גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיזוג משאבי טבע וחברת הבלוקצ'יין יזניק שוויה מעל 2 מיליארד

מניית השלד הבורסאי של רועי סבג עלתה ביותר מ-3,000% מאז שהודיעה על כניסתה לתחום המטבעות הדיגיטליים

בעלי באבקון / צילום: Marcelo Lavintman
בעלי באבקון / צילום: Marcelo Lavintman

הכניסה לתחום הבלוקצ'יין מהלכת קסמים על בעלי המניות של השלד הבורסאי משאבי טבע : אתמול דיווחה החברה לבורסה בתל אביב כי חתמה על הסכם לרכישת השליטה בחברה הקנדית הפרטית Backbone Hosting Solutions, הפועלת תחת השם המסחרי Bitfarms בתחום הכרייה של ביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים.

מניית משאבי טבע - חברה בעלת הערת "עסק חי" בדוחותיה הכספיים - עלתה ביותר מ-3,000%, מאז שהחברה הודיעה על כוונתה להיכנס לתחום המטבעות הדיגיטליים ואף לשנות את שמה ל"בלוקצ'יין הולדינגס", בדיווח שמסרה לבורסה ב-17 באוקטובר.

בארבעת הימים האחרונים זינקה המניה בעוד 240% - ושווי השוק שלה טיפס לכ-550 מיליון שקל, גבוה משווי השוק של חברות כמו בנק ירושלים, אלרון או אינטרנט זהב (בעלת השליטה בבזק), הנסחרות בתל אביב.

השבוע נסחרה מניית משאבי טבע במחזורים גדולים במיוחד בבורסת ת"א: יותר מ-12 מיליון שקל ביום ראשון, כ-40 מיליון שקל ביום שני, כ-49 מיליון שקל ביום שלישי, ויותר מ-51 מיליון שקל אתמול. היום עד לשעות הצהריים הגיע המחזור ליותר מ-25 מיליון שקל - ובסיכום שבועי מדובר במחזור של כ-180 מיליון שקל.

היום יובא הסכם המיזוג לאישור הדירקטוריון של משאבי טבע, בראשותו של בעל השליטה הישראלי-קנדי רועי סבג, המשמש גם מנכ"ל החברה. לפי ההסכם, משאבי טבע תרכוש 75% ממניותיה של חברת באקבון הפרטית, בתמורה להקצאת 75% מהמניות שלה עצמה. עם השלמת המיזוג בין החברות יונפקו 50 מיליון מניות של משאבי טבע לבאקבון - כך שבסופו של דבר, מספר המניות הכולל של משאבי טבע יהיה 66.6 מיליון מניות - פי ארבעה ממספר המניות כיום.

המשמעות היא שבעקבות המיזוג יגיע שווי השוק של החברה, בהתאם למחיר המניה שלה כיום, לכ-2.2 מיליארד שקל. עד לפני כחודש וחצי, נסחר השלד הבורסאי של סבג, שרכש אותו ב-2010 מחברת האלקטרוניקה סידב תמורת 5.5 מיליון שקל, לפי שווי חברה של כ-15 מיליון שקל, ובאמצע אוקטובר מחיר המניה הסתכם בשקל אחד בלבד. היום עלתה מניית משאבי טבע בכ-10% ונסחרה במחיר של כ-37 שקל.

באקבון תחזיק 75% מהמניות

סבג, 32, יצק בעבר מכרות זהב וברזל שבבעלותו לתוך משאבי טבע, אגב דיווחים אודות פוטנציאל כלכלי של מיליארדי דולרים, אבל זה לא מומש עד היום. הוא נולד במושב רמות נפתלי שבצפון ובגיל שלוש עבר עם משפחתו ללוס אנג'לס. "הרגשתי שישראל אינה בשבילי, עם מנטליות שונה", הסביר לפני כמה שנים בראיון ל"גלובס", "אבל אני ציוני ומאוד אוהב את המדינה".

לפי ההסכם שנחתם אתמול, בחברה הממוזגת תחזיק באקבון ב-75% מהמניות, ובעלי המניות הקיימים של משאבי טבע, ובראשם סבג, יחזיקו ב-25%. זאת, לעומת מבנה השליטה הנוכחי במשאבי טבע, שלפיו סבג מחזיק בכ-50% ממניות החברה, הקרן הזרה ולורס מחזיקה בכ-8% מהמניות, והיתרה (42%) מוחזקת בידי הציבור.

לפי המידע שמסרו היום החברות ל"גלובס", עם בעלי מניות המיעוט בחברת באקבון נמנים כיום 35 משקיעים. במסגרת מיזוג החברות, מייסדי באקבון יקבלו כ-30.2 מיליון מניות מתוך 50 מיליון המניות שמשאבי טבע תקצה לחברה הקנדית.

לאחר דילול ההחזקות של בעלי המניות הקיימים במשאבי טבע, יחזיק סבג, יו"ר ומנכ"ל החברה, מעט יותר משמינית ממניותיה (13.5%), ואילו בעלי המניות הישראלים מקרב הציבור יחזיקו כ-10.5% מהמניות. שאר מניות החברה הממוזגת יתחלקו בין ארבעת המייסדים של חברת באקבון, אמיליאנו גרודצקי (13.2% מהמניות), ניקולה בונטה (12.5%), פייר לוק-קימפר (9.9%) ומתיו ואשון (9.9%), ובין בעלי המניות מהציבור הקנדי, שיחזיקו בכ-28%.

מחיר הביטקוין מעל 15 אלף דולר

יותר מ-1,300 סוגי מטבעות דיגיטליים נסחרים כיום בעולם, והמטבע המוביל במחירו ובשווי השוק שלו הוא הביטקוין, המטבע הדיגיטלי הראשון, שהונפק לראשונה בינואר 2009. היום (ה') עד לשעות הצהריים זינק מחיר הביטקוין בכ-17% לשיא של 15,220 דולר, על פי נתוני אתר CryptoCompare. מחזור המסחר העולמי בביטקוין ביממה האחרונה הסתכם בכ-14 מיליארד דולר. שווי השוק הכולל של הביטקוין מסתכם כיום בכ-255 מיליארד דולר, לאחר שבחודש האחרון עלה מחירו ביותר מ-100% ומתחילת השנה ביותר מ-1,400%.

בדיווח לבורסה בתל אביב ב-19 בנובמבר, מסרה משאבי טבע כי היא התקשרה עם בנקי ההשקעות הקנדיים GMP Securities Emerging Market ו-PowerOne Capital Markets כדי שיאתרו עבורה השקעות בתחום הבלוקצ'יין. סבג אמר אז ל"גלובס": "גייסתי הון של יותר מ-100 מיליון דולר וניהלתי יותר מ-50 מיליון דולר בפעילות של מיזוגים ורכישות עם שני הבנקים האלה בשלוש האחרונות באמצעות חברת Goldmoney שבשליטתי. אני מקווה ליצור ערך עבור המשקיעים בישראל באופן דומה". גולדמאני, הנסחרת בבורסת טורונטו, הודיעה בספטמבר כי התחילה לפעול בתחום האחסון של מפתחות מוצפנים למטבעות דיגיטליים.

כאמור, בדוחות הכספיים של משאבי טבע למחצית הראשונה של 2017 נרשמה לחברה הערת "עסק חי" ודווח כי יתרת נכסיה הסתכמה במחצית השנה בכ-8 מיליון דולר. החברה דיווחה כי סיכמה את ששת החודשים הראשונים של השנה עם הפסד של 98 אלף דולר, והיה לה תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת בסך 189 אלף דולר. את שנת 2016 סיכמה החברה עם רווח נקי של 2.3 מיליון דולר.

"אנחנו מאמינים בעתיד הבלוקצ'יין

בראיון ל"בלומברג" בתחילת השבוע סיפר גרודצקי, מבעלי חברת באקבון, על פעילות ביטפאמרס, ואמר: "קשה להאמין שהפעילות הזאת התחילה במרתף שלנו לפני כמה שנים. הצלחנו לצמוח במהירות לכדי הפעילות הגדולה מסוגה בצפון אמריקה. אנחנו מאמינים בעתיד של הבלוקצ'יין להשפיע באופן חיובי על החברה האנושית ולמלא ברצינות רבה את תפקידנו ככורים באקו-סיסטם הזה".

מחשבי הכרייה עובדים על אימות ואישור ההעברות של מטבעות דיגיטליים בכל "בלוק" של נתונים, ולאחר שהם מאשרים את מהימנותו של הבלוק, מוסיפים אותו לשרשרת הבלוקים המלאה, המכונה בלוקצ'יין. התהליך המתמטי המורכב שבו הופכים הכורים את כל המידע בבלוק לרצף ייחודי וקצר יחסית של תווים (אותיות ומספרים), מכונה גיבוב, או באנגלית Hash. שני הפרמטרים העיקריים הנבחנים בחישובי העלות-תועלת של כריית מטבעות דיגיטליים, הם קצב הגיבוב (באנגלית Hash Rate) וצריכת החשמל.

ארבע חוות השרתים של ביטפארמס, כפי שדיווחה משאבי טבע, הן בעלות קצב גיבוב של 175 פטה-האש בשנייה (Petahash, מהירות השווה לכ-1,000 טרה-האש בשנייה) וצריכת חשמל של 27.5 מגוואט, ושתי החוות שבשלבי הקמה הן בעלות קצב של 250 פטה-האש וצריכה של 25 מגוואט. במשאבי טבע ציינו כי "מדובר בחוות המטבעות המוצפנים והמבוזרים הגדולות ביותר בצפון אמריקה ומהגדולות בעולם במונחי אנרגיה וכוח הצפנה", והן מספקות כוח מחשוב התומך במיליוני עסקאות בלוקצ'יין. בראיון ל"בלומברג" אמר השבוע סבג כי "בחודש נובמבר באקבון הרוויחה 4.4 מיליון דולר מכריית המטבעות הדיגיטליים, בעלות תפעולית של כ-12%".

קנדה היא יעד אטרקטיבי לכורי מטבעות דיגיטליים, הודות למשאבי האנרגיה ההידרו-אלקטרית הזולים יחסית שהמדינה מציעה, בשילוב עם מזג האוויר הקר השורר בה ברוב חודשי השנה, המקל על אמצעי הקירור הדרושים למחשבי הכרייה. על-פי מצגת למשקיעים שהוצגה בפני 'בלומברג', ביטפארמס נהפכה באחרונה לאחד הלקוחות הגדולים של חברת האנרגיה Quebec Hydroelectic.

מבנה השליטה במשאבי טבע

עוד כתבות

מארק צוקרברג/ צילום: רויטרס Stephen Lam

פייסבוק מעלה הילוך נגד הפייק ניוז - אבל עלולה להסתבך יותר

ההכרזה של מארק צוקרברג, שלפיה הגולשים ידרגו את אמינות החדשות בפיד, מעוררת יותר שאלות מתשובות ■ האם האימפריה החברתית באמת יכולה לסמוך על העם? פרשנות

מיקי גנור / צילום: אילן אסייג

המסר למושחתים יהיה ברור יותר לכשתסתיים פרשת הצוללות

לאור המעורבות הרבה שלו בכל מה שקרה, מיקי גנור הוא עד מדינה "חלומי" בתיק שחיתות כזה ■ פרשנות

מוחמד בן סלמן / צילום: רויטרס

מאפשר לנשים לנהוג: הכירו את יורש העצר הסעודי בן סלמאן

מוחמד בן סלמאן חתם עם ממשל טראמפ על עסקת נשק אדירה ■ עצר עשרות מבני משפחתו על שחיתות ■ פותח את שעריו לתיירות מערבית ■ נחוש להיגמל מהתלות בנפט ■ ולא מהסס לתת ביטוי פומבי ליחסים עם ישראל ■ ניתוח G

דר יהודה ברוך / צילום: כפיר זיו

מנהל בי"ח אברבנאל לשעבר חשוד בניצול מיני של מטופלת

הפרקליטות הודיעה לד"ר יהודה ברוך כי נשקלת העמדתו לדין, בכפוף לשימוע, בגין קיום יחסי מין עם מתלוננת שהייתה מטופלת שלו

ביאה ג'ונסון / צילום: Jacqui J

האנשים שמכניסים את כל האשפה השנתית לצנצנת אחת

תשכחו מהטמנה, משריפה או אפילו ממיחזור: המגמה החדשה בקרב הירוקים היא מדיניות של "אפס פסולת" ■ איך זה עובד, האם אנשים שעושים את זה באמת חיים בתוך ערימה של זבל, ומה הקשר לחיים שלמים ובריאים יותר? ■ הדרך החדשה להתמודד עם האיום הסביבתי הגדול מכולם

אריה דרעי אביגדור ליברמן / צילומים: איל יצהר

נתניהו: אשוחח בנפרד עם ליברמן ודרעי כדי להרגיע אותם

בשבת בבוקר ערך השר ליברמן קניות במרכז ביג באשדוד ואמר כי חוק המרכולים יוצר פילוג ומתח ■ בתגובה, השר דרעי צוטט כאומר לאנשים בסביבתו: "אני עם ליברמן גמרתי; הוא דרס את השבת ברגל גסה"

CIA / שאטרסטוק

נער בן 15 התחזה לראש ה-CIA ופרץ למאגרי המידע שלהם

גמבל בן ה-15 פרץ גם לאינטרנט הביתי של ג'יי ג'ונסון, מזכיר ביטחון המולדת של ארה"ב, הקשיב להודעות הקוליות שלו ושלח הודעות טקסט מהטלפון שלו ■ לפי האישומים, הוא התקשר אליו ולאשתו ללא הרף והשאיר לו הודעות בהן הוא מאיים ש"ישכב עם הבת שלו"

אבי גבאי / צלם: אמיל סלמן

גבאי עומד לפתוח לחלוטין את ועידת מפלגת העבודה

בכוונת יו"ר המפלגה להוביל מהלך לפיו ועידת המפלגה תהיה מורכבת מכל מתפקד שירצה להצטרף ■ כל מתפקד של מפלגת העבודה יוכל להירשם מראש ולהיות ציר בוועידה לתקופה של 4 שנים ■ התוצאה המיידית: ביטול הבחירות למועצות הסניפים של מפלגת העבודה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

השבתת הממשל בארה"ב: "לדבר עם טראמפ - כמו לדבר עם ג'לי"

הרפובליקאים והדמוקרטים מתחפרים בעמדותיהם, בתקווה שהציבור בארה"ב יטיל את האחריות להשבתה על הצד האחר ■ טראמפ: "דמוקרטים שמתנגדים לנו יישאו בחלק מהאחריות לכל רצח שיבצעו מהגרים בלתי חוקיים"

אריה דרעי  / צילום: אלכס קולומויסקי - ידיעות אחרונות

הפרדוקס של דרעי: לאן נעלמו המצביעים המסורתיים של ש"ס, ומדוע המפלגה מתחרדת

ככל שש"ס צונחת בסקרים, הפרדוקסים של דרעי הופכים למורכבים יותר: חרדי או מסורתי, מזרחי או ישראלי, עניים או אליטות, עצמאות או איחוד עם האשכנזים // מריחים בחירות, כתבה חמישית בסדרה

רמת השרון / צילום: איל יצהר

אין התנפלות: עשרות דירות ריקות ממתינות עדיין לשוכרים בפרויקטים להשכרה לטווח ארוך

3 הפרויקטים הראשונים מתמודדים עם מלאי גדול של דירות פנויות ■ ברמה"ש בפרויקט שכולל גם דופלקסים להשכרה ב–9,000 ש' לחודש, יש 86 דירות פנויות ■ הדירות שאינן מושכרות כולן במחירי שוק חופשי בעוד המוזלות מאוכלסות כולן

גדעון קרסני / צילום: רון שטיינבלט

ספאנטק תאשר ליו"ר שכר של עד 2.2 מיליון עבור 75% משרה

ועדת התגמול ודירקטוריון ספאנטק ציינו כי היו"ר יחזקאל ניסן תרם משמעותית לחברה ■ בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של 2017 החברה הציגה עלייה של כ-14% במכירות, שהגיעו ל-431 מיליון שקל

ליברמן בסיור באשדוד / צילום: ישראל ביתנו

ליברמן: "לצערי לחוק המרכולים יש משמעות מרחיקת לכת"

שר הביטחון בסיור באשדוד: "אישור החוק התקבל בכמה עיריות כפקודה להסתער - יוצר פילוג ומתח" ■ תקף את ההאשמות של רבנים כלפי הרמטכ"ל

אוטובוס אגד / צילום: אריאל ירוזולימסקי

עקב האלימות כלפי הנהגים: קווי אגד יושבתו מחר לשעתיים

ההסתדרות: "לא יעלה על הדעת שנהגי התחבורה הציבורית יהפכו לשק חבטות של נוסעים אלימים. ככל שתופעת האלימות תגבר, המחאה שלנו תורחב" ■ אגד תפנה לבית הדין בבקשה לאסור על קיום השביתה

הפגנה מול ביתו של מנדלבליט / צילום: אביב חופי

המפגינים בפתח-תקווה הגיעו לבית הכנסת של מנדלבליט

ההפגנות בפ"ת נגד השחיתות הלכו הערב צעד אחד קדימה, כשמספר מפגינים הגיעו אל בית הכנסת של היועמ"ש ועוררו סערה ■ מנדלבליט נאלץ להימלט מהמקום, בטרם הספיק להתפלל קדיש על אמו שנפטרה ■ השרה שקד: "בריונות אלימה"

ניסים סלמן / צילום: לשכת הפרסום הממשלתית

ניסים סלמן ימונה למנכ"ל החברה לפיתוח ברחובות

החברה לפיתוח רחובות (ה.ל.ר) אחראית לפיתוח התשתיות בעיר ■ ראש עיריית רחובות, רחמים מלול: "ניסים הרשים אותנו ביכולותיו ובניסיונו העשיר, שהינו רלוונטי ביותר למשרת מנכ"ל ה.ל.ר, ואנו סמוכים ובטוחים שהוא יידע לנווט אותה לביצועים מצוינים"

סטלה הנדלר / צילום: אביב חופי

בזק דורשת ממשרד התקשורת לתקן דיווח לוועדת הכלכלה

הדיווח נגע להיקף פריסת הסיבים של פרטנר וסלקום, שהוכפל מאז הותר לקבלנים חיצוניים לבצע עבודות השחלת סיבים ברשת בזק

רון פאינרו - מנכ"ל לאומי קארד, צילום: איל יצהר

היערכות למכירת השליטה: תוכנית פרישה מרצון בלאומי קארד

תוכנית פרישה מרצון מיועדת ל-110-130 עובדים, המהווים שיעור ניכר מכוח העבודה בה ■ המהלך של לאומי קארד מגיע בהמשך לירידה חדה במספר העובדים בחברה, שחווה קיצוץ של 115 משרות בתוך שנתיים, ל-1,115 עובדים בסוף 2016

סין / צילום: שאטרסטוק

ספרות // לא תאמינו שישראלית כתבה את "ילדי הלילה"

"ילדי הלילה", שמביא את סיפורה של אחת מהילדים האסורים לפי חוק הילד היחיד בסין, הוא רומן מרתק שקשה להניחו מהיד ■ ביקורת

משפחה עזתית מתחממת / צילום: רויטרס, Ibraheem Abu Mustafa

במקום הכי נמוך בפלסטין: אבו מאזן מכביד את המיסוי

כך הופכים תושבי הרצועה, המשמשים כבר שנים ארוכות בני-ערובה של חמאס מול ישראל, לבני-ערובה גם של פתח מול חמאס