גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוגן להיאחז בו

כמה סבל עובר על אנשים שקוראים על נשים כמותה, ומרגישים כישלון גמור. מגזין "ליידי גלובס" - טור העורכת

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר
ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

אני יושבת עם הילה פז בקפה השכונתי. היא עוד אפופה בריגוש של הגיליון האחרון, שעל השער שלו התנוססה תמונתה. היזמית המחוננת שהקימה סטארט-אפ מהפכני, נדחקה החוצה על ידי השותפים שלה תמורת 3 מיליון שקל, ואז הקימה סטארט-אפ חדש בתחום הסייבר. רק בת 27 והספיקה להקים ולהקים.

"אם הייתי קוראת את הכתבה על עצמי כשהייתי בת 17, זה היה חוסך לי כל-כך הרבה סבל", היא אומרת לי עכשיו, כשהגיליון מונח על השולחן.

"איזה סבל?", אני שואלת.

לאדם רגיל יש מסלול ברור: לימודים, צבא עוד לימודים ואחר-כך עבודה. אבל היא, שסיימה תואר ראשון בגיל 17, אצלה הייתה סטיית תקן מדהימה. "כשהייתי קטנה לא היה לי מסלול מוגדר, ולא היו לי נקודות ציון שאני יכולה להשוות אליהן. לא היו לי מודלים נשיים לחיקוי", היא מסבירה, "לא ידעתי כמה אני צריכה להשקיע כדי שזה יהיה מספיק. אם אני לומדת 18 שעות ביום, זה מספיק או מעט מדי? אם אני ישנה יותר מ-5 שעות בלילה, זה מספיק או יותר מדי? לא היה לי מול מי להשוות".

עד היום היא בקושי מרשה לעצמה לישון בלילה, כי חבל על כל שעת עבודה. כל זה הכניס אותה למתחים עצומים, לסבל בל-יתואר. שמחת חיים, מיותר לציין, לא הייתה חלק מהקונספט.

"כל הזמן מתחתי את היכולות שלי", היא מתארת, "לקח לי 4 שנים לעשות את התואר הראשון, והיו לי רגשות אשמה. רציתי לסיים דוקטורט בגיל 20 ולא הצלחתי להגיע לזה. גם זה גרם לי להתייסר".

מהמחוננת שלה היא תבעה יותר. היא הציבה לעצמה יעדים לא הגיוניים, וכשלא עמדה בהם, הייתה בטוחה שהיא כישלון, שאין לה את זה. קורי העכביש התודעתיים נכרכו סביבה. דווקא נתוני הפתיחה החזקים שלה שלחו אותה למקום משוסע, פגיע, שברירי.

"מה היה קורה אם היית קוראת את הכתבה על עצמך אז?", שאלתי.

"הייתי שמחה לדעת שאפשר להצליח בסוף. גם אם אתה נכשל בדרך, אתה עדיין יכול להגיע רחוק, ויכול להיות לך טוב".

תחשבו על הציפיות שהיו ממנה כילדה מחוננת, תחשבו על הציפיות שלה מעצמה. כשלא הרגישה שמיצתה את מה שחשבה שאפשר, נשארה רק עם חמיצות ותסכול. 'למה אין לי ממוצע 001? איך לא הצלחתי לעשות אקזיט?'. היא יכולה להיות דוגמה מעולה למתאם ההפוך שהוכח בין גובה האינטליגנציה לבין רמת האושר.

היא רק בת 27 והספיקה מה שרוב האנשים, גברים ונשים, לא חלמו לעשות. עניין אותי להבין מה גילתה על עצמה בדרך: "היום אני לומדת לקבל את עצמי, לעשות את המקסימום שאני יכולה. ואם אני לא יכולה להגיע למשהו, לחיות עם זה בשלווה".

מתחילת הדרך היא בראה בעצמה את מקום העבודה שלה, ועשתה את זה במעוז טכנולוגי גברי. אנחנו מזהים בזירה הזו יותר ויותר נשים, שמייצרות לעצמן תפקיד שלא היה קיים קודם. לרוב בתוך סטארט-אפ משל עצמן. ובגלל שהן חלוצות במעוז הגברי הזה, הן נלכדו בספוט של ההיסטוריה. הן קורעות עצמן בעבודה מאומצת ויצירתית ונחבטות בהרבה קירות, אבל לפעמים מצליחות להבקיע את הקירות כמו עליסה אחרי לגימה מהבקבוק הנכון. שם אנחנו מחכים להן.

הילה פז / צילום: איליה מלניקוב

מרתק אותי לראות אנשים שממציאים את התפקיד שלהם. תקראו לזה איך שתרצו, בסוף אנחנו מדברים על מימוש עצמי, הנושא הגדול של העת החדשה.

ועכשיו, יותר מאי-פעם, אחרי שנזרקנו לתוך מהפכה על סטרואידים, כולנו נזדקק נואשות לשריר הזה, של היזמות, שכדאי להתחיל לאמן. כבר היום, אחרת נהפוך לבשר התותחים של עידן האקספוננציאליות.

במהפכה הזו כל-כך הרבה ממה שאנחנו מכירים עומד להיכחד. ענפים שלמים, מקצועות שחיינו עליהם, מוצרים שהיו חלק בלתי נפרד מחיינו. הבינה המלאכותית מאיימת להעלים אותם, וזה לא מחכה שנתרגל לזה לאט, זה יורה בצרורות.

וקחו לדוגמה את תעשיית התוכן. מי שחשב בהתחלה שזו רק בעיה של שוק המוזיקה, גילה מהר מאוד את עומק התחתית. המודל של הטלוויזיה וגם של הקולנוע נחבט אנושות, וכמותם כל התעשייה. כל דבר שניתן לקבל חינם באינטרנט - דינו לחטוף קשות, אם לא לקרוס.

הפצצת החדשנות הטכנולוגית מחייבת אותנו לסוג אחר של חשיבה: הרבה יותר המצאתית. בקלות נוכל לגלות שהמקצוע ששירת אותנו עד עכשיו ושהביא אותנו עד הלום, התפייד ואין בו עוד צורך.

אפילו המנכ"לים של הבנקים הגדולים לא בטוחים שיהיו פה מחר, כשמהפכת הבלוקצ'יין תעלה הילוך, ותשמוט את הקרקע תחת כל המוסדות הפיננסיים כמו שאנחנו מכירים אותם, תבטל את רעיון התיווך.

אין כמעט אדם שאני מדברת איתו שלא חושב על התפקיד הבא שלו. כולם מוטרדים, כולם מבררים עם עצמם, חלק כבר בונים כל מיני ישויות עסקיות שמזרימות להם פרנסה ומקטינים את התלות במעסיקים. וזה רק ילך ויתעצם.

אם יש משהו שלמדתי בשנים של עיסוק במנהיגות, זה שהנכס הכי גדול של האנשים מהסוג הזה הוא הגישה. יש צורות חשיבה שמייצרות התקדמות: אנשים שמתפתחים באופן תמידי מתודלקים בדחף אדיר ללמוד. יש להם גמישות מחשבתית, ותכנון הוא חלק בלתי נפרד מההתנהלות שלהם, עד רמת הדקה, לפעמים. הם מטפלים במשימה עם אפס דחיינות, מיישבים בעיות בדרך של דיאלוג בונה. והסוד שלא מדברים עליו: יש להם יתרון פיזיולוגי. לא יעזור כלום, בשביל אנרגיה צריך עמידות גופנית. יכולת לתפקד בלי יותר מדי שעות שינה, נפח מנוע גדול להרבה משימות בו זמנית.

הילה פז מדברת על סבל? יש לכם מושג כמה סבל עובר על אנשים שקוראים על נשים כמותה, ומרגישים כישלון גמור לעומתן? זה סבל שמשוטט ללא קולר במרחב הציבורי, מזין את עצמו משני הכיוונים. אפשר להיות בו זמנית גם מגדלור, אבל גם אבן-ריחיים. אז למה שאנשים יקראו סיפורים כאלה, אם בסוף נותרת חוויה מעיקה? אולי כי לב-ליבו של הסבל האנושי הוא המאבק בדחף. יש מי שקורא על הנשים האלה, וממש מרגיש שאנחנו מושכים אותו בציצת ראשו למעלה, נותנים לו עוגן גבוה יותר להיאחז בו.

בינתיים, את הגביע הקדוש משיגים בעיקר היזמים. הם אלה שמובילים את העלילה, עצמאיים, גיבורי תרבות, שועטים אלי אקזיט. ועד שלא נזיז את המחט, הם ימשיכו להיות, איך נגיד את זה, לא אנחנו.

vered-r@globes.co.il

עוד כתבות

חגיגות יום העצמאות לישראל / צילום: רויטרס

רייטינג: יתרון לקשת בצפייה בטקסי יום הזיכרון ויום העצמאות

טקסי יום הזיכרון ויום העצמאות שודרו ב-6 ערוצים ● רק בקשת, שאחראית ל-9 מ-10 התוכניות הנצפות, הם הגיעו לנתונים דו-ספרתיים

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

שחקן מעו"ף: בתשואת האג"ח הנוכחית בארה"ב העליות ייבלמו

בתשואה של 3% קרנות גידור ומוסדיים לא מחפשים הרפתקאות במניות ומותירים את הבמה לציבור התזזיתי

הפועל תל אביב / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

אדום עולה? הפועל ת"א פרסמה מחיר מינויים, והאוהדים זועמים

הקבוצה מציעה שני מסלולים במחיר מועדף למחדשים, כלומר לאוהדים ששמרו אמונים לקבוצה גם בעונה בליגה הלאומית, שישלמו כ-30% פחות ממי שירכוש מינוי חדש ● תגובות האוהדים לא איחרו לבוא

ראש ה-CIA לשעבר, ג'ון ברנן / צילום: קווין למארק, רויטרס

הנער שפרץ למייל של ראש ה-CIA יישלח למאסר של שנתיים

הנער קיין גמבל השתמש בכינוי "Cracka", כשהוא והקבוצה שהקים, Crackas With Attitude, הפעילו מתקפת סייבר נגד שורת בכירים בממשל האמריקאי ובני משפחותיהם, ביניהם גם סגן ראש ה-FBI, מארק גיליאנו, וראש המודיעין הלאומי, ג'יימס קלאפר

איתן בן אליהו / צילום: תמר מצפי

יו"ר אירונאוטיקס איתן בן אליהו פורש; יוחלף ע"י ידידיה יערי

מפקד חיל האוויר לשעבר, איתן בן אליהו, מסיים קדנציה של 6 שנים בתפקיד יו"ר אירונאוטיקס

הבית בקטמון / צילום: יח"צ

ירושלים: בית פרטי בקטמון הישנה נמכר ב-11.5 מיליון שקל

מדובר בבית בן 4 מפלסים עם מעלית פנימית ברחוב הפורצים, הממוקם בשכנות לבית שבו גדל ראש הממשלה בנימין נתניהו

בורסת הנאסד"ק - האמריקאיים חסרי סבלנות להפרת נהלים/ צילום: שאטרסטוק

פורמולה לא ערכה אסיפה בזמן, וקיבלה אזהרה מנאסד"ק

החברה לא קיימה בזמן את אסיפת בעלי המניות השנתית - וקיבלה אזהרה לפני מחיקת המניות מהמסחר ● פורמולה הינה חברת החזקות תוכנה ישראלית, ונסחרת באופן דואלי בת"א ובנאסד"ק

ברג'אייה טיימס סקוור / צילום: צילומים:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב  ויחצ

הקניונים הגדולים בעולם: "קניוני רפאים" סינים

מבין עשרת הקניונים הגדולים בעולם, שמונה נמצאים באסיה ואף לא אחד בארה"ב ● אבל היתרון לגודל הפך בדרך-כלל די מהר לחיסרון

גרוסקופף. מפסקי הדין של השופט שהתמנה לעליון / צילום: שלומי יוסף

קבוצת דלק תפצה את לקוחותיה ב-33.3 מיליון שקל

לאחר התדיינות שנמשכה כ-7 שנים הגיעו הצדדים להסדר בשתי תביעות ייצוגיות ההסדר מסיים את הפרשה, במסגרתה נתבעו חמש חברות דלק ● שכר הטרחה ששולם לעורכי הדין במסגרת ההליך עומד על כ-28 מיליון שקל

BMW חשמלית/ צילום: שאטרסטוק

באוצר מעוניינים לבטל את הטבת המס על רכבי יוקרה ירוקים

למרות מס רכבי היוקרה שהוטל ע"י לפיד ב-2013, מכירות רכבי היוקרה בישראל זינקו ב-83% ● באוצר יתקשו לבטל את הטבת המס לרכבי יוקרה היברידיים, אך מאמינים שהדבר יתבטל ממילא לאור תקני הפליטה החדשים באירופה

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

ביטול הפטור מתביעות ללבייב "יעלה" למחזיקי האג"ח 38 מ' ש'

נאמני אג"ח אפריקה ישראל יכנסו היום אסיפות מחזיקים, בין היתר לצורך אישור החלטה שלא להעניק פטור ללבייב ● אי מתן הפטור יכול להוביל לביטול התמורות שקיבלו המחזיקים מלבייב לצורך מתן הפטור

הציבור יכול כעת להשקיע בסטארט-אפים דרך קרנות ההייטק  /  צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ליהנות מפרי אומת הסטארט-אפ: התשואות של מדד BigiTech

בניגוד לתפיסה הרווחת בעולם הפיננסי, פרשת פייסבוק ומלחמת הסחר בין ארה"ב וסין פגעו בעיקר בחברות ההייטק הגדולות, ולא בקטנות ● מנגד, מדד הטכנולוגיה הישראלי BigiTech דווקא הרשים בתשואות שלו בשנה שחלפה

ראסל אלוואנגר  ליד משרדי טאואר / צילום: עינת לברון / צילום: יחצ

מניית טאואר נפלה בעקבות אכזבת השוק מתחזיות TSMC

מניית TSMC, החברה הגדולה בתעשיית השבבים, ירדה ב-7% בשני ימי המסחר האחרונים של השבוע בוול סטריט, וגררה איתה מניות נוספות מהמגזר

קנאביס רפואי/ צילום:שאטרסטוק

מהיום: קנאביס רפואי - גם בסופר-פארם; כמה זה יעלה?

עד היום ניתן היה לרכוש קנאביס רפואי רק בבי"ח אברבנאל ובחנות ייעודית של "תיקון עולם" בת"א ● BOL פארמה תהיה הספקית העיקרית של סופר-פארם בתחום ● המחיר - 120-140 שקל ל-10 גרם - גבוה יותר פר גרם מאשר זה אליו התרגלו הצרכנים עד היום

כלי רכב בנמל אשדוד / צילום: תמר מצפי

יבואנים: סגירת המעברים ממצרים מחייבת יבוא יקר דרך הים

לטענתם, סגירת מעבר ניצנה בחודשיים האחרונים מחייבת שינוע יקר באמצעות אניות וחושפת אותם לתביעות בשל איחור בהגעת הסחורות

פרסומת לחברת תעופה אוסטרלית / צילום: יחצ

ironSource החלה לשווק פרסומות אינטראקטיביות

מדובר בפרסומות שבהן הגולש יכול לקבוע את העלילה בהתאם להעדפותיו, והדבר מסייע למפרסם להתאים למשתמש את המסר הפרסומי ● ironSource פועלת כפלטפורמה לפרסום במובייל, והטכנולוגיות שהיא מפתחת מסייעות למפתחי אפליקציות לשפר את ייצור ההכנסות תוך שילוב פרסומות

בני ביטון / צילום: תמר מצפי

ראש עיריית דימונה בני ביטון נחקר בחשד להטרדה מינית

טרם ידוע האם מדובר במתלוננת אחת כנגד ביטון או בכמה

קרנית פלוג / צילום: אפולבי סוטונד, רויטרס

בנק ישראל מעניק הקלות לישראכרט ולאומי קארד

הבנקים יממנו את צרכי הנזילות של חברות כרטיסי האשראי המופרדות בהיקף מוערך של כמה מיליארדי שקלים בחודש

נוחי דנקנר איתי שטרום / צילום: איל יצהר (ללא קרדיט צלם)

גם אם עדי שלג שיקר - נוחי דנקנר לא בהכרח יזוכה

בערעורים שהגישו נוחי דנקנר ואיתי שטרום על הרשעתם בהרצת מניות הם תוקפים חזיתית את עדותו של עד המדינה ● אבל גם אם טענותיהם כי שלג שקרן יתקבלו, זה לא אומר שהדבר יביא בהכרח לזיכויים ● פרשנות

עליית מחירי הדיור / צילום: שאטרסטוק

"הנפגעים העיקריים ממשבר הדיור הם השוכרים"

מחקר שפרסם הדוקטורנט עופר רז-דרור מצא כי בין 2008 ל-2016 העבירו שוכרים למשכירים תשלומים "עודפים" של כ-50 מיליארד שקל בשל העלייה במחירי הדיור ● "כסף עודף עבר מאוכלוסייה חלשה לאוכלוסייה חזקה"