גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"לים, מחפשים דרך להירגע? מדיטציה במשרד עשויה לעזור

יותר ויותר מנכ"לים בארה"ב פונים להרגעת המוח באמצעות התמקדות בכל נשימה ■ המדיטציה מסייעת להפחתת מתחים ולהגדלת את הפריון ■ חלק אפילו מעודדים את העובדים להקצות לכך זמן, ויש כאלה שאף מזמינים אותם לפעילות משותפת

מארק בניוף / צילום: רויטרס
מארק בניוף / צילום: רויטרס

כמעט בכל יום עבודה אחרי-הצהריים, אי. וי "ריק" גוינגס נעלם למשך 20 דקות מן המשרד הפינתי שלו או כשהוא בנסיעת עסקים. מנכ"ל טאפרוור ברנדס משלב את שתי כפות ידיו כדי להתחיל משהו שהוא עושה פעמיים ביום זה עשרות שנים.

"אני מכניס את עצמי למצב שבו אני יכול להיות לוחם מפני שאני ממוקד", אומר הבוס של יצרנית אריזות המזון הצבעוניות.

במילים אחרות, גוינגס עושה מדיטציה. במקרים רבים מדובר על הרגעת המוח באמצעות התמקדות בכל נשימה.

אינספור ראשי תאגידים רצים, מטפסים על הרים או מרחפים בגלשני אוויר בחיפוש אחר כושר פיזי ומנטלי אופטימלי. כעת, יותר מנכ"לים, בהם גם אלו של סיילספורס.קום, הול פודס מרקטס, אטנה ו-וויליאמס-סונומה, עושים מדיטציה כדי להפחית את המתחים שלהם ולהקפיץ את הפריון. וכמו גוינגס, כמה מהם עושים את זה במשרד.

למגמה המתחזקת הזו יש מבקרים, שאומרים שהיא עלולה לגרום לבעיות במקום העבודה. כשהרבה יותר מנכ"לים עושים מדיטציה מאשר לפני 10 שנים, הפעילות הזו יכולה להיראות כמו סיפוק של תאווה אישית, אומר ד"ר דיוויד ברנדל, פסיכיאטר וקואוצ'ר של מנהלים. "לרוב המועסקים אין את הזמן לעשות את זה".

כמה בוסים מעודדים את העובדים להקצות זמן עבודה למדיטציה. סיילספורס, חברת תוכנה בניהול איש מדיטציה לשעבר, מארק בניוף, מציעה "אזורי מודעות" (mindfulness zones) ב-14 מבנייני המשרדים שלה ברחבי העולם. העובדים יכולים "לעצור כדי להזמין שקט ואיזון" במרחבים שנקיים ממכשירי עבודה, אומרת דוברת של החברה.

המדיטציה הופכת את המנכ"לים לאפקטיביים יותר "ומנכ"לים קובעים את הסטנדרט לכל אחד אחר בחברה", אומר ביל ג'ורג', שניהל את יצרנית המכשור הרפואי מדטרוניק בשנים 1991-2001. הוא עצמו עושה מדיטציה משנת 1975. "בהרבה מקרים, הרעיונות הכי יצירתיים שלי הגיעו בזמן המדיטציה", לדבריו.

אבל ג'ורג' הסתיר את המדיטציה המשרדית שלו מעמיתיו במשך שני עשורים, כי "זה לא נראה הדבר הנורמלי לעשות".

בקבוצת Ultimate Fitness, רשת עולמית של חדרי כושר, המנכ"ל דיוויד לונג אומר שאחת מעוזרותיו נכנסה למשרדו הפינתי כשהוא פתח במדיטציית בוקר שם לפני שנתיים. הוא זוכר שהוא נזף בה, "תשאירי אותי לבד בתחילת היום".

כעת הוא מצטרף לעובדים אחרים בחדר המדיטציה של החברה, שנפתח הקיץ במטה שלה בבוקה ראטון, פלורידה. אבל עדיין קשה לו לעשות מדיטציה בעבודה. "כשאני במשרד, אני מופצץ בנושאים פנימיים", הוא אומר.

מנכלים

גוינגס מטאפרוור אומר שהוא כמעט אף פעם לא מדלג על המדיטציה שלו אחר הצהריים, מפני ש"אני צריך להיות בכושר טוב כדי לא לקבל החלטות רעות".

יש מנכ"לים שנתקלים בהתנגדות כשהם מקדמים מדיטציה במקום העבודה. זה קרה לג'ים ברנט, מנהל ומייסד (שותף) בגלינט בע"מ מרדווד, קליפורניה. חברת טק זו שהוקמה לפני ארבע שנים מסייעת לעסקים להגיב במהירות לסקרי העובדים המהירים שלה, שנחשבים למודדי דופק של עסק.

ברנט, שעושה מדיטציה זה 28 שנים, מציע לעתים קרובות לעוזריו 10 דקות של מדיטציה מודרכת בישיבות ההנהלה הרבעוניות מחוץ למשרדו. "כשעושים מדיטציה יחד, יש תחושה של קשר עם האחרים. אנחנו צוות טוב יותר כשאנחנו מרגישים מחוברים", הוא מסביר.

לפני השקת המדיטציה המודרכת הראשונה שלו בסוף 2014, ברנט הפציר במנהל השיווק הראשי שלו, ג'ים בל, ובחמישה מנהלים נוספים, להצטרף אליו כדי לנקות את הראש. "אין לכם שום מחויבות לעשות את זה", הוא הבטיח להם.

"כולנו באמת הולכים לעצום עיניים? זה מין מבחן?" חשב בל בזמנו. "מה יקרה אם אני אציץ?"

הוא החליט להשתתף, אבל "הייתה לי הרגשה לא נוחה עם זה. הרגשתי מוזר להיות בחדר ולעשות מדיטציה עם עמיתים שלי". ובכל זאת, לאחרונה הוא החל לעשות מדיטציה לבדו.

ברנט בקש לקבל משוב מהמנהלים הכפופים לו בחודש שעבר, אחרי ניהול המדיטציה בישיבת צוות הניהול האחרונה בקאונטרי קלאב מקומי. "שישה אנשים ממש אהבו את זה", הוא אומר. השניים הנותרים היו נייטרליים, אבל אמרו ש"צריך להמשיך לעשות את זה".

ד"ר ברנדל ראה מנהלים שעשו מדיטציה שגורמים בעיות אחרות. לפני כמה שנים הוא יעץ למנכ"ל שחברת הביומד שלו נזקקה בדחיפות לשדרוג של מערכות התוכנה שלה. עובדי החברה היו מתוסכלים מכך שהמנכ"ל לא עשה דבר.

המנכ"ל העדיף שהעובדים יירשמו לתוכנית המדיטציה של החברה במקום להשקיע "בשינוי הטכנולוגי שנדרש בחברה", אומר ד"ר ברנדל.

מדיטציה "זה לא לכל אחד", אמר קואוצ'ר המנהלים ללקוח שלו. "תוכנה משופרת יכולה להביא את התועלת הגדולה ביותר". אותו מנכ"ל שינה במהרה את דעתו על השדרוג, וצמצם את ההוצאה על הדרכת המדיטציה. היום, אומר ד"ר ברנדל, החברה במצב סביר.

עוד כתבות

יו"רית מועצת הכבלים והלוויין יפעת בן חי שגב / צלם: תמר מצפי

יו"ר מועצת הכבלים והלוויין: "להתיר מיזוגים בשוק הטלוויזיה"

בהתייחסות שהעבירה ד"ר יפעת בן-חי-שגב לחוק ההסדרים, שאמור לכלול רפורמות בתקשורת, מופיעה ביקורת על חלק מההמלצות - וגם על מה שנותר מחוץ לחוק: "מתווה רגולטורי שאינו מתייחס לפרטנר, סלקום ונטפליקס הוא מתווה חסר במקרה הטוב וחובבני במקרה הרע"

טל ז'רסקי / צילום: אוריה תדמור

"פגיעה בניטרליות הרשת? לא בטוח שזה גרוע כל-כך"

פרופסור טל ז'רסקי מאוניברסיטת חיפה לא נבהל מהרפורמה מעוררת המחלוקת בארה"ב ■ "זה יכול להביא לחדשנות"

בניין בנק ישראל / צילום: אריאל ירוזולימסקי

האינפלציה בישראל מתה עד להודעה חדשה

מדיניות ממשלתית, השקל החזק והקניות באינטרנט הן הסיבות המרכזיות מדוע האינפלציה נעלמה ■ היא גם לא צפויה לחזור

מלט הר טוב / צילום: יחצ

מלט הר-טוב: נסגור את המפעל ונפטר 120 עובדים

זאת בעקבות ההחלטה להטיל בלו על חומר הבעירה המשמש לייצור מלט ■ במפעל אומרים כי זוהי מכת מוות: "מאז שנכנסנו למשחק רק מנחיתים עלינו מכות ומורידים עלינו פצצות"

חברת הכנסת יעל כהן פארן / צילום: שלומי יוסף

הצעת חוק חדשה היום בכנסת: חובת דיווח של סגני שרים

ח"כ יעל כהן פארן מעלה את הצעת החוק על רקע החזרה של יעקב ליצמן לשר הבריאות דרך כרטיס ה"סגן שר" ■ לדבריה, אין מחויבות כלשהי כיום על סגני שרים לדווח, ובממשלה בה התפקיד כה נפוץ, צריכה להיות חובת דיווח

פיני מלכה / צילום:איל יצהר

יזמי כפר הנופש פלמחים לביהמ"ש: ביטול המכרז מנוגד לחוק

המדינה ביטלה בעקבות לחץ ציבורי את האישור שניתן לתוכנית לשמירת חוף פתוח ונגיש ■ החברות שזכו במכרז ב-2004 טוענות כי השקעה של עשרות מיליוני שקלים נזרקה לים

משתתפי הכנס / צילום: :תמר מצפי

"באג"ח הבורסה הצליחה, אבל בחלק המנייתי יש על מה לעבוד"

כך אמר אורי קרן, מנכ"ל משותף בילין לפידות, בכנס השנתי המשותף לפירמת הייעוץ העסקי דן אנד ברדסטריט ו"גלובס", שעסק בנושאים הבוערים בשוק: עתיד הבורסה, הרגולטורים, הסיכונים וההזדמנויות בבלוקצ'יין

שרה נתניהו  / צילום: ליאור מזרחי

היקף המשרה של שרה נתניהו עלה משליש משרה לחצי משרה

זאת החל מ-1 בספטמבר 2017 - כך עולה מהשלמת מידע שהעבירה עיריית ירושלים בעקבות עתירתו של העיתונאי בן כספית לפי חוק חופש המידע

מגרש ביד אליהו  / צילום:איל יצהר

עיריית ת"א מציעה מגרש למגדל של 300 יח"ד ביד אליהו

מחיר המינימום למגרש עומד על 330 מיליון שקל וייחכר לתקופה של 99 שנה ■ בעירייה מעריכים כי בסיבוב השני יהיו ביקושים רבים למגרש

העיתון / צילום: באדיבות: סרטי יונייטד קינג

קולנוע // ספילברג מאמין בעיתונות, והבמאי היווני שכדאי להכיר

"העיתון" הוא דרמה עשויה היטב שרוצה יותר מדי להיות יצירה חשובה ■ "להרוג אייל קדוש" הוא יצירה חד-פעמית ונדירה של אחד הבמאים המרתקים ביותר שפועלים כיום ■ ביקורת

youtube / צילום: שאטרסטוק

בחירה לא שגרתית: אנשי השיווק של 2017 - "היוטיוברים"

עפ"י איגוד השיווק, יוטיוב הפך להיות הטלוויזיה של דור ה-Z, ובהתאם הפכו היוטיוברים למנהלי הערוצים המובילים בקרב צעירים ואלה שמחליטים במה בני נוער יצפו בזמנם החופשי

דולרים שוחד אזיקים פשע משטרה / צלם: thinkstock

רשות המסים עצרה 3 קבלנים בגין עבירות מס ב-7 מיליון שקל

החשד: דרישת הוצאות על סמך חשבוניות פיקטיביות והשמטת הכנסות בהיקף מיליוני שקלים

חנות לכלים סניטריים / צילום: תמר מצפי

הצד האפל של מחיר למשתכן: התעשייה הנלווית לענף הנדל"ן מתחילה להיפגע

התעשייה המקומית והעסקים המשיקים לענף הנדל"ן רושמים ירידה תלולה במכירות ובכנסות ■ דקור ונגב היו רק סנוניות מתוקשרות

יוסף שפירא / צילום: דוברות הכנסת

ערב מכירת תעש לאלביט, דוח מבקר על ההפרטה

לאחר עיכוב של כשנה, הדוח נמצא בשלבי סיכום לקראת פרסומו ■ בתע"א וברפאל חוששים כי לאלביט יהיה כוח מונופוליסטי בתחום היבשה, וכי מאזן הכוחות בפיתוח הטילים ייפגע

יאיר גולדפינגר, בעל השליטה במדיפאואר / צילום: חברת מדיפאואר

יאיר גולדפינגר יגדיל חלקו בוויטסמוק ואת מעורבותו בניהולה

חברת הטכנולוגיה תבצע הקצאה פרטית של 6.5% מהונה תמורת 1.5 מיליון שקל שישלם גולדפינגר, ש"מעוניין להתמנות בעתיד לדירקטור בחברה"

מכס נתבג / צילום: איל יצהר

חשיפה: יחידת המכס הסודית של משרד הביטחון

כך עוברות סחורות אזרחיות ביחידת מכס שכפופה ישירות למשרד הביטחון ■ המשרד אישר את קיום היחידה, אך סירב למסור ל"גלובס" את רשימת הגופים האזרחיים הממשלתיים שעוברים דרכה

פול זינגר, מנכ"ל קרן אליוט / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מהלך קרן אליוט בבזק: מהלך אמיתי או סיבוב על המניה?

מאחר שבזק אינה יכולה להדיח את הדירקטורים שלה בעצמה, המהלך של אליוט נראה כניסיון לעשות סיבוב על מניית בזק וליהנות מדיבידנד

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הסנטימנט השלילי בוול סטריט עלול להגיע למסחר בתל אביב

אמש רשמו המדדים בארה"ב שינוי כיוון מדאיג ■ מוסדיים ישראלים רכשו את מניות כיל שהוחזקו בידי פוטאש ■ קרן אקטיביסטית החלה לפעול בבזק

אילת / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

היענות נמוכה במכרז רגיל לקרקע למגורים באילת

רק הצעה אחת הוגשה, לאחד משלושה מתחמים ■ ההצעה הוגשה בסכום הקרוב מאוד למינימום שנקבע

קרנית פלוג / צילום: רויטרס

ר' ההגבלים: "מתווה העמלה הצולבת לא נעשה בשת"פ עימנו"

בנק ישראל הודיע היום על הפחתה בעמלה הצולבת בכרטיסי אשראי מ-0.7% ל-0.5% במשך 6 שנים