גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבקר המדינה חוקר את הליך מינוי מנכ"ל המל"ג

חברים במל"ג מבקרים את ועדת האיתור וטוענים בין היתר: התפקיד הוצע לסגן נשיא הטכניון מתניהו אנגלמן באופן לא תקין ■ המל"ג: ועדת האיתור רשאית להציע לכל אדם שלדעתה מתאים להגיש מועמדות

נפתלי בנט / צילום: רוני שיצר
נפתלי בנט / צילום: רוני שיצר

מבקר המדינה פתח בחקירה על המתרחש לאחרונה במועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), שבראשה עומד שר החינוך נפתלי בנט. חוקרי המבקר בקשו לקבל מסמכים פנימיים הקשורים להליך מינוי מנכ"ל חדש למל"ג, משרה שאינה מאוישת מזה ארבעה חודשים, ולאופן שבו טופלה שאלת ניגוד העניינים של המנכ"ל היוצא של המל"ג, גדי פרנק - כך נודע ל"גלובס".

חברים במל"ג טוענים כי ההליך כולו נעשה באופן לא תקין, וכי לאחרונה הוצע התפקיד למתניהו אנגלמן, המשנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון, באופן הפוגע בעקרונות המכרז.

המל"ג, יחד עם הות"ת (ועדה לתכנון ותקצוב במסגרת המל"ג, הוועדה החשובה ביותר במל"ג), מנהלים תקציב של כ-12 מיליארד שקל ב-60 מוסדות אקדמיים. המל"ג פועלת מאז חודש אוקטובר ללא מנכ"ל. בישיבת המל"ג האחרונה, בסוף דצמבר, נמסר דיווח לפיו מקווים להכריז על מנכ"ל חדש עד סוף ינואר 2018. על הבעיות העיקריות בבחירת מנכ"ל חדש דווחו לראשונה ב"גלובס" על ידי עמירם ברקת ("המל"ג מחפשת מנכ"ל: 40 מועמדים - ואף מועמד מוסכם").

צינון פנימי למנכ"ל

מבקר המדינה ביקש לקבל פרוטוקולים של ועדת האיתור לבחירת מנכ"ל חדש למל"ג. זאת, לאור טענות לטיפול לקוי בהערכת המועמדים וכישוריהם, עובר להחלטה על המועמדים שעברו סינון אחרון. המבקר קיבל מסמכים, שחלקם, כך אומר בכיר המכיר את הפרשה, בכתב-יד.

כמו כן, המבקר בודק את ההליך של קביעת "צינון פנימי" למנכ"ל היוצא של המל"ג ב-8 השנים האחרונות, גדי פרנק. במארס הודיע פרנק על סיום תפקידו בחודש ספטמבר ועל חזרתו לאוניברסיטת ת"א לתפקיד מנכ"ל האוניברסיטה. בכך נוצרה בעיית ניגוד עניינים בהמשך תפקודו של פרנק במל"ג עד פרישתו, שהצריכה אישור של ועדה לאישור "צינון פנימי". המבקר בודק, האם הרכב הוועדה היה על פי דין, מדוע לא שותפו בוועדה לקביעת הצינון גם חברים חיצוניים למל"ג, ומה הייתה חוות הדעת של היועמ"ש הפנימית של המל"ג, עו"ד יעל טור כספא, שהייתה מקורבת לפרנק.

ועדת האיתור אמורה להציג לשר בנט את המועמדים המועדפים לתפקיד מנכ"ל המל"ג, מבין כ-40 מועמדים. בוועדת האיתור שבעה חברים: היו"ר פרופ' יפה זילברשץ, לשעבר דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן ומשנה לנשיא אוניברסיטת בר-אילן, שהיא יו"ר הות"ת; סגן יו"ר המל"ג אידו פרלמן, פרופסור אמריטוס בפקולטה לרפואה בטכניון; מנכ"ל האוניברסיטה העברית לשעבר משה ויגדור; פרופ' מונא מארון מאוניברסיטת חיפה. נציגי הציבור בוועדה הם עו"ד שרית דנה שהיתה המשנה ליועמ"ש; מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר אייל גבאי, והשופטת בדימוס שרה פריש.

בשלב הראשון של עבודת ועדת האיתור הסתמנו 3 מועמדים: יובל אלגרבלי, שירה לב-עמי ומשה שמעוני.

אלגרבלי הוא סמנכ"ל פיתוח בחברה משפחתית העוסקת בייצור תרופות, ובעברו שימש עוזר של הממונה על התקציבים במשרד האוצר. הוא זכה להמלצה של פרופ' מנואל טרכטנברג, שהיה יו"ר ות"ת.

שירה לב-עמי היא מנהלת אגף מערכות המידע במשרד הבריאות ועבדה בקרן רוטשילד שהקימה את האוניברסיטה הפתוחה.

שמעוני היה מנכ"ל משרד הדתות, סמנכ"ל משרד הפנים, מנכ"ל קמפוס ירושלים של הקריה האקדמית אונו ויו"ר הקמפוסים החרדיים של הקריה האקדמית אונו. לשמעוני יש ייחוס נוסף: הוא נשוי לבתה של עדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף, שהקימה את המכללה החרדית הראשונה. בחוגים הדתיים טורחים לציין בלשון המעטה, שבר שלום איננה מהחביבות על יו"ר ועדת האיתור פרופ' זילברשץ.

אנשי המל"ג בוועדת האיתור תמכו באלגרבלי ולב-עמי. נציגי הציבור בוועדה טענו, כי יש בעיה בכישוריהם ועמידתם בתנאי הסף של היכרות עמוקה עם מערכת ההשכלה הגבוהה, ולדעתם כישוריו של שמעוני עדיפים.

בישיבת המל"ג בסוף אוקטובר נמסר לנוכחים על-ידי סגן יור המל"ג פרלמן כי עדיין לא נמצא מועמד מתאים. חילוקי הדעות בוועדת האיתור לא היו ידועים. חברים בוועדה טוענים שמדובר בדיווח לא נכון, שנמסר באופן הזה כדי להסתיר את חילוקי הדעות שהתגלעו בוועדה על כישורי המועמדים.

מי לא הוזמן?

בשלב זה, בעקבות תלונות של מועמדים ובעיקר של ד"ר אילן רחימי מהקריה האקדמית אונו, התגלה שלפחות 10 מועמדים עם כישורים ראויים כלל לא הוזמנו לשלב הראיונות. המל"ג נאלץ לפתוח את תהליך בחירת המנכ"ל ולהאריך את המועד הקובע לבחינת המועמדים ב-3 חודשים, עד אמצע דצמבר 2017.

חברים במל"ג טוענים כי לפני סגירת רשימת המועמדים, זילברשץ ופרלמן נפגשו עם משנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון, מתניהו אנגלמן, הזמינו אותו להציג מועמדות במכרז ולמעשה נתנו לו להבין כי יזכה בתפקיד. לדברי חברים במל"ג, יש בכך משום פגיעה בעקרונות המכרז ובמתמודדים האחרים. אנגלמן סירב להגיב לשאלות "גלובס".

במכתב שחברי מל"ג שלחו לשר החינוך לפני כחודש על אי מינוי מנכ"ל, נכתב בין היתר כי "מזה כחודשיים פועלת המל"ג/ות"ת ללא מנכ"ל למרות שהמנכ"ל היוצא הודיע בעוד מועד על פרישתו. נוכח חשיבות המנוי לתפקוד התקין של גופים אלה ראוי שיימסר לנו דיווח על תהליך האיתור ועל העיכוב".

המל"ג: המשרה לא הובטחה לאף מועמד

מהמל"ג נמסר בתגובה: "ועדת האיתור טרם סיימה את עבודתה ועל כן לא הוגשו המלצותיה לשר. בקרוב תתכנס הוועדה לדון בכל המועמדים. בהתאם להנחיות המקובלות, רשאים חברי ועדת האיתור לפנות מיוזמתם לכל אדם שלדעתם מתאים לתפקיד ולהציע לו להגיש מועמדות. מיותר לציין כי המשרה לא הובטחה לאף מועמד. יודגש כי המל"ג פועלת בשיתוף פעולה מלא בכל נושא עם משרד מבקר המדינה, כך גם בעניין זה.

"החוק המתייחס לצינון לאחר פרישה אינו חל על עובדי המל"ג. עם זאת, מרגע שעלתה אפשרות למועמדות מנכ"ל מל"ג לתפקיד מנכ"ל אוניברסיטת ת"א, הוצף ונבחן גם נושא הצינון. הנושא הובא לדיון בפני ועדת ההיתרים שהחליטה על צינון של 8 חודשים, שבחלקו יהיה צינון פנימי. במסגרת כך, נקבע כי מנכ"ל מל"ג ימנע ממעורבות בנושאים הקשורים לאוניברסיטת ת"א או לנושאים הקשורים במנכ"לי אוניברסיטאות, כמקובל בכל הסדרי ניגודי עניינים במל"ג/ות"ת".

מלשכת השר בנט לא נמסרה תגובה.

עוד כתבות

רקפת רוסק עמינח / צילום: רון קדמי

לאומי מגדיל חשיפה לנדל"ן וממשיך להצטמצם באשראי הצרכני

היקף האשראי לענף הנדל"ן צמח ב-3.6% מתחילת השנה ● הבנק מסכם רבעון טוב: רווח של 730 מיליון ש' - עלייה של 17% ● יחלק דיבידנד בסך 292 מיליון שקל - 40% מהרווח

חשבון הטוויטר של דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק

על טראמפ נאסר לחסום גולשים בטוויטר - ומה המצב אצלנו?

בית משפט בניו יורק קבע כי חסימת משתמשים מחשבון הטוויטר של טראמפ הוא אנטי חוקתי ● בישראל, נבחרי ציבור ופוליטיקאים נוהגים לחסום משתמשים מהחשבונות שלהם, הממומנים על ידי הציבור

צמח הקנאביס / צילום: שאטרסטוק

דירקט קפיטל מתמזגת עם חברת הקנאביס של בעלי סולבר

קנאשור, בשליטת ניר פלס ושמעון בר קמה, לא תגדל את הקנאביס אלא תתרכז בפעילות העיבוד של הצמח ● מניית דירקט קפיטל מזנקת במעל ל-19%

אג"ח / תמונה שאטרסטוק

כמעט כל מי שקנה קרנות אג"ח מדינה בישראל השנה מופסד

בארה"ב ובישראל תשואות האג"ח הממשלתיות הארוכות עולות והמשקיעים מפסידים, אך בעוד שבארה"ב המשקיעים מצמצמים חשיפה לאפיק, בארץ המצב שונה ● ומה החלופות?

ד"ר קורט ואן-מנסוורט / צילום: באדיבות מעבדת Next Nature Network

"האנושות הולכת מתוך שינה לעבר העתיד הטכנולוגי שלה"

ד"ר קורט ואן-מנסוורט, העומד בראש מעבדת Next Nature Network באוניברסיטת איינדהובן שבהולנד, השיק לפני כשנה את פרויקט HUBOT, סוכנות כוח אדם מומצאת שמציעה עבודות חדשות לרובוטים ובני אדם ● מאז הוא נודד איתה בין תערוכות טכנולוגיה וכנסים בנושאי תעסוקה, בניסיון לצרף את הציבור לדיון על העולם העתידי שאנחנו רוצים לחיות בו

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

הרפורמה בבורסה שתשנה את שוק המדדים בישראל

מה הולך לקרות לתעודות הסל בישראל בסוף השנה, איך תיראה חלוקת העוגה אחרי יישום הרפורמה, ולמה השינוי הנוכחי מהווה הזדמנות לבורסה בת"א להפוך לשחקנית גלובלית בזירת המסחר במוצרי מדד?

קרנית פלוג/ צילום: אוריה תדמור

פלוג: "הצטרפותנו ל-OECD הציבה בפנינו מראה מטרידה"

נגידת בנק ישראל נשאה דברים היום בכנס השנתי של מכון אהרן למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי הרצליה ● "דמי האבטלה אצלנו קמצניים עד כאב ולא מאפשרים לאנשים בעצם למצוא תעסוקה מתאימה ולמצות את פוטנציאל ההשתכרות שלהם"

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דוח פושר לבזק: ירידה של 3.8% בהכנסות בכל מגזרי הפעילות

הרווח הנקי ברבעון הראשון הסתכם ב-260 מיליון שקל בהשוואה ל-350 מיליון שקלים ברבעון המקביל אשתקד

GDPR / צילום: שאטרסטוק

מקבלים המון מיילים מאתרים על עדכון תנאי פרטיות? זו הסיבה

האיחוד האירופאי יחיל בעוד כשלושה שבועות חקיקת פרטיות חדשה שתעביר את השליטה על המידע ברשת מהחברות לגולשים - וניתן יהיה למחוק אותו בכל עת ● מי שיפר את הכללים החדשים ישלם קנסות אסטרונומיים ● יו"ר הרשות להגנת הפרטיות לשעבר בישראל: "האירופאים יגרמו שההגנה על הפרטיות אצלנו תהיה יותר גבוהה"

גביע המונדיאל שייערך ברוסיה / צילום: שאטרסטוק

עוד חודש מתחיל המונדיאל, מי יספק את השידור הכי טוב?

הוט מזהירה מהשהיה בשידורים החיים של המתחרות ● פרטנר - שסובלת בדיוק מהבעיה הזאת - משחקת על המחיר הנמוך ● סלקום מאפשרת להחליף את הממיר - אבל בתשלום ● ו-yes מורידה מחיר לכולם, אבל משלמת על כך מחיר ברווחיות

אישה פלסטינאית / צילום: שאטרסטוק

76 מחוקקים דמוקרטים לנתניהו: עצור הרס בתי פלסטינים בגדה

במכתב לראש הממשלה, כותבים הצירים: "במקום לעקור בכוח קהילות פלסטיניות, אנו מעודדים אותך לבחון מחדש לבחון ביושר את בקשותיהן לרישיונות בניה" ● "פינוי בכוח של פלסטינים פוגע בסיכויים למימוש פתרון של שתי מדינות"

דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג / צילום: רויטרס

בעימותי הסחר מול ארה"ב, ידה של סין על העליונה

עד כה בייג'ין לא נדרשה לוותר על יותר מדי על מנת לחמוק מרוב צעדי הענישה שוושינגטון איימה עליה בהם

נהג משתמש בישומון של אובר / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר יוצאת לגיוס של 600 מיליון ד' לפי שווי של 62 מיליארד ד'

על פי דיווח בטק-קראנץ' בין המשקיעים בסבב נמנות החברות Coatue, Altimeter ו- TPG ● עד היום אובר גייסה מעל 21 מיליארד דולר.

דוחות שנתיים/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

למה הערך הגלום ייעלם מדוחות חברות הביטוח?

חובת הפרסום של דוח על הערך הגלום (שנקרא בקיצור EV) הוגדרה בחוזר ביטוח באוגוסט 2007 ● הדוח נועד להגדיל את רמת הגילוי וכלי הניתוח בדיווח התקופתי של החברות ● בדוחות הרבעון, שיפרסמו בימים הקרובים, ה-EV לא יופיע ● האם מדובר באובדן מידע חשוב?

רותי עופר / צילום: אביב חופי

אלמנת יולי עופר נתבעת ע"י שכניה: מתחמקת מתשלום ועד בית

לטענת התובעים, עופר לא שילמה את דמי הוועד זה חצי שנה וצברה חוב של כ-40 אלף שקל וחוב נוסף של 30 אלף שקל בגין עבודות אחזקה

בנימין נתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

ישראל במדד התחרותיות העולמי: יוקר מחיה קיצוני וחדשנות

ישראל שיפרה את מיקומה בדירוג התחרותיות במקום אחד לעומת השנה שעברה וכעת היא מדורגת במקום ה-21 מתוך 63 מדינות

אילון מאסק / צילום: ג'ו סקיפר, רויטרס

למאסק נמאס מפייק ניוז: יקים אתר דירוג אמינות גופי תקשורת

ליזם הידוע נמאס מהכיסוי התקשורתי המוטה, לדעתו, ולכן הודיע על הקמת אתר דירוג עיתונאים וארגוני חדשות ● השם הנבחר הוא "פראבדה", על שם העיתון הרשמי של המפלגה הקומוניסטית בברית המועצות לשעבר

איל ולדמן/ צילום: באדיבות מלאנוקס

הרשת החברתית: מלאנוקס פרסמה את שכר הבכירים ל-2017

וגם: מייסד אורמת יקבל את מדליית הנסיך פיליפ ויצחק פורר נפרד מאלוני חץ

בורסת קואלה למפור / צילום: Olivia Harris / רויטרס

ירידות באסיה; מניות הרכב הדרום קוריאניות צונחות

נעילה חיובית אמש בוול סטריט ● החוזים העתידיים מאותתים על ירידות ● מניות הפיננסים מושכות את השוקים לירידות

שידורי כדורגל/ צילום: שאטרסטוק

מסכים וחבילות: כל מה שצריך לדעת לקראת שידורי המונדיאל

טלוויזיות 4K, הממירים המשתלמים ביותר ורוחב הפס הנחוץ כדי לחוות את המונדיאל באופן הכי טוב ● איזו חברה מציעה את הדיל המשתלם ביותר?