גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העליון: שרגא בירן ישלם מס מלא על השכרת הדירות שבבעלותו

אחד מעורכי הדין העשירים בישראל לא ישלם מס מופחת בגין הכנסותיו מהשכרת 24 דירות שהיו בבעלותו בת"א, בירושלים וברחובות - כפי שנקבע תחילה בביהמ"ש המחוזי

שרגא בירן / צילום: איל יצהר
שרגא בירן / צילום: איל יצהר

עו"ד שרגא בירן, מעורכי-הדין העשירים בישראל, ישלם מס בשיעור המוטל על "עסק" בגין הכנסותיו מהשכרת 24 דירות שהיו בבעלותו בת"א, בירושלים וברחובות, ולא מס מופחת בגין השכרת דירות באופן פרטי - כך קבעו היום (ג') שופטי ביהמ"ש העליון שביטלו את הכרעת בית המשפט המחוזי בירושלים שקבע כי בירן ישלם מס בשיעור מופחת של 10% בלבד כמשכיר פרטי של הדירות. המשמעות של הכרעת העליון הנה תשלום מס הגבוה בעשרות אחוזים מהמס שקבע ביהמ"ש המחוזי.

ההחלטה ניתנה במסגרת ערעור שהגישה רשות המסים על הכרעת המחוזי בעניינו של בירן, וערעור נוסף שהוגש בעניינם של האחים דפנה ודן לשם ירשו 24 דירות ו-4 נכסים עסקיים מאביהם המנוח, והשכירו את כל הנכסים הללו - תמורת כחצי מיליון שקל בשנה לכל אחד מהם - וביהמ"ש המחוזי קבע כי גם הם ישלמו מס מופחת בשיעור של 10%, המוטל על אזרחים המשכירים דירות ונכסים באופן פרטי.

העליון קיבל את שני הערעורים שהגישה המדינה, וקבע כי גם בירן וגם האחים לשם ישלמו מס על השכרת הדירות כמי שמפעילים "עסק" ולא כבעלי דירות פרטיים, הזכאים למס המופחת.

בשנים האחרונות התגלעו מחלוקות רבות בין מס הכנסה לבין נישומים בשאלה מתי תוגדר השכרת דירות או שטחים שבבעלות פרטית כהכנסה אקטיבית מעסק, ומתי כהכנסה פסיבית הזכאית למס מופחת. השאלה - אשר לה השלכות מיסויות משמעותיות - נותרה פתוחה וללא מענה חד-משמעי, שכן רשויות המס ובתי המשפט לא שרטטו באופן ברור את הגבול בין המקרים. במקרים רבים נישומים ופקידי השומה בחרו להתפשר ולהימנע מלברר את העניין בבית המשפט.

ואולם בעניינם של בירן ובני משפחת לשם רשות המסים החליטה לקחת את המחלוקת עד ביהמ"ש העליון לאחר שבית המשפט המחוזי ביטל שומות שהוציאה להם, ואשר במסגרתן ביקשה לחייב את הכנסותיו משכירות כ"עסק", המקים חבות מס בשיעור גבוה יותר. בעניינו של בירן קבע השופט המחוזי אביגדור דורות, כי הכנסתו של בירן מהשכרת הדירות אינה הכנסה "אקטיבית" מעסק, וכי בירן זכאי ליהנות משיעור המס המופחת על דמי השכירות.

בירן, מבכירי וותיקי עורכי-הדין בארץ מזה 55 שנים, הוא הבעלים של משרד עוה"ד ש. בירן ושות' וכן של מספר תאגידים ועסקים בישראל, בהם קבוצת אלון, יחד עם דודי ויסמן והקיבוצים (ועד לאחרונה אלון רבוע הכחול, שנמכרה במסגרת הסדר חוב לאחרונה למוטי בן-משה). תחום התמחותו הוא פיתוח שכונות ופרויקטים של נדל"ן. מדובר בפרויקטים גדולים מאוד, הכרוכים במתן שירותים מתמשכים על-פני שנים, בהיבטים רבים, בהם התקשרויות בין בעלי קרקע עם יזמים וקבלנים, טיפול במוסדות תכנון ורשויות מקומיות, מימון הפרויקטים ועוד.

חלק ניכר מהסדרי שכר-הטרחה באותם פרויקטים ארוכי טווח, מבוסס על הצלחה, כאשר שכר-הטרחה משולם כעבור שנים מתחילת ביצוע העבודה המשפטית, ועקב כך משרד ש. בירן ושות' נזקק ליטול אשראי בנקאי ואחר. בחלק מהפרויקטים שהסתיימו בהצלחה, במקום לקבל מהלקוחות תשלום בכסף, ניתנה התמורה בשווה-כסף, בצורת העברת הזכויות בדירות מגורים על-שם בירן, וכן על-שם שותפים נוספים במשרד עוה"ד. הדירות הגיעו לידי בירן כתוצאה מניהול שלושה פרויקטים נדל"ניים גדולים: פרויקט סוזן דלל בת"א, פרויקט רחובות החדשה ופרויקט מעלות דפנה בירושלים. מדובר בדירות בבנייני מגורים, שהשלמת בנייתן הייתה אקורד הסיום של הפרויקט בו טיפל המשרד. באופן זה החזיק בירן בין השנים 2004-2007 דירות מגורים בירושלים, ברחובות ובתל אביב, כאשר מספר הדירות השתנה במהלך השנים.

הכנסותיו של עו"ד בירן בכל אחת מהשנים הרלבנטיות מדמי שכירות היו כדלקמן: בשנת 2004 - הכנסות של 830,255 שקל מ-21 דירות; בשנת 2005 - 880,647 שקל מ-24 דירות; בשנת 2006 - 937,000 שקל מ-25 דירות; בשנת 2007 - 921,320 שקל מ-24 דירות. פירוט הכנסותיו של בירן מדירותיו, לפי מיקומם, היה כדלקמן: בשנת 2006 השכיר בירן לשוכרים שונים 7 דירות במעלות דפנה בירושלים (וככל הנראה היה זה מספרן גם בהמשך). ההכנסה השנתית מהשכרת דירות אלו נעה בין 280-290 אלף שקל; מספר הדירות ברחובות נע בין 9-13 דירות בשנים הרלבנטיות, כאשר ההכנסה השנתית מהשכרת הדירות הללו נעה בין 210-337 אלף שקל; ומספר הדירות בשכונת נווה צדק בתל אביב, נע בין 4-5, עם הכנסה שנתית שנעה בין 309-341 אלף שקל.

אופן חיובן במס של הדירות שבבעלות בירן הגיע לפתחו של ביהמ"ש המחוזי, בערעור שהגיש בירן על צווים שהוציא לו פקיד שומה ירושלים 1. רשות המסים דרשה מבירן לשלם על הכנסותיו מהשכרת דירות, את שיעור המס החל על הכנסות מעסק - לפי מדרגות המס הרגילות, עד לשיעור המס השולי; ואילו בירן ביקש לשלם את שיעור המס המופחת בגובה 10%, שחל על משכירי דירות שההכנסה משכירות אינה מהווה אצלם הכנסה מעסק.

הדיון בסיווג ההכנסות של בירן מדירותיו כהכנסה פסיבית משכירות או כהכנסה מעסק להשכרת דירות, נוגע לשאלה מהו "עסק". פקודת מס הכנסה אינה מגדירה "עסק" לצורכי מס, והמבחנים לקביעה אם אכן מדובר ב"עסק" - פותחו רק בפסיקה. בין היתר קבעו בתי המשפט כי במובן הרגיל, דמי שכירות הם תמורה המשתלמת עבור נכס באופן שהנכס משמש להם כמקור, בדומה לריבית המשתלמת על קרן ההלוואה, וכי ככלל הכנסה מעסק נובעת מפעילות ממשית, נמשכת ושיטתית ולהפקתה נדרשת יגיעה אישית מצדם של בעל העסק, עובדיו או אחרים מטעמו.

השופט דורות דחה את טענת פקיד השומה, לפיה בירן הוא בעל מומחיות מיוחדת ומוניטין בליווי פרויקטים גדולים מאוד בתחומי הפשרת קרקעות לבנייה ובתחום התכנון והבנייה, וככזה הוא גם בעל מומחיות לניהול עסק להשכרת נכסים. "עסקאות השכירות של דירות מגורים הינן עסקאות בסיסיות, בהן ניתן לרכוש הבנה בסיסית, מעצם הטיפול בהשכרה מצד הבעלים או כפי שרוכשים דיירים הנאלצים להחליף מספר דירות לצורך מגורים", קבע ביהמ"ש. "לראות בבירן, מומחה בעל ידע בתחום השכרת דירות למגורים, היא גישה בעייתית, שכן אין לבירן כל ידע בתחום מעבר לבעלים של דירה בודדת שהושכרה על-ידו מספר פעמים. למה הדבר דומה? לייחוס מומחיות בתחום הזלפת טיפות לעיניים רגישות, לרופא מומחה, בעל מוניטין בתחום ניתוחי עיניים".

עוד קבע השופט המחוזי, כי בירן לא עסק בעצמו בפועל בהשכרת הדירות, לא ביקר בדירות במשך שנים, לא פגש בעצמו את השוכרים, לא חתם מולם על חוזה שכירות ולא גבה מהם את דמי השכירות; וכי גם סלבין - שהוא יזם נדל"ן במקצועו - טיפל בהשכרת הדירות אגב אורחא, תמורת שכר חודשי נמוך, של כ-4,000 שקלים בחודש, ולכן קשה לראות בשירותים שסיפק משום מנגנון של עסק.

המקרה של האחים דן ודפנה לשם עסק באותה שאלה בדיוק. ביולי 2015 קבע ביהמ"ש המחוזי שהאחים לשם שירשו 24 דירות ו-4 נכסים עסקיים מאביהם המנוח, והשכירו את כל הנכסים הללו תמורת כחצי מיליון שקל בשנה לכל אחד מהם, ישלמו מס מופחת בשיעור של 10%. המחוזי קבע, כי הכנסותיהם מדמי השכירות מכל הנכסים שבבעלותם יסווגו כהכנסה פסיבית משכירות - ולא הכנסה אקטיבית מעסק. עם זאת, בית המשפט קבע כי שיעור המס המופחת החל על משכיר פרטי יחול רק על דירות שהושכרו למטרת מגורים, ולא על דירות מגורים שהושכרו למטרות אחרות - בהן דירות שהושכרו למשרדי עורכי דין או חברות שונות - וכמובן שלא יחול על הנכסים שאינם דירות מגורים.

הרשות ערערה כאמור על שני פסקי הדין, וההתעקשות השתלמה לה. ביהמ"ש העליון קיבל את שני הערעורים וקבע כי בשני המקרים מדובר בהשכרת דירות כעסק.

שופטי ביהמ"ש העליון מציינים בפסק הדין, כי המונח "עסק" הוא מושג "גמיש", שבית המשפט נדרש ליצוק בו תוכן ממקרה למקרה בהתאם לתשתית העובדתית הפרטנית המונחת לפניו. בפסיקה נקבעו קווים מנחים לסיווג פעילות כעסקית. ככלל, נקבע כי יש לראות הכנסה מסוימת כעסקית לצורכי מס כאשר היא נובעת מפעילות ממשית, נמשכת, מחזורית ושיטתית, אשר מטרתה מוגדרת ולהפקתה נדרשת יגיעה אישית ואקטיביות מצד בעל העסק, שלוחיו או מי מטעמו. העליון מציין את הקריטריונים שנקבעו לסיוע למתן תשובה לשאלה מתי השכרת דירות תחשב כעסק - ובהם מבחן טיב הנכס; משך תקופת ההחזקה; תדירות העסקאות או הפעולות בנכס; היקפן הכספי של העסקאות ועוד.

ואולם, מציינים שופטי העליון, "אף לא אחד ממבחני העזר הוא הכרחי או מספיק כדי להכריע על גורל סיווג ההכנסה. מדובר באמות מידה שתכליתן איתור מהותה הכלכלית של הפעילות, קרי: האם ההכנסה מופקת באופן נמשך, שיטתי ותדיר ומתקיים קשר סיבתי בינה לבין היגיעה האישית וההון האנושי של הנישום או שלוחיו. מטרה זו מושגת על ידי יישום מבחני העזר באופן מצטבר ובשים לב לנסיבותיו של כל מקרה לגופו". לפיכך, צוין בפסק הדין, "מעל לכל מבחני העזר "מרחף" מבחן הנסיבות המיוחדות האופפות את העסקה, אשר כונה בפסיקה ובספרות כ"מבחן העל" או "מבחן הגג". מבחן זה מהווה את "החוליה המקשרת" בין כל יתר מבחני העזר הנקודתיים ומוסיף למלאכת הסיווג מימד כוללני. בדרך זו, הוא מותיר בידי המסווג - פקיד השומה כרשות מינהלית או בית המשפט - מרחב של שיקול דעת ומקום להתרשמות מהתמונה המלאה הנפרשת לפניו בנסיבות המיוחדות של המקרה לגופו, האם ההכנסה על פי מהותה נובעת מפעילות עסקית, אם לאו".

השופטים ציינו עוד, כי "השכרת ריבוי דירות באופן המצריך היערכות מערכתית, מספקת אינדיקציה משמעותית להתקיימות עסק של השכרה ומניחה לפתחו של הטוען אחרת נטל לשכנע בצדקת טיעוניו בנסיבות המקרה. על כן, אם יעלה בידו של הטוען לסיווג ההכנסה כפאסיבית לשכנע כי הפקת ההכנסה לא הייתה כרוכה במידה ניכרת של הון אנושי מצדו או מצד שלוחיו, יהיה בכך כדי לסתור את סיווג ההכנסה האמורה כעסקית. יחד עם זאת, החל מרף מסוים של כמות דירות יידרש הטוען נגד סיווג ההכנסה כעסקית להרים נטל שאינו פשוט כלל ועיקר לשכנע כי מתקיימות בעניינו נסיבות מיוחדות החורגות מן הכלל".

על השאלה מהו אותו רף כמותי של היקף הנכסים המושכרים אשר החל ממנו תקום חזקה ל"עסקיות" ההכנסה, אשר תיסתר רק בהתקיימן של נסיבות מיוחדות - משיבים שופטי העליון, כי השכרתם של 20 נכסים הנה השכרה עסקית.

השופט דוד מינץ, ציין כי כטענת רשות המסים, "ככלל השכרה של 20-30 דירות המיועדת למגורים הינה דומה יותר במהותה להשכרה של 110 דירות (בפס"ד שניתן בעניין משפחת יהל נקבע כי השכרת 110 דירות הנה השכרה עסקית, א' ל"ו) מאשר להשכרת דירות בודדות". אולם, הוסיף השופט, "הטעם לכך אינו נעוץ בחריגוּת התופעה ביחס להתפלגות הבעלות בדירות מגורים באוכלוסייה, אלא משום שקשה לדמיין השכרה של 20-30 דירות והפקת הכנסה שוטפת מהשכרתן במשך שנים, מבלי שיתקיים מנגנון והיערכות ברמה המערכתית המשלבת מרכיב משמעותי של הון אנושי ויגיעה אישית".

השופטת דפנה ברק ארז הוסיפה, כי "דירות מגורים שבהם מתגוררים דיירים רבים על-פי חוזים מחייבים תחזוקה (ולו בסיסית) הצורכת השקעה של זמן ותשומת לב, וכן ניהול של מערכות היחסים המשפטיות עמם, לרבות טיפול בגבייה של דמי השכירות. כל אלה, בהצטברותם יחד, לגבי שורה ארוכה של דירות יוצרים "מסה קריטית" של פעילות שאין דרך אחרת לתארה אלא כפי שהיא: עסק".

עוד כתבות

מורי ארקין / צילום: יונתן בלום

סולג'ל החלה ברואד שואו להנפקה: תפעל לגייס 60 מיליון דולר

זאת לפי שווי של כ-250 מיליון דולר לחברת הדרמטולוגיה ■ 25 מיליון דולר כבר מובטחים לגורמים שהביעו עניין מראש

אביחי מנדלבליט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

"ידעתי שהיום הזה יגיע": מסע דמיוני לראשו של היועמ"ש

מסע דמיוני לראשו של מנדלבליט והדילמות שלו לגבי עתיד חקירות רה"מ ■ "כאשר התמניתי לתפקיד היועמ"ש, ידעתי שיום אחד אצטרך להחליט אם להגיש כתב אישום נגד נתניהו. ידעתי - אבל הדחקתי"

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

מי יפתור את הפלונטר בהסדר יורוקום - ואיך?

במערכת הבנקאית מעריכים: אלשטיין מציע הצעה טובה יותר מסיידוף, אך יישומה מורכב יותר

טיסות מבוטלות בנתב"ג / צילום: Siegfried Modola, רויטרס

מאות טיסות של חברות תעופה ישראליות יתבטלו הקיץ

זאת עקב העיצומים במשרד החוץ ■ למרות שהחברות קיבלו הודעות להיערך בהתאם, הן ממשיכות למכור טיסות ■ בכיר באחת מחברות התעופה: "מדובר ביותר מ-1,000 טיסות. זו מכה כלכלית עבורנו ועבור הנוסעים"

ג'פרי גנדלאך  צילום: רויטרס

למה מתעקשים על תחזית ורודה לכלכלה ולמניות גם ב-2018?

קשה להצביע על שנים רבות שבהן המגזין הכלכלי "בארונ'ס" הזהיר את קוראיו מפני ירידות חדות בשוק המניות - וכך גם הפעם ■ זוכרים, למשל, את אבי ג'וזף כהן הבלתי נלאית? גם הפעם היא צופה שנה טובה, עם כמה סיכוני מס

wag

הכירו את Wag: אובר ו-airbnb לכלבים באפליקציה אחת

אפליקציית Wag מציעה שירות דוג-ווקר מבוסס מיקום, הכולל דוחות אחרי כל טיול ואפילו שידור חי מהאירוע ■ לאחרונה התרחב השירות והחל להציע גם שירותי פנסיון לכמה ימים אצל חובב כלבים מורשה

בנייה בראש העין / צילום: איל יצהר

מדד מחירי הדירות: ירידות במחוזות ירושלים, צפון, דרום ות"א

הוועדה המייעצת ללמ"ס הציגה את המלצותיה לטיוב נתוני הנדל"ן ■ ההמלצות כוללות דיווח חודשי עפ"י מחוזות ולא רק ארצי; וכן דיווח מהיר, קצר ומפורט יותר מרשות המסים

טינדר/ צילום: שאטרסטוק

זהירות! התגלתה פירצת אבטחה באפליקציית ההיכרויות טינדר

חברת הסייבר צ'קמרקס מדווחת על פירצות אבטחה חמורות באפליקציה הפופולרית ■ הפירצה מאפשרת לתוקף הנמצא על אותה רשת של משתמש בטינדר לצפות בכל פעולה שהוא מבצע ואף להחליף תמונות ללא ידיעתו

דולרים שוחד אזיקים פשע משטרה / צלם: thinkstock

חשד: גנב והונה קורבנות רבים ומזדמנים בדרכים שונות

בימ"ש השלום הורה על שחרורו של החשוד בתנאים, אך בעקבות הגשת ערר ע"י נציגי המשטרה, המחוזי הורה על השארתו של החשוד במעצר

ממשל תאגידי / שאטרסטוק

"אור השמש" - השקיפות טובה לעסק לא פחות מאשר לציבור

למרות היתרונות שיש לחברות בחשיפת הממשל התאגידי שלהן, הן עדיין ממעטות לגלות אותו ברבים ■ דעה

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

ירידות שערים בבורסה בת"א; אופקו עולה בלמעלה מ-5%

אמש נרשמו עליות בניו-יורק ■ החוזים על המדדים בארה"ב עברו לעליות ■ איילון ביטוח מרכזת עניין, לאחר שהחברה פרסמה כי היא רוכשת את תיק הביטוח של פסגות

נועם רוקח / צילום: יחצ

2017 בגמל ובהשתלמות: שנה טובה לכולם - ומצוינת לאלטשולר

קופות התגמולים וקרנות ההשתלמות רשמו בשנה החולפת תשואות של כ-6.9% ■ עוד במצטיינות: הראל, אקסלנס ואנליסט; ואילו ילין לפידות הפעם מאחור

תמ"א 38. היועצים אמונים על הפרטים הקטנים/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

עסקה גדולה בתמ"א 38: רוטשטיין רוכשת 51% מ"אנשי העיר"

זאת בתמורה לכ-10 מיליון שקל ■ בנוסף התחייבה רוטשטיין להעמיד קו אשראי בסך של עד 15 מיליון שקל לטובת פעילות החברה המשותפת

נוחי דנקר / צילום: שלומי יוסף

דנקנר מתנגד לשימוש בקלטת חקירה של עדת התביעה שנפטרה

יממה אחרי שהלכה לעולמה עדה שאמורה הייתה להעיד מטעם התביעה במשפט הדיבידנדים שמתנהל נגד אי.די.בי, נוחי דנקנר ובכירים נוספים בחברה לשעבר, הודיעו דנקנר ויתר הבכירים לשעבר כי הם מתנגדים לכך שהתובעים יעשו שימוש בקלטת שמתעדת את חקירתה

Legalfling / צילום מסך מאתר החברה

האפליקציה שמאפשרת "לחתום על חוזה" לפני אקט מיני

הסטארט-אפ ההולנדי LegalFling פיתח אפליקציית בלוקצ'יין שנויה במחלוקת ■ מייסד החברה בראיון ל"גלובס": "אם מישהו משנה את דעתו, והשני ימשיך - זה עדיין אונס"

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, בביקורו בכותל / צילום: רונן זבולון, רויטרס

עיתונאיות לא הורשו להתקרב לסיקור ביקור פנס בכותל המערבי; "גלובס" יגיש תביעה נגד רב הכותל

בעת ביקורו של סגן הנשיא בכותל הוצבו העיתונאיות, ובהן הכתבת המדינית-פוליטית של "גלובס" טל שניידר, ברמפה מופרדת ומבודדת, מאחורי עמיתיהם הגברים ■ האירוע גרר הדים בינלאומיים ■ "גלובס" לרב הכותל: "מדובר בהפליה"

ברק סורני / צילום: תמר מצפי

איילון ביטוח במו"מ לרכישת תיק הביטוח והפוליסות של פסגות

תיק הביטוח של פסגות כולל בין השאר פוליסות ביטוח חיים פרט וקבוצתי, ביטוח חיים למשכנתא, ביטוח מחלות קשות ופוליסות חסכון פרט ■ בהנחה שהעסקה תיחתם, היא תהיה כפופה לאישורי רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון והממונה על ההגבלים

ביטקוין / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

קסם הביטקוין: צירון זינקה בעקבות כניסה לפעילות בתחום

מניות הקשורות לתחום המטבעות הדיגיטליים בת"א רשמו ירידות חדות בשבועות האחרונים, אך הודעה אחת על כניסה לפעילות בתחום הספקולטיבי הקפיצה את מניותיו בעשרות אחוזים

בורסת טוקיו / צילום: שאטרסטוק

ירידות שערים באירופה; סנטימנט שלילי במגזר הכרייה

ריו טינטו ו-BHP ביליטון נחלשות עקב ביקושים מאכזבים בסין ■ מניות היצואניות הגדולות בדרום קוריאה ירדו בשל היחלשות הדולר מול המטבעות המקומיים

מטופלת בבית החולים השיקומי אלין / צילום: ליאור מזרחי

"יש באלי"ן את התבלין הסודי של הסטארט-אפ ניישן"

במשך שנים בבית החולים השיקומי בנו לבדם פתרונות חדשניים לטיפול בילדים בעלי מוגבלויות ■ כעת אלינוביישן, חברת החדשנות החדשה של בית החולים, יוצאת לגיוס של 2 מיליון דולר