גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיזוג משאבי טבע וחברת הבלוקצ'יין יזניק שוויה מעל 2 מיליארד

מניית השלד הבורסאי של רועי סבג עלתה ביותר מ-3,000% מאז שהודיעה על כניסתה לתחום המטבעות הדיגיטליים

בעלי באבקון / צילום: Marcelo Lavintman
בעלי באבקון / צילום: Marcelo Lavintman

הכניסה לתחום הבלוקצ'יין מהלכת קסמים על בעלי המניות של השלד הבורסאי משאבי טבע : אתמול דיווחה החברה לבורסה בתל אביב כי חתמה על הסכם לרכישת השליטה בחברה הקנדית הפרטית Backbone Hosting Solutions, הפועלת תחת השם המסחרי Bitfarms בתחום הכרייה של ביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים.

מניית משאבי טבע - חברה בעלת הערת "עסק חי" בדוחותיה הכספיים - עלתה ביותר מ-3,000%, מאז שהחברה הודיעה על כוונתה להיכנס לתחום המטבעות הדיגיטליים ואף לשנות את שמה ל"בלוקצ'יין הולדינגס", בדיווח שמסרה לבורסה ב-17 באוקטובר.

בארבעת הימים האחרונים זינקה המניה בעוד 240% - ושווי השוק שלה טיפס לכ-550 מיליון שקל, גבוה משווי השוק של חברות כמו בנק ירושלים, אלרון או אינטרנט זהב (בעלת השליטה בבזק), הנסחרות בתל אביב.

השבוע נסחרה מניית משאבי טבע במחזורים גדולים במיוחד בבורסת ת"א: יותר מ-12 מיליון שקל ביום ראשון, כ-40 מיליון שקל ביום שני, כ-49 מיליון שקל ביום שלישי, ויותר מ-51 מיליון שקל אתמול. היום עד לשעות הצהריים הגיע המחזור ליותר מ-25 מיליון שקל - ובסיכום שבועי מדובר במחזור של כ-180 מיליון שקל.

היום יובא הסכם המיזוג לאישור הדירקטוריון של משאבי טבע, בראשותו של בעל השליטה הישראלי-קנדי רועי סבג, המשמש גם מנכ"ל החברה. לפי ההסכם, משאבי טבע תרכוש 75% ממניותיה של חברת באקבון הפרטית, בתמורה להקצאת 75% מהמניות שלה עצמה. עם השלמת המיזוג בין החברות יונפקו 50 מיליון מניות של משאבי טבע לבאקבון - כך שבסופו של דבר, מספר המניות הכולל של משאבי טבע יהיה 66.6 מיליון מניות - פי ארבעה ממספר המניות כיום.

המשמעות היא שבעקבות המיזוג יגיע שווי השוק של החברה, בהתאם למחיר המניה שלה כיום, לכ-2.2 מיליארד שקל. עד לפני כחודש וחצי, נסחר השלד הבורסאי של סבג, שרכש אותו ב-2010 מחברת האלקטרוניקה סידב תמורת 5.5 מיליון שקל, לפי שווי חברה של כ-15 מיליון שקל, ובאמצע אוקטובר מחיר המניה הסתכם בשקל אחד בלבד. היום עלתה מניית משאבי טבע בכ-10% ונסחרה במחיר של כ-37 שקל.

באקבון תחזיק 75% מהמניות

סבג, 32, יצק בעבר מכרות זהב וברזל שבבעלותו לתוך משאבי טבע, אגב דיווחים אודות פוטנציאל כלכלי של מיליארדי דולרים, אבל זה לא מומש עד היום. הוא נולד במושב רמות נפתלי שבצפון ובגיל שלוש עבר עם משפחתו ללוס אנג'לס. "הרגשתי שישראל אינה בשבילי, עם מנטליות שונה", הסביר לפני כמה שנים בראיון ל"גלובס", "אבל אני ציוני ומאוד אוהב את המדינה".

לפי ההסכם שנחתם אתמול, בחברה הממוזגת תחזיק באקבון ב-75% מהמניות, ובעלי המניות הקיימים של משאבי טבע, ובראשם סבג, יחזיקו ב-25%. זאת, לעומת מבנה השליטה הנוכחי במשאבי טבע, שלפיו סבג מחזיק בכ-50% ממניות החברה, הקרן הזרה ולורס מחזיקה בכ-8% מהמניות, והיתרה (42%) מוחזקת בידי הציבור.

לפי המידע שמסרו היום החברות ל"גלובס", עם בעלי מניות המיעוט בחברת באקבון נמנים כיום 35 משקיעים. במסגרת מיזוג החברות, מייסדי באקבון יקבלו כ-30.2 מיליון מניות מתוך 50 מיליון המניות שמשאבי טבע תקצה לחברה הקנדית.

לאחר דילול ההחזקות של בעלי המניות הקיימים במשאבי טבע, יחזיק סבג, יו"ר ומנכ"ל החברה, מעט יותר משמינית ממניותיה (13.5%), ואילו בעלי המניות הישראלים מקרב הציבור יחזיקו כ-10.5% מהמניות. שאר מניות החברה הממוזגת יתחלקו בין ארבעת המייסדים של חברת באקבון, אמיליאנו גרודצקי (13.2% מהמניות), ניקולה בונטה (12.5%), פייר לוק-קימפר (9.9%) ומתיו ואשון (9.9%), ובין בעלי המניות מהציבור הקנדי, שיחזיקו בכ-28%.

מחיר הביטקוין מעל 15 אלף דולר

יותר מ-1,300 סוגי מטבעות דיגיטליים נסחרים כיום בעולם, והמטבע המוביל במחירו ובשווי השוק שלו הוא הביטקוין, המטבע הדיגיטלי הראשון, שהונפק לראשונה בינואר 2009. היום (ה') עד לשעות הצהריים זינק מחיר הביטקוין בכ-17% לשיא של 15,220 דולר, על פי נתוני אתר CryptoCompare. מחזור המסחר העולמי בביטקוין ביממה האחרונה הסתכם בכ-14 מיליארד דולר. שווי השוק הכולל של הביטקוין מסתכם כיום בכ-255 מיליארד דולר, לאחר שבחודש האחרון עלה מחירו ביותר מ-100% ומתחילת השנה ביותר מ-1,400%.

בדיווח לבורסה בתל אביב ב-19 בנובמבר, מסרה משאבי טבע כי היא התקשרה עם בנקי ההשקעות הקנדיים GMP Securities Emerging Market ו-PowerOne Capital Markets כדי שיאתרו עבורה השקעות בתחום הבלוקצ'יין. סבג אמר אז ל"גלובס": "גייסתי הון של יותר מ-100 מיליון דולר וניהלתי יותר מ-50 מיליון דולר בפעילות של מיזוגים ורכישות עם שני הבנקים האלה בשלוש האחרונות באמצעות חברת Goldmoney שבשליטתי. אני מקווה ליצור ערך עבור המשקיעים בישראל באופן דומה". גולדמאני, הנסחרת בבורסת טורונטו, הודיעה בספטמבר כי התחילה לפעול בתחום האחסון של מפתחות מוצפנים למטבעות דיגיטליים.

כאמור, בדוחות הכספיים של משאבי טבע למחצית הראשונה של 2017 נרשמה לחברה הערת "עסק חי" ודווח כי יתרת נכסיה הסתכמה במחצית השנה בכ-8 מיליון דולר. החברה דיווחה כי סיכמה את ששת החודשים הראשונים של השנה עם הפסד של 98 אלף דולר, והיה לה תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת בסך 189 אלף דולר. את שנת 2016 סיכמה החברה עם רווח נקי של 2.3 מיליון דולר.

"אנחנו מאמינים בעתיד הבלוקצ'יין

בראיון ל"בלומברג" בתחילת השבוע סיפר גרודצקי, מבעלי חברת באקבון, על פעילות ביטפאמרס, ואמר: "קשה להאמין שהפעילות הזאת התחילה במרתף שלנו לפני כמה שנים. הצלחנו לצמוח במהירות לכדי הפעילות הגדולה מסוגה בצפון אמריקה. אנחנו מאמינים בעתיד של הבלוקצ'יין להשפיע באופן חיובי על החברה האנושית ולמלא ברצינות רבה את תפקידנו ככורים באקו-סיסטם הזה".

מחשבי הכרייה עובדים על אימות ואישור ההעברות של מטבעות דיגיטליים בכל "בלוק" של נתונים, ולאחר שהם מאשרים את מהימנותו של הבלוק, מוסיפים אותו לשרשרת הבלוקים המלאה, המכונה בלוקצ'יין. התהליך המתמטי המורכב שבו הופכים הכורים את כל המידע בבלוק לרצף ייחודי וקצר יחסית של תווים (אותיות ומספרים), מכונה גיבוב, או באנגלית Hash. שני הפרמטרים העיקריים הנבחנים בחישובי העלות-תועלת של כריית מטבעות דיגיטליים, הם קצב הגיבוב (באנגלית Hash Rate) וצריכת החשמל.

ארבע חוות השרתים של ביטפארמס, כפי שדיווחה משאבי טבע, הן בעלות קצב גיבוב של 175 פטה-האש בשנייה (Petahash, מהירות השווה לכ-1,000 טרה-האש בשנייה) וצריכת חשמל של 27.5 מגוואט, ושתי החוות שבשלבי הקמה הן בעלות קצב של 250 פטה-האש וצריכה של 25 מגוואט. במשאבי טבע ציינו כי "מדובר בחוות המטבעות המוצפנים והמבוזרים הגדולות ביותר בצפון אמריקה ומהגדולות בעולם במונחי אנרגיה וכוח הצפנה", והן מספקות כוח מחשוב התומך במיליוני עסקאות בלוקצ'יין. בראיון ל"בלומברג" אמר השבוע סבג כי "בחודש נובמבר באקבון הרוויחה 4.4 מיליון דולר מכריית המטבעות הדיגיטליים, בעלות תפעולית של כ-12%".

קנדה היא יעד אטרקטיבי לכורי מטבעות דיגיטליים, הודות למשאבי האנרגיה ההידרו-אלקטרית הזולים יחסית שהמדינה מציעה, בשילוב עם מזג האוויר הקר השורר בה ברוב חודשי השנה, המקל על אמצעי הקירור הדרושים למחשבי הכרייה. על-פי מצגת למשקיעים שהוצגה בפני 'בלומברג', ביטפארמס נהפכה באחרונה לאחד הלקוחות הגדולים של חברת האנרגיה Quebec Hydroelectic.

מבנה השליטה במשאבי טבע

עוד כתבות

סקר פוליטיקאיות

מיוחד ל"ליידי גלובס": מיהי המנהיגה המוערכת ביותר בישראל

סקר של "הגל החדש" בדק עבורנו מיהן הפוליטיקאיות המוערכות ביותר בישראל ● איילת שקד מדורגת במקום הראשון, וההפתעה הגדולה: אורלי לוי-אבקסיס במקום השני בפער ניכר מהיתר

מוטי בן משה / צילום: שלומי יוסף

ביום ב': מחזיקי האג"ח של אפריקה יצביעו על התיקון להסדר החוב

בתום דיון שנערך אתמול בבית המשפט המחוזי בת"א, החליט הנשיא איתן אורנשטיין כי הדיון הסופי באישור ההסדר יתקיים ב-9 במאי

לאון אדרי / צילום: תמר מצפי

מפיק ומפיץ הקולנוע לאון אדרי, מבעלי יונייטד קינג, הלך לעולמו

משפחת אדרי בישרה הבוקר על מותו של לאון אדרי, אחד מאנשי המפתח של תעשיית הקולנוע הישראלית ● אדרי ואחיו הצעיר משה הם העומדים בראש מתחמי הקולנוע סינמה סיטי ששינו את צריכת הקולנוע של הקהל בארץ

הנסיגה הישראלית מלבנון / צילום: רויטרס

איפה הם המנהיגים ההם? תזכורת ל-10 החלטות אמיצות

גם אם רוב הזמן אנו חיים בתחושה שאי אפשר להזיז כלום במדינה הזאת, לפעמים דברים קורים ● הנה כמה מאותם רגעים נדירים ב-30 השנים האחרונות שבהם הפוליטיקאים, המדינה והציבור הצליחו לשנות את המציאות הישראלית ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד

דן אריאלי / צילום: Gettyimages ישראל

"מנהיגים מעדיפים סטטוס קוו, מעשים מזמינים ביקורת" - דן אריאלי מסביר את הסיבות לקיפאון המדיני

בשנים האחרונות, פרופ' דן אריאלי חורג לעתים מעיסוקו מכלכלה התנהגותית לשאלות פוליטיות רחבות יותר ● בראיון ל"גלובס" הוא מדבר על הסיבות לקיפאון המדיני של העשור האחרון ועל מה שהמנהיגים והאזרחים יכולים לעשות כדי להפשירו ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס, Leah Millis

טראמפ אישר רשמית את המגעים בין ה-CIA וצפון קוריאה

מגעים חדשים: נשיא ארה"ב התבטא לפני זמן קצר בנושא פגישת ראש ה-CIA עם שליט צפון קוריאה

מדינת הלכה  /איור:  ליאב צברי

הפסיקות הגדולות שעיצבו במשך 7 עשורים את הנדל"ן בישראל

ב–70 שנות מדינה עיצבו ושינו בתי המשפט גם את ענף הנדל"ן הישראלי ● מדיון במעמדו של חוט טלוויזיה מעל הבניין ועד טיפול בעסקאות נוגדות במקרקעין - סקירת הפסיקות המכוננות בין תש"ח לתשע"ח

קורין אלאל, אביב גפן , חוה אלברשטיין / צילום: לע"מ- תמר מצפי, מילנר משה, סער יעקב

מוזיקה | "הו ארצי מולדתי, את הולכת פייפן" או "ארץ לעולם"?

פעם היא "הולכת פייפן" אפילו ש"נתתי לה חיי", פעם היא "ארץ לעולם" ובאחרת "קטנה עם שפם" ● מה אפשר ללמוד על פרצופה של המדינה מן השירים שמלווים את הפסקול הישראלי זה שבעה עשורים?

גדעון תדמור / צילום: נאוויטס

הרעה בתוצאות המונפקות הטריות בשנת 2017

מבדיקת 17 החברות שהנפיקו את מניותיהן בשוק ההון המקומי אשתקד, עולים נתונים מאכזבים למדי, כשלמעלה ממחצית ההנפקות הסבו למשקיעים הפסדים כואבים תוך חודשים ספורים

מיכל עבאדי בויאנג'ו - החשבת הכללית במשרד האוצר / צילום: לע"מ

יו"ר פסגות: "צריך להקים גוף עצמאי לתכנון עתידה של ישראל"

מיכל עבאדי בויאנג'ו, החשבת הכללית בעבר ויו"ר פסגות בהווה, על התכנון ארוך הטווח עבור עסקים | ישראל 2048, פרויקט מיוחד

גיל שויד  / צילום :יונתן בלום

"יש גבול כמה העולם בכלל יכול לקבל חברות ענק"

גיל שויד, מייסד צ'ק פוינט והזוכה הראשון בפרס ישראל בתחום ההייטק, מסמן את אחד האויבים של הסטארט-אפים ("עודף משאבים"), לא מתרגש מזליגת המוחות ("התופעה קיימת אבל יש על זה יותר רעש מהמציאות") ומזהיר מהכבדת נטל המס: "ישראל פחות תחרותית" ● בוני הארץ, פרויקט מיוחד

דוד גרנות - מ"מ יו"ר בזק / צילום: עופר חן

בעקבות הביקורת: בזק תפעל להקטנת מספר הדירקטורים

הדירקטוריון דחה את הביקורת של אנטרופי על כך שסדר היום לאסיפה הכללית כולל מידע מטעה, וכי היו"ר הזמני פעל משיקולים אישיים, אך בשל הרצון להגיע לפשרה ולהימנע מעימותים הבהיר שהוא רוצה להקטין את מספר החברים בדירקטוריון

נמל אשדוד / צילום: איל יצהר

גאווה לאומית: היצוא הישראלי צמח פי 3590 מאז קום המדינה

שר הכלכלה אלי כהן: "אחרי שעברנו השנה את היעד של 100 מיליארד דולר, קבענו ליצוא הישראלי יעד חדש, של 120 מיליארד דולר בשנת 2022"

ג'רום פאואל, יו"ר הפד החדש / צילום: רויטרס

איך הפרפרים בשוודיה משפיעים על מחירי הדירות בפלורנטין?

דוח של קרן המטבע הבינלאומית מראה ש-30%-40% מהשינויים במחירי הנדל"ן למגורים מושפעים מגורמים גלובליים ● בתקופות מיתון ההשפעה החיצונית מתכווצת

ברברה בוש / צילום: שאטרסטוק

הלכה לעולמה ברברה בוש, רעייתו של הנשיא האמריקאי ה-41

ברברה בוש הייתה ידועה לא רק כאם ורעיה של נשיאים, אלא גם בזכות התבטאויותיה ופעילות ההתנדבות שלה ● היא הייתה בת 92 במותה

מולי אדן  / צילום : ניב קנטור

"אני מאחל למדינה להפסיק את ההשתלחות המטורפת הזו"

קרוב ל-10,000 עובדים מעסיקה אינטל בישראל, אבל לעצם הגעתה לכאן אחראי אדם אחד: פרופ' דב פרוהמן ● "לא מבינים שהיום אנחנו קוטפים פירות של עצים שנטעו פה לפני 20 שנה ושאסור לנוח, כי אז הילדים שלנו יקראו את זה כספר היסטוריה", אומר מולי אדן, לשעבר מבכיריה ● בוני הארץ, פרויקט מיוחד

אריזונה, חומת הגבול שבין ארה"ב למקסיקו / צילום: רויטרס - Jorge Duenes

מה הופך גבולות בין מדינות לאטרקציות תיירותיות מושכות?

הגדר שבין אריזונה למקסיקו, הגבול שבין שתי הקוריאות, הטקס היומי בגבול הודו-פקיסטן והתפר שבין מזרח גרמניה למערבה ● יש גבול, פרויקט ליום העצמאות

הקיבוצים התאוששו מהמשברים וחזרו לפרוח / צילום: לע"מ

כך נולד הסדר החוב הענק של הקיבוצים. מה מציל אותם היום?

בעשורים הראשונים הקיבוצים התרגלו לינוק מהמדינה ולבנקים שמחלקים אשראי ללא הגבלה ● ה"מהפך" ב-77 ומשברים כלכליים אילצו אותם להבין שהחגיגה נגמרה, מה שהוביל לגלי עזיבה שאיימו על עתידם ● וגם, האם מחירי הדירות הגבוהים הם אלה שמצילים היום את הקיבוצים? ● הקיבוצים והכלכלה הישראלית, פרויקט מיוחד

אלה אלקלעי / איור: גיל ג'יבלי

להשקיע בחברות שנותנות מענה לצורכי החברה הישראלית

בשביל לדעת איך הולכים, צריך לדעת לאן רוצים להגיע ● דעה ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד

יואב זליקוביץ / צילום: עידן מעוז

"אפשר להגיע לעצמאות כלכלית, צריך להתנהג כמו באפט"

יואב זליקוביץ: "כל אחד שישקיע 5,000 דולר בשנה במשך 30 שנה בתעודות סל פסיביות, וימשיך להשקיע גם אם תהיה תנודתיות גבוהה בבורסה, ייצא מהשקעה זו עם קרוב למיליון דולר"