח הדולרי ריבית הגבוהה בהרבה מאג"ח מקביל שיגויס בשוק ההון המקומי

אוהד הבר / צילום פרטי

חברת מערכות ההשקיה אירי-אלטל יוצאת להנפקה בטורונטו

בלעדי: החברה, שבבעלות המנכ"ל אוהד הבר, תמוזג לשלד בורסאי ותנסה לגייס 5-10 מיליון דולר קנדי לפי שווי של כ-15 מיליון דולר קנדי "לפני הכסף"

אורי יהודאי / צילום: סיון פרג'

פרוטרום מוכרת את עסקי הקריל של אנזימוטק ב-26 מיליון דולר

בשיא הפעילות שלו באנזימוטק הכניס תחום עסקי הקריל, שלמעשה היה תחום הפעילות הראשון עליו התבססה החברה, 45 מיליון דולר, אולם בשנים האחרונות הלכה הפעילות ודעכה, כשבשנה האחרונה התכווצה עד להכנסות של כ-6 מיליון דולר בלבד

סופרמרקט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

החוק להגבלת היבואנים הבלעדיים עבר בקריאה ראשונה

החוק מסמיך את הממונה על ההגבלים העסקיים להורות ליבואן מורשה על צעדים קונקרטיים שעליו לנקוט על-מנת למנוע חשש לפגיעה משמעותית בתחרות מיבוא מקביל

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

ירידות שערים בסיום באירופה; עסקה גדולה לנסטלה

סנקציות נוספות יוטלו על צפון קוריאה? ■ הממשל האמריקאי עלול להיכנס להשבתה ■ נסטלה תמכור את החטיבה האמריקאית לפררו

youtube / צילום: שאטרסטוק

יוטיוב מקשיחה את הכללים לקבלת תשלום על סרטונים

עד היום התנאי להצטרפות לתוכנית היה צבירת 10,000 צפיות בערוץ ■ החל מאתמול, רק ערוצים שהגיעו ל-4,000 שעות של צפייה בשנה האחרונה ומחזיקים ב-1,000 עוקבים ומעלה יוכלו להצטרף לתוכנית - שינוי שיקשה על ערוצים קטנים וחדשים להפוך לרווחיים

שלומי פוגל / צילום: ניב קנטור

מוצרי שלם רוכשת את קווי ייצור האריזות של ורטהיים ופוגל

שווי העסקה מוערך בעד 25 מ' ש' ■ אמרז הודיעה לחברות כי היא צפויה לסיים את ההתקשרות עמן בסוף חודש מארס, מה שעורר סערה שכן מתעורר חשש שלוח הזמנים לא יאפשר לחברות זמן התארגנות

בנימין ושרה נתניהו עם ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי / טל שניידר

נתניהו בהודו: עסקת טילי הספייק של רפאל הוכשרה

נתניהו אמר היום במהלך הביקור שלו בהודו ״חוזרים להכשיר את עסקת הספייק, הכיוונים חיוביים מאוד" ■ נתניהו התייחס לקידומה של אישה לתפקיד מפקדת הטייסת: ״אני גאה על כך שיש לנו מפקדת ראשונה של טייסת תעופה"

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

המלצה חמה על הדולר של בנק HSBC: הדולר לפני תיקון

היום נסחר הדולר ב-3.44 שקלים בעקבות רכישות מט"ח בהיקפים גדולים על ידי פוטאש הקנדית