"ה-CFO עוסק הרבה יותר בצמיחת העסק, בהגדלת העוגה ולא בחלוקתה"
"ה-CFO עוסק הרבה יותר בצמיחת העסק, בהגדלת העוגה ולא בחלוקתה" היא החלה את דרכה ב-P&G וכיום נהנית מתפקידה כסמנכ"לית הכספים והתפעול של מיקרוסופט ישראל ● דנה אלכסנדרוביץ מספקת הצצה ליכולות הטכנולוגיות המשדרגות את תפקידה, מאפשרות לה להתייעל, לשפר פרודוקטיביות ולקחת חלק בצמיחה של החברה

*** הכתבה בשיתוף פורום CFO 

"התחלתי את דרכי ככלכלנית בעולם הכספים, כשהצטרפתי ישר מהאוניברסיטה לפרוקטר אנד גמבל כמתמחה. הגעתי ללא נסיון ופרוקטר אנד גמבל היתה בית הספר הכי טוב שיכול להיות למנהל כספים", מספרת דנה אלכסנדרוביץ, סמנכ"לית הכספים של מיקרוסופט ישראל, "מילאתי שם תפקידים שונים בארגון הישראלי ובשנת 2008 עברתי למטה החברה בשווייץ, שם הייתי אחראית לניהול הכספים של חטיבת מוצר במרכז ומזרח אירופה, המזרח התיכון ואפריקה. משם עברתי לתפקיד נוסף, בו הייתי חלק מצוות שאחראי על עיצוב ותכנון עתידי של שרשרת הייצור והאספקה של קו מוצרי GILLETTE באירופה. ב-2010 חזרתי לישראל והתמניתי לסמנכ"לית הכספים של החברה בארץ.

"ב-2016 הגיעה הצעה להצטרף למיקרוסופט ישראל ומאז אני מכהנת כסמנכ"לית הכספים והתפעול של החברה וכחברת הנהלה, כמו כן, אני חלק מהנהלת הכספים האזורית במזרח התיכון ואפריקה", ממשיכה אלכסנדרוביץ. "אני חייבת להודות שאני שמחה מאד על הבחירה הזו. העבודה במיקרוסופט פתחה בפני עולמות חדשים שלא הכרתי - את הטכנולוגיות הכי מתקדמות שיש היום בשוק. החיבור של אלה לעולם הכספים הוא מרתק. אנחנו מתנסים בכלים ובטכנולוגיה ברמה היומיומית ומסתמכים עליהם כדי להתייעל ולשפר את הפרודוקטיביות שלנו. כיף להיות חלק מחברה שנמצאת בצמיחה, כזו שיש לה השפעה גדולה על שיפור חיי המשתמשים גם בארגונים וגם כאנשים פרטיים. המהלכים שמיקרוסופט מובילה היום ישפיעו על חיי היום יום של כל אחד ואחד מאיתנו שנים קדימה ורואים את זה בתוצאות החברה".

איך ניראה תפקיד ה- CFO בתחילת הקריירה שלך וכיצד הוא ניראה כעת?

"מי שמאמץ את הקדמה והשינוי ויודע לסמוך עליהם כפי שאנחנו, לדוגמה, סומכים על אפליקציית הניווט בנהיגה, העולם שלו שונה לגמרי. כיום ל-CFO יש הרבה יותר פנאי להתרכז בהוספת ערך לעסק מכיוון שהטכנולוגיה פינתה לנו זמן. העבודה היום פחות ידנית ומאפשרת יותר הסתכלות קדימה וניתוחי פוטנציאל. יש אפשרות לערוך תחזיות שנסמכות על בינה מלאכותית למשל, לסמוך על יכולות ה- Machine Learning ולבנות על הדיוק שמאפשר הכלי בו משתמשים; יש כלים ודוחות עם אמה אחידה לארגון, לא צריך לבזבז זמן על מספרים שונים ממקורות שונים, יש One source of data (במיקרוסופט הוא מכונה KPI Lake - מ.ק.), זה מאפשר בעיני להסב את תשומת הלב לחשיבה שהיא יותר תומכת החלטות. קל יותר לספר את הסיפור בעזרת ויזואליזציה של הנתונים, שמאפשרת לאנשים הבנה אינטואיטיבית ומהירה יותר. הזמן שנחסך מאפשר כיום ל-CFO, כאמור, לעסוק הרבה יותר מבעבר בצמיחת העסק, בהגדלת העוגה ולא באופן חלוקתה".

מהו האתגר הגדול ביותר כ-CFO של ארגון?

"האתגר בעיני הוא להוציא Insights מכמות הדאטה העצומה שיש על שולחן ה-CFO ולדעת להסביר את הסיפור בצורה ויזואלית פשוטה. יש המון מקורות למידע ואפשר לטבוע בהם. היום יש טכנולוגיה מדהימה שעושה את זה, והאתגר הוא לדעת במה מהתובנות להתרכז. לי, באופן אישי, חשובה ההסתכלות קדימה ולא רק ניתוח העבר. כל הזמן לבחון את פוטנציאל הצמיחה ולשאול את עצמנו מה צריך כדי לממש אותו תוך כדי למידה מטעויות".

בעיניך, מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול?

"התכונה הכי חשובה בעיני היא היכולת לבנות צוות חזק שיודע לשתף פעולה ברמה חוצת ארגון. בנוסף, חשובה ההסתכלות על האינדיבידואלים. זה מאפשר להתרכז במיצוי הפוטנציאל האישי על ידי טיפוח מקצועי ומתן אופק קריירה. אני מאוד מתחברת לעקרונות ההובלה במיקרוסופט, שלפיהם מנהיג יודע ליצור בהירות ולייצר אנרגיה לשם הצלחה עסקית".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבורCFO ?

"ליהנות! זה התפקיד הכי טוב בעולם. ההנאה שלי היא בלמידה וההתפתחות. בכל רגע נתון יש לי פרויקטים מחוץ להגדרה הקלאסית של היום יום שלי ואלה הדברים שהכי לומדים מהם".

מה את צופה כפרויקט הגדול הבא של הארגון?

"למעשה אנחנו בעיצומו של הפרויקט הגדול הבא - הקמת הקמפוס החדש של מיקרוסופט שהחברה בונה באזור התעשייה הדרומי של הרצליה. מיקרוסופט ישראל ומיקרוסופט מחקר ופיתוח יעברו לקמפוס החדש במהלך שנת 2020. הקמפוס, בשטח של כ-43,000 מ"ר, נבנה בהשקעה של מאות מיליוני שקלים וצפוי לאכלס אלפי עובדים. כלל הפעילות העסקית ופעילויות הפיתוח שכיום מבוצעות ברעננה ובהרצליה, ירוכזו במבנה החדש והוא יכלול מרכז חדשנות שידגים את טכנולוגיות החברה למבקרים. בעיניי מדובר בהשקעה משמעותית של מיקרוסופט העולמית בישראל והבעת אמון של החברה בטאלנט הישראלי, סימן למחוייבות ארוכת טווח ואסטרטגית לשוק המקומי. הקמפוס יאפשר למיקרוסופט להיות נגישה לאקו סיסטם המקומי, למפתחים, לשותפים המקומיים וללקוחות ויוקמו בו מרכז למפגשי לקוחות, Garage ומעבדות מתקדמות למפתחים.

"הבניין מתוכנן ונבנה בימים אלו והיבטים תפעוליים נרחבים בו יופעלו על הענן של מיקרוסופט, Azure. התכנון והבנייה נעשים באמצעות טכניקות BIM (Building information modeling - מ.ק.) ושילוב תלת מימד אדריכלי עם מודולים של מציאות רבודה - HoloLens של מיקרוסופט, לראשונה בפרויקט בישראל.

"זה פרויקט שאני גאה בו כי תכנון הבניין שם דגש על Inclusiveness (הכללה) והנגשה נוחה וטכנולוגית לאנשים עם מוגבלויות שונות, שיתבטאו בחוויית אורח והעבודה במקום".

עו"ד מיכל קורן 09/04/2018 16:35

"המשחק בין חיסכון בעלויות למזעור סיכונים הוא האתגר"
"המשחק בין חיסכון בעלויות למזעור סיכונים הוא האתגר" זאב בוטויניק מסיים תפקיד כ-CFO האזורי של HP, וחולק מתובנותיו אחרי 35 שנים בהייטק הישראלי והבינלאומי ● "CFO חייב לבנות ממשקי עבודה טובים עם המנכ"ל ועם ההנהלה המקומית והעולמית וכמובן עם הבעלים"

*** הכתבה בשיתוף פורום CFO

"במהלך הקריירה שלי עברתי דרך רבות מחברות ההייטק המובילות, מעל 35 שנים פעלתי בחברות עסקיות בעיקר בתפקידי כספים אך גם בתפקידים עסקיים", אומר זאב בוטויניק בראיון עמו לקראת סיום תפקידו כ-CFO האזורי של HP. "התפקיד הראשון שעשיתי היה במחלקת הכספים של דיגיטל, שהיתה חברת הייטק מובילה בעולם והצטרפתי אליה ב-1983 למגוון תפקידי כספים, עד שב-1990 קיבלתי תפקיד רוחב כספי של חשב ומנהל מחלקה כלכלית וב-93 כשהתחלפה ההנהלה והמנכ"ל מוניתי ל-CFO דיגיטל, בדיווח מטריציוני: מקומי ועולמי.

"לאחר חמש שנים, ב-98', קומפאק שהיתה חברת מחשבים קטנה וצעירה רכשה את דיגיטל הוותיקה שנוסדה ב-1957. הסיטואציה של הרכישה התרחשה בגלל שמייסד דיגיטל, קן אולסון, טעה בשיקול הדעת העסקי והחליט שהמחשב האישי הוא אופנה חולפת שלא תתפתח - ודיגיטל לא השקיעה בפיתוח מחשבים אישיים. הטעות האסטרטגית הזו הובילה לכך שחברת מחשבים אישיים כמו קומפאק יכולה היתה לבצע את הרכישה של חברה מובילה שהתחרתה ב-HP ו-IBM ולהעלים את דיגיטל. כך, ב-98' הפכתי להיות CFO קומפאק תחת המנכ"ל החדש - קולגה וחבר טוב, שבשנת 2000 הציע לי להוביל את חטיבת השירות כתפקיד עסקי, שביצעתי כשנתיים.

"המיזוג של קומפאק ודיגיטל ב-2001 היה נקודת מחשבה על הצעד הבא ועזבתי את קומפאק ארבעה חודשים לפני ש-HP רכשה אותה", הוא מספר, "הייתי תקופה יועץ עצמאי ויעצתי לחברות סטארט אפ, ועשיתי עם שותפים ניסיון ראשון להקים MVNO (מפעיל סלולרי וירטואלי - מ.ק.) בארץ, הרבה לפני זמנן של חברות כאלה. אחרי שנתיים לערך הגיעה הצעה מ-IBM Global Services להיות CFO ישראל, עבודה בארגון שאני מכיר היטב - חברה אמריקאית רב-לאומית,שמרנית ומסודרת מאד.

"ב-2007 קרא לי דורון ספיר מנכ"ל טלדור, אותו הכרתי עוד מימי דיגיטל והגעתי להיות ה-CFO שלו בחברה ציבורית ישראלית. זו עבודה מאתגרת ומעניינת מאד - תפקיד CFO עסקי עם הרבה מיזוגים ורכישות.

"שלוש שנים הובלתי את מחלקת הכספים והתפעול של טלדור", ממשיך בוטויניק, "עד שהגיעה ההצעה מ-HP ב-2010 דרך יהושע בקולה, המנכ"ל דאז, שהכיר אותי מ-IBM. ההצעה קסמה לי מאד כלכלית. הובלתי את החשבויות של כל חברות HP בישראל כחמש שנים וב-2015 עם הפיצול של HP לשתי חברות קיבלתי את תפקיד הController שלCentral East Europe & Israel - תפקיד בינלאומי ראשון עם אחריות על כל האזור ובו 12 מדינות (רוסיה, טורקיה, ישראל ומדינות מרכז אירופה - מ.ק.). המדינה המרכזית היא ישראל, שהפעילות בה מסודרת וכוללת את אינדיגו, סאיטקס ו-HP מכירות - חברות שהיו תחת אחריותי עוד קודם.

"הדגש המרכזי היה על רוסיה, בה היה חוסר סדר במערכת כתוצאה מניהול לקוי של הכספים במשך תקופה ארוכה. 50% מזמני הושקע ברוסיה בשנה וחצי הראשונות. התרבות שונה, ממושמעת, ודרוש ניהול אחר. בשנה האחרונה השקעתי זמן משמעותי בטורקיה, שהיא מדינה שקיבלתי אחריות עליה בשלב מאוחר יותר, וגם בה היה צורך בהסדרה משמעותית. עסקתי הרבה בהעברת פעילויות מהמדינות הללו למרכזים בפולין ובהודו. בשלב מסוים הרגשתי תחושת מיצוי. כדרכי, עצרתי בסוף עשור עגול להחליט מה אני רוצה לעשות - עשיתי את זה בגיל 40, 50 ועכשיו 60. החלטתי לסיים את הרה ארגון בטורקיה, להשאיר מערכת יציבה ולפרוש במסודר. התהליך ארך חצי שנה עד שהגענו להבנות על תנאי הפרישה ועל הדרך בה הארגון ימשיך - היה לי קריטי לוודא שהארגון והמנהלים שלי ימשיכו קדימה במקום ראוי, במבנה הארגוני החדש".

אלו אתגרים כ-CFO הותירו בך חותם?

"היום הדיווח בחברות הרב לאומיות הפך מקצועי מאד. הכפיפות המקצועית היא משמעותית למנהל/ת האחראי בחו"ל, במקרה שלי בארה"ב, הקובע את כל ההיבטים האישיים של שכר, תפקיד ואחריות.

"לעומת מנהלים אנגלים וצרפתים שהם יותר צייתנים, אני בחרתי את המלחמות שלי - ויש כמובן עוד כאלה שלא עשיתי. היום, לקראת העזיבה, אני יכול להגיד למנהלת שלי מה אפשר לעשות אחרת לטובת כל הארגון, כי יש דברים שרואים מהשטח ופחות רואים מההנהלה המרכזית.

"בחברה רב לאומית שמנוהלת בד"כ מארה"ב, יש הרבה מתודולוגיות אחידות שמנסים להפעיל בכל העולם, שלאו דווקא מתאימות ליישום בעיקר במדינות קטנות. המנהל שלי מארה"ב מעולם לא ניהל אופרציה באירופה. לפני שנה הוא החליט לעבור לאירופה לכמה חודשים וראינו הבדל תהומי בין כניסתו לתפקיד לבין התקופה שאחרי - הוא הבין שיש עשרות מדינות ולכן המון תשובות אפשריות. האתגר המרכזי שלי היה שבמדינות שאני אחראי עליהן ישמרו כל כללי הבקרה וההתנהלות הפיננסית הנאותה הנהוגים במדינה, תחת ההנחיות המתאימות של חברת האם. לוודא שאני מייצר את החיבור המתאים בכדי למנוע אי ציות.

"בנוסף, נעשה בתקופה זו פרוייקט טרנספורמציה מואץ של העברת פעילויות כספים מהמדינות השונות למרכזי מצוינות - במטרה לחסוך עלויות. המשחק בין חיסכון בעלויות למזעור סיכונים הוא האתגר הגדול במהלך כזה. לא להגיע למצב של הגדלת סיכונים קריטית. היה דרייב עולמי להוציא את כל אנשי הכספים ממדינות אירופה (כל הסקנדינביות למשל - מ.ק.) - לא להשאיר בהן אנשי כספים. אף לא אחד, כשהתמיכה הפיננסית ניתנת מבנגלור בהודו ומוורוצלב בפולין. לטעמי, לו הייתי מנכ"ל HP במדינה שכזו, לא הייתי מסכים שלא יהיה איש כספים לידי. זה נושא שנלחמתי עליו במדינות שהיו תחת אחריותי וגם הצלחתי בו חלקית, כי עדיין נאלצתי לבצע התייעלות. זה מהלך קשה למנהל כמוני, שהוא מנהל של אנשים. קשה אנושית בעיני - לפטר אנשים במדינה אחת ולשכור אנשים במדינה זולה. זה גם קשה מקצועית - למזער את הסיכונים למינימום, שחס וחלילה לא יתרחש אי-ציות, שיעלה משמעותית יותר מאשר לשלם שכר לאנשי כספים. הפרוייקט הזה ממשיך ומתבצע ב-HP וגם בחברות אמריקאיות גדולות אחרות".

בעיניך, מהן התכונות המשמעותיות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול?

"העולם היום מצוי בשינוי תמידי. שום דבר לא נשאר קבוע. לכן מנהל בכיר חייב להיות בעל יכולות ניהול שינוי. אסרטיביות היא הכרחית - עמוד על הכוונות והמטרות שלך גם אם זה קשה מאד. דע להפעיל שיקול דעת ולא לפעול אוטומטית על פי הנחיות שמגיעות מההנהלה. חשיבה אסטרטגית ארוכת טווח חיונית גם היא".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO ?

"CFO חייב לבנות ממשקי עבודה טובים עם המנכ"ל ועם ההנהלה המקומית והעולמית וכמובן עם הבעלים. פעמים רבות יש סתירות בין הרצונות של כל אחד מהצדדים ועדיין צריך לפעול לטובת הכלל, להיות שומר סף, להגיד לא כשצריך. למשל עם המנכ"ל הרוסי של HP היתה לי מערכת יחסים מעולה - בלעדיו לא יכולתי לעשות דבר ממה שעשיתי שם. אני הגעתי פעם בחודש לשבוע ובלעדיו שנמצא שם 24/7 זה לא היה עובד".

לאן מועדות פניך?

"כרגע אני בחופשת שחרור מ-HP ומחפש מקומות שאני יכול לסייע בייעוץ והכוונה בנושאים שונים, לפעול כדירקטור בחברות נסחרות, להעניק מניסיוני הניהולי הבינלאומי במדינות שונות. וגם לנוח ולבלות עם הנכדים והמשפחה. התקופה הזו נקראת ב-HP "Garden Leave", אבל אני לא בנוי לזה ומעדיף להיות עסוק".

עו"ד מיכל קורן 03/04/2018 12:39

 
 

"הממשקים הכספיים חייבים לעבוד באופן מתואם, כמו תזמורת פילהרמונית"
"הממשקים הכספיים חייבים לעבוד באופן מתואם, כמו תזמורת פילהרמונית" להיות המבוגר האחראי, לוודא שהפרויקטים והתוכניות שמגיעים לשולחן יהיו מגובים וסבירים כלכלית, ועדיין להמשיך להיות יצירתי ולהביא רעיונות ישימים לפיתוח ■ שלמה פנט CFO סופר-פארם, מדבר על תפיסת עולמו והאתגרים בתפקיד עו"ד מיכל קורן 22/03/2018 14:04

"ירידה בהכנסות של כ-40%, תחייב התאמות כוח אדם בנמל חיפה"
"ירידה בהכנסות של כ-40%, תחייב התאמות כוח אדם בנמל חיפה" בדקה התשעים, לפני פתיחת התחרות בנמלים - תפקיד ה-CFO קריטי למוכנות נמל חיפה למצב החדש, הן בצד ההכנסות והן בצד ההוצאות ■ סמנכ"ל הכספים, מוטי ווטרו: "ערנות היא תכונה שמיום ליום אני מבין עד כמה היא חשובה - דע מאיפה יבואו הסיכונים ואיך להיערך אליהם מראש" עו"ד מיכל קורן 08/02/2018 15:41

"היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות לכדורגל, מבלי לייפות את המציאות"
"היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות לכדורגל, מבלי לייפות את המציאות" לאחר שלוש שנים בתפקיד, חולקת טלי אורביטו, סמנכ"לית הכספים של ההתאחדות לכדורגל, את אתגרים שניצבו בפניה בתהליך ההבראה בארגון שהיה על סף חדלות פירעון ואת התקוות הספורטיביות להמשך הדרך ■ "אני מקווה שהנבחרת תעשה היסטוריה ותעפיל לאליפות אירופה" עו"ד מיכל קורן 06/02/2018 13:57

CFO  רו"ח אמיר כהנא: מכביש באוגנדה, דרך קפה ברזילאי ועד שיווק דיגיטלי
CFO רו"ח אמיר כהנא: מכביש באוגנדה, דרך קפה ברזילאי ועד שיווק דיגיטלי אמיר כהנא חולק חוויות מקריירת ה-CFO שלו וממליץ: "לבחור לעבוד בארגון המתאים ביותר' שתרגיש הזדהות עם מטרותיו, סביבתו הארגונית והערכים שלו" עו"ד מיכל קורן 21/01/2018 11:06

חוק חברות ארנק לא יחול על כלל החברות במשק
חוק חברות ארנק לא יחול על כלל החברות במשק במליאה הכנסת עבר השבוע התיקון עליו סוכם בוועדת הכספים כי החוק יושת על יחידים בלבד עו"ד מיכל קורן 22/01/2018 13:37

"האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת"
"האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת" בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר גיא אלדר CFO קבוצת XT, את האתגרים הייחודיים של תקופת כהונתו בצים ■ האות הוענק לאלדר בערב הגאלה השנתי של פורום CFO עו"ד מיכל קורן 15/01/2018 12:55

כתבות נוספות >>

כתבות נוספות

"האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת" "האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת" בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר גיא אלדר CFO קבוצת XT, את האתגרים הייחודיים של תקופת כהונתו בצים ■ האות הוענק לאלדר בערב הגאלה השנתי של פורום CFO עו"ד מיכל קורן 15/01/2018
"הממשקים הכספיים חייבים לעבוד באופן מתואם, כמו תזמורת פילהרמונית" "הממשקים הכספיים חייבים לעבוד באופן מתואם, כמו תזמורת פילהרמונית" להיות המבוגר האחראי, לוודא שהפרויקטים והתוכניות שמגיעים לשולחן יהיו מגובים וסבירים כלכלית, ועדיין להמשיך להיות יצירתי ולהביא רעיונות ישימים לפיתוח ■ שלמה פנט CFO סופר-פארם, מדבר על תפיסת עולמו והאתגרים בתפקיד עו"ד מיכל קורן 22/03/2018
חוק חברות ארנק לא יחול על כלל החברות במשק חוק חברות ארנק לא יחול על כלל החברות במשק במליאה הכנסת עבר השבוע התיקון עליו סוכם בוועדת הכספים כי החוק יושת על יחידים בלבד עו"ד מיכל קורן 22/01/2018