אימפקט אחריות תאגידית
שוני סטרטינר / צילום: מתוך קופה ראשית, כאן 11

שוני סטרטינר / צילום: מתוך קופה ראשית, כאן 11

אז מה זו בעצם קיימות ולמה כולם עומדים בתור בשבילה?

לא משנה מה זו קיימות ולמה ואיך, כרגע חשוב רק מי נמצא שם. אם פייסבוק, גוגל, אמזון וכל ההוז אנד הוז שם - זה אומר שגם העסק שלך צריך להיות שם

פיני אסקל / צילום: מיכה לובטון13.10.2021 | פיני אסקל

"מה זה קיימות? קיימות זה... כל ה'הוז אנד הוז' שם - מישל אובמה, שרי אריסון, קייט מידלטון, ועכשיו, מסתבר, גם דליה אבוטבול". שוני סטרטינר, 'קופה ראשית', עונה 3.

בדיחה טובה היא כזו שלא צריך להסביר אותה. אבל בכל זאת כדאי לפרק את השורה הזו מתוך הסדרה הקומית 'קופה ראשית', משום שיש פה עבודת תסריטאות חדה ואינטליגנטית ששופכת אור על המושג האפרורי והמרוחק הזה, "קיימות".

שוני סטרטינר היא קריקטורה של הטיפוס העילאי והמתנשא. כששואלים אותה "מה זה קיימות?" היא מתחילה לענות בביטחון: "קיימות זה" - כי ברור שהיא יודעת, הכל היא יודעת, משוכנעת על אוטומט ואז משכנעת את עצמה ואחרים מכוח האינרציה. אלא שאז היא נתקעת, מהרהרת, "..." , מהרהרת, מנסה להרוויח זמן כדי לא לצאת בורה חס ושלום. שוני לא יודעת להסביר מה זה קיימות, כי היא לא עוסקת במהות אלא באריזה, במעטפת, בנראות. אל תסתכלו בקנקן, כי שוני כבר העבירה אותו ללוקיישן אחר, לא בגלל מה שיש בו, אלא בגלל מה שהוא מייצג, בגלל הקשר האקראי שנוצר בין צורתו, מיקומו ומי שעשוי לראותו.

מבחינתה, קיימות היא בסך הכל הטרנד של הרגע, הדבר שמאגד לתוכו בנקודת הזמן הספציפית הנוכחית את כל מי שחשוב. "כל ה'הוז אנד הוז' שם" , ולכן זה מעניין אותה. עבור שוני, קיימות היא הדבר הכי משמעותי עכשיו כי זה מה שמאפשר לה לדור בכפיפה אחת עם ספק נשים, ספק אלילות, שהיא מעריצה - "מישל אובמה, שרי אריסון, קייט מידלטון" . קיימות היא פוטנציאל לניימדרופינג של הוז אנד הוז. המיליארדרית הישראלית הרוחנית שרי אריסון, הגברת הראשונה השחורה של הנשיא האמריקאי השחור הראשון מישל אובמה, הדוכסית האופנתית הצעירה והמגניבה ממשפחת האצולה הבריטית קייט מידלטון. אחווה נשית של כל מה שטוב בישראל, ארצות הברית ובריטניה. זו בחירה מדויקת של שוני בנשים מדויקות ממקומות מדויקים של כסף, כוח וכבוד. כל אחת מהן היא עולם ומלואו, כל אחת מהן מייצגת שאיפה כמוסה שנמצאת בשוני - הון, שלטון ומידלטון. ובן־רגע, היא, שוני, מרגישה חלק ממועדון הקיימות הנשי והסודי והאקסקלוסיבי הזה.


וזה, למעשה, הסיפור המתומצת של קיימות ואחריות חברתית בעולם התאגידי. לא משנה מה זה קיימות ולמה ואיך, כרגע חשוב רק מי נמצא שם. אם פייסבוק, גוגל, אמזון וכל ההוז אנד הוז שם - "ועכשיו, מסתבר, גם דליה אבוטבול" - זה אומר שגם העסק שלך צריך להיות שם. דליה היא הצ'ילבה של שוני - היא אישה בעלת שם משפחה מזרחי, הכי לא סטרטינרי שיש, שאמורה להיות כמה דרגות מתחתיה בהיררכיה של החיים, אבל משום־מה עושה הכל הרבה יותר נכון, הרבה יותר טוב ואפילו הרבה יותר עילאי ומתנשא. דליה אבוטבול תמיד תקדים את שוני סטרטינר במהלך אחד או שניים. שוני סטרטינר תמיד תרצה לנסות להדביק את דליה אבוטבול, גם אם היא לא מבינה עד הסוף מה זה אומר, גם אם היא לא בטוחה שזה אכן מועיל לעצמה, לחברה או לסביבה.

את שוני לא מעניין עכשיו אם קיימות היא שם של חיה באות ק', מילה שהמציאו בני דור הטיקטוק או מבוא לדיון של ועדת האיתור לבחירת מילת השנה של אוקספורד. היא רק רוצה לדעת שהיא נמצאת במקום הנכון, שדליה לא נוצצת יותר ממנה. אם דליה אבוטבול שם והיא עצמה לא - היא לא קיימת. אם התאגידים שם ואתה לא שם - אתה לא קיים. ואם אתה לא קיים - גם הקיימות שלך לא קיימת. ואם רק הייתם מבינים את המשמעות של המילה הזאת, קיימות, כבר הייתם יודעים שזה דבר רע, רע מאוד.


כתבות נוספות

צילום: שי-לי שינדלר

להציל דבורים ולמחזר בגדים: הקיימות האישית של שי-לי שינדלר

צילום: מאיר כהן

שי-לי שינדלר

חקלאי קפה / צילום: נספרסו

בשיתוף נספרסו

השרשרת האנושית של נספרסו מייצרת שינוי

הרשמו לניוזלטר נשים בהייטק
נרשמת בהצלחה לניוזלטר