הנקראות ביותר

"אי אפשר לרפא אנשים באמצעות מתמטיקה"

כך לדברי גלן דדה וריס, מייסד ונשיא חברת Medidata Solutions לניהול ניסויים קליניים ואיסוף ואגירת מידע קליני בענן, שנסחרת היום לפי שווי של כ-4.57 מיליארד דולר

חוקרת במעבדה / צילום: רויטרס
חוקרת במעבדה / צילום: רויטרס

העלות הגבוהה של תרופות חדשות, נושא שהסעיר את ארה"ב לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016, נובעת בעיקר מעלות הגבוהה של ניסויים קליניים בתרופות הללו, שעלותם יכולה להגיע למאות מיליוני דולרים והכישלונות בהם רבים ומתגלים לעיתים קרובות רק בשלבים מאוד מאוחרים של סדרת הניסויים.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, טוען כי ניתן להפחית את העלויות הללו על ידי הפחתת דרישות ה-FDA מחברות התרופות והעברת מבחן הבטיחות והיעילות במידה מסויימת לשוק החופשי.

לד"ר גלן דה וריס, מנכ"ל ומייסד חברת הניסויים הקליניים מדידאטה, יש רעיון קצת שונה – העברת הניסויים לעולם הביג דאטה והענן. לדבריו, גישה זו יכולה להוזיל ולקצר את הניסויים משמעותית, לאתר כישלונות פוטנציאליים הרבה יותר מוקדם ולקצר מאוד את התהליך. לדבריו, הדבר כבר נעשה במידה מסויימת כבר היום.

מדידאטה, שנסחרת לפי שווי של 4.57 מיליארד דולר ומנהלת ניסויים קליניים עבור 800 חברות, הוקמה לפני 18 שנה על ידי קבוצת מייסדים שכולם חוקרים בתחומי המדע והרפואה באוניברסיטת קולומביה. מאז הנפקתה ב-2009, רשמה מניית החברה תשואה של מעל 400%. "ייסדנו את החברה כחוקרים מתוסכלים שלא יכלו עוד לסבול את האורך, המורכבות והלוגיסטיקה הרבה הכרוכה בניסויים הקליניים הקלאסיים", אומר דה וריס. "התחלנו כבר אז בעבודה דרך האינטרנט והקמנו ענן לניסויים קליניים. כשפותח הסמארטפון, הבנו כמה משמעותית העבודה הזו יכולה להיות. בחמש השנים האחרונות, התחלנו לאגור את המידע באופן אינטגרטיבי, ולא רק כל ניסוי בפני עצמו".

דה וריס ישתתף היום במפגש של חברת bioforum, מרכז לימודים בתחומי התעשייה הביוטכנולוגית והמכשור הרפואי, ושל BeWell.il, IATI ו-Neura, שיתקיים הערב בתל אביב.

עוד בנושא גלובס טק


- האם ניתוח של מידע מנתונים שנאספו בעבר עבור ניסויים קליניים אחרים, הוא בעל תוקף מדעי שווה ערך להגדרת השערה, ואיסוף מידע כמענה להשערה זו, כפי שמכתיבה המתודה המדעית הקלאסית?

"מזל שאנחנו אנשי מדע ולא אנשי טכנולוגיה. יש חוקרים שטועים לחשוב שהם יכולים לרפא אנשים עם מתימטיקה, אבל הם לא עובדים עם מידע קליני אמיתי. אנחנו מאוד מכוונים לוודא שהמחקר שלנו תמיד עומד בכללי המתודה המדעית, וכמו בכל ניסוי מדעי אנחנו שואלים שאלה, ועונים עליה בעזרת הנתונים והכל זהה לניסוי קליני קיים מלבד העובדה שהנתונים כבר נאספו קודם.

"חייבים לקצר את מעגלי התגובה של הניסוי - הם כל כך ארוכים. בדיקת הבטיחות לבדה יכולה לארוך שנים ורק אחריה מופיעה בדיקת ייעילות שדורשת גם היא שנים. הסיבה שבכללה עד היום המתודה המדעית הנחתה אותנו לאסוף נתונים מחדש לגבי כל ניסוי, לקבוצת מחקר ולקבוצת הביקורת, היא שתמיד היה קיים החשש שזו לא בדיוק אותה הקבוצה. שיש הבדלים אחרים שיכולים להסביר את התוצאה הטובה יותר בקבוצת הניסוי. בעולם הביג דאטה, אנחנו יכולים לשלוט בהרבה יותר משתנים ולוודא כי אמנם מדובר בקבוצות זהות בכל משתנה משמעותי. אנחנו אפילו משפרים את המצב לעומת גיוס של שתי קבוצות רנדומליות לניסוי, כי אנחנו יכולים לוודא שהקבוצות דומות ולא שונות על פני כל המשתנים המשמעותיים.

"העוד שאנחנו 'מקריבים' את האיסוף הפיזי של הנתונים עבור קבוצת הביקורת בכל ניסוי מחדש, אנחנו זוכים בפרס אחר – איסוף נתונים הרבה יותר מדוייק. כבר שנים שואלים את הנבדקים: "כמה מדרגות אתה יכול לטפס לפני שנשימתך תהפוך מאומצת? האם הרגשת שרמת הכושר שלך משתפרת? היום אפשר לדעת בדיוק".

- אילו יתרונות נוספים יש לניסוי קליני בעולם הביג דאטה לעומת הניסוי הקלאסי?

"אנחנו יכולים לעשות הרבה יותר איטרציות בין ההשערה לתוצאה. הניסוי הופך כך להרבה יותר גמיש ומהיר (Agile). אנחנו יכולים לאסוף מידע על התגובה של החולה לתרופה, לשנות מינון, לבדוק את התגובה שוב, לבצע התאמה של סגנון חיים תוך כדי ניסוי. המתמטיקה מאפשרת לנו למצוא למהלך הזה את המקבילה שלו הכמויות הגדולות של המידע הקיים בענן, ולהשוות רכיבים שונים של טיפול.

"עוד יתרון הוא כמובן ההתאמה האישית של התרופות. חברת תרופות שמוציאה היום תרופה לשוק, תקבל את אותה תמורה אם התרופה הוכחה בניסוי כעוזרת ל-60% מהאנשים או אם היא הוכחה כעוזרת ל-65% מהאנשים. מה התמריץ שאנחנו יכולים לתת לאותה החברה לשפר את התרופה כדי להגיע ל-5% הנוספים? ניסויים שיראו את ההשפעה החיובית היתרה של תרופות מסויימות בפלחים מאוד מסויימים ולעומת זאת את חוסר ההשפעה בפלחים אחרים, תגרום לחברת התרופות לפתח תרופות שיעזרו לכמה שיותר מן הפלחים הצרים הללו, וזה ישדרג את התוצאה בסופו של דבר עבור הציבור כולו".

- החזון הוא ניסוי באדם יחיד?

"ברמה הרעיונית, כן. כמויות המידע הגדולות הקיימות לגבי כל אדם ולגבי האוכלוסיה כולה, כולל אנשים מאוד דומים לאותו אדם, אמורות לאפשר לנו לצפות איך אמור אותו אדם להגיב ללא תרופה, ואז לבחון את התרופה עליו ולראות אם יש שיפור מעבר לרף הבסיסי הצפוי של אותו אדם עצמו. זאת, אחרי שניבאנו מראש לאילו תרופות יש את הסיכוי הטוב ביותר להתאים לאותו אדם".

- האם גישה כזו תקל על האפשרות לבצע ניסויים בטיפולים שנחשבו עד היום לאלטרנטיביים, והמטפלים טענו כי הם אינם עומדים בניסוי הקליני משום שהטיפול פועל אחרת על כל אדם?

"אני מקווה כי ריבוי המידע יוזיל את הניסויים הקליניים ובאמת יאפשר לחקור גם טיפולים שההחזר הכספי הצפוי למי שמפתח אותם הוא לא במיליארדי דולרים. זה כולל גם את הטיפולים האלטרנטיביים וגם, למשל, מחקר בקומבינציות שונות של תרופות גנריות. אני מאוד נרגש מן האפשרות הזו".

מדידאטה
שנת הקמה: 1999
תחום פעילות: ניסויים קליניים בעזרת ביג דאטה
מייסד ונשיא: גלן דה וריס
שווי שוק: 4.57 מיליארד דולר

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובס טק?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
הסיפורים הגדולים
גלובס TV
פרויקט מיוחד
✓ הרישום בוצע בהצלחה!