גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחקר: פיטורי כל עובד בטבע מסכנים 5 עובדים נוספים במשק

ממחקר שערכו ד"ר גלעד פורטונה ויובל ניב ממוסד שמואל נאמן עולה כי שיעור הערך המוסף שמייצרת טבע גבוה משמעותית מהמקובל בתעשייה בארץ ■ בנוסף, נפילת טבע עלולה לייאש חברות צעירות מלהפוך לחברות תעשייה, והן יעדיפו לעשות אקזיט מוקדם יותר

מפעל טבע בהר חוצבים. הצילום: רויטרס Ammar awad
מפעל טבע בהר חוצבים. הצילום: רויטרס Ammar awad

הפיטורים בטבע כונו לא אחת, גם מעל דפי עיתון זה, "פיגוע בכלכלה הישראלית". דוח של מוסד שמואל נאמן, שנערך לפני שלוש שנים עבור טבע, על ידי שני חוקרים במכון שהם עובדים לשעבר בחברה, ד"ר גלעד פורטונה ויובל ניב, מאשש זאת.

הדוח מראה כי הפעילות בטבע תורמת באופן עקיף לתעסוקה במשק, שהיא גדולה פי חמישה מהתעסוקה בטבע עצמה. מה שהיה משמח בעת כתיבת הדוח, הוא חדשות עצובות היום. כל פיטורים בטבע משפיעים גם על המעגל השני והשלישי של התעסוקה שנוצרת בזכות פעילות החברה, ועל כל מפוטר בטבע, יש חשש לפיטורים של חמישה עובדים נוספים במשק כולו.

החוקרים השתמשו במודל זוכה פרס נובל להערכה של תרומה של פעילות חברה מסוימת לכלל השוק בשלושה מעגלים. על פי גישתם, ההשפעה של טבע - שכעת הופכת להשפעה השלילית של הפיטורים בטבע - נחלקת לכמה רכיבים. רכיב אחד הוא ההשפעה על ספקי החברה הישירים. "כאשר סוגרים מפעל, לעתים הדבר יוביל לפשיטת רגל מוחלטת של ספק", אומר פורטונה.

רכיב שני הוא המעגל השני והלאה, כלומר מי שנותנים שירותים לעובדי טבע בחייהם האישיים וכן מי שנותן שירותים לספקים שניזונים מטבע, וכעת פעילותם עלולה להיפגע באפקט שרשרת.

בנוסף, ישנו רכיב שלישי, והוא המסים שמשלמת טבע (אף שהם מופחתים יחסית), שמשלמים עובדים ושמשלמים המועסקים במעגלי התעסוקה סביבה, נכנסים לתקציב המדינה ותורמים בכך לתעסוקה של עובדים נוספים בפרויקטים ממשלתיים.

החוקרים מצאו כי שיעור הערך המוסף שמייצרת טבע גבוה משמעותית מהמקובל בתעשייה בארץ. על פי פרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שיעור הערך המוסף הממוצע בתעשייה כאחוז מהמכירות הוא 31.8%, של חברות הייטק בממוצע הוא כ-44% ושל טבע - לא פחות מ-54.6%. כלומר, גם לפי התרחיש הכי אופטימי לפיו כל העובדים של טבע ייקלטו במשרות אחרות וכל ספקי טבע שיצמצמו פעילות או יפשטו את הרגל ימצאו לקוחות חדשים, הרי שהתרומה של פעילותם לכלכלה הישראלית, צפויה לפחות.

התרומה של טבע למשק

"פגיעה משמעותית בתעשייה הכימית"

על פי הדוח, נכון לשנת 2012 התעסוקה הישירה של טבע הייתה 7,400 עובדים, המעגל השני כלל 27.5 אלף עובדים והמעגלים השלישי והלאה כללו 40.9 אלף עובדים. יצוין כי ב-2016, עוד לפני הפיטורים, העסיקה טבע בישראל פחות עובדים מאשר ב-2012, כ-6,600 עובדים.

כמו כן, על פי הדוח, נכון לשנת 2012 תרמה טבע לתמ"ג 13.2 מיליארד שקל, התרופה מספקי ונותני השירות הישירים שלה הייתה 18.7 מיליארד שקל והתרומה העקיפה דרך הצריכה ותשלום המסים על ידי עובדי החברה וכדומה, הייתה 22.7 מיליארד שקל.

בנוסף, ציין הדוח את התרומה של טבע כחברה פרמצבטית גלובלית, להשבחת תעשיית פיתוח התרופות המקומית, על ידי השבחת יכולות הניהול המקומי והגלובלי של התעשייה, וכן על ידי מתן מוטיבציה לסטודנטים לפנות ללימודים בתחומי מדעי החיים, בתקווה כי טבע עשויה לקלוט אותם.

פורטונה וניב ציינו כי: "במידה וטבע תצמצם באופן מהותית את פעילותה בארץ תתרחש פגיעה משמעותית בתעשייה הכימית המקומית. השוק המקומי יתמקד בחברות הזנק כפועל יוצא מחוסר האמון ביכולות המקומיות לבנות חברות מבוססות. כמו כן תתרחש פגיעה בבסיס המחקר האקדמי, שנהנה מהקשר עם טבע".

אמירה זו מבוססת בין היתר על הנתון לפיו טבע השקיעה בין השנים 2002-2012 254 מיליון דולר בחברות מקומיות ובפרויקטים שמקורם במוסדות מחקר מקומיים, לעומת השקעה של 212 מיליון דולר בלבד על ידי חברות פארמה זרות. עם זאת, יש לציין כי מאז 2012, כבר הפחיתה טבע משמעותית את מעורבותה בשוק הביומד הישראלי, לא השקיעה בחברות הזנק ישראליות וביצעה רק השקעות מצומצמות (כ-10 מיליון דולר) בפרויקטים באקדמיה. עם זאת, נכון הדבר כי טבע היוותה השראה לכך שחברות גדולות יכולות לקום בישראל, ואילו נפילתה של חברה כזו יכולה לייאש חברות צעירות מלהפוך לחברות תעשייה, והן יעדיפו אקזיט מוקדם יותר.

עוד מצוינת בדוח התרומה של טבע לקהילה. נכון למועד עריכת הדוח ב-2014, הוציאה טבע כ-15 מיליון שקל בשנה על פעילויות בתחום התרומה לקהילה, 175 מעובדי טבע התנדבו בקביעות ותרומתה השנתית של טבע לפעילות בקהילה הסתכמה ב-24 אלף שעות התנדבות בשנה.

בראיון ל"גלובס" אומרים החוקרים: "אנחנו מעריכים כי התעסוקה של 27,500 העובדים במעגל השני, תיפגע מיד. לגבי התעסוקה של 41 אלף עובדים באופן עקיף, היא עשויה לפחות משמעותית".

ניב: "הייצור בישראל יותר יקר מבהודו ואפילו ברוב מדינות אירופה, אך יש היום טכנולוגיות שיאפשרו לכפר על בעיות הפריון, וחשוב מאוד ליישם אותן במפעלים שנשארו. כאשר התפוקה גדלה, גם אם זה נעשה באמצעות אוטומציה, המשמעות היא לרוב העסקה של עובדים רבים יותר".

- מדוע המפעלים של טבע היו בנחיתות ביחס לשאר העולם?

פורטונה: "אני הכרתי תמיד את טבע בתור חברה המתייעלת כל הזמן. אלא שכנראה ההכנסות מן הקופקסון קצת הרדימו את המערכת מלהתייעל בגנריקה, והמיקוד היה בכיוונים אינובטיביים שהיו נראים מוצלחים כל כך. למשל, החטיבה הכימית הייתה מאוד רווחית ומאוד עצמאית בשנים שאני הכרתי אותה, ואילו בשנים האחרונות היא מוזגה עם פעילות הגנריקה הכללית וזה לא תמיד תורם למוטיבציה. בינתיים, במדינות אחרות, חברות ממשיכות להתייעל".

עוד כתבות

דוד גרנות - מ"מ יו"ר בזק / צילום: עופר חן

בזק מוחקת 90 מיליון שקל בגין הפסדי yes

נחשף ב"גלובס": בעקבות ההרעה ב-yes נאלצת החברה לבצע הערכת שווי שנייה ל-yes בתוך פחות מחצי שנה, שבגינה מדווחת הקבוצה על עדכון הרווח ל–1.2 מיליארד שקל - במקום 1.4 מיליארד בתחזית המקורית ■ ההפחתה: עדות מוחשית לכישלון ולשחיתות בעסקת בזק-yes

יקותיאל צפרי / שלומי יוסף

"אינני יודע מדוע עמותות מימנו את הטיסות לפאינה קירשנבאום"

כך העיד הבוקר יקותיאל צפרי, יועץ התקשורת לשעבר של מי ששימשה כסגנית שר הפנים, במסגרת פרשת ישראל ביתנו ■ סיפר גם כי בעלה ובתה של קירשנבאום הצטרפו לנסיעות במימון העמותות כצ'ופר, מבלי שמילאו תפקיד כלשהו

בית חדש בהקמה / צילום: רויטרס, Rick Wilking

משבר הנדל"ן הבא בארה"ב: מחסור היסטורי בבתים חדשים

למרות מצב שוק התעסוקה הטוב, עליות השכר והשיאים בשוק המניות האמריקאי, נבנים היום בארה"ב פחות בתים לעומת כמעט כל תקופה אחרת בתולדותיה, והבנייה אינה עונה על העלייה בביקוש ■ התוצאה היא עליית מחירים בקצב שאינו בר-קיימא

אמזון / צילום: שאטרסטוק

אמזון בישראל: לא רק איום - אלא בעיקר הזדמנות עסקית

בואה של ענקית הקמעונאות האמריקאית תעודד עסקים ישראלים לעלות לרשת ■ דעה

מארק צוקרברג / רויטרס

בעלי מניות תובעים את פייסבוק: "סבלנו מהפסדים משמעותיים"

שווי השוק של הרשת החברתית נחתך בכמעט 50 מיליארד דולר בשל דליפת המידע ■ "פייסבוק שחררה הודעות מטעות ושגויות במידה ניכרת לגבי מדיניות החברה"

יהושע למברגר/ צילום : יונתן בלום

חיזוק לצוות ההגנה של ראשי "איילים": עו"ד יהושע למברגר

למברגר, לשעבר המשנה לפרקליט המדינה, הצטרף לצוות ההגנה של ראשי עמותת "איילים", מתן דהן ודני גליקסברג, הנאשמים במשפט ישראל ביתנו ■ למברגר ל"גלובס": "הראיות בתיק לא עולות כדי עבירת השוחד. מתן ודני נפלו קורבן לשיטה שהופעלה בידי גורמי ממשל"

אשר לוי / צילום: איל יצהר

הקנס של אורבוטק אם עסקת הרכישה תבוטל - 125 מיליון דולר

ההסכם המלא בין אורבוטק ל-KLA-Tencor - שתרכוש אותה תמורת 3.4 מיליארד דולר - נחשף ■ מנכ"ל אורבוטק, אשר לוי, הסביר לעובדי החברה על הרכישה: "רבים מכם תוהים, למה למכור? למה עכשיו? אנו, כהנהלה, מאמינים שהעסקה תוביל להזדמנויות צמיחה מרובות"

גונן אוסישקין  / צילום: יחצ

אל-על מחקה הרווח הנקי: 5 מ' ד' ב-2017 לעומת 80 מ' ב-2016

הרווח השנתי של חברת התעופה כמעט והתאפס, על רקע עלייה בהוצאות שכר ודלק וכן בהוצאות תחזוקה ■ שכר של 2.8 מיליון שקל למנכ"ל הפורש דוד מימון ■ המניה השלימה צניחה של כ-50% בשנה האחרונה ■ עם אילו אתגרים מתמודדת החברה?

פקק / צלם: תמר מצפי

בעיה ששווה מיליארדים: עומסי התנועה הם ההפסד שלכם, הרווח של משרד התחבורה

איך קרה שעומסי התנועה הבלתי נסבלים הפכו למקור הכנסות לא אכזב למדינה, מדוע הבעיה האחרונה של משרד התחבורה היא תקציבים לתחבורה ציבורית, ואיך אנחנו יודעים שלאוצר אין אמון בפתרונות של משרד התחבורה (שאותם הוא מתקצב)?

אהוד ברק ואהוד אולמרט / צילום: אריאל ירוזולימסקי

אהוד נגד אהוד: המלחמה הגרעינית בין רה"מ לשר הביטחון

בישראל חששו ממתקפה סורית בעקבות מבצע "מחוץ לקופסה", אולם המלחמה היחידה שהתקיימה היא בין רה"מ דאז אולמרט לשר הביטחון ברק ■ עד היום, ממרחק של יותר מעשור, מאשימים מקורבי אולמרט את ברק בדחיית המתקפה ובניסיון לטרפד אותה כדי שהשמדת הכור תיזקף לזכותו ■ ברק: "הזוי לטעון את זה. מדובר בסיכון מחושב שנהוג לקחת במסגרת תהליכים כאלה" ■ קרב הגרסאות

פרופסור מיגל דויטש   / צילום:שלומי יוסף

"בלחימה מותר שיהיו פגיעות אגביות באזרחים, אם הן מידתיות"

פרופ' מיגל דויטש, חבר ועדת טירקל, נקרא לדגל לבקשת המבקר שפירא לצורך בחינת פעילות המדינה בהיבטי המשפט הבינ"ל במבצע צוק איתן ■ בשיחה עם "גלובס" הוא אומר: "ועדת טירקל המליצה להקים מנגנון של צוותי הערכה עובדתית לביצוע תחקירים. המנגנון לא הוקם לפני תחילת צוק איתן, והיה צורך להקימו במהירות, ללא אמות-מידה ברורות"

מטוס איירבוס / צילום: רויטרס

גלובל כנפיים: צניחה של כ-30% בהכנסות והפסד של כ-1 מיליון דולר

את הירידה בהכנסות מייחסת גלובל כנפיים לסיום החכרת מטוסים, שלושה מהם כבר בסוף 2016 והאחרון בסוף הרבעון השלישי של 2017

מכונית אוטונמיט  של אובר / צילום: רויטרס

השאלות הקשות שמעלה התאונה הקטלנית של מכונית אובר

אובר עצרה את הניסויים שלה במכוניות אוטונומיות בעקבות הריגת הולכת רגל על ידי אחת מהמכוניות האלו ■ השאלה כעת היא כיצד ממשיכים לבצע את הניסויים ברכבים באופן אחראי, שגם לא יעורר התנגדות וחשש וגם לא ימנע התפתחות טכנולוגית שעשויה להציל חיים

שלמה פילבר / צילום:  שלומי יוסף

פילבר יהיה רשמית מנכ"ל משרד התקשורת ל-3 חודשים נוספים

עד המדינה בתיק 4000 ימשיך להחזיק בתפקידו על אף השעייתו ■ בינתיים אי-אפשר למנות מישהו במקומו, ומשרד התקשורת יתפקד ללא מנכ"ל

סן פרנסיסקו / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

יונייטד מוסיפה מושבים לקו לסן פרנסיסקו - ומה יקרה למחיר?

חברת התעופה תוסיף 2,000 מושבים בשבוע לקו הישיר מת"א לסן פרנסיסקו במהלך עונת הקיץ ■ מחיר הכרטיס צפוי לרדת בכ-300 דולר

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט הסתיים בעליות; אמזון מנפצת תקרה חדשה

אמזון הפכה לחברה בעלת שווי השוק הגבוה בעולם אחרי אפל ■ קריאות נגד צוקרברג על רקע פרשיית קיימברידג' אנליטיקה: "כישלון מנהיגות מוחלט" ■ דוחות טובים לפרוטרום: עלייה של כ-20% במכירות ■ מניית טסלה מראה חולשה

ג'יימס פארקר / צילום: דינוקה ליאנאווטה, רויטרס

המיליארדר ג'יימס פאקר פורש מאימפריית הקזינו שבבעלותו

פאקר מוכר בישראל בשל מעורבותו בתיקי החקירה נגד ראש הממשלה נתניהו ■ דובר מטעם פאקר: הוא נאלץ לפרוש מדירקטוריון החברה בשל מצב בריאותי

פשיטת רגל. יש להציג תוכנית לפירעון החוב לשם קבלת הפטר /   צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הבנקים לא נותנים אשראי? לוקחים הלוואות ממשפחה וחברים

מחקר חדש של מרכז טאוב מגלה ממצאים מטרידים על היקף החובות האמיתי בקרב שני העשירונים בעלי ההכנסה הנמוכה ביותר: מתברר כי החוב העיקרי של בעלי ההכנסות הנמוכות במשק הוא למשפחה ולחברים ולא לבנקים – ומשום כך היקף החובות האמיתי שלהם אינו מופיע בנתוני המעקב של בנק ישראל

שדה תעופה / צילום: שאטרסטוק

התעופה האזרחית בישראל אחראית לכ-27 מיליארד ד' מהתמ"ג

לפי הערכות ארגון התעופה העולמי, הרווח הנקי של תעשיית התעופה יגדל ל-38.5 מיליארד דולר ב-2018, לעומת 34.5 מיליארד דולר ב-2017 ■ הכלכלן הראשי של IATA: ההישג הגדול ביותר של הענף הוא בחיבור בין 20 אלף ערים ברחבי העולם המחוברות בטיסות ישירות

מבראוניז טורטית/ צילום: יח"צ

שטראוס הודיעה על ריקול למוצר עוגת בראוניז טורטית

אוספת את המוצרים בעקבות תלונות על טעם חזק של שקדים ותמצית רום במוצר הכשר לפסח ■ עם זאת, החברה מרגיעה: "המוצר תקין לחלוטין למאכל"