גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כחלון לוועדת הפנים: האריכו פעילות הותמ"ל בשנה נוספת

הותמ"ל אמורה להתפרק כמתוכנן באוגוסט 2018 וכחלון מבקש להאריך את פעילותה בשנה נוספת ■ המתנגדים טוענים כי הועדה "דורסנית ומיותרת"

משה כחלון / צילום: איל יצהר
משה כחלון / צילום: איל יצהר

על אף ההתנגדות שהולכת וגוברת כנגד פעילות הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) במשרד האוצר נחושים להמשיך בפעילותה. הותמ"ל אושרה באוגוסט 2014 כהוראת שעה לארבע שנים, תקופה שעתידה לפוג באוגוסט 2018. כדי שהותמ"ל תוכל להמשיך ולפעול, נדרשים באוצר כעת להאריך את תוקף הוראת השעה ולכן שר האוצר, משה כחלון, פנה היום (ג') לוועדת הפנים בבקשה להאריך את פעילות הותמ"ל. נציין כי הבקשה של שר האוצר מתייחסת להארכת פעילות הוועדה בשנה אחת נוספת בלבד, אולם זאת בשל העובדה שחוק הותמ"ל קבע כי ניתן יהיה להאריך את פעילות הוועדה בשנה אחת ובשנה נוספת לאחר מכן.

כעת, ועדת הפנים בראשה עומד ח"כ דודי אמסלם, תצטרך לקיים דיון בנושא ולהחליט האם להמליץ לכנסת על הארכת תוקף הוועדה המיוחדת. באם תחליט הוועדה להמליץ על המשך הפעילות, הנושא יעבור לאישור מליאת הכנסת.

"בשל תרומתו החיובית של החוק להגדלת היצע הדיור, לאור הצורך החיוני שעודנו קיים באישור תוכניות רחבות היקף למגורים, אודה על קבלת המלצתה של הוועדה להארכת תוקפו של החוק בשנה נוספת", כך כתב שר האוצר במכתב ליו"ר וועדת הפנים. "מאז כניסתו של החוק לתוקף הוכרזו 88 מתחמים מועדפים לדיור, בתחומם ניתן להגיש תוכניות מועדפות לדיור בהיקף של כ-303 אלף יחידות דיור, הוגשו 50 תוכניות מועדפות לדיור הכוללות 161,181 יחידות דיור, ואושרו 37 תוכניות מועדפות לדיור הכוללות 104,701 יחידות דיור במחוזות השונים. בנוסף, מהניסיון שהצטבר בותמ"ל עולה כי פרק הזמן החולף עד לאישור תוכנית מועדפת לדיור בותמ"ל קצר באופן מובהק מפרק הזמן החולף עד לאישור תוכנית במסלול התכנוני הרגיל וכי חקיקתו של החוק אף הביאה לקיצור פרקי הזמן החולפים עד לאישור תוכניות בוועדות המחוזיות השונות, זאת נוסף על הפחתת העומס הרב מהוועדות המחוזיות".

ממשרד האוצר נמסר היום כי: "הותמ"ל מהווה כיום מרכיב משמעותי בפעילות הממשלתית להגדלת היצע המגורים. עד כה, מיום הקמתה אישרה הועדה תכניות בפריסה רחבה ברחבי הארץ, תוך הקפדה מקצועית חסרת פשרות על תהליכי תכנון איכותיים, שיאפשרו סביבת חיים ראויה ובת קיימא, התייחסות לפתרונות תשתית, דיור בהישג יד, ובשילוב מגורים עם מסחר ותעסוקה. תכניות רבות של הוועדה כבר מיושמות בשטח ולמעלה מ-20 אלף יחידות דיור שתוכננו בוועדה כבר שווקו. הוועדה עומדת בהצלחה במטרות שהוגדרו עבורה בחוק לקידום הבניה במתחמים מועדפים לדיור והיא מהווה כלי יעיל וחיוני למימוש החלטות הממשלה. כך למשל, לוקחת הוועדה חלק מרכזי בתהליכי התכנון והפיתוח המקודמים ביישובים ערביים. בנוסף, לפני מספר חודשים אושר תיקון לחוק הותמ"ל, המאפשר לוועדה, בין היתר, לקדם גם תכניות להתחדשות עירונית בוועדה. העיסוק בהתחדשות עירונית מתוכנן להוות חלק מרכזי בעשיית הועדה ב-2018"

נזכיר כי חוק הותמ"ל אושר עוד בימי הממשלה הקודמת, ביוזמתו של שר האוצר דאז יאיר לפיד. מעניין יהיה לראות האם מפלגתו של לפיד החברה היום באופוזיציה תבחר לתמוך בהארכת הוראת השעה והמשך פעילות הוועדה המיוחדת.

"מתנגדים באופן נחרץ לבקשתו של שר האוצר"

כאמור, לפעילות הותמ"ל קמו בשנות פעילותה מתנגדים רבים. מדובר הן בארגוני סביבה, בנציגי ההתיישבות הכפרית וגם בתושבים וראשי ערים שחוששים מהתכנון המואץ וטוענים כי הוועדה המיוחדת אינה לוקחת בחשבון היבטים חשובים של תשתיות, פתרונות תחבורה ועוד. במקביל, גם פעילותה של הותמ"ל בכל הקשור לקרקעות חקלאיות גורר תגובות קשות מצד חקלאים ויישובים שונים.

עו״ד עמית יפרח יועמ״ש ויו״ר אגף קרקעות בתנועת המושבים המתנגדת לפעילות הותמ"ל ואף מקדמת הצעת חוק המציעה להגביל את פעילות הוועדה בכל הקשור לשטחים החקלאיים מסר היום כי :״אנו מתנגדים באופן נחרץ לבקשתו של שר האוצר להאריך את חוק הותמ״ל עמדתנו בדיוק הפוכה והיא שבשלה העת לתקן את חוק הותמ״ל כך שתהיה הגנה ראויה על הקרקע החקלאית ותיפסק ההכרזה על מתחמי דיור נוספים שבהם ישנה קרקע חקלאית. הפגיעה, אם הינה הכרחית, חייבת להיות כזו שמתחשבת בחקלאי ומה נותר לו אחרי ההפקעה, התיקון המוצע הופך את הפגיעה בקרקע החקלאית וביישוב החקלאי לברירת מחדל, התיקון מחייב את המדינה למצות מלאי תכנוני בתוך העיר לפני שפורצים את שטחי השיפוט שלה אנו נחושים בפנייתנו זו ובמקביל נגיש עתירה לבג״צ בזמן הקרוב״.

ניר פפאי, סמנכ"ל שמירת סביבה וטבע, בחברה להגנת הטבע הגיב גם הוא לבקשת שר האוצר להארכת פעילות הוועדה המיוחדת ואמר היום כי: "לא רק שלוועדה לא הייתה "תרומה דרמטית במאבק לפתרון משבר הדיור", כפי שכותב שר האוצר, משה כחלון, מדובר בוועדה דורסנית ומיותרת, שבמשך למעלה משלוש שנות פעילותה, לא נבנתה ולו יחידת דיור אחת. הוועדה מעוררת התנגדות רחבת היקף, בקרב הציבור, ארגוני סביבה וחברה, הרשויות המקומיות, ארגונים מקצועיים ואף בתי המשפט. משרד האוצר מנסה לחפש את הפתרון בכיוון הלא נכון. את התכנון יש להשאיר בידי מוסדות התכנון המחוזיים, שלהם יש ראייה רחבה והם שקופים, דמוקרטיים ונגישים יותר, לציבור. אנחנו מקווים כי ועדת הפנים של הכנסת, תגלה קשב גדול יותר לציבור, מאשר משרד האוצר, ולא תאשר את הבקשה ומתכוונים, ביחד עם ארגוני החברה האזרחית, להקים באופן מיידי, את המטה לביטול הוותמ"ל, על מנת לפעול להפסקת פעילות הוועדה".

ח״כ תמר זנדברג (מרצ) הגיבה אף היא על הבקשה של שר האוצר ואמרה כי: "שר האוצר מבקש להמשיך את הטעות של קודמו על ידי הארכת התוקף של הותמ"ל, שלא רק שלא הביאה לירידה במחירי הדיור, אלא גם גרמה לתכנון של עוד ועוד יחידות דיור, על שטחים פתוחים, שמוטות באופן מוחלט לרכב פרטי ושאין בהן אפשרות לשימוש נגיש בתחבורה ציבורית. המדיניות הזו יוצרת שכונות מנותקות ופקקי ענק בכניסה וביציאה, לצד מוסדות חינוך וציבור שעולים למשק מילארדים בשנה, וזאת במקום להשקיע בהתחדשות עירונית, בחיזוק מרכזי הערים הקיימות, בדיור בהישג יד ובדיור ציבורי."

עו"ד דודו קוכמן מזכ"ל כפרי האיחוד החקלאי השותף למאבק נגד חוק הותמ"ל מסר היום כי: "חוק הותמ"ל הוא אסון למדינת ישראל. חוק הותמ"ל הורס את הערים, את הכפרים הסמוכים להם ויוצר פרבור, זאת כאשר קיים מלאי של מאות אלפי יחידות דיור בתכנון שאינו מנוצל. הארכת תוקף הותמ"ל מנוגדת גם לעמדת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ שקבע כי הותמ"ל הוא מכשיר דורסני, הוא דורס את התכנון גם ברמה המוסדית, גם בהליכי תכנון וגם בתכנון עצמו".

עמיר ריטוב, יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת לב השרון, התייחס אף הוא לבקשת ההארכה של שר האוצר ואמר: "מאז חוקק חוק הותמ"ל בשנת 2014, מעל ל-50 אלף דונם של אדמה חקלאית כבר הופקעו בפועל, מתוך 100 אלף דונמים שאושרו בותמ"ל מאז הקמתה, ועוד כ-30 אלף דונמים של שטחי מעטפת לתכניות השונות. והנה אנו בשנת 2018 ואף לא התחילו בבנייה של דירה אחת בשטחים אלו. זהו חוק דורסני והרסני, הנובע מרצון לזרז תהליכי תכנון כדי לייצר דירות 'על הנייר'. המועצות האזוריות תמיד התגייסו למשימות לאומיות, אך לא נעניק לגיטימציה להרס החקלאות והמרחב הכפרי. אם השר כחלון באמת מעוניין לפתור את מצוקת הדיור, אני מזמין אותו לשמוע מראשי המועצות והרשויות מה הם הצרכים בשטח, במקום לשוב על טעויות העבר ולקוות לתוצאות אחרות".

עוד כתבות

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

משקיעים זרים בשאיפה להשתלטות על דריקטוריון בזק

בעקבות פנייה של קרן אליוט צפויים משקיעים זרים לנסות להשתלט על בזק ■ על פי המידע שמגיע לקרנות, ניתוק הקשר של קבוצת אלוביץ' יוביל את בזק להכנסה נוספת של עשרות מיליוני שקלים

רפורמה במוניות ספיישל / צילום: אייל פישר

הרפורמה במוניות השירות יוצאת לדרך עם כרטיס הרב קו

כרטיסי הרב קו ייכנסו למוניות שירות שיזכו במכרזים של משרד התחבורה והמוניות הישנות יעלמו בתוך כשנתיים ■ תיקוף הרב קו יתאפשר רק בימי חול

אצטדיון כדור-רגל / צילום: שאטרסטוק

השורה התחתונה: אליפות כדורגל מביאה רווחים - והרבה

דוח של KMPG שבדק 11 קבוצות אירופיות שזכו בתואר, מצא כי כולן סיימו את העונה ברווח נקי, כולל ממדינות כמו רומניה, הולנד וסקוטלנד ■ האם מדובר בבשורה לבעלי ההון שמשקיעים בכדורגל הישראלי?

מתקן התפלה אשקלון, הפועל בשיטת האוסמוזה ההפוכה / צילום: שאטרסטוק

רשות המים אישרה הקמת מתקן התפלה בגליל המערבי

ההערכות של רשות המים לבצורת בישראל שנעשתה בשנים האחרונות נתקלה בהתנגדות תושבים ■ עפ"י רשות המים, בכוונתה למקם את המתקן באזור אשר "יפריע" לתושבים במידה הפחותה ביותר

ארי ברונשטיין, מנכ"ל אלרון  /  צילום: יחצ

"הנהנים מקרנות הסיכון הם בעיקר המנהלים שגוזרים דמי ניהול"

ארי ברונשטיין, מנכ"ל אלרון, מאמין שדברים טובים יקרו השנה לזרוע ההייטק של דסק"ש ■ שתיים מהאחזקות הגדולות של החברה יסיימו בקרוב את הניסויים הקליניים שלהן

רמת השרון / צילום: איל יצהר

אין התנפלות: דירות ריקות בפרויקטים להשכרה לטווח ארוך

3 הפרויקטים הראשונים מתמודדים עם מלאי גדול של דירות פנויות ■ ברמה"ש בפרויקט שכולל גם דופלקסים להשכרה ב–9,000 ש' לחודש, יש 86 דירות פנויות ■ הדירות שאינן מושכרות כולן במחירי שוק חופשי בעוד המוזלות מאוכלסות כולן

עודד מאור / צילום: דוברות בתי המשפט

בית המשפט פטר הורים לשמונה ילדים בהליך פשיטת-רגל מכל חובותיהם לנושים

פסק-הדין ניתן בעניינם של שני חייבים שהסתבכותם הכלכלית נוצרה, לטענתם, כתוצאה מההוצאות לגידול הילדים ■ במסגרת פסק-הדין פטר בית המשפט את זוג ההורים מכל חובותיהם

אוטובוס אגד / צילום: אריאל ירוזולימסקי

אגד לביה"ד: מנע את השבתת הקווים מחר למשך שעתיים

(עדכון) - מוקדם יותר הודיעה ההסתדרות כי עקב האלימות כלפי הנהגים, קווי אגד יושבתו מחר למשך שעתיים: "לא יעלה על הדעת שנהגי התחבורה הציבורית יהפכו לשק חבטות של נוסעים אלימים" ■ הנהלת אגד לביה"ד: "לא ניתן יד לפגיעה גורפת בנוסעים"

בנייה בראשון לציון / צילום: תמר מצפי

קבוצת לוינשטין זכתה במכרז מחיר למשתכן בראשון-לציון

תבנה 135 יחידות דיור בעיר ■ 108 דירות יהיו דירות מוזלות לזכאים ו-27 דירות למכירה בשוק החופשי ■ עפ"י נתוני החברה, המגרש יימסר לה רק עוד כשנה, ואכלוס הדירות צפוי 3 שנים לאחר מכן ■ מחיר דירה מוזלת בת 3 חדרים צפוי לעמוד על 1.17 מיליון שקל

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אנגלה מרקל בדרכה לכהונה רביעית כקנצלרית גרמניה

הסוציאל-דמוקרטים בגרמניה הצביעו בעד קואליציה עם מרקל ■ לאחר ספירה ידנית התגלה כי 362 מהנוכחים הצביעו בעד חבירה לקואליציה, 279 הצביעו נגד

זאב בילסקי / צילום: איל יצהר

יו"ר מטה הדיור הלאומי: כחלון עומד מאחורי בילסקי

שר האוצר הודיע רשמית על תמיכה בראש העיר רעננה לתפקיד ■ היו"ר הנוכחי, אביגדור יצחקי, יעזוב את המשרה בחודש מרץ

רון פאינרו - מנכ"ל לאומי קארד, צילום: איל יצהר

היערכות למכירת השליטה: תוכנית פרישה מרצון בלאומי קארד

תוכנית פרישה מרצון מיועדת ל-110-130 עובדים, המהווים שיעור ניכר מכוח העבודה בה ■ המהלך של לאומי קארד מגיע בהמשך לירידה חדה במספר העובדים בחברה, שחווה קיצוץ של 115 משרות בתוך שנתיים, ל-1,115 עובדים בסוף 2016

מארק מקלקלין / צילום:  אלון רון

מנכ"ל פאלו אלטו: "הקרב בסייבר הופך מהיר יותר ויותר"

מארק מקלקלין, מנכ"ל חברת הסייבר, בשיחה נדירה על הבדלי הגישות ביחס למתחרים, ועל הרכישות בישראל ■ "החלטנו שאנחנו חייבים להיות בכל מקום שבו המידע נמצא, לא רק על הרשת הארגונית"

חנות סלולר, אפל / שאטרסטוק

קריסת iShare: לקוחות בוזזים חנויות; מונו כונסי נכסים לרשת

בנק ישראל הגיש בקשה למינוי כונסי נכסים לרשת iShare, ששיווקה מוצרי אפל והפסיקה את פעילותה בשבוע שעבר ■ לרשת יש חוב של כ-2.5 מיליון שקל לבנק הפועלים

זוכי התחרות בשנה שעברה/ צילום: יוני רייף

תחרות חדשה לסטארט-אפים בתחום הלוחמה בטרור

את התחרות מארגנים: משרד ההגנה האמריקאי, מפא"ת ופורום MIT ליזמות ■ יזמים וקבוצות מחקר שיזכו בתחרות יקבלו 100 אלף דולר

דולר / צילום: שאטרסטוק

כנס חירום בעקבות משבר הדולר: "התעשייה בסכנה ממשית"

הפסדים של 400 מיליון שקל למלונאים ומעל 80% מהחברות התעשייתיות מדווחות על ירידה ברווח הנקי כך עולה מסקר של התאחדות התעשיינים ■ לטענת המלונאים במהלך השנה נרשמו הפסדים בהיקף של כ-400 מיליון שקל ועל שחיקה ברווחיות בשיעור של כ-5% בממוצע

קרנית פלוג / צילום: פלאש 90

הערכות: כ-80% מהשחקנים הזרים בשקל מדווחים לבנק ישראל

בנק ישראל מתערב במסחר כאשר בבנק מזהים ששער החליפין מושפע בפועל כתוצאה ממעורבות חריגה של גופים הסוחרים למטרות רווח פיננסי קצר-טווח

הראל ויזל / צלם: אמיר מאירי

פוקס: מו"מ מתקדם עם לאומי קארד להקמת מועדון לקוחות

מועדון הלקוחות יכלול בין היתר פעילות אשראי, לרבות הנפקת כרטיסי אשראי חוץ-בנקאיים שיונפקו ויתופעלו ע"י לאומי קארד ■ חברי המועדון ייהנו ממלוא ההטבות הניתנות במועדון הלקוחות של פוקס, דרים קארד, וכן מהטבות נוספות ייחודיות

CIA / שאטרסטוק

נער בן 15 התחזה לראש ה-CIA ופרץ למאגרי המידע שלהם

גמבל בן ה-15 פרץ גם לאינטרנט הביתי של ג'יי ג'ונסון, מזכיר ביטחון המולדת של ארה"ב, הקשיב להודעות הקוליות שלו ושלח הודעות טקסט מהטלפון שלו ■ לפי האישומים, הוא התקשר אליו ולאשתו ללא הרף והשאיר לו הודעות בהן הוא מאיים ש"ישכב עם הבת שלו"

אדוארדו אלשטיין / צילום: רוני שיצר

איכות השלטון לשקד: למנוע מאדוארדו אלשטיין לרכוש את בזק

טוענת כי אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי, עושה שימוש בפירצה בחוק הריכוזיות