גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ברק כהן לשופטת: פסלי עצמך בגלל קשרי בן זוגך עם הבנקים

עו"ד ברק כהן שעומד לדין בגין המחאה שהנהיג נגד ראשי הבנקים דורש מהשופטת דנה אמיר שהרשיעה אותו לאחרונה בעבירה של העלבת עובד ציבור, לפסול את עצמה מלהמשיך לדון בתיק לאור קשריו של בן זוגה, עו"ד שרון אמיר, עם המערכת הבנקאית

עורך דין ברק כהן / צילום: שלומי יוסף
עורך דין ברק כהן / צילום: שלומי יוסף

בקשה קנטרנית וחסרת סיכוי או בקשה המגלה עילה של ממש? רגע לפני שהשופטת דנה אמיר תגזור את דינו, דורש עו"ד ברק כהן שעומד לדין בגין המחאה שהנהיג נגד ראשי הבנקים מהשופטת שהרשיעה אותו לאחרונה בעבירה של העלבת עובד ציבור, לפסול את עצמה מלהמשיך לדון בתיק. זאת, בטענה כי לבן זוגה של השופטת, עו"ד שרון אמיר, יש קשרים עם המערכת הבנקאית ואינטרס כספי בתוצאות ההליך.

ב"בקשה בטרם עתירת פסלות" שהגיש אתמול (ב') כהן לשופטת אמיר מבית משפט השלום בתל אביב שהרשיעה אותו ועומדת לגזור את דינו, כתב כהן כי נודע לו לאחרונה שעו"ד שרון אמיר, בן זוגה של השופטת, הנו אחד מהבעלים של תאגיד מסחרי, משרד נשיץ, ברנדס, אמיר ושות'.

לטענת כהן, לאור האמור יש לעו"ד אמיר הנאה כספית הנובעת מייצוג המערכת הבנקאית. כהן מציין בהקשר זה כי חוק בתי המשפט קובע כי "שופט לא ישב בדין אם יש לשופט עניין כספי ממשי או עניין אישי ממשי בהליך או בתוצאותיו או שלבן משפחה מדרגה ראשונה של השופט יש עניין כספי ממשי או עניין אישי בתוצאת ההליך".

לדברי כהן, עוד נודע לו שעו"ד שרון אמיר מצוי בחוג חברתי הכוללת את ראשי המערכת הבנקאית וכן כי פקידים שעבדו בעבר תחת השופטת אמיר ברשות המסים, מקום עבודתה הקודם, מועסקים כיום במשרד נשיץ ברנדייס אמיר של בן זוגה.

כהן מציין בבקשה כי בכוונתו להגיש עתירת פסלות מפורטת נגד אמיר הממוקדת בעילות האינטרס הכספי והעניין האישי מצד בן זוגה של השופטת בהכרעת הדין שיצאה תחת ידה של השופטת אמיר (שכאמור הרשיעה את כהן בהעלבת עובד ציבור).

"יחד עם זאת, לדבריו, "מכיוון שעילת הפסלות הקבועה בחוק דורשת עניין כספי ממשי מתבקש בית המשפט (השופטת אמיר) לפרט מה היקף ההכנסות של משרד נשיץ, ברנדס, אמיר מכלל התאגידים הבנקאיים שהם לקוחותיו". כמו כן מבקש כהן מהשופטת שהרשיעה אותו  לפרט מי מבין ראשי המערכת הבנקאית מצוי עם חוג מכריו וחבריו של בן זוגה, עו"ד אמיר לרבות קיום כנסים מקצועיים משותפים ופרויקטים חברתיים משותפים".

ממשרד נשיץ ברנדס אמיר נמסר: "עו״ד שרון אמיר, כמו כל עוה״ד במשרד נשיץ ברנדס אמיר ושות׳, מנועים מלהופיע בפני השופטת אמיר, וממילא אינם מגיבים על הליכים הנדונים בפניה".

דוברת מערכת בתי המשפט מסרה בתגובה: "השופטת דנה אמיר אינה דנה בתיקים של המשרד בו שותף בעלה ואכן על שולחנה לא מונח אף תיק כזה. התיק בעניינו של ברק כהן עניינו בעבירת העלבת עובד ציבור שהוא שוטר והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו. הכרעת הדין בעניינו ניתנה ע"י כבוד השופטת אמיר וגזר הדין צפוי להינתן על ידה אף הוא בעוד כחודש. עניינו של ברק כהן אינו נוגע בשום צורה למשרדו של בעלה של השופטת ומשכך אין לשופטת כל מניעות לגביו. בקשה בטרם עתירת פסלות שהוגשה ביום 1.1.18 נדחתה בהחלטת בית המשפט".

"חופש הביטוי אינו חופש השיסוי. אין המדובר בביקורת אלא במסע עלבונות"

ב-11 ביוני 2017 הרשיעה השופטת אמיר את הפעיל החברתי עו"ד ברק כהן בהעלבת עובד ציבור ובהפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו, בגין שיר שכתב ופרסם אודות שוטר מתחנת מוריה בירושלים בשם אלון חמדני. כהן האשים את חמדני, רכז המודיעין של תחנת מוריה, ביחס לא הולם לפעילי מחאה ובשימוש בשיטות פסולות, והוא פרסם שירים בוטים שחיבר והלחין בגנותו של השוטר.

השופטת קבעה כי "חופש הביטוי אינו חופש השיסוי. אין המדובר בביקורת אלא במסע עלבונות. לא מצאתי ממש בתאוריית הקונספירציה של כהן". השופטת ציינה כי היא הסתמכה בפסיקתה על בית המשפט העליון שקבע גבולות לחופש הביטוי.

הרשעתו של כהן זכתה לביקורת מכיוונים שונים. בין היתר, אמר עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח כי: "פסק הדין משדר מסר מדאיג של צמצום חופש הביטוי ומעודד את הרשויות להגיש כתבי אישום נגד אזרחים מן השורה שיעבירו ביקורת על עובדי ציבור". לדברי פינצ'וק, "עבירת 'העלבת עובד ציבור' היא לא יותר מאשר כלי של הרשויות להשתקת הביקורת. חברה דמוקרטית יכולה וחייבת להכיל פרסומים כמו זה של עו"ד ברק כהן. הפתרון הוא לבטל את העבירה המעליבה של 'העלבת עובד ציבור'".

בשבועות הקרובים אמורה השופטת אמיר לגזור את דינו של כהן בתיק הזה. בדיון הטיעונים לעונש שנערך בחודש שעבר הפתיעה הפרקליטות וביקשה מהשופטת להטיל על כהן, עונש של עד שנת מאסר בגין הרשעתו. "חיים ומוות היד הלשון", אמר התובע שטען כי ההתנהגות של כהן פגעה בחמדני ופגעה באינטרס הציבורי של הגנה על עובדי ציבור. עו"ד כהן - המיוצג בידי עו"ד מנחם רובינשטיין - טען כי התנהגותו חוסה תחת חופש הביטוי, וכי לחמדני לא נגרם נזק בשל התנהגותו כלפיו.

בתיק נפרד עומד כהן לדין פלילי בגין עבירות של פגיעה בפרטיות וסחיטה באיומים שביצע לפי האישומים כלפי מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, ומנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן. בין היתר, לפי כתב האישום שהוגש נגד כהן, בעיצומה של המחאה שהוא הנהיג נגד ראשי המערכת הבנקאית הגיעו כהן וכמה מחבריו לבית הספר של בתה של רוסק-עמינח וחילקו כרזות שעליהן הופיעה תמונתה של מנכ"לית לאומי, שכללו כיתוב שלפיו הבת אינה אשמה בכך שאמה פושעת. בפעם אחרת, הגיע כהן לבית הספר, קרא במגפון קריאות בגנותה של רוסק-עמינח והעלה את התיעוד לרשת.

המאבק של עו"ד ברק כהן נגד ראשי מערכת הבנקאית העלה את שמו לתודעה הציבורית, לטוב, ולרע. אבל הרגע שהפך את ברק כהן לדמות מוכרת בכל בית בישראל הוא זה שבו הוא תועד באפריל האחרון כשהתנפל על שרת התרבות והספורט, מירי רגב.

כהן נתקל ברגב שצעדה ברחוב דיזנגוף בתל-אביב עם בעלה ובתה, וצילם את עצמו תוך כדי שהוא מטיח בה טענות ומגדף אותה. מאוחר יותר הוא גם העלה לרשת את הסרטון שצילם וחולל סערה.

בין היתר צעק כהן לעבר רגב: "למה את לוקחת אחריות על המזרחיות? את גיבורה רק על גרבוז, אה? את גיבורה רק על ה'אשכנזיאדה' של מרצ, נכון?" - והמשיך לתקוף את השרה במילים בוטות.

בהמשך, כשרגב ובני משפחתה נכנסו למסעדת מאכלי הים "גוצ'ה", ספק כדי להימלט מכהן, צעק עורך הדין לעברה: "מירי רגב, ב'גוצ'ה' מוכרים שרצים, יא זבל של יהודים, את מדברת. את יהדות את? את הסמרטוט של הגזענים המשת"פים המזרחים. שרת תרבות, עאלק". רגב התלוננה במשטרה נגד כהן.

עוד כתבות

מפעל אבגול באזור התעשייה ברקן / צילום: איל יצהר

ההוריקנים בארה"ב הפילו את הרווח התפעולי של אבגול ב-40%

המניה של יצרנית הבדים הלא-ארוגים צנחה היום בעד 8% בעקבות פרסום הדוחות הכספיים

צוות etoro / צילום: etoro

eToro הישראלית גייסה 100 מיליון ד'. השווי: 800 מיליון

את הסבב הובילה חברת האחזקות הסינית China Minsheng Financial ■החברה הקימה רשת חברתית שמאפשרת לדון בתיק ההשקעות, לראות במה כל אחד משקיע ולאמץ או להעתיק את האסטרטגיה שלו

גבי זליגסון מנכ"ל קורנית דיגיטל/ צילום: איל יצהר

קורנית דיגיטל שילמה 3.5 מיליון דולר לחמשת בכיריה

עלות שכרו של גבי זליגסון, מנכ"ל יצרנית מערכות הדפוס הדיגיטליות, הסתכמה בשנה שעברה ב-1.6 מיליון דולר ■ החברה נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 464 מיליון דולר

כפר בדואי בנגב /  צילום: רויטרס

בג"ץ למועצות הבדואיות: "גבו ארנונה או שהתקציב שלכן יקוזז"

בדיון העלו המועצות את קשייהן, אך בג"ץ הורה להן להתחיל בגביית המס מהתושבים עד אוגוסט

משרד פרסום / צילום: שאטרסטוק

בני מנשה ואבי מורגנשטרן הקימו משרד פרסום המתמחה בצעירים

המשרד ייקרא "fresh" וינוהל על ידי רביד מזור, עד לאחרונה סמנכ"לית המדיה של זרמון גרופ ■ מנשה מגיע מתחום ההפקה והאמרגנות ומורגנשטרן הוא בעלי חברה המתחמה במסחור מוצרים ■ באחרונה פנו השניים ליוטיוברים מובילים במטרה ליצור עמם שיתוף פעולה

פסל השור מחוץ לבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

נעילה שלילית בוול סטריט; השווקים הגיבו להעלאת הריבית

בצל הנעילה החיובית אתמול, מתיחות נרשמת בשווקים האמריקאים לקראת ועידת הפד ■ פייסבוק המשיכה לרכז עניין לאחר הנפילות אמש

פקק / צלם: תמר מצפי

בעיית המיליארדים: ההפסד שלכם, הרווח של משרד התחבורה

איך קרה שעומסי התנועה הבלתי נסבלים הפכו למקור הכנסות לא אכזב למדינה, מדוע הבעיה האחרונה של משרד התחבורה היא תקציבים לתחבורה ציבורית, ואיך אנחנו יודעים שלאוצר אין אמון בפתרונות של משרד התחבורה (שאותם הוא מתקצב)?

רמי לוי / צילום: איל יצהר

מאמין בדיסקאונט - רמי לוי רוכש מעל למחצית מרשת גוד פארם

לאחר שרכש את מניות קופיקס, ממשיך רמי לוי להתמקד ברשתות הדיסקאונט וכעת נכנס לעולם הפארם ■ גוד פארם מונה כיום 9 סניפים, ומתאפיינת במחירים זולים משמעותית מהמתחרים

דורית סלינגר / צילום ארכיון: איל יצהר

הרגולציה גורמת לחברות הביטוח הבינוניות להעדיף את ההווה

איילון והכשרה ביטוח מכרו למבטחי משנה מספר תיקי ביטוח כדי להיפגש עם מאות מיליוני שקלים בטווח המיידי ■ "בעצם מחלישים עוד יותר את החברות הקטנות, וזו טעות של הפיקוח", אומר גורם בכיר בענף

אמזון / תילו דמולגן, רויטרס

תוכנית המס של האיחוד האירופי שתפגע בענקיות הטכנולוגיה

הנציבות האירופית הציגה היום את הצעתה למסות חברות עם הכנסות דיגיטליות משמעותיות על פי מקום הפעילות שלהן

מאגר לוויתן/ צילום: נובל אנרג'י

מכירת חלק מההחזקה בתמר הקפיצה את רווחי דלק קידוחים

שותפות דלק קידוחים הציגה רווחים של 817 מיליון דולר ב-2017, לעומת 327 מיליון ב-2016 ■ החברה הציגה נתונים אודות צריכת הגז הטבעי בישראל, שגדלו ב-4% בשנה החולפת

חברת פורסקאוט / צילום: יח"צ

בעלי מניות בפורסקאוט מוכרים מניות ב-128 מיליון ד' בנאסד"ק

לאחר עלייה של עשרות אחוזים במנייתה מאז ההנפקה באוקטובר, נסחרת חברת הסייבר הישראלית-אמריקאית בשווי של 1.1 מיליארד דולר

איתי הס / צילום: יורם רשף

מס' 2 בכנ"ר מקים מחלקת חדלות פירעון במשרד אגמון

מנהל המחלקה המשפטית בכונס הנכסים הרשמי, עו"ד איתי הס, עיצב את חוק חדלות הפירעון שעבר לאחרונה ■ הס: "כשהחלטתי על המעבר, עמד השיקול של משרד שאין בו מחלקת חדלות פירעון, כדי שלא יהיה אפילו צל של חשש או לזות-שפתיים אודות ניגוד עניינים"

פרופ' ריצ'רד אוסיג'ו / צילום: תמונה פרטית

היפסטרים נגד אוטומציה: כיצד ולמה הפכו מקצועות הצווארון הכחול למגניבים?

פרופ' ריצ'רד אוסיג'ו עקב במשך ארבע שנים בניו יורק אחרי גברים צעירים ומשכילים שבחרו לעבוד במקצועות שבעבר נחשבו נחותים ולשנות את הכלכלה העירונית ■ בשיחה עם "גלובס" הוא מסביר מדוע שרברבים וחשמלאים לא זוכים לעדנה כמו קצבים ומה הפספוס הגדול של התופעה

אבי ניסנקורן / צילום: שלומי יוסף

שינוי גיל הפרישה לנשים נחסם בכנסת - והזכויות לפנסיה יחתכו

קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר קוראות למדינה לתת להן כ-200 מיליון שקל מדי שנה כדי למנוע מהן לקצץ את הקצבאות לעמיתים ■ לפני יותר מעשור קיבלו הקרנות הוותיקות מהמדינה עשרות מיליארדי שקלים ■ יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מסר כי "ההסתדרות לא תיתן יד ולא תאפשר פגיעה בציבור הגמלאים

הפגנת הנכים  / צילום:יונתן זינדל פלאש 90

הלכת העליון תגרום לחב' הביטוח הפסד של 2 מיליארד ש' בשנה

שופטי עליון שינו את ההלכה הנוהגת מאז 2014 וצמצמו את הסכומים שמאושרים לחברות הביטוח לנכות מסכומי הפיצויים שנקבעים לנכים ■ עד כה היה נהוג להפחית מסכום הפיצוי שחברת הביטוח משלמת לניזוק-הנכה את סכום התגמולים העתידיים שיקבל הניזוק מהביטוח הלאומי ■ העליון שינה את שיטת החישוב של התגמולים העתידיים, באופן הגורם להפחתתם

שלמה זהר  / צילום:יחצ

ADO: הרווח התפעולי בנטרול שיערוכים צמח ב-25%

חברת הנדל"ן הציגה רווח נקי של 525 מיליון שקלים בשנה החולפת, ירידה של 10% בהשוואה ל-2016 ■ עלות העסקת המנכ"ל, שלמה זהר, עמדה על 2.8 מיליון שקל

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א ננעל בירידות שערים; אל על ירדה ב-3%

הערב יפרסם הפדרל ריזרב את החלטתו לגבי הריבית בארה"ב בחודש הקרוב ■ בזק הובילה את המגמה השלילית עם ירידות של למעלה מ-3%

פרסום דיגיטלי/ צילום: שאטרסטוק

המערכת החדשה של פורטוויז'ן רוצה לייעל את הפרסום המקוון

חברת הפרסום המקוון השיקה פלטפורמה שמאפשרת לכל מפרסם ויצרן תוכן לשלוט על כל הקו של ייצור המסר והפצתו

ועדת הכספים של הכנסת / צילום:  איל יצהר

משרד האוצר נגד בנק ישראל: ויכוחים בנוגע לאשראי חוץ בנקאי

נציגי בנק ישראל תקפו את כוונת משרד האוצר להחריג את הבנקים הזרים מחובת רישוי לפעילות אשראי ■ הוויכוח נסב סביב סמכויות של בנק ישראל אשר טען שמופקעות מידיו ע"י רשות שוק ההון