גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה כל-כך מפחיד את שופטי העליון בשופטת מיכל אגמון-גונן?

השם הבולט בהיעדרותו מרשימת המועמדים של נשיאת העליון הוא של השופטת המחוזית המוערכת, ד"ר מיכל אגמון-גונן ■ עם זאת, לשכת עוה"ד צפויה לכלול אותה ברשימת מועמדיה לעליון

מיכל אגמון-גונן / צילום: איל יצהר
מיכל אגמון-גונן / צילום: איל יצהר

השופטת מיכל אגמון-גונן נמצאת שוב מחוץ ל"רשימת השופטים המומלצים" לקידום של נשיאי בית המשפט העליון. הנשיאה, אסתר חיות העבירה לאחרונה רשימה מעודכנת של מועמדיה לכהונת שופטים בעליון, לקראת סגירת רשימת המועמדים ב-8 בינואר 2018.

אל ארבעת השופטים, שפרסמנו ב"גלובס" כי חיות רואה בהם מועמדים ראויים לעליון - השופטת רות רונן מבית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופטים משה סובל וד"ר יגאל מרזל מבית המשפט המחוזי בירושלים, והשופט רון סוקול מהמחוזי בחיפה - הוסיפה הנשיאה חיות שלושה שמות: השופטים חאלד כבוב ושאול שוחט מבית המשפט המחוזי בת"א, והשופט פרופ' עופר גרוסקופף מבית המשפט המחוזי מרכז.

השם שבולט בהיעדרותו מ"רשימת המועמדים של חיות", הוא של שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, מיכל אגמון-גונן, שכבר הוזכרה כמועמדת לעליון כמה פעמים, אך לא זכתה בעבר לתמיכת שופטי העליון או נשיאיו. אגמון-גונן היא שופטת שנויה במחלוקת. מצד אחד, היא מאוד מוערכת על-ידי רבים, עצמאית מאוד במחשבתה ובעלת תפיסות מגובשות. היא אחת מהשופטים הבולטים בסוגיות של צדק חברתי וזכויות אדם, ואינה חוששת להצהיר שהיא רואה במשפט כלי לשינוי חברתי.

מצד שני, לאורך שנים, דבק בד"ר אגמון-גונן, לאו דווקא בצדק, המוניטין שכאילו היא סובלת מ"עצמאות יתר" ואפילו מרדנות; וכי דעתה בנושאים שונים לא מתיישבת עם דעת חלק משופטי העליון.

אגמון-גונן עבדה כעוזרת-משפטית של נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרן ברק, ואחר-כך מונתה בעצמה לשיפוט.

אף שהנשיאה חיות לא רואה בה מועמדת מועדפת לעליון, שמה של אגמון-גונן צפוי להיכלל ברשימת המועמדים הסופית, ומועמדותה תעלה בדיון הקרוב בוועדה לבחירת שופטים. זאת, לאור העובדה שלשכת עורכי הדין צפויה לכלול את אגמון-גונן ברשימת מועמדיה.

למען הגילוי הנאות, נזכיר כי אגמון-גונן דנה וקיבלה עתירה שהגיש "גלובס" בעבר. ביולי 2013, היא קיבלה את עתירת "גלובס" וסגן עורך העיתון, אלי ציפורי, לחשיפת רשימת החברות שקיבלו הטבות מס בהתאם לחוק עידוד השקעות הון. אגמון-גונן פסקה כי "ראוי ונכון הוא כי לא במחשכים יחולקו כספי הציבור מכוח החוק לעידוד השקעות הון, ולא יכול להיות ספק כי קיים עניין ציבורי רב באפשרות הציבור לבחון ולבקר את הליך מתן ההטבות, וודאי במועד זה שבו תקציב המדינה מצוי בעין הסערה הציבורית".

בהמשך, שינה בית המשפט העליון את ההחלטה. בניגוד לעמדתה של אגמון-גונן פורסמו בסופו של דבר הנתונים רק לגבי החברות הציבוריות שקיבלו הטבות מס, ולא נחשפו החברות הפרטיות הגדולות שקיבלו אותן, אשר נמנות עם 10 החברות הגדולות שנהנו מההטבות.

בזכות העתירה ובזכות ההחלטות של אגמון-גונן ושל שופטי העליון, נחשף, בין היתר, שחברת טבע קיבלה במשך 6 שנים (2006-2011) הטבות מס חסרות תקדים, בהיקף של 11.8 מיליארד שקל. בהמשך, התברר כי בשנת 2012 קיבלה טבע הטבת מס חסרת תקדים בסך כ-3.2 מיליארד שקל (לעומת כ-2.9 מיליארד שקל בשנת 2011).

שופטים

הצורך בפרסום הטבות המס שקיבלה טבע לאורך השנים, קיבל משנה-תוקף בחודשים האחרונים, כשהתברר שהחברה יוצאת למהלך פיטורים נרחב שבמסגרתו היא מבקשת לפטר 1,700 עובדים בארץ. המידע על ההטבות נותן גם לגיטימציה מוגברת למי שמבקר את גל הפיטורים ולאלה שמתנגדים לכך שהמדינה תסייע לחברה במצבה נוכחי.

מטעמה של הנשיאה אסתר חיות נמסר בתגובה: "הרשימה הסופית מצויה עתה בתהליך של הרכבה וטרם גובשה סופית. הרשימה צפויה להתפרסם ברשומות ביום 8.1.2018".

בזכות המוצא התימני: ח"כ נורית קורן מקדמת את מינויה למחוזי של רחל ערקובי

בכל הנוגע לישיבת הוועדה לבחירת שופטים הקרובה, תשומת-הלב העיקרית מתמקדת, מטבע הדברים, בבחירת שני שופטים חדשים לבית המשפט העליון, במקומם של השופטים יורם דנציגר ואורי שהם, שפורשים בשנת 2018 לגמלאות. אבל הוועדה תדון בעוד שורה ארוכה של מינויים לערכאות השיפוטיות בכל רחבי הארץ.

בין היתר, הוועדה תדון בשאלה אם לקדם את השופטת רחל ערקובי מבית משפט השלום בתל-אביב לבית המשפט המחוזי. מי שדוחפת לקידומה של ערקובי היא חברת הכנסת נורית קורן מהליכוד, חברת הוועדה לבחירת שופטים. קורן (בת לעדה התימנית) מצהירה בריש-גלי, שהסיבה לתמיכתה בקידום ערקובי היא מוצאה התימני של השופטת.

בתחקיר בתוכנית "עובדה", נחשף מפגש בכנס לשכת עורכי הדין בין חברת הכנסת קורן לבין נשיא המחוזי בתל-אביב, איתן אורנשטיין, שבו ספר אורנשטיין בהתבדחות את השופטים ממוצא תימני שמכהנים במחוזי בתל-אביב. "אצלי יש הכי הרבה תימנים", נשמע ונראה אורנשטיין אומר לקורן בתחקיר. "לא נכון", ענתה קורן, בוא נספור עכשיו כמה תימנים יש". אורנשטיין ענה: "קאפח (השופט ציון קאפח. ח' מ'), טובי (השופט חיים טובי), שבח (השופטת יהודית שבח)".

גם בראיון שנתנה קורן ל"גלובס" במאי 2016, היא אמרה שברצונה ש"הוועדה תמנה שופטים ממגוון התרבויות שיש לנו בארץ, כדי לשקף את כל החברה". כאשר קורן נשאלה אם המוצא אכן משנה, או שיש לבדוק את כישורי המועמד באובייקטיביות, היא השיבה: "תראו לי כמה שופטים ספרדים יש בבית המשפט המחוזי; כמה תימנים יש במחוזי? יש במערכת המשפט גזענות לשמה, שבאה מהראייה המחשבתית שספרדי צריך כישורים עודפים כדי להיות שופט".

לפי מידע שהגיע ל"גלובס", קורן ניסתה להוציא מהנשיאה חיות הבטחה כי שופטי העליון בוועדה יתמכו בקידומה של ערקובי. חיות אמנם לא שללה את האפשרות שערקובי תקודם, אבל גם לא התחייבה שכך יקרה.

ח”כ נורית קורן / צילום: איל יצהר

"סיכול ממוקד" לשופט רון סוקול, ממועמדי חיות

ח"כ ענת ברקו מהליכוד נגד קידומו לעליון של השופט רון סוקול בעקבות פסק דין שבו קבע כי סטודנטים ערבים הופלו בקבלה למעונות

במאבקים על המינויים לבית המשפט העליון מעורבים יצרים, שאיפות ולחצים פוליטיים מכיוונים שונים. הפוליטיקאים החברים בוועדה לבחירת שופטים - שרת המשפטים איילת שקד, שר האוצר משה כחלון, וחברי הכנסת רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) ונורית קורן (ליכוד) - משפיעים על המינויים באופן ישיר, אבל גם פוליטיקאים רבים אחרים מנסים להתערב במינויים היוקרתיים לבית המשפט העליון.

דוגמה לניסיון התערבות בוטה כזה קרתה בימים האחרונים, כשחברת הכנסת ענת ברקו מהליכוד שלחה לשרה שקד מכתב שבו ברקו הביעה התנגדות נחרצת לקידומו לעליון של שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, רון סוקול.

מהמכתב שהגיע לידי "גלובס" עולה כי הסיבה שח"כ ברקו מתנגדת לקידומו של השופט סוקול נובעת מפסק דין שנתן סוקול באוגוסט 2006, שעוסק בקריטריון של שירות בצבא או בשירות לאומי, ככזה שנותן עדיפות לקבלה למעונות הסטודנטים באוניברסיטת חיפה.

באותו פסק דין קבע סוקול, בהתבססו בין היתר על עיקרון השוויון הנגזר מחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, כי אוניברסיטת חיפה הפלתה סטודנטים ערבים בקבלה למעונות, בכך שהיא עשתה שימוש בקריטריון של שירות צבאי או שירות לאומי בחלוקת המעונות לסטודנטים.

סוקול כתב בפסק הדין כי "תוצאת הכללתו של הקריטריון בדבר שירות צבאי ולאומי מהווה הפליה של מגזרים נרחבים ובמיוחד של המגזר הערבי". לדבריו, הגבלת ההטבה בקבלה למעונות רק למי שתרם בדרך של שירות צבאי או לאומי, עלולה להפלות סטודנטים, שתרמו למדינה ולחברה בדרכים אחרות.

על אף שפסיקתו של סוקול בסוגיית המעונות תואמת להלכות שהוציא תחת ידיו בית המשפט העליון לאורך שנים (למשל, בפסק דין קעדאן) ולערכי היסוד של המדינה, פסק הדין של סוקול לא מצא חן בעיני חברת הכנסת מהימין. נזכיר כי ערכי המדינה קובעים כי ישראל תקיים שוויון זכויות חברתי גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין.

ברקו לא חסכה בתיאורים פוגעניים, וכתבה לשרה שקד, בין היתר, כי: "שופט מן 'הסוג הזה' (של סוקול, ח' מ') המוציא תחת ידו פסק דין המתחזה לדיון אמיתי, אך כולו מכסה על רצון להצטייר כליברלי ונאור, האומר: 'חיילים - לא. ערבים - כן', כאילו ערבה המנגינה לאוזנו של מאן דהוא, לא יוכל לקבל את אמון הציבור בפסיקותיו האחרות".

ברקו מזכירה,כי הכנסת "הסירה את רוע גזירת פסק הדין הזה בשני תיקונים שעשתה ל"חוק לקליטת חיילים משוחררים", ובהם איפשרה לתת משקל בקביעת הזכאות לדיור במעונות, בין השאר, להיותו של המבקש חייל משוחרר.

השופט סוקול, חתנו של שופט בית המשפט העליון בדימוס, תיאודור אור (שגם פעל למען מינויו של החותן), הוא שופט מוערך, שנשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, ורבים משופטי העליון האחרים מעוניינים בקידומו, והוא גם מופיע ב"רשימת המועמדים של חיות" לעליון.

עם זאת, נכון להיום סיכוייו של סוקול להתקדם לערכאה העליונה הם קטנים, משום שלשכת עורכי הדין מתנגדת לכך. זאת, על רקע תלונה שהגישה בכירה בלשכת עורכי הדין במחוז חיפה, עו"ד תמי אולמן, בתחילת שנת 2017, שבה טענה כי סוקול שלח לה מסרים מאיימים באמצעות פרקליטים ושופטים, בניסיון לכפות עליה לתמוך בבחירתו לעליון בסבב הבחירה הקודם.

סוקול הכחיש את טענותיה של אולמן נגדו, ואמר כי לדברים אין כל שחר. "מעולם לא שלחתי שליחים לעו"ד תמי אולמן או לכל אדם אחר על-מנת לאיים עליה. מעולם לא אמרתי שעמדתה לגבי מועמדותי לבית המשפט העליון תפגע בעבודתה או תשפיע על יחסי אליה, ומעולם לא ביקשתי מאיש להלך עליה אימים. מדובר בהשמצה חסרת כל בסיס", כך סוקול.

עוד כתבות

יצחק הרצוג / צילום: אלון רון

האם הרצוג יוחלף במהלך פגרת הכנסת?

ל"גלובס" נודע כי בצמרת מפלגת העבודה יש מי ששוקלים להעביר את הרצוג מתפקידו כיו"ר האופוזיציה במהלך פגרת הכנסת - ולמנות תחתיו ח"כ אחר

שר האוצר, משה כחלון / צילום: משה מילנר, לע"מ

מה ישאיר משה כחלון לשר האוצר שיבוא אחריו?

לכחלון יש מספיק נושאים לטפל בהם - אבל הוא לא רוצה ■ עכשיו, כשהתקציב עבר, ביום ראשון הוא יגיע למשרד וימצא שולחן כמעט ריק ■ פרשנות

בזק / צילום: איל יצהר

32 שנה אחרי החשיפה לאסבסט: טכנאי בזק יוכר כנפגע עבודה

בזק העסיקה טכנאי בניסור אסבסט ללא אמצעי מיגון, וכשחלה בסרטן הריאות, לא מצאה את התיק בעניינו - עד שאיתרו אותו עורכי דינו ■ החברה ספגה ביקורת מביה"ד על חוסר שיתוף-הפעולה שלה עם הביטוח הלאומי, שכעת ויתר "לפנים משורת הדין" על מינוי מומחה שיבדוק את המקרה של הפנסיונר

רן בר זיק / צילום: כפיר זיו

למה דווקא אומת הסטארט אפ היא גם גן עדן להאקרים

הפרצה בכרום שחשפה תמונות אישיות של גולשים ■ דליפת הפרטים של משתמשי זאפ ■ מחדל האבטחה שחשף בסיסים של צה"ל ■ את כל אלה איתר מתכנת מפתח תקוה בשם רן בר זיק, ובראיון ל-G הוא מסביר למה דווקא אומת הסטארט-אפ היא גן עדן להאקרים

איך ניתן לאכוף פסק דין בגירושין/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אחרי Metoo: הגיע הזמן לקמפיין נגד אלימות כלכלית במשפחה

בזמן שתופעות של אלימות מילולית ופיזית כלפי נשים, כמו גם תקיפות והטרדות מיניות, מוקעות ע"י החברה - סוג אחר של אלימות המופנה כלפי נשים, פחות מוכר ומטופל הרבה פחות ■ מדובר ב"אלימות כלכלית" - כאשר בת הזוג מודרת מהמשאבים הפיננסיים המשפחתיים

נתניהו, כחלון וכ"ץ בישיבת ממשלה / צילום: אמיל סלמן, "הארץ"

ביבי, מאחוריך: כחלון לבלומברג - "יכול להיות ראש הממשלה"

בלומברג פורסמה אמש כתבת פרופיל מחמיאה במיוחד על שר האוצר משה כחלון ■ כחלון בראיון לחברת החדשות: אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו, הוא יצרך לעזוב את תפקידו

ח"כ חיים כץ / צילום: איל יצהר

החל מהחודש הבא: שבוע העבודה בישראל יתקצר בשעה

שר העבודה והרווחה חיים כץ חתם על צו ההרחבה שמחיל על כלל המשק את קיצור שבוע העבודה ל-42 שעות ■ החל מ-1 באפריל העובדים בישראל יעבדו 50 שעות פחות בשנה, וזאת ללא הפחתה בשכרם

דיוויד ויסמנס/ צילום: באדיבות בוקינג קום

האיש מאחורי בוקינג: נחזק את הנוכחות בדירות להשכרה

דיוויד ויסמנס, סמנכ"ל המוצרים של ענקית התיירות המקוונת Booking.com, אומר שהחברה תתמקד יותר בדירות פרטיות כדי להילחם ב-Airbnb ■ דוחה את הטענות על הצגת מחירים שונים לגולשים שונים, אבל מודה כי בוקינג צריכה להיות שקופה יותר

בנק דקסיה/ צילום: שאטרסטוק

דקסיה העולמית מכרה מניותיה בדקסיה ישראל ב-350 מיליון ש'

(עדכון) - המניות הופצו בבורסה בדיסקאונט של 13% על מחיר המניה, והבנק הפך לבנק ללא גרעין שליטה ■ המכירה היא חלק מתוכנית ההבראה שהתחייבה דקסיה העולמית במשבר של 2008

פורשה קאיימן / צילום: יחצ

מיני-מבחן: פורשה קאיימן S מודל 2018 הנעות אסורות

לקאיימן החדשה יש עיצוב מרגש, ביצועים נפיצים ושלדה ומנוע שיגרמו לכם להרגיש כמו על מסלול נירנבורגרינג גם כשאתם בפקק במחלף הסירה

ליידי בירד / צילום: באדיבות אלקו מדיה דיסטרביושן

מה הופך את "ליידי בירד" לאחד הסרטים היפים השנה

בסרט הראשון שביימה לבדה, גרטה גרוויג מראה שהאיכויות הטבעיות ומעוררות האהדה שלה כשחקנית מאפיינות אותה גם מאחורי המצלמה ■ ביקורת

תלמידים צופים בפנתר השחור / צילום: רויטרס - Andrew Kelly

נשיא אולפני מארוול חושף: הסודות שהופכים אותה להצלחה

עם 14 מיליארד דולר מ-18 שוברי קופות בעשור האחרון, קווין פייג' מספק הצצה אל מה שעובר בראש של מארוול

פיליפ פרוסט בפתיחת המסחר של אופקו / צילום: תמר מצפי

אופקו דיווחה על הצלחה בניסוי והמניה זינקה ב-10%

הניסוי הראה כי הבדיקה של החברה יכולה לנבא את מידת האגרסיביות של סרטן הערמונית, ולחסוך טיפול במקומות שהוא אינו הכרחי

שיתופית או שחורה? / צילום: איל יצהר

כשאתם רואים כלכלה שיתופית, רשות המסים רואה מכרה זהב

א' מכניס עד 30 אלף שקל בחודש מהשכרת דירה דרך Airbnb אך אם יצטרך לשלם מס יפסיק להשכיר ■ האם כוונת רשות המסים, להסדיר את מיסוי ההכנסות ב-400 פלטפורמות הכלכלה השיתופית בישראל, תחסל את התחום או תבסס אותו?

עובדי מובילאיי / צילום: רענן כהן

מה יקבלו השנה העובדים כשי לפסח - ומי מקבל הכי הרבה?

מסקר שנערך בנושא עולה, כי עובדי ענף הפיננסים יקבלו השנה מתנות בשווי ממוצע של 660 שקל, בעוד שבענפי הסיעוד והשמירה יסתפקו העובדים בשי של 100 שקל ■ ומי במקום הראשון? עובדי מובילאיי עם שי בשווי 900 שקל

סמל. דגל. גיבץ' / איור: עומר הופמן

ישראל בת 70, ובמקום לחגוג את סמלי המדינה דורסים אותם

אף פעם לא רציתי להתחפש לשוטר, אף פעם לא ממש הבנתי בשביל מה צריך את מוסד הנשיאות וגם בפרקליטות לא תמיד האמנתי בעיניים עצומות, אבל די כבר, מספיק להרוס את כל הסמלים

מכ"מ / צילום: שאטרסטוק

אלתא מערכות: עסקה ביטחונית של מאות מיליוני אירו בסכנה

במשרד ההגנה הצ'כי חוששים שהמכ"מים של חברת-הבת של התע"א לא מתחברים למערכות של נאט"ו ■ בינתיים העסקה מתעכבת

תעש מערכות/ צילום: יח"צ

מה הופך את עסקת אלביט-תעש דווקא לעסקה מבטיחה?

האם עסקת תעש כדאית לאלביט מערכות, והאם היא כדאית לנו כאזרחי המדינה? ■ ומה הנתון החשוב ביותר בדוחות של אלביט? ■ ניתוח

המוצר של וונטייז/ צילום: אתר החברה

וונטייז בדרך להוליווד: אולפני Desilu רכשו את מניות השליטה

כעת מתבצע השלב הראשון בעסקה, בו ירכוש האולפן 10% מהמניות במזומן ולפי שווי של כ-50 מיליון דולר ■ בשלב השני מתכננת Desilu רישום למסחר בבורסה בארה"ב ורכישת יתרת 44% ממניות בעלי השליטה ע"י החלפת מניות

שוחד / צילום: שאטרסטוק

חשד: חברה ליצוא ביטחוני שילמה שוחד לנציגי ממשל זרים

עפ"י החשד, תשלומי השוחד יועדו לאפשר את ביצוען של עסקאות ביטחוניות בהיקף של עשרות מיליוני דולרים ■ במסגרת החקירה נעצר גם בכיר בחברת מספנות ישראל, אך לא מדובר בחשוד המרכזי בפרשה