גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המדינה תשלם 300-500 אלף שקל מענקים לרופאים בפריפריה

בית הדין לעבודה קיבל את בקשת ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) ודחה את טענות המדינה כי הרופאים המומחים שהגישו בקשות למענקים עקב עבודה בפריפריה בין השנים 2011-2012 וכן למומחים שנקלטו לעבודה בפריפריה בשנים 2013-2014 אינם זכאים למענקים בגין עבודה בפריפריה

רופאים / צילום: שאטרסטוק
רופאים / צילום: שאטרסטוק

"על המדינה לשלם מענקי  פריפריה לכל הרופאים המומחים שהגישו בקשות למענקים עקב עבודה בפריפריה בשנים 2011-2012 וכן למומחים שנקלטו לעבודה בפריפריה בשנים 2013-2014". כך קבע לאחרונה בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע.

בכך קיבל שופט בית הדין לעבודה צבי פרנקל את בקשת ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) ודחה את טענות המדינה כי הרופאים המומחים שנקלטו לעבודה בפריפריה בתקופות הללו אינם זכאים למענקים בגין עבודה בפריפריה.

תחילתה של הפרשה עם חתימת ההסכם הקיבוצי האחרון של הרופאים באוגוסט 2011 בתום שביתה ממושכת. כחלק מההסכמות בין הצדדים, התחייבה המדינה להעניק מענקים לרופאים (מתמחים ומומחים) בפריפריה ובמקצועות במצוקה שעמדו בתנאי סף שנקבעו, בסכומים של 300 אלף שקל  ועד 500 אלף שקל לרופא. מטרת ההסדר שנערך היתה לחזק את הרפואה הציבורית בפריפריה, ולעודד רופאים לעבוד באזורי פריפריה וכן במקצועות במצוקה.

אלא שלקראת סוף שנת 2012 נודע להר"י שהמדינה מפרה את הסכם המענקים ואינה משלמת לרופאים מומחים את מענקי הפריפריה, אלא משלמת אותם למתמחים בלבד. בהמשך הוברר שבשנים 2013-2014 המדינה כלל לא התירה למומחים להגיש בקשות לקבלת המענק. בראשית שנת 2015 הר"י הגישה תביעה בבית הדין האזורי בבאר שבע בדרישה שהמדינה תשלם את המענקים גם למומחים כפי שהתחייבה.

במסגרת ההליך, המדינה טענה שהר"י היא זו שביקשה לשלם את המענקים למתמחים בלבד על מנת "להרגיע את השטח" לאחר מחאת המתמחים שקדמה לחתימת ההסכם הקיבוצי בשנת 2011.

פסק דינו של בית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע דחה את טענות המדינה, וקיבל כאמור, את עמדת הר"י. נקבע שהסכם המענקים הוא הסדר קיבוצי דו צדדי, שהמדינה לא יכולה הייתה לשנותו ללא קבלת הסכמה מפורשת מהר"י, אלא שהסכמה כזו לא ניתנה מעולם. על כן נקבע כי על המדינה לשלם את המענקים גם לרופאים המומחים.

עוד נקבע כי טענת המדינה כי הוחלט לשלם מענקים למתמחים בלבד "אינה עולה בקנה אחד עם המציאות למעשה". לפי פסק הדין, שולמו מענקים גם למומחים. המדינה טענה כי מדובר היה בטעות אך גם טענה זו נדחתה על ידי השופט. "טענת הטעות שהועלתה על ידי המדינה אינה יכולה לסייע לה מקום בו לא הוברר מתי נעשתה הטעות, מי גילה את הטעות ולא הובאו לפנינו מסמכים הרלבנטיים לעניין זה".

הר"י יוצגה ע"י עורכות הדין מיכל הראל ורוני שרון אבירם, ממשרד ארנה לין ושות'. את המדינה ייצג עו"ד דורון יפת, מהמחלקה למשפט עבודה בפרקליטות המדינה. את שירותי בריאות כללית ייצגה עו"ד גלית גולן. 

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

ישראל במדד התחרותיות העולמי: יוקר מחיה קיצוני וחדשנות

ישראל שיפרה את מיקומה בדירוג התחרותיות במקום אחד לעומת השנה שעברה וכעת היא מדורגת במקום ה-21 מתוך 63 מדינות

איל ולדמן/ צילום: באדיבות מלאנוקס

הרשת החברתית: מלאנוקס פרסמה את שכר הבכירים ל-2017

וגם: מייסד אורמת יקבל את מדליית הנסיך פיליפ ויצחק פורר נפרד מאלוני חץ

איתן כבל / שלומי יוסף

על רקע פלונטר האירוויזיון: הצעת חוק לביטול פיצול התאגיד

בימים האחרונים שב עניין פיצול התאגיד - שמוקפא מזה כשנה על ידי בג"ץ - להיות רלוונטי בשל החשש כי אם בסופו של דבר בג"ץ לא יפסול את החוק, והתאגיד יפוצל, ישראל לא תוכל לארח את האירוויזיון ● ח"כ כבל יוזם החוק: "קיום האירוויזיון בירושלים ב-2019 הוא אינטרס ראשון במעלה של מדינת ישראל"

שידורי כדורגל/ צילום: שאטרסטוק

מסכים וחבילות: כל מה שצריך לדעת לקראת שידורי המונדיאל

טלוויזיות 4K, הממירים המשתלמים ביותר ורוחב הפס הנחוץ כדי לחוות את המונדיאל באופן הכי טוב ● איזו חברה מציעה את הדיל המשתלם ביותר?

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

עליות בבורסה אחרי הפקיעה; בזק עולה בכ-2% אחרי הדוחות

בבנק אוצר החייל הוכרז סכסוך עבודה, ובעלי השליטה בבנק אגוד עולים למתקפה בפרשת המיזוג עם מזרחי טפחות ● קבוצת פוקס מנהלת משא ומתן עם חברת אמריקן איגל לרכישת השליטה בפעילותה בישראל ● טבע הודיעה אתמול כי ה-FDA האריכה את לוחות הזמנים למתן תשובה בעניין מוצר ה-Fremanezumab

מפעלי ים המלח / צילום: איל יצהר

המדינה צריכה לשקול להקים חברה שתרכוש את זיכיון ים המלח

כך עולה מהמלצות דוח הצוות לעניין פעולות הממשלה לקראת תום תקופת הזיכיון בים המלח ● הצוות ממליץ להבטיח שהזיכיון יוקצה בהליכי מכרז וכי אם אף חברה לא תציע מחיר מינימום - תועבר פעילות כיל למדינה

אישה פלסטינאית / צילום: שאטרסטוק

76 מחוקקים דמוקרטים לנתניהו: עצור הרס בתי פלסטינים בגדה

במכתב לראש הממשלה, כותבים הצירים: "במקום לעקור בכוח קהילות פלסטיניות, אנו מעודדים אותך לבחון מחדש לבחון ביושר את בקשותיהן לרישיונות בניה" ● "פינוי בכוח של פלסטינים פוגע בסיכויים למימוש פתרון של שתי מדינות"

שמעון מירון  / צילום: רמי זרנגר

הגופים הקטנים נמצאים מאחור גם בתשואות הפנסיוניות

נתוני הביטוח נט מלמדים כי תיקי פוליסות החיסכון שנמכרו מאז 2004 ואילך של הכשרה ביטוח, איילון וביטוח ישיר הציגו תשואות ארוכות-טווח נמוכות בהרבה מהממוצע הענפי, כלומר מהחברות הגדולות ● הפער נפתח בשנים האחרונות כנראה בשל חיסרון באפיקים האלטרנטיביים ובחו"ל

ד"ר קורט ואן-מנסוורט / צילום: באדיבות מעבדת Next Nature Network

"האנושות הולכת מתוך שינה לעבר העתיד הטכנולוגי שלה"

ד"ר קורט ואן-מנסוורט, העומד בראש מעבדת Next Nature Network באוניברסיטת איינדהובן שבהולנד, השיק לפני כשנה את פרויקט HUBOT, סוכנות כוח אדם מומצאת שמציעה עבודות חדשות לרובוטים ובני אדם ● מאז הוא נודד איתה בין תערוכות טכנולוגיה וכנסים בנושאי תעסוקה, בניסיון לצרף את הציבור לדיון על העולם העתידי שאנחנו רוצים לחיות בו

קרנית פלוג/ צילום: אוריה תדמור

פלוג: "הצטרפותנו ל-OECD הציבה בפנינו מראה מטרידה"

נגידת בנק ישראל נשאה דברים היום בכנס השנתי של מכון אהרן למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי הרצליה ● "דמי האבטלה אצלנו קמצניים עד כאב ולא מאפשרים לאנשים בעצם למצוא תעסוקה מתאימה ולמצות את פוטנציאל ההשתכרות שלהם"

בורסת קואלה למפור / צילום: Olivia Harris / רויטרס

ירידות באסיה; מניות הרכב הדרום קוריאניות צונחות

נעילה חיובית אמש בוול סטריט ● החוזים העתידיים מאותתים על ירידות ● מניות הפיננסים מושכות את השוקים לירידות

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש מנסה לסתום פרצה רשלנית בהסכם עד מדינה

הפרקליטות חתמה על הסכם עד מדינה עם גרשון מסיקה, לשעבר ראש מועצת שומרון, אך לא כללה בו סעיף מתבקש שימנע ממנו לחזור לחיים הציבוריים ● מסיקה הודיע לאחרונה על כוונתו להתמודד שוב על התפקיד, למרות שהיועמ"ש הבהיר לו: "לא עמדת לדין רק משום שחתמת על הסכם עד מדינה. אין זה ראוי שתתמודד לתפקיד שמילאת בעת שביצעת עבירות חמורות אלה"

בעלי ג'נרל טרייד הודה בחקירה: על-שם האישה רשומות 4 דירות

רוז טען בפני המפרק, כי אין לו כל נכסים מהותיים, כי אשתו (בת כ-30) הינה שכירה העובדת בחברת ביטוח ("הפניקס"), וכי הוא גר בשכירות ● אבל במהלך החקירות חלו התפתחויות רבות שסותרות את האמירה הזו

אלשיך / צילום: שלומי יוסף

אלשיך: המפכ"ל הבא צריך להגיע משורות המשטרה, בניגוד אליי

רוני אלשיך, מפכ"ל המשטרה נושא דברים היום באוניברסיטת ת"א ● "אם מה שאנחנו עושים לא יוריד את היקף השחיתות הציבורית אנחנו לא עמדנו במשימה"

נהג משתמש בישומון של אובר / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר יוצאת לגיוס של 600 מיליון ד' לפי שווי של 62 מיליארד ד'

על פי דיווח בטק-קראנץ' בין המשקיעים בסבב נמנות החברות Coatue, Altimeter ו- TPG ● עד היום אובר גייסה מעל 21 מיליארד דולר.

אליעזר ריבלין / צלם:  אריאל ירוזלימסקי

רשמת בבית משפט הסמיכה את הקלדנית להציע לצדדים פשרה

עיון מעמיק בדוח השנתי של נציבות תלונות הציבור על שופטים מפרט על אופן הטיפול ב-834 תלונות שהוגשו במהלך 2017 ● 81 תלונות נמצאו מוצדקות ● בין המקרים התמוהים בדוח: פתרון מקורי לעומס? רשמת הסמיכה קלדנית להציע לצדדים הצעות פשרה

חשבון הטוויטר של דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק

על טראמפ נאסר לחסום גולשים בטוויטר - ומה המצב אצלנו?

בית משפט בניו יורק קבע כי חסימת משתמשים מחשבון הטוויטר של טראמפ הוא אנטי חוקתי ● בישראל, נבחרי ציבור ופוליטיקאים נוהגים לחסום משתמשים מהחשבונות שלהם, הממומנים על ידי הציבור

נוי חדד / צילום: שלומי יוסף

המאדאם של תל-אביב תשלח לשנתיים מאסר בלבד

נוי חדד הורשעה היום בסרסרות, החזקת מקום לשם זנות, פרסום שירותי זנות, שיבוש מהלכי משפט והלבנת הון ● מועד כניסתה למאסר יידחה בחצי שנה, לטובת השלמת הליכים רפואיים אותם היא עתידה לעבור

תל אביב / צילום: Shutterstock

צפו: התכנית החדשה של תמ"א 38 בת"א מעוררת התנגדות

תוכנית חדשה של עיריית תל אביב שמקודמת עכשיו בוועדה המקומית מבקשת לחייב כל קבלן או יזם שמקדם תמ"א 38 או מקבל הקלה שמאפשרת לו להגדיל את מספר הדירות בפרויקט, לכלול בתוך הבניין שטח ציבורי, שיהיה שייך לעירייה - והיא תוכל כבר להחליט מה לעשות בו ● הפרטים בווידאו

פינטק \ צילום: שאטרסטוק

האם הפינטק הישראלי ימשיך לצמוח גם בלי תמיכה ממשלתית?

בשנים האחרונות הפכה ישראל למרכז עולמי לטכנולוגיות פיננסיות, ומושכת ענקיות כמו אמזון, פייפאל, ויזה וג'יי.פי מורגן ● אלא שסיום תוכנית מרכזי המו"פ של רשות החדשנות, ונתוני גיוס ההון הלא יציבים, מעלים את החשש שהחגיגה תיגמר ● כיצד יכולה הממשלה לעודד את היזמות באחד התחומים השמרניים ביותר?