"פז גאה להיות החברה התעשייתית הראשונה שמעניקה מניות לעובדים"
"פז גאה להיות החברה התעשייתית הראשונה שמעניקה מניות לעובדים" שרונה נובק CFO קבוצת פז, חלקה בכנס השנתי של פורום CFO את המהלכים שהכינו את החברה לפרידה מבעל השליטה וכן את אתגרי ניהול החברה לאחריה

קבוצת פז היא חברת האנרגיה הגדולה בישראל. הקבוצה המורכבת משלושה מגזרים: מגזר הקמעונאות והמסחר עם 420 מיליון שקל רווח תפעולי ו-1.1 מיליארד שקל רווח גולמי ב-2016. לפז 273 תחנות דלק ורשת של 241 חנויות נוחות Yellow עם מחזור מכירות של 790 מיליון שקל ב-2016. בתוך המגזר פועל גם השיווק הישיר במסגרתו פז מוכרת ישירות לחברות ולרשות הפלסטינית כ-50% מהדלקים הנצרכים ברשות. המגזר כולל את פעילות פזומט, שמספקת התקנים לציי רכב וחברת פזמוביל שמובילה ומפיצה דלקים, את מרבית מוצרי ה- Yellow ומחזיקה במרלו"ג.

המגזר השני הוא מגזר הזיקוק - בית הזיקוק באשדוד הוא אחד משני בתי הזיקוק הפועלים בישראל, שרכשה החברה בסוף שנת 2006, וזאת בכדי לייצר שרשרת ערך מלאה בקבוצה וסינרגיה ורטיקלית. כך סיפרה שרונה נובק CFO פז, בכנס השנתי של פורום CFO. לדבריה "ממועד הרכישה השקענו למעלה מ-2 מיליארד שקל להתאמת בית הזיקוק לשוק המקומי ולהפיכתו למתקדם טכנולוגית, בדגש על בנזין וסולר".

"מגזר הזיקוק מרתק בעיני", הוסיפה והסבירה: "אמנם אין לנו השפעה על המחיר הבינלאומי של הבנזין והסולר. אבל יש לנו שליטה על תפעול בית הזיקוק המייצר בנזין, סולר, דלק סילוני, גפ"מ ומזוט. בנזין וסולר הם המוצרים הכי רווחיים ולכן בית הזיקוק מתרכז בלהפיק מקסימום ממוצרים אלו מכל חבית".

המגזר השלישי - מגזר התעשיות. למגזר 270 מיליון שקל רווח תפעולי ב-2016 והוא כולל את פזגז, המשווקת גפ"מ לבתים, לתעשייה ולרשות הפלסטינית, פז שירותי תעופה ופז נכסי תעופה הפועלת בתחום הדלק הסילוני, חברת האיטום והתשתיות פזקר ואת פז שמנים.

פז נסחרת במדד ת"א 35 וממומנת באג"ח ציבורי. ריבית הקבוצה נמוכה מאד - כ-2% בשנת 2016 וזאת גם הודות לדירוג הגבוה ויוצא הדופן לחברת אנרגיה בישראל AA -. המנייה עלתה ב-60% בחמש השנים האחרונות ונסחרת ב-6 מיליארד שקל שווי שוק. נובק הדגישה כי "כל העסקים שלנו רווחיים וצומחים והביקוש קשיח וגדל. לחברה 11 מיליארד שקל הכנסות ב-2016, רווח גולמי 1.8 מיליארד שקל, מעל מיליארד שקל תזרים מפעילות שוטפת ו- EBITDA מתואם של 1.234 מיליארד שקל. בצד המאזן ישנם עודפים של 2.2 מיליארד שקל עם רווחים ראויים לחלוקה של 1.4 מיליארד שקל".

"בסוף 2016", סיפרה נובק, "כשצדיק בינו נפרד מהחברה בעקבות חוק הריכוזיות, אימצנו מדיניות דיבידנד. כך שהחל מינואר 2017, לפי המדיניות 70% מהרווח הנקי המדווח יחולק".

בבניית תוכניות העבודה השנתיות והרב שנתיות דרוש אוסף הנחות עבודה מורכבות. נובק חלקה כמה מהשיקולים סביב קווי העסקים השונים: "אנו משערים מה יהיה שער חבית הנפט שמשפיע על כל המגזרים - הוא מהווה מרכיב בעלות הייצור בבית זיקוק, משפיע על הכמויות שנמכרות בתחנות הדלק וגם על מגזר התעשיות; שער החליפין - אנחנו מעדיפים שער גבוה, היות שההכנסות בבית הזיקוק הן בדולרים בעוד שההוצאות התפעוליות רובן בשקלים; אנו משערים את כמות ימי הגשם מאחר וזהו נתון המשפיע על הכמויות שימכרו בפזגז בכל הארץ, ובעיקר באזורים קרים כמו רמת הגולן וירושלים; גם מספר יחידות הבנייה החדשות שייצאו לשוק משפיע על פזגז ופזקר; כמו כן, היקף ההכנסה הפנויה של הישראלים חשוב להנחות הצמיחה ברשת הנוחות Yellow ועוד ועוד".

שנת 2016 היתה מרתקת במיוחד

נובק מספרת על הפרידה מבעל השליטה הקודם,צדיק בינו: "ב-2016 עברנו שינוי בעלות. ב-2013 התקבל חוק הריכוזיות שאילץ את צדיק בינו להיפרד מהחזקותיו בבינלאומי או בפז. עכשיו, אחרי עשור, בינו מכר את מרבית החזקותיו בפז ונשאר עם כ-5%".

"היו מתעניינים מקומיים וזרים ברכישת החברה. אולם בינו באופן אישי החזיק את היתר שליטה על בית הזיקוק – המהווה נכס אסטרטגי של ישראל, כלומר שלמכירתו נדרש אישור ממשלה. כך שגם אם פז היא 100% בעלים בבתי הזיקוק - ההיתר ניתן אישית לבעל השליטה", הסבירה נובק: "החשש שלנו היה שאם צדיק בינו ימכור את מניותיו בבורסה וירד מגרעין השליטה - נהיה בהפרה מול המדינה. פנינו לממשלה לתיקון העיוות ואכן בסוף 2016 ניתן אישור שאם בינו ימכור מניות בבורסה, היתר השליטה יעבור לפז".

"בהיבט המכירה של מניותיו של בינו - לרוב המשקיעים הזרים יש פעילות במדינות ערב ונדרש הון עצמי משמעותי עבור הרכישה. צדיק בחר בפתרון של למכור בבורסה ותוך חודשים בודדים מכר את מרבית מניותיו. עכשיו פז 100% בידי הציבור והציבור נהנה מביצועי החברה".

נובק אף חלקה כמה מחשבות על השינויים העסקיים: "בקמעונאות, החל משנת 2000 אנו מחוללים שינוי - תחנות דלק נקיות, בטוחות, המהוות מתחם קמעונאי ובו חנויות Yellow , בתי קפה ועוד. אנו מתמודדים עם הטרנספורמציה הדיגיטלית, אין דרך לתדלק באונליין כך שבעלי הרכבים עדיין נדרשים להגיע לתחנה. אולם זיהינו הזדמנות בתחום איסוף חבילות: רכשנו לוקרים שמשמשים הן עבור מסירות של חברות שילוח, הן מול אתרים בחו"ל שחברת פזמוביל תטפל עבורם בשחרור מהמכס ובהפצה והן למכירות דרך האתר שלנו, שנאספות בתחנות".

"מבחינת הניהול הפיננסי, יש לנו אג"ח מ-2009 לפרעון בולט ב-2019 בהיקף של 3.1 מיליארד שקל. חשבנו כיצד נכון להתמודד עם פרעון סכום משמעותי כל כך. BUY BACK במקרה שלנו נראה מאד יקר, בסוף 2015 עשינו מחזור ע"י גיוס ויצירת פקדון מיועד עבור האג"ח, בריביות טובות. במהלך 2016 המשכנו להשטיח את הפרעון בעיקר ע"י גיוס ויצירת פיקדון נוסף ומעט BUY BACK וכך הורדנו את הסכום לפרעון ב-2019 ל-1.2 מיליארד שקל. בשני הגיוסים הגיעו ביקושים אדירים והודות לכך גייסנו בריביות מצוינות".

"התמודדות נוספת היא בניהול האנשים. בתקופה בה היה גרעין שליטה לא יכולנו להשתמש במניות באוצר כי נדרשנו לשמור על האחוזים לגרעין השליטה. היות שפז היום היא חברה ציבורית ללא גרעין שליטה החלטנו להשתמש בנכס ויצרנו באמצעותו תגמול משתף לטווח ארוך לעובדים - במאי הכרזנו שנעניק לכ-1600 עובדים מניות חסומות בהיקף 20 מיליון שקל. זה מייצר שותפות מלאה מול העובדים וזהות אינטרסים בין ההנהלה לעובדים בכל הקשור לשגשוג החברה. מדובר במהלך חדשני בתעשייה בישראל. ואנו גאים להוביל אותו".

עו"ד מיכל קורן 06/08/2017 14:39

"מתפקידי לאפשר הזדמנויות צמיחה ע"י מצוינות במהלכי המימון"
"מתפקידי לאפשר הזדמנויות צמיחה ע"י מצוינות במהלכי המימון" רן ברקת CFO אורבוטק, סיפר בכנס השנתי של פורום CFO על מהלכי המימון מחדש שביצע במסגרת התוכנית האסטרטגית של החברה לקראת הזדמנויות צמיחה

אורבוטק התפתחה מאד בשנים האחרונות ושילשה את שוויה בשלוש שנים לאחר שביצעה מהלכים אסטרטגיים מקיפים. החברה הוותיקה צמחה מסקטור המכונות לייצור מעגלים מודפסים ויש לה מובילות טכנולוגית בתחום ונתח שוק מהותי. אורבוטק משרתת את כל יצרני המעגלים המודפסים המובילים בעולם; לחברה יש גם חטיבה של מכונות לייצור מסכים שטוחים, שגם בה היא מובילה טכנולוגית ובמהלך שנת 2014, נכנסה אורבוטק לתחום המוליכים למחצה באמצעות רכישה משמעותית. כך שלמעשה היא נוגעת בכל מוצר אלקטרוני שמיוצר בעולם בהיקף כזה או אחר. כל חטיבה מייצרת כשליש מהכנסות החברה.

ב-2016 עמדו הכנסות החברה על 806 מיליון דולר. אורבוטק פועלת ב-50 משרדים בעולם, עם 2,500 עובדים בעיקר באסיה ומהווה אחת משלוש היצואניות הגדולות מישראל לסין.

לדברי רן ברקת CFO אורבוטק, "ב-2014 היינו בנקודה מהותית: שתי חטיבות עם מובילות טכנולוגית בעלות נתח שוק משמעותי, כשבעצם האפשרות לגדול מוגבלת, למעט צמיחה אורגנית. הבנו שחייבים להיכנס לשוק שלישי שקשור לתעשייה שלנו ובחנו את תעשיית המוליכים למחצה.

"אורבוטק משקיעה למעלה מ-120 מיליון דולר בשנה בפיתוח טכנולוגיות חדשות. זהו היתרון התחרותי שלנו. חברה שמוכרת ציוד לתעשייה מסוימת חייבת להיות בחזית הטכנולוגית אחרת אין לה זכות קיום. העליונות הטכנולוגית שלנו מעניקה ללקוחות שלנו את היתרונות במוצר הבא שלהם. בנוסף, חיוני שנהיה ראשונים בשוק וכך היה כמעט עם כל המוצרים שלנו. כל טכנולוגיה שלנו כמעט תמיד שינתה את השוק".

ברקת אומר כי המהלך האסטרטגי של כניסה לתעשיית המוליכים למחצה היה מורכב לביצוע: "כניסה לתעשיית שכזו לחברה בינונית אינה פשוטה. מצאנו חברה באנגליה שמפתחת מכונות לייצור מארזים ורכיבים בתעשיית המוליכים למחצה. חברה קטנה יחסית עם שווי של 375 מיליון דולר. אבל גם אנחנו היינו שווים בסביבות 450 מיליון דולר. לצורך הרכישה גייסנו חוב של 300 מיליון דולר, בתנאי החזר גמישים במיוחד. החיסרון היה העלות. הריבית לבדה עמדה על 25% מה- EBITDA שלנו וכן כל נכסי אורבוטק שועבדו".

כשנה לאחר הרכישה הבנו שמדובר בעסקה מוצלחת מכל הבחינות. הן מבחינת התוצאות הכספיות וכלה באינטגרציה לתוך הפעילות של אורבוטק", אומר ברקת.

אבל החוב הכביד על אורבוטק: "החוב יקר וגדול וכל הנכסים שועבדו אליו, מה שהגביל את האפשרות לבצע רכישות עתידיות. התחלנו לבחון אלטרנטיבות למימון מחדש. ההתלבטות הייתה בין חוב והון והחלטנו לעשות מהלך משולב - גייסנו חוב באנגליה, כך שחברת הבת החדשה, המקומית, לקחה את הלוואה בהיקף 110 מיליון דולר, בריבית לייבור +1.1% ובנוסף שילבנו הנפקת הון של 100 מיליון דולר. התוצאה: נכסי אורבוטק (למעט חברת הבת – מ.ק.) כבר לא משועבדים והצלחנו לא לדלל את בעלי המניות ולחסוך בעלויות מימון של יותר מ-10 מילון דולר בשנה.

הנפקת ההון בוצעה בשיטת ה-Block Offering - כלומר נמכרו לברקליס 3.95 מיליון מניות בהנחה אך ללא הוצאות הנפקה, בלי שיווק כאשר הבנק לוקח את הסיכון למכירת המניות בשוק. "שוק ההון מסתכל על העסקה באהדה רבה והדבר משתקף בעליות במחיר המניה. המשקיעים מעריכים את מצב החוב המשופר והמזומנים שאנחנו מייצרים - לפני העסקה: 214 מיליון דולר חוב עם 12מיליון דולר ריבית שנתית. אחריה: 110 מיליון דולר חוב, 2 מיליון דולר הוצאות ריבית, ושעבוד רק על נכסי החברה הבת. דבר המאפשר גמישות מימונית בעתיד.

ברקת מסכם ואומר כי "מתפקידי לאפשר הזדמנויות צמיחה על ידי מצויינות במהלכי המימון", אבל גם מזל ותזמון צריך בחיים: עשינו את המהלך שבוע לפני הברקזיט...".

עו"ד מיכל קורן 02/08/2017 14:53

 
 

אורי יוגב : "מ-600 מיליון הפסד לשני מיליארד רווח בארבע שנים"
אורי יוגב : "מ-600 מיליון הפסד לשני מיליארד רווח בארבע שנים" מנהל רשות החברות הממשלתיות אומר כי הרווח הנקי לחברות הממשלתיות בשנתיים הקרובות צפוי להסתכם בכ-3 מיליארד שקלים ▪ "בזכות הרפורמה בחברות הממשלתיות הצלחנו לייצב את החברות ולהעבירן מהפסדים של מאות מיליוני שקלים בשנה לשיעורי הרווחיות הנוכחיים" עו"ד מיכל קורן 25/07/2017 13:01

קובי וינוקור: "הזדמנות נדירה כ- CFO להיות חלק משינוי דינמי"
קובי וינוקור: "הזדמנות נדירה כ- CFO להיות חלק משינוי דינמי" וינוקור CFO מגל מערכות בטחון, חלק בכנס השנתי של פורום CFO את השינוי האסטרטגי והטיית מודל ההכנסות של החברה מפרויקטי אינטגרציה לפיתוח, ייצור והפצה של מערכות סנסורים ותוכנה מתקדמות עו"ד מיכל קורן 23/07/2017 08:35

לחשוב מחוץ לקופסה : יצירתיות וחדשנות בשוק האג"ח התאגידי
לחשוב מחוץ לקופסה : יצירתיות וחדשנות בשוק האג"ח התאגידי אופיר שריד CFO מליסרון, חלק בכנס השנתי של פורום CFO את הצלחת החברה בביצוע מהלך יצירתי של הצעת רכש חליפין של אג"ח בדרך של מכרז ▪ "החלפנו אג"ח ישן באג"ח חדש, שמשלם ריבית נמוכה משמעותית מהאג"ח המוחלף, תוך דחיית הפירעון בחמש שנים" עו"ד מיכל קורן 18/07/2017 10:18

מלגת שטיינברג הוענקה למזי פנחוסוביץ' CFO חברת IDE טכנולוגיות
מלגת שטיינברג הוענקה למזי פנחוסוביץ' CFO חברת IDE טכנולוגיות בטקס שהתקיים במסגרת המפגש השנתי ל-CFOs טכנולוגיות, הוענקה מלגה ע"ש אורן שטיינברג למזי פנחוסוביץ' CFO חברת IDE טכנולוגיות, על היותה "שותפה בהתוויית האסטרטגיה של החברה ובהוצאתה לפועל" עו"ד מיכל קורן 16/07/2017 12:16

יעקב חן: "במהלכי רכישה, ניהול 'פינאנשים' עושה את ההבדל"
יעקב חן: "במהלכי רכישה, ניהול 'פינאנשים' עושה את ההבדל" בכנס השנתי של פורום CFO שהתקיים בגליליון, דיבר יעקב חן CFO דלתא גליל על חשיבות ניהול המימד האנושי בנוסף לפיננסים - "פינאנשים", וחלק תובנות ממהלכים בהם היה מעורב - רכישת נטוויז'ן ע"י סלקום ב-2011; מכירת תנובה לברייט פוד הסינית ב-2014; ועסקת הרכישה של דלתא גליל את חטיבת CBC של VF ב-2016 עו"ד מיכל קורן 09/07/2017 16:46

CFO אסותא: "למצוא דרך להגיד 'כן' לטובת המטופלים"
CFO אסותא: "למצוא דרך להגיד 'כן' לטובת המטופלים" חזי שירי CFO אסותא חולק בראיון מקצועי את האתגר הכפול בתפקידו - השאת ערך אנושי בלי לשכוח את הכלכלה והעסקים ■ "אנחנו עוסקים בחיי בני אדם וההחלטות לא תמיד יהיו על בסיס כלכלי" עו"ד מיכל קורן 06/07/2017 15:42

כתבות נוספות >>

כתבות נוספות

7 המלצות ל-CFOs למצויינות עסקית, אישית ומקצועית ב-LinkedIn 7 המלצות ל-CFOs למצויינות עסקית, אישית ומקצועית ב-LinkedIn הרשת החברתית המקצועית מאפשרת לסמנכ"ל כספים נטוורקינג, התעדכנות מקצועית, חיפוש עבודה ואיתור עובדים מתאימים. כיצד להשתמש בה נכון? דניאל אלפון 22/06/2017
CFO אסותא: "למצוא דרך להגיד 'כן' לטובת המטופלים" CFO אסותא: "למצוא דרך להגיד 'כן' לטובת המטופלים" חזי שירי CFO אסותא חולק בראיון מקצועי את האתגר הכפול בתפקידו - השאת ערך אנושי בלי לשכוח את הכלכלה והעסקים ■ "אנחנו עוסקים בחיי בני אדם וההחלטות לא תמיד יהיו על בסיס כלכלי" עו"ד מיכל קורן 09/07/2017
יעקב חן: "במהלכי רכישה, ניהול 'פינאנשים' עושה את ההבדל" יעקב חן: "במהלכי רכישה, ניהול 'פינאנשים' עושה את ההבדל" בכנס השנתי של פורום CFO שהתקיים בגליליון, דיבר יעקב חן CFO דלתא גליל על חשיבות ניהול המימד האנושי בנוסף לפיננסים - "פינאנשים", וחלק תובנות ממהלכים בהם היה מעורב - רכישת נטוויז'ן ע"י סלקום ב-2011; מכירת תנובה לברייט פוד הסינית ב-2014; ועסקת הרכישה של דלתא גליל את חטיבת CBC של VF ב-2016 עו"ד מיכל קורן 16/07/2017