צפו: המערכת הלוויינית החדשה שתחולל מהפכה בניווט בישראל

רמת הדיוק של מערכות הניווט בארץ צפויה להשתפר מ-10 מטרים למטר אחד בלבד – ולהפוך את חייהם של מאות אלפי נהגים וטייסים בישראל לקלים הרבה יותר ■ כל זאת, עקב הצבת מערכת ניווט אירופית שכוללת 3 לוויינים בטכניון בחיפה

פיצ'ר נסיעה משותפת וייז, גוגל, ניווט / צילום: וידאו
פיצ'ר נסיעה משותפת וייז, גוגל, ניווט / צילום: וידאו

בשורה מרגשת לטייסים ולנהגים: רמת הדיוק של מערכות ה-GPS בישראל צפויה להשתפר דרמטית – מדיוק של עשרה מטרים למטר אחד בלבד. זאת לאחר שתחנת הניווט האירופית EGNOS הוצבה השבוע בטכניון בחיפה. הקמת התחנה אמורה להשפיע לחיוב על התעופה בישראל, שהמרחב האווירי שלה הוא מהצפופים במזרח התיכון, ולשפר גם את אפליקציות הניווט המשמשות נהגים רבים.

המערכת, שנפרסה בעוד כ-50 תחנות ברחבי העולם, מורכבת מ-3 לוויינים ומרשת של תחנות קרקעיות. לווייני התחנה משדרים אותות המאפשרים למשתמשים לקבל מיקום מדויק בזמן אמת. הצבת התחנה היא חלק משיתוף פעולה בין סוכנות החלל האירופית, המסלול להנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה בפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון, ומפעל "מלמ" של התעשייה האווירית.

EGNOS תוסיף למידע המתקבל מלווייני הניווט האמריקאיים והרוסיים. בעתיד היא צפויה להתווסף למערך הניווט "מערכת גלילאו" – מערכת לווייני הניווט האירופית שעתידה לכלול 30 לוויינים ולשפר את נתוני המיקום בעולם כולו .