גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בקרוב הטריילר

ביום ראשון חגגו בהוליווד בפעם השביעית את טקס "טריילר הזהב", שמחלק פרסים לטריילרים המוצלחים של השנה. מה שהתחיל כמקדם מכירות אפקטיבי לבתי הקולנוע, הופך בשנים האחרונות לאמנות בפני עצמה, כלי פארודי של סטודנטים לקולנוע ואפילו אמצעי של יוצרים למכור את הסרט שלהם לפני שהתחילו לצלם אותו > פבלו אוטין

"לפעמים ה'בקרובים' הם הרבה יותר טובים מהסרט", טוענים מארגני פרסי "טריילר הזהב", פרס האוסקר של הטריילרים. הפרס הצעיר נוסד ב-1999 וטקס חלוקתו התקיים זו הפעם השביעית ביום ראשון האחרון. מטרת הפרס היא לתגמל את יוצרי הטריילרים בהוליווד ולקדם את הטריילר כיצירה אמנותית העומדת בפני עצמה. הטריילרים הם מוצר בידורי שאפשר להוריד מהאינטרנט וישנם טריילרים שהופכים לאירוע כאשר הם מופיעים בבתי הקולנוע או באתרי האינטרנט השונים. השם נובע מכך שבהתחלה נהגו בעלי בתי הקולנוע להקרין את הסרטונים אחרי הסרט שהוקרן אותו יום, כלומר, הם "נגררו" אחרי הסרט המרכזי. הבעיה הייתה שהקהל נהג לצאת מיד עם תום הסרט ולמעט מאוד אנשים היתה סבלנות להישאר לצפות ב"בקרובים". לכן, מהר מאוד החלו בעלי בתי הקולנוע להקרין את הטריילרים לפני הסרט המרכזי, ולא אחריו. למרות השינוי המשמעותי, השם "טריילר" נדבק למוצר הפרסומי.

למעשה הטריילר הוא שילוב מושלם בין אמנות, בידור ופרסום. במשך שתי דקות וחצי (החוק קובע שאסור שטריילר יעלה על אורך זה) יוצר הטריילר צריך להצליח לספר לנו את הסיפור הבסיסי של הסרט, לרגש אותנו, להלהיב אותנו, להצחיק אותנו ולמכור לנו את המוצר. הכלים שעומדים לרשותו הם בדרך כלל אך ורק כלי העריכה ועריכת הסאונד. למעט מקרים מיוחדים, החומרים הם חומרי הסרט עצמו. הקצב המהיר ביחידת זמן דחוסה מנסה לחשוף את הצופה לכמה שיותר ריגושים, ולכן התוצאה במקרים בהם הטריילר מוצלח היא חוויית זיכוך מיידית, מהירה ואפקטיבית. לא במקרה טקס טריילר הזהב זכה לכינוי "האוסקר לבעלי בעיות קשב וריכוז", ולא מפתיע שהבמאי המוערץ קוונטין טרנטינו ישב בפעם השנייה בחבר השופטים של הטקס השנה והצהיר שמטרתו בחיים היא להפוך לשופט קבוע בתחרות. בין השופטים ישבו עוד אנשים מכובדים מהתעשייה ההוליוודית, ביניהם גאי ריצ'י ("סנאץ'"), פולה וואגנר (השותפה של טום קרוז ומפיקת כל הסרטים שלו), פני מרשל (הבמאית של "ביג") ועוד מפיקים מכובדים רבים.

הפרסים עצמם מחולקים לקטגוריות שונות: קומדיה, אקשן, אימה, רומנטי, דרמה, אנימציה וכדומה. בכל קטגוריה מתחרים בין ארבעה לחמישה מועמדים. בנוסף, ישנה קטגוריה לטריילר הטוב ביותר בכל הקטגוריות. השנה, הזוכה הגדול היה הטריילר ל"משימה בלתי אפשרית 3" שזכה בשלושה פרסים: הפרס לטריילר האקשן הטוב ביותר, הפרס לטריילר הטוב ביותר לבלוקבאסטר, והפרס לטריילר הטוב ביותר שהוצג בתחרות כולה. הטריילר של "משימה" ניצח בין היתר את הטריילרים של "שודדי הקריביים 2", "אקס-מן 3" ו"צופן דה וינצ'י". הטריילר, ללא קריינות, מציג קטעי אקשן מרהיבים ומצליח בשניות ספורות לבנות מתח אדיר ולהזרים אדרנלין בכל הגוף. יוצרת הטריילר היא אחת החברות המובילות בהוליווד: "TRAILER PARK", והיא ניצחה חברות מובילות אחרות כגון CMP ו-Mark Wollen & Asoc.

טריילר במקום סרט

מה שמייחד את "טריילר הזהב" אינו הקטגוריות הרגילות, אלא הקטגוריות המיוחדות שמייסדי הפרס המציאו ומוסיפות צבע לאירוע. הפרס האהוד ביותר הוא "גיזת הזהב" (GOLDEN FLEECE), שמכתיר את הטריילר הטוב ביותר לסרט גרוע. הפרס בקטגוריה הזו הלך השנה ל"סודות בים הכחול", טריילר שהופך את סרט המתח הקליל והסקסי עם ג'סיקה אלבה לסרט אקשן שנראה מורכב ומבטיח.

פרס מעניין נוסף הוא הפרס לקריינות הטובה ביותר. כבר שנים רבות שהקריינות בטריילרים הפכה לקלישאה. הקריין המפורסם ביותר בעולם הטריילרים נקרא דון לפונטיין והוא זכה לכינוי "קולו של אלוהים". לפונטיין העניק את קולו העמוק והעבה לאינספור טריילרים בשנות ה-80 וה-90 וטבע את כל הקלישאות הידועות. בדרך כלל קריינות פותחת במילים "בעולם בו..." או "בזמן בו..." וממשיכה במשפט "אדם אחד...". למשל: "בזמן בו החופש אינו עוד בידי האזרחים, בעולם בו המילה אהבה איבדה את משמעותה, אדם אחד קם נגד כוחות האופל כדי להילחם למען כולנו". הפרס לקריינות, אם כן, מבליט טריילרים שמצליחים להתחמק מקלישאות הקריינות ומייצרים קריינות מקורית ושונה. השנה הזוכה בקטוגריה הזאת היה "משפחת הקיסרים", הטריילר לסרט הדוקומנטרי על הפינגווינים בו קולו של מורגן פרימן פותח בקריינות אירונית, לאחר מכן הופך לרציני ומותח ובסופו של דבר מסיים במלודרמטיות מלאת רגש.

פרס מיוחד ניתן גם לטריילר הכי טראשי, זה שמנצל סקס ואלימות לטובת מכירת הסרט. מארגני הפסטיבל נותנים פרס לאופיו הנצלני של הטריילר וליוצר שמוכן ללכת על תמונות "מלוכלכות" כדי למכור את המוצר. הזוכה השנה בקטגוריה הזאת היה הטריילר לסרט "שלוש" - סרט מתח עם בילי זיין וקלי ברוק שכל מה שרואים בו זה את שני הכוכבים מתלטפים ומתנשקים חצי עירומים ודמות נוספת מסתכלת עליהם.

הקטגוריה החדשה ביותר בטקס היא קטגוריית הטריילר הטוב ביותר למשחק מחשב. הזוכה השנה בקטגוריה הזאת הוא הטריילר למשחק המחשב של "הסנדק", בו דמות דיגיטאלית דמוית מרלון בראנדו פונה אל הצופה ומדברת אליו כאילו הוא חייל שלו במאפיה.

פרסי "טריילר הזהב" הם רק אחד הביטויים לתרבות הטריילרים התוססת שצמחה בשנים האחרונות. חלק מהטריילרים הפכו לאירוע תרבותי. אנשים מחכים חודשים להיחשף לתמונות הראשונות של סרט מעורר ציפיות. הטריילר הראשון של "אימת הפנטום", של ג'ורג' לוקאס, הוצמד לסרט "המצור", דרמה פוליטית עם ברוס וויליס. אנשים כל כך רצו לראות את הטריילר שרבים שילמו כרטיס, צפו בטריילר ויצאו מהאולם מרוצים מבלי לראות את הסרט. היום, אחד ממוצרי הוידיאו הנצפים ביותר באינטרנט הם טריילרים לסרטים, ולכן, כדי לצפות בזוכים בפרסי "טריילר הזהב" לא צריך לשלם כרטיס קולנוע, אלא מספיק להוריד את הטריילרים מהאינטרנט. אתרים רבים מציעים גישה למוצרים, ביניהם בולטים YAHOO ו-IMDB.

מאפיין נוסף של תרבות הטריילרים קשור ליוצרים. במאים ומפיקים מתחילים המחפשים מימון לפרויקט שלהם נוהגים מדי פעם לצלם מספר סצנות ולערוך טריילר לסרט שעוד לא צולם. בצורה כזאת, הם יכולים לפנות אל המשקיעים ולפתות אותם להשקיע בסרט על בסיס הטריילר. הבמאים המפורסמים ביותר שהחלו את הקריירה שלהם בצורה הזאת הם האחים כהן, שהכינו טריילר לסרטם "רציחות פשוטות" עוד לפני שצילמו תמונה אחת מהסרט וכך גייסו כסף ממשקיעים. פרסי "טריילר הזהב" כוללים גם קטגוריה בשם "טריילר ללא סרט" ובו הם מעניקים פרסים לטריילרים שמטרתם להשיג משקיעים לסרט עתידי.

מקדם את עצמו

סוג יוצרים אחר שקשור להייפ של תרבות הטריילרים הוא הסטודנטים לקולנוע. בתי הספר לקולנוע מלמדים את אומנות העריכה לעיתים בכך שהסטודנט מתבקש לערוך מחדש טריילר לסרט מסוים. אופנה זו גרמה לעורכים חובבים רבים להתחיל לערוך מחדש טריילרים של סרטים בצורה של פרודיות. תופעה זאת, הקיימת כבר מספר שנים, קיבלה תנופה בסוף 2005 בעקבות שני מוצרים: הראשון היה טריילר לסרט "הניצוץ" של קובריק שיצר בחור ושמו רוברט רייאנג, בו הוא מציג את סרט האימה כאילו מדובר במלודרמה על קשר בין אב ובנו. המוצר השני נוצר על ידי קבוצה קומית בשם "Chocolate Cake City". חברי הקבוצה ערכו מחדש קטעים מתוך סרטי "חזרה לעתיד" ויצרו בקרוב של הסרט המציג אותו כאילו מדובר בסיפור אהבה בין שני קאובויים (על חשבון "הר ברוקבק"). הטריילר נקרא "BROKEBACK TO THE FUTURE" והצלחתו האדירה באינטרנט הציתה גל של חיקויים. היום, עושים פרודיה מן הסוג הזה כמעט על כל סרט חשוב. בין הטריילרים הערוכים מחדש בולטים הבקרוב של "עשרת הדברות" המציג את האפוס התנ"כי הקלאסי כקומדיית תיכוניסטים, הבקרוב של "סיפור הפרוורים" המציג את המיוזיקל המפורסם כסרט זומבים, בקרוב של "קטיפה כחולה" המציג את סרט האימה כקומדיה בסגנון "פגוש את ההורים", ובקרוב של הסרט "מלתעות" המציג אותו כסרט אקולוגי על אהבת בעלי חיים בסגנון "לשחרר את ווילי". קישורים לטריילרים פרודיים רבים נוספים מופיעים באתר וויקיפדיה (WIKIPEDIA.ORG) תחת הסעיף "RE-CUT TRAILERS" ומאוד מומלץ לצפות בהם. אולי בעתיד "טריילר הזהב" יחליט שגם זו קטגוריה הראויה לפרס.

תרבות הטריילרים מתחילה לבנות לעצמה היסטוריה, ואנשי אקדמיה החלו להתעסק בטריילרים מכיוונים שונים. בארה"ב, חוקר התרבות פרדריק ג'יימסון מדבר על הטריילר כאמנות פוסט-מודרנית אולטימטיבית. באוניברסיטת תל-אביב, ד"ר ענת זנגר חוקרת את הנושא זה מספר שנים. לימודי הטריילרים ותרבות הטריילרים מנסים לאתר את הטריילרים הקלאסיים מן העבר ואת הטריילרים האהובים בכל הזמנים. ביניהם בולט הטריילר ל"פסיכו" של אלפרד היצ'קוק, בו היצ'קוק בכבודו ובעצמו עורך סיור באולפן בו צולם הסרט ומספר לצופים שדברים נוראיים ומפחידים מאוד התרחשו שם. עוד בולטים הטריילר ל"הניצוץ" והבקרובים של "תינוקה של רוזמרי", "השור הזועם", "הנוסע השמיני" ו"שבעה חטאים" - אשר נבחר לבקרוב הטוב ביותר של שנות ה-90. "

עוד כתבות

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

דוד אמסלם / צילום: דוברות הכנסת

מתי קיבל נתניהו מנדט ממתפקדי הליכוד בפעם האחרונה

שר התקשורת דוד אמסלם טען כי "ראש הממשלה נבחר ע"י מתפקדי הליכוד לכנסת ה-22 כעומד בראשה". האם זה נכון? ● המשרוקית של גלובס

 

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

מכתבו של טראמפ לארדואן: "בוא נסגור עסקה, אל תהיה טיפש"

במכתב מתאריך 9 באוקטובר כותב טראמפ בשפה פשטנית לארדואן: "בוא נעבוד על עסקה טובה. אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

עפ"י הדיווחים, צוותי המו"מ של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

דיווח: חכירת השטחים בצופר מידי הירדנים תוארך בחצי שנה

לפי דיווח בגלי צה"ל, השטחים החקלאיים באזור נהריים יוחזרו לידי ירדן בעוד פחות מחודש ● בירדן מכחישים את הפרסומים

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

בעימות הדמוקרטי מאשימים: "לטראמפ דם כורדי על הידיים"

המפלגה הדמוקרטית יצאה בעבר נגד המעורבות האמריקאית באפגניסטאן, אבל 12 המתמודדים הדמוקרטים בעימות הרביעי היו תמימי-דעים: טראמפ נושא באחריות להרוגים בסוריה ● בכל זאת, המתמודדים הליברליים, ובראשם וורן, אמרו שצריך להוציא את כוחות ארה"ב מסוריה, אך יש לעשות זאת בתבונה, לא כפי שנהג טראמפ

אג"ח ירוקות / צילום: שאטרסטוק

אג"ח ממשלת ישראל - גן עדן למשקיעים זרים

כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

עפרה שטראוס / צילום: איל יצהר

שטראוס אישרה את תנאי העסקת היו"רית בעלות שנתית של כ-5.3 מיליון שקל

חברת המזון אישרה את הארכת תנאי העסקתה של היו"רית עפרה שטראוס בעלות שנתית מוערכת של 4.7 מיליון שקל, על בסיס שכר שנתי בעלות של כ-3.1 מיליון שקל ומענק בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופטבנק במגעים עם ג'יי.פי מורגן לחבילת חילוץ ל-WeWork

לפי דיווח של CNBC, אחת האופציות היא שסופטבנק יזרים הון לחברה בתמורה למניות, וג'יי.פי מורגן יספק לה חוב ● ג'יי.פי מורגן מנהל מגעים עם 100 משקיעים לגבי אפשרות להשתתף בחבילת החילוץ

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

המשקיעים מריחים הסדר: טבע זינקה על רקע דיווח כי היא עשויה להגיע לפשרה בתביעות האופיואידים

לפי דיווח בבלומברג, החברה הציעה להעביר תרופות גנריות בשווי של יותר מ-15 מיליארד דולר במשך 10 שנים ● טבע היא אחת משורת יצרניות ומפיצות תרופות שנתבעו על שיווק אגרסיבי של משככי כאבים אופיואידים, שהובילו למגיפת התמכרות ולמוות של משתמשים רבים ● בעבר טענה כי לא תחתום על הסכמי פשרה משום שאין לה כסף

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

ל"גלובס" נודע כי רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

"40 שקל לחבילת סלולר ללא הגבלה? זה מצב שלא קיים באף מדינה מפותחת"

חברות הסלולר הישראליות נערכות למכרז על הדור החמישי בזמן שהן עסוקות בתוכניות הישרדות ובפיטורי עובדים ● סמנכ"ל השיווק של חטיבת פתרונות הרשת של אמדוקס, יוגן פאטל, מזהיר: המשבר בתחום יוביל את ישראל, שהיא אומת הסטארט-אפ, לנחיתות טכנולוגית

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

יאיר לפידות ודב ילין/ צילום: איל יצהר

מכונת הכסף של ילין לפידות: בית ההשקעות שמרוויח כ-150 מיליון שקל בשנה בלי מינוף פיננסי

מותג חזק, רווחיות גבוהה ומנגד תמהיל מוצרים צר שעלול לגרום לתנודתיות ותלות במייסדים - זה מה שחושבים במידרוג על בית ההשקעות שמובילים דב ילין ויאיר לפידות ● ההחזקה ב-50% מבית ההשקעות, באמצעות אטראו, היא הבסיס העיקרי לאיתנות ולתזרים של חברת לידר השקעות, שהנפקת האג"ח שלה קיבלה דירוג A1 באופק יציב