"היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות לכדורגל, מבלי לייפות את המציאות"
"היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות לכדורגל, מבלי לייפות את המציאות" לאחר שלוש שנים בתפקיד, חולקת טלי אורביטו, סמנכ"לית הכספים של ההתאחדות לכדורגל, את אתגרים שניצבו בפניה בתהליך ההבראה בארגון שהיה על סף חדלות פירעון ואת התקוות הספורטיביות להמשך הדרך ■ "אני מקווה שהנבחרת תעשה היסטוריה ותעפיל לאליפות אירופה"

*** הכתבה בשיתוף פורום CFO

" אני עוסקת בתחום הפיננסים כבר מעל ל-25 שנים, לאחר לימודי לתואר ראשון בחשבונאות, כלכלה וסוציולוגיה ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון", מספרת סמנכ"לית הכספים של ההתאחדות לכדורגל על הרקע המקצועי שלה", התחלתי את דרכי המקצועית כמבקרת באגפי המיסוי במשרד מבקר המדינה, שם רכשתי כלים שסייעו לי להבין את הדרישות מגוף מבוקר. לאחר כשלוש שנים פרשתי מהמשרד הממשלתי לטובת המגזר הפרטי. בתפקידי הראשון כיהנתי כחשבת בחברת הבת של חברת VF אפארל העולמית, שם התנסיתי לראשונה בניהול כספים בחברה הנסחרת בחו"ל. לאחר מכן מוניתי לחשבת קבוצה בחברת בגיר במשך כ-4 שנים ובהמשך הצטרפתי לקבוצת גטר, שם הובלתי את תחום הכספים במשך - 4.5 שנים. כיום, ומזה 3 שנים, אני משמשת כ-CFO בהתאחדות לכדורגל".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"בתפקידי הנוכחי אני אחראית בראש ובראשונה על ארגון הכספים של ההתאחדות - בנקים, גבייה, הנהלת חשבונות, מיסוי ולמעשה כל המרכיבים הכספיים האפשריים. בנוסף, אני אחראית גם על מחלקת כ"א, אגף הרכש ומחלקת ה-IT. באחריותי, להבטיח את הניהול התקין של ההתאחדות ולוודא ניצול נכון של המשאבים בארגון. במסגרת תחומים אלה, אני עובדת מול משרדי הממשלה וגופים בחו"ל. בכל אחת מהחברות בהן עבדתי קידמתי פיתוח של מערכות מידע המסייעות למנהלים בארגון לשלוט במידע ולבקר באופן מיטבי את התקציב וההוצאות שבאחריותם. במהלך השנים הבנתי את היתרונות הגדולים של מערכות IT בארגונים. דבר נוסף שסייע לי במקום העבודה הנוכחי, שהוא פרי ניסיון שנצבר לאורך הדרך המקצועית, זאת היכולת להתמודד עם משברים והדרכים הנכונות והיצירתיות לצלוח אותם".

מהם האתגרים הייחודיים בתפקיד ה-CFO?

"בניית מערך כספים מקצועי ומהימן יחד עם צוות עובדים אכפתי ודומיננטי, שיכול להוביל את האסטרטגיה הפיננסית באמצעות תהליכי עבודה ברורים. בניית מערכות מחשוב תומכות וזמינות למנהלים השונים בארגון, תוך הקמת ממשק הדוק בין מערכות המידע ומערכות הכספים - זהו כלי מצוין לבקרה ולזרימת האינפורמציה לדוחות הכספיים. כמו כן, קיים האתגר של ניהול מערך כספי והתמודדות עם שחיקה במקורות המימון לנוכח אי ודאות".

כ-CFO בהתאחדות לכדורגל, מה עמד לפנייך?

"בתקופה בה מוניתי לתפקיד ניצבה ההתאחדות לכדורגל מול שני אתגרים ענקיים - תדמית בעייתית וקשיים פיננסיים - שסיכנו את עצם קיומה. עם גרעון של כ-80 מיליון שקל עמדה ההתאחדות לכדורגל על סף חדלות פירעון, מצב שעלולות להיות לו השפעות הרסניות ואנושות לא רק על הארגון עצמו אלא על הענף בכללותו. סיטואציה אמיתית ומיידית של להיות או לחדול.

"הדבר הראשון בחשיבותו היה לבסס שיתוף פעולה כן ומפרה עם הדמויות המרכזיות בארגון: היו"ר עופר עיני, המנכ"ל רתם קמר והגזבר דודי גיל . היה ברור לכולנו ששיתוף הפעולה, סיעור המוחות ההדדי והיצירתיות יהיו הכלים באמצעותם נצליח לצאת מהמשבר המאיים הזה.

"בטווח הקצר, התמודדנו עם לחצים לא פשוטים מהבנקים והתמקדנו בפתרון הבעיות הפיננסיות ובמציאת מקורות מימון. במקביל, הובלנו מהלך התייעלות שמטרתו הכנת תקציב מהודק ומדויק בהתאם לדרישות החשב המלווה שמונה להתאחדות והבאת החברה לרווחיות, כל זאת על מנת לצמצם את הגרעון המצטבר.

"לטובת שיפור התדמית וכדי להבטיח איתנות פיננסית, אימצנו את כל כללי ההתנהלות הרשמיים והלא רשמיים הנדרשים והמצופים מחברה ציבורית. הוטמעו סטנדרטים מעולם החברות הציבוריות של שקיפות, מקצוענות ודינמיות. המטרה היתה לבצע טרנספורמציה תודעתית וניהולית מגוף שאינו מורגל בהתנהלות שחלה עליו מעצם חוק חופש המידע לגוף שחייב, צריך ורוצה לשתף את הציבור במידע עם שקיפות מלאה של הנתונים.

"תחילה, היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות, מבלי לייפות את המציאות. בשלב שני גובש צוות מוביל ומוסדו נהלי עבודה נכונים וראויים. מעבר לכך, האתגר המשמעותי ביותר היה לבסס מחדש את אמון הציבור בהתאחדות, ביניהם חברי ההנהלה, חברי הוועדות השונות, הספקים, קבוצות הכדורגל והציבור הרחב.

"ההתאחדות לכדורגל היא גוף שאחראי על תקציב שנתי בסדר גודל של כ-100 מיליון שקלים. האתגר היומיומי הוא ניהול מערך כספי, שמתמודד עם שחיקה במקורות המימון ואי ודאות מתמשכת לגבי מימון עתידי, הרבה בגלל התלות בהחלטות של משרד האוצר, משרד התרבות והספורט והטוטו. אתגר משמעותי נוסף הוא ניהול תזרים המזומני.

"בשלוש השנים בהן אני בתפקיד, השכילה ההתאחדות לכדורגל ליישם בהצלחה כמעט חסרת תקדים את תוכנית ההבראה שהוכנה עבורה בשנת 2014. ממצב של חדלות פירעון, הצליחה ההתאחדות לשפר את מצבה הכלכלי ולהקטין ככל הניתן את ההוצאות. במהלך השנים האחרונות עברה ההתאחדות לעודף תקציבי וצמצמה כמעט לחלוטין את הגרעון המצטבר. למעשה, השיגה ההתאחדות את היעד שהוצב בפניה מוקדם מהצפוי ובתוך כשנתיים וחצי בלבד. ממצב של הישרדות עבר הארגון למצב בו הוא נהנה מאיתנות פיננסית ויכול להתחיל ביישום תוכניות צמיחה כלכליות ומקצועיות".

מהן אותן תוכניות עתידיות?

"ההתאחדות אחראית על כל משחקי הליגות ועל גביע המדינה ומפעילה את בתי הדין המשמעתיים, כשבמסגרתה פועל כגוף עצמאי איגוד השופטים, המהווה את המנוע להפעלת מאות משחקים בכל שבוע. גולת הכותרת של ההתאחדות לכדורגל, מאז ומתמיד, היא הפעלת הנבחרות הלאומיות, נבחרות נערים, נוער, צעירה ולאומית, נבחרת נערות ונבחרות בוגרות. פעילות אינטנסיבית בכל ימות השנה.

"תקציב ההתאחדות מבוסס על מקורות ציבוריים ועצמאיים, כגון הטוטו, מכירות כרטיסים, מענקים מאופ"א ופיפ"א, חסויות, זיכיונות שידור, דמי רישום, כספי מדינה ועוד. את כל אלה מקפידה ההתאחדות להשקיע בפיתוח המשחק, בהגדלת מספר השחקנים הרשומים ובקידום מקצועי.

"עתה, לאחר שההתאחדות הבריאה כלכלית בזכות התנהלות שקולה ונכונה של ההנהלה הבכירה, הגיע הזמן להתמקד בפיתוח הכדורגל בכל הרמות ובכל האספקטים: בוגרים, נוער, ליגות חובבים, נשים וגברים, נבחרות, מועדונים, הדרכה, הכשרות מאמנים, פרויקטים כמו פרחי ספורט ומרכזי המצוינות. האחריות העצומה הזאת חייבה הגעה לחוף מבטחים מבחינה כלכלית, כדי שנוכל למלא את חובתנו המקצועית והלאומית. אני מקווה שהנבחרת הבוגרת תעשה היסטוריה ותעפיל לאליפות אירופה".

מהי העצה הטובה שיש לך עבור CFO?

"להציב מטרה ולהגיע אליה על ידי שינויים קטנים. אני מאמינה בעבודה קשה תוך ירידה לפרטים הקטנים, שמביאים בסופו של דבר לתוצאה המיוחלת. אני יותר מתחברת לריצת מרתון מאשר לריצת ספרינט. אני לא מאמינה כי די בשחקן גדול אחד שלוקח על הגב נבחרת שלמה, אלא בהאצלת סמכויות ובעבודת צוות תוך למידה מתמדת".

מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון?

"לדעת לקבל החלטות ללא היסוס, גם אם הן לא נעימות; לשמור על קור רוח ולא להיכנס ללחץ בזמן משבר; להקפיד על שקיפות מול כל הגורמים; לנהל יחסי אנוש טובים עם העובדים בארגון ועם גורמי חוץ, תוך הקפדה על פתיחות ואמינות; לשמור על יושרה מקצועית ועל היכולת לעמוד על עקרונותיו מול ההנהלה; להיות בעל כושר מנהיגות המתבטא ביכולת לרתום ולהוביל אנשים; להקפיד תמיד להעניק משוב חיובי למי שראויים לכך; לזכור שעבודת צוות היא מפתח להצלחה".

מה את עושה מחוץ לשעות העבודה?

"ספורט כמובן, וגם צפייה בכדורגל, הצגות, סרטים וקפיצה מדי פעם לחו"ל כדי למלא מצברים ולהכיר יותר לעומק תרבויות אחרות".

עו"ד מיכל קורן 06/02/2018 13:57

CFO  רו"ח אמיר כהנא: מכביש באוגנדה, דרך קפה ברזילאי ועד שיווק דיגיטלי
CFO רו"ח אמיר כהנא: מכביש באוגנדה, דרך קפה ברזילאי ועד שיווק דיגיטלי אמיר כהנא חולק חוויות מקריירת ה-CFO שלו וממליץ: "לבחור לעבוד בארגון המתאים ביותר' שתרגיש הזדהות עם מטרותיו, סביבתו הארגונית והערכים שלו"

*** הכתבה בשיתוף פורום CFO

CFO רו"ח אמיר כהנא מספר כי עבר מסלול הכשרה טיפוסי של רואה חשבון. את התואר הראשון בכלכלה וחשבונאות עשה באוניברסיטת חיפה ואת ההתמחות בליובושיץ קסירר (מרשת Andersen בזמנו), בנוסף הוא בעל תואר MBA מהטכניון עם התמחות בתעשיות עתירות טכנולוגיה. "כסניור ובהמשך מנג'ר במשרד, ניהלתי תיקים של חברות ציבוריות ופרטיות במספר תחומים, בעיקר בתחום ההייטק (נטוויז'ן, אלביט ועוד). בסוף שנת 2001, עזבתי את המשרד לטובת תפקיד סגן מנהל אגף כספים ברכבת ישראל. זו היתה תקופה מאוד מעניינת ואינטנסיבית ברכבת, שהפכה לחברה ממשלתית ביוני 2002 (לפני כן היתה חלק מרשות הנמלים והרכבות - מ.ק.). נדרשנו להטמיע נהלי דיווח חדשים, לחתום על הסכמים חדשים עם כל הלקוחות והספקים, להסדיר את ההתקשרויות עם משרדי הממשלה השונים (שישה במספר) ולהסדיר את העברת העובדים והנכסים השונים של הרכבת בין שני הגופים.

"בתקופה זו השכלנו לחתום על הסכם של 20 מיליארד שקל להשקעה בתשתיות מול משרד התחבורה (הסכם ההשקעות הגבוה ביותר עד אז) והסכם סובסידיה חדש מול משרד האוצר. במסגרת הקמת החברה הייתי שותף בכתיבת אוגדן נהלי העבודה של חברת רכבת ישראל בע"מ, בתהליך בו למדתי רבות על אפיון, תכנון והטמעת נהלים בכלל ונהלי כספים בפרט.

"בהמשך כיהנתי כסמנכ"ל כספים של סולל בונה ארצות חוץ באוגנדה. סולל בונה עוסקת בשלושה תחומים עיקריים - סלילת כבישים, בניית מבנים (מסחרי ופרטי) ופרוייקטים גדולים בתחום המים. החברה בתקופתי היתה הקבלן הגדול באוגנדה, כשהפרויקטים עליהם התמודדה היו בהיקף של 30 מיליון דולר ומעלה. בתקופתי עבר הסניף מהפסד לרווחיות גבוהה וזכינו במכרזים רבים, ובשל כך נפתח גם סניף נוסף בקניה. התקופה בה שימשתי בתפקיד זה היתה עבורי חוויה אישית, מקצועית ומשפחתית משמעותית ומעצימה.

"כשחזרתי לארץ", הוא ממשיך, "השתלבתי כחשב בקרן המחקרים של איכילוב, שם ניהלתי ארבע מחלקות - גזברות, הכנסות, הנהלת חשבונות ושכר, שמנו למעלה מ-30 עובדים. קרן המחקרים העסיקה כ-2,500 עובדים והניבה הכנסות בהיקף גבוה, רק חלקן המזערי בתחום המחקרים, ורובן במתן שירותי בריאות לאזרחים פרטיים ולמבוטחי קופות החולים.

"כשהוצע לי תפקיד מנהל יחידת הדיווח של קבוצת שטראוס שמחתי להצטרף לקבוצה גלובלית מובילה הכוללת חברות רבות ומגוונות בפרוטפוליו שלה. במסגרת התפקיד הייתי אחראי על צוות של רואי חשבון, שהיו אמונים על הפקת כל הדיווחים ברמת הקבוצה - כולל אחריות מקצועית על החשבים בכל החברות והמדינות בקבוצת שטראוס.

"כשחשבת חברת הקפה של שטראוס יצאה לחופשת לידה הוצע לי להחליפה. חברת הקפה היא החברה הגדולה והמשמעותית בפורטפוליו של שטראוס (חברת הקפה הרביעית בגודלה בעולם - מ.ק.) ורציתי לקחת חלק באתגר של ניהול חברה גלובלית מובילה בתחום כה תחרותי ומגוון.

"ב 4 השנים האחרונות אני סמנכ"ל כספים בחברה בתחום האינטרנט וה-on line marketing ובמסגרת זו אני מביא לידי ביטוי את הניסיון והידע שצברתי בניהול פעילות פיננסית בינלאומית, הכוללת תכנוני מס גלובליים, הטמעת מערכות מידע במספר מדינות ומטבעות שונים, ביצוע בקרה על פעילויות שונות ומגוונות ותפעול מערך פיננסי גלובלי".

מהם תחומי האחריות שלך בארגון?

"מעבר לתפקיד סמנכ"ל כספים קלאסי, יש לי גם אחריות בנוגע לסוגיות משפטיות, על תחום הרגולציה, על מערכות מידע ועל מעורבות עסקית אקטיבית בכל אחת מפעילויות הקבוצה".

בעיניך, מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול?

"התכונה החשובה ביותר לדעתי, היא יכולת בינאישית לעבוד עם אנשים בשיתוף פעולה ולדעת לרתום את הגורמים העובדים סביבך, ובדגש על העובדים הכפופים אליך, למחויבות ולרצון להשקיע את מירב המאמצים למען הצלחת החברה. מצופה מ-CFO גם להיות המבוגר האחראי מחד, והמצפן האנליטי מאידך, שידע לנווט את הספינה בצורה שקולה ומדוייקת מול האתגרים וההחלטות המגיעות לפתחו של כל ארגון. האתגר הייחודי בתפקיד ה-CFO הוא לוודא כי תמיד הוא נאמן לעקרונותיו ומציג את האמת המקצועית".

מהם שלושת העקרונות החשובים לדעתך לייעול עבודת ה-CFO?

"מקצועיות - להכיר את הפעילות טוב ככל האפשר, הן ברמת המיקרו והן ברמת המקרו, ולדעת לנתח את השוק ויכולות החברה בשווקים בהם היא פועלת, כולל ניתוח ההזדמנויות והסיכונים בפעילות.

"גמישות מחשבתית - לדעת לחזות מגמות והתפתחויות בשוק ולדעת ללמוד מכל אחד, בלי להתקבע לרעיונות ודוקטרינות קיימות; לנטרל את האגו בקבלת ההחלטות ולהודות בטעויות.

"מחויבות ואחריות - הנהלת ארגון בכלל, וה-CFO בפרט כמוביל ודוגמה בארגון, חייבים לפתח DNA של חברה, הכולל מיקוד במטרות נוספות מעבר לשורה תחתונה. חזון, ערכים וקוד אתי אינן מלים גסות והן אלו שיוצרות את ההבדל בין חברות טובות לחברות מצוינות ומובילות".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

"לא לוותר על הנאה, תחושת סיפוק, הגשמה אישית ואפילו שליחות בעבודה. לדעת לבחור את הארגון המתאים ביותר, שתרגיש הזדהות עם מטרותיו, סביבתו הארגונית והערכים שלו. חיבור כזה יביא מקסימום תועלת לשני הצדדים".

מה אתה עושה מחוץ לשעות העבודה?

"אני אב לשלושה בנים - ליאור, גיא ותומר ומנסה לבלות איתם כמה שיותר זמן, עד כמה שניתן. מעבר לכך, אני חובב ספורט ומשחק כדורגל, כדורסל וטניס. כמו כן, אני חבר בקבוצת ריצה ורץ במירוצים של עד חצי מרתון. בנוסף אני אוהב מאוד קולנוע ויש לי חלום שאני מקווה שיום אחד אתפנה להגשים - לכתוב תסריט, ולהיות שותף ליצירת סרט".

עו"ד מיכל קורן 21/01/2018 11:06

 
 

חוק חברות ארנק לא יחול על כלל החברות במשק
חוק חברות ארנק לא יחול על כלל החברות במשק במליאה הכנסת עבר השבוע התיקון עליו סוכם בוועדת הכספים כי החוק יושת על יחידים בלבד עו"ד מיכל קורן 22/01/2018 13:37

"האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת"
"האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת" בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר גיא אלדר CFO קבוצת XT, את האתגרים הייחודיים של תקופת כהונתו בצים ■ האות הוענק לאלדר בערב הגאלה השנתי של פורום CFO עו"ד מיכל קורן 15/01/2018 12:55

"מנהלי כספים, קחו אחריות על נושאים לא פיננסיים"
"מנהלי כספים, קחו אחריות על נושאים לא פיננסיים" בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר רונן פייר CFO SolarEdge, את ההובלה הפיננסית והתפעולית של חברה עסקית משגשגת ■ האות הוענק לפייר בערב הגאלה השנתי של פורום CFO עו"ד מיכל קורן 11/01/2018 13:37

אותות פורום CFO הוענקו לגיא אלדר ולרונן פייר
אותות פורום CFO הוענקו לגיא אלדר ולרונן פייר האותות לשנת 2017 הוענקו באירוע השנתי של הפורום, בהשתתפות סמנכ"לי הכספים של החברות המובילות במשק, מנכ"לים וגורמי ממשל עו"ד מיכל קורן 09/01/2018 11:54

"שוק המימון בכללותו הפך מקצועי יותר, מתוחכם ומשוכלל יותר"
"שוק המימון בכללותו הפך מקצועי יותר, מתוחכם ומשוכלל יותר" תעשיית המימון לתאגידים עוברת שינויים משמעותיים בשנים האחרונות ■ לאור הסביבה העסקית הנוחה, הריבית הנמוכה והנזילות הגבוהה של גופי המימון, נולדות חלופות מימוניות חדשות ומתקדמות ■ ראובן אבלגון, יו"ר חברת החיתום וההשקעות רוסאריו קפיטל, מספר על התמורות בתחום עו"ד מיכל קורן 01/01/2018 14:35

"מרבית הסיכון העסקי נמצא מחוץ לקירות החברה"
"מרבית הסיכון העסקי נמצא מחוץ לקירות החברה" במסגרת מפגש פורום CFO: "מינוף ולמידה מכישלונות בדרך", הסביר אלעד שלף, משנה למנכ"ל, מנהל אגף עסקים מנורה מבטחים, מהן הדרכים להגן מפני תנודתיות ברווחים באמצעות ניהול תיק ביטוח מושכל? עו"ד מיכל קורן 20/12/2017 11:50

כתבות נוספות >>

כתבות נוספות

"מרבית הסיכון העסקי נמצא מחוץ לקירות החברה" "מרבית הסיכון העסקי נמצא מחוץ לקירות החברה" במסגרת מפגש פורום CFO: "מינוף ולמידה מכישלונות בדרך", הסביר אלעד שלף, משנה למנכ"ל, מנהל אגף עסקים מנורה מבטחים, מהן הדרכים להגן מפני תנודתיות ברווחים באמצעות ניהול תיק ביטוח מושכל? עו"ד מיכל קורן 21/12/2017
אותות פורום CFO הוענקו לגיא אלדר ולרונן פייר אותות פורום CFO הוענקו לגיא אלדר ולרונן פייר האותות לשנת 2017 הוענקו באירוע השנתי של הפורום, בהשתתפות סמנכ"לי הכספים של החברות המובילות במשק, מנכ"לים וגורמי ממשל עו"ד מיכל קורן 09/01/2018
"האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת" "האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת" בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר גיא אלדר CFO קבוצת XT, את האתגרים הייחודיים של תקופת כהונתו בצים ■ האות הוענק לאלדר בערב הגאלה השנתי של פורום CFO עו"ד מיכל קורן 15/01/2018