גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוגן להיאחז בו

כמה סבל עובר על אנשים שקוראים על נשים כמותה, ומרגישים כישלון גמור. מגזין "ליידי גלובס" - טור העורכת

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר
ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

אני יושבת עם הילה פז בקפה השכונתי. היא עוד אפופה בריגוש של הגיליון האחרון, שעל השער שלו התנוססה תמונתה. היזמית המחוננת שהקימה סטארט-אפ מהפכני, נדחקה החוצה על ידי השותפים שלה תמורת 3 מיליון שקל, ואז הקימה סטארט-אפ חדש בתחום הסייבר. רק בת 27 והספיקה להקים ולהקים.

"אם הייתי קוראת את הכתבה על עצמי כשהייתי בת 17, זה היה חוסך לי כל-כך הרבה סבל", היא אומרת לי עכשיו, כשהגיליון מונח על השולחן.

"איזה סבל?", אני שואלת.

לאדם רגיל יש מסלול ברור: לימודים, צבא עוד לימודים ואחר-כך עבודה. אבל היא, שסיימה תואר ראשון בגיל 17, אצלה הייתה סטיית תקן מדהימה. "כשהייתי קטנה לא היה לי מסלול מוגדר, ולא היו לי נקודות ציון שאני יכולה להשוות אליהן. לא היו לי מודלים נשיים לחיקוי", היא מסבירה, "לא ידעתי כמה אני צריכה להשקיע כדי שזה יהיה מספיק. אם אני לומדת 18 שעות ביום, זה מספיק או מעט מדי? אם אני ישנה יותר מ-5 שעות בלילה, זה מספיק או יותר מדי? לא היה לי מול מי להשוות".

עד היום היא בקושי מרשה לעצמה לישון בלילה, כי חבל על כל שעת עבודה. כל זה הכניס אותה למתחים עצומים, לסבל בל-יתואר. שמחת חיים, מיותר לציין, לא הייתה חלק מהקונספט.

"כל הזמן מתחתי את היכולות שלי", היא מתארת, "לקח לי 4 שנים לעשות את התואר הראשון, והיו לי רגשות אשמה. רציתי לסיים דוקטורט בגיל 20 ולא הצלחתי להגיע לזה. גם זה גרם לי להתייסר".

מהמחוננת שלה היא תבעה יותר. היא הציבה לעצמה יעדים לא הגיוניים, וכשלא עמדה בהם, הייתה בטוחה שהיא כישלון, שאין לה את זה. קורי העכביש התודעתיים נכרכו סביבה. דווקא נתוני הפתיחה החזקים שלה שלחו אותה למקום משוסע, פגיע, שברירי.

"מה היה קורה אם היית קוראת את הכתבה על עצמך אז?", שאלתי.

"הייתי שמחה לדעת שאפשר להצליח בסוף. גם אם אתה נכשל בדרך, אתה עדיין יכול להגיע רחוק, ויכול להיות לך טוב".

תחשבו על הציפיות שהיו ממנה כילדה מחוננת, תחשבו על הציפיות שלה מעצמה. כשלא הרגישה שמיצתה את מה שחשבה שאפשר, נשארה רק עם חמיצות ותסכול. 'למה אין לי ממוצע 001? איך לא הצלחתי לעשות אקזיט?'. היא יכולה להיות דוגמה מעולה למתאם ההפוך שהוכח בין גובה האינטליגנציה לבין רמת האושר.

היא רק בת 27 והספיקה מה שרוב האנשים, גברים ונשים, לא חלמו לעשות. עניין אותי להבין מה גילתה על עצמה בדרך: "היום אני לומדת לקבל את עצמי, לעשות את המקסימום שאני יכולה. ואם אני לא יכולה להגיע למשהו, לחיות עם זה בשלווה".

מתחילת הדרך היא בראה בעצמה את מקום העבודה שלה, ועשתה את זה במעוז טכנולוגי גברי. אנחנו מזהים בזירה הזו יותר ויותר נשים, שמייצרות לעצמן תפקיד שלא היה קיים קודם. לרוב בתוך סטארט-אפ משל עצמן. ובגלל שהן חלוצות במעוז הגברי הזה, הן נלכדו בספוט של ההיסטוריה. הן קורעות עצמן בעבודה מאומצת ויצירתית ונחבטות בהרבה קירות, אבל לפעמים מצליחות להבקיע את הקירות כמו עליסה אחרי לגימה מהבקבוק הנכון. שם אנחנו מחכים להן.

הילה פז / צילום: איליה מלניקוב

מרתק אותי לראות אנשים שממציאים את התפקיד שלהם. תקראו לזה איך שתרצו, בסוף אנחנו מדברים על מימוש עצמי, הנושא הגדול של העת החדשה.

ועכשיו, יותר מאי-פעם, אחרי שנזרקנו לתוך מהפכה על סטרואידים, כולנו נזדקק נואשות לשריר הזה, של היזמות, שכדאי להתחיל לאמן. כבר היום, אחרת נהפוך לבשר התותחים של עידן האקספוננציאליות.

במהפכה הזו כל-כך הרבה ממה שאנחנו מכירים עומד להיכחד. ענפים שלמים, מקצועות שחיינו עליהם, מוצרים שהיו חלק בלתי נפרד מחיינו. הבינה המלאכותית מאיימת להעלים אותם, וזה לא מחכה שנתרגל לזה לאט, זה יורה בצרורות.

וקחו לדוגמה את תעשיית התוכן. מי שחשב בהתחלה שזו רק בעיה של שוק המוזיקה, גילה מהר מאוד את עומק התחתית. המודל של הטלוויזיה וגם של הקולנוע נחבט אנושות, וכמותם כל התעשייה. כל דבר שניתן לקבל חינם באינטרנט - דינו לחטוף קשות, אם לא לקרוס.

הפצצת החדשנות הטכנולוגית מחייבת אותנו לסוג אחר של חשיבה: הרבה יותר המצאתית. בקלות נוכל לגלות שהמקצוע ששירת אותנו עד עכשיו ושהביא אותנו עד הלום, התפייד ואין בו עוד צורך.

אפילו המנכ"לים של הבנקים הגדולים לא בטוחים שיהיו פה מחר, כשמהפכת הבלוקצ'יין תעלה הילוך, ותשמוט את הקרקע תחת כל המוסדות הפיננסיים כמו שאנחנו מכירים אותם, תבטל את רעיון התיווך.

אין כמעט אדם שאני מדברת איתו שלא חושב על התפקיד הבא שלו. כולם מוטרדים, כולם מבררים עם עצמם, חלק כבר בונים כל מיני ישויות עסקיות שמזרימות להם פרנסה ומקטינים את התלות במעסיקים. וזה רק ילך ויתעצם.

אם יש משהו שלמדתי בשנים של עיסוק במנהיגות, זה שהנכס הכי גדול של האנשים מהסוג הזה הוא הגישה. יש צורות חשיבה שמייצרות התקדמות: אנשים שמתפתחים באופן תמידי מתודלקים בדחף אדיר ללמוד. יש להם גמישות מחשבתית, ותכנון הוא חלק בלתי נפרד מההתנהלות שלהם, עד רמת הדקה, לפעמים. הם מטפלים במשימה עם אפס דחיינות, מיישבים בעיות בדרך של דיאלוג בונה. והסוד שלא מדברים עליו: יש להם יתרון פיזיולוגי. לא יעזור כלום, בשביל אנרגיה צריך עמידות גופנית. יכולת לתפקד בלי יותר מדי שעות שינה, נפח מנוע גדול להרבה משימות בו זמנית.

הילה פז מדברת על סבל? יש לכם מושג כמה סבל עובר על אנשים שקוראים על נשים כמותה, ומרגישים כישלון גמור לעומתן? זה סבל שמשוטט ללא קולר במרחב הציבורי, מזין את עצמו משני הכיוונים. אפשר להיות בו זמנית גם מגדלור, אבל גם אבן-ריחיים. אז למה שאנשים יקראו סיפורים כאלה, אם בסוף נותרת חוויה מעיקה? אולי כי לב-ליבו של הסבל האנושי הוא המאבק בדחף. יש מי שקורא על הנשים האלה, וממש מרגיש שאנחנו מושכים אותו בציצת ראשו למעלה, נותנים לו עוגן גבוה יותר להיאחז בו.

בינתיים, את הגביע הקדוש משיגים בעיקר היזמים. הם אלה שמובילים את העלילה, עצמאיים, גיבורי תרבות, שועטים אלי אקזיט. ועד שלא נזיז את המחט, הם ימשיכו להיות, איך נגיד את זה, לא אנחנו.

vered-r@globes.co.il

עוד כתבות

שיק / צילום: שאטרסטוק

מחנק אשראי? הצ'ק הממוצע ניתן ל-91 יום - עלייה של 17%

לפי בדיקה של חברת סליקת הצ'קים ERN, ב-2015 עמדו ימי האשראי על 78 בלבד ■ מנכ"ל החברה: "הקושי קיים במעמד הביניים ובשכבות הנמוכות"

חדר המסחר של הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות בסיום בוול סטריט; הנאסד"ק בוחן אופציות על הביטקוין

אמש הסתיימה השבתת הממשל בארה"ב, 3 ימים לאחר תחילתה ■ הנשיא טראמפ יעלה את המסים על לוחות סולאריים שיוצרו מחוץ לארה"ב ■ דוחות כספיים: ג'ונסון אנד ג'ונסון, פרוקטור, ורייזון

בדרך המשחררים בשכונה ה' / צילום: איל יצהר

כמה זמן עמדה למכירה דירה חדשה בבאר-שבע

הדירה, בת 5 חדרים בשטח 150 מ"ר, עמדה למכירה במשך שנה ונמכרה ב-1.65 מיליון שקל

קקטוס הזהב 2015 / צילום : יחצ

קקטוס הזהב מחכה לפובליסיס: התחרות תידחה לספטמבר

בימים אלה מגבש איגוד חברות הפרסום את ועדת הקקטוס, שאמורה לעבור מחדש על התקנון ולבחון אם נדרשים שינויים ■ בשלב זה מסתמן כי יגאל שמיר , ששימש בשנים האחרונות כיו"ר הוועדה, אינו מעוניין להמשיך ■ לאחרונה נעשתה פנייה ליורם לוי, אך הוא עדיין לא החליט

בכירי רשות החדשנות שיכון ובינוי וקבוצת אנאל / צילום: תמר מצפי

שיכון ובינוי ו-ENEL מקימות מעבדת חדשנות בחיפה

בשבועות הקרובים תיפתח בחיפה מעבדה ייחודית של שיכון ובינוי וענקית האנרגיה העולמית ENEL ■ סטארט-אפים ישראלים מתחומי האופטיקה, הסייבר, התעופה ועוד ינסו למצוא את הטכנולוגיה שתקפיץ קדימה את ענף הבנייה

טינדר/ צילום: שאטרסטוק

פירצת אבטחה באפליקציית ההיכרויות טינדר

חברת הסייבר צ'קמרקס (Checkmarx) מדווחת על פרצות אבטחה חמורות באפליקציה הפופולרית ■ הפירצה מאפשרת לתוקף הנמצא על אותה רשת של משתמש באפליקציה לצפות בכל פעולה שהוא מבצע ואף להחליף תמונות ללא ידיעתו

ביטקוין / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

קסם הביטקוין: צירון זינקה בעקבות כניסה לפעילות בתחום

מניות הקשורות לתחום המטבעות הדיגיטליים בת"א רשמו ירידות חדות בשבועות האחרונים ■ אך הודעה אחת על כניסה לפעילות בתחום הספקולטיבי הקפיצה את מניותיו בעשרות אחוזים

דאבוס / צילום: רויטרס

הפורום הכלכלי העולמי: ישראל במקום 25 מ-29 בפיתוח שוויוני

המדד החדש הושק לקראת הכינוס שנפתח היום בדאבוס ■ ישראל מדורגת נמוך אך נמצאת במגמת שיפור ■ גם הכלכלות הגדולות בעולם מדורגות במקומות נמוכים יחסית

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: תמר מצפי

נעילה חיובית בבורסה בת"א; אפריקה ירדה בכ-1%

השבתת הממשל בארה"ב על סף סיום ■ אכזבה לטבע: התרופה החדשה לאסטמה לא עמדה ביעדים ■ ביוקנסל הודיעה על חתימה על מזכר הבנות להשקעה פרטית של כ-25 מיליון דולר בחברה

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

מי ואיך יפתרו את הפלונטר בהסדר יורוקום?

במערכת הבנקאית מעריכים: אלשטיין מציע הצעה טובה יותר מסיידוף, אך יישומה מורכב יותר

העובדות לא משקרות השכר במשק עולה / גיל ג'יבלי

העובדות לא משקרות: השכר במשק דווקא עולה

נתוני חברת מס"ב, שמעבירה משכורות ל-85% מהשוק, חושפים: ב-2017 חל גידול בשכר במשק, בעיקר בזכות תוכנית "נטו משפחה"

נרנדרה מודי / צילום: רויטרס

ראש ממשלת הודו: הגלובליזציה מאבדת מהאטרקטיביות

לדברי מודי שנשא את נאום הפתיחה בפורום הכלכלי העולמי, "יש האטה בהשקעות פיננסיות חוצות גבולות"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

הפער בין הרפובליקאים לדמוקרטים במדד האהדה לישראל

סקר של מכון המחקר פיו העלה, כי 79% מהרפובליקאים אוהדים את ישראל יותר מאשר את הפלסטינים, בהשוואה ל-27% מהדמוקרטים ■ שיעור האהדה לישראל באוכלוסיה הכללית – 46%

אשקלון  / צילום:תמר מצפי

נפת אשקלון תזכה במגורים, תעסוקה, תחבורה ואיכות חיים

תוכנית חדשה שהוצגה השבוע לנפת אשקלון מציגה מהפכה תכנונית וחשיבתית: איזון בחלוקת ההכנסות משטחי תעסוקה פר תושב, רשת תחבורתית בין היישובים עצמם + ובעיקר חזון כולל לאזור ולא עוד תחרות בין היישובים

אביגדור ליברמן / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

דעה | פרשת יהונתן גפן: השר ליברמן עבר את הגבול

מתי יבוא הקץ לקרבות הרחוב בין פוליטיקאים לעיתונאים? ■ נכון שלא הכול ראוי לפרסום או שידור, אבל הדרך ארוכה עד להתערבות של הפוליטיקאים בעריכת התכנים בתקשורת

פועלים באתר בנייה / צילום: Bernadett Szabo, Reuters

ההצעה לבניית דירות להשכרה אושרה בוועדת הרפורמות

הצעת החוק מאפשרת שילוב דירות להשכרה בבניינים חדשים אושרה לקראת קריאה שנייה ושלישית בכנסת

בריאן מויניהן / צילום: רויטרס

כך משתיקים בוול סטריט תלונות על הטרדה מינית

בעוד חברות הבידור והטכנולוגיה נמצאות באור הזרקורים בנושאי הטרדות מיניות, בנק אוף אמריקה, גולדמן זאקס ומוסדות פיננסיים גדולים אחרים פועלים באופן פרטי כדי לטפל בתלונות על התנהגות לא נאותה ■ במקרים רבים, לעובד המואשם מתאפשר לפרוש בשקט

יריב לוין /  צילום: איל יצהר

המענקים לטיסות הישירות מחו"ל לאילת יימשכו עד יוני

זאת לאור הצלחת המהלך ■ המענקים שמשרד התיירות העניק לחברות התעופה שהטיסו נוסעים ישירות לאילת הגדיל את מספר התיירים בכ-70% ■ גם המלונאים שסבסדו חלק מהמענק מרוצים: "כמעט כל תקציב התאחדות המלונות באילת הלך על הסבסוד הזה, שהצדיק את עצמו"

טיסות מבוטלות בנתב"ג / צילום: Siegfried Modola, רויטרס

מאות טיסות של חברות תעופה ישראליות יתבטלו הקיץ

זאת עקב העיצומים במשרד החוץ ■ למרות שהחברות קיבלו הודעות להיערך בהתאם, הן ממשיכות למכור טיסות ■ בכיר באחת מחברות התעופה: "מדובר ביותר מ-1,000 טיסות. זו מכה כלכלית עבורנו ועבור הנוסעים"

רועי כהן/ צילום: יחצ

"נטו עסקים קטנים": העצמאים דורשים יותר ממיליארד שקל

נשיא להב, רועי כהן: "אנו דורשים שהמדינה תעניק לעסקים הקטנים והבינוניים בדיוק את אותו הסכום שהעמידה לתעשיינים במסגרת תוכנית 'נטו תעשייה', שזה סכום של 1.15 מיליארד שקל. על כל שקל שהמדינה תשקיע במגזר זה - המשק כולו ירוויח 3 שקלים"