גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"נתניהו הוא אחד מראשי הממשלה הפחות מושחתים שהיו כאן"

במפגש "הפודיום" של "גלובס" בשיתוף קסם קרנות ETF, אמר עמית סגל: "אחרי כל החקירות כל מה שאנחנו ידועים הוא שנתניהו הוא נהנתן ואולי נהנתן טורבו. זה אפור שהפך לשחור" ■ אמנון אברמוביץ': "אם מנדלבליט יגיש כתב אישום נגד נתניהו על מרמה והפרת אמונים, תהיה לו הרשעה"

עמית סגל / צילום: איל יצהר
עמית סגל / צילום: איל יצהר

"השחיתות במובן הרחב שלה מתחילה להיות נושא חשוב במדינת ישראל. הרבה מאוד ימנים - ולא צריך הרבה מאוד כדי לעשות שינוי, כל מה שצריך זה שבעה מנדטים שיעברו מצד לצד - מתחיל להפריע להם המצבור: דוד ביטן, ודני דנון, וביבי ושרה - משהו כאן מתחיל להצטבר. אז אולי זה נכון שהליכוד לא יירד בבחירות הבאות מ-30 מנדטים ל-17 מנדטים אבל אתה לא צריך הרבה כדי שיהיה פה שינוי (בשלטון)" - כך אמר אתמול (ג') עמית סגל, פרשן "החדשות" (לשעבר חדשות 2), במהלך שיח שקיים עם עמיתו, הפרשן אמנון אברמוביץ'. השניים נפגשו באירוע "הפודיום" של "גלובס" בשיתוף קסם קרנות ETF, שנערך בבורסה בתל-אביב.

הפרשנים פתחו את השיחה בשאלה עד מתי יימשך עידן ביבי (סגל: "לכל המאוחר? 2048 וזה מאחורינו"), ובעוד שסגל ציין כי הוא חש שאכן מתחולל בימים אלה שינוי כלפי מעמדו של נתניהו בציבור, אברמוביץ' נותר מסויג יותר. "אני חושב שעדיין הנושא המכריע במדינת ישראל זה תחושת הביטחון. בבחירות הקודמות ניגשה אלי אישה ואמרה לי 'אתה חושב שאני לא יודעת מי זה ביבי ושרה? כל מה שאתה אומר עליהם נכון, אבל אני לא אצביע לבוז'י, הוא נחמד אבל לא נותן לי ביטחון. ביבי נותן לי ביטחון'. הכל סובב סביב הביטחון. הישראלי הממוצע, הבלתי אידאולוגי, מצביע לפי מי שנותן לו תחושת ביטחון. ואני מדבר על תחושה, אני לא חושב שנתניהו הוא מר ביטחון, אבל הוא נותן תחושה כזאת יותר מהמעומדים שהיו מולו".

סגל: "אז לפי מה שאתה אומר לאבי גבאי או יאיר לפיד מראש אין סיכוי".

אברמוביץ': "יש להם בעיה גדולה. הבעיה העיקרית של לפיד וגבאי זה היעדר סמכות ביטחונית. אם אשכנזי היה עומד בראש אחת המפלגות היה לו סיכוי גדול להביא תוצאה טובה". סגל התייחס בהקשר זה ליתרון המובנה שיש לכל ראש ממשלה במערכת בחירות בארץ: "בחירות בישראל לא מנצחים, בחירות בישראל מפסידים. בארה"ב כולם יודעים שכל ארבע שנים או מקסימום שמונה מתחלף השלטון. במדינת ישראל אתה לא יודע מתי יהיו הבחירות. הבחירות הן נשק של ראש הממשלה, הוא שולט על סדר היום ולכן יש לו יתרון גדול", ולמרות זאת חזר על האבחנה שלו כי ייתכן ששלטון הליכוד עומד בפני סיום. "אני לא רוצה להגיד ריקבון, אבל יש תחשה של יותר מדי שנים בשלטון. ישראל כץ וגלעד ארדן זוכרים שהם היו פעם באופוזיציה כמו שהם זוכרים שהם היו פעם בתיכון. יש פה תחושה של אלוהים לשלטון בחרתנו וזה יכול להיות הרגע".

כמו פעמים רבות בדיאלוג ביניהם, בעוד שסגל הדגיש לא אחת את הקשיים והחולשות של הצד הימני במפה הפוליטית - שאל עמדותיו הפוליטיות הוא קרוב יותר - אברמוביץ', בעל עמדות השמאל, התייחס לקשיי המחנה שעמו הוא מזוהה: "המילה שמאל הפכה להיות גידוף מבלי שאנשים בכלל יודעים במה מדובר. אתה אומר 'שמאל' או 'שמאלני' וזה נשמע כמו איזה פסוריאזיס או מחלת עור, איזושהי מחלה שאתה לא בדיוק יודע מהי. מרבית הציבור בישראל הוא ציבור מרכזי. ראובן אדלר אמר בזמנו: '80% מהציבור מוכן להחזיר 80% מהשטחים'. הציבור ברובו הוא לא פוליטי במובנים שאנחנו ככתבים או פרשנים פוליטיים מדברים עליו".

תיק גדול של דברים קטנים

אחד החלקים המעניינים ביותר של השיחה היה זה שבו עסקו השניים, בתשובה לשאלה מהקהל, במצבן של חקירות נתניהו. אברמוביץ': "בסוף כל סוגיית נתניהו מתכנסת לתיק אחד: 'תיק 1000', תיק המתנות. זה תיק גדול של דברים קטנים. יש פה דפוס, יש פה שיטה, יש פה הזמנה על פי מפרט, ויש פה דרישה להשלמה. מצד שני, אין כאן הקלטות כמו של אהוד אולמרט ושולה זקן. אין כאן מעטפות כסף כמעטפות".

סגל: "תחשבו על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אומרים איך מנדלבליט יכול לא להעמיד לדין את נתניהו? אבל הוא לא חושב על הזירה הציבורית, אלא יותר על הזירה המשפטית. הגשת כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן זה אירוע דרמטי. זה פיזור הכנסת. "(אם הוא הולך על זה) הוא לא יוכל לקחת את הסיכון שאחרי שנתיים-שלוש ביבי יזוכה. והסיכוי לזיכוי הוא לא קטן. זה אירוע גבולי. יש בדיחה על נתניהו - למה הוא בחיים לא יורשע בשוחד? כי בשביל שוחד צריך תמורה וביבי בחיים לא נתן כלום לאף אחד. להוכיח שוחד זאת תפירה מאוד מורכבת עובדתית. זה לא יהיה אירוע קל לכאן או לכאן, ולכן אני חושב שעיתונאי שאומר לכם 'אני יודע איך זה ייגמר' הוא יותר מושפע מהרהורי ליבו".

אברמוביץ' היה נחרץ יותר מסגל לגבי חומרת התיק: "אי אפשר לסגור תיק כזה. מדובר בשווי (מתנות) של 700 עד 800 אלף שקלים לפחות.

"אם תסגור מה תגיד לכל עובדי המדינה? אם מנדלבליט יגיש כתב אישום על מרמה והפרת אמונים (סעיף קל יותר משוחד, י"כ) יש לו כאן הרשעה".

סגל: "מה שבאמת הכי נוח למנדלבליט זה שיבואו בחירות קודם (כך שלא הוא יכריע, י"כ). אני חושב שביבי הוא אחד מראשי הממשלה הפחות מושחתים שהיו פה. הוא נהנתן, הוא לא מושחת. אחרי כל החקירות כל מה שאנחנו ידועים הוא שנתניהו הוא נהנתן ואולי נהנתן טורבו. זה אפור שהפך לשחור".

עם של עבודות אוויר

חלק אחר בשיחה עסק באופן כללי יותר בפוליטיקה בעידן הנוכחי בישראל ובעולם. סגל הזכיר כי "השאלה הגדולה שמטרידה את הבוחרים היא עדיין מה ישראל יותר: יהודית או דמוקרטית? ישראל היא המדינה היחידה בעולם שהכסף הוא לא קו פרשת המים של הפוליטיקה שלה, אנחנו לא מתווכחים באמת על מסים. אמנם מאז המחאה אנשים אומרים בסקרים שהנושא הכי חשוב זה כלכלה וחברה, אבל הם משקרים גם לעצמם. בסוף מה שקובע זה לאיזה שבט אני שייך. "הפוליטיקה היא רודן אכזר של תשומת לב. אתם לעולם לא תשימו את כל הכסף על מניה אחת, זה מנוגד לכל הכללים. בעולם אמיתי פוליטיקה הייתה צריכה להיות כמו תעודת סל: עם פתק אחד תבחר שר אוצר, עם פתק אחר תבחר ראש ממשלה, אולי יהיה פתק לרעיית ראש ממשלה. אבל הפוליטיקה אומרת לך: 'שים את הכל בפתק אחד'. אז אתה בוחר את מי שאתה מזדהה איתו, ובעולם של זהויות, סוגיות מאוד מורכבות נידונות להזנחה טוטאלית בכל מה שנוגע לשדה הפוליטי כי הן לא מעוררות את מיצי הקיבה".

אברמוביץ' התייחס לעניין הזהות היהודית או הישראלית ואמר: "מדינת ישראל הוקמה כמרד בהווי היהודי הגלותי. בן גוריון וחבריו הקימו אותה על ארבע נקודות: מדינה יהודית בארץ ישראל כדי להוציא את גורלנו מידי שמים ולהעביר אותו לידי אדם; ליצור מקלט בטוח ליהודים; להחזיר את העם היהודי למסלול ההיסטוריה ולמשפחת העמים; ולהחזיר את היהודי להיות עובד אדמה, עובד כפיים. בסוף חזרנו להיות עם של עבודות אוויר כי כולנו הרי יועצי השקעות, יועצי תקשורת, עורכי דין, פרשנים ועיתונאים. את העבודה השארנו לאריתראים. אבל ההיפוך הזה, שיותר אנשים מגדירים את עצמם כיהודים ופחות כישראלים, זה היפוך של החזון הציוני".

אמנון אברמוביץ / צילום: איל יצהר

עוד כתבות

משה כחלון / צילום: איל יצהר

אפריקה ישראל נתבעת ע"י דיירים בפרויקט שכירות בהרצליה

32 שוכרים טוענים כי הדירות בשכונת גליל ים נמסרו להם באיחור ועם ליקויים ■ אפריקה ישראל: הטענות מועלות רק ע"י קומץ דיירים

משרדי חברת טבע / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אכזבה לטבע: התרופה החדשה לאסטמה לא עמדה ביעדים

ניסוי שלב 3 בתרופה המיועדת לטיפול באסטמה לא הראה הפחתה משמעותית של הישנות החרפה קלינית של המחלה ■ המוצר, Reslizumab, הגיע לטבע כחלק מרכישת ספלון ב-2011

בנין רשות המיסים ירושלים / צילום: איל יצהר

רשות המסים מודה בטעות של עשור: הורידה רף המס לעולים

בעקבות טעות שנפלה ב-2008, נקבעו מאז מדרגות מס גבוהות מדי לשלושה סקטורים במשק, שהפחיתו את חבות המס שלהם לרשות המסים

מארק צוקרברג/ צילום: רויטרס Stephen Lam

בכיר בפייסבוק: לא בטוח שמדיה חברתית טובה לדמוקרטיה

סמיד חאקרברטי, המוגדר כמנהל המוצר של פייסבוק בתחום המעורבות החברתית: "מדיה חברתית במיטבה מאפשרת לנו לבטא את עצמנו ולנקוט פעולה. במירעה, אנשים משתמשים בה כדי להפיץ מידע שגוי ולחבל בדמוקרטיה"

חיים סרור / צילום באדיבות החברה

"הטמענו אלמנטים של גיימינג כדי למנוע תאונות עבודה"

הסטארט-אפ הירושלמי Go-Arc מפתח פלטפורמה להגברת הבטיחות: "להשפיע על התנהגות של אנשים בזמן אמת"

זאב ביילסקי / צילום: איל יצהר

בילסקי: "אני יודע עם מה מתמודדים ראשי הערים; זה יתרון"

ראש עיריית רעננה, שיחליף בקרוב את אביגדור יצחקי בתפקיד ראש מטה הדיור, מקווה להביא תוצאות בנושא שלדעתו הוא הבוער ביותר כיום ■ "היכולת שלי, עם הניסיון שצברתי במהלך השנים בסוכנות היהודית, בכנסת וגם כראש עיר - יסייעו לי להיכנס לאחד התפקידים החשובים במדינה"

רסקיו / צילום: שאטרסטוק

נטלתם רסקיו ולא ממש נרגעתם? אין לכם על מי להלין

ביהמ"ש דחה היום בקשה לתביעה ייצוגית, לפיה מוצרי רסקיו מטעים את הצרכנים ביחס ליעילותם על בסיס מדעי ורפואי

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

לראשונה: יחס החוב-תוצר של ישראל ירד מתחת ל-60%

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, מפרסם היום כי שיעור החוב הממשלתי של ישראל ב-2017 עמד על 59.4% ■ זו הפעם הראשונה שישראל עומדת בדרישות אמנת מאסטריכט לגבי היקף החוב הממשלתי של מדינות האיחוד האירופי

דוחות ח ניה / צילום: תמר מצפי

הכנסות ת"א מקנסות חניה יחצו את הרבע מיליארד שקל ב-2018

כמה סעיפים בחוק ההסדרים חושפים את הפוטנציאל הבא של תעשיית הקנסות ברשויות המקומיות: מספר מקומות החניה יצומצם, רשויות מקומיות יוכלו לאכוף עבירות תעבורה בנת"צים, ואתם יכולים לשכוח מאזור חניה בחינם סמוך לתחנות רכבת

גיל פרי / צילום" ענבר לוי

הפיתוח הישראלי של ID-D ישמור על הזהות שלכם

החברה התל-אביבית פיתחה בינה מלאכותית שתגן עלינו מפני טכנולוגיות זיהוי פנים ■ "התמונות שלנו בכל מקום, ואלגוריתמים לזיהוי פנים נהיו יותר מדויקים מבני אדם"

בצלאל מכליס, נשיא ומנכ"ל אלביט / צילום: תמר מצפי

מתח בחברות הבנות של אלביט: עובדי תדיראן החרימו ישיבות

ועד תדיראן מערכות טוען כי הנהלת אלביט פועלת לאיחוד כפוי עם אלישרא, בניגוד להסכמים

יניב כהן הפניקס/ צילום: פביאן קולדורף

2017 הייתה טובה מהממוצע בביטוחי המנהלים ובפנסיה

מנהלי ההשקעות המובילים של 2017 ל"גלובס": 2018 תמשיך להיות חיובית אך עם תשואות צנועות בהרבה מבשנה שקדמה ■ התשואות של קרנות הפנסיה ושל הפוליסות המשתתפות ברווחים עמדו בשנה החולפת על 8.1% ו-8.8%, בהתאמה

משה כחלון / צילום: איל יצהר

"נטו הוזלות" יוצאת לדרך: כחלון חתם על צווים לביטול מכסים

ביטול המכסים ייכנס לתוקף כבר בימים הקרובים ויכלול מוצרי הלבשה וטקסטיל, מוצרי תאורה, מוצרי חשמל ביתיים, תמרוקים וקוסמטיקה, צעצועים ואביזרי ספורט ■ שר האוצר: "אנו מחזירים את עודפי הגבייה לאזרחים"

כרטיסים גרפיים / צילום: שאטרסטוק

הגיימרים ברחבי העולם יוצאים נגד כורי המטבעות הדיגיטליים

יש שני דברים שאפשר לעשות עם כרטיס גרפי עוצמתי: לשלב אותו במחשב גיימינג או לכרות בעזרתו מטבעות ■ בחודשים האחרונים עלייתה של כלכלת הבלוקצ'יין הובילה להתייקרות הכרטיסים, למחסור בהם בחנויות ולשחקנים כועסים מאוד

רון הדסי / צילום: איל יצהר

אלביט מדיקל תנפיק אג"ח להמרה להחזר חוב של 150 מ' ש'

החזר החוב מיועד לחברה האם ■ מחזיקי האג"ח יקבלו שעבוד על מניות גמידה סל ואינסייטק ■ גם חברת הפרסום הדיגיטלי מטומי מבקשת להנפיק אג"ח להמרה

מנכ"ל AIG שי פלדמן / צילום: איל יצהר

AIG משיקה פוליסות ביטוח שיתגמלו אנשים שחיים בריא

חברת הביטוח תציע הנחות למנהלי אורח חיים בריא או המפחיתים סיכוני סייבר או צנרת ■ "הרעיון הוא להיטיב עם מי שכן עושה, ולא לגרוע ממי שלא עושה" אומר המנכ"ל שי פלדמן

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

השבתת הממשל בארה"ב לא משביתה את הכלכלה

שוק העבודה והצמיחה התאוששו במהירות בהשבתות קודמות

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

צינור הגז לאירופה: נשקל שיתופה של חברת נתג"ז הממשלתית

"פרויקט יצוא הגז מלוויתן לאירופה מתקדם, ונשקלת האפשרות לשלב את נתג"ז בעבודות", אמר שר האנרגיה יובל שטייניץ ■ עלות הקמת הצינור, באורך 2,100 ק"מ, מוערכת על ידי המדינה בכ-25 מיליארד שקל

STING TV / ציילום: יחצ

בזק בינלאומי במו"מ לשיווק STING TV של yes

למרות היתרון שהדבר מייצר, בחברת הלוויין לא מצדדים בכך ■ בראש קבוצת בזק מתנגדים למהלך, אולם בבזק בינלאומי מקווים שהדבר יתאפשר

5 לילות, 5 אפליקציות, יותר מדי נדודי שינה / צילומים: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב, באדיבות החברות

לא מצליחים להירדם? בדקנו 5 אפליקציות שיעזרו לכם להירגע - וחזרנו עם מסקנות

סובלים מנדודי שינה? הטלפון צמוד אליכם גם כשאתם נכנסים למיטה? בדקנו 5 יישומים חינמיים שיעזרו לכם להירגע מטרדות היום וללכת לישון