הגיע הזמן להשקיע בקשרי משקיעים
הגיע הזמן להשקיע בקשרי משקיעים הייתם מעלים על דעתכם שחברה המעוניינת לבצע IPO ולהיסחר בארה"ב תעשה זאת ללא קשרי משקיעים (IR)? אז זהו, שלא ■ רוב רובן של החברות הציבוריות בעולם המערבי מנהלות פעילות קשרי משקיעים ענפה, הגיע הזמן שזה יקרה גם בישראל

בארה"ב ובאירופה, חברות הציבוריות משקיעות משאבים רבים בפיתוח תחום קשרי המשקיעים (IR) מתוך ההבנה שכשם ששיווק הכרחי לכל חברה, תחום קשרי המשקיעים הינו משמעותי וחשוב על מנת לחשוף את החברה ולהעמיק את הקשר עם המשקיעים בה. הערך המשמעותי בפעילות קשרי משקיעים הוא בבניית יחסים ארוכי טווח עם המשקיעים באופן שיוצר אמון ומחויבות כלפי החברה, הנהלתה והאסטרטגיה שלה. יחסים אלה גורמים למשקיעים להאמין בחברה, להמשיך להחזיק במניותיה (גם בתקופות פחות טובות), ולמשקיעים חדשים לקבל החלטה על השקעה במניה. קשר רציף עם המשקיעים מאפשר היכרות עמוקה עם החברה ומכאן תמחור הוגן של מניות החברה.

חברות בארה"ב נוהגות למנות מנהל קשרי משקיעים בארגון (IRO), אשר במקרים רבים הינו חבר הנהלה ושותף בקביעת האסטרטגיה של הארגון. הן מקדישות מאמצים ומשאבים רבים לניהול הקשר עם בעלי המניות. מרבית החברות הנסחרות בארה"ב מנהלות אתר מקצועי בו המשקיעים יכולים לקבל את המידע הנחוץ וכך מנהלות קשר רציף עם המשקיעים הקיימים מתוך מטרה למשוך גם משקיעים פוטנציאליים.

בישראל, תחום קשרי המשקיעים עדיין אינו נמצא במקום הראוי לו. מתוך כ- 460 חברות הנסחרות בבורסה רק כ- 30% מפעילות קשרי משקיעים מנוהלת באמצעות מנהלIR פנימי או חברה חיצונית, רק כ- 30 חברות מעסיקות איש IR במשרה מלאה, כשמרבית החברות הןבעלות אוריינטציה בינלאומית ולכן מודעות לנושא זה. רוב החברות אינן מדווחות לדירקטוריון אודות פעילות ה- IR בחברה.

בבורסה לניירות ערך רואים חשיבות רבה בפיתוח פעילות קשרי המשקיעים בקרב החברות הנסחרות מתוך ההבנה כי לקשרי משקיעים ערך משמעותי בהגדלת השקיפות והאמינות של החברות ובחשיפת והנגשת המידע לציבור המשקיעים הקיים והפוטנציאלי. מחקרים מוכיחים כי בפעילות קשרי משקיעים טמון ערך של ממש עבור החברות. פעילות זו מסייעת לחברות לשמור על בסיס המשקיעים הקיים בתקופות שיא ולא פחות חשוב בתקופות משבר, להרחיב את היקף ואיכות הכיסוי והניתוח האנליסטי, להגדיל את סחירות המניה ושוויה, כך שישקף את ערך החברה, להרחיב את בסיס המשקיעים של החברה גם למשקיעים הבינלאומיים ולייעל את גיוס הכספים.

בשנים האחרונות, הבורסה פועלת לעידוד, פיתוח וקידום קשרי משקיעים בחברות כחלק מהתוכנית האסטרטגית שלה, היא מסייעת בהעמדת כלים ומידע אודות קשרי משקיעים לחברות הרשומות למסחר בתל אביב.

לאחרונה השיקה הבורסה אתר מידע ייעודי אשר יאפשר חיבור בין החברות הציבוריות, מנהלי קשרי משקיעים וחברות העוסקות בתחום ויכלול, בפעם הראשונה בישראל, מבחר רב של הצעות לכלים ופתרונות דיגיטליים מתקדמים לפיתוח תחום קשרי משקיעים כפי שהתקבלו מחברות ומגופים ישראלים ובינלאומיים. זאת במטרה לעודד שימוש בכלים דיגיטליים באופן משלים לפעילות קשרי משקיעים פרונטלית. השימוש בכלים דיגיטליים הוא חלק ממגמה עולמית והמהפכה הדיגיטלית התופסת מרכיב חשוב ומרכזי גם בתחום קשרי המשקיעים, מחקרים מוכיחים כי היום יותר מתמיד המשקיעים המקומיים והבינלאומיים, אנליסטים ופעילי שוק ההון, מובילי דעה ואנשי תקשורת צורכים מידע באמצעות אתרי האינטרנט, המובייל והרשתות החברתיות.

היתרונות בשימוש בפלטפורמות ובכלים דיגיטליים הם ברורים ומציעים הנגשת וחשיפת המידע בקלות ובמהירות, הגעה לקהלי יעד רלבנטיים, העברת מסרים בצורה מהירה, רחבה, ממוקדת ויעילה, הגעה לשווקים הבינלאומיים, יכולת צבירה וניתוח של מסדי נתונים משמעותיים לארגון, והכל בעלויות נמוכות יחסית ופרקי זמן קצרים יותר.

בין הפתרונות המוצגים באתר, ניתן למצוא כלים שונים להקמה, תחזוק ותפעול אתרי קשרי משקיעים, יישומי מובייל, מערכות להפצת הודעות למשקיעים בישראל ובעולם, חשיפה במדיה וברשתות חברתיות, אפליקציה ליצירת קשר ישיר מול משקיעים בעולם ועוד.

מהלך זה מצטרף ליוזמה נוספת של הבורסה, השואפת להרחיב את בסיס הידע אודות חברות ישראליות בקרב המשקיעים. בשנה האחרונה השיקה הבורסה את תוכנית האנליזה, המציעה כיסוי אנליסטי לחברות טכנולוגיה וביומד ישראליות, התוכנית נולדה לאור ההבנה כי בשוק הישראלי כמעט ולא מפורסמות אנליזות על חברות הפועלות בתחומים אלו, למרות שכמעט 30% מהחברות הנסחרות בתל-אביב הן מתחומי הטכנולוגיה והביומד.

מטרת התוכנית היא לשפר את רמת הידע והגברת ההבנה בקרב המשקיעים בתחומים מורכבים אלו. התוכנית מספקת מנגנון חשוב ואפקטיבי לקידום תמחור הולם, המאפשר העמקת המידע וההבנה הנוגע לחברה, לתחומי פעילותה ולשווקים בהם היא פועלת. כל זאת תוך פרסום והפצה רחבה של האנליזות בארץ ובעולם. האנליזות מבוצעות על ידי גופי מחקר מקצועיים בינלאומיים שגוייסו לטובת הפרויקט, חברות אדיסון ופרוסט אנד סאליבן. עד כה 20 חברות מתחום הטכנולוגיה והביומד, הצטרפו לתוכנית ונהנות מאנליזה וכבר עתה, מספר חודשים לא רב מאז השקת האנליזה הראשונה, אנו יכולים לראות גידול בהיקפי המסחר של החברות המסוקרות.

בשורה התחתונה, הבורסה תמשיך לפעול לעידוד החברות הישראליות, לפתח פעילות קשרי משקיעים אפקטיבית ויעילה, לחשוף את פעילות החברה למשקיעים הקיימים והפוטנציאלים שלה, הן בארץ והן בעולם ובכך להצטרף למגמה העולמית ולסטנדרטים הבינלאומיים בתחום.

הכותבת היא מנהלת יחידת השיווק והדוברות בבורסה לניירות ערך

אורנה גורן 21/03/2017 10:48

"HP סאיטקס נמצאת בליבת אסטרטגיית הצמיחה של חטיבת הדפוס של HP"
"HP סאיטקס נמצאת בליבת אסטרטגיית הצמיחה של חטיבת הדפוס של HP" ליאור גולדנברג, HP CFO-סאיטקס, מסביר בפורום CFO על המורכבות של ניהול מערך פיננסי בחברת ייצור גלובלית ■ "יש לחברה אחריות לספק ביצועים אופטימליים ולדאוג לרווחיות על מנת להיות אטרקטיבית למשקיעים"

*** כתבה בשיתוף פורום CFO

"HP-סאיטקס היא חברת היי-טק המפתחת ומספקת מערכות דפוס דיגיטליות חדשניות לשוקי האריזות, מעמדי התצוגות בעמדות מכירה ושוק השילוט. היא מהווה שילוב של עולם ההיי-טק המודרני והתעשייה המסורתית", אומר ליאור גולדנברג HP CFO-סאיטקס, בראיון לפורום CFO. לדבריו, ניהול המערך הפיננסי בחברה גלובלית העוסקת בייצור תעשייתי כמו HP מורכבת משני היבטים. "ראשית, מחלקת הכספים מספקת כלים וידע המאפשרים למקד את הפוקוס הארגוני ולקיים תהליכי קבלת החלטות עסקיות מבוססות נתונים. התמיכה הפיננסית מתמקדת במגוון תחומים: בניית מודלים וניתוח מבנה העלויות והרווחיות, ניהול וסגירת הספרים החשבונאים תוך כדי עמידה בכללי החשבונאות, בקרה תקציבית ותהליכי תכנון התקציב לשנת הכספים הבאה. אנו עובדים מול כל מחלקות הארגון - ייצור, תפעול, פיתוח ושיווק".

כמנהל הכספים של HP סאיטקס, גולדנברג שותף גם לבניית אסטרטגיית החברה לטווח הבינוני והארוך. "הבנת השוק והתחרות, הבנת הסביבה העסקית בתוך HP העולמית והתוויית האסטרטגיה שלנו כארגון תחת אילוצים אלה. אחריות זו כוללת מתן סקירה הוליסטית למנכ"ל ולהנהלה הבכירה ב-HP. כל זאת בסביבה עסקית דינמית שכל הזמן משתנה ומצריכה מאתנו כהנהלה להתאים עצמנו גם כן". לשאלתנו מהו האתגר הגדול ביותר שלו כ-CFO בפרויקטים מורכבים, השיב גולדנברג, "מצד אחד אני נדרש באופן מתמיד ודינמי להעריך את הסיכונים וההזדמנויות בשוק, ולהיערך בהתאם, אך מצד שני כחלק מחברה גלובאלית, לעיתים ההתנהלות כרוכה במורכבות בשל המבנה הארגוני. לדוגמה, יתרון גדול לחברה כמו HP הוא שיש לה נוכחות כמעט בכל מדינה בעולם, והדבר מאפשר מינוף משאבים של ארגוני שירות ומכירות המשרתים מספר חטיבות בתוך HP. עם זאת, הדבר יוצר קשיים בהתנהלות השוטפת ולכן עלי לנווט בשיקול דעת על מנת להשיג את התוצאה הרצויה".

התווית אסטרטגיה של מצוינות תפעולית וביצועית לטווח הארוך

אתגר נוסף שניצב בפניו הוא, "האחריות לספק ביצועים אופטימליים ולדאוג שהחברה תהיה רווחית ואטרקטיבית למשקיעי HP, ובמקביל האחריות החשובה לארגון בו עובדים אנשים מוכשרים ונהדרים. מה שעומד לנגד עיניי הוא התווית אסטרטגיה של מצוינות תפעולית וביצועית לטווח הארוך, שתבטיח שההשקעה ב-HP סאיטקס היא כדאית, ותיצור אופק ארוך לארגון ולאנשים שבו. בתקופות מאתגרות מבחינה עסקית האתגר הוא לנהל שינוי. לא כולם מוצאים את עצמם בסביבה דינמית ומשתנה. עם זאת, בסביבה העסקית חברות חייבות כל הזמן לדעת להשתנות ולהתאים את עצמן, כדי לשרוד".

- מהם שלושת הדברים החשובים לדעתך בייעול רצפת הייצור?

"מדידה, ניהול תהליכי איכות ובקרה, ובניית גמישות לעמידה בתנאי שוק וביקושים משתנים".

- כיצד אתם בוחנים כניסה לפרויקט חדשני?

"אנו בוחנים מגוון רחב של היבטים. ראשית, ROI - האם יש כדאיות והיתכנות כלכלית להשקעה? בנוסף, יש חשיבות למיקוד. לרוב יש נטייה לרצות לקדם פרויקטים רבים ולהשקיע בכיוונים שונים", אומר גולדנברג, "האתגרים בכל פרויקט הם כל כך גדולים, הן מבחינה עסקית והן טכנולוגית, כך שאם לא נהיה ממוקדים, לא נצליח. אנחנו משתדלים למקד את הארגון וההשקעה שלנו כדי לוודא שאותם פרויקטים שאנו בוחרים, יבוצעו על הצד הטוב ביותר. כמו כן, יש לבחון האם הפרויקט הוא בליבת הפעילות בה אנו מתמחים ומביאים ערך מוסף? שאלה זו מחזירה אותנו לנושא המיקוד - להיות הכי טוב וחדשני בתחום ההתמחות ולהיעזר בשותפים וספקים בתחומים האחרים".

- מהו הפרויקט הגדול הבא של החברה?

"HP סאיטקס נמצאת בליבת אסטרטגיית הצמיחה של חטיבת הדפוס של HP. אנו כעת בתהליכים מתקדמים של פיתוח מערכת דפוס מהפכנית, בעלת טכנולוגיה חדישה עבור תעשיית הדפוס על קרטון גלי. זוהי מכונה פורצת דרך שתאפשר ללקוחותינו להדפיס באיכות גבוהה, עם פשטות של הדפסה ישירות ע"ג קרטון וגמישות תפעולית עם כל היתרונות הכלכליים של דפוס דיגיטלי. מערכת דפוס חדשנית זו הוצגה לראשונה בשנה שעברה: ה-HP PageWide C500 Press.

כבר עתה, שנה לפני היציאה לשוק, יש לנו רשימה ארוכה של לקוחות שחתמו עם HP וממתינים למכונה. במעמד ההכרזה, פרסמנו חברה אחת, Smurfit Kappa, יצרנית אריזות קרטון גלי הגדולה באירופה, שבבעלותה מעל ל-100 מפעלי דפוס, אליהם תכנס הפלטפורמה החדשה שלנו. התוכנית טומנת בחובה השקעה עצומה בתקציבי פיתוח ש-HP משקיעה בסאיטקס. בנוסף, אנו נהנים מהחדשנות הטכנולוגית של החטיבות האחרות ב-HP, מה שמאפשר לנו יתרון עצום על המתחרים".

- מהי העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

"אחת החוזקות של מנהל כספים שהוא כלכלן בהכשרתו, היא היכולת להבין בצורה מעמיקה את עולם התוכן של החברה בה הוא פועל, מעבר להבנה הפיננסית של העקרונות והדוחות הכספיים. לכן בעיני הדברים החשובים להבין הם: הביזנס, השוק והטכנולוגיה. הכי חשוב, כל הזמן לזכור שיש אנשים מאחורי המספרים והם הנכס המשמעותי לחברה. אלו הם הדברים שמנחים אותי ומאפשרים לי לבצע את תפקידי בצורה הטובה ביותר, כחבר הנהלה הפועל להתוויית דרכה של החברה".

- מה אתה עושה מחוץ לשעות העבודה?

"אני משתדל לבלות כמה שיותר זמן עם משפחה וחברים, אך מאחר והתפקיד שלי ב-HP דורש עבודה מרובה ולרוב גם בשעות לא שגרתיות, אני יודע להעריך כל שעה פנויה בבית. אני מקדיש זמן לספורט, בעיקר רכיבה על אופני הרים ושחייה, משחק שחמט ולאחרונה התחלתי באתגר חדש - ללמוד לנגן בפסנתר. מעבר לכך, מאד מעניין אותי עולם היזמות ואני משתדל להתעדכן ולעזור ליזמים, בעיקר בבניית תכניות עסקיות ועזרה בהכנה לגיוס השקעה".

- שתף אותנו באבני הדרך בקריירה שלך?

"בשנת 2013 מוניתי למנהל הכספים וחבר הנהלה בחטיבת סאיטקס של HP. את דרכי ב-HP סאיטקס התחלתי במחלקת הכספים, אותה אני מנהל כיום, בתפקיד בו הובלתי את תהליכי התכנון האסטרטגי בחברה. זהו תפקיד מעניין ששילב עבודה מאוד מגוונת עם ארגוני השיווק, הפיתוח והנהלת החברה ונתן לי ראייה רחבה על הארגון, האסטרטגיה והטכנולוגיה. התחלתי את דרכי המקצועית ככלכלן באינטל, שם ביצעתי מגוון רחב של תפקידים כלכליים: תקציב ובקרה, תמחור, הערכת כדאיות פרויקטים, תמיכה בהנהלה בקבלת החלטות מיקור ייצור, הובלת אינטגרציית מערכות מידע, והובלת תהליכי תכנון תקציבי בהיקף של מאות מיליוני דולרים של המפעל כולו. אינטל מבחינתי הייתה בית ספר ללימוד בסיס העבודה המקצועית בארגון בינלאומי דינמי".

עו"ד דנה טל צדוק 14/03/2017 19:01

 
 

"ה-CFO אחראי לעמידה של הארגון בעקרונות של תקנות ותשלומים"
"ה-CFO אחראי לעמידה של הארגון בעקרונות של תקנות ותשלומים" באירוע השנתי של פורום CFO סקר רפי הכהן, CFO מלם שכר, את האתגרים בסליקת תשלומים פנסיוניים, ופירט מה צריך ה-CFO לבדוק בתהליך זה ■ "המטרה היא לוודא שהכסף יגיע למקום הנכון" עו"ד דנה טל צדוק 06/03/2017 13:20

"העברת ה-ERP לענן מפחיתה עלויות ומאפשרת חדשנות"
"העברת ה-ERP לענן מפחיתה עלויות ומאפשרת חדשנות" אלברטו מרנפלד, ראש אגף SaaS באורקל ישראל, מסביר על היתרונות שבהעברת מערכת ERP לענן והתועלות העסקיות שהארגון מפיק ממנה עו"ד דנה טל צדוק 05/03/2017 11:15

"יש מדיניות רשמית של סין להעמקת קשרי המסחר עם ישראל"
"יש מדיניות רשמית של סין להעמקת קשרי המסחר עם ישראל" פיונה דרמון, שותפה ו-COO בקרן ההון סיכון JVP, הסבירה על המאפיינים העיקריים של המשקיעים הסיניים וכיצד ניתן למקסם את התהליכים העסקיים מולם ■ "מדובר במשקיעים מתוחכמים, שמגיעים מוכנים וחשוב לא להפתיע אותם אלא להיות שקופים ככל הניתן" עו"ד דנה טל צדוק 05/03/2017 11:38

CFO "סבון" על האקזיט: "כל כישלון או שבר הוא בסיס להצלחה"
CFO "סבון" על האקזיט: "כל כישלון או שבר הוא בסיס להצלחה" בראיון שהעניק אורן מילר CFO "סבון" לפורום CFO, הוא שיתף במהלכים שהובילו לאקזיט לקבוצת רושה והדרך למכירה כל כך מורכבת: "האתגר הגדול הוא לרתום את הבעלים" 06/03/2017 15:47

"על ה-CFO לדאוג שהחברה תמשיך להתפתח"
"על ה-CFO לדאוג שהחברה תמשיך להתפתח" קובי אלטמן משנה למנכ"ל ו-CFO כיל, מתאר את האתגרים בתפקידו וההתמודדות עימם ■ "לחברה היה צורך בשינוי מבני בשני היבטים: יעילות תפעולית ואפקטיביות, ויכולת שליטה וניהול של שינויים" עו"ד דנה טל צדוק 09/02/2017 14:31

"הצלחת עסקאות מימון תלויה בקשר של ה-CFO עם גורמי המימון"
"הצלחת עסקאות מימון תלויה בקשר של ה-CFO עם גורמי המימון" בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר אריאל גולדשטיין, CFO אפריקה ישראל נכסים, את האתגרים הייחודיים של תפקידו וההתמודדות עימם ■ האות הוענק לגולדשטיין בערב הגאלה השנתי שפתח את חגיגות 20 שנה של פורום CFO עו"ד מיכל קרן 26/01/2017 14:49

כתבות נוספות >>

כתבות נוספות

CFO "סבון" על האקזיט: "כל כישלון או שבר הוא בסיס להצלחה" CFO "סבון" על האקזיט: "כל כישלון או שבר הוא בסיס להצלחה" בראיון שהעניק אורן מילר CFO "סבון" לפורום CFO, הוא שיתף במהלכים שהובילו לאקזיט לקבוצת רושה והדרך למכירה כל כך מורכבת: "האתגר הגדול הוא לרתום את הבעלים" 07/03/2017
"יש מדיניות רשמית של סין להעמקת קשרי המסחר עם ישראל" "יש מדיניות רשמית של סין להעמקת קשרי המסחר עם ישראל" פיונה דרמון, שותפה ו-COO בקרן ההון סיכון JVP, הסבירה על המאפיינים העיקריים של המשקיעים הסיניים וכיצד ניתן למקסם את התהליכים העסקיים מולם ■ "מדובר במשקיעים מתוחכמים, שמגיעים מוכנים וחשוב לא להפתיע אותם אלא להיות שקופים ככל הניתן" עו"ד דנה טל צדוק 06/03/2017
"העברת ה-ERP לענן מפחיתה עלויות ומאפשרת חדשנות" "העברת ה-ERP לענן מפחיתה עלויות ומאפשרת חדשנות" אלברטו מרנפלד, ראש אגף SaaS באורקל ישראל, מסביר על היתרונות שבהעברת מערכת ERP לענן והתועלות העסקיות שהארגון מפיק ממנה עו"ד דנה טל צדוק 19/03/2017