גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהפכת הדור ה-5 בסלולר והנפט של העולם המודרני | ראיון

אלקנה בן סיני, סגן נשיא באינטל העולמית, מספר איך החברה מתכוננת למהפכת הדור החמישי בסלולר, דור הדאטא, פרויקטי התחבורה של החברה ועוד

אלקנה בן סיני / צילום באדיבות אינטל
אלקנה בן סיני / צילום באדיבות אינטל

העסקה שבה רכשה אינטל את מובילאיי ב-2017 היוותה יותר מכל הצהרת כוונות בדבר כוונתה של הענקית האמריקאית לבצר את מעמדה כמי שמוכנה ומתכוננת בצורה הכי טובה שאפשר לקראת הדור החמישי בסלולר. אין צורך לדרוך לאינטל על היבלות ולהזכיר לה את ההרפתקאות הפחות מוצלחות שלה בעולם הסלולר בשנים האחרונות. זה לא רלוונטי. אין ספק שאינטל תעשה מאמץ גדול כדי לא לפספס את הדור החמישי.

בראיון ל"גלובס", מסביר אלקנה בן סיני, סגן נשיא באינטל העולמית ומנהל פעילות ה-Wireless Connectivity (קישוריות אלחוטית) מדוע הפעם זה הולך להיות שונה ואיך כל הארגון מכין את עצמו למהפכת הדאטה שנשיא אינטל העולמית משווה אותה למהפכת הנפט של העולם המודרני.

"החזון של אינטל בשנים האחרונות הרבה יותר רחב מהדור החמישי", אומר בן סיני. לדבריו, "הדור החמישי הוא אבן בניין קריטית בזה. אינטל טוענת שהמהפכה שאנחנו חלק ממנה עכשיו זו מהפכת הדאטה. באינטל אנחנו קוראים לזה הדור הרביעי של החברה, שהתחילה בתור סטארט-אפ, המשיכה לפעול בתחום הזיכרונות, הפכה לחברת שמפתחת מעבדים וסמי קונדקטורים, ועכשיו בדור הרביעי מובילה מהפכת דאטה, בטענה שדאטה הפך להיות למעשה הנפט של העולם המודרני. המשאב החשוב ביותר שמשפיע על ניהול החיים שלנו. הטיפול בכל השלבים של התהליך הזה הוא החזון שלנו. לשרת ולפתח מוצרים עבורו, בין אם מדובר בחיבור והעברת התקשורת, מצלמות, מכונית אוטונומית, סנסורים, IoT, וכל מה שאפשר למעשה. הדור החמישי בסלולר בא לטפל במרכיב של העברת הדאטה.

"בכל מקום, בכל מצב"

- מה ההבדל בין הדור החמישי לדור הרביעי?

"בניגוד לדורות קודמים בסלולר, במעבר בין הדור הרביעי לדור החמישי, יש שינוי הרבה יותר גדול שנוגע למעשה בכל הרשת. הוא מתאפשר בזכות הרבה מאוד טכנולוגיות שהתקדמו בשנים האחרונות, כמו הענן, וירטואליזציה ברשת, האיפנון של הרדיו ועוד. בסופו של דבר זה לא רק טכנולוגיה. הדור החמישי יאפשר שירות אחר בהיבט של קצבים הרבה יותר גבוהים, בסדרי גודל של פי 50 ויותר ממה שקיים היום. מדובר על רשת שתהיה אובר קונקטד, בכל מקום, בכל מצב, ושתהיה סופר אמינה. אם אנחנו רואים תסריטים שבהם החולה נמצא ליד רובוט והמנתח נמצא במדינה אחרת, אז לא יכול להיות שתהיה פתאום איזו קפיצה במתח, כי החולה ימות אם הרופא יחתוך במקום לתפור. ולכן הרשת חייבת להיות מחוברת תמיד ללא נפילות, סופר אמינה ומאובטחת עם שיהוי מאוד נמוך בתגובה. אם מדברים על מכונית אוטונומית היא חייבת להיות מאוד מאוד זריזה ולהגיב מיידית. לא יכול להיות שהטלוויזיה בחדר השני תדלק, ותשמע מחיאות כפיים ואתה עוד לא תראה את האירוע".

- אתה מדבר על קשת שלמה של פתרונות. מדובר בטכנולוגיות שמקיפות כל זווית כמעט.

"לגמרי, ולכן אמרתי שהדור החמישי בא לאינטל בתזמון מופלא. בשנים האחרונות יצאנו מאזור המעבדים. זה לא כל כך ידוע, אבל מבחינת חלוקת ההכנסות של אינטל 50% מגיעים ממעבדים ו-50% מגיעים מדברים אחרים".

- עד לפני כמה שנים הנתון עמד על 70%-80%.

"כל הדברים האחרים נובעים מעבודה של החברה בתחומים של קלאוד למשל. בדאטה סנטר אנחנו מובילים, בתחום של התקשורת בצד של הרשת, תקשורת אופטית, ועוד. אינטל היום באמת פרוסה החל ממכשיר הקצה, החל מהטלפון או החיישן, או המכונית, כל הדרך עד לענן שעושה את העיבוד. אנחנו עובדים עם אריקסון, נוקיה ויצרני ציוד אחרים וגם עם המפעילים עצמם. אנחנו בעצם מציעים להם פתרון לכל השלבים ברשת, מאפשרים גם להם להרחיב את הביזנס שלהם, וגם מציעים להם פתרון שכבר בדקנו אותו מראש, ועבדנו עליו בצורה אינטגרטיבית. אז זו הזדמנות אדירה לאינטל. אגב יש מעט מאוד חברות כאלה. למעשה אין כנראה עוד חברות שמסוגלות להציע כזה מגוון רחב של פתרונות, שכולם בסוף מתחברים לדור החמישי. מבחינתנו הדור החמישי לא אמור לאפשר אנשים לדבר בטלפון, אלא לאפשר הזדמנויות חדשות. זה מאפשר לתעשייה לפתח מודלים חדשים".

- איזה תחזיות יתממשו במסגרת המהפכה?

"יש כבר דברים שאפשר לראות בשטח. למשל הנושא של ה-IoT, כל הסנסורים שעוזרים לווסת תנועה ולווסת זיהום אוויר, אלה דברים קיימים".

- אם כבר מדברים על תחבורה, ספר על הפרויקטים שלכם בתחום.

"המכונית האוטונומית היא דוגמה מצוינת לשילוב של הרבה טכנולוגיות. יש בה קודם כל את הנושא של הנהיגה, יש בה את הנושא של התקשורת, יש גם נושא של ראייה ממוחשבת, יש בה נושא של ביג דאטה, אז אני חושב שכן, מכונית אוטונומית בהחלט הוגדרה על ידי הנהלת אינטל כאחד ממנועי הצמיחה לשנים הקרובות, ובהקשר הזה גם בוצעה הרכישה של מובילאיי.

"המכונית האוטונומית היא קודם כל אספן של נתונים. מדברים על זה שמכונית אוטונומית תלקט ביום 4 טרה-בייט של מידע. זה יכלול את הדרך שהיא עוברת, מכשולים בדרך, מצב התנועה, מפות. המכונית תספק מידע שיעזור לייצר מפות מדויקות יותר, ברמה הזאת. המכונית תאסוף מידע על פקק תנועה, בור בכביש, שמן בכביש ועוד. יש את הקטע של העברת המידע לענן, כי למכונית לעולם לא יהיה מספיק כוח מחשוב בשביל לעבד את כל המידע הזה. אני צריך לנתח את כל מה שקורה וחייב להעביר את זה למכוניות אחרות. חלק מהעניין, והחזון שלנו ואני חושב שגם של כל התעשייה הזאת שעוסקת במכוניות אוטונומיות זה אפס תאונות דרכים, אפס פקקים ואפס זיהום אוויר".

"מגוון גדול של יכולות"

- מתי נתחיל לראות את הדור החמישי בשטח?

"אני חושב שנראה ניצנים ממש בקרוב באולימפיאדת החורף בדרום קוריאה, בסיאול. הלפיד כבר יצא לדרך, ושם אינטל הולכת להציג מגוון גדול של יכולות, אבל השימוש המרכזי שנראה שם זה שהצופים באיצטדיון יקבלו משקפי מציאות מדומה. לא משנה היכן אתה יושב אתה תוכל לראות את כל המסלול כאילו שאתה יושב בשורה הראשונה של המסלול המרכזי, באיכות וברזולוציה מאוד גבוהה. אף אחד לא יסתיר לך".

- אז בעצם אין טעם לקנות כרטיס?

"הוועד האולימפי לא יסכים לזה, אבל עקרונית אתה צודק. בסוף זה גם יגיע לאנשים הביתה".

עוד כתבות

חיים כצמן / צילום: יח"צ

גזית גלוב מכרה מניות ריג'נסי סנטרס תמורת 295 מיליון דולר

לאחר המכירה נותרו בידי גזית גלוב 4.2% ממניות ריג'נסי סנטרס בשווי של 472 מיליון דולר

משרדי וואלה בתל אביב / צילום: יח"צ

לבזק לא כדאי למהר להיפטר מוואלה!

אתר שמייצר תנועה של עשרות מיליוני כניסות בחודש הוא לא דבר של מה בכך ● למכור אותו זה הדבר הכי קל, לשלב אותו כך שיתרום מניסיונו לקבוצה זה כבר אתגר ששווה לבחון את תרומתו ● פרשנות

הראל ויזל / צילום: רפי דלויה

הרשות להגבלים עסקיים אישרה את מכירת שילב לפוקס

פוקס תשלם 37.5 מיליון שקל עבור 50% מהזכויות בחברה, לפי שווי חברה של כ-75 מיליון שקל לשילב.

צמח הקנאביס / צילום: שאטרסטוק

דירקט קפיטל מתמזגת עם חברת הקנאביס של בעלי סולבר

קנאשור, בשליטת ניר פלס ושמעון בר קמה, לא תגדל את הקנאביס אלא תתרכז בפעילות העיבוד של הצמח ● מניית דירקט קפיטל מזנקת במעל ל-19%

GDPR / צילום: שאטרסטוק

מקבלים המון מיילים מאתרים על עדכון תנאי פרטיות? זו הסיבה

האיחוד האירופאי יחיל בעוד כשלושה שבועות חקיקת פרטיות חדשה שתעביר את השליטה על המידע ברשת מהחברות לגולשים - וניתן יהיה למחוק אותו בכל עת ● מי שיפר את הכללים החדשים ישלם קנסות אסטרונומיים ● יו"ר הרשות להגנת הפרטיות לשעבר בישראל: "האירופאים יגרמו שההגנה על הפרטיות אצלנו תהיה יותר גבוהה"

בזק / צילום: רויטרס

בזק שוקלת למכור את אתר וואלה ואת בזק און ליין

חברת בזק שוקדת על תוכנית אסטרטגית חדשה ● החברה מדווחת על אפשרות נוספת להקמת מרכז חדשנות, אך טרם התקבלה כל החלטה בנושא

מארק צוקרברג / רויטרס

פייסבוק: לא נפצה כספית את נפגעי קיימברידג' אנליטיקה

"חשוב לזכור שלא נחשפו פרטים על חשבונות בנק, כרטיסי אשראי או מספרי תעודת זהות", סייגה החברה ● מידע של 2.7 מיליון משתמשים אירופאיים הועבר ללא הסכמתם לחברת הייעוץ הפוליטית קיימברידג' אנליטיקה

אמיר ברמלי /  צילום: כפיר חרבי

"לברמלי היה חשוב למדר פעילות בשל העברות כספים שביצע"

בכירה לשעבר בקרן העידה היום נוגע להתנהלות הבעלים בחברת רוביקון-קרן קלע, אמיר ברמלי, המואשם בהונאה ● "ההנחיה הייתה שמקלע הכסף עובר לרוביקון, ומרוביקון זה עובר לחברות האחרות"

ביטקוין / שאטרסטוק

תיאום מחירים בביטקוין? הרשויות בארה"ב פתחו חקירה פלילית

החקירה נפתחה ביוזמת משרד המשפטים בחשד לתיאום מחירים בסחר במטבעות דיגיטליים

יור איגוד השחקנים ניר אלון  / צילום: עינת לברון

צריך לבטל את עונת ליגת העל בכדורסל

צריך לשבות ולבטל את העונה, כי רק ככה אפשר יהיה לחזור ולתקן את הנקודה שבה התחיל השבר: הטבות המס לספורטאי חוץ ● פרשנות

דונלד טראמפ / רויטרס

החגורה מתהדקת סביב איראן, הטבעת מתהדקת סביב ונצואלה

בשעה שהחגורה מתהדקת סביב מותניה של איראן, הטבעת מתהדקת סביב צווארה של ונצואלה ● בשבוע שבו רודן כושל סידר לעצמו ניצחון בחירות מפוקפק, ממשל טראמפ הטיל על המשטר את הסנקציה הפיננסית האיומה ביותר: הוא הוציא את האג"ח של ונצואלה אל מחוץ לחוק ● לאילו תהומות היא צריכה לשקוע לפני שהגנרלים שלה יאמצו את המופת של זימבבואה?

רקפת רוסק עמינח / צילום: רון קדמי

לאומי מגדיל חשיפה לנדל"ן וממשיך להצטמצם באשראי הצרכני

היקף האשראי לענף הנדל"ן צמח ב-3.6% מתחילת השנה ● הבנק מסכם רבעון טוב: רווח של 730 מיליון ש' - עלייה של 17% ● יחלק דיבידנד בסך 292 מיליון שקל - 40% מהרווח

גביע המונדיאל שייערך ברוסיה / צילום: שאטרסטוק

עוד חודש מתחיל המונדיאל, מי יספק את השידור הכי טוב?

הוט מזהירה מהשהיה בשידורים החיים של המתחרות ● פרטנר - שסובלת בדיוק מהבעיה הזאת - משחקת על המחיר הנמוך ● סלקום מאפשרת להחליף את הממיר - אבל בתשלום ● ו-yes מורידה מחיר לכולם, אבל משלמת על כך מחיר ברווחיות

אילון מאסק / צילום: ג'ו סקיפר, רויטרס

למאסק נמאס מפייק ניוז: יקים אתר דירוג אמינות גופי תקשורת

ליזם הידוע נמאס מהכיסוי התקשורתי המוטה, לדעתו, ולכן הודיע על הקמת אתר דירוג עיתונאים וארגוני חדשות ● השם הנבחר הוא "פראבדה", על שם העיתון הרשמי של המפלגה הקומוניסטית בברית המועצות לשעבר

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

נמשך השיפור בכלכלית ירושלים: הרווח הרבעוני זינק ל-116 מ'

זאת לעומת רווח נקי של 29 מיליון שקל בלבד שנרשם ברבעון המקביל אשתקד ● "האסטרטגיה הסדורה של החברה, הכוללת בין היתר המשך מימוש נכסים בחו"ל, מניבה פירות, ואנו נפעל לאורה גם בהמשך השנה"

פינטק \ צילום: שאטרסטוק

האם הפינטק הישראלי ימשיך לצמוח גם בלי תמיכה ממשלתית?

בשנים האחרונות הפכה ישראל למרכז עולמי לטכנולוגיות פיננסיות, ומושכת ענקיות כמו אמזון, פייפאל, ויזה וג'יי.פי מורגן ● אלא שסיום תוכנית מרכזי המו"פ של רשות החדשנות, ונתוני גיוס ההון הלא יציבים, מעלים את החשש שהחגיגה תיגמר ● כיצד יכולה הממשלה לעודד את היזמות באחד התחומים השמרניים ביותר?

נמל חיפה / צילום: איל יצהר

שיבושים באספקת גבס לתעשייה: טמבור השביתה קו יצור

אתמול נאלצה החברה להפסיק את פעילות היצור של לוחות גבס במפעל שלה בעכו והמשך פעילות היצור של מוצרי גבס נוספים שנעשית במפעל של החברה בגשר- מוטל בספק

טראמפ בנאום על הודעת פרישת ארה"ב מההסכם עם איראן / צילום: רויטרס

טראמפ בהודעה דרמטית: הפסגה עם מנהיג צ' קוריאה מבוטלת

נשיא ארה"ב שלח מכתב לקים ובו אמר כי זה לא הזמן המתאים לקיום הפגישה, שהייתה אמורה להתקיים בסינגפור בחודש הבא ● "זהו רגע עצוב בהיסטוריה", כתב טראמפ, שהוסיף כי הוא מקווה לפגוש את קים יום אחד

נוי חדד / צילום: שלומי יוסף

המאדאם של תל-אביב תשלח לשנתיים מאסר בלבד

נוי חדד הורשעה היום בסרסרות, החזקת מקום לשם זנות, פרסום שירותי זנות, שיבוש מהלכי משפט והלבנת הון ● מועד כניסתה למאסר יידחה בחצי שנה, לטובת השלמת הליכים רפואיים אותם היא עתידה לעבור

אישה פלסטינאית / צילום: שאטרסטוק

76 מחוקקים דמוקרטים לנתניהו: עצור הרס בתי פלסטינים בגדה

במכתב לראש הממשלה, כותבים הצירים: "במקום לעקור בכוח קהילות פלסטיניות, אנו מעודדים אותך לבחון מחדש לבחון ביושר את בקשותיהן לרישיונות בניה" ● "פינוי בכוח של פלסטינים פוגע בסיכויים למימוש פתרון של שתי מדינות"