ירידות בסיום המסחר בניו יורק; הנפט איבד 3.5% וירד מתחת ל-45 ד'

בזירת המאקרו: הנתון הראשוני של מדד מנהלי הרכש לחודש ספטמבר ירד לרמת שפל של 3 חודשים ■ הנפט צנח לאחר פרסום כי מספר אסדות הקידוח הפעילות עלה ל- 418

סוחרים בוול סטריט/ צילום: רויטרס
סוחרים בוול סטריט/ צילום: רויטרס

יום המסחר האחרון לשבוע הדרמטי שעבר על וול סטריט (ו') הסתיים בירידות לאחר שאתמול הסתיים המסחר בעליות נאות.

 

בזירת המאקרו, פורסם נתון ראשוני של מדד מנהלי הרכש לחודש ספטמבר. קריאת המדד עומדת על 51.4 נקודות, הרמה הנמוכה שנרשמה מאז חודש יוני. יש לציין כי כל נתון מעל 50 נק' משקף התרחבות כלכלית.

שלשום, נזכיר, בתום ועידת השווקים הפתוחים (FOMC) המתוקשרת, הודיע הפדרל ריזרב כי הוא מותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי. במסיבת העיתונאים שלאחר ההכרזה, אמרה היו"ר ג'נט ילן כי היא צופה העלאת ריבית אחת ב-2016, ומכאן ניתן להסיק כי בהתכנסות חברי הפד לאחר הבחירות בארה"ב בדצמבר, יכריזו על ההעלאה. ההחלטה התקבלה ברוב של 7 מחברי הוועדה מול 3 מתנגדים.

"הסיבות להעלאת הריבית התחזקו, אך טרם הגיע הזמן לבצע את ההעלאה". אמרה ילן. חברי הפד צופים כעת העלאת ריבית אחת השנה ועוד שתי העלאות ב-2017. תחזיות מוקדמות יותר צפו כי השנה תהיינה שתי העלאות ו-3 העלאות ב-2017. חוזי הריבית מתמחרים היום סיכוי של כ-52% להעלאת ריבית בדצמבר.

נפט  ירד בשיעור חד לאחר שפורסם מספר האסדות הקידוח הפעילות בשבוע החולף שעלה ב-2 נוספות ל-418. העליה במספר האסדות הפעילות היא עליה מתמשכת וכוללת אסדות קידוח גז ונפט, מה שמגביר את חששות המשקיעים כי היצע מקורות האנרגיה המרכזיים (גז ונפט) ימשיך לעלות בשנים הקרובות. 

טוויטר אינק  הייתה הכוכבת של היום הזה, על רקע פרסומים אודות רכישה אפשרית של החברה. המועמדות לרכישה  Salesforce.com (סימול: CRMׁׂ), שמנייתה מאבדת 5% או חברת  Alphabet Inc שמנייתה נסחרת ללא שינוי משמעותי. 

לפי דיווחים, אפל  שוקלת לרכוש את קבוצת מכוניות המירוץ מקלארן , בעסקה שיכולה להגיע לשווי של מעל 2 מיליארד דולר. הקבוצה הכחישה את הדיווחים, אך מניית אפל עלתה בכל אופן והשלימה טיפוס של כ-20% ב-3 החודשים האחרונים.

מניית גו-פרו עלתה בחדות אתמול וננעלה במחיר של 16.11 דולר, על רקע השקת קו מוצרים חדש של החברה. המניה, שרחוקה מרמת השיא של 86.97 דולר, מצויה בתקופה חיובית ועלתה כ-20% בשבועיים האחרונים.

מניית מיילן  ריכזה עניין אתמול על רקע הביקורת הקשה שהושמעה כלפיה אמש ב שימוע שנערך בקונגרס . תרופת הדגל של מיילן הינה אפיפן, מזרק מציל חיים שנועד לטיפול חירום באלרגיות קשות באמצעות הזרקת אדנרלין. מיילן ננזפה קשות לאחר שהעלתה במהלך השנים האחרונות את מחיר התרופה מצילת החיים בלמעלה מ-500%: בשנת 2007 נמכרו 2 מזרקים בפחות מ-100 דולר, כאשר כיום המחיר עומד על סך של למעלה מ-600 דולר.

מניית יאהו  המשיכה לרכז עניין בעקבות הודעתה כי נפלה קורבן לגניבת פרטים מיותר מ-500 מיליון חשבונות לקוחות החברה .