גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

2017 פגמה בסיפור ההצלחה של יצרניות הבדים הלא ארוגים

לאחר תקופה ארוכה שבה הן נהנו מתוצאות עסקיות חזקות והסבו נחת למחזיקי המניות שלהן, נרשם דשדוש בפעילותן של החברות אבגול, על-בד, ספאנטק ושלא"ג, הנסחרות בבורסת ת"א

אבגול / צילום: עינת לברון
אבגול / צילום: עינת לברון

תעשיית הבדים הלא ארוגים בישראל מיוצגת בבורסה על ידי לא פחות מארבע חברות, שהציגו בשנים קודמות צמיחה גבוהה ומניותיהן הסבו נחת רבה למחזיקים בהן. אלא שבמחצית הראשונה של 2017 ניכרה מגמה שלילית בתוצאותיהן של החברות האלה, עם שחיקה ניכרת ברווחיות, שנפגעה, בין השאר, מהשפעות מטבע והרחבת הפעילות, עם הקמת קווי ייצור חדשים.

תוצאות הרבעון השלישי שפורסמו באחרונה, אמנם לא הביאו עמן בשורות גדולות, אבל כמה מהחברות הצליחו לרשום גידול משמעותי ברווח, לאו דווקא בשל שיפור במצב השוק ובמכירות.

הדשדוש בפעילותן של ארבע החברות - אבגול , על-בד , ספאנטק  ושלא"ג  - מתרחש לאחר תקופה ארוכה, שבמהלכה הן נהנו מתוצאות עסקיות חזקות לצד עליית ערך מניותיהן. שינוי הכיוון הנוכחי בא לידי ביטוי גם בתשואות הדלות שמציגות מניותיהן של החברות האלה בשנה האחרונה.

על-בד: המפעל בדימונה נפתח, הרווח צולל

28% הוא שיעור הירידה ברווח הרבעוני של על-בד - הירידה הבולטת מבין חברות הענף בפרמטר זה, לסכום של כ-11 מיליון שקל, וזאת לאחר ירידה קרובה (26%) ברווח התפעולי וירידה דו-ספרתית גם ברווח הגולמי (כ-10%), תוך שחיקת שיעורם מהמכירות. בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה, רווחי על-בד נחלשו ב-35% ל-28 מיליון שקל.

הנפילה בשורה התחתונה הרבעונית של על-בד נרשמה למרות גידול בהכנסותיה, שהגיעו ל-386 מיליון שקל. על-בד לא מפרטת יתר על המידה בנוגע למגמות הרבעוניות, אבל ניתן להניח כי על התוצאות השפיעו לשלילה גם שינויי מט"ח וגם הרחבת הפעילות, ובמרכזה המפעל שהקימה בדימונה בעלות של כ-230 מיליון שקל, אשר הפעילות המסחרית שלו התחילה במהלך אוגוסט האחרון.

הירידה הניכרת ברווח הרבעוני של על-בד נרשמה למרות צמצום בהוצאות המסים ובהוצאות המימון של החברה.

פעילותה של על-בד מתרכזת בשלושה תחומים עיקריים: ייצור ושיווק מגבונים לחים, מוצרי היגיינה נשית (טמפונים) ומוצרי ספיגה. יותר מ-90% מסך המכירות שלה מתבצעות בחו"ל, ועיקרן ביורו ובדולר - שנחלשו ביחס לשקל.

למרות השחיקה בתוצאות, החברה, הנמצאת בשליטת מושב משואות יצחק, הודיעה במקביל לדוחות על חלוקת דיבידנד של 20 מיליון שקל לבעלי מניותיה.

אבגול: אף שהרווח עלה, צפי שלילי להמשך השנה

7.5 מיליון דולר הוא הרווח הנקי של אבגול לרבעון השלישי של השנה - הגדול ביותר בענף, המשקף קפיצה של יותר מ-20% ביחס לרבעון המקביל. אלא שבסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2017 רשמה אבגול נסיגה ניכרת של יותר מ-50% ברווח, שעמד על פחות מ-8 מיליון דולר מתחילת השנה.

למרות הרבעון החיובי, התוצאות של אבגול עדיין לא מצביעות על שינוי של ממש, וזאת לאחר שהשיפור ברווחים נרשם בעיקר בזכות צמצום הוצאות המסים והמימון שלה.

עיקר פעילותה של אבגול מתרכזת בייצור מוצרי בד לא ארוג, המשמש חומר גלם לשוק ההיגיינה - בעיקר לחיתולים חד-פעמיים, תחבושות חד-פעמיות לנשים, מוצרים רפואיים חד-פעמיים ומגבונים.

אבגול אמנם נהנתה משיפור במכירות הרבעון השלישי, שעלו ב-10% ל-95 מיליון דולר כתוצאה מעלייה בכמות המוצרים שמכרה לצד עליית מחירים. עם זאת, שיעור הרווח הגולמי מהמכירות נשחק, בשל תחילת פעילות ייצור בדימונה, שפגעה ביעילות התפעולית וגררה לעלייה בהוצאות פחת - מה שגרר שחיקה ברווח התפעולי שלה, שהושפע לשלילה גם מעלייה בהוצאות שיווק ומכירה.

גם לגבי המשך השנה אבגול לא משדרת יותר מדי אופטימיות, למרות צפי לרווח הון חד-פעמי (לפני מס) של כ-10 מיליון דולר בעקבות עסקה למכירת קרקע של כ-30 אלף מ"ר, שעליה נמצא המפעל שלה באזור התעשייה ברקן, תמורת כ-15 מיליון דולר.

החברה, הנמצאת בשליטת קרן את'מבה (Ethemba), מעדכנת כי הוריקן הארווי, שפגע בדרום ארה"ב בספטמבר, "יצר בעיות באספקת חומרי הגלם בארה"ב וגרר עליית מחירים בצפון אמריקה, שצפויה להשפיע לרעה על תוצאות הרבעון הרביעי, עד שיותאמו מחירי המכירה ברבעון הראשון של 2018".

ספאנטק: שיפור במכירות, צניחה ברווח הנקי

21% הוא שיעור העלייה במכירות הרבעון השלישי שהציגה ספאנטק - החד ביותר בענף, שהגיעו ל-149 מיליון שקל - שיפור המיוחס גם לעלייה בכמות החומרים הנמכרים ולשינוי תמהיל המוצרים, "שהוביל לשינוי במחיר המכירה הממוצע". מנגד, התחזקות השקל ביחס לדולר וליורו פגעה במכירות.

מגמות אלה סייעו לספאנטק גם לשפר את הרווח הגולמי הרבעוני, ובצורה חדה יותר גם לשיפור הרווח התפעולי, שהושפע גם מצמצום מסוים בהיקף הוצאותיה של החברה.

ואולם, הפרשי שערי מטבעות הובילו לזינוק של קרוב ל-80% בהוצאות המימון נטו של החברה, שהגיעו לכ-5 מיליון שקל, כשנוסף על כך, הוצאות המס של ספאנטק זינקו בקרוב ל-50%, לכ-3.5 מיליון שקל, ואלה יחד הובילו לצמצום של קרוב ל-20% ברווחיה הרבעוניים של ספאנטק, שעמדו על כ-4 מיליון שקל.

עיקר פעילותה של ספאנטק, הנמצאת בשליטת חברת ניסן תעשיות של יחזקאל ניסן, מתרכזת בייצור ושיווק בד לא ארוג, המשמש חומר גלם לתעשיית המגבונים. בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של השנה, המגמות בתוצאות דומות, עם עלייה של כ-14% במכירות, שהגיעו ל-431 מיליון שקל, לצד צלילה של קרוב ל-80% ברווחים, שהצטברו לכ-6.5 מיליון שקל.

הירידה הניכרת ברווח נרשמה לאחר שמוקדם יותר השנה ספאנטק סבלה מניצול נמוך של חומרי גלם בקו ייצור חדש שיש לה בארה"ב, וכן מהתחזקות השקל ומשינוי בתמהיל המוצרים.

ספאנטק עלתה לכותרות בשנה האחרונה, בעיקר בשל חילופי ההנהלה התכופים שנעשו בה, שבסיומם חזר המנכ"ל גדעון קרסני בתחילת יולי לעמוד בראש החברה, כשנה וחצי לאחר שפרש ממנה לפנסיה.

שלא"ג: קפיצה ברווח, שחיקה במכירות

35% הוא הזינוק ברווחי חברת שלא"ג לרבעון השלישי של 2017, שהגיעו ל-16 מיליון שקל - גבוה מרווחיה בשני הרבעונים הקודמים יחד. ואולם בחינת התוצאות מראה כי השיפור ברווח נתמך בשינוי חד בסעיפי המימון של שלא"ג, עם הכנסות מימון של יותר מ-1.5 מיליון שקל, לעומת הוצאות מימון של כ-4.5 מיליון שקל ברבעון המקביל. מתחילת השנה ירד הרווח הנקי של החברה ב-17% ל-27 מיליון שקל.

בסעיף ההכנסות חלה שחיקה של 14% בסיכום רבעוני, ל-105 מיליון שקל - מגמה שאותה מייחסים בחברה בעיקר להתחזקות השקל, שגרעה חלק מהמכירות. הירידה ברווח הגולמי והתפעולי חדה יותר, ולגביה מציינת שלא"ג כי מלבד השפעות של שינויי מט"ח, היא נרשמה על רקע עלייה בפחת ועלייה בהוצאות שכר עובדיה.

שלא"ג, הנמצאת בשליטת קיבוץ שמיר, מחלקת את פעילות ייצור ושיווק הבדים הלא ארוגים שלה לשני מגזרים: תעשיית ההיגיינה החד-פעמית (חיתולים, תחבושות היגייניות, טמפונים וכדומה), וייצור מוצרים בשוק מוצרי הניקיון (מטליות רב-פעמיות, סחבות וכדומה). בפילוח הפעילויות למגזרים עולה כי החולשה הרבעונית היתה רוחבית, כשמקור הרווח התפעולי העיקרי - מוצרי ההיגיינה החד-פעמית בישראל - נחלש ברבעון ב-21% ל-11.5 מיליון שקל.

רווחי אותם מוצרים בארה"ב צנחו ב-24%, לקצת יותר מ-2 מיליון שקל, ואילו הרווח הרבעוני משוק מוצרי הניקיון צלל ביותר מ-40% ל-700 אלף שקל.

בדים

עוד כתבות

מרכז מיון דואר ישראל / צילום: יחצ

יו"ר הדואר: "ללא הפרטה, דואר ישראל תהיה בבעיה"

חזי צאיג, יו"ר דואר ישראל, משוכנע כי ההחלטה להפריט 20% מהחברה ולהנפיק בבורסה עוד 20% בהמשך, הגיעה בדיוק בזמן ■ בראיון ל"גלובס" הוא מספר על ההתייעלות בחברה ומסביר למה שווי של 2 מיליארד שקל אינו מופרך

מתיאוס ריגאס  יו"ר מייסד ומנכ"ל אנרג'יאן אנרג'ין / צילום: יח"צ

פיתוח המאגרים של אנרג'יאן ימומן ע"י הפועלים ובנקים זרים

היקף העסקה שנאמד בכ-2 מיליארד דולר יתחלק לחוב בכיר בגובה של 1.25 מיליארד דולר, והיתר - הון עצמי

אמיר גיא / צילומים: איל יצהר

ענף הפרסום יוצא למאבק על כ"א איכותי בקמפיין חדש

איגוד חברות הפרסום נלחם בתדמית הנשחקת של הענף ובתחרות על כוח-האדם מצד חברות הטכנולוגיה והדיגיטל

נתניהו בהודו / צילום: אבי אוחיון לע"מ

נתניהו: צריך לקדם נתיב תעופה ישיר הודו-ישראל

במהלך ביקורו בהודו, רה"מ התייחס לנושאי קווי התעופה בין המדינות וההתפתחות הטכנולוגית ■ "אנחנו שתיים מהתרבויות העתיקות ביותר על פני כדור הארץ. אנחנו דמוקרטיות. אנחנו חולקים אהבה לחירות ואהבה לאנושות"

נדב שחר / צילום: תמר מצפי

אחרי כעשור: מנכ"ל חיפה כימיקלים, נדב שחר, פורש

שחר הודיע היום על סיום תפקידו, לאחר שסיכם זאת עם בעלי החברה, ג'ולס טראמפ ■ יעזוב עוד ברבעון הראשון ■ מחליפו יהיה מוטי לוין, שכיהן כמנכ"ל גדות מיכליות

חדר מסחר של אי. בי. איי

אי.בי.אי ואלדובי: ר' ההגבלים אישרה מיזוג הגמל וההשתלמות

עוד נדרש אישור של רשות ני"ע אשר ביקשה באחרונה הבהרות משני בתי ההשקעות לצורך אישור העסקה ■ בעלי המניות של הלמן אלדובי מתכנסים הערב לאשר את המיזוג

חצי מיליון דולר ורכב השטח הטוב בעולם שלכם / צילום: איתן בייגל

חצי מיליון דולר - ורכב השטח הטוב בעולם שלכם

חברת Howe and Howe פיתחה את רכב השטח האולטימטיבי למכורים לאדרנלין ■ מדובר ב-Ripsaw EV3-F1, שמגיע עם מנוע המייצר 1,500 כ"ס ■ הפרטים בווידאו

שי באב"ד / צילום: תמר מצפי

גם היועמ"שים במשרדי הממשלה ייהנו מהעלאת שכר

במסגרת היוזמה של שי באב"ד להעלאת שכר המנכ"לים ל-42,556 שקל בחודש, נכללים העובדים ששכרם מוצמד ■ עלות היוזמה: כ-7.6 מיליון שקל

אלדד קובלנץ  / צילום: איל יצהר

עובדי התאגיד: ההנהלה מבקשת חמלה אך לא חסה על העובדים

במכתב שנשלח היום ע"י ועד העיתונאים, על רקע סכסוך העבודה שהוכרז בשידור הציבורי, נכתב: "ההנהלה מנופפת בדגל 'בהרצה' אך שוכחת שיש גם עובדים בהרצה" ■ אתמול כתב המנכ"ל קובלנץ לעובדים: "לא נוכל לאפשר פגיעה ביכולת קבלת ההחלטות של מנהלי התאגיד"

חיים הורביץ / צילום ארכיון: עינת לברון

ההסדר עם טבע ראוי - אך צריך לבוא חשבון עם מנהלי החברה

אמנם קנס בסך 75 מיליון שקל אינו כואב מדי עבור חברה כטבע, בגין מתן שוחד לעובדי ציבור ברוסיה, באוקראינה ובמקסיקו, כדי לקדם אינטרסים שלה במדינות הללו - אבל הלכה למעשה, טבע שילמה גם סכום-עתק של חצי מיליארד דולר במסגרת הסדר בחו"ל ■ פרשנות

אתיופים / צילום: שלומי יוסף

מדריך במשרד הכלכלה נפסל מהדרכה לאחר התבטאויות גזעניות

ברוך פינטו, ששימש כמדריך במרכז הכשרה של משרד הכלכלה, הורשע בכך שהשמיע אמירות גזעניות כלפי תלמידים בקורס בו לימד

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א נסגר בירידות; קבוצת אלקו בלטה לשלילה

טבע חזרה עם פער חיובי של כ-1.5%, גזית גלוב - כ-2% ■ דניאל ומיכאל זלקינד יקבלו חלקים שווים ממניותיו של אביהם המנוח, גרשון זלקינד, בקבוצת אלקו

שומרי הסף של שומרי הסף / צילום: אריאל ירוזולימסקי

שומרי הסף של שומרי הסף: הלוחמים החדשים עם הגלימה

החיכוך המתמיד בין התקשורת לנבחרי ציבור ובעיקר רה"מ, ותחושת חוסר האונים הכללית בציבור מהשחיתות שפשתה בישראל, הביאו להתעצמותו של סקטור חדש-ישן של לוחמים שנשקם הוא ספרי משפט וגלימה ■ אנשי השנה של "גלובס"

שבאקניקים / צילום: אהוד רומנו באדיבות הוט

טלוויזיה // כך חומקת "שבאבניקים" ממוקשים תרבותיים

מדוע הסדרה החדשה של הוט היא יצירת פאר, ואיך זה קשור ל"קארטה קיד" ולדיוויד פוסטר וואלאס ■ ביקורת

לקוחות בחנות אפל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

רשת iShare קרסה - והלקוחות נותרו ללא כסף וללא סחורה

לצרכנים ששילמו כסף מראש ולא קיבלו מוצר שהזמינו יש סיבה לדאגה ■ במקרים של קריסת חברות, הצרכנים הם האחרונים בדירוג הנושים ■ מהחברה נמסר: "אנו עושים את כל המאמצים כדי לפתור את המצב שנוצר"

וול סטריט / שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט נסגר בירידות; הדאו ירד בכ-100 נק'

מורגן סטנלי, בנק אוף ניו-יורק מלון, אמריקן אקספרס, M&T Bank ו-IBM ידווחו היום ■ כ-300 בתי חולים אמריקאים מתכננים להקים חברת שלא למטרות רווח שתייצר תרופות גנריות; מניות הגנריקה, בניהין טבע ומיילן, מגיבות בירידות

שלושה שלטים / צילום:באדיבות בתי קולנוע לב וא. ד. מטלון

קולנוע // העצמה נשית מעולם לא נראתה זועמת יותר

המתמודד המרכזי לאוסקר "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי" מצליח לתפוס את רוח הזמן יותר מכל סרט אחר ■ "המשחק הגדול" של ארון סורקין מגיש משחק מצוין ודיאלוגים ב-500 קמ"ש ■ ביקורת

תערוכת CES 2018 / צילום: שאטרסטוק

הדור החדש של הבית החכם: תנור לעצלנים וארון מגהץ

תערוכת CES חשפה כמו תמיד את המילה האחרונה בתחום החדשנות ■ בין המוצרים המתקדמים - מכונות אספרסו חכמות וכורסה שיודעת בדיוק מה אתם צריכים

חביות נפט / צילום: סוכנות צילום אנטרה / רויטרס

הנפט בשיא של 3 שנים; יכול להיות שהגאות הלכה רחוק מדי

עם מחירי נפט ברנט של יותר מ-70 דולר לחבית בתחילת השבוע, מתעוררים סיכונים חדשים לתעשייה שעדיין מתאוששת מתקופה של ירידה ממושכת

בית האריזה / צילום: מועצה אזורית לב השרון

בהיתר בית המשפט: סופרמרקט במקום קרקע חקלאית

בצעד חריג התיר ביהמ"ש שימוש חורג להקמת סופרמרקט על קרקע חקלאית במושב ניצני עוז ■ בניגוד להכרעת הוועדה המחוזית, ביהמ"ש המחוזי קבע כי יש להתחשב בתושבי היישוב שנמצא על קו התפר ולאפשר להם סופרמרקט נגיש, אולם ההיתר הוקצב ל-3 שנים בלבד