גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"תחנת הכח החדשה של בזן תייצר תרומה של 24 מ' ד' לרווח"

תחנת הכח מיועדת להחליף את התחנה הלא יעילה, הפועלת מאז 1984 במתחם בז"ן ומספקת כ-40 מגהוואט מתוך סך צריכה של 120 מגהוואט

ישר בן מרדכי  / צילום: איל יצהר
ישר בן מרדכי / צילום: איל יצהר

חברת בתי הזיקוק (בזן), הנמצאת בשליטת החברה לישראל של עידן עופר ומנוהלת על ידי ישר בן מרדכי, קיבלה את אישור שר האנרגיה יובל שטייניץ להקמת תחנת כוח בהיקף של 135 מגוואט חשמל, המיועדת לצריכה עצמית של החברה וחברות הבנות שלה. על כך דיווחה הבוקר (ד') החברה לבורסה.

תחנת הכח מיועדת להחליף את התחנה הלא יעילה, הפועלת מאז 1984 במתחם בזן ומספקת כ-40 מגוואט מתוך סך צריכה של 120 מגוואט (היתרה מסופקת ע"י החברה האחות של בזן OPC).

מדובר ברישיון מותנה להקמת תחנת קוגנרציה (טכנולוגיה המשלבת בין שני תהליכים, ייצור חשמל והפקת חום, במטרה להשיג ניצול יעיל יותר של הדלק או הגז( לייצור קיטור וחשמל, המונעת בגז טבעי, אשר צפויה להפחית את רמת הפליטות לסביבה ולהעלות משמעותית את היעילות האנרגטית.

הרשיון המותנה קובע אבני דרך להקמת הפרויקט, ובין השאר על בזן להשלים הקמת התחנה בתוך 5 וחצי שנים.

בכוונת בזן להשלים בעתיד את התחנה שאושרה כעת להיקף ייצור חשמל של 340 מגוואט, ביעילות גבוהה יחסית של כ-75% (ניצול של החום המופק) תוך חסכון משמעותי באנרגיה. בשלב זה הוגבל היקף ייצור החשמל ל-135 מגוואט בשל מגבלות של רשת ההולכה.

התחנה, לאחר שתופעל, אמורה לחסוך למשק שימוש של כ-500 אלף טון פחם מידי שנה, ולהפחית את זיהום האוויר באזור במפרץ חיפה בפרט ובישראל בכלל.

מניית בזן  הגיבה להודעה בעלייה של כ-1%. בשנה האחרונה רשמה המניה עלייה של יותר מ-30% ושוויה של החברה בבורסה הגיע ל-5.4 מיליארד שקל.

ישר בן מרדכי, מנכ"ל בזן, ציין היום כי "מדובר בצעד משמעותי בקידום תוכניותיה של קבוצת בזן וגם בבשורה למשק האנרגיה ולסביבה בישראל. תחנת כח במתחם בזן, בשיטת הקוגנרציה שהמדינה מעודדת אותה, הינה השיטה היעילה והנקייה ביותר לייצור חשמל בישראל והיא תחליף ייצור חשמל בתחנות כח פחות יעילות ופחות ידידותיות לסביבה".

בן מרדכי, נזכיר, חזר לתפקיד מנכ"ל בזן בסוף נובמבר 2017 (החליף את אבנר מימון) , לאחר ששימש מנכ"ל החברה במשך 11 שנים (עד שנת 2011).

בזן נהנתה בשנה האחרונה משיפור ניכר בעסקיה, בעיקר על רקע עלייה חדה במרווח הזיקוק. בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2017 רשמה בזן עלייה של 31% בהכנסות לעומת התקופה המקבילה ב-2016, לרמה של כ-4 מיליארד דולר, צמיחה של 40% ברווח התפעולי לרמה של 337 מיליון דולר וזינוק של 58% ברווח הנקי לרמה של כ-183 מיליון דולר.

"התחנה תייצר תרומה של 24 מיליון דולר ל-EBITDA של החברה"

אנליסט האנרגיה של אי.בי.אי, לירן לובלין, מתייחס להודעת בזן ואומר כי "החברה לא פרסמה עלויות או השפעה על התוצאות של החברה, אבל ניתן להשוות את התחנה לזו של פז שהקימה תחנה בגודל 60 מגוואט בעלות 66 מיליון דולר והתרומה שלה ל-EBITDA הייתה 12 מיליון דולר. כלומר, אם נעשה את ההקבלה הקמת התחנה אמורה לעלות לבזן כ- 200 מיליון דולר (לפי מפתח של 1.5 מיליון למגה וואט) ולייצר תרומה של כ- 24 מיליון דולר ל-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) של החברה".

לגבי לוחות זמנים, חשוב להבין שמדובר ברישיון מותנה והדרך להקמת התחנה ארוכה. "להערכתנו נדרשות כשלוש שנים מסגירה פיננסית לצורך ההקמה כך שמדובר בתהליך שייקח לכל הפחות 4 שנים מהיום".

בשורה התחתונה, אומר לובלין, מדובר במהלך נוסף בשרשרת תהליכי ההתייעלות של בזן. "תרומת התחנה לרווח של החברה צפויה לסייע לה בתקופות בהן מרווחי הזיקוק יהיו פחות אטרקטיביים, אך חשוב לזכור כי מדובר בהשקעה לא מבוטלת שככל הנראה תגרור בהמשך גם נטילה של חוב נוסף (נושא מימון הפרויקט טרם נסגר). אנו סבורים כי בטווח הקצר הידיעה לא צפויה להשפיע על תמחור המניה, וככל שהחברה תתכנס לקראת סגירה פיננסית נקבל יותר וודאות לגבי המספרים שאותם נכון יהיה להביא בחשבון במודל".

עוד כתבות

רון הדסי / צילום: איל יצהר

אלביט מדיקל תנפיק אג"ח להמרה להחזר חוב של 150 מ' ש'

החזר החוב מיועד לחברה האם ■ מחזיקי האג"ח יקבלו שעבוד על מניות גמידה סל ואינסייטק ■ גם חברת הפרסום הדיגיטלי מטומי מבקשת להנפיק אג"ח להמרה

רן קויתי / צילום: ליאור מזרחי

הצעה חדשה: פטור מלא מדמי טיפול לעסקים חדשים

מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה מקדם פטור מתשלום דמי טיפול ארגוני לעסקים קטנים ■ עסקים רבים מתלוננים על ארגונים יציגים שגובים בצורה אגרסיבית, על היעדר תמורה הולמת ועל שיוכם הכפוי של עסקים לאחד מהארגונים היציגים

כספי ארנונה / צילום: שאטרסטוק

מכה בשווי עשרות מיליוני שקלים לעיריית ת"א בבית המשפט

ביהמ"ש המחוזי קבע כי חדרי שירותים קומתיים בבנייני משרדים לא יחויבו בארנונה ■ עפ"י ההערכות, אם העירייה לא תערער לעליון, יוגשו נגדה תביעות להשבת כספים

גלית דיסטל אטבריאן / צילום מסך

כתבה נאומים למירי רגב - ותזומן לבירור בתאגיד השידור "כאן"

הפובליציסטית והסופרת גלית דיסטל-אטבריאן תזומן לבירור אצל מנהליה בתאגיד השידור הציבורי, לאחר שבתוכנית של תחנת הרדיו "כאן תרבות", הפועלת אף היא במסגרת התאגיד, נחשף כי כתבה נאומים עבור שרת התרבות

פרסום ברשת / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

פיצול ערוץ 2 ומשק החלב: כך יצא שוק הפרסום מהקיפאון

היקף הפרסום גדל ב-2017 לראשונה זה שנים ■ אילו מלחמות שיווק עומדות מאחורי הגידול, מי המפרסמים שהפתיעו והגדילו את ההשקעה - ומי אכזבו?

5 לילות, 5 אפליקציות, יותר מדי נדודי שינה / צילומים: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב, באדיבות החברות

לא מצליחים להירדם? הנה 5 אפליקציות שיעזרו לכם להירגע

סובלים מנדודי שינה? הטלפון צמוד אליכם גם כשאתם נכנסים למיטה? בדקנו 5 יישומים חינמיים שיעזרו לכם להירגע מטרדות היום וללכת לישון

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: תמר מצפי

מניות קבוצת אלוביץ' ירכזו עניין בפתיחת המסחר בת"א

השבתת הממשל בארה"ב נמצאת על סף סיום ■ אכזבה לטבע: התרופה החדשה לאסטמה לא עמדה ביעדים ■ ביוקנסל הודיעה על חתימה על מזכר הבנות להשקעה פרטית של כ-25 מיליון דולר בחברה

זאב ביילסקי / צילום: איל יצהר

בילסקי: "אני יודע עם מה מתמודדים ראשי הערים; זה יתרון"

ראש עיריית רעננה, שיחליף בקרוב את אביגדור יצחקי בתפקיד ראש מטה הדיור, מקווה להביא תוצאות בנושא שלדעתו הוא הבוער ביותר כיום ■ "היכולת שלי, עם הניסיון שצברתי במהלך השנים בסוכנות היהודית, בכנסת וגם כראש עיר - יסייעו לי להיכנס לאחד התפקידים החשובים במדינה"

דוחות ח ניה / צילום: תמר מצפי

הכנסות ת"א מקנסות חניה יחצו את הרבע מיליארד שקל ב-2018

כמה סעיפים בחוק ההסדרים חושפים את הפוטנציאל הבא של תעשיית הקנסות ברשויות המקומיות: מספר מקומות החניה יצומצם, רשויות מקומיות יוכלו לאכוף עבירות תעבורה בנת"צים, ואתם יכולים לשכוח מאזור חניה בחינם סמוך לתחנות רכבת

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

תמה השבתת הממשל, אך השבתה חדשה ממתינה מעבר לפינה

מחוקקים דמוקרטים ורפובליקאים הסכימו לממן את פעולות הממשל עד 8 בפברואר ■ הדמוקרטים הסכימו לתמוך בסיום ההשבתה, אך אין ודאות שטראמפ יסכים לתת הגנות ל"חולמים"

 

 

מייק פנס / צילום: קרלוס באריה, רויטרס

סגן הנשיא פנס: השבתת הממשל בארה"ב הסתיימה

ראש הממשלה נתניהו: "ישראל תתמוך בלי היסוס בעמדת טראמפ לתקן את הסכם הגרעין או לנטוש אותו"

עוד פודקאסט / צילום: באדיבות "עוד פודקאסט לסטארט-אפים"

האזינו: איך לגייס 5 מיליון דולר לפני גיל 19

אידו ג'ינו, מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ RapidAPI, גייס 5 מיליון דולר וגם קיבל מענק של 100 אלף דולר ממייסד פייפאל ■ איך הוא עשה זאת? האזינו לפרק השני בעונה השנייה של "עוד פודקאסט לסטארט-אפים"

נתי סיידוף / צילום: אבי שאולי

הנושים של יורוקום נדל"ן: מתנגדים להסדר המוצע

בין השאר נכתב בתגובת הקונסורציום אותו מוביל מזרחי טפחות: "היתכן באמת שרכישת כל קבוצת יורוקום ובתוכה בזק תבוצע במהלך בזק, ללא משא ומתן, ללא תחרות, ללא רגולציה"

איל דשא / צילום: תמר מצפי

"מתחת לאפם של הרגולטורים מתפתחת חשבונאות מקבילה"

איל דשא, בעבר מנהל הכספים בטבע: "חייבים להסדיר הנושא, כי זו פצצת זמן מתקתקת"■  ברשות ני"ע "בוחנים אסדרה רחבה יותר של הנושא"

STING TV / ציילום: יחצ

בזק בינלאומי במו"מ לשיווק STING TV של yes

למרות היתרון שהדבר מייצר, בחברת הלוויין לא מצדדים בכך ■ בראש קבוצת בזק מתנגדים למהלך, אולם בבזק בינלאומי מקווים שהדבר יתאפשר

בית מגורים שתכנן פרנק לויק רייט. / צילום: שאטרסטוק

זה פרנק לויד רייט? תוכיחו; זיופים בעולם הנדל"ן

בית שתכנן אדריכל מפורסם עולה הרבה יותר, אבל בשוק הנדל"ן התחרותי של ימינו יותר ויותר קונים רוצים הוכחות שהטענות לאדריכל כוכב אכן אמיתיות

מארק צוקרברג/ צילום: רויטרס Stephen Lam

בכיר בפייסבוק: לא בטוח שמדיה חברתית טובה לדמוקרטיה

סמיד חאקרברטי, המוגדר כמנהל המוצר של פייסבוק בתחום המעורבות החברתית: "מדיה חברתית במיטבה מאפשרת לנו לבטא את עצמנו ולנקוט פעולה. במירעה, אנשים משתמשים בה כדי להפיץ מידע שגוי ולחבל בדמוקרטיה"

פריז / צילום:רויטרס

לונדון, פריז או אולי ברלין; מחפשים נדל"ן יוקרתי להשקעה?

מי שמחפש להשקיע בנדל"ן באירופה יתקשה לעמוד בקצב השינויים המהיר ולקבוע באילו מקומות בטוח להשקיע ■ לפניכם תחזית לנדל"ן היוקרתי ב-5 בירות אירופיות בשנה הקרובה

משחקי הכס / מקאל פוליי באדיבות yes

מחיר הגמישות: לא שומרים נאמנות לשירות הסטרימינג

הדור שנטש את שירותי הטלוויזיה המסורתיים נרשם לשירות לפי הסדרות - ומתנתק עם סיום העונה

נתב"ג / צילום: איל יצהר

ב-2019 יוגדר נתב"ג כשדה תעופה גדול - האם זה אומר משהו?

לפי נתוני רשות שדות התעופה, בשנת 2018 צפויה תנועת הנוסעים בטיסות בינלאומיות בנתב"ג לעמוד על כ-23 מיליון ■ עם זאת, המשמעות של השתייכות לקטגוריית נמלי התעופה הגדולים היא בעיקר שרירותית