גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשות הטבע והגנים מסכמת את 2017: הכנסות של 160 מיליון ש'

גידול של 6.5% במספר המטיילים ( תיירים וישראלים) בשנה החולפת ■ לפי נתוני הרשות, מתחילת השנה כ-9,505,000 מיליון מבקרים פקדו את הגנים הלאומיים ופארקי הטבע שבעבורם נגבה תשלום

מטיילים בגן הלאומי הרודיון/ צילום: דן פרקש רשות הטבע והגנים
מטיילים בגן הלאומי הרודיון/ צילום: דן פרקש רשות הטבע והגנים

רשות הטבע והגנים מסכמת את שנת 2017 עם הכנסות של 160 מיליון שקל מדמי כניסה ששילמו מבקרים באתרים ועם גידול של 6.5% במספר המטיילים (תיירים וישראלים).

לפי נתוני הרשות, בשנת 2017 (עד חודש אוקטובר, כולל) כ-9,505,000 מיליון מבקרים פקדו את הגנים הלאומיים ופארקי הטבע שבעבורם נגבה תשלום.

דמי הכניסה שקובעת הרשות לאתרים השונים נעים בין 7-24 שקל בתעריף לבני נוער ועד 14-39 שקל טווח התעריפים למבוגר (שלא במסגרת קבוצה). 80,000 מנויי "מטמון" (משקי-בית) של רשות הטבע והגנים לא משלמים דמי כניסה.

כאמור, הכנסות הרשות הסתכמו ב-160 מיליון שקל בשנה שמסתיימת בקרוב, כשברשות מדגישים כי ההכנסות מתועלות בסבסוד צולב, כלומר העברת רווחים מאתרים רווחיים לאתרים לא רווחיים כ"רווחים נותרים מועברים לטובת שמירה על הטבע". עוד מדגישים ברשות כי "דמי הכניסה נגבים בהתאם לנקבע בתקנות".

את 2017 מסכמת רשות הטבע והגנים בבשורה לפיה הישראלים מטיילים יותר. לפי נתוני הרשת, בשנת 2017 (עד אוקטובר) עמד מספר המטיילים הישראליים על 7,246,000, לעומת 7,201,000 מטיילים בתקופה המקבילה ב-2016.

עיקר הגידול במספר המטיילים במהלך 2017 חל בקרב תיירי החוץ - 2,259,000 תיירי חוץ טיילו בשמורות ובגנים הלאומיים ב-2017, לעומת 1,730,000 תיירים בתקופה המקבילה ב-2016 - נתון המשקף גידול של כ-30% לעומת שנה קודמת.

מהם האתרים הפופולריים (עבור כלל המטיילים)? הראשון - גן לאומי קיסריה, בו ביקרו כ-712 אלף מטיילים (דמי הכניסה ליחיד לגן הלאומי עומדים על 39 שקל למבוגר ו-24 שקל לנער) - מחצית מהמבקרים הם ישראלים ומחציתם תיירי חוץ.

האתר השני הוא גן לאומי מצדה, בו ביקרו 684 אלף מטיילים (דמי הכניסה לאתר עומדים על 28 שקל למבוגר ו-14 שקל לנער) - רוב המבקרים במצדה הם תיירים. במקום השלישי ביקרו המטיילים בשמורת טבע עין-גדי (491 אלף מטיילים) - רובם ישראלים, אחריה שמורת טבע בניאס עם כ-488 אלף מטיילים וגן לאומי גן השלושה (הסחנה) עם כ-359 אלף מטיילים.

ישנים לאור כוכבים: רשות הטבע והגנים מנהלת 23 חניוני לילה שהכניסה אליהם היא בתשלום, מגן לאומי חורשת טל שבצפון ועד חי-בר יוטבתה שבדרום. זאת בנוסף לעוד כ-130 חניוני לילה שאינם בתשלום ברחבי הארץ. ב-2017 (עד אוקטובר) לנו ברשת חניוני הלילה (בתשלום) כ-454,000 מטיילים. דמי התשלום שהם שילמו עמדו על כ-53 שקל לילד ועד 63 שקל למבוגר (למשל בחורשת טל) ו-42 שקל/53 שקל (בחי-בר יטבתה).

הרשות מדווחים על שדרוג החניונים והנגשתם לכלל האוכלוסייה לרבות שירות של בניית אוהל בהזמנה אישית בחלק מהחניונים והטמעת הזמנות אונליין ללינות ב-15 מחניוני הלילה של הרשות.

ומה עם הנכים וציבור ההורים לתינוקות? מאז שנת 2000 ועד היום הושלמה הנגשה של כ-28 אתרים, כשעד סוף השנה הנוכחית צפויה הרשות להשלים הנגשה לכ-8 אתרים נוספים. במהלך 2018 מתכננת הרשות להשלים הנגשה לעוד כ-30 אתרים.

"רשות הטבע והגנים פועלת על-פי חוק ובהתאם פועלת להכשרת אתריה לביקורי אנשים עם מוגבלויות ולטיול נוח יותר של משפחות עם עגלות ילדים. בגנים הלאומיים, שמורות הטבע ואתרי המורשת, שהכניסה אליהם בתשלום, מבוצעות התאמות נגישות ומותקנים אמצעי עזר לנגישות. יש לציין כי מדובר בעבודת פיתוח מאומצת, במסגרתה רשות הטבע והגנים עובדת בצמוד ליועצי נגישות ומול מפקחי הנגישות מטעם הנציבות עד לקבלת אישור הנגישות הסופיים".

בנוסף, ב-2017 הוכרזו 14 שמורות טבע וגנים לאומיים בשטח כולל של 62,740 דונם. בין השמורות והגנים הלאומיים שהוכרזו או הורחבו שמורת טבע קציר, שמורת טבע להב דרום, גן לאומי צבעי מכתש רמון, שמורת טבע הר גיורא, גן לאומי הרי יהודה, גן לאומי תל-לכיש ותל-מארשה וגן לאומי גבעות לכיש.

ויש גם מאורעות משמחים פחות: 322 אירועי שריפות התרחשו השנה בשמורות טבע ובגנים לאומיים בשטח כולל של 28,000 דונם - כמחצית משטחי השריפות שהתרחשו ב-2016. זאת ועוד, פקחי רשות הטבע והגנים לקחו חלק בחילוץ וסיוע למטיילים בשמורות טבע וגנים לאומיים בכ-550 מקרי חילוץ שונים.

עוד כתבות

קרנית פלוג/ צילום: אוריה תדמור

פלוג: "הצטרפותנו ל-OECD הציבה בפנינו מראה מטרידה"

נגידת בנק ישראל נשאה דברים היום בכנס השנתי של מכון אהרן למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי הרצליה ● "דמי האבטלה אצלנו קמצניים עד כאב ולא מאפשרים לאנשים בעצם למצוא תעסוקה מתאימה ולמצות את פוטנציאל ההשתכרות שלהם"

יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר

הצעת המחליטים לחברת החשמל: ויתור על דיבידנדים עד 2025

עיון במסמך הרפורמה מבהיר שאישור המתווה הנוכחי יצריך לא מעט שינויי חקיקה ● על פי הדוחות הכספיים גובה הדיבידנד שלא חולק למדינה עמד בשנת 2017 על 2.8 מיליארד שקל

צמח הקנאביס / צילום: שאטרסטוק

דירקט קפיטל מתמזגת עם חברת הקנאביס של בעלי סולבר

קנאשור, בשליטת ניר פלס ושמעון בר קמה, לא תגדל את הקנאביס אלא תתרכז בפעילות העיבוד של הצמח ● מניית דירקט קפיטל מזנקת במעל ל-19%

טראמפ בנאום על הודעת פרישת ארה"ב מההסכם עם איראן / צילום: רויטרס

טראמפ בהודעה דרמטית: הפסגה עם מנהיג צ' קוריאה מבוטלת

נשיא ארה"ב שלח מכתב לקים ובו אמר כי זה לא הזמן המתאים לקיום הפגישה, שהייתה אמורה להתקיים בסינגפור בחודש הבא ● "זהו רגע עצוב בהיסטוריה", כתב טראמפ, שהוסיף כי הוא מקווה לפגוש את קים יום אחד

אמיר ברמלי /  צילום: כפיר חרבי

"לברמלי היה חשוב למדר פעילות בשל העברות כספים שביצע"

בכירה לשעבר בקרן העידה היום נוגע להתנהלות הבעלים בחברת רוביקון-קרן קלע, אמיר ברמלי, המואשם בהונאה ● "ההנחיה הייתה שמקלע הכסף עובר לרוביקון, ומרוביקון זה עובר לחברות האחרות"

משה כחלון / צילום: סטרינגר ישראל, רויטרס

טיוטת צו איסור הלבנת הון: צעד קדימה בפיקוח על קריפטו

האוצר פרסם אתמול את טיוטת הצו, לקראת כניסתו לתוקף ב-1 ביוני של חוק הפיקוח על נותני שירותים בנכס פיננסי, שלראשונה יכלול בתוכו רגולציה על שירותים פיננסיים בתחום המטבעות הדיגיטליים ● הביטקוין נסחר היום בכ-7,500 דולר, לאחר ירידה חודשית של 18% במחירו

הראל ויזל / צילום: רפי דלויה

הרשות להגבלים עסקיים אישרה את מכירת שילב לפוקס

פוקס תשלם 37.5 מיליון שקל עבור 50% מהזכויות בחברה, לפי שווי חברה של כ-75 מיליון שקל לשילב.

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דוח פושר לבזק: ירידה של 3.8% בהכנסות בכל מגזרי הפעילות

הרווח הנקי ברבעון הראשון הסתכם ב-260 מיליון שקל בהשוואה ל-350 מיליון שקלים ברבעון המקביל אשתקד ● יישום מוקדם של תקן הדיווח IFRS 16 סייע לבזק ברבעון הראשון ושיפר את ה-EBITDA של פלאפון ב-62 מיליון שקל ● השקת סטינג טי.וי לא הצליחה לעצור את הנטישה בטלוויזיה, ו-7,000 מנויים עזבו את yes במהלך הרבעון

DENSO / צילום: רויטרס

בדרך לאקזיט? נשיא דנסו נפגש עם ואלנס הישראלית

נשיא יצרנית רכיבי הרכב היפנית דנסו, שהיקף מכירותיה השנתיות כ-44 מיליארד דולר, ביקר אתמול בישראל בחשאי ונפגש עם בכירי האוטו-טק ואלנס

אישה פלסטינאית / צילום: שאטרסטוק

76 מחוקקים דמוקרטים לנתניהו: עצור הרס בתי פלסטינים בגדה

במכתב לראש הממשלה, כותבים הצירים: "במקום לעקור בכוח קהילות פלסטיניות, אנו מעודדים אותך לבחון מחדש לבחון ביושר את בקשותיהן לרישיונות בניה" ● "פינוי בכוח של פלסטינים פוגע בסיכויים למימוש פתרון של שתי מדינות"

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

ירידות בניו יורק; השווקים מגיבים לביטול פגישת טראמפ-קים

 הנפט יורד מתחת ל-71 דולר ● מאקרו: היום יפורסמו תביעות דמי האבטלה החדשות

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

נמשך השיפור בכלכלית ירושלים: הרווח הרבעוני זינק ל-116 מ'

זאת לעומת רווח נקי של 29 מיליון שקל בלבד שנרשם ברבעון המקביל אשתקד ● "האסטרטגיה הסדורה של החברה, הכוללת בין היתר המשך מימוש נכסים בחו"ל, מניבה פירות, ואנו נפעל לאורה גם בהמשך השנה"

תמ"א 38 בצפון תל אביב / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

האם בקרוב יאושר תמ"א 38 בת"א שמחכים לו שנים ארוכות?

התוכנית עוד טרם קיבלה מתן תוקף וצפויה לעבור לעיון הוועדה המחוזית מחוז תל אביב ● ההערכות הן שהתוכנית תאושר סופית בשבוע הבא ● יזמי התמ"א חוששים כעת שבעירייה יחזירו את הבקשות שהוגשו לעיון נוסף ומדיניות היטלי השבחה תשתנה ● "פוטנציאל לתוספת של כ-5,000 יחידות דיור לעיר"

שאול מרידור: "אנחנו משקיעים פחות מאירופה בתשתיות"

הממונה על התקציבים באוצר נאם היום בנושא מנוע הצמיחה במשק הישראלי ואמר, "אי אפשר להמשיך במצב הקיים" ● "אם נמשיך להשקיע ברמה הנוכחית בפיתוח התשתיות אנחנו נדרדר בהשוואה בינ"ל", אמר רוני חזקיהו, החשב הכללי במשרד האוצר

אריק פינטו / צילום: איל יצהר

דוחות בנק הפועלים: שחיקה של 18% ברווח הנקי ברבעון

חקירת עסקי הבנק בארה"ב באה לידי ביטוי גם בתחילתה של 2018 ● במקביל לדוחות הודיע הבנק על חלוקת דיבידנד של 251 מיליון שקל לבעלי המניות

מירי רגב / צילום: אמיל סלמן, הארץ

האימפריאליזם של רגב בא לידי ביטוי גם בספורט | פרשנות

השורה התחתונה של אירועי ה-70' היא כזו: יהיה דוח מבקר המדינה על חריגה מהתקציבים, יהיה ציון לרעה של השימוש שנעשה בכספי ציבור לקידום עצמי ● חגיגות ה-70 למדינה שימשו להתערבות כספית באירועי ספורט מסחריים ולקידום שטחי הפרסום של השרה

ויכוחים באינטרנט / צילום: Shutterstock

מכה לטרולים: האלגוריתם שמונע ויכוחים ברשת מבעוד מועד

חוקרים מאוניברסיטת קורנל, מחברת האחות של גוגל Jigsaw ומקרן וויקימדיה יצרו תוכנת AI שיודעת לנבא מתי שיחה ברשת עומדת להפוך לוויכוח

מל"ט BirdEye650D. יצירת תמונה של האיומים הרלוונטיים / צילום: תעשיה אוירית

משרד הביטחון מנע הצגת מערכות נשק בפני נציגים זרים

תקרית מביכה נרשמה ביום רביעי בין משרד הביטחון לתעשיות הביטחוניות ● זמן קצר לפני תערוכה בפני עשרות מפקדי חילות אוויר מרחבי העולם, נאסר על החברות להציג את הפיתוחים האחרונים שלהן ● מש' הביטחון: נמשיך לעשות עבודה מקצועית תוך שמירה על האינטרסים הביטחוניים

GDPR / צילום: שאטרסטוק

מקבלים המון מיילים מאתרים על עדכון תנאי פרטיות? זו הסיבה

האיחוד האירופאי יחיל בעוד כשלושה שבועות חקיקת פרטיות חדשה שתעביר את השליטה על המידע ברשת מהחברות לגולשים - וניתן יהיה למחוק אותו בכל עת ● מי שיפר את הכללים החדשים ישלם קנסות אסטרונומיים ● יו"ר הרשות להגנת הפרטיות לשעבר בישראל: "האירופאים יגרמו שההגנה על הפרטיות אצלנו תהיה יותר גבוהה"

חשבון הטוויטר של דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק

על טראמפ נאסר לחסום גולשים בטוויטר - ומה המצב אצלנו?

בית משפט בניו יורק קבע כי חסימת משתמשים מחשבון הטוויטר של טראמפ הוא אנטי חוקתי ● בישראל, נבחרי ציבור ופוליטיקאים נוהגים לחסום משתמשים מהחשבונות שלהם, הממומנים על ידי הציבור