גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יפן, שהמציאה את הוורקוהוליזם, אומרת לעובדים: "לכו הביתה!"

חברות יפניות משנות הרגלים של שנים ויוצאות מגדרן כדי למנוע עבודת יתר של עובדיהן במטרה להגדיל את הפריון ■ מוזיקה חזקה, התראות מהמנכ"ל ונעילה של מחשבים הן חלק מהאמצעים שהחברות נוקטות כדי לעודד את עובדיהן לסיים את יום העבודה

עובד יפני בסוף יום עבודה. המחויבות לעבודה הייתה פעם מוסכמה בלתי מעורערת / צילום: רויטרס, Issei Kato
עובד יפני בסוף יום עבודה. המחויבות לעבודה הייתה פעם מוסכמה בלתי מעורערת / צילום: רויטרס, Issei Kato

השעה היא שש בערב והמוזיקה המתנגנת במטה חברת הבנייה מיצוי הום מתחלפת לפתע לקטע מתוך סרט הקולנוע "רוקי". כאשר החצוצרה המוכרת מנגנת תחילה, ההקלדה והשיחות נעצרות. כל העובדים מתרוממים ממושביהם.

"אני מסיימת לכתוב אי-מיילים ואלך הביתה ב-6:20", מכריזה אשה.

"אני אעבוד על בחירת מתמחים ואעזוב ב-6:30", מודיע גבר עמית.

טקס לסגירת יום העבודה

סביב האולם, העובדים משתתפים כל אחד בתורו בטקס סגירת היום שאמור לחסוך שעות נוספות ולהעלות את הפריון. החברה מקווה שהמוזיקה הקצבית תעודד את העובדים "להעביר להילוך גבוה" ולסיים את עבודתם, אומר דובר החברה, נובומסה טנאקה.

במדינה שבה מחויבות לעבודה הייתה פעם מוסכמה בלתי מעורערת - ביפנית קיימת מילה ל"עבודה עד מוות", "קרושי" - המנהלים יוצאים כעת מגדרם כדי למנוע עבודת יתר של עובדיהם.

בדייוואה האוז, חברה קבלנית יריבה למיצוי הום, החברה התקינה תוכנה במחשבים של העובדים כך שאם הם עובדים שעות רבות מדי, מופיע על הצג תצלום של המנכ"ל שמזהיר אותם להפסיק. אחר כך, התוכנה נועלת את המחשב.

על אף ששעת העוצר הרשמית בחברה היא תשע בערב, יש בדייוואה האוז כמה עובדים עבריינים שנשארים בבניין גם בשעה הזו, אומר אחד ממנהלי החברה, מוריטקה נוהמורה. חלקם אינם משיבים לצלצולי הטלפון של המרכזייה, בתקווה להימנע מחשיפה שלהם. אחרים מסתתרים ועובדים מהדירה לדוגמה שהוקמה עבור לקוחות החברה.

ההנהלה הגיבה במבצע SC, ראשי התיבות של "צלצול פתע". הם מתקשרים למספרי הטלפון הישירים של העובדים החשודים ולדירות לדוגמה, ומורים לכל מי שעונה לטלפון לעזוב את המקום.

יפן הופכת למעבדה לניסוי בשאלה אם מדינה יכולה להשיג יותר תפוקה עם פחות עובדים ופחות שעות עבודה. עד כה, מוסר העבודה היפני האגדי לא עזר לכלכלה. יפן בקושי צמחה לאורך מרבית רבע המאה האחרון, ורמת הפריון של העובד היפני הממוצע שווה רק לשני שלישים מזו של עמיתו האמריקאי, פער שנשאר רחב באותה מידה.

ולא פחות חשוב, היצע בני האדם שמוכנים לעבוד עד אפיסת כוחות מתייבש. עם אוכלוסייה מתכווצת, יפן צריכה לפנות יותר לאמהות של ילדים רכים בשנים, לקשישים ולזרים כדי למלא את המחסור.

"יש כבר מחסור בעובדים", אמר נוהמורה מדייוואה האוז. "הקיום של החברה שלנו בסכנה".

ראש הממשלה שינזו אבה הפך את "הרפורמות בסגנון העבודה" לנדבך חשוב במצע של מפלגת השלטון שלו.

הוא אומר שחברות צריכות לארגן מחדש את סביבת העבודה כדי שהעובדים יוכלו להיות פרודוקטיביים יותר בשעות היום, וללכת הביתה בלילה. הוא מנסה להרחיב את מעונות היום לילדים בעוד 500,000 מקומות בסוף שנת התקציב הנוכחית (מארס הקרוב) כדי לגייס יותר נשים לכוח העבודה.

כבר עכשיו מספרן העולה של הנשים העובדות סייע לכלכלת יפן לרשום את רצף הצמיחה הארוך ביותר שלה בתקופה של יותר מעשר שנים.

פריון העבודה בעולם

אידיאל העבודה עדיין פופולרי

הכיוון ברור, אבל החברות מגלות שדרושה עבודה קשה כדי למנוע עבודת יתר. האידיאל המוטמע בתשדיר פרסום בטלוויזיה למשקה אנרגיה משנות ה-80 עדיין פופולרי: "אתה יכול להילחם 24 שעות ביממה, איש עסקים יפני?".

טקאקי נישי, מנכ"ל Ajinomoto, החברה שהמציאה את מונוסודיום גלוטמט, משפר הטעם הנפוץ ביותר בעולם, ב-1908, מוצא את עצמו לעתים תכופות משתתף בישיבות באורך של שלוש שעות שבהן משתתפים 80 מנהלים שנאלצים להאזין לדיווחים של כל אחד מהם. "יש הרבה ישיבות חסרות משמעות", הוא אומר. "ישיבות צריכות להיות דיונים לצורך קבלת החלטות, ואינן מיועדות להקשבה לאנשים שמקריאים דוחות שלהם".

החברה הפחיתה את אורך יום העבודה הרגיל ב-20 דקות, לשבע שעות ו-15 דקות, והורתה לעובדיה ללכת הביתה ב-4.30 אחר הצהריים. "הביצועים לא ירדו כתוצאה מכך", אומר נישי.

יואוסוקה זוסוקי, איש מכירות בן 40 של Ajinomoto, אומר שכעת יש לו יותר פנאי להשגיח על שני בניו. "הייתי מגיע לארוחות ערב בבית רק יום או יומיים בשבוע. ביתר הימים הייתי אוכל לבדי או עם לקוחות. כל זה השתנה עכשיו", הוא אומר.

יתרון אחד של המדיניות החדשה הוא שמירה על יותר נשים עובדות בחברה, אומר נישי. הוא נהג לחשוב שחופשת הלידה שהחברה מציעה והורדת שעות העבודה לאימהות עובדות יספיקו לשם כך.

אבל "נשים רבות אמרו שהן מעדיפות להתפטר מאשר להעביר יותר נטל לעמיתים הגברים שלהן על ידי יציאה מוקדמת מהעבודה. לכן החלטנו שכל העובדים יעזבו מוקדם".

בחברת מיצוי הום, המוזיקה מהסרט רוקי היא רק חלק ממסע יעילות שנמשך כל היום. החברה משנה את מוזיקת הרקע גם בשעות 9 בבוקר, 12 בצהריים ו-3 אחר הצהריים. "כך הם יודעים, למשל, שיש להם עוד שלוש שעות עד סוף היום כשהם שומעים את המוזיקה של 3 אחה"צ", אומר מקוטו מצ'יאמה, מנהל במחלקת משאבי אנוש.

אחד העובדים במחלקה הזו, טומונורי צוקהרה, בן 32, אומר שהוא נהג לעבוד עד תשע או עשר בלילה, אבל כעת הוא מנסה לעזוב זמן קצר אחרי המוזיקה של רוקי כדי לעזור לאשתו, שילדה לא מכבר את התינוק הראשון שלהם.

- מה יקרה לשלווה בבית?

"כשהתינוק מתחיל לצרוח, הוא מחזיק אותו בשבילי וגם עוזר לי לרחוץ אותו", אומרת אשתו הרונה, שמתארת התנהגות שנחשבה פעם לזרה מאוד ללוחמי שוק העבודה מהדורות הקודמים.

מצד שני, ייתכן שקיצור שעות העבודה במשרד יבוא על חשבון השלווה בחיי הבית, בייחוד מפני שהבעלים חוזרים הביתה מוקדם. "החברות שלי אומרות שהן לא צריכות את הבעלים בבית, מפני שהם לא באמת עושים עבודות בית", אומרת מגומי קיטגאיטו, עקרת בית שיש לה שני ילדים.

בעלה, קיאיצ'י קיטגיאטו, איש נדל"ן, מסכים לדברים. "אני יודע שמבחינת הנשים, בעל בבית זה נטל", הוא אומר. הוא עובד שעות רבות וזה לא ישתנה. "אני לא יכול לחיות כמו שאבה (ראש הממשלה) רוצה".

עוד כתבות

רמי ברכה / צילום: תמר מצפי

על רקע טענות להטרדות מיניות: רמי ברכה מתפטר מקרן פיטנגו

ביום רביעי האחרון השעה עצמו ברכה מקרן הון הסיכון שבה היה שותף, וזאת לאחר פרסום התחקיר בתוכנית "עובדה", שבו נטען כי הטריד מינית עובדות ויזמיות וכי ביצע מעקבים אחריהן ואחרי עיתונאיות שבפני התלוננו

בזק / צילום: איל יצהר

חדש בבזק: דירקטורים לא יוכלו להכניס סלולריים לישיבות

חקירת הרשות לניירות ערך גילתה כי דירקטורים העבירו הודעות לשאול אלוביץ' מתוך ישיבות הדירקטוריון

פוטין / צילום: רויטרס

בסך-הכול הרוסים מרוצים - והם העניקו לפוטין עוד 6 שנים

בתום מערכת בחירות צפויה מראש וללא תחרות אמיתית זכה אתמול נשיא רוסיה בכהונה נוספת ■ החוזה החברתי שכתב פוטין עם האזרחים מציע להם תנאי חיים משופרים והילה מחודשת על הבמה העולמית, בתמורה להגבלת חירויות פוליטיות

הראל ויזל / צילום: איל יצהר

"נסגרו מותגי אופנה שלא מתאימים לשוק הישראלי; כאב לב"

על רקע הדוחות החיוביים ויוצאי הדופן לטובה בענף האופנה שפרסמה קבוצת פוקס, מדבר בעל השליטה והמנכ"ל הראל ויזל על הקריסות האחרונות בענף, מתייחס לאתגרים בתחום ומקווה שגם בישראל יינתן פטור של 75 דולר לכל מי לרוכש אופנה מקומית

ענבל אור / צילום: איל יצהר

העליון דחה את ערעור ענבל אור על צו הפירוק וכינוס הנכסים

השופט דוד מינץ מתח ביקורת על התנהלותה של יזמת הנדל"ן: "התנהלות כספית שהביאה להידרדרות בלתי נמנעת"

יהודית וקובי ריכטר / צילום: יחצ

המרוויחים הגדולים מאקזיט אורבוטק: משפ' ריכטר וכלל ביטוח

משפחת ריכטר יוצאת מהעסקה עם 280 מיליון דולר, וכלל ביטוח - עם אקזיט בשווי 167 מיליון דולר

ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס    Joshua Roberts

פאואל יעלה את הריבית מחרתיים, השאלה היא עוד כמה פעמים

ביום ד' - החלטת הריבית הראשונה של יו"ר הפדרל ריזרב החדש

קרנית פלוג / צילום: פלאש 90

בנק ישראל: ביטוח סיעודי ממלכתי יעלה 4.5 מיליארד ש' לשנה

בדוח הסופי שלו על הביטוח הסיעודי הבנק אינו ממליץ במפורש על הנהגת ביטוח ממלכתי לכלל האוכלוסיה ■ בנק ישראל מציין כי ביטוח ממלכתי, במובנים רבים חסכוני יותר מההוצאה על ביטוח פרטי

שבבים / צילום: שאטרסטוק

אורבוטק לא לבד: חברות השבבים "האפורות" הפכו ללהיט

בעוד שהרבה יותר כיף לשמוע על הדברים המלהיבים והמרגשים בתעשיית ההייטק, בשנים האחרונות קיימת עדנה מחודשת דווקא לחברות השבבים, דבר שבא לידי ביטוי בשיעורי הצמיחה של החברות ובביצועי המניות שלהן ■ פרשנות

גיא רגב, מנכ"ל גאון אחזקות / צילום:יחצ סיון פרג'

מכירת הקרקע בצריפין סידרה לקבוצת גאון רווח ענקי

הרווח הנקי השנתי של החברה לייצור צינורות עמד על 220 מיליון שקל, פי 11 לעומת 2016 ■ המנכ"ל גיא רגב נהנה ממענק של יותר מ-3 מיליון שקל

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

יורוקום: חברה במשבר מחפשת רוכש

בית המשפט המחוזי בתל אביב ידון היום בעתידה של קבוצת יורוקום ■ נכון לעכשיו אין אף משקיע באופק לאחר שאיש העסקים נתי סיידוף החליט לסגת מהעסקה ■ התוצאה: יורוקום בדרך לפירוק, ודוד גרנות, בדרך להפוך לאיש החזק בבזק לתקופה ארוכה

סוחר מודאג בוול סטריט / צילום: Brendan McDemid, רויטרס

וול סטריט: פייסבוק צנחה בכ-7% וגררה את המדדים לירידות

הירידות החדות של פייסבוק בעקבות דליפת מידע ■ אפל ריכזה עניין בזכות פיתוח חדש ■ אורבוטק עלתה לאחר שדיווחה על רכישתה

אייל רביד / צילום: אייל יצהר

רשת ויקטורי מסכמת שנה חיובית; מציגה זינוק גדול בהכנסות

הקמעונאית מציגה צמיחה של 15% במכירות ב-2017 ורווח נקי של 32 מיליון שקל, ומעוניינת לרכוש עוד סניפים, אחרי שבשנה האחרונה פתחה 4 חדשים

 כריסטופר ווילי בראיון וידאו ל"גרדיאן" / צילום: מתוך "הגרדיאן"

כך ייעשה לאיש שהעז להתעסק עם פייסבוק

הוא נחסם לצמיתות לא רק ממנה, אלא גם מוואטסאפ ומאינסטגרם שבבעלותה - מהלך חריג ביותר ■ במקביל בודקת הרשת החברתית אם פסיכולוג שעובד בה היה מעורב בדליפה

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א ייפתח על-רקע ירידות אמש בוול סטריט

היום בגזרת הדוחות הכספיים: איילון פרסמה דו"ח מקדים, אבגול, אלביט מערכות ופרוטרום

מל"טים חדשים של APG /צילום: APG

APG חושפת סדרת מל"טים חדשה: ממריאים ונוחתים אנכית

יאיר דובסטר: "משפחת המל"טים שאנו חושפים היא 'שוברת שוק', כלי הטייס שמשתייכים אליה מאפשרים מתארי טיסה רגילים תוך מעבר מטיסה אנכית לטיסה אופקית ולהפך"

הראל ויזל / צלם: אמיר מאירי

נגד המגמה: רשת פוקס שיפרה את ההכנסות ואת הרווח ב-2017

החברה מייחסת את השיפור לצמיחת שטחי המסחר וכן לעלייה בפעילות מרבית המותגים שלה ■ שכרו של המנכ"ל הראל ויזל אשתקד - 5 מיליון שקל

הטמגוצ'י המקורי והגירסה החדשה / צילומים: רויטרס

היישר משנות ה-90: הטמגוצ'י חוזר עם מציאות מוגברת

המשחק זמין כבר להורדה לאייפון ולאנדרואיד ■ לצד האכלה, טיפול במחלות והשכבה לישון, המשתמשים גם יוכלו לצלם תמונות סלפי יחד עם חיית המחמד הווירטואליות שלהם

איציק קוטלר / צילום: באדיבות SafeBreach

חברה ישראלית: שירות גוגל נגד וירוסים עלול לעזור להאקרים

מחקר של הסטארט-אפ SafeBreach, שגייס הון מסקויה, HP ושלמה קרמר, מעלה שאפשר להוציא מידע רגיש ממחשבים שלא מחוברים לרשת ■ היכולת מתאפשרת בעזרת תוכנות האנטי-וירוס המותקנות בהם

רן ארז / צילום: שלומי יוסף

ארגון המורים: תקציב של 154 מ' ש' - אפס שקיפות ומנגנון מנופח

בבחירות לראשות ארגון המורים שיתקיימו השבוע ייקבע האם רן ארז ימשיך לשלוט בתקציב הענק ■ "גלובס" חושף את תקציב הארגון: מגביית דמי חבר בסך 50 מיליון שקל, ועד תשלום משכורות של 26 מיליון שקל ■ רן ארז: "בלי מורים, אין לנו במדינה הזאת כלום, לא טייסים ולא מהנדסים"