גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בין הביטוח הסיעודי לשכר המורים: כל הדרכים לחמוק ממהפכה

בסיפור של הביטוח הסיעודי כל הצדדים כשלו: החברות המשווקות והסוכנים, הלקוחות וכמובן הרגולטורים ■ כולם מכרו או קנו מוצר בלי כיסוי ■ המזל הוא שריבוי האשמים מביא איתו גם ריבוי של גורמים שנדרשים לשאת באחריות

ביטוח סיעודי / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ביטוח סיעודי / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ה-30 בנובמבר, יום חמישי. מהדורות החדשות של השעה 6:00 יבשרו על הסרת איום השביתה במשק בעקבות פריצת דרך שהושגה לפנות בוקר בשיחות המרתוניות שהתקיימו בין נציגי משרד האוצר, משרד הבריאות וההסתדרות הכללית. במרכז המתווה המוסכם: תוקף הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים יוארך פעם נוספת בחודשים ספורים בלבד, למרות התנגדותה של מנהלת רשות שוק ההון, דורית סלינגר; חברות הביטוח יחויבו לשווק פוליסה אחידה עם מענה בסיסי ובמחיר אטרקטיבי; קשישים ומקבלי קצבאות הבטחת הכנסה ייהנו מסבסוד ממשלתי עבור אותו מוצר ביטוחי; ותקציב האשפוז הסיעודי יגדל באופן מדורג (המטרה המרכזית היא להפסיק עם מבחני ההכנסה שחלים כיום גם על בני משפחתו של המטופל הסיעודי).

מה לגבי האזהרות מפני הזדקנות האוכלוסייה שמחייבת העלאה במס הבריאות או תוספת משאבים ממשלתית? הצדדים יסכימו על הקמת צוות מיוחד (חלילה לא "ועדה" שנשמעת כמו מריחה) שייבחן פתרונות ארוכי טווח, לרבות השקת ביטוח סיעודי ממלכתי של ממש - רצוי ללא העלאת מסים המנוגדת לעיקרון העקבי של שר האוצר, משה כחלון. זה יהיה אוסף של פשרות, חבילה של תוכניות אפויות למחצה, "להשאיר את הכבשה שלמה ואת הזאב שבע", כמו שאמר לי אחד הגורמים בעניין. משהו שיוצג כהישג בסוף 2017 בתקווה שלא יהפוך למחדל בדוח מבקר המדינה של 2021.

עד כאן העתיד. בסיפור של הביטוח הסיעודי כל הצדדים כשלו: החברות המשווקות והסוכנים, הלקוחות (ועדים ומעסיקים כאחד) וכמובן הרגולטורים. כולם מכרו או קנו מוצר בלי כיסוי, לפחות ברגעים שבאמת צריך אותו. המזל הוא, אם אפשר לדבר על מזל במקרה כזה, שריבוי האשמים מביא איתו גם ריבוי של גורמים שנדרשים לשאת באחריות. סלינגר לא יכולה לזרוק את זה על חברות הביטוח, חברות הביטוח לא יכולות לזרוק את זה עליה, יו"ר ההסתדרות ניסנקורן לא יכול להפיל הכול על כחלון, וכחלון לא יכול לגלגל את זה בחזרה אל יו"ר ההסתדרות.

תוסיפו לכל זה את דוח מבקר המדינה האחרון שלא חסך מאיש, ותקבלו מחזה נדיר של נבחרי ציבור, פקידים ורגולטורים שיושבים יחד "אשכרה" כדי למצוא פתרון מוסכם. "יש שיח שנראה יותר אמיתי מתמיד", אמר לי אחד הגורמים המרכזיים שמשתתפים בשיחות, כשבמקביל גם שר הבריאות, יעקב ליצמן, החל לדבר על התקדמות משמעותית.

ההתנגדות העיקשת של כחלון להעלאת מסים אמורה הייתה להסיר לחלוטין מהשולחן את תוכניתו של ליצמן להוביל ביטוח סיעוד ממלכתי שימומן באמצעות תוספת של 0.5% במס הבריאות. אלא שעודפי הגבייה ממסים, שכל יום רק הולכים ותופחים (המספר החדש מדבר על 19 מיליארד שקל), משאירים את היוזמה על סדר היום לפחות מבחינת משרד הבריאות וההסתדרות, עם שינוי "קל" בזהות הגורם המממן - המדינה במקום הציבור.

במשרד האוצר מדגישים כי מדובר בכסף "חד-פעמי" שלא ניתן לבסס עליו תוכניות שמחייבות תוספות קבועות, אבל בירושלים יש מי שמשוכנע כי החד-פעמיות הפכה כבר לשיטה: קובעים תחזית גבייה שמרנית עד כדי פסימית, מייצרים במקביל מערכת של תמריצים המעודדת חברות בין היתר לוותר על "רווחים כלואים", ואז בסוף מדווחים על "הפתעה" בהיקף הגבייה.

חיפוש פשוט בגוגל יגלה לא מעט הפתעות חד-פעמיות כאלה בשנים האחרונות. במערכת הבריאות לא מעזים לדמיין אפילו מה אפשר היה לעשות עם 19 מיליארד שקל, סכום שעדיין נמוך בכ-5 מיליארד שקל בכדי להדביק את הפער העצום מול ההוצאה הלאומית לבריאות במדינות ה-OECD (9.8% מהתוצר לעומת 7.4% בישראל). עם סכום כזה, כך לפי אחד הגורמים, אפשר היה להגדיל את התקציבים לשירותים החברתיים ב-4-5 מיליארד שקל בכל אחת מהשנים הקרובות, וגם על זה היו אומרים תודה. חד-פעמית, כמובן.

קפיטליסט עם חמלה

בימיו האחרונים של כחלון בליכוד, כשדילג בין משרד התקשורת למשרד הרווחה ורגע לפני שהודיע על "פסק זמן מהחיים הפוליטיים" (תודו שלא באמת האמנתם), הוא נהג להדגיש בשיחות סגורות את ההבדל התהומי לכאורה בין הגישה הכלכלית-חברתית שלו לבין זו של ראש הממשלה. הוא סיפר איך נתניהו הסביר לסביבתו את הרציונל מאחורי מדיניות המיסוי שלו שפוגעת בחלשים ומיטיבה עם העשירים, באמצעות תשובה קצרה ומדהימה למדי: "כי חלשים יש יותר".

חצי עשור אחרי, כחלון מאמץ הלכה למעשה את הגישה של נתניהו כשהוא מתעקש על הפחתת מסים שתסייע בעיקר לחזקים ולא תהווה שום דרמה למעמד הביניים. לא עזרה עמדתה העקבית של נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, נגד הפחתה כזו, לא עזר גם המחקר של ה-OECD ממאי 2015 שמצא כי צמצום האי-שוויון באמצעות הגדלת תקציבים חברתיים תורם לא רק לחברה בריאה יותר, אלא גם לכלכלה צומחת יותר. לא עזר גם רב המכר של הכלכלן הצרפתי תומס פיקטי ("הון במאה ה-21") שיצא לאור שנה קודם לכן ואמר בדיוק את זה על גבי 696 עמודים.

הספר ההוא, שהתבסס על מחקר ואיסוף נתונים שקדני בן 15 שנה, חולל מהומה גדולה בעיתונות הכלכלית אבל לא הזיז דבר אצל קובעי המדיניות. החברתיות של כחלון מסתכמת בהפחתת מכסים על מוצרי חשמל או הנעלה ופה ושם סבסוד קל לצהרונים - אבל המדיניות היא אותה מדיניות של ימין ניאו-ליברלי עם קורטוב של "חמלה" וחיוך אמפתי.

להחזיר את דוח דוברת

ההצעה של משרד האוצר להעניק תוספות שכר גבוהות יותר למורים מתחילים על פני הוותיקים נראית נכונה לחלוטין ממבט ראשון, בעוד שההתנגדות של ארגון המורים נתפסת כצעד אוטומטי שמונהג על-ידי גילדה ישנה ושבעה יחסית. בפועל, ארגון המורים מבקש דווקא שכר התחלתי גבוה יותר מזה שהאוצר מציע (9,000 שקל ברוטו בחודש לעומת 8,000 שקל לפי הצעת האוצר), אבל דורש כי גם המורים הוותיקים יזכו לתוספות. האם זו דרישה מוגזמת? מורה עם ותק של 15 שנה מרוויח היום 10-13 אלף שקל בחודש, ורק אחרי ותק של 20 שנה הוא יכול להגיע עד 14,419 שקל בחודש. בארגון המורים סבורים, רחמנא ליצלן, ששכר כזה ראוי לקבל כבר אחרי 10-15 שנה.

הבעיה הגדולה יותר, ובזה שני הצדדים אשמים, היא שהמדינה והמורים הולכים פעם נוספת לסכסוך עבודה שבסופו הסכם חדש בלי שחר של יום חדש. עוד מאותו הדבר, בלי שינוי אמיתי שכולל גם את ההורים והתלמידים. לשינוי הזה קוראים דוח ועדת דוברת והוא שוכב במגירות של משרד החינוך מאז 2005. הוועדה המליצה גם היא על תוספות שכר משמעותיות בדגש על שכר התחלתי ראוי יותר, אבל גם על מעבר דרמטי לחמישה ימי לימוד שמייצר בפועל יום לימודים ארוך שמייתר, בין היתר, את הצהרונים ואת העלויות שלהם להורים. ההמלצות כללו גם את קיצור החופש הגדול והענקת סמכויות רבות יותר למנהלים. ההתנגדות העיקרית של המורים לדוח דוברת נבעה מהמלצה אחת דרמטית שכללה פיטורי אלפי מורים - המלצה שלא תחזור עוד לאור קצב הגידול במספר התלמידים והביקוש למורים נוספים. למעשה, על רקע הצפיפות בכיתות, משרד החינוך החל ליישם בשנים האחרונות פיילוט של "שני מורים בכיתה" - משהו שלא מסתדר ממש עם פיטורים.

אם משרדי החינוך והאוצר מעוניינים במהפכה אמיתית שתחולל שינוי של ממש במערכת לטובת כל הגורמים מהתלמיד דרך המורה ועד להורה, דוח דוברת צריך לחזור לשולחן המו"מ כתנאי לכל תוספת שכר. בלי חרב הפיטורים שהונחה אז, ארגון המורים צפוי לתמוך ברוב ההמלצות המרכזיות. אם הוא לא יעשה כן, הציבור כבר לא יהיה עם המורים ולא יעניק להם את הרוח הגבית הקריטית במאבקים כאלה. זה גם יהיה המקום לבחון האם משרד האוצר באמת מעוניין ברפורמות חשובות, או רק לשלם כמה שפחות.

עוד כתבות

בנימין נתניהו  / צילום: איל יצהר

תיק בזק בחקירת המשטרה: צפי ל"התפתחויות דרמטיות"

כך מדווח הערב העיתונאי אמנון אברמוביץ' במהדורת יום ו' של חברת החדשות

קים יו ג’ונג , מון ג’יאה אין / צילום: רוייטרס - Yonhap via

טור אורח מסיאול: מה עומד מאחורי החיוך של קים ג'ונג-און?

רק לפני שנה, שליט צפון קוריאה איים להחריב את סיאול, וכעת הוא שלח את אחותו בראש המשלחת לאולימפיאדת החורף. מה רוצה קים ג'ונג און, ומה חושבים על כך בדרום קוריאה? ■ דברים שרואים משם

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס

האינטרסים העסקיים מאחורי ההפחדות מפני גוגל ופייסבוק

אנשי תקשורת, אויבים מרים בשגרה, התאחדו במכתב משותף נגד הפניה של תקציבי פרסום מלפ"מ לגוגל ופייסבוק. מה עומד מאחורי זה? ■ פרשנות

תובל שומוט / צילום: איל יצהר

"המאמן אמר לי להתרכז בלימודים, כי כדורסלן גדול לא אהיה"

הפורטפוליו של תובל שומוט, מנכ"ל חברת קליקטייל, המנתחת התנהגות גולשים ■ "אנחנו עוזרים לחברות להבין למה אנשים עושים דווקא את מה שהם עושים, פסיכולוגיה דיגיטלית"

בנימין נתניהו  / צילום: איל יצהר

נתניהו במינכן: "לישראל מאגרי מידע רפואיים מהטובים בעולם"

ראשת קרן המטבע הבינלאומית קריסטין לגארד, החמיאה ליזמות הישראלית וציינה שהיא רואה שינוי עצום בחמש השנים האחרונות עם צמיחה ממצב של עשרות חברות טכנולוגיה ישראליות לכ-700 חברות בולטות

אוניברסיטת הרווארד / צילום: שאטרסטוק

צרות לקמפוסים: הרווארד, הוואי ואילינוי הימרו על שוק רגוע

אוניברסיטאות בארה"ב וקרנות פנסיה של עובדי מדינה גילו בשנים האחרונות את האפשרות להשיג תשואה יפה בזכות הימור על שווקים נטולי תנודתיות ■ אלא שהסערה האחרונה גוררת חשש גדול יותר: סכומי עתק מושקעים ברחבי העולם בהימורים על תנודתיות נמוכה

“עושה כרצונו", הבימה / צילום: ז'ראר אלון

תיאטרון | "עושה כרצונו" לא נופלת במלכודת הדמוניזציה

ההצגה "עושה כרצונו" על פי סיפורה הטרגי של אסתי וינשטיין ז"ל, יכולה הייתה להפוך להטפה המוקיעה חרדים. במקום זה היא בוחרת לספר סיפור מורכב באנושיות ראויה לציון ■ ביקורת

"תדגימי" צילום: מאיה לוזון

תיאטרון | "תדגימי" מגישה למערכת המשפט כתב אישום חמור

אחרי הצפייה ב"תדגימי" לא תשאלו יותר למה "היא לא התלוננה קודם", אלא תעריכו את האומץ שלה לעשות זאת

בודפשט / צילום: שחר כרמלי

הצצה לסצנה המחתרתית העכשווית של בודפשט

בירת הונגריה היא לא רק גשרים רומנטיים והדר אוסטרו-הונגרי מיושן ■ עם אמנות רחוב תוססת ופאבים בתוך מבנים הרוסים היא מזכירה כיום את ברלין

אושרת קוטלר / צילום: רמי זרנגר

"למדתי על בשרי למה נשים מפחדות לומר בגלוי מה עבר עליהן"

אושרת קוטלר, מוותיקות המגישות, היא קודם כל עיתונאית - דעתנית, סקרנית וכן, לא תמיד מעודנת ■ השנה השתרבב שמה לפרשות תקשורתיות שונות, אבל היא לא מתבלבלת לרגע ■ מגזין "פירמה" 

רוברט מולר . צילום: רויטרס

מכה לנשיא: כתבי אישום נגד 13 רוסים בחשד שסייעו לטראמפ

התובע המיוחד בוושינגטון: כל החשודים מועסקים כהאקרים בחברה בסיינט-פיטרסברג ■ על פי כתבי האישום, כמה מהחשודים קיימו מגעים עם אזרחים אמריקאים, אך אלה לא ידעו שהם משמשים מטרה למניפולציות ■ טראמפ: הרוסים עשו מה שעשו לפני שהקמפיין שלי החל; לא עשינו דבר רע" ■ פרשנות

ארוחת פסיפיק טיים של יא־פאן / צילום:  אוהד קב

הכירו את תפריטי האפריטיבו: מסעדות יוקרה במחירים נגישים

בשנה האחרונה מגישות יותר ויותר מסעדות תפריטים של ארוחות מוזלות בשעות הערב המוקדמות, לצד שתייה במחיר אטרקטיבי, לא פעם בחצי מהמחיר

דר אליאב בר / צילום מאיר המאירי

"מחלת השפעת היא עדיין הסיכון הגדול ביותר לעולם והחיסונים לא תמיד אפקטיביים"

ד"ר אליאב בר, חוקר מחלות זיהומיות ובכיר בחברת MSD, מוטרד מהחיסונים הלא אפקטיביים שיוצאים מדי שנה למניעת שפעת, נחרד מעמידות האנטיביוטיקה לחיידקים ומסביר איך העלייה בתדירות המין האוראלי הפכה את חיסון הפפילומה רלוונטי במיוחד לגברים ושינתה את הפוליטיקה של החיסון ■ ויש גם תשובה למשמיצים

בנימין נתניהו  / איור: גיל ג'יבלי

נתניהו מסתבך עם התקשורת, אבי גבאי שב לפזול לשמאל

רה"מ שאף להיטיב את הסיקור עליו, לסגור ערוץ, לצמצם תפוצת עיתון, להציע מיזוג ולחפש משקיעים ■ האובססיה לתקשורת הפכה את נתניהו ממנהיג בולט לחשוד בפלילים לפי המשטרה ■ פרשנות

עטיפת הדיסק

מוזיקה | האוסף החדש של צביקה פיק מפתיע באיפוק שלו

"הלהיטים הגדולים" של צביקה פיק הוא אוסף של כיף, אבל באופן מפתיע גם יודע לדקור את החיוך לפעמים ■ ביקורת

המזוודה הגרעינית המלווה את נשיא ארצות הברית / צילום: רויטרס -  Jonathan Ernst

רוחות המלחמה בין מוסקבה לוושינגטון חוזרות לנשב בעוצמה

שלושה עשורים מאז התפרקות ברית המועצות המתיחות שבה ■ במזרח התיכון, היה זה פוטין שאליו התקשר נתניהו ראשון לאחר הפלת המטוס השבוע ■ אלא שכעת לאמריקאים נמאס ■ ניתוח G

מצוקת מפקחי הבנייה / צילום: רפי קוץ

עבירות הבנייה הפכו לשטח הפקר והפקחים משלמים את המחיר

למפקחת אחת שרפו את האוטו; למפקח אחר ניפצו את הזגוגית; אחר חטף מכות ■ דרור פויר בילה יום בשטח ההפקר של עבירות הבנייה בישראל - וחזר עם תובנות מפחידות  ■ דוח G

כאן ועכשיו / צילום: באדיבות HOT

טלוויזיה | הסדרה "כאן ועכשיו" חסרת כנות באופן קיצוני

"כאן ועכשיו" הייתה אמורה להיות סאטירה, אבל מצפייה בארבעת הפרקים הראשונים לא נותרה אלא טרגדיה, בעיקר כי חתום עליה אחד היוצרים המשמעותיים בטלוויזיה - אלן בול ■ ביקורת

בניין הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

נעילה מעורבת בוול סטריט על רקע התפתחות בחקירה הרוסית

הפרקליט המיוחד מולר הגיש כתבי אישום נגד 13 אזרחים רוסים: "נקטו ב'לוחמת מידע' נגד ארה"ב כדי להביא לניצחון טראמפ" ■ קוקה קולה: הפסד של 3.6 מיליארד דולר בשל רפורמת המס

מזג אוויר, חורף, גשם, מטריה, זוג / צלם רויטרס

החורף חוזר לביקור: שבת קרירה עם מזג אוויר גשום

מערכת חורפית קצרה פקדה את כל חלקי הארץ במשך הלילה ותימשך לאורך יום שבת ■ קיים חשש לשיטפונות ותחול ירידה ניכרת בטמפרטורות ■ ביום ראשון הגשמים ייחלשו בהדרגה ובשני כבר תחול התחממות