גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ממובילאיי ועד הביטקוין: כל האירועים שעשו את 2017

"מובילאיי הותירה חותם על תעשיית הרכב העולמית"; "קמפיין metoo# יצר סדר יום חדש" ■ בכירים מסכמים את שנת 2017 - כתבה ראשונה בסדרה

זיו אבירם (מימין) ואמנון שעשוע / צילום: יח"צ
זיו אבירם (מימין) ואמנון שעשוע / צילום: יח"צ

דניאל לבנטל, מנכ"ל מישורים השקעות נדל"ן: "מובילאיי הותירה חותם על תעשיית הרכב העולמית"

העסקה בה ענקית השבבים האמריקאית אינטל רכשה את מובילאיי הישראלית בכ-15 מיליארד דולר במזומן בחודש מארס השנה, מהווה בעיניי אירוע משמעותי שלא ניתן להתעלם ממנו. מדובר באקזיט הגדול בתולדות המשק הישראלי. לא ניתן שלא לפרגן ליזמים, מייסדים ומנהלים של החברה שהובילו את המהלך הזה. לא מדובר רק על סכומי הכסף האדירים, אלא על המהות שחברה ישראלית מירושלים, מותירה חותם כה משמעותי בתעשיית הרכב העולמית, בעוד שלישראל אין תעשייה משמעותית בתחום זה.

"כשמדברים על איש השנה, אפשר לומר הרבה מאד דברים על נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אבל דבר אחד בטוח אי-אפשר לקחת ממנו - הוא לא רק מוכר סיסמאות. כשהוא הצהיר בקמפיינים שלו - Make America Great Again, הוא באמת התכוון לזה. לאחרונה הוא העביר בבתי הנבחרים את רפורמת המס המרחיקה לכת ביותר בארה"ב מאז ממשל רייגן. אחד הסעיפים העיקריים ברפורמה היא הורדת שיעור מס החברות בארה"ב מכ-35% לכ-20%. המטרה העיקרית בהורדת המס היא להחזיר רווחים של חברות אמריקאיות ואת הפעילות שלהן לגבולות ארה"ב, היות שארה"ב אינה תחרותית במובן זה. ההשלכות של המהלך עדיין לא ברורות עדיין. יש שיגידו שמדובר בצעד שיגדיל את התפוקה ואת התוצר האמריקאי, יחזיר חברות לייצור ופעילות בארה"ב ובכך גם יקטין את שיעורי האבטלה והפערים החברתיים. מאידך, יש שמאמינים שמדובר ברפורמה, שהיא מתנה לעשירים ולשווקים, תגדיל את נטל המס של העניים ומעמד הביניים, ותעמיק את הגירעון. כך או כך, מדובר בצעד אמיץ מאד של מי שעומד בראש המדינה הגדולה בעולם".

דניאל לבנטל / צילום: אוראל כהן

גידי כרוך, מנכ"ל לקט ישראל: "נחרדתי מהתקנות שמובילות לעולם גזעני וחשוך"

המהלך של 2017 הוא בעיני תקנות ההגירה של דונלד טראמפ, שנקבעו בתחילת השנה, ולפיהן יקל על המדינה לגרש תושבים שנכנסו בצורה לא חוקית וכן לגרש כל מהגר שנכנס למדינה באופן לא חוקי, ונחשד בעבירה כלשהי, אפילו עבירת תנועה. נחרדתי מהתקנות שהיו עוד צעד בדרך להפיכת העולם ללאומני, גזעני וחשוך. תודה ל ביהמ"ש העליון, שביטל את רובן בסופו של דבר. איש השנה הוא ולדימיר פוטין, שהחזיר את רוסיה לימיה ה'זוהרים' של המלחמה הקרה - העניק חיבוק חם לא-סיסי, הציל את משטר אסד ולמעשה אוחז בהגה ההנהגה הסורי, ומקדם את תוכנית הגרעין האיראנית. פוטין מנסה להחזיר את רוסיה למעמדה כמעצמה עולמית, תוך שהוא מנצל את היחלשות השפעתה של ארה"ב".

גידי כרוך / צילום: יוסף כהן

יעקב אטרקצ'י, מנכ"ל ובעלי חברת הנדל"ן אאורה: "למה לא לנהל את חשבון הבנק באפליקציה?"

"המהלך העסקי המסקרן של השנה היה השקת הבנק הדיגיטלי של לאומי, 'פפר'. היה כאן זיהוי צורך שעד לפני כמה שנים היה נשמע כמעט דמיוני. בפועל, יש מעגל שרק הולך ומתרחב של לקוחות שמעוניינים לנהל את כל ההיבטים הצרכניים של חייהם דרך האפליקציה או המחשב ואם אפשר היום להזמין מוצרי צריכה ואפילו לעשות ביטוח בלחיצת כפתור, למה לא לנהל כך גם את חשבון הבנק? אמנם השקת המהלך לוותה ביצירת שפה ונראות שמאוד מוכוונת לקהל הצעיר, אך הנתונים שחשף הבנק מעידים שקרוב למחצית מהלקוחות הם דווקא מעל גיל 35, מה שמהווה לדעתי אינדיקציה לכך שהחדשנות הטכנולוגית מחלחלת היום לכולם וחברות שלא יישרו קו יאבדו רלוונטיות".

יעקב אטרקצ'י  / צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

יעל רבהון, מנכ"לית אבוט ישראל: "ח"כ שמולי עשה מהלכים ושינויים מרחיקי לכת"

"בחרתי בח"כ איציק שמולי, המכהן כיושב-ראש בשדולה למען הגמלאים וחבר בוועדת משנה לעניין מעמד הקשיש, ומשמש בשנים האחרונות כפנים של המאבק למען אוכלוסיית הקשישים במדינת ישראל שלפעמים נופלת בין הכיסאות ואינה מקבלת את המענה הראוי לה.

מעבר לעשייתו הרבה, מדובר בשינוי מרענן שמגיע מקול צעיר בכנסת המייצג את הדור החדש ומהווה זיק של תקווה במצב הלא פשוט של הקשישים היום במדינת ישראל. השנה קידמו כמה חברי כנסת ובראשם, ח"כ שמולי תיקון לחוק הבטחת הכנסה, שביטל את התנאי לפיו רק מי שמתגורר באזור קר זכאי למענק חימום, שדרוג משמעותי עבור כל אותם קשישים במצב סוציו אקונומי נמוך שזכו לתנאי הבסיסי של חימום בחורף. אחרי ההישג המשמעותי צוטט שמולי ואמר כי לא פעם יש אוכלוסיות שנשארות מאחור בישראל ועם הצעת החוק שעברה, נעשה צעד גדול בכך שהרבה מאוד קשישים עניים יעברו את החורף בשלום. בצעדיו ועשייתו הבלתי פוסקת למען החלש בחברה, עושה ח"כ שמולי, מהלכים ושינויים מרחיקי לכת וניתן לראות זאת בהצעות החוק אותן מוביל או לוקח בהן חלק כגון 'חוק חובת התקנת מצלמות' במחלקות האשפוז הסיעודי, 'חוק לביטוח סיעודי ממלכתי', 'חוק להגדלת קצבאות הזיקנה' ועוד".

יעל רבהון  / צילום: יוסי צבקר

ד"ר נורית הראל, יו"רית משותפת בתשלובת ד"ר פישר: "קמפיין metoo# יצר סדר יום חדש"

"קמפיין metoo# שהחל בארה"ב והמשיך בישראל וברחבי העולם הוא הדוגמה המושלמת לאפקט הפרפר. בתורת הכאוס הוא מתואר כשינוי קטן בתנאי ההתחלה שיגרום לשינוי גדול בהתנהגות המערכת בטווח הזמן הארוך. חשיפה של הטרדות מיניות של המפיק ההוליווידי הארווי ויינשטיין, שהיא תגלית קטנה בראייה גלובלית, משכה בעקבותיה את צעקת ההמונים. צעקה רמה זו הייתה הזדהות ספונטנית וחשיפה אינטימית של מיליוני נשים בכל העולם בטווח מקצועות, מעמדות וגילאים מגוון ומפתיע. חשיפה גלובלית של שכיחות ההטרדות המיניות נמשלת לסופת טורנדו שממנה השיבה לאחור אינה אפשרית. הקמפיין יצר סדר יום חדש ושרטט קו אדום המשנה את כללי המשחק במערכות היחסים בין גברים לנשים באשר הם מחד, ואת הדיון הציבורי בחוזק הרשתות החברתיות והסכנה בשימוש לא אחראי בהם מאידך.

"אנשי השנה שלי הם כל אישה ואיש שבאומץ פרשו כנפיים בצבע ייחודי, נחשפו ברשת החברתית או התקשורת והיוו פרפר אחד בתוך סופת הטורנדו שהביאה לשינוי חברתי מהותי. הקמפיין הדגיש את האחריות האישית של כל אדם לשימוש ברשתות החברתיות בצורה מושכלת ואחראית לאור הכח הרב שיש בהן, גם בעולמות אישיים וגם בעסקיים".

ד"ר נורית הראל / צילום: דפנה גזית

אביה מזרחי-מגן, מנכ"לית רשת פתאל בישראל: "הנשיא ריבלין דואג להנמיך את הלהבות"

"המהלך הטוב והמיוחד ביותר שקרה השנה הוא עסקת המכירה הגדולה ביותר בתולדות המשק הישראלי, מכירת חברת מובילאיי הישראלית לענקית ההייטק אינטל. מהלך זה מהווה את עסקת המכירה הישראלית הכי גדולה שנראתה בהיסטוריה של המדינה, שבזכותה ישראל הפכה להיות המרכז הגדול בעולם לפיתוח רכב אוטונומי.

"איש השנה שלי הוא ראובן ריבלין, נשיא המדינה. ריבלין אומר את דעתו גם כשהיא לא הנעימה ביותר לאזרחי המדינה ומנהיגיה ועומד בפני גל של קיצוניות ולא נכנע לרגע. אני חושבת שבזמנים שהדעות השונות נתונות למחלוקת וכשנראה שהעם שלנו מפוצל בין שמאל לימין, חרדים וחילוניים ערבים ויהודים, הנשיא ריבלין הוא הדמות שדואגת לאחד את כולנו ודואג להנמיך את הלהבות בשיח הציבורי מבלי לחשוש להביע את דעתו".

אביה מזרחי מגן / צילום: אילן בשור

נתי אברהמי, מנכ"ל חברת הטכנולוגיה טלדור: "שנת המפץ הגדול של המטבעות הווירטואליים"

"אחד הדברים הבולטים והמסקרנים שאירעו השנה הוא תופעת המטבעות המבוזרים ובראשם הביטקוין. בלי לנבא מה צופן העתיד הקרוב למשקיעים בביטקוין ניתן לומר שהכלכלה החדשה שמבוססת על טכנולוגית הבלוקצ'יין, ומאיימת על כמה מבסיסי הכלכלה של המאות האחרונות (כדוגמת הבנקים) תתפוס בשנים הבאות מקום מכובד בכלכלה העולמית וזאת לצד הכלכלה ה'מסורתית'. שנת 2017 תיזכר כשנת המפץ הגדול של המטבעות הווירטואליים. השנים הבאות הן המבחן האמתי ועלינו להיות ערים להתפתחויות הכלכליות.

"מי שעשה מבחינתי צעד משמעותי הוא נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שנכנס לתפקידו בינואר האחרון, בטקס ההשבעה הגדול אי פעם, טרף השנה את הקלפים. למרות שחיקה מסוימת במעמדה בשנים האחרונות, ארה"ב, היא עדיין המעצמה המובילה, שמשפיעה בצורה אדירה על העולם וכמובן עלינו כאן בישראל. הנשיא טראמפ לצד האנטגוניזם שהוא מייצר, מוביל מהפכות בלא מעט תחומים, הן פנימיים (בריאות ומיסוי) והן בינלאומיים (למשל משבר האקלים, ההכרה בירושלים ועוד).

"לאופי הנשיאותו ודעותיו האישיות, יש השפעה אדירה על יחסי הגומלין בין מדינות בעולם ככלל ועלינו בישראל בפרט. עבודתו של טראמפ אף משליכה בצורה ישירה על המרחב העסקי והפוליטי שלנו.

"ימים יגידו אם הוא יתגלה כאפיזודה של מי שהעולם ואנחנו נעדיף לשכוח, או כמי ששינה את העולם. מה שבטוח תקופת כהונתו מייצרת עניין רב".

נתי אברהמי / צילום: רון דביר

רן בוקשפן, מנכ"ל טלרד נטוורקס: "התרשמתי מהאומץ וההחלטיות של קאר שולץ"

המהלך שעשה את 2017 הוא תוכנית ההחייאה הדרמטית של קאר שולץ בטבע. שולץ הגיע מתוך הכרה שרק יישום מהיר ונחוש של תכנית הבראה יאפשר לטבע לשרת את חובותיה העצומים בשנים הקרובות. אין מקום להיסוסים כאשר האחריות מוטלת על כתפיך, אין מקום להיעתר לבקשות של אישי צבור ובעלי אינטרסים. יש לעשות הכל ובהחלטיות למען הצלת החברה. מן הסתם, חלק מן ההחלטות יתבררו בעתיד כשגויות, אך בעתות משבר מחויבים לקבל החלטות וכשמחליטים עושים גם טעויות. היכולת והאומץ לעצור ולשנות כיוון אסטרטגי כשעל הכף קיים איום קיומי, היא קשה ומאתגרת. לבצע שנוי כגון זה בחברה גדולה ובינלאומית כטבע מהווה את מהות תפקידו של מנכ"ל. במציאות של טבע כיום, המנכ"ל נדרש לקבל החלטות קשות באומץ, לגלות מנהיגות בעיקר כלפי העובדים, ולהתנהל תוך מתן דוגמה אישית ובצניעות. היכולת לשקם את ספינת הדגל של התעשייה הישראלית ומדינת ישראל תלויה במרכיבים אלה.

התרשמתי מאמירתו שהמטה של טבע יתפקד והוא ינהל את החברה עם מטה שיתכווץ ב-500 עובדים ומנהלים, גם אם האיכות נפגעת קמעה. זהו מהלך חסכוני. אמירה כזאת חסרה כבר מספר שנים. אלי הורביץ אמר לי אישית פעם: 'המנכ"ל הוא המצפן של כל חברה'. חלום בלהות שכזה, שטבע שלו תאבד את הדרך, והמנכ"ל יידרש למצוא מחדש את הצפון, על זה אלי הורביץ לא חלם. בהצלחה לקאר שולץ, בהצלחה לטבע, ובהצלחה לעשרות אלפי העובדים שטבע עבורם היא מקור פרנסה".

רן בוקשפן/ צילום: שי שקולניק

עופרה פיינמסר, מנכ"לית חברת הביופארמה גיליאד ישראל: "נוסיר יאסין נתן דוגמה להתבוננות אחרת על החיים"

אני בוחרת בנוסיר יאסין (Nas Daily) כאיש שעשה את המהלך האמיץ בשנת 2017. בעיני הוא גאון שיצא לחפש אתונות ומצא מלוכה. הוא כוכב רשת ערבי-ישראלי בן 25, בוגר הארוורד, שעבד כמהנדס בחברה בת של ענקית התשלומים פייפאל בארה"ב עם שכר נאה, ויום בהיר אחד החליט לעזוב הכל, לוותר על מסלול ההצלחה ולצאת לתור את העולם הגדול. הוא אמר שגילה בגיל 24 שאזלו לו 32% מהחיים ובחר לחיות אותם אחרת. הוא לקח כספי חסכונות שצבר בעבודתו ויצא למסע בין עשרות מדינות ותרבויות, בתקווה להפיץ מסרים של הדדיות וסובלנות. הוא התחייב להעלות במשך שנה, מדי יום, סרטון בן דקה מהמסע המיוחד שלו. לאט לאט צבר קהל מעריצים שמונה כ-2 מיליון עוקבים. סיפור ההצלחה יוצא הדופן שלו הפך אותו למעין סינדרלה שבמרכז הקונפליקט הישראלי-ערבי והוא הצליח לעניין גופי תקשורת בארץ ובעולם וזכה לשלל כתבות מפרגנות.

הבחור, שיצא למסע אל הלא נודע עם תרמיל ומספר חולצות אחידות שמזכירות לו ש-32% מחייו חלפו, הצליח להפוך לכוכב ולייצר באז מטורף. זו דוגמה מצוינת להתבוננות אחרת על החיים ומהותם".

עופרה פיינמסר/ צילום: פביאן

עוד כתבות

ברברה בוש / צילום: שאטרסטוק

הלכה לעולמה ברברה בוש, רעייתו של הנשיא האמריקאי ה-41

ברברה בוש הייתה ידועה לא רק כאם ורעיה של נשיאים, אלא גם בזכות התבטאויותיה ופעילות ההתנדבות שלה ● היא הייתה בת 92 במותה

הנסיגה הישראלית מלבנון / צילום: רויטרס

איפה הם המנהיגים ההם? תזכורת ל-10 החלטות אמיצות

גם אם רוב הזמן אנו חיים בתחושה שאי אפשר להזיז כלום במדינה הזאת, לפעמים דברים קורים ● הנה כמה מאותם רגעים נדירים ב-30 השנים האחרונות שבהם הפוליטיקאים, המדינה והציבור הצליחו לשנות את המציאות הישראלית ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד

הגרסה החשמלית של מוסטנג / צילומים: יח"צ

חשמל זורם בכפות רגליך: האופניים החשמליים צוברים תאוצה

חשבתם שאופניים חשמליים זה לבני 15 שדוהרים על המדרכה? הקטגוריה הפופולרית מתרחבת

נמל אשדוד / צילום: איל יצהר

גאווה לאומית: היצוא הישראלי צמח פי 3590 מאז קום המדינה

שר הכלכלה אלי כהן: "אחרי שעברנו השנה את היעד של 100 מיליארד דולר, קבענו ליצוא הישראלי יעד חדש, של 120 מיליארד דולר בשנת 2022"

הוניגמן / צילום: תמר מצפי

נדחתה בקשת נאמני הוניגמן לאשר מכירת 4 חנויות נוספות של הרשת

בהחלטה שניתנה היום, קבע בית המשפט כי הדין אינו מאפשר לכפות על קניוני עופר את המחאת זכויות השכירות בארבעת החנויות אותם ביקשו נאמני הרשת למכור לרשת קיווי חרף התנגדות קניוני עופר

המלון של קיבוץ מעלה החמישה. בדרך כלל לא ענף מרכזי / צילום: אריאל ירוזולימסקי

תיירות קיבוצית: הפוטנציאל קיים, אבל לא ממומש

מבין 55 אלף חדרי המלון בישראל, רק כ-5% נמצאים בקיבוצים. מול הטענה שהם מפספסים הזדמנות לרווחים, שניתן להפיק במידה רבה על בסיס תשתית קיימת, קיים הקושי להתמודד הן עם דרישות הרגולציה והן עם התנגדות החברים לזרים שיסתובב להם בקיבוץ ● הקיבוצים והכלכלה הישראלית, פרויקט מיוחד

המסכים האדומים בוול סטריט / רויטרס - Lucas Jackson

ירידות בוול סטריט; ה-S&P והנאסד"ק יורדים בכ-1%

ירידה חדה באספקת נפט וירידה במלאים מושכים את הנפט לעליות חדות ● נתוני מאקרו: נתון תביעות דמי האבטלה החדשות קרוב לתחזית

מירי רגב / צילום: אמיל סלמן, הארץ

ועדת הבחירות: חגיגות יום העצמאות הן לא של משרד התרבות

השופט חנן מלצר: "מכאן ולהבא אין לבצע עוד תשדירים בהשתתפות נבחרי ציבור, אלא במקרים חריגים שבחריגים"

קורין אלאל, אביב גפן , חוה אלברשטיין / צילום: לע"מ- תמר מצפי, מילנר משה, סער יעקב

מוזיקה | "הו ארצי מולדתי, את הולכת פייפן" או "ארץ לעולם"?

פעם היא "הולכת פייפן" אפילו ש"נתתי לה חיי", פעם היא "ארץ לעולם" ובאחרת "קטנה עם שפם" ● מה אפשר ללמוד על פרצופה של המדינה מן השירים שמלווים את הפסקול הישראלי זה שבעה עשורים?

גיא אליאש זל / צילום: באדיבות הכותב

יום הזיכרון: אנשי השוק מספרים על רגעים שאי-אפשר לשכוח

לרגל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל - רו"ח איריס שטרק, ישראל קורט, צבי נטע, אהוד בן ש"ך, גיורא ירון, עידו ארליכמן, ישראל דנציגר ושי אליאש מעלים זיכרונות

דוד גרנות - מ"מ יו"ר בזק / צילום: עופר חן

בעקבות הביקורת: בזק תפעל להקטנת מספר הדירקטורים

הדירקטוריון דחה את הביקורת של אנטרופי על כך שסדר היום לאסיפה הכללית כולל מידע מטעה, וכי היו"ר הזמני פעל משיקולים אישיים, אך בשל הרצון להגיע לפשרה ולהימנע מעימותים הבהיר שהוא רוצה להקטין את מספר החברים בדירקטוריון

בני הזוג ברוניצקי / צילום: איל יצהר

"השנים הראשונות היו קשות מאוד. אני לא מתגעגעת אליהן"

סטף ורטהיימר המציא את "מודל תפן" להקמת גני תעשייה, דב לאוטמן ז"ל לא נתן למחלה להפריע לו להוביל יוזמות, ובני הזוג ברוניצקי הקימו בית ספר תעשייתי ומרכז יזמות בטכניון ● שלושה ישראלים, שלושה סיפורים על תעשייה - והרבה מעבר לזה ● בוני הארץ, פרויקט מיוחד

ג'רום פאואל, יו"ר הפד החדש / צילום: רויטרס

איך הפרפרים בשוודיה משפיעים על מחירי הדירות בפלורנטין?

דוח של קרן המטבע הבינלאומית מראה ש-30%-40% מהשינויים במחירי הנדל"ן למגורים מושפעים מגורמים גלובליים ● בתקופות מיתון ההשפעה החיצונית מתכווצת

מישל סטרבצ'ינסקי / איור: גיל ג'יבלי

הדרך לעתיד עוברת דרך צמיחה ירוקה ומכלילה

העולם הפך לתחרותי, ובכל שנה "נולדים" מוקדים חדשים שמאיימים על מיצוי היתרון היחסי בהון אנושי של המשק הישראלי ● כך נעמוד באתגרים בהצלחה ● דעה ● ישראל 2048, פרויקט מיוחד

מט"ח / צילום: Shutterstock

הירידות במטבעות מרמזות שהזעזוע בשוק המניות מתפשט

עלייה במתחים הגיאופוליטיים ומלחמת הסחר המתפתחת סין לארה"ב משפיעות על שוקי המט"ח שהיו יציבים עד כה

הפגנה מחוץ לסניף סטארבאקס בפילדלפיה / צילום: מארק מקלה

סטארבאקס תסגור 8,000 סניפים למען העלאת מודעות לגזענות

ההודעה מגיעה בעקבות מעצר בעייתי של שני אפרו-אמריקאים באחד מסניפי הרשת וההפגנות שבאו לאחר מכן

מולי אדן  / צילום : ניב קנטור

"אני מאחל למדינה להפסיק את ההשתלחות המטורפת הזו"

קרוב ל-10,000 עובדים מעסיקה אינטל בישראל, אבל לעצם הגעתה לכאן אחראי אדם אחד: פרופ' דב פרוהמן ● "לא מבינים שהיום אנחנו קוטפים פירות של עצים שנטעו פה לפני 20 שנה ושאסור לנוח, כי אז הילדים שלנו יקראו את זה כספר היסטוריה", אומר מולי אדן, לשעבר מבכיריה ● בוני הארץ, פרויקט מיוחד

עוזיה גליל  / צילום : איל יצהר

"תפסיקו לעסוק בעבר, עתידנו תלוי בחינוך הצעירים לחדשנות"

גם ממרום 93 שנותיו עוזיה גליל, המייסד המיתולוגי של אלרון, מביט אך ורק קדימה ● "ליזמים צעירים אני מסביר שבשלב מוקדם מאוד של חברה צעירה יש לצרף אליה איש שמבין את הטכנולוגיה, אבל לא פחות מכך מבין את השוק ואת היתרון היחסי של החברה" ● בוני הארץ, פרויקט מיוחד

בורסה אסיה / קרדיט: שאטרסטוק

נעילה מעורבת באירופה; הנפט מתקרב ל-70 דולר

אמש פורסם ספר הבז' שסוקר את הכלכלה האמריקאית ● 80% מחברות ה-S&P 500 שפרסמו דוחות - הציגו ביצועים טובים

“ארץ פראית מאוד” / צילום: באדיבות נטפליקס

הסדרה על אושו מגדירה מחדש את המילים "מעבר לכל דמיון"

סדרת הדוקו "ארץ פראית מאוד" בנטפליקס על אושו ומאמיניו, מתארת את המציאות המשוגעת כמו ביצירה ספרותית ● ביקורת