אימפקט אחריות תאגידית
האביר האפל / צילום: באדיבות YES

האביר האפל / צילום: באדיבות YES

מסך הכסף: עשרה סרטים על המכונה התאגידית

ארוחת הצהריים של העובד המנוצל צ'רלי צ'פלין, האוסקר של הפעילה החברתית ג'וליה רוברטס והדורסנות של הסטודנט הביישן מארק צוקרברג. האבולוציה הקולנועית של התאגידים

רון פוגל / צילום: ליאת פוגל שוב14.10.2021 | רון פוגל

1. מטרופוליס (1927)

בעוד רפובליקת ויימאר מתמודדת עם ההיפר־אינפלציה בגרמניה אחרי מלחמת העולם הראשונה, מוסוליני מתחזק בפרלמנט האיטלקי, קבוצות צרפתיות סוציאליסטיות עוברות הסבה לפשיזם והאמונה בדמוקרטיה דועכת, הגיעה לקולנוע יצירת מופת שמתארת עולם תעשייתי מנוכר ונצלני. באמצעות העיר הדיסטופית מטרופוליס - המתארת את הבדלי המעמדות בין האדונים שחיים מעל פני האדמה ונהנים מאור השמש ובין הפועלים שחיים בתנאים קשים מתחת לפני האדמה - מנסה הבמאי פריץ לנג לנבא את העתיד ב־2026. למרות סופו האופטימי של הסרט, זכורה במיוחד העובדה שהעובדים האומללים נאלצים להקריב את עצמם למען שימור המפעל השייך לאליטה.

2. זמנים מודרניים (1936)

תגובתו המרירה־מתוקה של צ'רלי צ'פלין לתקופת השפל הכלכלי הגדול היא סאטירה אנטי־קפיטליסטית על חברה שמעדיפה את צרכיה הכלכליים על פני צרכיו האישיים של הפרט בעולם שבו הומניות, סולידריות ואחריות תאגידית הן מילים גסות. בשיא הסרט, שמביע געגוע לישן ולמוכר ומפגין סלידה מהמודרניזציה, מנסה המכונה התאגידית חסרת הפנים להאכיל את העובד במהלך עבודתו כדי למקסם את תפוקתו מבלי שיתבזבז זמן יקר.


זמנים מודרניים / צילום: באדיבות YES
 זמנים מודרניים / צילום: באדיבות YES

3. אחת, שתיים, שלוש (1961)

הצמיחה הכלכלית בארה"ב העלתה את כוחם של התאגידים הבינלאומיים, שהפכו את העולם למגרש המשחקים הפרטי שלהם בדרכים פולשניות, כוחניות ולא אלגנטיות. בקומדיה המבריקה והנשכנית של בילי ויילדר מתואר הניסיון המערבי לעבור את החומות ומסכי הברזל בעזרת פקיד בחברת קוקה קולה שמנסה להחדיר את המשקה לשוק המזרח אירופי אך מסתבך בפרשיית ריגול - מה שכמובן עולה בקנה אחד עם הקונספירציות סביב תאגידים, ממשלות וגופי ביון.

מתוך הסרט ''אחת, שתיים, שלוש'' / צילום: באדיבות YES
 מתוך הסרט ''אחת, שתיים, שלוש'' / צילום: באדיבות YES

4. שמש ירוקה (1973)

משבר הנפט והמחאה נגד מלחמת וייטנאם הביאו לגל קולנועי שכלל סרטים כמו 'רשת שידור' ו'הנוסע השמיני' שתיארו תאגידים שיעשו הכל למען האינטרס הפוליטי והכלכלי הצר. הביקורת הקיצונית ביותר הפציעה בסרט הדיסטופי 'שמש ירוקה', שבו מתברר למרבה הזוועה כי המוצר הפופולרי ביותר של החברה שעומדת במרכז העלילה עשוי מבשר בני אדם שמתנגדים למשטר.


5. בלייד ראנר (1982)

התאגיד טיירל הוא הנבל הגדול בסרט המדע הבדיוני של רידלי סקוט שעוסק בשאלות האם תאגידים יכולים לחרוץ את גורל האנושות והאם יש להם אחריות כלפי יצירי כפיהם. השאלות האלו מגיעות בסופו של דבר מצד האנדרואידים, אותם יצורים רובוטיים פונקציונליים שלא אמורים להפגין רגשות ולשאול שאלות, אך מהווים תמרור אזהרה כלפי האדם בכל פעם שהוא מנסה לגלם את אלוהים.

בלייד ראנר / צילום: באדיבות YES
 בלייד ראנר / צילום: באדיבות YES

6. סוד ההצלחה שלי (1987)

פריחת הקפיטליזם של עידן רייגן ניכרת בקומדיה הקלילה בכיכובו של מייקל ג'יי פוקס על פקיד דואר שמטפס את דרכו לצמרת הניהולית בעזרת יוזמה, נמרצות ורוח גבית מצד הבת של הבוס הגדול. כיסא המנהלים במשרד הפינתי של התאגיד היוקרתי מוצג פה ללא נימה של ציניות כהתגשמות החלום האמריקאי.

7. ארין ברוקוביץ' (2000)

בסרט המבוסס על מקרה אמיתי מגלמת ג'וליה רוברטס אם חד־הורית שבמסגרת עבודתה המסורה והבלתי נלאית כפקידה משפטית מצליחה להוכיח קשר בין המחלות שפוקדות את תושבי הינקלי שבקליפורניה לבין חברת האנרגיה PG&E שגורמת לזיהום מי השתייה - בדרך להסכם הפשרה שאילץ את החברה לשלם פיצויים בסך 333 מיליון דולר. הסרט, שזיכה את רוברטס בפרסי אוסקר, באפט"א וגלובוס הזהב וגרף יותר מרבע מיליארד דולר בקופות, נחשב לאחד הסרטים שהצליחו לתמצת באופן מושלם את הצד האפל של האחריות התאגידית כלפי הקהילה.

8. האביר האפל (2008)

כמו העולם כולו שסבל ממשבר כלכלי בתקופת הפקת הסרט השני בטרילוגיה של כריסטופר נולאן, כך גם העיר גות'האם הלכה מדחי אל דחי. מצד אחד עומד הג'וקר, שמציע להחריב את הסדר הקיים, ומצד שני ניצבת חברת תעשיות ויין ששולטת בעיר. אבל הקונפליקט העיקרי הוא בעצם פנימי - ברוס ויין הוא גם מנכ"ל התאגיד שניצב כמעט מעל החוק והוא גם האיש שמאחורי באטמן שמתיימר לסייע לשלטון החוק - מה שמאלץ את נולאן להפגין תחכום רב בבואו לטפל באישיותו החמקמקה והמורכבת של הגיבור.

האביר האפל / צילום: באדיבות YES
 האביר האפל / צילום: באדיבות YES

9. הרשת החברתית (2010)

התפתחותו המואצת של האינטרנט הולידה חברות טכנולוגיה שהפכו לתאגידי ענק עוצמתיים, לאימפריות מודרניות. רק בשנים האחרונות, מאוחר מדי, הבינו השלטונות ברחבי העולם כי היכולת של חברות כמו פייסבוק וגוגל לעצב את תודעת הציבור היא סכנה קיומית. סרטו של דיוויד פינצ'ר מגולל את סיפורו של מארק צוקרברג מימיו בקולג' ועד הפיכתו לאחד האנשים המשפיעים בעולם - אך כיום ברור כי התיאור הלא מחמיא בסרט הוא רק קצה הקרחון שמאיים להטביע את הטיטניק.

צילום: באדיבות YES
 צילום: באדיבות YES

10. מכונת הכסף (2015)

המשבר הכלכלי הגדול של 2008 הוביל לאובדן האמון של אזרחי העולם בממסד ובתאגידים הגדולים. סרטו של אדם מקיי מצליח להנגיש נושא לא פופולרי בעזרת מפורסמים שמסבירים לצופים מונחים בסיסיים בכלכלה. מרגו רובי, למשל, מסבירה על משכנתאות בזמן שהיא טובלת באמבטיית קצף. אבל לצד הפן המבדר שלו, הוא תוקף ללא רחם את הגורמים הפיננסיים המדושנים והמושחתים שהונו את הציבור ומכרו לו חלומות באספמיה.

מכונת הכסף / צילום: באדיבות YES
 מכונת הכסף / צילום: באדיבות YES

כתבות נוספות

איור: שרון שפיץ

פייק או בשורה: מסך העשן של האחריות התאגידית

יונתן שם־אור

צילום: כדיה לוי

"החלום שלי הוא שריטה תיקח טקסט שלי ותשיר אותו"

מור קומפני / צילום: באדיבות המצולמת

מור פלד

הרשמו לניוזלטר נשים בהייטק
נרשמת בהצלחה לניוזלטר