גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יפן, שהמציאה את הוורקוהוליזם, אומרת לעובדים: "לכו הביתה!"

חברות יפניות משנות הרגלים של שנים ויוצאות מגדרן כדי למנוע עבודת יתר של עובדיהן במטרה להגדיל את הפריון ■ מוזיקה חזקה, התראות מהמנכ"ל ונעילה של מחשבים הן חלק מהאמצעים שהחברות נוקטות כדי לעודד את עובדיהן לסיים את יום העבודה

עובד יפני בסוף יום עבודה. המחויבות לעבודה הייתה פעם מוסכמה בלתי מעורערת / צילום: רויטרס, Issei Kato
עובד יפני בסוף יום עבודה. המחויבות לעבודה הייתה פעם מוסכמה בלתי מעורערת / צילום: רויטרס, Issei Kato

השעה היא שש בערב והמוזיקה המתנגנת במטה חברת הבנייה מיצוי הום מתחלפת לפתע לקטע מתוך סרט הקולנוע "רוקי". כאשר החצוצרה המוכרת מנגנת תחילה, ההקלדה והשיחות נעצרות. כל העובדים מתרוממים ממושביהם.

"אני מסיימת לכתוב אי-מיילים ואלך הביתה ב-6:20", מכריזה אשה.

"אני אעבוד על בחירת מתמחים ואעזוב ב-6:30", מודיע גבר עמית.

טקס לסגירת יום העבודה

סביב האולם, העובדים משתתפים כל אחד בתורו בטקס סגירת היום שאמור לחסוך שעות נוספות ולהעלות את הפריון. החברה מקווה שהמוזיקה הקצבית תעודד את העובדים "להעביר להילוך גבוה" ולסיים את עבודתם, אומר דובר החברה, נובומסה טנאקה.

במדינה שבה מחויבות לעבודה הייתה פעם מוסכמה בלתי מעורערת - ביפנית קיימת מילה ל"עבודה עד מוות", "קרושי" - המנהלים יוצאים כעת מגדרם כדי למנוע עבודת יתר של עובדיהם.

בדייוואה האוז, חברה קבלנית יריבה למיצוי הום, החברה התקינה תוכנה במחשבים של העובדים כך שאם הם עובדים שעות רבות מדי, מופיע על הצג תצלום של המנכ"ל שמזהיר אותם להפסיק. אחר כך, התוכנה נועלת את המחשב.

על אף ששעת העוצר הרשמית בחברה היא תשע בערב, יש בדייוואה האוז כמה עובדים עבריינים שנשארים בבניין גם בשעה הזו, אומר אחד ממנהלי החברה, מוריטקה נוהמורה. חלקם אינם משיבים לצלצולי הטלפון של המרכזייה, בתקווה להימנע מחשיפה שלהם. אחרים מסתתרים ועובדים מהדירה לדוגמה שהוקמה עבור לקוחות החברה.

ההנהלה הגיבה במבצע SC, ראשי התיבות של "צלצול פתע". הם מתקשרים למספרי הטלפון הישירים של העובדים החשודים ולדירות לדוגמה, ומורים לכל מי שעונה לטלפון לעזוב את המקום.

יפן הופכת למעבדה לניסוי בשאלה אם מדינה יכולה להשיג יותר תפוקה עם פחות עובדים ופחות שעות עבודה. עד כה, מוסר העבודה היפני האגדי לא עזר לכלכלה. יפן בקושי צמחה לאורך מרבית רבע המאה האחרון, ורמת הפריון של העובד היפני הממוצע שווה רק לשני שלישים מזו של עמיתו האמריקאי, פער שנשאר רחב באותה מידה.

ולא פחות חשוב, היצע בני האדם שמוכנים לעבוד עד אפיסת כוחות מתייבש. עם אוכלוסייה מתכווצת, יפן צריכה לפנות יותר לאמהות של ילדים רכים בשנים, לקשישים ולזרים כדי למלא את המחסור.

"יש כבר מחסור בעובדים", אמר נוהמורה מדייוואה האוז. "הקיום של החברה שלנו בסכנה".

ראש הממשלה שינזו אבה הפך את "הרפורמות בסגנון העבודה" לנדבך חשוב במצע של מפלגת השלטון שלו.

הוא אומר שחברות צריכות לארגן מחדש את סביבת העבודה כדי שהעובדים יוכלו להיות פרודוקטיביים יותר בשעות היום, וללכת הביתה בלילה. הוא מנסה להרחיב את מעונות היום לילדים בעוד 500,000 מקומות בסוף שנת התקציב הנוכחית (מארס הקרוב) כדי לגייס יותר נשים לכוח העבודה.

כבר עכשיו מספרן העולה של הנשים העובדות סייע לכלכלת יפן לרשום את רצף הצמיחה הארוך ביותר שלה בתקופה של יותר מעשר שנים.

פריון העבודה בעולם

אידיאל העבודה עדיין פופולרי

הכיוון ברור, אבל החברות מגלות שדרושה עבודה קשה כדי למנוע עבודת יתר. האידיאל המוטמע בתשדיר פרסום בטלוויזיה למשקה אנרגיה משנות ה-80 עדיין פופולרי: "אתה יכול להילחם 24 שעות ביממה, איש עסקים יפני?".

טקאקי נישי, מנכ"ל Ajinomoto, החברה שהמציאה את מונוסודיום גלוטמט, משפר הטעם הנפוץ ביותר בעולם, ב-1908, מוצא את עצמו לעתים תכופות משתתף בישיבות באורך של שלוש שעות שבהן משתתפים 80 מנהלים שנאלצים להאזין לדיווחים של כל אחד מהם. "יש הרבה ישיבות חסרות משמעות", הוא אומר. "ישיבות צריכות להיות דיונים לצורך קבלת החלטות, ואינן מיועדות להקשבה לאנשים שמקריאים דוחות שלהם".

החברה הפחיתה את אורך יום העבודה הרגיל ב-20 דקות, לשבע שעות ו-15 דקות, והורתה לעובדיה ללכת הביתה ב-4.30 אחר הצהריים. "הביצועים לא ירדו כתוצאה מכך", אומר נישי.

יואוסוקה זוסוקי, איש מכירות בן 40 של Ajinomoto, אומר שכעת יש לו יותר פנאי להשגיח על שני בניו. "הייתי מגיע לארוחות ערב בבית רק יום או יומיים בשבוע. ביתר הימים הייתי אוכל לבדי או עם לקוחות. כל זה השתנה עכשיו", הוא אומר.

יתרון אחד של המדיניות החדשה הוא שמירה על יותר נשים עובדות בחברה, אומר נישי. הוא נהג לחשוב שחופשת הלידה שהחברה מציעה והורדת שעות העבודה לאימהות עובדות יספיקו לשם כך.

אבל "נשים רבות אמרו שהן מעדיפות להתפטר מאשר להעביר יותר נטל לעמיתים הגברים שלהן על ידי יציאה מוקדמת מהעבודה. לכן החלטנו שכל העובדים יעזבו מוקדם".

בחברת מיצוי הום, המוזיקה מהסרט רוקי היא רק חלק ממסע יעילות שנמשך כל היום. החברה משנה את מוזיקת הרקע גם בשעות 9 בבוקר, 12 בצהריים ו-3 אחר הצהריים. "כך הם יודעים, למשל, שיש להם עוד שלוש שעות עד סוף היום כשהם שומעים את המוזיקה של 3 אחה"צ", אומר מקוטו מצ'יאמה, מנהל במחלקת משאבי אנוש.

אחד העובדים במחלקה הזו, טומונורי צוקהרה, בן 32, אומר שהוא נהג לעבוד עד תשע או עשר בלילה, אבל כעת הוא מנסה לעזוב זמן קצר אחרי המוזיקה של רוקי כדי לעזור לאשתו, שילדה לא מכבר את התינוק הראשון שלהם.

- מה יקרה לשלווה בבית?

"כשהתינוק מתחיל לצרוח, הוא מחזיק אותו בשבילי וגם עוזר לי לרחוץ אותו", אומרת אשתו הרונה, שמתארת התנהגות שנחשבה פעם לזרה מאוד ללוחמי שוק העבודה מהדורות הקודמים.

מצד שני, ייתכן שקיצור שעות העבודה במשרד יבוא על חשבון השלווה בחיי הבית, בייחוד מפני שהבעלים חוזרים הביתה מוקדם. "החברות שלי אומרות שהן לא צריכות את הבעלים בבית, מפני שהם לא באמת עושים עבודות בית", אומרת מגומי קיטגאיטו, עקרת בית שיש לה שני ילדים.

בעלה, קיאיצ'י קיטגיאטו, איש נדל"ן, מסכים לדברים. "אני יודע שמבחינת הנשים, בעל בבית זה נטל", הוא אומר. הוא עובד שעות רבות וזה לא ישתנה. "אני לא יכול לחיות כמו שאבה (ראש הממשלה) רוצה".

עוד כתבות

מתקן לקליטת מים מותפלים- שורק/ צילום: אלבטרוס

עקב המחסור הצפוי: המדינה רוכשת מים מותפלים

עפ"י התחזיות של רשות המים, גם החורף הנוכחי צפוי להיות שחון, וזאת בהמשך לרצף נדיר של 4 שנות בצורת ■ בעקבות כך הרחיבה המדינה את כמות המים המותפלים שתרכוש ממתקני ההתפלה בכ-75 מלמ"ק עד סוף  2018

כרטיס אשראי קניות / צלם: פוטוס טו גו

כרטיס אשראי חדש לתושבים בישראל ללא חשבון בנק

מדובר בכרטיס בינ"ל שמנפיקות מאסטר קארד או ויזה, המתבסס על הטענת הכרטיס במנגנון pre-paid ועל שימושים בהתאם, ללא מתן אשראי ■ מאחורי היוזמה עומדת חברת הירשברג אחזקות ■ בישראל יש כ-900 אלף תושבים שאין באפשרותם להנפיק כרטיס אשראי בנקאי

הבורסה בת"א, בורסת ת"א / צילום: תמר מצפי

נעילה חיובית בת"א; טבע עלתה ב-4.77%, אופקו ב-4.05%

קצב הצמיחה ברבעון השלישי - 4.1% בחישוב שנתי ■ בזק ריכזה עניין לאחר ששאול אלוביץ' ביקש שלא לחזור כרגע לתפקיד היו"ר ■ שותפויות הגז ריכזו עניין בעקבות דברי שר הנפט המצרי

תוספי תזונה / צילום: כפיר זיו

מכורים: מה אתם לא יודעים על הסכנות בתוספי התזונה

מחזור שיא של מיליארד שקל ב-2017 וגידול מתמיד במכירות: תוספי התזונה הפכו לרכיב בסיסי בסל הקניות המשפחתי ■ והסכנות? לאלה המשתמשים מודעים פחות ■ דוח מיוחד

מטוס F16 / צילום: דובר צה"ל

ביהמ"ש: אנשי משהב"ט נתנו יד לעקיפת כללים ונהלים במכרזים

המחוזי דחה תביעה נגד משרד הביטחון וחיל האוויר שהגישה חברה שסיפקה שירותי עדכון הוראות תחזוקה למטוסי קרב, אך מתח ביקורת על האופן שבו הם התנהלו מול החברה בהקצאת העבודות, שפעם נעשו בהליך של פטור ממכרז לספק יחיד ■ משרד הביטחון: "לא ננזפנו"

פיטר ת'יל / צילום: רויטרס

החממה הטכנולוגית Y Combinator: פיטר ת'יל כבר לא אצלנו

מאיץ הסטארט-אפים פרסם בבלוג שלו הודעה לקונית על עזיבתו של משקיע ההון סיכון ששימש כיועץ לחממה

סוחרים בוול סטריט/ צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; מניית טבע זינקה בחדות

מניית טסלה ריכזה עניין על רקע חשיפת משאית חשמלית מתוצרת החברה ■ מספר אישורי הבנייה בארה"ב בחודש נובמבר גבוה מהצפוי - 1.3 מיליון ■ מניית פוט לוקר טסה בעקבות פרסום הדוחות

מאגר לוויתן/ צילום: נובל אנרג'י

"מצרים תאלץ לייבא גז בעוד שלוש שנים ויכול להיות גם לפני"

ג'ינה כהן, מומחית בתחום ענף הגז והנפט ויועצת לחברות האנרגיה בישראל: מדובר בפרשנות שגויה של דברי השר המצרי ■ "במצרים חיים 95 מיליון אנשים, פי 10 מאוכלוסיית ישראל, וכמות הגז שיש שם, כולל זהר, היא רק פי 2 מכמות הגז שיש בארץ"

סיאט ליאון / צילום: יחצ

יללת הזאב: מיני-מבחן לסיאט ליאון קופרה 290

הקופרה היא האחות הצעירה והפרועה של גולף GTI ■ היא תמיד קצת יותר חזקה, קצת יותר זולה וקצת יותר מוחצנת מאחותה הגרמנית, וההבדלים הללו בולטים במיוחד בדור החדש

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בבורסות אירופה; לופטהנזה ואליטליה במגעים

נעילה חיובית הבוקר במרבית בורסות אסיה ■ קרן העושר הנורבגית מתעתדת להוציא את מניות הגז והנפט ממדד הייחוס שלה ■ אליטליה מכחישה עסקה אפשרית עם לופטהנזה

מריו דראגי / צילום: רויטרס

דראגי עם אמזון: "ענקיות המסחר המקוון לא מדכאות אינפלציה"

בנאום שנשא היום, התייחס נגיד הבנק המרכזי לתיאוריה לפיה אמזון ודומותיה חוסמות את האינפלציה מלעלות ■ דראגי: "שינויים מבניים הנגרמים מגלובליזציה ודיגיטליזציה מקשים על בנקים מרכזיים לעודד אינפלציה מקומית"

אירופה וול סטריט / צילום: רויטרס

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות; הדאו עלה ב-185 נק'

מה יעלה בגורלה של רפורמת המס של ממשל טראמפ ■ בסט ביי דיווחה ■ וול מארט וסיסקו היכו את התחזיות המוקדמות ■ טסלה תחשוף היום משאית חצי חשמלית

רביב צולר/ צילום: תמר מצפי

רווחי איי.די.איי נסקו; באטרי מכרה מניות החברה ב-76 מ' ש'

קרן ההשקעות האמריקאית נכנסה להשקעה בחברת הביטוח ב-2012 והרוויחה עליה 365%

שוקי העולם הייטק / צלם:  thinkstock

המגדלור של טאואר; זינקה ב-50% מתחילת השנה

מניית טאוור זינקה בכ-270% ב-5 השנים האחרונות ■ תחום המוליכים למחצה נמצא בצמיחה גבוהה, וטאואר מהווה כרטיס כניסה זול משמעותי מהמתחרות

תצוגת אופנה של סטלה מקרטני / צילום: רויטרס - Charles Platiau

המהפכה של סטלה מקרטני: המיזם שמחקה משי של עכבישים

המעצבת סטלה מקרטני נמנעה משימוש בעור ובפרווה הרבה לפני שהמילה "קיימות" נכנסה לאופנה ■ עכשיו היא מחקה את עמידותו של המשי החזק בטבע, מהסוג שטווים עכבישים

עדינה בר שלום / צילום: איל יצהר

עדינה בר-שלום קיבלה הצעה להצטרף ל"יש עתיד"

בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף, נפגשה עם יאיר לפיד מספר פעמים ואינה שוללת חבירה למפלגתו

ערן ואנונו / צילום: שלומי יוסף

"יכולנו להמשיך לחלוב, אבל הבנו שהולך להיות צונאמי דיגיטלי"

אחרי 6 רבעונים של ירידה בהכנסות על רקע פיתוח מערכת חדשה שתחליף את הישנה שלה, לייבפרסון חזרה להראות סימנים של צמיחה ■ המנכ"ל בישראל, ערן ואנונו, מספר על ההחלטות והמחירים

יעקב ליצמן / צילום: אוריה תדמור

משבר הרכבת: לא-יהודים יבצעו את העבודות ברכבת בשבת

(עדכון): שר הבריאות מעביר היום מסר חד לראש הממשלה בו הבהיר כי אם במהלך השבת ייערכו עבודות תשתית ברכבת הוא יתפטר מהממשלה ביום ראשון ■ "המשך הפיכת יום השבת ליום השיפוצים הלאומי של רכבת ישראל מהווה פגיעה חמורה במסורת ישראל"

בנייה בפתח תקווה / צילום: תמר מצפי

תם הדיון בבג"ץ בעתירה נגד תוכניות הבנייה בפ"ת וכפר סירקין

יו"ר ועדת תושבי פתח-תקווה וחבר מטה המאבק לבינוי שפוי: "אנחנו אופטימיים. בית המשפט מבין מה זה הותמ"ל, ואני מקווה שיקבל החלטה לטובתנו"

ג'ורג' פפנדראו / תמונה באדיבות המצולם

"פריימריז פתוחים נותנים קול לצעירים ולאוכלוסיות לא מקושרות"

במרצ יחליטו בחודש הבא אם לפתוח את השורות ולאפשר גם למי שאינם חברי המפלגה להשתתף בפריימריז פתוחים ■ ג'ורג' (יורגוס) פפנדראו, לשעבר ראש ממשלת יוון וכיום נשיא האינטרנציונל הסוציאליסטי, מספר בראיון מיוחד על היתרונות בפריימריז פתוחים ומשוכנע שהם סייעו להחזרת השמאל לשלטון ביוון ■ הפּלוג+