הנקראות ביותר

עובדות ומתודולוגיה: כך עובדת "המשרוקית של גלובס"

רוצים לדעת מתי הפוליטיקאים נצמדים לעובדות ומתי הם מדייקים פחות? בשביל זה אנחנו כאן • אנחנו ב"משרוקית של גלובס" בודקים את כולם כל הזמן, כשהכלל היחיד שעומד לנגד עינינו הוא: האם האמירה ניתנת לבדיקה, והאם היא רלוונטית לשיח הציבורי • כל מה שצריך לדעת על מערכת בדיקת העובדות החדשה של "גלובס"

"המשרוקית של גלובס" - מערכת לבדיקת עובדות
"המשרוקית של גלובס" - מערכת לבדיקת עובדות

קצת על עצמנו: "המשרוקית של גלובס" היא מערכת שעוסקת בבדיקת התבטאויות פומביות של אישי ציבור, במטרה לתת לכם כלי חיוני לבחינה מושכלת וביקורתית שלהן. באמצעות בדיקה מהירה, מקיפה, מאוזנת ועניינית בזמן אמת של התבטאויות הנוגעות לענייני היום, אנחנו מבקשים להוביל שיח ציבורי ותקשורתי אמין יותר, מדויק יותר. כזה שמעוגן בעובדות.

בעידן הפייק ניוז הציבור זקוק לדבר אחד בלבד - לעובדות

loading

העקרונות המנחים אותנו הם דיוק, הקפדה על עובדות ופרטים ושימוש במקורות אמינים וגלויים (ללא שימוש במקורות אנונימיים), ללא קשר לזהות הדובר או לעמדה המוצגת באמירה הנבדקת. מערכת "המשרוקית של גלובס" פועלת בהתאם לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות והקוד האתי של הרשת הבינלאומית של ארגוני בדיקת העובדות, ה-International Fact-Checking Network (ה-IFCN).

חברי המערכת והמתנדבים שלנו פותחים כל בוקר בכמה שעות של עבודת קשבות. אנחנו מקשיבים לתוכניות הרדיו והטלוויזיה מאותו הבוקר, ועוברים על העיתונים ועל הרשתות החברתיות. עבודת הקשבות שלנו משקפת את החוק הראשון של בדיקת העובדות: קודם כל, צריך שיהיה מה לבדוק.

זה גם השלב הראשון שבו אנחנו מרגישים את הפערים בנוכחות התקשורתית של פוליטיקאים. "למה אתם בודקים רק ימנים?", שואלים אותנו. התשובה היא שכ-80% מהסיקור התקשורתי בארץ עוסק בחברי הקואליציה ורק כ-20% בחברי אופוזיציה, כך לפי נתוני חברת "יפעת" וביה"ס לתקשורת באוניברסיטת אריאל. ולכן, גם בבדיקות שלנו היחס דומה .

אבל גם המספרים האלה לא מספרים את כל הסיפור. כדי להבין אותו קצת יותר טוב, נצטרך לצלול לעומק תהליך בדיקת העובדות שלנו. אנחנו מתייחסים לכל בדיקה ולכל ציון בפני עצמם, ובודקים את מה שבא, מתי שבא. לכן, גם אם לעתים מתקבל רצף של בדיקות שעוסקות בצד אחד של המפה הפוליטית, זו אינה הטיה, אלא דווקא ההפך - דבקות במטרה שלנו.

אנחנו לא פועלים משיקולים של יצירת איזון מלאכותי, ולא נוותר על בדיקה מעניינת רק כדי לייצר מראית עין של סימטריה. יש שתי שאלות מרכזיות שאנחנו כן שואלים את עצמנו לפני שאנחנו מתחילים לבדוק אמירה: האם האמירה ניתנת לבדיקה? האם היא רלוונטית לשיח הציבורי?

איך מחליטים אם אמירה ניתנת לבדיקה?

הסינון הראשוני שלנו מתמקד באיתור עובדות, להבדיל מדעות ועמדות. "המשרוקית של גלובס" לא תבדוק אם מצבנו מעולם לא היה טוב יותר, אם נתניהו הוא ראש הממשלה הגרוע ביותר שכיהן בישראל, או אם הפרטה היא המדיניות הכלכלית הטובה ביותר.

לעומת זאת, חברי המערכת עטים בשמחה על נתונים מספריים; על תוכנם של חקיקה, פסיקה, וצעדי מדיניות; על השוואות לנעשה במדינות אחרות; על תקדימים היסטוריים, ועוד. הדרכים השונות לבדוק אמירה מגוונות ומפתיעות, ואנחנו מקווים להקדיש גם להן מאמר בעתיד.

השאלה השנייה - האם האמירה רלוונטית לשיח הציבורי? - מהותית יותר. פוליטיקאים מצטטים עובדות ונתונים כדי לתמוך בעמדותיהם. כאזרחים, אנחנו זקוקים לעובדות כדי לעצב את העמדות שלנו, ולבחור בנציגים שישרתו אותן בצורה הטובה ביותר. כשנבחרי ציבור אינם מדייקים בעובדות, הם מקשים עלינו להבין את המציאות שסביבנו ולפעול בה. במקרים כאלה, נקפיד לשרוק ולסמן שהאמירה לא נכונה, לא נכונה ברובה, חצי נכונה, או נכונה ברובה - ונתקן את החלק שאינו מדויק.

ומתי נדווח על אמירה נכונה?

רק כשהעובדות במרכזה מפתיעות ואינן מובנות מאליהן, כשישנה מחלוקת לגביהן, או כשהן סותרות תפיסות מקובלות (אך שגויות). שרת המשפטים איילת שקד, למשל, דייקה כשאמרה במספר ראיונות שבישראל קיים המספר הגבוה ביותר של עורכי דין לנפש בעולם - אך משום שזוהי עובדה ידועה יחסית, בחרנו שלא לבדוק אותה.

לעומת זאת, כששר החינוך נפתלי בנט ציין, למשל, ש חקירות הן לא סיפור גדול כי בכל הממשלות בעשרות השנים האחרונות היו שרים וראשי ממשלה שנחקרו , גם אנחנו הופתענו לגלות שהוא צודק. גם כשחבר הכנסת עבד אל-חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת) ציין שאין דירות דיור ציבורי ביישובים ערביים , הוא הכניס לדיון נתון חשוב על מדיניות הדיור בישראל. הציון "נכון" לא נועד לתת צל"ש לדוברים שדייקו בעובדות, אלא להביא לשיח הציבורי עובדות ונתונים רלוונטיים שאינם ידועים לכל.

בשורה התחתונה: לא תמצאו סימטריה בבדיקות המשרוקית. הפוליטיקאים שנשמעים יותר ומשפיעים יותר - נבדקים יותר. אמירות לא נכונות נבדקות יותר מאמירות נכונות. כן תמצאו אצלנו בדיקות מאוזנות, מקיפות וענייניות, של כל טענה עובדתית הרלוונטית לשיח הציבורי. אנחנו כאן כדי לתת לכם ידע וכלים לבחינה ביקורתית של המסרים והטיעונים שנבחרי הציבור שלנו משמיעים מדי יום, כי לפעמים הקלישאות נכונות: ידע הוא כוח.

אנשי צוות "המשרוקית של גלובס", שיביאו לכם בכל יום עובדה חדשה ומעניינת, הם: נעה ברק (עורכת ראשית), ארן רונדל (תחקירן ראשי), דרור שרון (תחקירנית ועורכת) ובעז רקוץ' (מנהל) .

איך עובדת השיטה שלנו

מדי יום מבצעת המערכת סריקה מקיפה של כלי תקשורת מרכזיים בישראל ושל רשתות חברתיות. חברי המערכת קוראים את העיתונים ואתרי החדשות, עוקבים אחר תוכניות האקטואליה ברדיו ובטלוויזיה ואחר חשבונות המדיה של אישי ציבור מרכזיים בישראל. האמירות שנבחרות לבדיקה הן כאלה המבוססות על עובדות שניתנות לאימות ושיש להן השפעה על השיח הציבורי בישראל .

כל אמירה שנבדקת מקבלת מאיתנו את אחד הציונים הבאים :

נכון - ההצהרה נכונה ומדויקת
נכון ברובו - ההצהרה נכונה ברובה אך יש בה מרכיב שאינו נכון או אינו מדויק
חצי נכון - חלק מההצהרה נכון וחלקה שגוי, או שהיא אינה כוללת פרטים מהותיים שעשויים לשנות את משמעותה
לא נכון ברובו - חלק קטן מההצהרה נכון ורובה שגוי, או שהיא מחסירה פרטים יסודיים באופן היוצר הטעייה מהותית לגבי משמעותה
לא נכון - ההצהרה כלל אינה נכונה
מטעה - ההצהרה יוצרת מצג שווא או רושם שגוי, אף שהיא מתבססת על עובדות נכונות

הציון לאמירה שמכילה יותר מטענה אחת נקבע על פי שקלול הציונים שניתנו לכל אחת מהטענות בנפרד. חוץ ממידת הדיוק של הנתונים והעובדות באמירה, השיקולים במתן הציון כוללים גם את ההקשר שבו נאמרה האמירה - מה אמר הדובר לפניה ואחריה, וכן את בחירת המילים של הדובר .

אמירה שנמצאה נכונה תפורסם רק במקרים הבאים: כאשר יש מחלוקת פומבית לגבי עובדות העומדות ביסודה; כאשר הפרטים או העובדות באמירה מאירים נושא כלשהו באור חדש או שונה מהתפיסה הרווחת לגביו.

כיצד עובד תהליך הבדיקה?

האמירות שנמצאות מתאימות לבדיקה עוברות לשלב התחקיר. התחקיר מתבסס תמיד על מקורות אמינים וגלויים, ובמידת הצורך תוך הצלבה של מספר מקורות. אמינות התחקיר חשובה מהפרסום שלו, ולכן תחקיר שלא נמצאו לו מקורות אמינים לא יפורסם. לאחר השלמת התחקיר נקבע הציון לאמירה בהחלטה משותפת של צוות המערכת והתחקירן האחראי. חשוב לציין שקביעת הציון נעשית על סמך הנתונים והמידע הקיימים בעת פרסום האמירה.

ואם נפלה טעות?

אם התגלתה טעות בעובדות, מערכת "המשרוקית של גלובס" תתקן אותה בהקדם האפשרי תוך פרסום עובדת התיקון, ופירוט בגוף הטקסט של הפרטים שתוקנו. אם הטעות שהתגלתה משפיעה על הציון שניתן לאמירה, גם הוא יתוקן בהתאם .

אנחנו ערים לכך שאנשים שונים עשויים להגיע למסקנות שונות לגבי אותה האמירה. אם קוראינו חולקים על פרטים כלשהם בבדיקה או על הציון שניתן לה, הם מוזמנים לפנות אלינו ולשלוח את הערותיהם. אם ההערות יתקבלו על ידי המערכת, דירוג האמירה ישונה בהתאם והתיקון יפורסם באתר.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות