"ירידה בהכנסות של כ-40%, תחייב התאמות כוח אדם בנמל חיפה"
"ירידה בהכנסות של כ-40%, תחייב התאמות כוח אדם בנמל חיפה" בדקה התשעים, לפני פתיחת התחרות בנמלים - תפקיד ה-CFO קריטי למוכנות נמל חיפה למצב החדש, הן בצד ההכנסות והן בצד ההוצאות ■ סמנכ"ל הכספים, מוטי ווטרו: "ערנות היא תכונה שמיום ליום אני מבין עד כמה היא חשובה - דע מאיפה יבואו הסיכונים ואיך להיערך אליהם מראש"

*** הכתבה בשיתוף פורום CFO

"למדתי כלכלה וחשבונאות והתחלתי את הקריירה בתפקידי כספים - ככלכלן ראשי בגרבי דלתא ולאחר מכן כמנהל הכספים של פניציה אמריקה-ישראל שהיתה אז המפעל הגדול בישראל (עד הקמת מפעל אינטל)", מספר מוטי ווטרו, סמנכ"ל הכספים של נמל חיפה על תחילת דרכו המקצועית. לאחר מכן, שימשתי סמנכ"ל הכספים של מספנות ישראל לאחר ההפרטה, ובשנת 99 נסעתי לארה"ב כ-CFO העסקים של גד זאבי. לאחר כשנה שם, החברה, Carribean Petroleum Corp, נכנסה לקשיים תזרימיים והגשנו בקשה ל- 11CHAPTER. באותו הזמן התמניתי לתפקיד המנכ"ל בנוסף לתפקיד ה-CFO, אותו המשכתי למלא במקביל. שימשתי בתפקידים אלו במשך שש שנים נוספות בחברה שמכרה בהיקף של מעל מיליארד דולר. לאחר אינסוף דיונים בביהמ"ש וארגון מחדש, העברנו את החברה למצב סולבנטי וניהלתי אותה עד תחילת 2006. עם שובי ארצה ניהלתי את מחוז צפון בקופ"ח לאומית. עסקתי בעיקר בניהול התפעולי של המרפאות - כוח אדם רפואי ומנהלי, קניית שירותים מבתי חולים וכמובן תקציבים. מתחילת 2015 אני משמש CFO חברת נמל חיפה - חברת תשתיות לאומיות בהיקף עסקים של כמיליארד שקל, הנותנת שירותי ניטול והחזקה של מכולות, מכוניות ומטען כללי".

מהם תחומי אחריותך?

"בתפקידי כ-CFO ומנהל הסיכונים הראשי אני אמון על נושאי תקציב, בקרה תקציבית, כספים, השקעות פיננסיות, רכש, לוגיסטיקה ומחסנים. וכמובן, בתוקף היותנו חברה ממשלתית אני מכהן כיו"ר ועדות פנימיות - תמריצים והנחות, ועדות מקרקעין למיניהן וחבר בוועדת המכרזים העליונה".

מהו האתגר הגדול ביותר של נמל חיפה?

"האתגר הגדול ביותר הוא ההכנה לתחרות שתפתח לנמלים הקיימים ובהם נמל חיפה, מצד הנמלים הפרטיים בצפון ובדרום בתחילת 2021. המשמעות כפי שאנו חוזים אותה היא ירידה משמעותית בפעילות כתוצאה מעודף היצע משמעותי של תשתיות ושירותי נמל מול הקיים היום. אנו מניחים שבמוצר העיקרי שלנו - פריקה וטעינה של מכולות, נרד ביותר ממחצית בפעילות הקיימת היום. גם בתחומים אחרים אנו צופים ירידה משמעותית ונשאלת השאלה מה עושים עם הצפי הזה.

"לפי התחזיות הקיימות בידינו, החל מפתיחת התחרות תחווה חברת נמל חיפה מחסור תזרימי שוטף של עשרות מיליוני שקלים בכל שנת פעילות. יש לזכור כי חברת נמל חיפה היא חברה שקיימת בה עבודה מאורגנת, הוועדים חזקים ונמצאים תחת הבטחה ממשלתית להמשך תעסוקה מלאה במצבת כוח האדם הקיימת. כיום יש מעל 1,000 עובדים קבועים בנמל חיפה ועוד כמה מאות שמתפרנסים באופן שוטף - עובדי קבלן, מיקור חוץ וספקי חצר. השכר כיום מהווה כ-56% מההכנסות. אין הרבה עסקים שעלויות השכר שלהם הן כאלה וברור שלא נוכל להמשיך כך. ירידה בהכנסות של קרוב ל-40% תחייב התאמות גם בצד ההוצאות ובמצבת כוח האדם.

"אנו מכינים את הנמל ליום התחרות בכמה אופנים: הכנת תוכנית פרישה מרצון אטרקטיבית לכשליש מכוח האדם, תוכנית התייעלות ושינוי סדרי עבודה, גמישות ניהולית וכן היפטרות ממשרות לא יצרניות. כל אלה יחד צריכים להביא את השכר ליחס של כ-45% ממחזור ההכנסות העתידי שלנו (הצפוי, כאמור, להיות קטן בכ-40% מהנוכחי - מ.ק.).

"בנוסף עלינו לפתח אפיקי הכנסות חדשים - לשם כך אנו פועלים לפתיחת כתבי ההסמכה שלנו מהמדינה, המגדירים את תחומי פעילות הנמל. נצטרך לשדרג תשתיות בעיקר בתחום של מטען כללי, כלי רכב - פעילויות עם ערך מוסף. מדובר בתוכנית הצטיידות שאפתנית של מעל מיליארד שקל.

את כל אלה נצטרך לגבות בגיוס הון בנקאי, אג"חי, או בהנפקת מניות לפי מתווה רשות החברות הממשלתיות".

ומה תפקידך כ-CFO בכל האופרציה הזו?

"כהגעתי לפני שלוש שנים, שמתי מראה מול החברה, על מנת להראות לקראת מה אנו הולכים. אני חבר בצוות המוביל של התוכנית האסטרטגית, שתפקידו לבחון את כל הנקודות לעיל. כמו כן, אני משקיע מאמצי סנכרון בין הגורמים הפנימיים בחברה, לבין גורמי חוץ שונים ובהם בעלי החברה (משרד התחבורה ומשרד האוצר), הסתדרות העובדים הכללית, חברת נמלי ישראל שהיא בעלת השטח עליו יושב הנמל, רשות כלי השיט והספנות, רשות החברות הממשלתיות והממונה על ההגבלים העסקיים (היות שאנו קבוצת ריכוז בתחום המכולות). תיאום מסוג זה הוא קריטי להישרדות ולהצלחת הנמל. אני, ביחד עם הנהלת החברה והדירקטוריון, לא חוסכים שום מאמץ על מנת לוודא שמקבלי ההחלטות בעניינינו ידעו ויאפשרו לחברה לפעול ולהבטיח את העתיד.

"ככלל, CFO לדעתי הוא הפונקציה הקרובה ביותר למנכ"ל מבחינת יכולת הראייה הגלובלית של העסק. ה- CFO עסוק בכל, כל הזמן, ותפקידו לאפשר לארגון לפעול באופן חלק וללא תקלות ועצירות.

"בנוסף, באחריותי, כאמור, ניהול הסיכונים הכולל בחברה - תפקידי לתרגם את הסיכונים הגלובליים מתוכנית האב לרמה הפרטנית היומיומית של הסיכונים השונים, המשתנים תדירות. בין יתר הסיכונים שיש לחברה כמונו: סייבר כסיכון לאומי - פריצה למערכות הממוחשבות המרכזיות בנמל, שתביא לפגיעה ביכולת התפעול ולהשבתתו, תחרות מול נמלים פרטיים, תרבות עבודה ועוד. אנחנו כל הזמן בודקים סדרי עדיפויות והקצאת מקורות לסיכונים השונים כדי שנוכל לפתור צווארי בקבוק ושלא יהיה סיכון שיעמיד בסכנה את יכולתנו לתת שירות אמין ללקוחות".

בעיניך, מהן התכונות החשובות ביותר למנהל בכיר בארגון גדול?

להיות בעל שכל ישר והיגיון אמיתי, חשוב להיות ערני מאד ובעל יכולת להגיב בזמן לאירועים משתנים, בדינמיקה שלעתים נדמית מטורפת כמעט. למנהל בכיר חייבת להיות יכולת ביטוי מצויינת כדי להשמיע את הדברים באופן סדור ולהשפיע על קבלת ההחלטות; חשוב להיות שחקן קבוצתי, בוודאי בחברה ממשלתית שיש לה כמה וכמה בעלי בית; חשובה היושרה למקצוע ולחברה בה אתה מכהן; ערנות היא תכונה שמיום ליום אני מבין עד כמה היא חשובה - דע מאיפה יבואו הסיכונים ואיך להיערך אליהם מראש, טוב יותר ובפחות עלויות".

עו"ד מיכל קורן 08/02/2018 15:41

"היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות לכדורגל, מבלי לייפות את המציאות"
"היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות לכדורגל, מבלי לייפות את המציאות" לאחר שלוש שנים בתפקיד, חולקת טלי אורביטו, סמנכ"לית הכספים של ההתאחדות לכדורגל, את אתגרים שניצבו בפניה בתהליך ההבראה בארגון שהיה על סף חדלות פירעון ואת התקוות הספורטיביות להמשך הדרך ■ "אני מקווה שהנבחרת תעשה היסטוריה ותעפיל לאליפות אירופה"

*** הכתבה בשיתוף פורום CFO

" אני עוסקת בתחום הפיננסים כבר מעל ל-25 שנים, לאחר לימודי לתואר ראשון בחשבונאות, כלכלה וסוציולוגיה ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון", מספרת סמנכ"לית הכספים של ההתאחדות לכדורגל על הרקע המקצועי שלה", התחלתי את דרכי המקצועית כמבקרת באגפי המיסוי במשרד מבקר המדינה, שם רכשתי כלים שסייעו לי להבין את הדרישות מגוף מבוקר. לאחר כשלוש שנים פרשתי מהמשרד הממשלתי לטובת המגזר הפרטי. בתפקידי הראשון כיהנתי כחשבת בחברת הבת של חברת VF אפארל העולמית, שם התנסיתי לראשונה בניהול כספים בחברה הנסחרת בחו"ל. לאחר מכן מוניתי לחשבת קבוצה בחברת בגיר במשך כ-4 שנים ובהמשך הצטרפתי לקבוצת גטר, שם הובלתי את תחום הכספים במשך - 4.5 שנים. כיום, ומזה 3 שנים, אני משמשת כ-CFO בהתאחדות לכדורגל".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"בתפקידי הנוכחי אני אחראית בראש ובראשונה על ארגון הכספים של ההתאחדות - בנקים, גבייה, הנהלת חשבונות, מיסוי ולמעשה כל המרכיבים הכספיים האפשריים. בנוסף, אני אחראית גם על מחלקת כ"א, אגף הרכש ומחלקת ה-IT. באחריותי, להבטיח את הניהול התקין של ההתאחדות ולוודא ניצול נכון של המשאבים בארגון. במסגרת תחומים אלה, אני עובדת מול משרדי הממשלה וגופים בחו"ל. בכל אחת מהחברות בהן עבדתי קידמתי פיתוח של מערכות מידע המסייעות למנהלים בארגון לשלוט במידע ולבקר באופן מיטבי את התקציב וההוצאות שבאחריותם. במהלך השנים הבנתי את היתרונות הגדולים של מערכות IT בארגונים. דבר נוסף שסייע לי במקום העבודה הנוכחי, שהוא פרי ניסיון שנצבר לאורך הדרך המקצועית, זאת היכולת להתמודד עם משברים והדרכים הנכונות והיצירתיות לצלוח אותם".

מהם האתגרים הייחודיים בתפקיד ה-CFO?

"בניית מערך כספים מקצועי ומהימן יחד עם צוות עובדים אכפתי ודומיננטי, שיכול להוביל את האסטרטגיה הפיננסית באמצעות תהליכי עבודה ברורים. בניית מערכות מחשוב תומכות וזמינות למנהלים השונים בארגון, תוך הקמת ממשק הדוק בין מערכות המידע ומערכות הכספים - זהו כלי מצוין לבקרה ולזרימת האינפורמציה לדוחות הכספיים. כמו כן, קיים האתגר של ניהול מערך כספי והתמודדות עם שחיקה במקורות המימון לנוכח אי ודאות".

כ-CFO בהתאחדות לכדורגל, מה עמד לפנייך?

"בתקופה בה מוניתי לתפקיד ניצבה ההתאחדות לכדורגל מול שני אתגרים ענקיים - תדמית בעייתית וקשיים פיננסיים - שסיכנו את עצם קיומה. עם גרעון של כ-80 מיליון שקל עמדה ההתאחדות לכדורגל על סף חדלות פירעון, מצב שעלולות להיות לו השפעות הרסניות ואנושות לא רק על הארגון עצמו אלא על הענף בכללותו. סיטואציה אמיתית ומיידית של להיות או לחדול.

"הדבר הראשון בחשיבותו היה לבסס שיתוף פעולה כן ומפרה עם הדמויות המרכזיות בארגון: היו"ר עופר עיני, המנכ"ל רתם קמר והגזבר דודי גיל . היה ברור לכולנו ששיתוף הפעולה, סיעור המוחות ההדדי והיצירתיות יהיו הכלים באמצעותם נצליח לצאת מהמשבר המאיים הזה.

"בטווח הקצר, התמודדנו עם לחצים לא פשוטים מהבנקים והתמקדנו בפתרון הבעיות הפיננסיות ובמציאת מקורות מימון. במקביל, הובלנו מהלך התייעלות שמטרתו הכנת תקציב מהודק ומדויק בהתאם לדרישות החשב המלווה שמונה להתאחדות והבאת החברה לרווחיות, כל זאת על מנת לצמצם את הגרעון המצטבר.

"לטובת שיפור התדמית וכדי להבטיח איתנות פיננסית, אימצנו את כל כללי ההתנהלות הרשמיים והלא רשמיים הנדרשים והמצופים מחברה ציבורית. הוטמעו סטנדרטים מעולם החברות הציבוריות של שקיפות, מקצוענות ודינמיות. המטרה היתה לבצע טרנספורמציה תודעתית וניהולית מגוף שאינו מורגל בהתנהלות שחלה עליו מעצם חוק חופש המידע לגוף שחייב, צריך ורוצה לשתף את הציבור במידע עם שקיפות מלאה של הנתונים.

"תחילה, היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות, מבלי לייפות את המציאות. בשלב שני גובש צוות מוביל ומוסדו נהלי עבודה נכונים וראויים. מעבר לכך, האתגר המשמעותי ביותר היה לבסס מחדש את אמון הציבור בהתאחדות, ביניהם חברי ההנהלה, חברי הוועדות השונות, הספקים, קבוצות הכדורגל והציבור הרחב.

"ההתאחדות לכדורגל היא גוף שאחראי על תקציב שנתי בסדר גודל של כ-100 מיליון שקלים. האתגר היומיומי הוא ניהול מערך כספי, שמתמודד עם שחיקה במקורות המימון ואי ודאות מתמשכת לגבי מימון עתידי, הרבה בגלל התלות בהחלטות של משרד האוצר, משרד התרבות והספורט והטוטו. אתגר משמעותי נוסף הוא ניהול תזרים המזומני.

"בשלוש השנים בהן אני בתפקיד, השכילה ההתאחדות לכדורגל ליישם בהצלחה כמעט חסרת תקדים את תוכנית ההבראה שהוכנה עבורה בשנת 2014. ממצב של חדלות פירעון, הצליחה ההתאחדות לשפר את מצבה הכלכלי ולהקטין ככל הניתן את ההוצאות. במהלך השנים האחרונות עברה ההתאחדות לעודף תקציבי וצמצמה כמעט לחלוטין את הגרעון המצטבר. למעשה, השיגה ההתאחדות את היעד שהוצב בפניה מוקדם מהצפוי ובתוך כשנתיים וחצי בלבד. ממצב של הישרדות עבר הארגון למצב בו הוא נהנה מאיתנות פיננסית ויכול להתחיל ביישום תוכניות צמיחה כלכליות ומקצועיות".

מהן אותן תוכניות עתידיות?

"ההתאחדות אחראית על כל משחקי הליגות ועל גביע המדינה ומפעילה את בתי הדין המשמעתיים, כשבמסגרתה פועל כגוף עצמאי איגוד השופטים, המהווה את המנוע להפעלת מאות משחקים בכל שבוע. גולת הכותרת של ההתאחדות לכדורגל, מאז ומתמיד, היא הפעלת הנבחרות הלאומיות, נבחרות נערים, נוער, צעירה ולאומית, נבחרת נערות ונבחרות בוגרות. פעילות אינטנסיבית בכל ימות השנה.

"תקציב ההתאחדות מבוסס על מקורות ציבוריים ועצמאיים, כגון הטוטו, מכירות כרטיסים, מענקים מאופ"א ופיפ"א, חסויות, זיכיונות שידור, דמי רישום, כספי מדינה ועוד. את כל אלה מקפידה ההתאחדות להשקיע בפיתוח המשחק, בהגדלת מספר השחקנים הרשומים ובקידום מקצועי.

"עתה, לאחר שההתאחדות הבריאה כלכלית בזכות התנהלות שקולה ונכונה של ההנהלה הבכירה, הגיע הזמן להתמקד בפיתוח הכדורגל בכל הרמות ובכל האספקטים: בוגרים, נוער, ליגות חובבים, נשים וגברים, נבחרות, מועדונים, הדרכה, הכשרות מאמנים, פרויקטים כמו פרחי ספורט ומרכזי המצוינות. האחריות העצומה הזאת חייבה הגעה לחוף מבטחים מבחינה כלכלית, כדי שנוכל למלא את חובתנו המקצועית והלאומית. אני מקווה שהנבחרת הבוגרת תעשה היסטוריה ותעפיל לאליפות אירופה".

מהי העצה הטובה שיש לך עבור CFO?

"להציב מטרה ולהגיע אליה על ידי שינויים קטנים. אני מאמינה בעבודה קשה תוך ירידה לפרטים הקטנים, שמביאים בסופו של דבר לתוצאה המיוחלת. אני יותר מתחברת לריצת מרתון מאשר לריצת ספרינט. אני לא מאמינה כי די בשחקן גדול אחד שלוקח על הגב נבחרת שלמה, אלא בהאצלת סמכויות ובעבודת צוות תוך למידה מתמדת".

מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון?

"לדעת לקבל החלטות ללא היסוס, גם אם הן לא נעימות; לשמור על קור רוח ולא להיכנס ללחץ בזמן משבר; להקפיד על שקיפות מול כל הגורמים; לנהל יחסי אנוש טובים עם העובדים בארגון ועם גורמי חוץ, תוך הקפדה על פתיחות ואמינות; לשמור על יושרה מקצועית ועל היכולת לעמוד על עקרונותיו מול ההנהלה; להיות בעל כושר מנהיגות המתבטא ביכולת לרתום ולהוביל אנשים; להקפיד תמיד להעניק משוב חיובי למי שראויים לכך; לזכור שעבודת צוות היא מפתח להצלחה".

מה את עושה מחוץ לשעות העבודה?

"ספורט כמובן, וגם צפייה בכדורגל, הצגות, סרטים וקפיצה מדי פעם לחו"ל כדי למלא מצברים ולהכיר יותר לעומק תרבויות אחרות".

עו"ד מיכל קורן 06/02/2018 13:57

 
 

CFO  רו"ח אמיר כהנא: מכביש באוגנדה, דרך קפה ברזילאי ועד שיווק דיגיטלי
CFO רו"ח אמיר כהנא: מכביש באוגנדה, דרך קפה ברזילאי ועד שיווק דיגיטלי אמיר כהנא חולק חוויות מקריירת ה-CFO שלו וממליץ: "לבחור לעבוד בארגון המתאים ביותר' שתרגיש הזדהות עם מטרותיו, סביבתו הארגונית והערכים שלו" עו"ד מיכל קורן 21/01/2018 11:06

חוק חברות ארנק לא יחול על כלל החברות במשק
חוק חברות ארנק לא יחול על כלל החברות במשק במליאה הכנסת עבר השבוע התיקון עליו סוכם בוועדת הכספים כי החוק יושת על יחידים בלבד עו"ד מיכל קורן 22/01/2018 13:37

"האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת"
"האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת" בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר גיא אלדר CFO קבוצת XT, את האתגרים הייחודיים של תקופת כהונתו בצים ■ האות הוענק לאלדר בערב הגאלה השנתי של פורום CFO עו"ד מיכל קורן 15/01/2018 12:55

"מנהלי כספים, קחו אחריות על נושאים לא פיננסיים"
"מנהלי כספים, קחו אחריות על נושאים לא פיננסיים" בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר רונן פייר CFO SolarEdge, את ההובלה הפיננסית והתפעולית של חברה עסקית משגשגת ■ האות הוענק לפייר בערב הגאלה השנתי של פורום CFO עו"ד מיכל קורן 11/01/2018 13:37

אותות פורום CFO הוענקו לגיא אלדר ולרונן פייר
אותות פורום CFO הוענקו לגיא אלדר ולרונן פייר האותות לשנת 2017 הוענקו באירוע השנתי של הפורום, בהשתתפות סמנכ"לי הכספים של החברות המובילות במשק, מנכ"לים וגורמי ממשל עו"ד מיכל קורן 09/01/2018 11:54

"שוק המימון בכללותו הפך מקצועי יותר, מתוחכם ומשוכלל יותר"
"שוק המימון בכללותו הפך מקצועי יותר, מתוחכם ומשוכלל יותר" תעשיית המימון לתאגידים עוברת שינויים משמעותיים בשנים האחרונות ■ לאור הסביבה העסקית הנוחה, הריבית הנמוכה והנזילות הגבוהה של גופי המימון, נולדות חלופות מימוניות חדשות ומתקדמות ■ ראובן אבלגון, יו"ר חברת החיתום וההשקעות רוסאריו קפיטל, מספר על התמורות בתחום עו"ד מיכל קורן 01/01/2018 14:35

כתבות נוספות >>

כתבות נוספות

"האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת" "האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת" בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר גיא אלדר CFO קבוצת XT, את האתגרים הייחודיים של תקופת כהונתו בצים ■ האות הוענק לאלדר בערב הגאלה השנתי של פורום CFO עו"ד מיכל קורן 15/01/2018
חוק חברות ארנק לא יחול על כלל החברות במשק חוק חברות ארנק לא יחול על כלל החברות במשק במליאה הכנסת עבר השבוע התיקון עליו סוכם בוועדת הכספים כי החוק יושת על יחידים בלבד עו"ד מיכל קורן 22/01/2018
CFO  רו"ח אמיר כהנא: מכביש באוגנדה, דרך קפה ברזילאי ועד שיווק דיגיטלי CFO רו"ח אמיר כהנא: מכביש באוגנדה, דרך קפה ברזילאי ועד שיווק דיגיטלי אמיר כהנא חולק חוויות מקריירת ה-CFO שלו וממליץ: "לבחור לעבוד בארגון המתאים ביותר' שתרגיש הזדהות עם מטרותיו, סביבתו הארגונית והערכים שלו" עו"ד מיכל קורן 29/01/2018