גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כבר לא שלנו: כך התנדפה "החברה הצומחת" של עודד קובו

שלנו גרופ, בהובלת עודד קובו, עלתה לכותרות כשתכננה להנפיק בת"א לפי שווי של 600 מיליון שקל ■ שנה וקצת לאחר ביטול ההנפקה לא נותר זכר לקשר של החברה לישראל

עודד קובו / צילום:יחצ
עודד קובו / צילום:יחצ

לאן נעלמה "החברה הצומחת שהפכה לאחת מחברות הטכנולוגיה המושכות ביותר בישראל"? כך לפחות הגדירה את עצמה "שלנו גרופ", רק לפני כשנה וחצי באתר האינטרנט שלה. נכון להיום, באתר האינטרנט של שלנו גרופ (Shellanoo Group), שבשנת 2016 תכננה לבצע הנפקה בבורסה בתל-אביב לפי שווי של 600 מיליון שקל, לא נותר כל זכר להיסטוריה של החברה בישראל ולא להשקעות שביצעה בחברות ובאפליקציות בעבר, או לגלריית המשקיעים הנוצצת שהשקיעו בה. גם שמו של היזם והמנכ"ל לשעבר, עודד קובו, נעדר משם.

למרות שדוחות החברה נשאו הערת "עסק חי", ביקשה שלנו גרופ, שפעלה ממשרדים מפוארים ועתירי פינוקים בהרצליה, לגייס 95 מיליון שקל מהציבור בת"א לפי שווי נדיב במיוחד. את ההנפקה ליווה קמפיין יוצא דופן - שלט חוצות ענקי שנתלה מעל נתיבי איילון בת"א.

החברה, בהובלת קובו והמיליארדר רומן אברמוביץ', התהדרה ערב ההנפקה המתוכננת בשורה של סלבריטאים שהשקיעו בעסקיה, ובהם דמויות בולטות בתעשיית הבידור העולמית כדיוויד גואטה, טייסטו, ניקי מינאז', אביצ'י, בני אנדרסון (מלהקת אבבא לשעבר) ו-וויל איי.אם.

אלא שבתקשורת הכלכלית המקומית זיהו שורה של בעיות הטמונות בהנפקה המתוכננת והציפו אותן בכותרות גדולות: רוב האפליקציות טרם הושקו בזמן ההנפקה, החברה עצמה לא רשמה הכנסות והפסידה 15 מיליון דולר במחצית 2016, ואפליקציה בולטת שלה, "בליינדספוט", עמדה במוקד הליך משפטי.

כל אלה הובילו לביטול ההנפקה, ימים ספורים לאחר תחילת ה"רוד שואו" לקראתה, ומיד לאחר מכן החלה שלנו גרופ לזמן עובדים לשימועים לקראת פיטורים. זמן קצר לאחר מכן, פורסם באתר האמריקאי "האפינגטון פוסט" כי החברה הצליחה למכור שתי אפליקציות שלה (אחת מהן הייתה בליינדספוט) ב-32 מיליון דולר לרוכש סיני, אך לא התקבלו אישורים נוספים לעסקה. נכון להיום, כניסה לאתר האינטרנט של בליינדספוט מעלה כי ניתן להשתמש באפליקצייה הפרובוקטיבית אך ורק בסין.

"לחברה אין כל פעילות בישראל"

מי שנכנס בימים אלה לאתר האינטרנט של שלנו גרופ, לומד עליה כי היא "חברת החזקות והשקעות טכנולוגיה" המתמקדת בעיקר בחברות ויזמים מאסיה. "החברה ממוקמת בהונג קונג, עם פעילות בבייג'ינג, צ'נגדו וסינגפור", נכתב באתר. המשרדים בסינגפור, בשטח של כ-2,800 מ"ר, צפויים להיפתח במארס הקרוב. על ההיסטוריה של החברה נכתב רק כי הוקמה ב-2014 "על-ידי משקיעים מובילים בתעשייה ושותפים".

לשאלה שהפנה "גלובס" לשלנו גרופ, מדוע אתר האינטרנט לא כולל כל מידע על ההיסטוריה הישראלית של החברה או על פעילותה הנוכחית בישראל, התקבלה תשובה ולפיה "קבוצת שלנו היא חברת החזקות והשקעות בתחום הטכנולוגיה עם פוקוס עיקרי בחברות ויזמים מאסיה. הקבוצה סגרה את הסניף שלה ואת פעילותה בישראל באמצע 2016 (לפני שנה וחצי), זמן קצר לאחר שנרכשה. לחברה אין כל פעילות בישראל".

לשאלה מתי נרכשה הקבוצה ומי הבעלים כיום, השיבה החברה כי "החברה האם של שלנו גרופ, SIG (Shellanoo Investment Group), השקיעה 40 מיליון דולר ב-2017 בהקמת ובניית חממות טכנולוגיות בצ'נגדו, בייג'ינג, ובסינגפור (חממה שכאמור, תיפתח במארס 2018). את SIG מובילים איימי הונג, סיימון צ'ן, פיטר מא, סם אנדרי ורוברט בורו". אגב, עד לפני כמה ימים, נכתב באתר כי החברה מונהגת על-ידי הונג, אך מאז שמה הועלם מהאתר. בחשבון הלינקדאין שלה מופיעה הונג כיו"ר ומנכ"לית קבוצת שלנו מאז ינואר 2005 (הגם שהחברה הוקמה על-פי האתר שלה רק ב-2014).

אחת האפליקציות שבהן השקיעה קבוצת שלנו ושהופיעה בתשקיף שהוגש לפני ההנפקה שבוטלה, הייתה Music Messenger. מדובר באפליקציית שליחת הודעות מוזיקה, חינמית וללא פרסומות, המאפשרת למשתמשים "גישה בלתי מוגבלת למאגרי מוזיקה" ויצירת רשימות השמעה. לפי נתוני החברה בתשקיף, המשתמשים באפליקציה הגיעו בעיקר מארה"ב, מקסיקו וברזיל. מי שנכנס כיום לאתר של Music Messenger, מוצא את כל הפרטים האבודים מהאתר של שלנו - המשקיעים הכוללים את רומן אברמוביץ', ניקי מינאז' ו-וויל איי.אם, והבסיס שלה בישראל.

השכר קפץ רגע לפני ההנפקה

בספטמבר 2016, יומיים בלבד לאחר שהחלה ב"רוד שואו" לקראת הנפקתה בבורסה בת"א, הודיעה "שלנו גרופ" שבשליטת המנכ"ל והיו"ר עודד קובו, על ביטול ההנפקה, אשר זכתה לקיתונות של ביקורת בתקשורת הכלכלית. בד בבד, הודיעה החברה כי החליטה להיפרד מכ-40 עובדים, שהיוו כשני שליש ממצבת כוח האדם בחברה (כ-60 עובדים).

קובו, בנו של איש העסקים בבו קובו, מסר בזמנו כי "בשבועות האחרונים חברת שלנו גרופ, עובדי החברה ובעלי המניות, היו נתונים להתקפות ברוטליות מצד מספר עיתונאים ואנשי תקשורת במדינה. אמונתנו הראשונית הייתה, ועודנה, שחברות טכנולוגיה ישראליות יכולות לשגשג בבורסה של ת"א. עם זאת, לאור חוסר הפרופורציה המוגזמת של ההתקפות עלינו מצד עיתונאים שונים, החלטנו למקד את פעילות החברה במקום אחר".

מתשקיף החברה התברר כי ימים ספורים לפני פרסומו, אישר דירקטוריון שלנו גרופ שידרוג משמעותי של 130% בשכרו החודשי של קובו ל-92 אלף דולר, כך שעלות העסקתו השנתית לחברה אמורה הייתה לעמוד על כ-1.2 מיליון דולר (4.5 מיליון שקל). זאת לעומת פחות מ-400 אלף דולר ב-2015. גם את שכר הסמנכ"לים החליטה החברה לשדרג באמצעות כספי הגיוס המתוכנן מהציבור, כך שיזכו לשכר בעלות שנתית של 420-480 אלף דולר כל אחד. זאת לעומת 240-230 אלף דולר "בלבד" ב-2015.

החברים לפיאסקו: BDO זיו האפט

גורמים מובילים בשוק ההון המקומי ליוו ותמכו בקובו במהלך ההנפקה ובתימחור והפכו לשותפים בפיאסקו: חברת החיתום פועלים אי.בי.אי בראשותו של ארז גולדשמידט, שאמורה הייתה להיות החתם המתמחר בהנפקה, ועו"ד ישראל שמעונוב, שליווה את מהלך הגיוס. גם לפירמת רואי החשבון המובילה BDO זיו האפט היה חלק נכבד בתימחור המפוקפק של ההנפקה, לאחר שהוציאה תחת ידיה הערכת שווי של לא פחות מ-177 מיליון דולר (כ-680 מיליון שקל) לשלנו גרופ, אשר נכללה התשקיף ההנפקה. על הערכת השווי חתום רו"ח יגאל טולדנו, שותף מנהל ב-BDO.

שלנו גרופ הציגה בתשקיף ההנפקה ארבעה תחומי פעילות עיקריים: פיתוח אפליקציות מובייל, שירותים מקוונים, אפליקציות מובייל המשתמשות בטכנולוגיית בינה מלאכותית ומכירה מקוונת של תוספי מזון. במצגת שפרסמה החברה לקראת ההנפקה, ניסתה שלנו לשווק עצמה כחברת חלום השמה דגש על אקזיטים בשוק הטכנולוגיה בישראל וציינה, כי היא "מציגה דרך חדשנית להשקעה בטכנולוגיה".

האפליקציה המפורסמת ביותר של שלנו גרופ הייתה בליינדספוט שפיתח דור רפאלי, אחיה של הדוגמנית בר רפאלי. האפליקציה שמאפשרת שליחת הודעות אנונימיות עלתה לכותרות בעקבות חשש שתאפשר בריונות נגד בני נוער ותביעה ייצוגית נגדה בסך 650 אלף דולר.

באתר החברה תואר בזמנו עודד קובו, שהחזיק ב-38% מהחברה, כ"יזם אינטרנט ואיש עסקים ידוע בעל יותר מ-20 שנות ניסיון בתחום". עוד נכתב כי "במהלך שני העשורים האחרונים עסקיו כללו בין השאר טלקום, אינטרנט וקרנות הון באקזיטים של מעל למיליארד דולר". טרם ההנפקה המתוכננת גייסה שלנו גרופ כ-25 מיליון דולר בשני סבבים, בעיקר מהמיליארדר רומן אברמוביץ', שהחזיק ב-16% מהמניות.

עוד כתבות

פוטאש / צילום: רויטרס

מוסדיים מישראל רכשו את מניות פוטאש בכיל בכ-700 מיליון ד'

5-6 משקיעים מוסדיים גדולים, יחד עם עוד שני גופים זרים, פנו לפוטאש והגישו הצעה עבור המניות ■ העסקה נסגרה במחיר של 13.6 שקל למניה - דיסקאונט של כ-10% על מחיר השוק

טעינת רכב חשמלי / צילום: שאטרסטוק

מש' האנרגיה ישקיע 25 מ' ש' בתשתית טעינת רכבים

המשרד יקים בשנים הקרובות בין אלף לאלפיים עמדות טעינה ■ בעמדות ימכרו רשויות מקומיות ובעלי חניונים חשמל במחיר לא מפוקח

Cash & Carry  /צילום: סיון פרג'

מנכ"ל שופרסל: "התקופה שהספקים הכתיבו מחירים הסתיימה"

הרשת השיקה היום את מערך Cash and Carry, חנויות שימכרו בסיטונאות לעסקים כמו מכולות ובתי קפה, במחירים נמוכים בשל כוח הקנייה שלה ■ המנכ"ל איציק אברכהן: "שופרסל תתרום לכך שעסקים קטנים יהיו יציבים יותר ויוכלו לגלגל את ההוזלה לצרכן"

וול סטריט / שאטרסטוק

המדדים ירדו מהשיא: המסחר בוול סטריט נסגר בירידות שערים

המסחר בבורסות אירופה נסגר במגמה מעורבת; מדד הדאקס בלט לחיוב ■ מחוקקים רפובליקנים דרשו ממנכ"ל אפל מידע נוסף על האטת מכשירי האייפון

קמפיין סלקום / צילום מסך

חוסכים בעלויות: "משיח" של קשת תעלה קודם בסלקום TV

סלקום תישא במחצית מעלות הסדרה, שתהפוך להפקת המקור הראשונה שלה, והיא תעלה קודם כל בפלטפורמה שלה ■ עפ"י הערכות, השקעת סלקום בסדרה, שתעלה במהלך 2018, עומדת על כמה מיליוני שקלים

אביחי מנדלבליט / צילום:  מרק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

פסיקת העליון: היועמ"ש יוכל לערוך בעצמו שימוע לשרה נתניהו

הפסיקה היא תגובה לעתירתו של עיתונאי "הארץ", אורי משגב שנועדה למנוע מהיועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, לערוך בעצמו שימוע לשרה נתניהו בתיק החקירה המכונה "פרשת המעונות" בו חשודה

דיזולב וקולון   / צילום:יחצ

תביעה: רקיט בנקיזר גנבה מאיתנו את המוצר סטריפים לכביסה

התובעים, חברת דיזולב ישראל ודרור פאר, דורשים 5 מיליון שקל בטענה כי ייצגו בבלעדיות את היצרנית הקנדית דיזולב, ופנו לרקיט במטרה לעניין אותה ברכישת המפעל והזכויות למוצר - וכעבור כמה חודשים קולון יצאה עם מוצר משלה, שייצרה עבורה החברה הקנדית ■ רקיט: "תביעת-סרק"

אייל גירנבאום ואודי טויבין / צילום: יואב פוגל

"בשנה האחרונה האירועים בשוק החיתום מזכירים ריאליטי"

מנהלי אפסילון חיתום מדברים על השנה הסוערת בתחום ("מקבל יותר נפח סגולי מהמשקל שלו") ועל הטרנד המוביל של הנפקות מאמריקה ("עירוי חיצוני לבורסה בת"א")  ■ אנשי השנה של "גלובס"

כרטיס אשראי / צילום: שאטרסטוק

שאלות ותשובות | כל מה שרציתם לדעת על העמלה הצולבת

הוועדה הציעה להפחית את העמלה הצולבת ל-0.3%, ■ בנק ישראל בחר ב-0.5% קביעת המתווה תאפשר לבנקים הגדולים לקדם סוף-סוף את מכירתן של ישראכרט ולאומי קארד

מגרש ביד אליהו  / צילום:איל יצהר

עיריית ת"א מציעה מגרש למגדל של 300 יח"ד ביד אליהו

מחיר המינימום למגרש עומד על 330 מיליון שקל וייחכר לתקופה של 99 שנה ■ בעירייה מעריכים כי בסיבוב השני יהיו ביקושים רבים למגרש

יו"רית מועצת הכבלים והלוויין יפעת בן חי שגב / צלם: תמר מצפי

יו"ר מועצת הכבלים והלוויין: "להתיר מיזוגים בשוק הטלוויזיה"

בהתייחסות שהעבירה ד"ר יפעת בן-חי-שגב לחוק ההסדרים, שאמור לכלול רפורמות בתקשורת, מופיעה ביקורת על חלק מההמלצות - וגם על מה שנותר מחוץ לחוק: "מתווה רגולטורי שאינו מתייחס לפרטנר, סלקום ונטפליקס הוא מתווה חסר במקרה הטוב וחובבני במקרה הרע"

משתתפי הכנס / צילום: :תמר מצפי

"באג"ח הבורסה הצליחה, אבל בחלק המנייתי יש על מה לעבוד"

כך אמר אורי קרן, מנכ"ל משותף בילין לפידות, בכנס השנתי המשותף לפירמת הייעוץ העסקי דן אנד ברדסטריט ו"גלובס", שעסק בנושאים הבוערים בשוק: עתיד הבורסה, הרגולטורים, הסיכונים וההזדמנויות בבלוקצ'יין

אילן רביב ברק סורני חנה הולנדר וטל קדם / צילום: תמר מצפי

עיכוב במהלך הדגל: תעודות הסל יהפכו לקרנות רק ב-2019?

תיקון 28, שאותו מובילה רשות ני"ע, נדחה בגלל חוסר מוכנות במערכות התפעול של הבנקים ■ לפי שעה הדחייה הרשמית היא מאפריל השנה ליוני

כרמל שאמה / צלם: אוריה תדמור

שאמה-הכהן ישלם 200 אלף ש' לעובד עיריית ר"ג בגין לשון הרע

ביהמ"ש קבע לאחרונה כי פרסומיו של חבר הכנסת לשעבר בדף הפייסבוק הפרטי שלו בינואר 2014 נחשבים לשון הרע נגד חיים קרשינקר, שעבד אז ביחידת ההנדסה של תמ"א 38 בעיריית ר"ג

שרה נתניהו  / צילום: ליאור מזרחי

היקף המשרה של שרה נתניהו עלה משליש משרה לחצי משרה

זאת החל מ-1 בספטמבר 2017 - כך עולה מהשלמת מידע שהעבירה עיריית ירושלים בעקבות עתירתו של העיתונאי בן כספית לפי חוק חופש המידע

קרנית פלוג / צילום: רויטרס

דוח אחד, שתי פרשנויות: מבולבלים? גם בנק ישראל

איך קורה ששני כתבים ותיקים ומוערכים פרסמו ביממה האחרונה שתי כותרות הפוכות בתכלית, המנתחות את אותו מחקר בדיוק של בנק ישראל? ■ פרשנות

בועז סטמבלר / צילום: איל יצהר

מכרז הדיגיטל של לפמ: 3 משרדים עלו לשלב הסופי

זהות המשרדים שנבחרו לעלות רחוקה מלהפתיע: Go Interactive ,iProspect ואושן מקבוצת TMF ■ תקציב הדיגיטל של לשכת הפרסום הממשלתית הוא מהגדולים בארץ, והיקפו כ-70 מיליון שקל

בניין בנק ישראל / צילום: אריאל ירוזולימסקי

האינפלציה בישראל מתה עד להודעה חדשה

מדיניות ממשלתית, השקל החזק והקניות באינטרנט הן הסיבות המרכזיות מדוע האינפלציה נעלמה ■ היא גם לא צפויה לחזור

בלוקצ'יין / צילום: שאטרסטוק

"קריפטו-מאניה" - התופעה הסוחפת חברות ללא מודל עסקי, ולעתים גם ללא קו טלפון

שערי המטבעות הדיגיטליים קרסו היום, והם תמיד תנודתיים ■ ובכל זאת, עד היום הונפקו כמעט 2,000 מטבעות שונים ■ באמצעותן חברות, לרוב קטנות וחדשות, גייסו במצטבר כ-4 מיליארד דולר

רשות מלונות דן יוצאת מגבולות ישראל: פותחת מלון בהודו / צילום: Rakesh Panchal

רשות מלונות דן יוצאת מגבולות ישראל: פותחת מלון בהודו

מלון העסקים THE DEN ממוקם באזור העסקים של העיר בנגלור וכולל 226 חדרים