גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חורף בפארק ילוסטון: גייזרים, שלג, בריכות בוץ, דובים וזאבים

פארק ילוסטון בחורף הוא חוויה מיוחדת: יותר מ-300 גייזרים, אדי קיטור לוהט ובריכות בוץ צבעוני שמבעבעות מתוך הקרקע המושלגת, ודובים, זאבים וביזונים משוטטים כבעלי הבית ■ בחורף נסגר הפארק למכוניות, ואופנועי השלג כובשים את הכבישים הקפואים

פארק ילוסטון / צילום: נורית פרח
פארק ילוסטון / צילום: נורית פרח

אסור לי להסתכל לו בעיניים, אסור לי להסתכל לו בעיניים... לחשתי לעצמי שוב ושוב, כאילו שיננתי מנטרה. התאמצתי להביט קדימה, אך עיניי פזלו ימינה אל עדר היצורים הענקיים העומדים על הדרך ובוחנים אותנו. הם - עדר של ביזונים ענקיים. אנחנו - בעלי, אני ומדריך, רכובים על אופנועי שלג, מפלסים דרכנו בין השבילים הקפואים של פארק ילוסטון בחורף.

כל-כך רציתי לשלוף מצלמה ולהנציח את הרגע המפחיד הזה, שבו אנחנו חולקים את השביל עם עדר ביזונים, אך ההיגיון לחש לי שכל תנועה או מבט ישיר שהביזונים יפרשו כאקט פתאומי או תוקפני עלולים להביא להם את ה"ג'ננה" ולנו את הסוף המר.

המשכנו לנסוע במהירות קבועה. המדריך בראש, אני אחריו ודוד בעלי המאסף. לאחר שהתרחקנו לטווח ביטחון, עצרנו לרגע, ניגבנו את הזיעה הקרה מעל פנינו ונשמנו לרווחה.

עדר יחמורים נח בשלג / צילום: נורית פרח

אש וגופרית "כמו בגיהנום"

הטיול בילוסטון בחורף הוא חוויה מיוחדת. ביקרתי במקום בחודשי הקיץ לפני שנים רבות והתפעלתי מיופיו, אך קשה לתאר את המראה הבלתי רגיל של גייזרים לוהטים ובוץ חם וצבעוני המבעבעים מתוך שכבת הקרח העבה ואת עמודי הקיטור הבוקעים מתוך הקרקע המושלגת.

יש בפארק שפע של פעילות גיאותרמית - יותר מ-300 גייזרים, בריכות בוץ צבעוניות מבעבעות, וכל זה בתוך שמיכה עבה לבנה של שלג וקרח.

כשסיפרו הנוסעים האירופים הראשונים על הפלאים שראו במקום, איש לא האמין להם. ג'ון קולטר, שחצה את האזור בחורף 1807-1808, תיאר מקום הדומה ל"אש וגופרית", שומעיו האמינו שהוא הוזה. אחרים הניחו שהוא דמיין מקום דמוי גיהינום, שזכה לכינוי "הגיהינום של קולטר". גם כשהמשיכו להגיע דיווחים דומים מאנשים נוספים, על בוץ רותח, עמודי קיטור ועצים מאובנים, הם נחשבו לאגדות.

הקיטור שעולה מבריכת הבוץ / צילום: נורית פרח

הפארק עצום - כ-8,980 קמ"ר (כשליש משטח מדינת ישראל כולה) והוא משתרע על פני שלוש מדינות: ויומינג, איידהו ומונטנה. כבישי הפארק הקפואים חולפים על פני אגמים ויערות ושפע של בעלי חיים, ובהם זאבים, עדרים של ביזונים ודישונים ואפילו דובי גריזלי.

בהמשך פגשנו כמה מהם, אבל לשמחתנו הדובים לא חלקו איתנו את השביל, אלא צעדו בנחת במעלה ההר, ואפשר היה להתפעל מהם ממרחק ביטחון. מספיק מקרוב כדי לראותם בבירור, אבל לא קרוב מדי כדי להיזכר בסיפורים על דובים שתקפו מטיילים לא זהירים.

הפארק הלאומי הראשון

ילוסטון הוכרז כפארק לאומי ב-1872, מה שהופך אותו לפארק הלאומי הראשון בעולם. ב-1976 הוכרז כשמורה ביוספרית, וב-1978 העניק לו ארגון אונסק"ו מעמד של אתר מורשת עולמית.

בחודשי האביב והקיץ מבקרים בפארק מיליוני תיירים. כבישים נוחים ושבילי הליכה מעץ מאפשרים גישה נוחה אל מרבית האטרקציות. בחורף נסגר הפארק לכניסת כלי רכב והכבישים המכוסים בשכבת קרח הופכים לפארק שעשועים לחובבי הרכיבה על אופנועי שלג.

אומנם מעולם לא רכבתי בעצמי על אופנוע בכלל ועל אופנוע שלג בפרט, אבל החלטתי לקפוץ על ההזדמנות ולצאת להרפתקה. הצטיידנו באוברולים חמים, מגפיים, כפפות וקסדות, וגם במדריך צמוד שהסביר לנו את רזי הרכיבה על אופנוע שלג. במקום גלגלים, נוסע האופנוע על מגלשיים. למרבה השמחה, יש אפשרות לחמם את הכידון כדי שהידיים לא יקפאו. נשמע נחמד, אבל בהתחלה היה קשה לשלוט בכלי הזה.

רגע מפחיד נרשם כשהרגשתי שאני מאבדת שליטה באופנוע. אינסטנקטיבית אחזתי בחוזקה בכידון, שוכחת שדוושת ההאצה מתחת לכף ידי. במקום לעצור, פרצתי בדהירה מהירה, כשאני מנסה לעצור והכלי מצדו מאיץ ומסתובב. כשהצלחתי לעצור לבסוף, מצאתי את עצמי על שולי הדרך בוהה באגם קפוא למחצה בתהום שמתחתיי, ואת בעלי והמדריך מתפקעים מצחוק.

תרגול נוסף, ויצאנו לדרך, מהעיירה West Yellowstone אל תוך הפארק. בדרכנו חלפנו על פני עדרי דישונים (Elk) שרבצו ליד אגם קפוא בחלקו. הם בחנו אותנו בסקרנות רבה לא פחות מזו שאנחנו בחנו אותם, ונראו תוהים מי הם היצורים הדוהרים ברעש שכזה.

גייזרים, עורבים ושוקו חם

האתגר נעשה מורכב יותר כששלג כבד החל לרדת והראות השתבשה. עצרנו בקיוסק בצד הדרך לכוס שוקו חם וניסינו להפשיר קמעה, אך המדריך האיץ בנו: עלינו להגיע בשעה מסוימת לגייזר Old Faithfull "הזקן הנאמן". גייזר זה ידוע במהימנותו. הוא מתפרץ בזמנים קבועים ומושך קהל סקרנים גדול.

עלינו על האופנועים, והמשכנו בנסיעה רצופה. לאורך הדרך לא פגשנו רוכבים אחרים, וחשבנו לתומנו שרק אנחנו כאן. ההפתעה הגיעה במגרש החניה שליד Old Faithfull - מגרש חניה ענקי ובו שורות-שורות של אופנועי שלג. החנינו גם את אלה שלנו, בתקווה שנצליח לזהות אותם אחר כך בין כל הכלים האחרים.

המדריך המליץ לנו לא להשאיר אף חפץ גלוי לעין על האופנוע. חשבנו שהוא חושש מגנבים, אך כשחזרנו אל האופנועים, תפסנו את הגנבים על חם. עורבים פרצו אל התיקים של אנשים שלא דאגו להצניעם, ועשו שמות בתכולת התיקים בחיפושם אחר מזון. ראינו את העורבים על ענפי העצים משתעשעים בשללם, ולרגע נדמה היה לי שיש על פניהם חיוך ניצחון ערמומי.

גם הפעם עמד הזקן הנאמן בלוח הזמנים, ולקול תרועות הקהל הראה שכוחו עדיין במותניו, ושלח סילון מים לוהטים אל על. הגייזר הזה הוא הכי מפורסם, אבל בהחלט אינו היחיד.

בדרך חזרה ראינו עוד כמה גייזרים קטנים ממנו, אך לא פחות מרשימים מהזקן האמין. אחד מהם הוא "מזרקת קלחת הצבע" (Fountain Paint Pot), שכשמו כן הוא: כתוצאה מהמינרלים שנמצאים בבוץ, נוצרות דוגמאות צבעוניות, אמנות מבית היוצר של הטבע. הבריכות והמעיינות החמים שבפארק מיוחדים במינם מסיבה נוספת. התגלו בהם חיידקים המסוגלים לשרוד בטמפרטורות הגבוהות ובחומציות של המים. מדענים מאמינים שחיידקים אלה שייכים לקבוצה שמקורה בשלב מוקדם בהיווצרות החיים על פני כדור הארץ, ויש הרואים בה ממלכה נוספת, שישית, בעולם החי. כשירד הערב, חזרנו לעיירה. לא יכול היה להיות סיום מושלם יותר מבחינתנו ליום המופלא הזה מאשר לשבת מול האח הבוערת בחדר המלון, וללגום מה אם לא דליים של שוקו חם.

מידע מעשי

הכבישים בתוך הפארק נפתחים בתחילת מאי ונסגרים לתנועה בסוף אוקטובר. כל שירותי התיירות פועלים בצורה מלאה מסוף מאי בערך עד אמצע ספטמבר. החודשים הפופולריים ביותר לטיול בפארק הם יוני, יולי ואוגוסט, והם עמוסים בהתאם. בחורף פועלים רק חלק משירותי התיירות - חלק מהכניסות סגורות, הכבישים נסגרים לתנועת מכוניות ורכבי השלג משתלטים על הדרכים הקפואות, ויש הרבה פחות תיירים.

התנועה בפארק בחורף היא כאמור אך ורק באמצעות אופנועי שלג ו-Snowcoaches - מעין מכוניות שלג, עם מגלשיים במקום גלגלים, לנהיגה עצמית או בסיורים/הסעות מאורגנות.

לפרטים: www.travelyellowstone.com

עוד כתבות

עדי שלג / צילום: אלון רון

עד המדינה נגד נוחי דנקנר: "משעמם להיות סחי"

"גלובס" חושף כי עדי שלג, עד המדינה בפרשת הרצת מניות IDB, הודה כי השתמש בסמים במשך שנים "שימוש חברתי" ● הפרקליטות: "הטענות לא נשמעו לאורך ההליך המשפטי" ● מקורבי שלג: השימוש בסמים נבע ממצוקה אישית

ראסל אלוואנגר  ליד משרדי טאואר / צילום: עינת לברון / צילום: יחצ

מניית טאואר נפלה בעקבות אכזבת השוק מתחזיות TSMC

מניית TSMC, החברה הגדולה בתעשיית השבבים, ירדה ב-7% בשני ימי המסחר האחרונים של השבוע בוול סטריט, וגררה איתה מניות נוספות מהמגזר

חגיגות יום העצמאות לישראל / צילום: רויטרס

רייטינג: יתרון לקשת בצפייה בטקסי יום הזיכרון ויום העצמאות

טקסי יום הזיכרון ויום העצמאות שודרו ב-6 ערוצים ● רק בקשת, שאחראית ל-9 מ-10 התוכניות הנצפות, הם הגיעו לנתונים דו-ספרתיים

קים קרדשיאן ווסט / צילום: רויטרס

אפקט אמזון פגע בקרדשיאנס: רשת הבוטיקים DASH נסגרת

הבוטיק של משפחת קרדשיאן, שנפתח ב-2006, סבל מקשים כלכליים במהלך השנים ● בשנה האחרונה 24 קמעונאים גדולים בארה"ב הודיעו על סגירת חנויות בשל התחרות מול הקניות המקוונות

פרסומת לחברת תעופה אוסטרלית / צילום: יחצ

ironSource החלה לשווק פרסומות אינטראקטיביות

מדובר בפרסומות שבהן הגולש יכול לקבוע את העלילה בהתאם להעדפותיו, והדבר מסייע למפרסם להתאים למשתמש את המסר הפרסומי ● ironSource פועלת כפלטפורמה לפרסום במובייל, והטכנולוגיות שהיא מפתחת מסייעות למפתחי אפליקציות לשפר את ייצור ההכנסות תוך שילוב פרסומות

נוחי דנקנר / צלם: איל יצהר

"גלובס" חושף: העדות הגנוזה של נוחי דנקנר בפרשת רשות המסים

קונצרן אי.די.בי שילם מס מופחת עבור רכישת מניות סלקום ● "גלובס" חושף כי ב-2007 הגיע דנקנר לתשאול ב"פרשת רשות המסים", אך לא נשאל לגבי הטבת מס של מאות מיליוני דולרים שקיבל קונצרן אי.די.בי ● דנקנר הודה בחקירה כי נפגש עם ג'קי מצא מרשות המסים ● היום יחל הדיון בבית המשפט העליון בערעורו של דנקנר בתיק הרצת מניות אי.די.בי

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

ביטול הפטור מתביעות ללבייב "יעלה" למחזיקי האג"ח 38 מ' ש'

נאמני אג"ח אפריקה ישראל יכנסו היום אסיפות מחזיקים, בין היתר לצורך אישור החלטה שלא להעניק פטור ללבייב ● אי מתן הפטור יכול להוביל לביטול התמורות שקיבלו המחזיקים מלבייב לצורך מתן הפטור

הבית בקטמון / צילום: יח"צ

ירושלים: בית פרטי בקטמון הישנה נמכר ב-11.5 מיליון שקל

מדובר בבית בן 4 מפלסים עם מעלית פנימית ברחוב הפורצים, הממוקם בשכנות לבית שבו גדל ראש הממשלה בנימין נתניהו

עוטף עזה / צילום: רפי קוץ

קיבוצים בעוטף עזה הוצאו מרשימת יישובי עדיפות לאומית

מספר קיבוצים בעוטף עזה, ביניהם רוחמה, ברור חיל ודורות, נדהמו לגלות שיצאו מרשימת היישובים בעדיפות לאומית ● המדינה טוענת כי עשתה שינוי בחלוקה, אחרת מעט יותר כסף היה מגיע ליישובים "צמודי גדר"

נוחי דנקנר איתי שטרום / צילום: איל יצהר (ללא קרדיט צלם)

גם אם עדי שלג שיקר - נוחי דנקנר לא בהכרח יזוכה

בערעורים שהגישו נוחי דנקנר ואיתי שטרום על הרשעתם בהרצת מניות הם תוקפים חזיתית את עדותו של עד המדינה ● אבל גם אם טענותיהם כי שלג שקרן יתקבלו, זה לא אומר שהדבר יביא בהכרח לזיכויים ● פרשנות

מגדל עזריאל שרונה / צילום: ויו פוינט

בוקינג מתרחבת בישראל: עוברת למגדל עזריאלי שרונה בת"א

ענקית התיירות המקוונת תעזוב את מתחם מיינדספייס ברחוב אחד העם ותעבור למתחם חללי עבודה גדול יותר שבבעלות טדי שגיא בקומה 57 במגדל עזריאלי שרונה

עליית מחירי הדיור / צילום: שאטרסטוק

"הנפגעים העיקריים ממשבר הדיור הם השוכרים"

מחקר שפרסם הדוקטורנט עופר רז-דרור מצא כי בין 2008 ל-2016 העבירו שוכרים למשכירים תשלומים "עודפים" של כ-50 מיליארד שקל בשל העלייה במחירי הדיור ● "כסף עודף עבר מאוכלוסייה חלשה לאוכלוסייה חזקה"

נלי דינוביצקי  / שלומי יוסף

תני עדות מפלילה, קבלי 360 אלף ש' (על חשבון משלם המסים)

המבוכה הגדולה של הפרקליטות בתיק ישראל ביתנו: כפי שפורסם לראשונה ב"גלובס", עדת המדינה, נלי דינוביצקי, היממה את הנוכחים באולם כשחשפה בחקירתה את סכומי הכסף הנדיבים שקיבלה, תמורת עדותה נגד פאינה קירשנבאום ● השופט לוי הופתע ודרש "בדק בית" ● "גלובס" ממפה את התהיות והשאלות העולות מהחשיפה

ברג'אייה טיימס סקוור / צילום: צילומים:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב  ויחצ

הקניונים הגדולים בעולם: "קניוני רפאים" סינים

מבין עשרת הקניונים הגדולים בעולם, שמונה נמצאים באסיה ואף לא אחד בארה"ב ● אבל היתרון לגודל הפך בדרך-כלל די מהר לחיסרון

איתן בן אליהו / צילום: תמר מצפי

יו"ר אירונאוטיקס איתן בן אליהו פורש; יוחלף ע"י ידידיה יערי

מפקד חיל האוויר לשעבר, איתן בן אליהו, מסיים קדנציה של 6 שנים בתפקיד יו"ר אירונאוטיקס

תל אביב / צילום: shutterstock

יום המסחר בתל אביב יפתח על רקע הנעילה הירוקה אתמול

לאחר יום שהחל בירידות שנמחקו תוך כדי מסחר, הבורסה בתל אביב תפתח לקראת יום מתוח בוול סטריט ● טאואר תרכז עניין

בנין נטפים באר שבע / צילום: בר - אל

למה התאהבו הקיבוצים בקרנות פרייבט אקוויטי?

אם בעבר העדיפו החברות הקיבוציות לגייס בבורסה, כיום ההעדפה היא לחפש השקעה של קרנות פרטיות ● יו"ר איגוד התעשייה הקיבוצית: החוקים הקשוחים של רשות ניירות ערך פגעו בנו ● מה יהיה מודל הצפת הערך הבא? ● הקיבוצים והכלכלה הישראלית, פרויקט מיוחד

כלי רכב בנמל אשדוד / צילום: תמר מצפי

יבואנים: סגירת המעברים ממצרים מחייבת יבוא יקר דרך הים

לטענתם, סגירת מעבר ניצנה בחודשיים האחרונים מחייבת שינוע יקר באמצעות אניות וחושפת אותם לתביעות בשל איחור בהגעת הסחורות

קרנית פלוג / צילום: אפולבי סוטונד, רויטרס

בנק ישראל מעניק הקלות לישראכרט ולאומי קארד

הבנקים יממנו את צרכי הנזילות של חברות כרטיסי האשראי המופרדות בהיקף מוערך של כמה מיליארדי שקלים בחודש

וונדל וולך/צילומים: באדיבות המצולם

רובוט תחת שליטה: האנשים שרוצים לפתח A.I מוסרי

מערכות נשק אוטונומי שמחליטות במי לירות, רובוטים שמטפלים בחולים, אלגוריתמים שמאשרים הלוואות ובינה מלאכותית שמונעת הסתה ברשת ● כל הטכנולוגיות האלה הופכות ממדע בדיוני למציאות, אבל מעוררות אינספור בעיות אתיות ● הכירו את החוקרים שמנסים לפתור אותן